| Arkeologi, Norden |
|---|
|
Antikvariska studier ll. Norrtäljetrakten under forntiden.. Wahlström & Widstrand, 1946.
164 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Illustrerad. Namnteckning på insidan av pärmen. Arkeologi i Sverige. Nr 3.. Grafiska Gruppen, Stockholm, 1994. 533 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Arkeologi i Sverige. Ny följd 2.. Fälths tryckerier i Värnamo, 1993. 464 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Arkeologi i Sverige. 1987.. Almqvist & Wiksell, 1990. 444 s. Cartonnageband. Illustrerad.
Årsbok 1983 - 84. Riksantikvarieämbetet och Statens Historiska Museer.. Centraltryckeriet,
Borås, 1984. 85 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Den svenska historien 1. Från stenålder till vikingatid.. Bonnier Lexikon, Stockholm, 1993. 228
s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Den svenska historien 1. Från stenålder till vikingatid.. Albert Bonniers förlag, 1977. 228 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Early Medieval Studies 5.. Almqvist & Wiksell, 1973. 63 s. Häftad. Ouppsprättad.
Illustrerad. Early Medieval Studies 6.. Almqvist & Wiksell, 1973. In English/German. 103 p.
Wrappered. Early Norrland 1. Palaeo - Ecological Investigations in northern Sweden.. Almqvist &
Wiksell, 1972. In English. 77 p. Wrappered. Richly illustrated. Eketorp - den befästa byn på Alvaret. Riksantikvarieämbetet, u.å. 16 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Fornvännen 1975/1. Tidskrift för svensk antikvarisk forskning. Almqvist & Wiksell, 1975.
56 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. FORNVÄNNEN. TIDSKRIFT FÖR SVENSK ANTIKVARISK FORSKNING. 1994 / 2.. Almqvist
& Wiksell, 1994. sid 77 - 132. Häftad. Illustrerad. FORNVÄNNEN. TIDSKRIFT FÖR SVENSK ANTIKVARISK FORSKNING. 1994 / 1.. Almqvist
& Wiksell, 1994. 76 s. Häftad. Illustrerad. FORNVÄNNEN. TIDSKRIFT FÖR SVENSK ANTIKVARISK FORSKNING. 1994 / 4.. Almqvist
& Wiksell, 1994. sid 237 - 324. Häftad. Illustrerad. FYND 1962. Göteborgs och Bohusläns Fornminnesförenings Tidskrift.. Wettergren &
Kerbers Förlag, Göteborg, 1962. 55 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Köpingstrakten före Köping.. Appelbergs, Uppsala, 1967. 6 s. Häftad. Illustrerad. Kultur Miljövård 5:93. Tema : Norden. riksantikvarieämbetet, 1993. 80 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Med portfölj och ritstift. Olof Hermelin en fornforskningens tjänare. Atlantis Förlag, 1993. 159 s.
Inbunden med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. NATIONALMUSEETS ARBEJDSMARK 1959.. Nationalmuseet, Köpenhamn, 1959. På danska.
139 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Redogörelse för Stockholms Stads Museinämnds verksamhet under år 1959. Stadskollegiets
utlåtanden och memorial. Bihang. Nr 43, 1960.. K. L. Beckmans Boktryckeri, Stockholm, 1961. 35
s. Häftad. Illustrerad. Skeppsristningar på Gotland. Riksantikvarieämbetet, 1993. 147 s. Cartonnageband. Gott
skick. Stavanger Museum Årsbok 1959. Dreyer Stavanger, 1960. På norska. 173 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Illustrerad. Åberg, Nils: KULTURMOTSÄTTNINGAR I DANMARKS STENÅLDER. Mit Zusammenfassung in
deutscher Sprache.. Wahlström & Widstrand, 1937. På svenska/tyska. 156 s. Häftad.
Illustrerad. Almgren, Oscar: "Kung Björns hög" och andra fornlämningar vid Håga. Wahlström &
Widstrand, 1905. 59 s. Häftad. Ryggen reparerad. Ett hörn något stött. Namnteckning på
försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Ambrosiani, Björn: Gravfält i fångstmarken. Undersökningarna av gravfälten på Smalnäset och
Krankmårtenhögen, Härjedalen. Rapport 1984:6. Riksantikvarieämbetet, 1984. 75 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Ambrosiani, Sune (red.): Rig. Föreningens för Svensk Kulturhistoria Tidskrift Bd 2 1919. AB
Svenska Teknologföreningens Förlag, 1919. 248 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Arrhenius, O.: DIE GRUNDLAGEN UNSERER ÄLTEREN EISENHERSTELLUNG.. Almqvist
& Wiksell, 1959. In German. 44 p. Wrappered. Unopened. Arrhenius, O.: DIE GRUNDLAGEN UNSERER ÄLTEREN EISENHERSTELLUNG.. Almqvist
& Wiksell, 1959. In German. 44 p. Wrappered. Bååth, L. M.: HELGEANDSHOLMEN OCH NORRSTRÖM, FRÅN ÄLSTA TID TILL VÅRA DAGAR.
I - II.. Almqvist & Wiksell, 1916. 339+323 sidor. Häftad med pappersomslag. Rikligt
illustrerad. Bååth, L. M.: HELGEANDSHOLMEN OCH NORRSTRÖM, FRÅN ÄLSTA TID TILL VÅRA DAGAR.
I - II.. Almqvist & Wiksell, 1916. 339+323 sidor. 2 vol. Häftad. Rikligt illustrerad. Bagge / Kaelas, Axel / Lili: DIE FUNDE AUS DOLMEN UND GANGGRÄBERN IN SCHONEN,
SCHWEDEN. I - II.. Wahlström & Widstrand, 1950 - 1952. In German. 155 + 106. Wrappered.
Richly illustrated. Beckman-Thoor / Wiséhn, Karin / Eva: Myntfynd från DALSLAND och VÄRMLAND. Kungl.
Myntkabinettet.. Lagerblads tryckeri AB, Karlshamn, 1992. 154 s. Häftad. Biuw, Anita: Norra Spånga. Bebyggelse och samhälle under järnåldern. Komittén för
stockholmsforskning, 1992. 353 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Boëthius, Gerda: FORNLÄMNINGAR OCH FORNTIDA BEBYGGELSE. Särtryck ur ORSA, del 1..
(utan årtal). sidorna 93 - 120. Häftad. Illustrerad. Bandet något nött. Brate, Erik: SÖDERMANLANDS RUNINSKRIFTER. GRANSKADE OCH TOLKADE AV ERIK
BRATE.. Wahlström & Widstrand, 1924. 136 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Illustrerad
med plansch 1 - 14. Häfte 1 av 4. Brate, Erik: SÖDERMANLANDS RUNINSKRIFTER. GRANSKADE OCH TOLKADE AV ERIK
BRATE.. Wahlström & Widstrand, 1924. 136 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Illustrerad
med plansch 1 - 14. Häfte 1 av 4. Brate, Erik: SÖDERMANLANDS RUNINSKRIFTER. GRANSKADE OCH TOLKADE AV ERIK
BRATE.. Wahlström & Widstrand, 1924. 136 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad med plansch
1 - 14. Häfte 1 av 4. Brate, Erik: SÖDERMANLANDS RUNINSKRIFTER. GRANSKADE OCH TOLKADE AV ERIK
BRATE och ELIAS WESSÉN.. Wahlström & Widstrand, 1933. Häftad. Ouppsprättad. Häfte 3 av
4. Innehåller endast planscher, nummer 83 - 198. Medarbetare Elias Wessén, vilken också skrivit
dedikationen på främre pärmen. Brate, Erik: SÖDERMANLANDS RUNINSKRIFTER. GRANSKADE OCH TOLKADE AV ERIK
BRATE och ELIAS WESSÉN.. Wahlström & Widstrand, 1932. Häftad. Ouppsprättad. Häfte 2 av
4. Innehåller endast planscher, nummer 15 - 82. Medarbetare Elias Wessén, Brate, Erik: Svenska runristare. Wahlström & Widstrand, 1926. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Detta häfte av Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar
motsvarar ny följd. Del.13: 5-6 ( häfte 3 ) Brate, Erik: Sveriges runinskrifter. Natur och kultur, 1928. Andra upplagan. 151 s. Halvklotband.
Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Privatband Bråthen, Alf: Dendrokronologisk serie från västra Sverige 831-1975. Riksantikvarieämbetet och
Statens Historiska Museer, Rapport RAÄ 1982:1. Riksantikvarieämbetet, 1982. 123 s. Häftad.
Innehåller utvikbara diagram. Främre pärmen något fläckad, annars i gott skick Bröndsted, Johannes: DANMARKS OLDTID. 1. STENÅLDERN, 2. BRONZEALDEREN, 3.
JERNALDEREN.. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1938 - 1940. På danska.
375+304+388 pages. Samtida halvfranskt band. Illustrerad. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar.
Marmorerat snitt. Callmer / Holmqvist, Christian / Wilhelm ( ed ): SWEDISH ARCHAEOLOGICAL BIBLIOGRAPHY
1949 - 1953.. Almqvist & Wiksell, 1956. In English. 293 p. Wrappered. Unopened. Champion, T. C.: PROCEEDINGS OF THE PREHISTORIC SOCIETY. VOLUIME 50. December
1984.. W. S. Maney and son, Leeds, 1984. In English. 443 p. Wrappered. Illustrated. Including
photo negatives. Champion, T. C.: PROCEEDINGS OF THE PREHISTORIC SOCIETY. VOLUME 52.. W. S. Maney
and son, Leeds, 1986. In English. 374 p. Wrappered. Richly illustrated. Including photo
negatives. Champion, T. C.: PROCEEDINGS OF THE PREHISTORIC SOCIETY. VOLUME 51. December
1985.. W. S. Maney and son, Leeds, 1985. In English. 355 p. Wrappered. Illustrated. Including
photo negatives. Clark, Grahame: The earlier stone age settlement of Scandinavia.. Cambridge University
Press, Cambridge, 1975. First edition. In English. 282 p. Clothbinding with dustwrapper.
Illustrated. Dustwrapper slightly torn. Edgren / Herchend / Arén, Bengt / Frands / Eje: Nya gamla hus. Rekonstruktionsarbetena i
Eketorps borg 1978. With an English Summary.. Civiltryck AB, Atockholm, 1979. På
svenska/engelska. 51 s. Klammerhäftad. Rikligt illustrerad. Anteckningar på häftesomslaget. Ekhoff, Emil: Fornvännen 1908, Häftet 5. Meddelanden från K. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien. Wahlström & Widstrand, 1908. sidorna 201-379. Häftad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Ekhoff, Emil: Fornvännen 1909, Häftet 4. Meddelanden från K. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien. Wahlström & Widstrand, 1910. sidorna 161-212. Häftad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Gott skick. Ekhoff, Emil: Fornvännen 1912, Häftet 1. Meddelanden från K. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien. Wahlström & Widstrand, 1912. 56 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott
skick. Ekhoff, Emil: Fornvännen 1915, årgången 10. Meddelanden från K. Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien. Wahlström & Widstrand, 1915. sidorna 247-260. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Ekhoff, Emil: Fornvännen 1915, Häfte 4. Meddelanden från K. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien. Wahlström & Widstrand, 1915. sidorna 189-246. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Ekhoff, Emil: Fornvännen 1925, Häfte 3-4. Meddelanden från K. Vitterhets Historie och
Antikvitets Akademien. Wahlström & Widstrand, 1926. sidorna 227-404. Häftad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Gott skick. Ekhoff, Emil: Fornvännen 1936, Häfte 6. Meddelanden från K. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien. Generalstabens Litografiska Anstalt Förlag, 1936. sidorna 321-380. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Ekholm, Gunnar: Forntid och fornforskning i Skandinavien.. Albert Bonniers förlag, 1935. 384 s.
Häftad. Illustrerad. Bandet något nött. Elfwendahl, Magnus: Kv. Priorn 11 Visby - En stadsarkeologisk undersökning. RAGU 1982 : 5..
Gotlands grafiska AB, Visby, 1983. 108 s. Häftad. Illustrerad. Florin, Sten: DJUPVIK, EINE OSTSCHWEDISCHE FISCHERSIEDELUNG VOM ENDE DER
STEINZEIT. Reprinted from The Bulletin of the geological institutions of the university of Uppsala..
Almqvist & Wiksell, 1961. In German. pages 315-372. Wrappered. Illustrated. Dedikation från
författaren. Franzén, Anders: The Warship Vasa Deep Diving and Marine Archaeology in Stockholm.
Norstedt and Bonnier Publishers, 1960. In English. 79 p. Cased boards with dustwrapper.
Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. Illustrated. Friesen, Otto von: RÖKSTENEN. RUNSTENEN VID RÖKS KYRKA LYSINGS HÄRAD
ÖSTERGÖTLAND. Läst och tydd af Otto v. Friesen.. Jacob Bagges Söner, Stockholm, 1920. 147 s.
Häftad. Illustrerad. Bandet något nött. Innehåller tidningsklipp från år 1928. Utgiven av K. Vitterhets
Historie och Antikvitets Akademien. A. B. Teknologföreningens Förlag i distribution. Friesen, Otto von: Runorna i Sverige. En kortfattad översikt. J.A. Lindblads förlag, Uppsala,
1928. Tredje upplagan. 95 s. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Ryggen lagad. Furingsten, Agne ( red ): ARKEOLOGI I SVERIGE 1980. Riksantikvarieämbetet och Statens
Historiska Museer. RAPPORT RAÄ 1983:3.. 1983. 307 s. Häftad. Illustrerad. Gardiner, Julie: PROCEEDINGS OF THE PREHISTORIC SOCIETY. VOLUME 62.. Derry and
sons, Nottingham, 1996. In English. 458 p. Wrappered. Illustrated. Gejvall, N - G.: GRAVFÄLTET PÅ KYRKBACKEN I HORNS SOCKEN, VÄSTERGÖTLAND. 2.
ANTROPOLOGISK DEL.. Håkan Olssons Boktryckeri, Lund, 1948. På svenska/tyska. Sidorna 153 -
180 + tabeller.. Häftad. Illustrerad. Dedikation från författaren. Gejvall, N - G.: WESTERHUS, MEDIEVAL POPULATION AND CHURCH IN THE LIGHT OF
SKELETAL REMAINS.. Håkan Olsson Boktryckeri, Lund, 1960. In English. 144 pages + plates.
Wrappered. Richly illustrated. Dedikation av författaren på titelbladet. Gustavsson, Kenneth: OTTERBÖTE, New Light on a Bronze Age Site in the Baltic. Theses and
papers in Archaeology. B : 4.. Ekenäs Tryckeri AB, Ekenäs, 1997. In English. 184 p. Wrappered.
Richly illustrated. Gustawsson, K.A.: Fornminnesvård. Vården av fornminnen och landskap. Almqvist &
Wiksell, 1970. Andra upplagan. 76 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Hagberg, Ulf Erik: SKEDEMOSSE. Studier i ett öländskt offerfynd från järnåldern.. Almqvist
& Wiksell, 1967. På svenska/tyska. 37 s. Häftad. Illustrerad. Häger, Olle: Rök - gåtornas sten. Sveriges Radio, 1976. 87 s. Inbunden. Inlagan fin. Rikligt
illustrerad. Repa i främre pärmen Hamberg, Per Gustav: Proxima Thule. Sverige och europa under forntid och medeltid.
Hyllningsskrift till H.M. Konungen den 11 november 1962. Norstedt och söners förlag, 1962. 238 s.
Häftad med kassett. Illustrerad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Hansson, Harald: GOTLANDS BRONSÅLDER. AKADEMISK AVHANDLING, som med tillstånd
av vittberömda Filosofiska Fackultetens i Uppsala humanistiska Sektion för vinnande av filosofisk
doktorsgrad till offentlig granskning framställes å lärosal N:o 4 Lördagen den 10 December 1927
Kl. 10 F. M.. victor petterssons Bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1927. 144 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Hansson/ Nihlén, Harald/John: Gotlands bronsålder / Gotlands stenåldersboplatser
Kungl.Vitterhets Historia och Antikvitetsakademiens Handlingar del 37:1 , 36:3. Viktor Pettersons
Bokindustriaktiebolag, 1927. 156- 53 pl. + 238. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Del 1 innehåller 2 kartor. Hasselrot / Ohlmarks, Pehr / Åke: Hällristningar. Nordisk Rotogravyrs Förlag/P.A. Norstedt
& Söner, 1966. 260 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett
fint exemplar. Holmqvist, Wilhelm: EXCAVATIONS AT HELGÖ I. Report for 1954 - 1956.. Almqvist &
Wiksell, 1961. In English. 241 p. Wrappered. Richly illustrated. Unopened. Holmqvist, Wilhelm: EXCAVATIONS AT HELGÖ II. Report for 1957 - 1959.. Almqvist &
Wiksell, 1964. In English. 290 p. Wrappered. Richly illustrated. Unopened. Holmqvist, Wilhelm: EXCAVATIONS AT HELGÖ II. Report for 1957 - 1959.. Almqvist &
Wiksell, 1964. In English. 290 p. Wrappered. Richly illustrated. Unopened. Holmqvist, Wilhelm: EXCAVATIONS AT HELGÖ III. Report for 1960 - 1964.. Almqvist &
Wiksell, 1970. In English. 235 p. Wrappered. Richly illustrated. Holmqvist, Wilhelm: Helgö den gåtfulla ön. Rabén & Sjögren, 1969. Illustrerad av Lennart
Elworth & Ivan Rodell. 198 s. Klotband med skyddsomslag. Inlagan fin. Bandet något nött. Holmqvist, Wilhelm: Övergångstidens metallkonst. Almqvist & Wiksell, 1963. 180 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Holmqvist, Wilhelm: Swedish Vikings on Helgö and Birka.. fälts Tryckeri, Värnamo, 1979. In
English. 140 p. . Richly illustrated. Holmqvist, Wilhelm: VÅR TIDIGA KONST.. LTs förlag, 1977. 159 s. Förlagsband med
pappersomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Hougen, Bjørn: The migration style of ornament in Norway. Catalogue of the exhibition of
Norwegian jewellery from the migration period.. Carl E. Petersen & son A/S, 1936. In English.
43 pages + plates. Wrappered. Illustrated. Cover slightly rubbed on the edges. Dedikation från
författaren på titelbladet. Hyenstrand, Åke: Bronsåldersforskning - kring aktuella projekt. Arkeologiska rapporter och
meddelanden från Institutionen för Arkeologi vid Stockholms Universitet, Nr 16 1984. Civiltryck AB,
Stockholm, 1984. 102 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Hyenstrand, Åke: Fasta fornlämningar och arkeologiska regioner. Rapport RAÄ 1984:7.
Riksantikvarieämbetet, 1984. 237 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Hygen / Bengtsson, Anne-Sophie / Lasse: Hällristningar i gränsbygd. Bohuslän och Östfold.
Warne förlag, 1999. 224 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Ingers, Ingemar: Arkeologisk Beskrifning öfver Bara Härad. Upprättad år 1878 af Nils G.
Bruzelius. Bidrag till Bara Härads beskrivning, 16. Bara Härads Hembygdsförenings Förlag, 1974.
52 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Janson, Sverker: Ancient Hunters and Settelments in the Mountains of Sweden Archaeological
and ethnological Investigations carried out in Connection with Power-station Projects and Lake
regulation Schemes.. Riksantikvarieämbetet, 1966. In English. 128 s+ 123 plates. Cloth-spine
binding. Very good condition. Illustrated. Folding maps/plates. Dedication, hand-written. Janson, Sverker: Hällristningar vid Nämforsen. CEWE-förlaget, 1980. 45 s. Dekorerat
pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Janson, Sverker: Jämtlands och Härjedalens historia Arkeologisk inledning. Norstedts förlag,
1962. 171 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. dedikation Janson / Vessberg, Sverker / Olof: SWEDISH ARCHAEOLOGICAL BIBLIOGRAPHY 1939-1948.
Almqvist & Wiksell, 1951. In English. 360 p. Wrappered. Wrapper slightly spotted. Corpus
fine. Unopened. Jensen, Jørgen: The Prehistory of Denmark. Methuen, 1982. In English. 331 p. Wrappered.
Good condition. Kaliff, Anders: En väg med historia. Riksantikvarieämbetet, 1992. 89 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Källström, O.: SVENSK KULTURMINNESVÅRD. Ett 300 - årsminne.. A B Hasse W. Tullbergs
Boktryckeri, Stockholm, 1930. 77 s. Häftad. Illustrerad. Har delvis släppt i ryggens limmning. Koivunen, Pentti: A GILDED RELIEF BROOCH OF THE MIGRATION PERIOD FROM FINNISH
LAPLAND. ACTA UNIVERSITATIS OULUENSIS. Series B Humaniora No. 4. Historica No 2.. Oulo
University Library, Oulu, 1975. In Finnish. 29 p. Wrappered. Illustrated. Lindqvist, Sune: Vendelkulturens ålder och ursprung. Akademiens Förlag, 1926. 197 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Inlagan fin. Ouppsprättad. Illustrerad. Pristeip på bakre häftesomslaget. Lithberg, Nils: DIE STEINZEIT GOTLANDS.. Jacob Bagges Söners Aktiebolag, Stockholm,
1916. In German. 109 p. Wrappered. Richly illustrated. Unopened. Lundholm, Kjell: Från stentid till järntid Om Norrbottens förhistoria.. Norrbottens museum,
1973. 79 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Mackeprang, Mogens B.: FRA RENSDYRJAEGERE TIL VIKINGER. DANMARKS LAND OG
FOLK I OLDTIDEN.. jespersen og Pios Forlag, Köpenhamn, 1936. På danska. 219 s. Linneband.
Illustrerad. Mårtensson, Torsten: KULTURHISTORISKA HELSINGBORGS STUDIER. TILL MINNE AV
OSCAR TRAPP.. Bröderna Lagerström, Stockholm, 1918. 209 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något
nött. Meschke, Christian: Early Norrland 3. Early Norrland sites on the Umeälven. A Study of a
Cultural - historical Survey.. Almqvist & Wiksell, 1977. In English. 320 p. Wrappered. Richly
illustrated. Meschke, Christian: EN NORRLÄNDSK STENÅLDERSBOPLATS MED SKÄRVSTENSVALL.
Med osteologisk analys av Hans Sellstedt och Nils - Gustaf Gejvall.. Carl Bloms Boktryckeri, Lund,
1967. 62 s. Häftad. Ouppsprättad. Moberg, Carl-Axel: Innan Sverige blev Sverige. Wahlström & Widstrand, 1964. 127 s.
Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad. Möller, Olof: DET FORNTIDA TJUST.. Nila Studio, 1983. 184 s. Häftad. Dedikation,
handskriven. Illustrerad. Montelius, Oscar: Der Orient und Europa. Einfluss der orientalischen cultur auf Europa bis zur
mitte des letzten jahrtausends v. Chr. Heft . Stockholm 1899. Kongl tryckeriet, 1900. In German.
186 p. Wrappered. Richly illustrated. Slightly rubbed on the edges. Unopened. Montelius / Ekhoff, Oscar / Emil: BOHUSLÄNSKA FORNSAKER FRÅN HEDNATIDEN.. Kongl
tryckeriet, 1882. Sidorna 249-297. Häftad. Illustrerad. Nihlén, John: GOTLANDS STENÅLDERSBOPLATSER.. Victor Petterssons
Bokindustriaktiebolag, Stockholm, 1927. 238 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Nihlén, John: Utgrävningarna på Stora Torget i Visby 1924-1926 En berättelse om ett
arkeologiskt äventyr.. Hanseproduktion, 1982. 66 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Nordström, Alf: Gravfältet vid Järla. Särtryck ur Nackaboken 1963.. E. Olofssons Boktryckeri AB,
Stockholm, 1963. sidorna 38-50. Häftad. Illustrerad. Nordström, Alf: Nackas forntida gravar. Särtryck ur Nackaboken, 1969.. E. Olofssons
Boktryckeri AB, Stockholm, 1969. sidorna 26-42. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Nordström / Ferenius, Alf / Jonas: HUDDINGE FORNTID. HUDDINGES HISTORIA 5..
Minab/Gotab, Stockholm, 1984. 100 s. Häftad. Illustrerad. Innehåller utvikbar karta över
fornlämningar i Huddinge. Nordström / Ferenius, Alf / Jonas: HUDDINGE FORNTID. HUDDINGES HISTORIA 5..
Minab/Gotab, Stockholm, 1984. 100 s. Häftad. Illustrerad. Innehåller utvikbar karta över
fornlämningar i Huddinge. Nylén, Erik: A TURRET FOR VERTICAL PHOTOGRAPHY.. Almqvist & Wiksell, 1964. 80 s.
Häftad. Illustrerad. Nylén, Erik: Gotländischer Runensteinstil I. Ein reich geschnitztes Satteldetail aus der späten
Wikingerzeit. Zu einer zeitraubenden Rekonstruktionsarbeit.. Almqvist & Wiksell, 1972. In
German. 22 p. Wrappered. Richly illustrated. Nylén, Erik: Gotländischer Runensteinstil I. Ein reich geschnitztes Satteldetail aus der späten
Wikingerzeit. Zu einer zeitraubenden Rekonstruktionsarbeit.. Almqvist & Wiksell, 1972. In
German. 22 p. Wrappered. Richly illustrated. Nylén, Erik: Gotländischer Runensteinstil I. Ein reich geschnitztes Satteldetail aus der späten
Wikingerzeit. Zu einer zeitraubenden Rekonstruktionsarbeit.. Almqvist & Wiksell, 1972. In
German. 22 p. Wrappered. Richly illustrated. Nylén, Erik: Gotlands forntid i bilder Yngre förromersk järnålder. Föreningen Gotlands
fornvänner, 1958. 330 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Öberg, Herje: GULDBRAKTEATERNA FRÅN NORDENS FOLKVANDRINGSTID.. Almqvist
& Wiksell, 1942. 309 s. Häftad. Illustrerad. Oldenberg, Andreas: HÄLLKISTAN FRÅN INGEMARSTORP. Med benbestämning av N. G.
Gejvall.. Almqvist & Wiksell, 1954. 68 s. Häftad. Illustrerad. Dedikation från författaren. Oldenberg, Andreas: SKÄLBYFYNDET. En boplatslämning från den yngre bronsåldern..
Almqvist & Wiksell, 1960. 56 s. Häftad. Illustrerad. Oldenberg, Andreas: SKÄLBYFYNDET. En boplatslämning från den yngre bronsåldern..
Almqvist & Wiksell, 1960. 56 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Dedikation av författaren. Olrik, Axel: DE NORDISKA FOLKEN UNDER VIKINGATIDEN OCH DEN ÄLDSTA MEDELTIDEN.
Efter författarens död genomsedd av Hans Ellekilde.. Norstedt och söners förlag, 1925. 160 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Sandell, Johan: Gamleby / Västervik. Rapport, Medeltidsstaden 68. Riksantikvarieämbetet och
Statens Historiska Museer, 1988. 70 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Särlvik, Ingegerd: Överflöd eller livets nödtorft ? Om naturresurserna och deras utnyttjande
under romersk järnålder och folkvandringstid i södra Bohuslän. With an English Summary.. Liber
Tryck Snabbtrycket, Stockholm, 1978. På svenska/engelska. 143 s. Häftad. Illustrerad. Schnittger, Bror: BJÄRKA - SÄBY UNDER FORNTIDEN.. Almqvist & Wiksell, 1926. 68 s.
Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Schück, Henrik: KGL. VITTERHETS HISTORIE OCH ANTIKVITETS AKADEMIEN. DESS
FÖRHISTORIA OCH HISTORIA. I - VIII.. Almqvist & Wiksell, 1932 - 1944.
280+466+403+620+720+433+490+462 sidor. Häftad. Selling, Dagmar: ALEXANDER SETON ( 1768 - 1828 ) SOM FORNFORSKARE. With an english
summary.. Wahlström & Widstrand, 1945. På svenska/engelska. 138 s. Häftad. Illustrerad.
Dedikation av författaren. Serning, Inga: Malm Metall Föremål 1-2. Kompendium i Arkeologi. Stockholms Universitet,
1979-1980. 83+51 sidor. 2 vol. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Sköld, Per Edvin: Söderslätts förhistoria.. Gleerups, 1968. 221 s. Klotband. Illustrerad. Stålbom, Göran: Runristningar Från spjutspetsen i Stabu till Anna i Älvdalen. Fabel klassiker,
1994. 206 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Inlagan fin.
Illustrerad. Skyddsomslag och främre pärm något fuktskadade. Stenberger, Mårten: Det forntida Sverige. AWE/ Gebers, 1979. Tredje upplagan. 913 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Stenberger / Dahr / Munthe, Mårten / Elias / Henr.: DAS GRABFELD VON VÄSTERBJERS AUF
GOTLAND.. Wahlström & Widstrand, 1943. In German. 162 p. Wrappered. Illustrated. Stenberger / Kuylenstierna, Mårten / Marianne: HOLGER ARBMAN IN MEMORIAM +
BIBLIOGRAPHIE DES OEUVRES DE HOLGER ARBMAN.. berlingska Boktryckeriet, Lund, 1969. På
svenska/franska. 40 s. Häftad. Strömberg, Märta: Bronsålder på Österlen. Undersökningar i Valleberga-Löderup-Ingelstorp.
Kulturnämden i Ystad, 1975. 80 s. Häftad. Illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Gott
skick. Strömberg, Märta: DIE MEGALITHGRÄBER VON HAGESTAD. ZUR PROBLEMATIK VON
GRABBAUTEN UND GRABRITEN. ACTA ARCHAEOLOGICA LUNDENSIA. SERIES IN 8o, No 9..
Rudolf habelt Verlag, Bonn + Gleerups, Lund, 1971. In German. 396 p. Cloth-spine binding.
Illustrated. Dedication, hand-written. Strömberg, Märta: ETT GRAVFÄLT FRÅN SEN JÄRNÅLDER I RÅGA HÖRSTAD I SKÅNE..
Almqvist & Wiksell, 1968. 73 s. Häftad. Illustrerad. Strömberg, Märta: ETT GRAVFÄLT FRÅN SEN JÄRNÅLDER I RÅGA HÖRSTAD I SKÅNE..
Almqvist & Wiksell, 1968. 73 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Trotzig, Gustaf: VIKINGATIDA GRAVKÄRL AV KOPPAR OCH KOPPARLEGERINGAR FRÅN
BIRKA OCH GOTLAND. TILLVERKNING, ANVÄNDNING OCH SOCIALA FÖRUTSÄTTNINGAR..
Akademitryck, Edsbruk, 1991. 72 s. Häftad. Illustrerad. Ugglas, Carl R. af: Gotländska silverskatter från Valdemarstågets tid. Ur statens historiska
museums samlingar, 3. Wahlström & Widstrand, 1936. 23 sidor + planscher. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Wallenberg, Berit: Periodbestämning inom bronsåldern hos Montelius och Müller. Die
Bestimmung der Bronzezeitperioden bei Montelius und Müller.. Andrén & holms Boktryckeri
AB, Stockholm, 1985. På svenska/tyska. 45 s. Klotband. Gott skick. Wessén / Jansson, Elias / Sven B. F.: UPPLANDS RUNINSKRIFTER. Sjunde bandet, Andra
delen, Andra häftet.. Wahlström & Widstrand, 1945. sid 137-304. Häftad. Illustrerad. Wessén / Jansson, Elias / Sven B. F.: UPPLANDS RUNINSKRIFTER. Nionde bandet, fjärde
delen, andra häftet.. Almqvist & Wiksell, 1957. sid 345 - 577. Häftad. Illustrerad. Inlagan lätt
bruten. Wessén / Jansson, Elias / Sven B. F.: UPPLANDS RUNINSKRIFTER. Åttonde bandet, Tredje
delen, Andra häftet.. Wahlström & Widstrand, 1951. sid 313-470. Häftad. Illustrerad. Wessén / Jansson, Elias / Sven B. F.: UPPLANDS RUNINSKRIFTER. Sjunde bandet, Andra
delen, Tredje häftet.. Wahlström & Widstrand, 1945. 18+305-535+14. Häftad. Illustrerad. Wollin, Nils G.: Det senmedeltida snärsbofyndet. II Diskar. Särtryck ur " Från Borås och de sju
häraderna.". AB Tryckericentralen, Borås, 1961. 74 s. Häftad. Illustrerad. |