Tillbaka

Antikviteter, Frimärken

Auktion 24-25 november 2001, kl. 10.30, Hantverkshuset, Kaggensg. 3, Kalmar. Frimärksauktioner AB, 2001. 128 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 14592, SEK 90.

Auktion 26-27 maj 2001, kl. 10.30, Hantverkshuset, Kaggensg. 3, Kalmar. Frimärksauktioner AB, 2001. 136 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 14593, SEK 90.

Drängen blir arbetare. Brevbärare i Södertälje 1860-1930. Täljebygden 1984-85. ÖSKF, 1985. 96 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 208358, SEK 130.

Filateli. Kungl. Poststyrelsens Cirkulär. 1971-72, 1975-76. Kungl. Poststyrelsen, 1971, 1972, 1975, 1976. 2 vol. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
Säljes separat
ID Nr: 208359, SEK 150.

Lilla Facit 1974-1975. Nordiska ländernas frimärken. Frimärkshuset AB, 1975. 190 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 8222, SEK 100.

Postryttaren.Årg. 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28,30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 47. Postmuseet, 1971-1988. ca 215. 18 vol. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Säljes separat. I årgång 47, 1997 finns "Andrée-expeditionens postala historia" av Fred Goldberg
ID Nr: 208194, SEK 85.

Prislista N:o 16. 1944-1945. Europa. Enstaka frimärken - Satser och paket. K. Nilssons frimärksaffär. K. Nilssons Frimärksaffär, 1945. 56 s. Häftad. Något fläckig. Illustrerad.
ID Nr: 208357, SEK 30.

Åkerstedt, Sven: Frimärkets bok. Medéns förlag, 1957. Klotband. Gott skick.
Från postens ursprung till vår tids filateri.
ID Nr: 2329, SEK 150.

Arsenius, Fredrik: Biografiskt Lexikon över personligheter avbildade på världens postfrimärken. Seelig, 1930. 139 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 208355, SEK 200.

Gabrielsson, Jan: Helgon och andra syndare. Rabén & Sjögren, 1978. Inbunden. Gott skick.
Förströelseläsning för frimärkssamlare.
ID Nr: 2315, SEK 75.

Gibbon, Stanley: 42. Kvalitetsauktionen 1983. Stanly Gibbons international, 1983. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 2317, SEK 50.

Hertsch, Max: Die berühmtesten briefmarken. Hallwag, 1957. In German. Bound with dust- wrapper. A fine copy. Inscription on endpaper. Dustwrapper slightly torn.
ID Nr: 2311, SEK 40.

Kandaouroff, Dimitrij: Att samla posthistoria. IPC, 1974. Inbunden. Gott skick.
ID Nr: 2330, SEK 200.

Mörck, Martin: Porträttgravyr på sedlar och frimärken. Carlsson Bokförlag, 2000. 100 s. Dekorerat halvklotband. Nyskick.
ID Nr: 203382, SEK 200.

Narbeth, Colin: Beginner´s guide to stamp collecting. Lutterworth press, 1966. In English. Clothbinding with dustwrapper. A fine copy.
ID Nr: 2312, SEK 80.

Nilebrant, Stig: Från fjäderbrev till flygpost. Natur och kultur, 1974. Inbunden. Gott skick.
Posthistoria, frimärksframställning och samlande. Medförfattare Sven Rune Johansson.
ID Nr: 2323, SEK 80.

Ohlmarks, Åke: Frimärkena berättar. Medéns förlag AB, 1957. Klotband. Gott skick.
Europas historia i frimärksbilder.
ID Nr: 2328, SEK 150.

Psilander, N. G.: Filatelien och dess män. Nybloms, 1943. 622 s. Halvfranskt band. Mycket fint exemplar. Fotoillustrerad. Numrerad upplaga. 609/1100
ID Nr: 208193, SEK 600.

Strandell, Nils: I filateliens värld. Wahlström & Widstrand, 1948. Häftad. Gott skick. Ryggen något trasig.
ID Nr: 2324, SEK 75.

Tullberg, Sigurd: Frimärkenas Sverige/ Sveriges frimärken. Bok och bild, 1975. Klotband med skyddsomslag. Fint exemplar. Skyddsomslaget något trasigt.
Något om svensk frimärkstillverkning och några av filatelistiska motivområden.
ID Nr: 2318, SEK 125.

Tullberg, Sigurd: Frimärkskavalkad. Eklund/Tidens förlag, 1960. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Axplock ur frimärksamlarnas värld 1900-1925.
ID Nr: 2320, SEK 110.

Tullberg, Sigurd: Frimärkssamlaren. Prisma, 1968. 223 s. Häftad. Något nött i kanterna. Illustrerad.
ID Nr: 208356, SEK 40.

Tullberg, Sigurd: Handbok för filitalister. Bok och bild, 1972. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt.
ID Nr: 2309, SEK 140.

Tillbaka