Tillbaka

Arkitektur, Allmän

27 arkitekters val av svensk byggnadskonst. Bonniers, 1965. 194 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Denna bok tillkom för att hylla professor Nils Ahrbom KTH på hans 60-års dag den 24.5. 1965. Redaktionskomitté: Hans Borgström, Gunnar Henrikson, Lennart Holm, Björn Linn och Sven Silow.
ID Nr: 100985, SEK 150.

Akalla. JM Byggnads och Fastighets AB, 1988. 139 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 100974, SEK 80.

Arbetarbostäder i trä. Saneringsläget 1974. Den Nordiska trästaden Nr 30. Svensk Byggtjänst, Stockholm, 1975. 78 s. Klammerhäftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106581, SEK 90.

Arkitektonisk kvalitet. Arkitekturmuseet, 1992. 107 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad.
Arkitekturmuseet årsbok 1992.
ID Nr: 100973, SEK 80.

Arkitektur & form 98 Årsbok. Arvinius Förlag, 1998. 387 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Arkitektur & form är en heltäckande bild- och textdokumentation över svensk arkitektur och form idag ( 1998 )
ID Nr: 101049, SEK 300.

at förse Riket med beständige och prydlige Byggnader. Byggnadsstyrelsen och dess föregångare, 1969. 149 s. Klotryggsband. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
En jubileumsskrift utgiven av Kungl. Byggnadsstyrelsen som kom till år 1918. Ett urval av ritningar 1671-1907 ur Byggnadsstyrelsens arkiv presenteras av Ulla Ehrensvärd med bidrag av Marie Nisser och Christian Laine.Titeln hämtad ur 1776 års förordning angående publika byggnader.
ID Nr: 101017, SEK 250.

att bygga kontor. JM Byggnads och Fastighets AB, 1984. 105 s. Cartonnageband. Något trasig i hörnen. Något nött i kanterna. Illustrerad.
ID Nr: 100977, SEK 80.

Boende 2000 En studie om utvecklingstendenser i byggande och boende, utarbetad till NBO:s konferens i Trondheim september 1984.. HSB:s Riksförbund, 1984. 165 s. Häftad med pappersomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget lagat med teip, annars i gott skick.
ID Nr: 101048, SEK 150.

Bygd att vårda Kulturhistorisk utveckling i Uppsala län. Upplands Fornminnesförennings förlag, 1984. 282 s. Häftad. Något sliten. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet.
Kulturminnesvårdsprogram för Uppsala län del 1. Utgiven av Upplandsmuseet och länsstyrelsen i Uppsala län.
ID Nr: 101094, SEK 90.

Byggnader och kulturmiljöer i Västernorrland. Länskommittén för Byggnadsvårdsåret i Västernorrlands län., 1977. 407 s. Linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Linnebandet dekorerat.
ID Nr: 101097, SEK 190.

Byggnadsstyrelsen Byggnadsverk och verksamhet. Byggnadsstyrelsen, 1983. 248 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
Omfattar verkets utveckling från tillkomsten 1918 fram till våra dagar.(1983) Illustrerad med exempel på byggnadsverk för olika statliga ändamål under denna period.
ID Nr: 101002, SEK 110.

Carlos Ferrater Joan Guibernau associated arch.. Actar, 2000. 261 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 101046, SEK 350.

Catalogue 13. Housing & Domestic Architecture 1875-1930 Compiled by Johan Dahlberg. Antiqua, 1996. In English. 118 p. Wrappered. Very good condition. Illustrated.
ID Nr: 105823, SEK 90.

Chambers & Adelcrantz. Nationalmuseum, 1997. 119 s. Pappband. Nytt exemplar. Illustrerad.
Förord Olle Granath.Nationalmusei utställningskatalog 596.Nationalmuseum 21.2-20.4 1997.
ID Nr: 100978, SEK 120.

Copenhagen ! Views & Visions. City of Copenhagen ,The Lord Mayor's Department, 1993. In English. 254 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Very good condition. Richly illustrated. 22 points of view.
ID Nr: 101050, SEK 250.

De lärde i Lund Några synpunkter på byggande och boende. SIAB, 1970. 94 s. Klotband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Teckningar: Gunnar Bergenholtz.Tryckt i 30.000 exemplar och utgiven med anledning av SIAB-s 25-årsjubileum
ID Nr: 100979, SEK 50.

Det levande huset. Byggförlaget, 1981. 127 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Något nött i pärmes nederkant.
I arbetsgruppen: Vidar Forsberg, Rune Hanson, Lennart af Petersens, Stig Ålund och Eric Örn
ID Nr: 101096, SEK 140.

Det nya svenska kontoret. Ericsson Informations systems Sverige AB, (utan årtal). Inbunden. Gott skick.
Utgiven av Ericsson.
ID Nr: 2682, SEK 140.

Exempel 84 Annual Review of Swedish Architecture 1984. SPA Sveriges Praktiserande Arkitekter, (utan årtal). På svenska/engelska. 95 s. Pappband. Något fläckig. Något sliten. Illustrerad.
ID Nr: 101006, SEK 90.

Exempel 86/87 Annual Review of Swedish Architecture. SPA ,Sveriges Praktiserande Arkitekter, (utan årtal). På svenska/engelska. 125 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101007, SEK 100.

Förteckning över Byggnadsminnesmärken som tillhör staten eller står under statsmyndighets eller statsinstitutions omedelbara inseende. Liber Förlag, 1976. 384 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Riksantikvarieämbetet.
ID Nr: 100975, SEK 125.

Fredede bygninger Fortegnelse 1964. Det saerlige Bygningssyn, 1964. På danska. 183 + 4 kartor. Häftad med pappersomslag. Gott skick.
Med lov om bygningsfredning af 12. marts 1918.
ID Nr: 105404, SEK 95.

Fredrik Magnus Piper och den romantiska parken 1746-1824 /F. M. Piper and the landscape garden/F. M. Piper und der landschaftgarten. Stockholm, 1981. På svenska/engelska/tyska. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något trasigt.
ID Nr: 2846, SEK 125.

Fribygge. JM Byggnads och Fastighets AB, 1985. 93 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 100972, SEK 80.

Gamle bygningers bevaribg. Köpenhavn, Arkitektens forlag, 1958. På danska. 88 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Foreningen til gamle bygningers bevaring .
ID Nr: 101101, SEK 45.

Gösta Sellings tryckta skrifter1920-1991 förteckning upprättad av Björn Hallerdt. Samfundet S:T ERIK, 1991. 72 s. Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100980, SEK 60.

Gunnar Asplund architect Plans, sketches and photographs. Byggförlaget, (utan årtal). 240 s. Klotband med skyddsomslag. Nytt exemplar. Rikligt illustrerad.
This book was first published in 1943 and is a facsimile of the first edition. New from the publisher with plastic cover. Edited by Gustav Holmdahl,Sven Ivar Lind och Kjell Ödeen.
ID Nr: 100050, SEK 350.

Handlingar angående K. Vetenskapsakademiens Naturhistoriska Riksmuseets och Vetenskapsakademiens Nobelinstituts Byggnadsfråga I-III. Kongl tryckeriet, 1902-1904. 311 s. 3 vol. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. 3 sampaginerade delar, bl.a innehållande planskisser och plankartor
ID Nr: 105768, SEK 900.

Hedemora kyrka.. Dalarnes Tidnings- och Boktryckeri AB, Hedemora, 1969. På svenska/engelska. 12 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 216594, SEK 20.

Historische Bauten -Schützende Anstriche. Farbwerke Hoechst AG, 1967. In German. opaginerad. Cloth-spine binding. Richly illustrated. Pärmen något fläckad. Annars i gott skick.
ID Nr: 101100, SEK 130.

Historiske huse i det gamla Köpenhavn Fortegnelse over bevaringsvaerdige aeldre bygninger i " Bispestaden " og Ny-Köpenhavn ". Nationalmuseet, 1972. 252 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Namnteckning på titelbladet. 5 tavler. 22 utvikbara kartor.
ID Nr: 105393, SEK 190.

Historiske huse i Fåborg Bevaringsplan for Fåborg Köbstad.. Nationalmuseet, 1974. På danska. 109 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. 2 utvikbara kartor.
ID Nr: 105389, SEK 90.

Historiske huse i Helsingör Fortegnelse over bevaringsvaerdige aeldre bygninger i Helsingör.. Nationalmuseet, 1973. 240 s. Häftad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. 2 utvikbara kartor i dubbel upplaga. 3 kartor sammanhängade men lösa.
ID Nr: 105390, SEK 130.

Hommage Ā Jonas Bohlin Utställning och auktion på Stockholms Auktionsverk. Stockholms Auktionsverk, 2003. 103 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105821, SEK 120.

HUS 27 arkitekters val ur svensk byggnadskonst. Bonniers, 1965. 194 s. Klotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad.
Redaktionskommitté: Hans Botgström, Gunnar Henrikson, Lennart Holm, Björn Linn och Sven Silow.
ID Nr: 216913, SEK 175.

Industriminnesvård i Norden. Kultur Miljövård 6.94. Riksantikvarieämbetet, 1994. På svenska/danska. 96 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106559, SEK 80.

Industriminnesvård i Sverige. Katalog över arbeten inom Industriminnesvården, Juli 1981 - Juni 1984. Riksantikvarieämbetet, 1985. 127 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 106577, SEK 170.

Karkskrona En bebyggelseinventering. Kommittén för bebyggelseinventering i Karlskrona, 1970. 164 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Karta medföljer.
ID Nr: 105829, SEK 240.

Kultur Miljövård 4,93 Garnissionsstaden. Riksantikvarieämbetet, 1993. 80 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106558, SEK 70.

Kulturlokalerna vid Sergels Torg Kulturhuskommitténs slutrapport. 1971. 104 s. Cartonnageband. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Pärmen något stött i hörnen och nederkant annars i gott skick.
Kommunstyrelsens utlåtande och memorial bihang 1971 Nr. 49.
ID Nr: 101014, SEK 95.

Kungl. Vitterhets Historie och Antikivitets Akademiens fastigheter av antikvarisk karaktär jämte övriga områden ställda under akademiens eller riksantikvarieämbetets förvaltning. Stockholm, 1960. 249 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad.
ID Nr: 101008, SEK 120.

Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Fastigheter av antikvarisk karaktär jämte övriga områden ställda under Akademiens eller Riksantikvarieämbetets förvaltning. Bilaga till Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens årsbok 1960. Håkan Ohlssons Boktryckeri, Lund, 1960. 250 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick.
ID Nr: 106668, SEK 95.

Lära om hus Arkitekturmuseet Årsbok 1993. Arkitekturmuseet, 1993. 134 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på titelbladet.
ID Nr: 105748, SEK 70.

Leeds. Husbestånd och saneringspolitik i Storbritanien. KKH Arkitekturskolan. Konsthögskolans Arkitekturskola, 1976. På svenska/engelska. 224+XX sidor. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106893, SEK 170.

Louis Jean Desprez Tecknare, Teaterkonstnär, Arkitekt. Nationalmuseum, 1992. 151 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
En utställning ingående i Nationalmuseums 200-årsjubileum.
ID Nr: 105321, SEK 120.

Lunds Byggmästareförening 1890-1965. Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1965. 183 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Exlibris. Anteckningar på eftersättsbladet.
En krönika sammanställd av Aron Borelius med anledning av föreningens sjuttiofemårslubileum.
ID Nr: 100986, SEK 160.

Mariaberget Östra 1969 programutredning och restaureringsförslag. 1969. 181+ utl. nr 387. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Utvikbara kartor.
Stadskollegiets utlåtande och memorial Bihang Nr 93. Stockholm den 29 april 1969 Ivar Ahlgren, Hans Beskow, Stig Fogelmarck, Gunnar Hagelberg, Arne Hagängen, Stig Johnson , Hans Wohlin.
ID Nr: 217093, SEK 300.

Modernismens Byggnader. Kultur Miljövård 1-2 1996. Riksantikvarieämbetet, 1996. 129 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106551, SEK 90.

Restaureringsprinciper för kulturhitoriskt värdefulla byggnader och miljöer. Byggnadsvårdsåret 1975, rapport Nr 6. Conservation Principles for Historical Monuments and Sites. Svensk Byggtjänst, 1976. På svenska/engelska. 192 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106563, SEK 200.

Riksdagens hus Från två-till enkammarsystem. Teknisk-ekonomisk utredning utförd av Kungl. Byggnadsstyrelsen på uppdrag av riksdagens förvaltningskontor Stockholm.. 1968. 86 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Utvikbara kartor.
ID Nr: 105832, SEK 95.

Schmuck und Malerei am Schweizer Bauernhaus. 1971. In German. 48 p. . Good condition. Illustrated.
Die Auflage beträgt 1800 Exemplare und ist ausschliesslich für die Geschäftsfreunde der Gebrüder Fretz AG bestimmt. Dieses Exemplar trägt die Nummer 201.
ID Nr: 101099, SEK 75.

Staden vi byggde Svenska bostäder under 40 år. Svenska Bostäder, 1984. 207 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Jubileumsbok.
ID Nr: 100976, SEK 110.

Stadsförnyelse och bostadsförbättring Överväganden om: stadsförnyelsens mål och inriktning- Förbättring av bostadsbeståndet.. Liber Förlag, 1982. 234 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Statens offentliga utredningar 1981: 99. Bostadsdepartementet. Delbetänkande från stadsförnyelsekommittén, Stockholm 1981.
ID Nr: 101022, SEK 70.

Stadsplanering. Kultur Miljövård 2-3, 93. Riksantikvarieämbetet, 1993. 112 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106560, SEK 90.

Statens institut för byggnadsforskning Årsbok 1975. Statens institut för byggnadsforskning, 1975. 270 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Byggforskningen T4: 1975.
ID Nr: 100981, SEK 50.

Stockholm bygger Om 1980-talets byggande i Stockholm. Liber Förlag, 1986. Originalupplaga. 214 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 101066, SEK 140.

Stockholms Byggnadsförening 100 år. Stockholm, 1948. 252 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Illustrerad. Namnteckning på insidan av pärmen. Spricka i bakre falsen.
ID Nr: 101095, SEK 150.

Stockholms konserthus Minnesskrift vid invigningen den 7 april 1926. Norstedt och söners förlag, 1926. 62 s. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget och ryggen något slitna och på några ställen lagade med teip.
ID Nr: 101010, SEK 140.

Suomen Teollisuuden Arkkitehtuutria, Industriarkitektur i Finland, Industrial Architecture in Finland. Finlands Arkitektförbund, 1952. På svenska/engelska/finska. 109 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 217094, SEK 150.

Suomi rakentaa Finland bygger 4. 1970. 144 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Namnteckning på häftesomslag. Illustrerad.
Näyttely 20/2-15/3 1970.
ID Nr: 100968, SEK 50.

Suomi rakentaa Finland bygger 5. 1976. 176 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Illustrerad.
Näyttely 29/10-21/11 1976.
ID Nr: 100969, SEK 50.

Suomii rakentaa Finland bygger 6. 1982. 195 s. Häftad. Något sliten. Illustrerad.
Näyttely 27/11 10/1 1982.
ID Nr: 100971, SEK 50.

Svenskt bygge Teknikens förändringar och arbetets villkor vid dagens och gårdagens byggande.. Svensk Byggtjänst, 1988. 131 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 216718, SEK 140.

Sveriges Ambassad i Helsingfors. Byggnadsstyrelsen, 1986. 138 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101093, SEK 70.

Sveriges Kyrkor - Västergötland. Habo kyrka av lars och Nanna Cnattingius. Almqvist & Wiksell, 1970. 91 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101314, SEK 90.

The Cultural Heritage in Sweden. Icomos Bulletin 6 1981. The Central Board of National Antiquities, Stockholm, 1981. In English/French/German. 385 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition.
ID Nr: 106557, SEK 120.

Tidskrift för Arkitekturforskning Vol.1, No 3, 1988. Föreningen för Arkitekturforskning., 1988. 98 s. Häftad. Häftesomslaget vikt. Inlagan lätt bruten.
ID Nr: 101021, SEK 30.

USA BYGGER: insyn i amerikanska byggföretag. Byggförbundet, 1970. 320 s. Pappband. Något fläckig. Något nött i kanterna. Sparsamt illustrerad.
ID Nr: 101020, SEK 60.

Verborgene schönheit Bauverk und plastik aus Österreich. Otto Müller verlag, Salzburg, 1954. In German. 301 p. Linenbinding. Good condition. Richly illustrated.
ID Nr: 101081, SEK 120.

White coordinator arkitekter Årsredovisning 1994. Lindströms tryckeri, Alvesta, 1994. 55+21+27+ opaginerad. 4 vol. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. 4 häften samlade i en dekorerad kartongmapp.
Ett " arkitektoniskt bokslut " i anslutning till bolagsstämmans ekonomiska redovisning, Några projekt kring ett bestämt tema " att bygga på det redan byggda ". Häfte 1: Allmän del. Häfte 2: Två kulturer. Häfte 3 : Årsredovisning. Häfte 4 : Sju pågående projekt.
ID Nr: 101047, SEK 200.

Acking, Carl-Axel: Bygg mänskligt En sammanfattning om den ömsesidiga påverkan mellan människan och den byggda miljön. Askild & Kärnekull, 1975. 250 s. Cartonnageband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 100955, SEK 90.

Ahlgren, Arvid: STENMAN marches on A chronicle of industrial enterprise issued by Aug. Stenman AB. Esselte Reklam AB, 1956. In English. 108 p. Cased boards. Good condition. Richly illustrated.
Edited in consultation with Nore Nilsson and Rolf Kaurin directors of Aug. Stenman AB.
ID Nr: 101051, SEK 75.

Alm, Henrik: Stockholms Obeservatorium Geografisk institution vid Stockholms universitet sedan 1934.. Informationsenheten, Stockholms Universitet, 1982. 173 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Anteckning på häftesomslaget.
Särtryck ur Samfundet S:t Eriks årsbok 1930. Tryckt i 500 ex.
ID Nr: 105414, SEK 75.

Anderson, Iwar: Göksholm från medeltida borg till nutida bostad. Almqvist & Wiksell, 1965. 152 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Kungl.Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar Antikvariska serien femtonde delen.
ID Nr: 103354, SEK 110.

Andersson, Henrik O.: Bankbyggande i Sverige. Liber Förlag, 1981. 509 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Medförfattare Fredric Bedoire.
ID Nr: 216717, SEK 180.

Andersson / Enqvist / Peterson, Gilbert / Jan / Folke: Vi rustar torpet. Rabén & Sjögren, 1969. 144 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 106468, SEK 75.

Arndt, Hervor von: Stadens ansikten Arkitektur i Stockholm under fem årtionden 1930-1980. Tidens förlag, 1982. 223 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Medförfattare: Göran Bergquist, Olof Hultin, Sune Malmquist. Göran Sidenbladh.
ID Nr: 100965, SEK 90.

Asplund, Hans: Farväl till Funktionalismen. Atlantis Förlag, 1980. 303 s. Dekorerat originalpappband. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 217530, SEK 200.

Bäckström, Arvid: Studier i Göteborgs byggnadshistoria före 1814, ett bidrag till svensk byggnadshistoria.. Stockholm, 1923. 243 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. 1 utvikbar karta.
Svensk Byggnadskultur ll. Nordiska museet. Tryckt i en upplaga av 810ex. Varav 200 numrerade. 178/200.
ID Nr: 105394, SEK 390.

Bensow, Frank: Norrköpings Stadhus. Norrköpings tidningars AB, 1932. 227 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad.
ID Nr: 101070, SEK 110.

Bergenudd, Christer: Påbyggnad. Studentlitteratur, Lund, 1981. 137 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Utarbetad vid avdelningen för Arkitektur Ia, Sektionen för arkitektur, Lunds Tekniska Högskola, Lund.
ID Nr: 100944, SEK 60.

Berglund, Anna-Lisa: Bostads-och miljökunskap. Sparfrämjandet Förlags AB, 1973. 224 s. Pappband. Något nött i kanterna. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. En liten fläck på främre pärmen.
Medförfattare: Margareta Lundblad.
ID Nr: 103740, SEK 50.

Berglund, Erik: Tala om kvalitet Om möbelmarknaden och brukarorienterad produktutveckling. Axplock, 1997. 160 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 105740, SEK 140.

Bergman, Bosse: Han ville staden -en arkitekturhistoria. Ljungman/Bildgruppen Frihjul, 1980. 390 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Ett fåtal markeringar i texten.
ID Nr: 100943, SEK 100.

Bergström, Anders: Arkitekten Ivar Tengbom Byggnadskonst på klassisk grund. Byggförlaget, 2001. 383 s. . Nytt exemplar.
ID Nr: 100040, SEK 300.

Berndtsson, Lennart: Energisnåla vvs-anläggningar i kontors-och sjukvårdsbyggnader. Byggforskningsrådet, 1982. 21 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Medförfattare: Ingemar Nordenadler, Bertil Udd.
ID Nr: 101024, SEK 30.

Bjelfvenstam, Bo: Ernst Jacobsson Arkitekt -Oscarian-Jude. Carlsson Bokförlag, 1991. 306 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Med inledning av Fredric Bedoire.
ID Nr: 101071, SEK 150.

Bjerknes, Kristian: Gamle borgerhus i Bergen Bind ll Forbindelser over landegrensene. Universitetsforlaget, Bergen- Oslo-Tromsö, 1978. På norska. 138 s. Häftad. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Ryggen något sliten. Ryggen något trasig i nedre kanten. En skada på främre häftesomslaget som går igenom i början av boken.
ID Nr: 105836, SEK 150.

Blennow / Svedberg, Anna-Maria / Olle: VARDAGENS PARADIS.. Signum, 1991. 214 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 103656, SEK 150.

Bodén, Christer: Modernismens arkitektur Huset som konstverk-Färg.Form.Funktion. Konstinflytande och stilskiften under nittonhundratalet. Volym l.. ArchiLibris, 1997. 344 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
975 illustrationer.
ID Nr: 216945, SEK 300.

Boëthius, Agneta: Låt husen leva vidare vård och upprustning av gamla trähus. Landsantikavrien i Stockholms län, 1975. 63 s. Häftad. Illustrerad. Sprucken i främre fogen.
Medförfattare: Ulf Boëthius, Alf Nordström. Teckningar: Stig Rydh
ID Nr: 100963, SEK 30.

Bringéus, Nils-Arvid: Karlin och Kulturen. BTJ Tryck, Lund, 1992. 216 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
En årsbok till medlemmarna i Kulturhistorika föreningen för södra Sverige.
ID Nr: 100945, SEK 80.

Brown, Frank E.: Roman architecture the great ages of world architecture.. George Braziller, New York, 1976. In English. 125 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Illustrated.
Over 100 illustrations including photograps, plans and drawings.
ID Nr: 101103, SEK 80.

Brunius, August: Hus och Hem Studier af den svenska villan och villastaden. Rekolid, 2001. Andra upplagan. 162 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Faksimilupplaga.
ID Nr: 100961, SEK 120.

Brunnberg, Hans (red): TRETTIOTALETS BYGGNADSKONST I SVERIGE. Från akademiska opponenter till oakademisk arkitektur.. Rabén & Sjögren, 1943. 183 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Medredaktörer Hans-Fredrik Neumüller och Inga mari Lönnroth. Utgiven av Svenska Arkitekters Riksförbund.
ID Nr: 103020, SEK 350.

Bugge, Wærn, Ingeborg: Lantbrukarebostaden. Nordisk Rotogravyr, 1938. 324 s. Dekorerat linneband. Gott skick. Färgat övre snitt. Illustrerad. Några små fläckar på främre pärmen.Biblioteksficka längst bak i oken.
ID Nr: 101563, SEK 160.

Cardini, Franco: La Cittā Eil Sacro. Libri Scheiwiller, 1994. In Italian. 494 p. Linenbinding with dustwrapper. Very good condition. Richly illustrated.
ID Nr: 101032, SEK 600.

Carlestam / Eneroth, Gösta / Birgitta: Samtal om hus. Till kritiken av arkitekturen.. Statens Institut för Byggnadsforskning, Gävle, 1991. 139 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 215787, SEK 90.

Carlsson, Gustaf: Gamla svenska allmogehem förra+senare delen. C.E. Fritzes Bokförlag, 1912. 182+182. Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Upphöjda bind. Fotoillustrerad. Marmorerade pärmar och försättsblad.Marmorerat snitt. Planritningar till vissa gårdar.
Under medverkan av arkitekterna Ivar Tengbom och John Åkerlund.
ID Nr: 105505, SEK 700.

Ceserani, Gian Paolo: De stora byggnadsverken. Hemmets Journal Ab, Malmö, 1982. Illustrerad av Ventura Piero. 105 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Om byggnadskonsten från forntid fram till våra dagars skyskrapor.
ID Nr: 216721, SEK 95.

Chamberlin, E.R.: Preserving the Past. J.M. Dent & Sons Ltd, 1979. In English. 205 p. Bound with dust-wrapper. Illustrated. Very good condition.
ID Nr: 217538, SEK 110.

Copplestone, Trewin: World Architecture an illustrated history. Hamilyn, 1971. In English. 348 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Cover slightly rubbed on the edges. Else fine. Richly illustrated.
ID Nr: 101036, SEK 300.

Cornell, Elias: Byggnadstekniken. Metoder och idéer genom tiderna. Byggförlaget, 1983. Andra upplagan. 304 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106640, SEK 150.

Cornell, Elias: Humanistic Inquiries into Architecture l-lll. Gumperts förlag, 1959. In English. 112 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. Dedication, hand-written.
Transactions of Chalmers University of Technology Gothenberg, Sweden Nr 219
ID Nr: 105831, SEK 175.

Cramér / Berg / Fabricius / Större / Flyckt, Margareta / Gunnar / Eva / Johannes / Ove: Två kvarter i södra Klara.. Byggnadsstyrelsen, Stockholm, 1988. 64 s. Klotband. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 215794, SEK 120.

Cygelman, Adčle: Palm Springs Modern. Rizzoli, 1999. In English. 191 p. Clothbinding with dustwrapper. Mint. Illustrated with photos.
Foreword by Joseph Rosa, photographs by David Glomb.
ID Nr: 101052, SEK 260.

Dahlberg, Erik: SVECIA ANTIQUA et HODIERNA. Plansch : Ängsöö / Aspenääs. P.Ad. Huldbergs Bokhandel, Stockholm, (not dated). In Latin. Very good condition. 1800-tal
ID Nr: 106014, SEK 200.

Dahlberg, Gun-Britt: Stadsutveckling och planering i Sverige. Läromedelsförlagen.Teknik och ekonomi, 1969. 233 s. Pappband. Något nött i kanterna. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Understrykningar och markeringar med färgpennor i texten.
Medförfattare: Ella Ödmann.I samverkan med byggforskningen.
ID Nr: 100960, SEK 75.

Dahlstedt, Gullik: Fiskeværet Grip. Ett forskningsprojekt om bevarandeproblem initierat av Icomos och Nordens Riksantikvarier. Den Nordiska trästaden, Rapport nr 31. Kristiansund Kommune, 1975. På norska. 63 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Innehåller 2 utvikbara planscher
ID Nr: 106608, SEK 170.

Danielson, Jan: Från Balkahuset till Innovagården. Armerad Betong Vägförbättringar AB, 1977. 51 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 107111, SEK 90.

Darton, Mike (ed): The illustrated book of architects & architecture. Tiger Books International, London, 1990. In English. 144 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition.
ID Nr: 106736, SEK 95.

Delogu, Giuseppe: Italienische Baukunst Eine anthologie vom 11. Bis 19. Jahrhundert mit 300 bildern.. Fretz & Wasmuth verlag AG. Zürich, 1946. In German. 445 p. Linenbinding. Spine/back-strip faded. Illustrated. Inscription on titlepage.
ID Nr: 101029, SEK 140.

Eckhoff, Emil: VISBY STADSMUR I-II. Almqvist & Wiksell, 1922 - 1936. Textdel 2+4 sidor text + 91 planscher. Häftad. Mycket fint exemplar. Illustrerad, häftad textdel, 326 sidor + planschdel med 91 planscher, lösa i mapp.
"Arbetet är utgivet med anslag av Riksdagen. Uppmätningarna utförda med bidrag av K. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien."
ID Nr: 217231, SEK 2900.

Einarson, Anna Lena: Det gamla Huset. En bok om hus och historia. Sköna Hem, 1997. 130 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 105655, SEK 120.

Eriksson / Hedborg, Karin / Gunnar: Trähus i norr. Träarkitektur i Västerbottens och Norrbottens städer.. Svensk Byggtjänst, 1982. Illustrerad av Bolin Kjell. 111 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 104813, SEK 130.

Flodén, Nils August: Byggenskap och kultur En sammanställning till Anders Diös' 85-årsdag. 1976. 98 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Pärmen något fläckad annars i gott skick.
ID Nr: 101063, SEK 90.

Fredén, Lennart: Den moderna arkitekturen. Scientia Brombergs bokförlag, 1977. 141 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Medredaktörer: Kjell Lindqvist. Sten Wahlström. "Mellan himmel och jord" Serien som på ett begripligt sätt ger mer kunskap om den värld vi lever i.
ID Nr: 100957, SEK 100.

Frendberg, Torsten ( red. ): Stadsförnyelse En bok om städers och byggnaders förvandling.. Svensk Byggtjänst, Stockholm, 1966. 178 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
Denna bok är utgiven av Sveriges representantskap för Nordisk Byggdag med anledning av Nordisk Byggdag lX i Göteborg 1965.
ID Nr: 105411, SEK 150.

Frydén, Hans: Kulturvård inom Statens Vattenfallsverk, del 1 Utredning av Hans Frydén, Sverker Janson, Sigvard Strandh. 1978. 52 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 30122, SEK 110.

Gardberg, Carl Jacob: Stadsplan och byggnadsskick i Borgå intill år 1834. Mercatoprs Tryckeri, 1950. 205 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Dedikation, handskriven. Häftesomslaget slitet och blekt och nästan löst.
ID Nr: 217089, SEK 80.

George, William: World Architecture. Blandford Press, 1980. In English. 168 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly foxed. Else fine. Illustrated.
Brandford Colour Series.
ID Nr: 100962, SEK 80.

Gössel / Leuthäuser, Peter / Gabriele: Architecture in the Twentieth Century. Benedikt Taschen Verlag, 1991. In English. 432 p. Publishers binding with dustwrapper. Richly illustrated. A very fine copy.
ID Nr: 106737, SEK 250.

Gray, Duncan: Nottingham settlement to city A Companion Volume to Nottingham through 500 years. A Short History of Town Government. Nottingham Co,operative society LTD, 1953. First edition. In English. 127 p. Bound with dust-wrapper. Upper gilt-edging. Dustwrapper slightly torn. Leatherbinding with dustwrapp.
Dustwrapp in special edition of 200 copies on hand- made paper no. 150.
ID Nr: 100946, SEK 170.

Hahr, August: Arkitekturen genom tiderna l. Antikens byggnadskonst. Natur och kultur, 1926. 163 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 105401, SEK 50.

Hahr, August: Arkitekturen genom tiderna l-V l: Antikens byggnadskonst ll: Fornkristen, byzantinsk, romansk och islamsk byggnadskonst lll: Gotikens kyrkliga byggnadskonst, medeltidens profanarkitektur, Italiens ungrenässans lV: Italiens hög- och senrenässans,renässansen i Europas övriga länder V: Barock och klassicism, rokoko och nyantik.. Natur och kultur, 1926-28. 163+162+160+158+164. 5 vol. Dekorerat klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 105400, SEK 130.

Hahr, August: Arkitekturens historia i öfversiktlig framställning. För själfstudiet och den konsthistoriska undervisningen.. Wahlström & Widstrand, 1902. Originalupplaga. 474 s. Klotband. Gulddekorerad främre pärm- Sparsamt guldornerad rygg.Marmorerat snitt. Ryggsluten + kanterna något slitna . Obetydligt skev.
ID Nr: 100951, SEK 150.

Hahr, August: Belgiska Bilder. A. B. Skånetryckeriet , Malmö, 1911. 80 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Något sliten. Marmorerade för/eftersättsblad. Ex libris.
Numrerad upplaga. Denna boks nummer är 131.
ID Nr: 101064, SEK 220.

Hahr, August: Bonniers konsthistoria Nordeuropeisk renässansarkitektur.. Albert Bonniers förlag, 1927. Originalupplaga. 314 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Illustrerad.
ID Nr: 101075, SEK 100.

Hahr, August: Bonniers Konsthistoria Nordeuropeisk renässansarkitektur.. Albert Bonniers förlag, 1927. 314 s. Linneband. Gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Understrykningar med blyerts i texten.
ID Nr: 101078, SEK 120.

Hahr, August: Bonniers Konsthistoria Nordeuropeisk renässansarkitektur.. Albert Bonniers förlag, 1927. 314 s. Halvklotband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Färgat övre snitt. Illustrerad. Pärmarnas underkant något nötta. Främre häftesomslaget medbundet.
ID Nr: 101074, SEK 125.

Heinemann, Thomas: Universitetshuset i Uppsala 1887-1987 En jubileumsbok. Uppsala universitets förlag, 1987. 124 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 101004, SEK 90.

Herlitz, Nils: Stadshisorisk Revy 1923-24 särtryck ur Svenska Stadsförbundets tidskrift Häft. 1, 1925. Stadshistoriska institutet, 1925. 16 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 101013, SEK 30.

Herlitz, Nils: Stadshistorisk Revy 1920-1921 särtryck ur Svenska Stadsförbundets tidskrift 1922. Stadshistoriska institutet, 1922. 15 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin.
ID Nr: 101011, SEK 30.

Herlitz, Nils: Stadshistorisk Revy 1922 Särtryck ur Svenska Stadsförbundets tidskrift 1923. Stadshistoriska institutet, 1923. 10 s. Häftad. Gott skick.
ID Nr: 101012, SEK 30.

Heseltine, Peter: Playgrounds The planning design & construction of play environments. Mitchell, London, 1987. In English. 204 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Illustrated.
Medförfattare: John Holborn. 355 black and white photographs. 25 diagrams.
ID Nr: 100999, SEK 160.

Hesselman, Georg: Historik över Byggnadsyrket i Stokholm 1250-1950. 1952. 277 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Sparsamt illustrerad.
Denna bok tillägnas: Murmästareämbetet i Stockholm.
ID Nr: 101087, SEK 200.

Hidemark, Ove: Så renoveras torp och gårdar. ICA bokförlag, 1993. 271 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106635, SEK 190.

Hidemark, Ove: Så renoveras torp och gårdar. ICA bokförlag, 1974. 174 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Bandet något slitet.
Medförfattare: Elisabet Stavenow-Hidemark. Göran söderström och Axel Unnerbäck.
ID Nr: 106634, SEK 80.

Hidemark, Ove: Så renoveras torp och gårdar. ICA bokförlag, 1973. 168 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Medförfattare: Elisabet Stavenow- Hidemark. Göran söderström och Axel Unnerbäck.
ID Nr: 102664, SEK 90.

Hofrén, Manne: Kalmar karolinska borgarhus i sten. Nordiska Museets förlag, 1970. 201 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Nordiska museets Handlingar 74.
ID Nr: 105830, SEK 110.

Hussey, Christopher: Enlish Country Houses open to the public. Country Life Limited, 1953. Second edition. In English. 208 p. Clothbinding. Good condition. Illustrated with photos.
ID Nr: 101735, SEK 95.

Jensfelt, Hans och Simon: Bygga om Stadsförnyelse genom ombyggnad. Bok och Bild, 1968. 255 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på försättsbladet. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 101001, SEK 130.

Jensfelt, Hans och Simon: Bygga om stadsförnyelse genom ombyggnad. Bok och Bild förlag, 1968. 256 s. Klotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Namteckningar på insidan av pärmen.Något nött i pärmens nederkant.
ID Nr: 101079, SEK 130.

Johansson, Gotthard: Bostadsvanor och bostadsnormer Dwelling Habits and Housing Norms.. Kooperativa Förbundets förlag, 1955. På svenska/engelska. 210 s. Klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Halva boken blanka sidor. Summary in English.
Lapp med texten "Detta är ett privat exemplar av del l ( Bostadsvanor ). Utkommer jämte del ll ( Bostadsnormer ) under hösten. Finnes ej nu i bokhandeln ! Är ej avsett för recension !" klistrad på främre pärmens insida.
ID Nr: 105410, SEK 350.

Jonsson, Ivar: Bebyggelseplanering i äldre tid. Tre uppsatser av Ivar Jonsson. Byggnadsvårdsåret 1975. Rapport Nr 2. Svensk Byggtjänst, 1975. 83 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106546, SEK 190.

Jordan, R. Furneaux: A concise history of Western Architecture. With 432 illustrations. Thames and Hudson, 1983. In English. 359 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition.
World of Art
ID Nr: 217536, SEK 95.

Jordan, R. Furneaux: European Architecture in colour From the Greeks to the Nineteenth Century. Thames and Hudson, 1962. Second edition. In English. 460 p. Decorated linen-binding. Good condition. Illustrated with photos.
112 full page colour plates.
ID Nr: 101041, SEK 200.

Jordan, R. Furneaux: Western Architecture a concise history. Thames and Hudson, 1997. In English. 357 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
432 illustrations.
ID Nr: 100959, SEK 80.

Josephson, Ragnar: Stadsbyggnadskonst i Stockholm intill år 1800. Akademisk afhandling.. Almqvist & Wiksell, 1918. 355 s. Häftad. Bandet slitet. Illustrerad. Ouppsprättad. Främre häftesomslaget löst. Bakre häftesomslaget saknas. Skyddad med grönt omslagspapper från NK.
ID Nr: 105409, SEK 150.

Kallstenius, Per ( red. ): Gamla Stan bevarande och upprustning, råd och riktlinjer. Stockholms byggnadsnämnd, 1981. Andra upplagan. 82 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. 2:a reviderade upplagan
Medredaktörer: Laila Reppen och Cecilia Björk.
ID Nr: 216707, SEK 50.

Khan, Hasan-Uddin: Contemparary Asian Architects. Taschen, 1995. In English/French/German. 160 p. Wrappered. Good condition. Richly illustrated.
ID Nr: 101033, SEK 200.

Kindblom, Maria o Johan: Bygga och Bo En resa genom 1900-talets arkitektur. Svenska Turistföreningens Förlag, 2002. 207 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Årsbok 2002.Medredaktör: Mikael Bergquist.
ID Nr: 100991, SEK 80.

Kleineisel, Janos: Form och innebörd. Gestaltningens roll i samhällsmönstren. Form and meaning-The role of creativity in societal patterns.. HSB:s Riksförbund, 1972. På svenska/engelska. 207 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 100947, SEK 140.

Kleineisel, Janos: Stadens form.Samhällsmönstrens och teknikens betydelse för städernas utveckling Urban Form. The Importance of Societal Patterns and Technology for Urban Development.. Forum, 1971. På svenska/engelska. 335 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 103595, SEK 190.

Kruckenhauser, Stefan: Verborgene schönheit Bauverk und plastik aus Österreich. Otto Müller verlag, 1954. In German. 301 p. Linenbinding. Good condition. Richly illustrated.
232 leica-bilder.
ID Nr: 101091, SEK 120.

Lagergren, Karl-Axel: Från helgeandshus till pensionärshem. AB Gustaf Lindströms Boktr., 1964. 24 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven.
ID Nr: 100990, SEK 40.

Langley Sommer, Robin: American Architecture. An illustrated history. Saraband, 1996. In English. 144 p. Publishers binding with dustwrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. Photographs by Balthazar Korab
ID Nr: 106636, SEK 120.

Larsson, Ulf: Brobyggaren Otto Linton, byggnadskonsten och dess professioner i Norden under första delen av 1900-talet.. Carlsson Bokförlag, 1997. 398 s. Pappband. Illustrerad. Pärmarna något fläckade, annars i mycket gott skick.
ID Nr: 101085, SEK 225.

Lilius, Henrik: Suomalaisen koulutalon arkkitehtuurihistoriaa Kehityslinjojen tarkastelua keskiajalta itsenäisyyden ajan alkuun. 1982. In Finnish. 138 p. Wrappered with dustwrapper. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine. Illustrated.
Suomen muinaismuistoyhdistyksen aikakauskirja 83.
ID Nr: 101025, SEK 75.

Lind, Helena: Kallbadhus. Byggförlaget, 2004. 222 s. Klotryggsband. Nytt exemplar.
Fotografi: Bert Leandersson
ID Nr: 100041, SEK 375.

Lindberg, Holger: Villabygge den morderna handboken. Wahlström & Widstrand, 1970. 131 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100949, SEK 60.

Lindegren, Karin ( red.): Lars Sonck 1870-1956. Konstakademien, 1989. 32 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Konstakademien, Stockholm 4 febr. - 19 mars 1989 . Utställningskatalog.
ID Nr: 105999, SEK 90.

Loyer, Francois: Världsarv i Norden. Riksantikvarieämbetet, 1997. 256 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick.
Foto av Ingalill Snitt
ID Nr: 106910, SEK 150.

Lundahl, Gunilla: Enkelhet och nytta Arkitektur i svenskt försvar.. Byggförlaget, 2001. 123 s. Klotband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Fotografier Gunnar Smoliansky.
ID Nr: 101072, SEK 220.

Lundberg, Erik: Arkitekturens formspråk l Studier över arkitekturens konstnärliga värden i deras historiska utveckling .Den äldre antiken.. Nordisk Rotogravyr, 1945. 569 s. Pergamentband. Gott skick. Övre guldsnitt. Illustrerad. Anteckningar på insidan av pärmen. Pärmen något fläckad.
Handbundet pergamentband. Bokbindarmärke " Nordiska bokhandelns bokbinderi Sthlm." på bakre pärmens insida.
ID Nr: 101060, SEK 400.

Lundberg, Erik: Arkitekturens formspråk lll Studier över arkitekturens konstnärliga värden i deras historiska utveckling.Västerlandets medeltid 600-1200. Nordisk Rotogravyr, 1949. 618 s. Pergamentband. Övre guldsnitt. Illustrerad. Pärmen något fläckad och några små fläckar på pärmarnas insida.guldsnittet något fläckat. Inlagan i gott skick.
Handbundet pergamentband. Bokbindarmärke " Nordiska Bokhandelns Bokbinderi Sthlm." på bakre pärmens insida.
ID Nr: 101061, SEK 400.

Lundberg, Erik: Arkitekturens formspråk lV Studier över arkitekturens konstnärliga värden i deras historiska utveckling. Västerlandets medeltid 1200-1450.. Nordisk Rotogravyr, 1950. 513 s. Linneband. Gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Skyddsomslaget klistrat på främre pärmen och ryggen.
ID Nr: 101062, SEK 300.

Lundberg, Erik: Trä gav form Studier över byggnadskonst vars former framgått ur trämaterial och träkonstruktion.. Norstedt och söners förlag, 1971. 406 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Rikligt illustrerad.
Utgiven i samarbete med Sveriges arkitekturmuseum.
ID Nr: 104641, SEK 800.

Månsson, Kurt: Bo mer. JM Byggnads AB, 1969. 75 s. Cartonnageband. Ryggen något trasig i övre kanten. Något nött i kanterna. Illustrerad.
ID Nr: 100983, SEK 60.

Mathé, Jean: Great buildings and monuments of the world. Minerva, 1989. In English. 95 p. . Good condition. Illustrated with photos.
ID Nr: 101039, SEK 140.

Millhagen, Rebecka: Riksdagens hus två kvarter i Gamla stan. Byggförlaget Stockholm, 1996. 93 s. Klotband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 2821, SEK 90.

Millhagen, Rebecka: The Sager House. Byggförlaget, 1995. In English. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition.
Medförfattare Per Wästberg
ID Nr: 2820, SEK 110.

Nerman, Ture: 50 års bygge Stockholms Byggnadstimmermans- och Byggnadssnickarefackföreningars historia 1885-1935. Stockholm, 1935. 300 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Bandet slitet. Exlibris.
Till minne av männen som började. Till minne åt framtida kamrater. På föreningsrnas uppdrag utarbetad av Ture Nerman.
ID Nr: 101089, SEK 100.

Nilsson, Sten Åke: Om den nordiska arkitekturens historia. Människans boningar. Utbildningsradion, 1985. 112 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 217542, SEK 70.

Nisser, Marie (ed): The Industrial Heritage. The Third International Conference on the Conservation of Industrial Monuments. Sweden 30 May - 5 June 1978. Riksantikvarieämbetet / Nordiska Museet / Tekniska Museet / Industriminnesgruppen, 1981. In English. X+414 pages. Wrappered. Illustrated. Good condition.
ID Nr: 106587, SEK 200.

Norén-Brunbäck / Tarschys / Åberg, Barbro / Rebecka / Alf: Stockholmsperspektiv. Byggförlaget, 1989. 163 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105945, SEK 190.

Nyberg, Sven Olov: Kan planering tillsammans lösa problem och förverkliga drömmar? En bok om ett experiment i kulturhistorisk miljö.. Sven-Olov Nyberg AB, 1990. 142 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven.
ID Nr: 100984, SEK 90.

Nyström Gaunt, Louise: Gävleborg BYGGER på egna kunskaper. Statens institut för byggnadsforskning och Gävleborgs fosknings- och utvecklingsstiftelse, 1988. 136 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 100996, SEK 100.

Östberg, Ragnar: Stadshuset. En vägvisare av Ragnar Östberg. Svenska Bokhandelscentralen AB, Stockholm, 1927. 48 s. Häftad. Ryggen något trasig. Fotoillustrerad.
ID Nr: 106224, SEK 60.

Östberg, Ragnar: Stockholms stadshus. Norstedt och söners förlag, 1929. Originalupplaga. 49 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
Med fyrtioåtta planscher.
ID Nr: 101083, SEK 150.

Palladio, Andrea: Fyra böcker om arkitekturen. Vinga Bokförlag, Göteborg, 1983. 328 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna. Något fuktskadad.
ID Nr: 106651, SEK 300.

Palmer, Arnold: Paris Nineteenth Century. Architecture and Urbanism. Abbeville Press Publishers, New York, 1988. In English. 478 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition.
ID Nr: 106911, SEK 400.

Paulsson, Gregor: Svensk stad 1+ll liv och stil i svenska städer under 1800-talet. Albert Bonniers förlag, 1950. 301+305-615. 2 vol. Häftad. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Ryggen något sliten. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan är fin. Illustrerad.
Kartbilaga.
ID Nr: 101040, SEK 450.

Paulsson, Gregor: Svensk Stad 1-ll. Institutionen för konstvetenskap Lunds Universitet, 1969. 1-409+ 413-559. 2 vol. Häftad. Illustrerad. Del 1: En skada på främre häftesomslaget. Banden något fläckade.Namnteckning på första i sidan i bägge banden.
Originalutgåvan : Stockholm 1950-53. 3 band. Återgiven i kontorsoffset 1969. 2 band.
ID Nr: 101090, SEK 250.

Pevsner, Nikolaus: Den europeiska arkitekturen En översikt. Wahlström & Widstrand, 1978. 499 s. Pappband med skyddsomslag. Fuktskadad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Illustrerad.
ID Nr: 100948, SEK 130.

Pevsner, Nikolaus: Pioneers of Modern Design From William Morris to Walter Gropius. Penguin Books, 1981. In English. 264 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
ID Nr: 100958, SEK 90.

Pintaric, V.Horvat: Vienna . 1900 The architecture of Otto Wagner. Studio Editions, London, 1989. In English. 191 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else very fine. Richly illustrated.
ID Nr: 101034, SEK 350.

Rentzhog, Sten ( red. ): Byggnadsinventering. Förslag till riktlinjer. Riksantikvarieämbetet skrifter och särtryck nr 17. Riksantikvarieämbetet, 1971. 24 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 106566, SEK 120.

Schildt, Göran: Den mänskliga faktorn Alvar Aaltos mogna år. Wahlström & Widstrand, 1991. 335 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Inlagan fin. Skyddsomslagets övre och nedre rygg teiplagade. Skyddsomslaget något slitet. Pärmarna har några fläckar.
ID Nr: 101086, SEK 330.

Selling, Gösta: Stockholms Stads Brandförsäkringskontors Hus i kvarteret Aglaurus vid Mynttorget. Stockholm, 1946. 115 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Marmorerade pärmar.
Historik med anledning av kontorets 200-åriga tillvaro.( fler ex. finns.)
ID Nr: 101076, SEK 90.

Sjöberg, Ursula: Carl Christoffer Gjörwell 1766-1837 Byggnader och inredningar i Sverige och Finland. Stockholmia, 1994. 477 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 100994, SEK 240.

Smith, G. E. Kidder: Sweden builds. Reinhold Publishing Corporation, New York, 1957. In English. 270 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine. Illustrated with photos. Inscription on half-title. With 130 Recent Illustrations.
ID Nr: 105811, SEK 550.

Söderlind, Jerker ( red. ): Bakom arbetets fasader Arkitektur för industriell förnyelse. SNS förlag, 1990. Originalupplaga. 139 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Recensionsstämpel.
Medredaktör: Gunnar Eliasson.
ID Nr: 101084, SEK 210.

Stalley, R. A.: Architecture and Sculpture in Ireland 1150-1350. Barnes & Noble Books. New York, 1972. 149 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 105412, SEK 90.

Stenudd, Solveig: Balkonger. Byggförlaget, 1989. 166 s. Pappband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 100956, SEK 140.

Stierlin, Henri: Vad vet jag om Islamsk arkitektur. Alhambras Pocket Encyklopedi, 1995. 123 s. Pocket. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100966, SEK 30.

Stjernberg, Anders: Dessa fantastiska golv Engelska tiles i Sverige. Byggförlaget, 1999. 109 s. Pappband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Fotograf: Per-Åke Sundholm.
ID Nr: 217079, SEK 130.

Stjernberg, Anders: I portgången till en ny tid Byggnadskonst i 1890-talets Sundsvall.. Byggförlaget, 1996. 179 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Fotograf: Per-Åke Sundholm.
ID Nr: 100993, SEK 200.

Streidt, Gert: Potsdam. Könemann, 1996. In English/French/German. 300 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Illustrated with photos.
Photos: Klaus Frahm
ID Nr: 101043, SEK 375.

Summerson, John: Architecture in Britain 1530 to 1830. Penguin books, 1955. In English. 374 p. Decorated cloth binding. Good condition. Coloured upper edge. Illustrated. The corners slightly bumped.
ID Nr: 101104, SEK 200.

Sundquist, Nils: Franciscus Pahr i Uppsala. Trycksam AB Gävle, 1966. 45 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Särtryck ur " Anders Diös 75 år".
ID Nr: 101105, SEK 90.

Svahnström, Gunnar (red.): Burmeisterska huset Ett köpmanshus från 1600-talets Visby. Nordisk Rotogravyr, 1942. 146 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Marmorerade häftesomslag. En fuktfläck på insidan av främre häftesomslaget, annars i gott skick.
ID Nr: 101898, SEK 125.

Svanberg, Jan: Medeltida byggmästare. Tidens förlag, 1994. 186 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Något skadad på skyddsomslagets rygg och bokryggen.Annars i gott skick.
ID Nr: 101082, SEK 150.

Swaan, Wim: Art & Architecture of the late Middle Ages. 1350 to the Advent of the Renaissance. Crescent Books, New York, 1977. In English. 232 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition.
ID Nr: 106696, SEK 175.

Thomé, Johan: Johan Thomé arkitekt arbeten i urval 1955-1965. Norstedt och söners förlag, (utan årtal). opaginerad. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget blekt i ryggen och i kanterna.
Fotograf: Sune Sundahl.
ID Nr: 101000, SEK 120.

Trenter, Stieg: Huset vid Skanstull. Rabén & Sjögren, 1960. Illustrerad av Björn Jonson. 102 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Innehåller "En titt på vårt grannskaps historia", text av Stieg Trenter och illustrationer av Björn Jonsson, samt "Så byggde vi Folksamhuset", en bildberättelse av K. W. Gullers. Folio.
ID Nr: 30119, SEK 190.

Trenter, Stieg: Huset vid Skanstull en bok om Folksamhuset. Rabén & Sjögren, 1960. Illustrerad av Björn Jonson. opaginerad. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
En titt på vårt grannskaps historia Text: Stieg Trenter. Illustrationer; Björn Jonson. Så byggde vi Folksamhuset en bildberättelse av K.W. Gullers.
ID Nr: 101035, SEK 200.

Tuomi, Timo: Hilding Ekelund ( 1893-1984 ) Arkkitehti. Arkitekt.Architect. Finlands arkitekturmuseum, 1997. In Finnish/Swedish/English. 296 p. Cloth-spine binding. Good condition. Illustrated.
Medredaktörer: Kristiina Paatero, Eija Rauske.
ID Nr: 101038, SEK 275.

Tuulse, Armin: Borgar i Västerlandet Ursprung och typutveckling under medeltiden.. Nordisk Rotogravyr, 1952. 266 s. Dekorerat linneband. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 216719, SEK 500.

Tuulse, Armin: Borgar i västerlandet. Ursprung och typutveckling under medeltiden. Nordisk Rotogravyr, 1952. 266 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick.
ID Nr: 217551, SEK 300.

Unnerbäck, Eyvind: Welsche Giebel Ein italienisches Renaissancemotiv und seine Verbreitung in Mittel-und Nordeuropa. Almqvist & Wiksell, 1971. In German. 80 p. Wrappered with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Unopened.
Antikvariskt arkiv 42.
ID Nr: 101028, SEK 60.

Upmark, Gustaf: SVENSK BYGGNADSKONST 1530-1760.. Norstedt och söners förlag, 1904. 10+220 sidor +100 planscher. Klotband. Rikligt illustrerad. Inlagan loss från ryggen. Annars i gott skick.
ID Nr: 104038, SEK 250.

Varming, Jens Christian: Charitasbroenden paa Gammeltorv. Fonden for Bygnings-og Landskabskultur, 1969. 30 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105745, SEK 95.

Wåhlin, Ramon: Terminologi för en utökad miljöanalys Rapport R120:1979. Byggforksningsrådet, 1979. 209 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Illustrerad. Blyertstext hela eftersättsbladet + häftesomslagets insida.
ID Nr: 101027, SEK 35.

Wallenberg, Berit: Arkitektur i medeltidens Frankrike Första delen Norra och Mellersta Frankrike.. Andrén & Holms Boktryckeri AB,Stockholm, 1985. 280 s. Dekorerat klotband. Inlagan fin. Illustrerad. Pärmen något stött i hörn och kanter och något fläckig.
ID Nr: 101015, SEK 200.

Watkin, David: A History of Western Architecture. Barrie & Jenkins, 1986. In English. 591 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition.
ID Nr: 106641, SEK 250.

Watkin, David: Athenian Stuart Pioneer of the Greek Revival. George Allen and Unwin, 1982. In English. 70 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
Studies 1 in architecture.
ID Nr: 100953, SEK 80.

Weigert / Hernmarck, R. A. / Carl: Les relations artistique entre la France et la Sučde 1693- 1718 Extraits d'une correspondence entre l'architecte Nicodčme Tessin le jeune et Daniel Cronström. 1964. In French. 400 p. Cased boards. A very fine copy. Imprimé par AB Egnellska Boktryckeriet
ID Nr: 30133, SEK 200.

Wellerstrand, Arne: Byggnadsmaterial. Brevskoland yrkeshandböcker. KF:s bokförlag, 1952. 279 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 10958, SEK 110.

Wohlin, Rolf: Rum tar tid Essäer/Fotografier. Arkitektur Förlag, 2002. 280+ bildförteckning. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 105818, SEK 150.

Wohlin, Rolf: Rum tar tid Essäer/Fotografier. Arkitektur Förlag, 2002. 282 s. Pappband med skyddsomslag. Fuktskadad. Fotoillustrerad. Bandet skevt.
ID Nr: 102822, SEK 95.

Wright, H. Myles: Small Houses. The Architectural Press, 1937. In English. 112 p. Clothbinding. Cover slightly rubbed on the edges. Corpus fine. Illustrated with photos. Inscription on endpaper.
ID Nr: 105822, SEK 190.

Yarwood, Doreen: The architecture of britain. B. T. Batsford, London, 1980. In English. 276 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Richly illustrated.
ID Nr: 101106, SEK 120.

Tillbaka