| Arkeologi, Egypten |
|---|
|
TREASURES OF TUTANKHAMUN. Sponsored by the Trustees of the British Museum, The
Times & the Sunday Times. Held at the British Museum 1972.. Westerham Press Ltd,
Westerham, Kent., 1972. In English. 54 p. Wrappered. Richly illustrated. Adkins, Lesley & Roy: Egyptens nycklar. Jakten på hieroglyfernas gåta. Wahlström &
Widstrand, 2001. 383 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Aldred, Cyril: Egyptian art. In the days of the Pharaohs 3100-320 BC.. Thames and Hudson,
1988. In English. 252 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Bjurström, Per: 5000 år Egyptisk konst. Nationalmuseum, 1961. 162 sid. + bildavsnitt. Häftad.
Gott skick. Fotoillustrerad. Breasted, James Henry: GESCHICHTE ÆGYPTENS. GROSSE ILLUSTRIERTE PHAIDON -
AUSGABE. Breasteds geschichte ägyptens deutch von prof. dr. Hermann Ranke - Heidelberg. Mit
einem bilderanhang : Die Ägyptische kunst.. Phaidon - Verlag, Zürich, 1936. In German. 630 p.
Clothbinding. Richly illustrated. Casson, Lionel: Ancient Egypt. Time-Life Books, 1978. In English. 192 p. Cloth-spine binding.
Richly illustrated. Very good condition. David, Rosalie: Discovering ancient Egypt. London, 1993. 192 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Desroches-Noblecourt, Christiane: The world saves Abu Simbel. Berlin, 1968. In English. 114
p. Linenbinding with dustwrapper. Good condition. Richly illustrated. Desroches-Noblecourt, Christiane: TUTANCHAMON. EN FARAOS LIV, DÖD OCH
ÅTERUPPSTÅNDELSE.. Albert Bonniers förlag, 1967. 219 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt
illustrerad. Översättning av Kerstin Johansson. Edgar, Morton: STORA PYRAMIDEN OCH BIBELN.. Hugo Karlén, Stockholm, 1921. Andra
upplagan. 40 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Editore, Rizzoli: Stilar i konsten Egyptisk konst. Wahlström & Widstrand, 1979. 64 s.
Cartonnageband. Understrykningar i texten. Rikligt illustrerad. Edwards, I. E. S.: Tutankhamon graven och dess sskatter. Prisma, 1979. 256 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Hoving, Thomas: Tutankhamun. THE UNTOLD STORY.. Simon and Schuster, New York, 1979.
In English. 384 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Jeannerat, Pierre: MED FLYG TILL FORNTIDEN. Arkeologiska resor i Främre Orienten.. Natur
och kultur, 1958. 245 s. Häftad. Illustrerad. Keating, Rex: Nubien-landet som försvann. Lars Hökerbergs bokförlag, 1963. 104 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Laurent-Täckholm, Vivi: Faraos Blomster. En Kulturhistorisk-Botanisk skildring av livet i gamla
Egypten byggd på verklighetens grundval och med bilder från de sista årens grävningar. Natur och
kultur, 1951. 298 s. Halvklotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Annars i gott skick. Little, Tom: High Dam at Aswan. The subjugation of the Nile.. Methuen & Co Ltd, London,
1965. In English. 242 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Manning / Lovett, S. / R.: Faraonerns land eller Egypten och Sinai skildrat i ord och bild.
Fosterlands-stiftelsens förlag, 1889. 196 s. Halvklotband. Illustrerad. Gott skick. Maspero, G: Histoire Ancienne des Peuples de l´Orient Classique. Paris Librairie Hachette,
1897. In French. 798 p. Decorated cloth binding. Marbeled endpapers. Slightly rubbed. Moret, Alexandre: MYSTÈRES ÉGYPTIENS. Avec cinquante-sept gravures dans le texte et size
planches hors texte. Nouvelle édition revue et corrigée.. Armand Colin, Paris, 1922. In French. 326
p. Clothbinding. Sporadic underlining of text in pencil. Illustrated. Very good condition. Moreux, Th.: La Science Mystériuse des Pharaons.. Gaston Doin, Paris, 1926. In French. 238 p.
Wrappered. Illustrated. Good condition. Ohlmarks, Åke: Resa till Egyptens gudar. Termac, Stockholm, 1963. 280 s. Dekorerat
helskinnband med guldsnitt. Illustrerad. Mycket gott skick. Rachewiltz, Boris De: Et møte med den ægyptiske kunst. G. E. C. Gads Forlag, Køpenhamn,
1959. På danska. 171 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Roeder, Günther: ÄGYPTISCH. Praktische Einführung in die Hieroglyphen und die ägyptische
Sprache mit Lesestücken und Wörterbuch.... C.H.Becksche Verlagsbuchhandlung, München,
1926. Andra upplagan. 100+64 pages. Samtida pappband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Samivel, : EGYPTENS SKATTER.. Allhems Förlag, 1955. 219 s. Klotband med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad. 120 fotografier av Michel Audrian. Säve - Söderbergh, Torgny: Uppdrag Nubien. Hur världen räddade ett lands kulturminnen..
Atlantis Förlag, 1996. 223+16 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Säve-Söderbergh, Torgny: Faraoner och människor Kulturbilder från det gamla Egypten..
Norstedt och söners förlag, 1959. Andra upplagan. 206 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Illustrerad. Strömbom, Sixten: Egyptens konst. Albert Bonniers förlag, 1928. 275 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Utgi ven i serien Bonniers
Konsthistoria, under redaktion av Axel L. Romdahl Strömbom, Sixten: Egyptens konst Bonniers konsthistoria. Albert Bonniers förlag, 1928. 274 s.
Halvklotband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Främre
häftesomslag medbundet. Illustrerad. Wassef, Cérès Wissa: Egypt. Frederick Muller Ltd/Summerfield Press, 1983. First edition. In
English. 223 p. Clothbinding. Richly illustrated. Very good condition. |