Tillbaka

Arkeologi, Vikingar

Hällristningar och hällmålningar i Sverige. Forum, 1989. 248 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Tredje omarbetade och utökade upplagan.
Huvudredaktörer: Sverker Janson, Erik B. Lundberg och Ulf Bertilsson. Summaries in English.
ID Nr: 104106, SEK 190.

Vikingen. Tre Tryckare, Cagner & Co, 1967. 288 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Det bästa. Boken är resultatet av samarbete mellan arkeologer och specialister på vikingatida historia från en rad länder
ID Nr: 201229, SEK 225.

Åberg, Nils: Keltiska och orientaliska stilinflytelser i vikingatidens nordiska konst.. Wahlström & Widstrand, 1941. 99 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. With an English Summary.
Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar del 46:4.
ID Nr: 105413, SEK 140.

Birkebaek / Barren, Frank / Charles: Drakskeppens folk.. Wahlström & Widstrand, 1975. 127 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 210421, SEK 120.

Bröndsted, Johannes: The Vikings - an illustrated history of the vikings: their voyages, battles, customs, & decorative arts. Pelican Books, 1960. In English. 319 p. Paperback. Illustrated. Good condition.
ID Nr: 17558, SEK 60.

Bröndsted, Johannes: Vikingarna I hemma och härnad. Prisma, 1988. 263 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 4189, SEK 90.

Durand, Frédéric: Vikingarna. Alhambras pocket encyklopedi, 1993. 116 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 3611, SEK 30.

Jansson / Westman, Sverker / David: HÄLLRISTNINGAR VID FISKEBY.. Esselte AB, Stockholm, 1966. 44 s. Klotband. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 210927, SEK 120.

Kjellén, Einar: Upplands hällristningar The Rock Carvings of Uppland, Sweden. Almqvist & Wiksell, 1976. På svenska/engelska. 196 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Med bidrag av Bernt Einarstam och Sören Hallgren. Redigerad av Åke Hyenstrand. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien.
ID Nr: 105415, SEK 150.

Klindt - Jensen, Ole: VIKINGARNAS VÄRLD.. Forum, 1967. 240 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad.
Illustrerad av Svenolov Ehrén.
ID Nr: 211170, SEK 185.

Klindt-Jensen, Ole: Vikingarnas värld. Forum, 1967. Illustrerad av Svenolov Ehrén. 235 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105324, SEK 160.

Montelius, Oscar: Meisterstücke im Museum Vaterländischer Altertümer zu Stockholm. Heft 1-2. Cederquists Grafiska AB, Stockholm, 1913. In German. 27 pages+ 20 plates. 2 vol. Wrappered. Spine/backstrip torn.
ID Nr: 105254, SEK 350.

Nerman, Birger: Vilka konungar ligga i Uppsala högar?. K. W. Appelbergs boktryckeri, Uppsala, 1913. 15 s. Häftad. Något gulnad. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 103281, SEK 75.

Oxenstierna, Eric: Så levde vikingarna. Forum, 1959. 256 s. Halvklotband. Gott skick.
ID Nr: 4190, SEK 225.

Pohl, Frederick J.: La découverte de l'Amérique par les vikings (The Lost Discovery). Amiot & Dumont, 1954. In French. 252 p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges.
ID Nr: 9067, SEK 140.

Wilson, David: Vikingarna och folken i norr. Historia och kulturell utveckling 400-1100. Prisma, 1980. 247 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Guldornerad. Gott skick.
ID Nr: 106699, SEK 170.

Tillbaka