Tillbaka

Antikviteter, Samlarobjekt

Åhlén & Holm AB, Stockholm. Jubileumskatalog Nr 88, 1899-1924. Hösten 1924-Vintern 1925.. Åhlén & Holms Boktryckeri, Stockholm, 1924. 348 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Innehåller orderlista.
ID Nr: 104516, SEK 300.

Åhlén & Holm AB, Stockholm. Katalog No 79. Våren och sommaren 1920.. Åhlén & Holm Ab:s Boktryckeri, Stockholm, 1920. 176 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Nött i kanterna. Ryggen något trasig.
ID Nr: 104524, SEK 70.

Åhlén & Holm. Hösten 1940-1941 Vintern Katalog N:R 120. 1940. 376 s. Häftad. Bandet slitet. Illustrerad. Ryggen trasig och delvis borta.Förstärkt med teip.
ID Nr: 102715, SEK 220.

Åhlén & Holm. Jubileums-katalog 1899-1909. 1989. 248 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Facksimilupplaga av originalupplagan från 1909
ID Nr: 8466, SEK 175.

Åhlén & Holm. Sommarkatalog 1911. Åhlén & Holm, 1911. 72 s. Häftad. Något sliten. Illustrerad.
Medföljer Insjöns Annonsblad
ID Nr: 206671, SEK 250.

Clas Ohlsson & Co 1933. Clas Ohlsson, 1993. 96 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Nytryck
ID Nr: 17981, SEK 100.

Clas Ohlsson & Co 1942. Clas Ohlsson, 1992. 96 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
Nytryck
ID Nr: 17982, SEK 100.

Clas Ohlsson & Co. Nytryck av 1933 års katalog. En tekniskt intressant resa 60 år tillbaka i tiden med då aktuella artiklar och priser. Clas Ohlsson & Co, Insjön, (utan årtal). 98 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106812, SEK 60.

The Antique Collectors´illustrated dictionary. Hamlyn, 1974. In English. 273 p. Clothbinding with dustwrapper. A fine copy. Dustwrapper slightly worn.
ID Nr: 2459, SEK 250.

The collector. Horace Cox, 1904. In English. Clothbinding. Good condition. Spine/backstrip slightly torn at the edges. Covers slightly faded. Cover lightly stained.
Volume II. Every article is fully illustrated, including some beatiful specimens in colour printing.
ID Nr: 2457, SEK 130.

XX F.I.D.E.M. Féderation Internationale de la Médaille. XXe Congrés, Stockholm 1985. Modern medaljkonst. Modern medal art. La médaille moderne. Féderation Internationale de la Médaille, 1985. In English/French. 95 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
Utställning/Exposition. Garnisonen, Karlavägen 100, Stockholm 3-28 juni 1985
ID Nr: 208192, SEK 100.

Cedrenius, Gunilla: Kärna tråg spinnrock Att samla gamla bruksföremål av trä. Bonniers, 1972. 77 s. Cartonnageband. Inlagan fin. Illustrerad. En liten fläck på främre pärmen.
ID Nr: 102620, SEK 90.

Conradson, Birgitta: När postorderagenterna fick oss att skriva efter varor från katalog. Nordiska Museets förlag, 1976. 20 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Särupplaga ur Fataburen 1975. Summery in English.
ID Nr: 217163, SEK 40.

Curtis, Tony: Antiques and their values Bronzes. Lyle Publications, 1981. 126 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 102625, SEK 75.

Ehrensvärd, Ulla (red.): Gamla vykort En bok för samlare. Bonniers, 1972. 95 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Bonniers samlarserie.
ID Nr: 102616, SEK 190.

Gripenberg, Ole: Tennsoldater som leksaker, samlarfugurer och undervisningsmaterial.. Forum, 1973. 82 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
När? Var? Hur?Serien
ID Nr: 102624, SEK 110.

Lagerqvist, Lars O: Sedlar. Norstedt och söners förlag, 1971. 223 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Medförfattare: Ernst Nathorst-Böös.
ID Nr: 104631, SEK 90.

Loewe, Walter: I gyllne dosor. Norma, 1982. 111 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 102619, SEK 140.

Miller, Judith: Miller's Collectables Price Guide 1993,1994 ( Volume V ). Millers Publications, 1993. 496 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Medförfattare Martin Miller
ID Nr: 105652, SEK 95.

Mouret, Jean-Noel: Knives of the world. 1994. In English. 142 p. . Good condition.
ID Nr: 202871, SEK 240.

Nathorst-Böös, Ernst: Börs och bössa. ICA bokförlag, 1970. 80 s. Cartonnageband. Illustrerad. Inlagan fin. Något skadad på pärmarnas undersida.
ID Nr: 102618, SEK 70.

Neumüller, Anders: Gårdagens rariteter. Dyrgripar från 25 samlarområden. Rabén & Sjögren, 1981. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
ID Nr: 2418, SEK 110.

Neumüller, Anders: Morgondagens antikviteter. Rabén & Sjögren, 1982. 209 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106810, SEK 90.

Nordin-Pettersson, Brita Stina: Vetenskapsakademiens konstsamlingar Förteckning över porträtt, medaljer och övriga konstföremål. Almqvist & Wiksell, 1971. 117 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Fotoillustrerad.
Bidrag till Kungl. Svenska Vetenskapsakademiens historia X
ID Nr: 106141, SEK 80.

Randier, Jean: Nautiska antikviteter. Kulturhistorisk handbok för samlare. Allhems Förlag, 1975. 221 s. Inbunden med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 16315, SEK 300.

Wästfelt / Gyllensvärd / Weibull, Berit / Bo / Jörgen: Ostindiefararen Götheborgs porslinslast. Wiken, 1990. Originalupplaga. 282 s. Bibliofilupplaga. Rikligt illustrerad. Halvskinnband i kassett med bifogad bärgad porslinsskärva ur Götheborgs last. Några flisor lösa från skärvan, annars i mycket gott skick
ID Nr: 217395, SEK 750.

Tillbaka