Tillbaka

Antikviteter, Heminredning & Möbler

Elva interiörer från renässans till modernism. Byggförlaget, 2000. 105 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Nytt exemplar. Blindpressad. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 100052, SEK 230.

Interior Decoration. Simon and Schuster, 1947. In English. Half-cloth binding. Good condition.
House and Garden`s complete guide.
ID Nr: 2677, SEK 240.

Kulturen 1963 Bord och Bostad. 1964. Inbunden. Gott skick.
ID Nr: 2755, SEK 35.

Kulturen 1967 Möbler. 1967. Inbunden. Gott skick.
ID Nr: 2743, SEK 35.

Kulturen 1968. Möbler Keramik. Kulturen, 1968. 191 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 10674, SEK 35.

Levande trä. Svenska turistföreningen, 1987. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 3103, SEK 80.

Levande trä. Svenska turistföreningens årsbok, 1987. 215 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 200936, SEK 80.

Stora Hem Handdboken. ICA bokförlag, 1980. 222 s. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 2792, SEK 100.

Tapethandboken. Boråstapeter, 1991 el senare. 30 s. Häftad. Något nött i kanterna. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 104862, SEK 40.

Adler, Hazel H.: The new interior. New York the Century co., 1923. In English. Clothbinding. Good condition. Authors signature on end-paper.
ID Nr: 2740, SEK 140.

Andersson, Gisela: Tyger och grönt. Stockholm, 1983. 63 s. Cartonnageband.
ID Nr: 200831, SEK 70.

Andersson, Gisela: Vackra Hem. Bo Brafförlags AB, 1985. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 2762, SEK 50.

Andrén, Erik: Möbelstilarna En handbok i den svenska möbel- och inredningskonstens historia.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1961. 279 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 102665, SEK 125.

Aronson, Joseph: The encyclopedia of furnitures. Crown Publishers, 1947. 12th edition. In English. Clothbinding. Good condition.
ID Nr: 2699, SEK 180.

Baal-Teshuva, Jacob: Louis Comfort Tiffany. Taschen, 2001. In English/French/German. 350 p. Bound with dust-wrapper. A very fine copy.
ID Nr: 200474, SEK 275.

Barnard, Julia & Nicholas: Nya inredningsboken. Så skapar de ett vackert och harmoniskt hem.. Prisma, 2000. 192 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 11825, SEK 260.

Beard, Geoffrey: English furniture. Viking, 1985. In English. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition.
ID Nr: 2745, SEK 160.

Bergendoff, Chris: Vackrare Hemma. Bra Böcker, 1997. 127 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Sy själv till vardagsrummet, hallen och barnens rum. foto: Mårten Gullstrand.
ID Nr: 2767, SEK 240.

Bergholm / Kjellin, : Dass. En undersökning av det hemliga rummet. Fischer & Co, 2000. 196 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick.
ID Nr: 202684, SEK 250.

Bergli Joner, Tone: Nytt hem med enkla medel. Richters, 2000. 44 s. Inbunden. Gott skick.
Sy kuddar, klä om möbler, sy gardiner, och mycket mer
ID Nr: 2803, SEK 160.

Bodoano, Bridget: 101 idéer Vardagsrum. Valentin, 2005. 120 s. Häftad. Gott skick.
Fotografier av Ray Main
ID Nr: 19872, SEK 140.

Boström, Hans-Olof: Ett Eger-skåp på Skokloster En ikonografisk studie. Almqvist & Wiksell, 1972. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 2834, SEK 60.

Braun, Eva: Ideér för alla rum. Semic AB, 1994. Inbunden. Nyskick. Namnteckning på insidan av pärmen.
ID Nr: 2761, SEK 80.

Burgess, Anthony: Att gå till sängs. Brombergs, 1982. Klotband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något trasigt. I övrigt ett fräscht exemplar.
ID Nr: 2787, SEK 150.

Calloway / Jones, : Traditional Style. Pyramid book, 1990. In English. Clothbinding with dustwrapper. Mint.
How to Recreate the Traditional Period Home.
ID Nr: 2760, SEK 250.

Cassel / Parham, : Måla ditt hem : Inomhus. Rabén Prisma, 1997. 95 s. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 2806, SEK 85.

Cescinsky / Leland Hunter, : English and American Furniture. Garden City publishing company, Inc, (not dated). In English. Half-cloth binding. Good condition. Inscription on endpaper.
With more than 400 illustrations.
ID Nr: 2757, SEK 240.

Conran, Terence: New House Book. Guild Publishing, 1988. In English. 367 p. Bound with dust-wrapper. Richly illustrated. Good condition. Dustwrapper slightly worn.
Text also by Mary Tewbry, Caroline Clifton-Mogg, Sally King, Neal Morris and others
ID Nr: 17470, SEK 260.

Cumberbatch, Jane: Stilrent. Inredningsidéer för hemmets alla rum. Rabén Prisma, 1997. 158 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104588, SEK 120.

Donaldson Eberlein, Harold: The practical book of interior decoration. J.B. Lippincott Company, 1919. In English. Decorated cloth binding. Good condition.
ID Nr: 2741, SEK 360.

Eden / Carrington, Mary / Richard: Sängen. AB Skoglunds Bokförlag, 1962. Klotband. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt.
ID Nr: 2784, SEK 200.

Einarson, Anna Lena: Lantlif. En bok om vårt orörda kulturarv. Sköna Hem, u å. 125 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 102654, SEK 110.

Erixon, Sigurd: Folklig möbelkultur i svenska bygder. Nordisk Rotogravyr, 1938. 289 s. Halvfranskt band. Gott skick.
Rikt bildmaterial i färg och svartvitt
ID Nr: 201278, SEK 2500.

Evans / Harling / Lee, Amanda / Amanda / Lee: Designs for Living.. Pavillion, 1999. In English. 367 p. Wrappered. Good condition. Illustrated with photos.
ID Nr: 11816, SEK 240.

Fischer, Ernst: Kongl. Slottssnickaren och schatullmakaren Gottlieb Iwersson.. Elanders Boktryckeri AB, Göteborg, 1916. 64 sidor + planscher. Pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 105473, SEK 400.

Fischer, Ernst: Möbelkonsten från renässansen till och med empiren.. Gunnar Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1924. Andra upplagan. 75 + 7 planscher. Pappband. Bandet trasigt. Fotoillustrerad.
ID Nr: 12817, SEK 90.

Fischer, Ernst: Svenska möbler i bild. Möbelformerna från medeltiden till mitten av adertonhundratalet. Natur och kultur, 1931. XXlX+272. Halvfranskt band. Marmorerat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Inlagan fin. Illustrerad. Blindpressad rygg.Något slitna hörn.Med 539 bilder jämte 8 färgplanscher.
ID Nr: 217004, SEK 500.

Flimmerstad / Triberg, : Sängboken. AB Kulturmäklaren, 2000. Klotband med skyddsomslag. Nyskick.
ID Nr: 2786, SEK 270.

Gauthier, J. Stany: La Connaissance des Styles dans le Mobilier. Éditions D'Art Chales Moreau, 1947. In French. 282 p. Wrappered. Covers very worn. Wrapper loose.
ID Nr: 217176, SEK 50.

Green, Caroline: Måla med schablon. Legenda, 1991. 96 s. Cartonnageband. Nyskick.
ID Nr: 3244, SEK 120.

Gross, Holger: Golv, väggar och tak. Svensk Byggtjänst, 1994. 109 s. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 2809, SEK 125.

Groth, Håkan: Nyklassicismen i Sverige. Svenska inredningar och möbler 1770-1850.. Norstedts förlag, 1991. Originalupplaga. 224 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Andra tryckningen.
ID Nr: 216902, SEK 350.

Guild, Tricia: Heminredning. Rabén Prisma, 1996. Tredje upplagan. 128 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
ID Nr: 2782, SEK 160.

Gustavsson, Ragnar: Svarva i trä. ICA bokförlag, 1975. 95 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Lätt fuktskadad
Medförfattare Olle Olson
ID Nr: 106633, SEK 70.

Harris, Nathaniel: The life & Works of Charles Rennie Mackintosh. Lomond, 2000. In English. 79 p. . Good condition. Illustrated with photos.
ID Nr: 100711, SEK 200.

Henrikson-Abelin, Kerstin: Sätta bo. Rabén & Sjögren, 1965. Tredje upplagan. 115 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 8234, SEK 130.

Henschen, Ingegerd: 100 vackra rum. Borelius, 1932. 114 s. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Ouppsprättad. Illustrerad. Något gulnad i kanterna.
ID Nr: 102749, SEK 250.

Heyert, Elizabeth: Metropolitan Places. Penguin, 1989. In English. 227 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Illustrated with photos.
ID Nr: 8238, SEK 300.

Hoffmann, Herbert (red): FARBIGE RAUMKUNST. Vierte folge. 100 Entwürfe moderner künstler.. Julius Hoffmann, Stuttgart, 1927. In German. 8 + 100. Decorated cloth binding. Richly illustrated. Very good condition.
ID Nr: 105273, SEK 400.

Hökby, Nils-Göran: HEMMA i konsten. Nationalmuseum, 1988. 208 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Nationalmuseums urställningskatalog nr 502. Medredaktör Ann-Sofi Topelius
ID Nr: 217144, SEK 95.

Holm, Yngvar: Stora inredningsboken. Du kan göra det själv!. Richters, 2000. 118 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 11824, SEK 160.

Johanson, Lisa: Konsthantverk i hemmet. En handbok. Saxon & Liundströms Förlag, 1940. Andra upplagan. 143 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 7538, SEK 120.

King, Constance: An Encyclopedia of Sofas. Grange, 1996. In English. Bound with dust- wrapper. Very good condition.
ID Nr: 2681, SEK 225.

Krantz-Jensen, Hildur: Bostaden. Rabén & Sjögren, 1963. 188 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 203567, SEK 140.

Kron / Slesin, Joan / Suzanne: High-Tech the Industrial Style and Source Book for the Home. Allen Lane, 1980. In English. 288 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated with photos.
ID Nr: 105750, SEK 350.

Lagerquist, Marschall: Rokokomöbler, signerade av ebenister och schatullmakare i Stockholm. Studier i rokokotidens möbelhantverk och möbeldistribution.. Nordiska Museets förlag, 1949. 200 sidor + planscher med 126 illustrationer. Klotband. Rikligt illustrerad. skyddsomslag saknas annars i mycket gott skick
ID Nr: 106814, SEK 300.

Lagerquist, Marschall: Svenska stolar efter Holländsk-Engelska förebilder. Rekolid, 1993. 106 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Faksimilupplaga av originalet från 1946
Summary in English.Röhsska Konstslöjdmuseets publokation.
ID Nr: 102660, SEK 250.

Lambert, Gunter: Inspiration. Gunter Lambert GmbH, 1993. In English/French. 275 p. Clothbinding. Good condition.
ID Nr: 2781, SEK 230.

Larsson, Carl: Ett hem åt solsidan. Bonniers, 1973. 79 s. Pappband med skyddsomslag. Bandet slitet. Illustrerad.
ID Nr: 10673, SEK 110.

Lee, Vinny: Stora Köksboken: Allt om planering, inredning och utrustning. Forum, 1998. 192 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 208575, SEK 240.

Ljung, Olof: Johannes Fundberg -Möbelkonstnär på Dal. Tryckeri AB Dalsland Åmål, 1979. 115 s. Klotryggsband. Gott skick.
Särtryck ur Hembygden 1979
ID Nr: 30014, SEK 160.

Ljungberg, Gert: Forma och svarva, i svenska träslag. LTs förlag, 1987. 94 s. Inbunden. Nyskick.
Medförfattare Inger A:son-Ljungberg.
ID Nr: 200036, SEK 120.

Ljungberg, Gert: Slöjdade småkryp. LTs förlag, 1973. 69 s. Inbunden. Bandet något slitet.
ID Nr: 2128, SEK 40.

Ljungström, Attis: Bord på auktion. Bonniers, 1974. 96 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 102643, SEK 75.

Löfström, Mikael: Det nya rummet. Väggar, golv och tak. Wahlström & Widstrand, 1989. 112 s. Cartonnageband. Illustrerad. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något fläckigt.
ID Nr: 14584, SEK 160.

Löfström, Mikael: Måla om möbler. Wahlström & Widstrand, 1994. 120 s. Cartonnageband. Nyskick.
Färger. Redskap. Förarbete. Nya och gamla tekniker. Tredje reviderade upplagan. Fjärde tryckningen.
ID Nr: 200020, SEK 120.

Lundgren, Anna-Greta: Måla på korgar och trä. LTs förlag, 1985. 114 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 7215, SEK 140.

Mack, Lorrie: House style. McDonald & Co, 1989. In English. 192 p. Wrappered. Mint. Inscription on endpaper.
ID Nr: 2758, SEK 200.

Mack, Lorrie: Living in small spaces. London, 1988. In English. 144 p. Clothbinding with dustwrapper. A very fine copy.
ID Nr: 200471, SEK 260.

Mack, Lorrie: Skapa ett hem. Planera, inreda, möblera och utrusta.. Prisma, 2001. 224 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 11817, SEK 220.

Malmsten, Carl: Bo i ro.. Stockholm, 1958. 32 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 210984, SEK 140.

Malmström, Ida ( red. ): Hem och hushåll. En serie uppslagsböcker för alla modena hem.. Norden, 1941. 327 s. Halvklotband. Gulnad. Bandet något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Namnteckning på insidan av pärmen.
Gottfried Beijer: Modern heminredning. Åke von Porat: Rumsväxterna.
ID Nr: 103510, SEK 60.

Mårtensson, Hans: Snickra till barnen. ICA bokförlag, 1985. 96 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
OBS! Sista sidan lös.
ID Nr: 200029, SEK 100.

Mårtensson, Hans: Snickra till barnen. ICA bokförlag, 1988. 96 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 7210, SEK 120.

Meilach, Dona Z.: A modern approach to BASKETRY with fibers and grasses. New York, 1974. In English. 246 p. Wrappered. Good condition.
Using Coiling, Twining, Weaving, Macramé, Crocheting. 440 photographs and 17 color plates.
ID Nr: 200775, SEK 130.

Moselius, Carl David: Marseliezrummen i hôtel Östergötland. Norstedt och söners förlag, 1925. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ouppsprättad. 63 sidor text följd av 44 sidor bilder. Något sprucken i falsen mellan textavsnitt och bildavsnitt. Häftesomslaget löst i ryggens övre och nedre del.
ID Nr: 101088, SEK 230.

Munthe, Gustaf: Gamla möbler. Natur och kultur, 1950. 262 s. Klotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Färgat snitt.
ID Nr: 7186, SEK 350.

Munthe, Gustaf: Moderna möbler. Natur och kultur, 1931. 72s+100 planscher. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick.
ID Nr: 16271, SEK 350.

Muyres, Chris: Komplett boende. Richters, 2001. 189 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Medförfattare: Marleen Janssen, Mirabelle Scheelings
ID Nr: 16261, SEK 260.

Näsström, Gustaf: Mamsell Josabeth Sjöberg. Norstedt och söners förlag, 1954. 30 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 106055, SEK 95.

Nessle, Lena: Måla inomhus på gammalt vis. Norstedts förlag, 1991. 119 s. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 2789, SEK 240.

Nilson, Siv & Key L: Gammalt och kärt. En bok om återanvändning.. LTs förlag, 1975. 74 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 12745, SEK 140.

Nilsson, Åke R.: Av trä. LTs förlag, 1967. 87 s. Cartonnageband. Gott skick.
Boken vill inspirera den redan slöjdintresserade att göra egna, enkla men vackra ting efter 81 avbildade och beskrivna föremål.
ID Nr: 3338, SEK 120.

Nilsson, Eva: Av näver och rot. LTs förlag, 1978. Tredje upplagan. 129 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 3118, SEK 140.

Nilsson, Eva: Rotslöjd - Tradition teknik inspiration. LTs förlag, 1987. 87 s. Dekorerat pappband. Nyskick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 7217, SEK 160.

Pedersen, Else Marie: Marmorering på papper, tyg, skinn, trä och keramik. Forum, 1993. 79 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 202950, SEK 200.

Phil, Peter: Antique Furniture for the smaller home. Arco Publications, 1962. In English. 172 p. Bound with dust-wrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Illustrated.
ID Nr: 10672, SEK 50.

Plogmann, Reinhard: Snickra med limträ. Forum, 1996. 93 s. Inbunden. Mycket gott skick.
40 olika projekt steg för steg.
ID Nr: 2811, SEK 150.

Rabén, Hans: Det moderna hemmet. Inredningskonst i Sverige och andra länder. Natur och kultur, 1950. 425 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Stänksnitt. Tredje omarbetade upplagan.
Med 673 bilder och 22 färgplanscher.
ID Nr: 102652, SEK 330.

Simpson, Tommy: Hand and Home. The Homes of American Craftsmen. Little, Brown and Company, 1994. In English. 151 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos. Inscriptions on endpaper. Very good condition.
ID Nr: 11834, SEK 240.

Sjøvold, Aase Bay: Bolig og bohave i eldre tid. Lantbrukets Brevskole, 1967. På norska. 202 s. Cartonnageband. Illustrerad. Något nött i kanterna. Anteckningar på försättsbladet.
ID Nr: 9141, SEK 150.

Sloan, Annie: Dekorativ möbelmålning. Rabén & Sjögren, 1989. 128 s. Inbunden. Mycket gott skick.
ID Nr: 3097, SEK 180.

Sloan, Annie: Sätt färg på ditt hem. Prisma, 2003. 160 s. Häftad. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 11831, SEK 220.

Söderberg, A.: Handbok i målning. Hjälpreda för den som själv vill utföra sin målning och tapetsering. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1951. 144 s. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 16999, SEK 90.

Spencer, Stuart: The art of marbling Techniques for creating painted marble effects on interiors, furniture and objects. Macdonald, 1995. Second edition. In English. 128 p. Bound with dust-wrapper. Mint.
ID Nr: 205637, SEK 260.

Stone, Lage: Inspirerande hem med utsikt.. Bonniers, 2001. 160 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 11827, SEK 260.

Strokirch, Einar von: Hur hemmet danas En bok för vänner av rumskonst. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1927. 224 s. Halvklotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Privatband
Hemmets Handböcker N:r 11.
ID Nr: 105537, SEK 110.

Sturk / Hummelvoll, Annett / Hilde: Fint i färg. Cappelen, 2000. 48 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 11835, SEK 140.

Svensson, Leena: Måla korgar, halsband, ägg. ICA bokförlag, 1992. 59 s. Cartonnageband. Fint exemplar.
ID Nr: 201867, SEK 140.

Tanqueray, Rebecca: 101 idéer Kök. Valentin, 2005. 120 s. Häftad. Gott skick.
Fotografier av Ray Main
ID Nr: 19873, SEK 140.

Wallin, Sigurd: Nordiska museets möbler från svenska herremanshem. Nordiska museets förlag, 1935. 633 s. 3 vol. Halvfranskt band. Gott skick.
ID Nr: 201277, SEK 2100.

Wallin, Sigurd: NORDISKA MUSEETS MÖBLER FRÅN SVENSKA HERREMANSHEM, I-III.. Nordiska Museets förlag, 1931-35. Originalupplaga. XXXVII+192+XLIII+224+LXXI+188 sidor. 3 vol. Rikligt illustrerad. Gott skick. Ej uniforma band. Del 1 och 3 i förlagets halvfranska band med upphöjda bind och guldornerade ryggar. Del 2 i förlagets hårdpappband, med lätt nött rygg. Samtliga band med samma diagonala marmorering på pärmarna.
ID Nr: 104121, SEK 1800.

Wanscher, Ole: Engelska möbler. Forum, 1964. 87 s. Häftad med pappersomslag. Mycket gott skick.
ID Nr: 3427, SEK 120.

Warrender, Carolyn: Sätt färg på ditt hem.. Wahlström & Widstrand, 1997. 128 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 2788, SEK 210.

Wilhide, Elizabeth: Gör om hemma. Inredningstips rum för rum.. Forum, 2002. 184 s. Cartonnageband. Nyskick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 11822, SEK 160.

Wilhide / Spencer, : Original Home design. Conran Octopus Limited, 1986. 128 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 2708, SEK 160.

Wilson, Judith: Rum att växa i. Ett hem för hela familjen.. Richters, 2004. 141 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 11832, SEK 240.

Wittkopp, U: Wohnen mit Bauernmöbeln. Verlag A/G de May GmbH, (not dated). In German. Clothbinding with dustwrapper. Good condition.
ID Nr: 2691, SEK 160.

Woodforde, John: Furniture. Frederick Warne & Co ltd, 1970. In English. Clothbinding with dustwrapper. Good condition.
The Observer`s book.
ID Nr: 2747, SEK 75.

Worsley, Kate: Inred personligt. Conran, 2000. 160 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 2689, SEK 260.

Yarwood, Doreen: The British Kitchen. B.T. Batsford Ltd, 1891. In English. Bound with dust- wrapper. Good condition.
Housewifery since Roman Time.
ID Nr: 2763, SEK 150.

Tillbaka