| Arkeologi, Allmän |
|---|
|
Arkæologiske og Kunsthistoriske Afhandlinger tillegnede Frederik Poulsen 7.3.1941.
Gyldendal, 1941. På danska. 126s+planscher. Häftad. Rikligt illustrerad. Delvis ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Arkeologi i Sverige. Ny följd 1.. Almqvist & Wiksell, 1991. 494 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Bulletin 12 Medelhavsmuseet. Medelhavsmuseet, 1977. In English/German. 82 p. Wrappered.
Illustrated with photos. Wrapper slightly rubbed at the edges. Annotations and underlinings in
pencil in one of the articles Die Welt aus der Wir Kommen. Die Vorgeschichte der Menschheit. Droemersche
Verlagsanstalt Th. Knaur Nachf. München-Zürch, 1961. In German. 404s. Linenbinding with
dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Dustwrapper mended. Etruscan Culture: Land and People. Archeological Research and studies Conducted in san
Giovenale and Its Environs by Members of The Swedish Institute in Rome. Columbia University
Press/Allhems, 1962. In English. 478 p. Clothbinding. Richly illustrated. Folding maps/plates.
Good condition. Slightly torn original transparent dustwrapper. Etruskernas konst och kultur beklyst av nyare fynd. Medelhavsmuseet, 1967. 103s + planscher.
Häftad. Inlagan fin. Illustrerad. Häftesomslaget något nött FORNVÄNNEN. TIDSKRIFT FÖR SVENSK ANTIKVARISK FORSKNING. 1995 / 1.. Almqvist
& Wiksell, 1995. 64 s. Häftad. Illustrerad. Från bibelns land. Arkeologisk utställning i Statens Historiska Museum. Historiska Museet,
1955. 90s+planscher. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Guide to the Paphos Mosaics. The Bank of Cyprus Culture Foundation, 1988. In English. 73 p.
Wrappered. Good condition. Illustrated. Kongo - Niger. Afrikanska skulpturer ur samling Nathorst. Gallerie Doktor Glas.. Etnografiska
Museets Vänner, Stockholm, 1968. opaginerad. Häftad. Rikligt illustrerad. Ett par sidor i
inledningen har släppt från bindningen, annars i mycket gott skick. Läkekonst i lera. Medicinskulptur före Columbus. Ur Abner I. Weismans samling, New York..
Historiska Museet, Stockholm, 1966. 46+8 s. Häftad. Illustrerad. Maya det gåtfulla folket. Etnografiska Museet Stockholm 1969. Etnografiska museet, 1969.
32s+planscher. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Opuscula Atheniensia IX. Gleerups, 1969. In English/German. 157 p. Wrappered. Illustrated.
Unopened. Slightly rubbed on the edges. Opuscula Atheniensia X. Stockholm, 1971. In English/German. 90 p. Wrappered. Illustrated.
Unopened. Slightly rubbed on the edges. Opuscula Romana Vol IX. Stockholm, 1973. In English/German/Italian. 220 p. Wrappered.
Illustrated. Unopened. Slightly rubbed. Opuscula Romana Vol VII. Gleerups, 1969. In several languages. p 53-289. Wrappered.
Illustrated with photos. Unopened. Slightly rubbed on the edges. Opuscula Romana Vol VIII. Stockholm, 1974. In English/French/Italian. 69s+plates.
Wrappered. Illustrated with photos. Unopened. Slightly rubbed on the edges. Opuscula Romana XIII. Stockholm, 1981. In English/German/Italian. 104 p. Wrappered.
Illustrated. Unopened. Slightly rubbed on the edges. Proxima Thule. Sverige och Europa under forntid och medeltid. Norstedt och söners förlag,
1962. 238 s. Biblioteksband. Övre guldsnitt. Mycket gott skick. Riksbankens hus Vid flyttningen från Helgeandsholmen till Brunkebergstorg den 24 och 25
januari 1976. Sveriges riksbank, 1976. 202 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Riksdagens Hus Återflyttningen till Helgeandsholmen. Byggförlaget, 1983. 221 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. San Giovenale. Etruskerna, landet och folket. Svensk forskning i Etrurien. Allhems Förlag,
1960. 469 s. Dekorerat halvfranskt band. Upphöjda bind. The Antiquaries Journal. Volume XXXVIII. January - April 1958, Numbers 1, 2.. Heffer,
Cambridge, 1958. In English. 160 p. Wrappered. Illustrated. The Antiquaries Journal. Volume XXXVIII. July - October 1958, Numbers 3, 4.. Heffer,
Cambridge, 1958. In English. pages 165 - 317. Wrappered. Illustrated. Två miljoner år. Berättelsen om människan. Reader's Digest/Det Bästa, 1975.
Originalupplaga. 484 s. Inbunden. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Åberg, Nils: Bronzezeitliche und Früheisenzeitliche Chronologie, Teil III: Kupfer- und
Frühbronzezeit. Stockholm, 1932. 161 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Något sliten. Åberg, Nils: Bronzezeitliche und Früheisenzeitliche Chronologie, Teil IV: Greichenland. Kungl.
Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, 1933. In German. 282 p. Wrappered. Illustrated.
Unopened. Wrapper slightly rubbed. Åberg, Nils: Bronzezeitliche und Früheisenzeitliche Chronologie, Teil V: Mitteleuropäische
Hochbronzezeit. Stockholm, 1935. In German. 162 p. Wrappered. Illustrated. Unopened. Corpus
fine. Spine/backstrip rubbed. Åberg, Nils: KULTURMOTSÄTTNINGAR I DANMARKS STENÅLDER. Mit Zusammenfassung in
deutscher Sprache.. Wahlström & Widstrand, 1937. På svenska/tyska. 156 s. Häftad.
Illustrerad. Ouppsprättad. Allegro, John M.: Dödahavsrullarna. Skriftfynden som kastat nytt ljus över Bibeln.. Bonniers,
1956. 204 s. Häftad. Illustrerad. Andersson, Aron: Guldet från steppen. Skytisk/Sibirisk konst. LTs förlag, 1979. 118 s.
Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Arrhenius, Birgit: Sources and Resources. PACT 38, 1993. Studies in Honour of Birgit
Arrhenius.. É. Oleffe, Court-Saint-Étienne, Belgium, 1993. In English. 566 p. Wrappered. Illustrated.
Åström, Paul: ARKEOLOGISKT DETEKTIVARBETE.. Minab, Surte, 1980. 119 s. Häftad.
Illustrerad. Bacon, Edward: Den nya arkeologin. En översikt över arkeologiska fynd från hela världen under
åren 1945 - 1959.. Tidens förlag, 1964. 336 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Bacon, Edward: Den nya arkeologin. En översikt över arkeologiska fynd från hela världen under
åren 1945 - 1959.. Tidens förlag, 1964. 336 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad.
Skyddsomslaget något slitet. Bacon, Edward: Versunkene Kulturen. Geheimnis und Rätsel Früher Welten. Droemersche
Verlagsanstalt Th, Knaur Nachf. München-Zürich, 1963. In German. 358 p. Clothbinding with
dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Dustwrapper rubbed. Behr / Swartling, Ulla / Ingrid (red.): FORNTID FÖR FRAMTID. EN BOK TILL KUNGEN. Festskrift
till kung Gustaf Adolf den 11 november 1972 utgiven av Svenska arkeologiska samfundet och
Sveriges Radio.. Sveriges Radio, 1972. 265 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Berggren, Eric: Opuscula Atheniensia II: Kypriaka. Gleerups, 1955. In English. p 10-20.
Wrappered. Slightly rubbed. Inscription on the wrapper. Bibby, Geoffrey: SPADENS VITTNESBÖRD. Arkeologiska upptäckter norr om Alperna.. Forum,
1957. 408 s. Klotryggsband. Illustrerad. Blackburn, Julia: The white men. The first response of aboriginal peoples to the white men.
Times Books, 1979. In English. 192 p. Bound with dust-wrapper. A fine copy. Blanking, Sören: Inkaguldet Oro del Peru. Arena, 1992. 199 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Boissier, Gaston: PROMENADES ARCHÉOLOGIQUES ROME ET POMPÉI. OUVRAGE
CONTENENT HUIT PLANS.. Librairie Hachette et Co, Paris, 1901. Nineth edition. In French. 407 p.
Contemporary half-leather binding. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled covers. Marbeled
endpapers. Good condition. Borelius, Aron: Västerlandets konsthistoria. Egypten-Mesopotamien-Grekland.. Norstedt och
söners förlag, 1983. 280 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Bounoure, Vincent: Amerikanskt måleri. Konstens Världshistoria.. Bokfrämjandet Hälsingborg,
1969. 207 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Saknar skyddsomslag. Broberg, Jan: Sinbad Sjöfararen och Robin Hood Arkeologiska och historiska gåtor. Carlsson
Bokförlag, 1996. 200 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Burenhult, Göran: Speglingar av det förflutna. Bra böcker, 1986. 351 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Burenhult, Göran: Stenåldersbilder Hällristningar och stenåldersekonomi. Stureförlaget, 1981.
416 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Ceram, C.W: Fynd, forskare och forntidsgåtor. KF:s bokförlag, 1955. 452 s. Klotband.
Illustrerad. Gott skick. Ceram, C.W: FYND, FORSKARE och FORNTIDSGÅTOR. Arkeologins roman.. KF:s Bokförlag,
Stockholm, 1950. 452 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Upphöjda bind.
Bandet något nött. Ceram, C.W: GODS, GRAVES AND SCHOLARS. THE STORY OF ARCHAEOLOGY.. Penguin
Books, Middlesex, 1984. In English. 473 p. Wrappered. Illustrated. Ceram, C.W: GÖTTER GRÄBER UND GELEHRTE im Bild. 310 Abbildungen in Tiefdruck und
16 Farbtafeln.. Rowohlt Verlag, Hamburg, 1957. In German. 360 p. Clothbinding with dustwrapper.
Illustrated. Dustwrapper slightly torn. Ceram, C.W: Så talade fynden. Arkeologins frammarsch i text och bild. Forum, 1958. 359 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Ceram, C.W: SÅ TALADE FYNDEN. Arkeologins frammarsch i text och bild Med 310
illustrationer i djuptryck och 16 färgplanscher.. Forum, 1958. 360 s. Klotband. Illustrerad. Chadourne, Marc: ANAHUAC. Unvergängliches Mexiko.. Orell Füssli Verlag, Zürich, 1955. In
German. 190 p. Clothbinding. Illustrated. Covers slightly worn. Colonna / Östenberg, Giovanni / Carl Eric (red.): Etruskerna. Nyare fynd och forskning.
Historiska Museet/Svenska institutet, 1972. 118s+planscher. Häftad. Illustrerad. Anteckningar på
häftesomslaget. Inlagan fin. Cotterell, Arthur: Kejsaren av Kina Vår tids största arkeologiska upptäckt. Forum, 1981. 206 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Crampa, Jonas: Opuscula Atheniensia VIII: Some remarks on Welles, Royal Correspondence,
29. Gleerups, 1968. 171-178. Häftad. Desroches-Noblecourt, Christiane: TUTANCHAMON. EN FARAOS LIV, DÖD OCH
ÅTERUPPSTÅNDELSE.. Bonniers, 1963. 312 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Erman, Adolf: Kurzer Abriss der Aegyptischen Grammatik: 5. Unveränderter abdruck.
Wissenscahftliche Buchgesellschaft, Darmstradt, 1958. In German. 64 p. Cloth-spine binding.
Good condition. Friis, Aage ( Red ): ORIENTENS FORNTIDSKULTUR. FÖRSTA BANDET.. P. A. Nordstedt
& Söners Förlag, Stockholm, 1927. 311 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Häftesomslaget slitet.
Osprättat exemplar. Gannholm, K. E.: Slipskårstenarnas gåta. Gotlands och Nordens slipskåror i ny belysning..
Eget Förlag, Burs Stånga, 1974, 1974. 96 s. Häftad. Illustrerad. George / Peterson, Beate / Bengt: Baltzar Cronstrand i Egypten 1836-1837. Nationalmuseum,
1980. (32) s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Green, Kevin: Archaeology An introduction. London, 1990. In English. 190 p. Wrappered. Good
condition. Grønbech, Bo: ETRUSKERNA. Ett försvunnet folk.. Natur och kultur, 1956. 174 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Gustawsson, K.A.: Fornminnesvård. Vården av våra fornminnen i landskapet.. Norstedt och
söners förlag, 1965. 66 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Hammerton, J. A.: Forntidens under. Albert Bonniers förlag, 1932. 371+352+330s. 3 vol.
Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Övre guldsnitt. Hasselrot, Pehr: Forntida signaler Med människorna kring hällbilderna. Carlsson Bokförlag,
1994. 176 s. Cartonnageband. Något fuktskadad. Illustrerad. Hauser, Otto: MÄNNISKAN FÖR 100,000 ÅR SEDAN. MED 95 AVBILDNINGAR OCH 3
KARTOR.. Söderström & Co, Förlagsaktiebolag, Helsingfors, 1918. 116 s. Häftad. Illustrerad.
Bandet något nött. Hawkes, Jaquetta: MÄNNISKANS VÄG. Allmän kulturhistoria från 35 000 år f Kr till år 500 e Kr.
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1978. 255 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Hjertén, Ivar: DAGRAR OCH SKUGGOR FRÅN TVÅ MEDELHAVSLÄNDER. SICILIANSKA OCH
TRIPOLITANSKA STUDIER.. Albert Bonniers förlag, 1929. 325 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något
nött i kanterna. Innehåller utvikbar karta. Hurdman, Charlotte: Step into ... The stone age. Lorenz books, (not dated). In English. 64 p. .
Very good condition. Richly illustrated. Ivimy, John: The Sphinx and the Megaliths. London, 1976. In English. 191 p. Wrappered. Good
condition. Janson / Janson, Sverker / Bengt: HÄLLRISTNINGAR VID NÄMFORSEN.. Cewe - Förlaget,
1980. 48 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Jonsson, Kenneth: The New Era: The reformation of the late Anglo-Saxon coinage. Spink
& Son Lts, 1987. In English. 267 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. Karageorghis, Vassos: Cypriote Antiquities in the Medelhavsmuseet, Stockholm.
Medelhavsmuseet, 1977. In English. 58p+plates. . Illustrated with photos. Good condition. Kenyon, Kathleen: Jerikos murar. Med arkeologeri världens äldsta stad. Natur och kultur, 1959.
202s+planscher. Häftad. Fotoillustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Gott skick. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Korkuti, Muzafer: Shqiperia Arkeologjike (L'Albanie Archeologique)(Archaelogical Albania).
University, Tirane, 1971. In Albanian/French/English. 139 p. Linenbinding with dustwrapper. Richly
illustrated. Folding maps/plates. Binding slightly warped. Inscriptions on endpaper. Kurtén, Björn: VÅRA ÄLDSTA FÖRFÄDER. Forskningens frontlinjer.. Liber Förlag, 1986. 111 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Laming, Annette: Lascaux Paintings & Engravings. Penguin, 1959. 208+ 48 ill.. Pocket.
Något gulnad. Illustrerad. Lawrence, D.H. (David Herbert): Resa i etruskernas land. Tidens förlag, 1954. 132 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Leroi-Gourhan, André: I piu' antichi artisti d'Europa Introduzione all'arte parietale paleolitica.
Jaca Book, 1980. In Italian. 77 sid. + illust.. . Good condition. Illustrated. Lhote, Henri: Klippmålningarna i Sahara. Tidens förlag, 1959. 189s+planscher.
Cartonnageband. Gott skick. Ett hörn något stött. Fotoillustrerad. Meschke, Christian: EN NORRLÄNDSK STENÅLDERSBOPLATS MED SKÄRVSTENSVALL.
Med osteologisk analys av Hans Sellstedt och Nils - Gustaf Gejvall.. Carl Bloms Boktryckeri, Lund,
1967. 62 s. Häftad. Ouppsprättad. Mjöberg, Lotte: HELIGA MARKER. Forna dagars platser för offer, rit och bön.. Bonniers Alba,
1997. 151 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Moberg, Carl-Axel: På tal om forntid. Forum, 1963. 156 s. Pappband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något trasigt. Moberg, Carl-Axel: Spår från tusentals år. Sveriges Radio, 1966. 78 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Utvikbara kartor/planscher. Mogensen, Maria: Ny Carlsberg Glypothek: Den Ægytiske samling. København, 1930. På
danska. 402 s. Klotband. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad.
Anteckningar på försättsbladet. Ryggen blekt. Möller, Olof: ARKEOLOGISK ORDBOK A - H.. Arkeo - förlaget, 1985. 193 s. Häftad. Gott skick.
Montelius, Oscar: Die Älteren Kulturperioden im Orient und im Europa. II: Babylonien, Elam,
Assyrien. Stockholm, 1916-23. In German. 109-445+XVII-XXXII. Wrappered. Illustrated. Unopened.
Wrapper torn. Moseley, Michael E.: Peru´s golden treasures. Field Museum, 1979. 75 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Nilsson, Martin P:n: De arkeologiska upptäckterna i den klassiska Södern och den forna
Orienten. Norstedt och söners förlag, 1933. 328s+planscher. Klotryggsband. Mycket gott skick.
Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Nilsson, Martin P:n: Forntidens historia. Almqvist & Wiksell, 1948. 283 s. Klotryggsband.
Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Nolte-Bürner, Ludwig: Türen und Tore aus Deutschland, Oesterreich und der Schweiz.
Stuttgart Verlag von Julius Hoffmann, 1921. In German. 97 p. Half-cloth binding. Spine/backstrip
rubbed. Light browning. Corpus fine. Illustrated with photos. Norling - Christensen, Hans: GLIMT AF FORTIDEN.. Ejnar Munksgaard, Köpenhamn, 1943. På
danska. 123 s. Häftad. Nylander, Carl: Den djupa brunnen. Wahlström & Widstrand, 1964. 222 s. Klotryggsband.
Illustrerad. Gott skick. Något nött i kanterna. Nylander, Carl: Den djupa brunnen. Wahlström & Widstrand, 1964. 222 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Odelberg, Maj: Med portfölj och ritstift Olof Hermelin en fornforkningens tjänare.. Atlantis Förlag,
1993. 159 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Ohlmarks, Åke: Vårt Nordiska arv. Från 10.000 f.Kr. till medeltidens början. Stureförlaget, 1979.
262 s. Dekorerat skinnimitationsband. Illustrerad. Inlagan fin. liten slitskada på främre pärmen Olsson, Bror: De grekiska papyrusfynden i Egypten. Med särskild hänsyn till Nya Testamentet.
Wahlström & Widstrand, 1929. 110 s. Häftad. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Pallis, Svend Aage: Babylonisk kultur. Nyt Nordisk forlag Arnold Busck, 1948. På danska. 355
s. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. De lösa kartorna saknas Peake / Fleure, Harold / Herbert John: Merchant Ventures in Bronze. Yale University Press,
1931. In English. 168 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Dustwrapper
slightly rubbed on the edges. Peake / Fleure, Harold / Herbert John: Peasants and Potters. Yale University Press, 1927. In
English. 152 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Dustwrapper slightly
worn. Peake / Fleure, Harold / Herbert John: Priests and Kings. Yale University Press, 1927. 208 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Pellati, Francesco: Die Neueren Archäologischen Entdeckungen in Italien. Ferrovie Dello Stato,
1934. Second edition. In German. 115 p. Wrappered. Illustrated with photos. Corpus fine. Ryggen
fläckig och sliten Poulsen, Frederik: Urtidens och Egyptens konst. AB Skoglunds Bokförlag, 1926. 199 s. Häftad.
Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Rättelser i texten av den tidigare ägaren Poulsen, Vagn: Från grottorna till Rom. Levande konst genom tiderna utgiven av Ragnar
Josephson.. Natur och kultur, 1965. 366 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad.
Stänksnitt. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Priuli, Ausilio: Felszeichnungen in den Alpen. Benziger, 1984. In German. 56+96p. Wrappered.
Richly illustrated. Good condition. Renfrew, Colin: Before Civilization. The Radiocarbon Revolution and Prehistoric Europé.
Penguin Books, 1983. In English. 320 p. Wrappered. Illustrated. Good condition. Riis, P.J.: Arkæologi og klassisk kunst. Berlingske forlag, 1972. På danska. 156 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Ringstedt, Nils: Household Economy and Archaeology. Some aspects on theory and
applications. Stockholm, 1992. In English. 291 p. Wrappered. Very good condition. Ronen, Avraham: Introducing Prehistory. Cassell, 1976. In English. 96 p. Clothbinding with
dustwrapper. Good condition. Illustrated. Sporadic underlining of text in pencil. Rosen, Eric von: En förgången värld. Forskningar och äventyr bland Andernas högfjäll. Albert
Bonniers förlag, 1919. 408 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Inlagan fin. Marmorerade
för/eftersättsblad. Bandet något slitet. Rosen, Eric von: En förgången värld. Forskningar och äventyr bland Andernas högfjäll. Albert
Bonniers förlag, 1919. 408 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Inlagan fin. Bandet något slitet. Rosen, Eric von: En förgången värld. Forskningar och äventyr bland Andernas högfjäll. Albert
Bonniers förlag, 1919. 408 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Ex Libris: Marcus Johansson Rydh, Hanna: Kring Medelhavets stränder. Forntid och nutid. Natur och kultur, 1928. 238 s.
Vackert halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Mycket fint
exemplar. Rystedt, Eva: Medelhavsmuseet visar fynd från Sardinien 4000-500 f.Kr. Medelhavsmuseet/NK,
1980. 16 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Säflund, Gösta: Opuscula Romana, Vol VII: 1-2: Das Faustinusepigramm von Sperlonga, Sulla
ricostruzione dei Gruppi de Polifemo e di Scilla a Sperlonga. Gleerups, 1967. In German/Italian. 9-
52. Wrappered. Illustrated with photos. Good condition. Schütz, Fredrik: Från fornborgar till flygfält Ur anläggningsarbetenas historia i vårt land.
Byggförlaget, 1978. 123 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Sieveking, Johannes: Antike Metallgeräte mit 28 tafeln. G.Hirth's Verlag, u å. In German.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Corpus fine. Inscriptions on half-title. Stenberger, Mårten: ARKEOLOGISKA FORSKNINGAR OCH FYND. Studier utgivna med
anledning av H. M. Konung VI Adolfs Sjuttioårsdag 11. 11. 1952.. Bröderna Lagerström
Boktryckare, Stockholm, 1952. 462 s. Samtida skinnband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött.
Guldornerad rygg. Stenberger, Mårten: ARKEOLOGISKA FORSKNINGAR OCH FYND. Studier utgivna med
anledning av H. M. Konung VI Adolfs Sjuttioårsdag 11. 11. 1952.. Bröderna Lagerström
Boktryckare, Stockholm, 1952. 462 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Bandet något nött.
Guldornerad rygg. Stenberger, Mårten: Arkeologiska forskningar och fynd. Studier utgivna med anledning av H.M.
konung Gustav VI Adolfs sjuttioårsdag 11.11.1952. Svenska Arkeologiska Samfundet, 1952. 462 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning på
försättsbladet. Thomæus, Gustave: Kulturhistoriska strövtåg. Små populära bilder. Gleerups, 1915. 170 s.
Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget slitet. En reva i smutstitelbladet Thomas, David Hurst: ARCHAEOLOGY.. Holt, Rinehart and Winston Inc, USA., 1989. Andra
upplagan. 694 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts.
Illustrations by Dennis O'Brien. Trotzig, Gustaf: VIKINGATIDA GRAVKÄRL AV KOPPAR OCH KOPPARLEGERINGAR FRÅN
BIRKA OCH GOTLAND. TILLVERKNING, ANVÄNDNING OCH SOCIALA FÖRUTSÄTTNINGAR..
Akademitryck, Edsbruk, 1991. 72 s. Häftad. Illustrerad. Trump, David H: Central and southern Italy before Rome. Thames & Hudson, 1966. In
English. 244p+plates. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Dustwrapper
slightly foxed. Valmarana, Mario: Arkitektur. Tidens förlag, 1964. Illustrerad av Spier Peter. 44 s.
Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Vardiman, E.E.: Die Grosse Zeitwende. Zwischen Hellenismus und Urchristentum. Econ,
1978. First edition. In German. 368 p. Bound with dust-wrapper. Illustrated. Good condition.
Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Ward, Anne: Adventures in Archaeology. Hamlyn, 1977. In English. 160 p. Bound with dust-
wrapper. Good condition. Richly illustrated. Watson, William: Utställningen Arkeologiska Fynd från Folkrepubliken Kina.. Östasiatiska
Museet, Sthlm/Bonniers bokbinderi, 1974. 139 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Watson / Gyllensvärd, William / Bo: Arkeologiska fynd från Folkrepubliken Kina. Utställningen
Arkeologiska fynd från Folkrepubliken Kina, Östasiatiska Museet, Stockholm, 12 Maj - 16 Juli 1974.
Katalognummer 19.. AB Allmänna Förlaget, 1974. 139 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Innehåller Östasiatiska Museets stämpel. Weiner, J.S.: Felande länkens mysterium. Wahlström & Widstrand, 1956. 179 s. Häftad.
Gott skick. Något nött i kanterna. Welinder, Stig: Det arkeologiska perspektivet. Almqvist & Wiksell, 1992. 106 s. Häftad.
Gott skick. Welinder, Stig: Ekonomiska processer i förhistorisk expansion. Gleerups, 1977. 222 s. Häftad.
Understrykningar i texten. Wendt, Herbert: I urmänniskornas spår. Förhistoriens forskaräventyr. Kooperativa Förbundets
bokförlag, 1955. 440 s. Klotband. Illustrerad. Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Wetter, Erik: Med kungen på Acquarossa. Allhems Förlag, 1972. 200 s. Klotband. Mycket fint
exemplar. Rikligt illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Wetter, Erik: Studies and Strolls in Southern Etruria. Allhems Förlag, 1962. In English. p 163-
208+ 24 plates. Wrappered. Illustrated with photos. Good condition. Folding maps/plates. Whitting, Philip: Byzantium. An introduction. Harper & Row, 1973. In English. 178 p.
Wrappered. Illustrated. Good condition. Wilson, David: The New Archaeology.. Meridian, New York, 1976. In English. 345+16 p.
Wrappered. Wilson, Edmund: Skriftrullarna vid Döda havet. Strömbergs, 1956. 134s+planscher. Häftad.
Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Recensionsstämpel. Wirgin, Jan: Kejsarens armé. Soldater och hästar av lergods från Qin Shihuangs grav.
Östasiatiska Museet, 1984. 100 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Wirgin, Jan: Skönhetens spegel. Konstskatter från Indien. A Mirror of Beauty. Art Treasures
from India.. Östasiatiska musset, 1987. 234 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott
skick. Wollin, Nils G.: DET SENMEDELTIDA SNÄRSBOFYNDET MULLHÖGAR OCH BÄCKEN.
SÄRTRYCK UR " FRÅN BORÅS OCH DE SJU HÄRADERNA ", 1960.. AB Tryckericentralen, Borås,
1960. Sidorna 67 - 98.. Häftad. Illustrerad. Woodcock / Schotten, John / Shalom: ARCHÄOLOGISCHER WELTATLAS mit 103 Karten..
Corvus Verlag GmbH, Köln, 1990. 272 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Woolley, Leonard: Fynd i jorden. En arkeolog berättar. Natur och kultur, 1954. 117 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Woolley, Leonard: Konsten i mellersta östern. Mesopotamien och främre Asien. Världskonsten
skildrad i regionala monografier.. Allhems Förlag, 1962. 259 s. Klotband. Rikligt illustrerad.
Understrykningar i texten. Utan skyddsomslag. Wright, G. Ernest: Shechem: The Biography of a Biblical City. Gerald Duckworth & Co Ltd,
1965. In English. 270p+plates. Clothbinding. Very good condition. Yadin, Yigael: The Art of Warfare in Biblical Lands in the light ot archaeological discovery.
Weidenfeld and Nicolson, 1963. In English. 484 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good
condition. Illustrated. Zamore, Karl Otto: Arkeologiska fynd. Nya berättelser om upptäckter och forskningar inom
spadens vetenskap. Harriers förlag, 1956. 173 s. Klotryggsband. Illustrerad. Bandet något nött i
kanterna. |