| Antikviteter, Allmänt |
|---|
|
Den stora antikvitetsboken. Folket i Bilds Förlag, 1969. 495 s. Dekorerat klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Kulturen 1965. 1965. Inbunden. Gott skick. Kunst og antikvitets årbogen 1972. Thaning & Apple, 1972. På danska. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på försättsbladet. Illustrerad. Stora samlarboken.. ICA bokförlag, 1977. 288 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket
gott skick. The Connoisseur Year Book. 1962. In English. Bound with dust-wrapper. Slightly rubbed on
the edges. Dustwrapper slightly worn. Arrhenius, Lilly: Ur gamla gömmor vad tingen från förr berättar. Rabén & Sjögren, 1982.
169 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Bedford, John: Chinese and Japanese Laquer. Cassell, 1969. In English. Bound with dust-
wrapper. Good condition. Bennett, Ian: Book of American antiques. Hamlyn, 1973. In English. 95 p. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Benzon, Gorm: Antikviteter av alla slag. Forum, 1970. 218 s. Cartonnageband. Gott skick.
Illustrerad. Benzon, Gorm: Antikviteter av alla slag Som var och en kan finna. Forum, 1963. 236 s.
Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Bandet något fläckigt. En spricka i fogen på sid 17.
Något fuktskadad. Benzon, Gorm: Antikvititeter från när och fjärran. Forum, 1965. 269 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Björkman, Leif: Auktionsgods - Vad är det värt?. Mariebergs, 1981. Illustrerad av Magnus
Gerne. 112 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Bruck, Henrik: Antikvitetsresan. Albert Bonniers förlag, 1965. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Clarijs, Petra: Vad är antikt? - del 1. Nybloms, 1962. 115 s. Häftad. Illustrerad. Häftesomslaget
och första sidorna fuktskadade. Inlagan fin från sid 5. Clarijs, Petra: Vad är antikt? - del 2. Nybloms, 1963. Andra upplagan. 111 s. Häftad. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Curtis, Tony: The Lyle official Antiques review 1988 Price Guide to Antiques. Lyle Publications,
1987. 796 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Dahlbäck-Lutteman, Helena: Samlat. Rabén & Sjögren, 1978. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. De la Gardie, Christina: Fynd på auktion 2. Åhlén och Åkerlunds förlag, (utan årtal). Häftad. Gott
skick. Rikligt illustrerad. De la Gardie, Christina: Fynd på auktion och i bodar. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1969. 79 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. De la Gardie, Christina: Veckojournalens Antikskola. Semic, 1973. 61 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Ryggen något sliten. Donaldson Eberlein, Harold: The practical book of American antiques. J.B. Lippincott company,
1928. In English. Decorated cloth binding. Good condition. End-paper cut off. Falkenborg, Marie Louise: Nygammalt. ICA bokförlag, 1975. 98 s. Häftad. Ryggen något sliten.
Inlagan fin. Fotoillustrerad. Fogelmarck, Stig: Antikvitetsboken Sju kapitel om konst och samlande av Karl Asplund / Kjell
boström / Stig Fogelmarck / Agnes Geijer / Bo Gyllensvärd / Carl Hernmarck / Åke Setterwall..
Wahlström & Widstrand, 1947. 308 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ryggen något sliten.
Illustrerad. Foster, J.J.: Chats on old miniatures. T.Fisher Unwin LTD, 1923. Second edition. In English.
Clothbinding. Good condition. Illustrated. Fredlund, Jane: Antikt om några år. ICA bokförlag, 1983. 64 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Fotoillustrerad. Fredlund, Jane: Auktionshandboken 1700-2000. Prisma, 2005. Fjärde upplagan. 284 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Furusjö, Maja-Lisa: Gammalt värdefullt. ICA bokförlag, 1972. 96 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Gavel, Jonas: Antikviteter i färg. Tidens förlag, 1980. 349 s. Klotband. Mycket gott skick.
Illustrerad. Gordon, Hampden: Antiquies in their Periods. 1600-1830. John Murray, 1964. Second edition.
In English. Wrappered. Good condition. Gordon, Hampden: The Lure of antiques. Looking and learning Today.. John Murray, 1964. In
English. 130 p. Wrappered. Good condition. Granlund/Sundblom, Elsebeth/Hans: Lampor och ljusstakar. Bonniers, 1972. 93 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Herlitz-Gezelius, Ann Marie: Vackra ting och bruksting från 10- och 20-tal. Bonniers, 1974. 80 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Hudson Moore, N.: The collectors manual. Tudor Publishing Co, 1946. Eigtht edition. In
English. 329 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated. Hyltén-Cavallius, Henrik: Antikviteter på auktion. Utbildningsförlaget Brevskolan, 1997. 60 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Janson, Bengt: Antikrundan Programmet-Experterna-Föremålen. Prisma, 2000. 207 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Larson, Gunnel: Gamla ting berättar. LTs förlag, 1977. 120 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Livesey, Anthony: A Treasury of World Antiques. Optimum books, 1979. In English. 320 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Richly illustrated. Ljungström, Attis: Klubbat på auktion Priser och jämförelser under 60-talet. ICA bokförlag,
1969. 133 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ljungström, Attis: Under klubban. 784 auktionsföremål i bild med uppgifter om pris, ålder,
material och tillverkning. ICA bokförlag, 1971. 96 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Luzzatto-Bilitz, Oscar: Antique Jade. Paul Hamlyn, 1969. In English. 158 p. Clothbinding with
dustwrapper. Illustrated with photos. Good condition. Mattsson, Charlotte: Antikboken Möbler och gamla ting från barock till jugend -allmoge. Semic,
1992. Andra upplagan. 111 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Teipmärke på bakre
pärmen. Reuterswärd, Michaëla: Är det antikt?. Åhlén och Åkerlunds förlag, u å. 62 s. Cartonnageband.
Gott skick. Illustrerad. Rijswijk, Ulf van: Allers antik och auktionsspecial Med tips och råd av Karl Erik Eriksson.
Allerbok, 1980. 61 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Savage, George: Dictionary of Antiques. Mayflower Books, 1970. In English. 533 p.
Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Schenck, Karin von: Gammalt och fint Möbler, porslin och gamla prylar. Allt i Hemmet, 1973. 72
s. Häftad. Illustrerad. Sprucken i fogarna. Några sidor lösa. Alla sidor finns dock med. Serner, Gertrud: Konstköparens ABC. Forum, 1945. 182 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Illustrerad. Serner, Gertrud: Konstköparens ABC. Forum, 1947. Häftad. Gott skick. Stuart, Sheila: A Dictionary of antiques. Abbey fine arts, (not dated). In English. 263 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Illustrated. Tunander, Britt: Antikvitetslexikon. Natur och kultur, 1979. 330 s. Cartonnageband. Gott skick.
Illustrerad. Tunander, Britt: Köpa möbler på auktion. ICA bokförlag, 1960. Andra upplagan. 115 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Tunander, Britt: Oskariana Möbler, husgeråd och prydnadsting från Oscar ll:s tid.. ICA
bokförlag, 1971. 120 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Tunander, Britt: Viktoriana Engelsk antikrond i London och Sverige.. ICA bokförlag, 1969. 140 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Tunander, Britt och Ingemar: Gå i antikbod. ICA bokförlag, 1967. 144 s. Häftad. Mycket fint
exemplar. Illustrerad. Tunander, Britt och Ingemar: Köpa möbler på auktion. ICA bokförlag, 1966. 115 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Tydén-Jordan, Astrid: Kröningsvagnen Konstverk och riksklenod. En studie i Barockens
karossbyggnadskonst.. Livrustkammaren, 1985. 189 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Recensionsstämpel. Tydén-Jordan, Astrid: Kröningsvagnen Konstverk och riksklenod. En studie i Barockens
karossbyggnadskonst.. Livrrustkammaren, 1985. 189 s. Häftad. Mycket gott skick. Rikligt
illustrerad. Vallois, G.M.: First step in collecting. T. Werner Laurie Ltd, 1953. Sixth edition. In English. Good
condition. Wahlgren, Agne: Lärobok i astronomi för realskolans sjätte klass och gymnasiets första steg.
Gleerups, 1916. Tredje upplagan. 50 s. Klotband. Illustrerad. Karta längst bak i boken. Welander-Berggren, Elsebeth (red.): Antikt Sköna Hem antikspecial. Sköna Hem, 1993. 136 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Wills, Geoffrey: Antiques. Arco Handybook, 1961. In English. Bound with dust-wrapper. Good
condition. Winchester, Alice: The Antiques Book. New York, 1950. In English. 319 p. Half-cloth binding
with dustwrapper. A very fine copy. |