| Arkitektur, Kyrkokonst |
|---|
|
Farbenfenster Grosser Kathedralen Des 12. Und 13. Jahrhunderts/ 19 farbtafeln. Iris, 1947. In
German. Publishers binding. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Richly illustrated. Ikoner från Novgorod till Ishavet. Raster Förlag, 1994. 109 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Skyddsomsaget något blekt
på ryggen. Mittelalterliche Kirchenkunst in Finnland Eine auswahl von abbildungen nebst erklärendem
text. Amos Anderson, Helsingfors, 1921. In German. 141 p. Publishers binding. Good condition.
Richly illustrated. Ravenna Felix Con 54 illustrazione, avec illustrations, with 54 pictures, mit 54 abbildungen..
Edizioni A. Longo- Ravenna, 1969. Second edition. In English/French/Italian. opaginerad.
Publishers binding. Good condition. Inscription on titlepage. Richly illustrated. Unsere kunstdenkmäler, Nos monuments d'art et d'histoire i nostri monumenti storici. XV -
1964- 2. (utan årtal). 112 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Vitraux de France. Musée des Arts Décoratifs. Mai.Octobre 1953. Musée des Arts Décoratifs,
1953. In French. 106 p. Wrappered. Richly illustrated. Slightly rubbed on the edges. Alexander / Binski, Jonathan / Paul: Age of Chivalry. Art in Plantagenet England 1200 -1400.
Royal Academy of Arts, London, 1987. In English. 575 p. Wrappered. Richly illustrated. Very good
condition. Alm, Henrik: Vad medeltida kyrkväggar berättar. Kooperativa Förbundets förlag, 1955. 119 s.
Pappband. Gott skick. Illustrerad. Alm, Henrik: Vad medeltida kyrkväggar berättar. Kooperativa Förbundets förlag, 1955. 119 s.
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Andersson, Aron: Kyrklig konst från svensk medeltid. Almqvist & Wiksell, 1976. 77 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Andersson, Aron: Ordet blev bild En bok om evangeliet i svensk medeltidskonst.. Svenska
Turistföreningens Förlag, 1957. 79 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Illustrerad. Andersson, Aron: Viklaumadonnans mästare. Almqvist & Wiksell, 1962. 48 sid.16 pl..
Häftad. Gott skick. Axel-Nilsson, Göran: Dekorativ stenhuggarkonst i yngre vasastil. (utan årtal). 526 + bilder.
Klotband. Gott skick. Beckwith, John: Early Medieval Art Carolingian - ottonian - Romanesque.. Thames and
Hudson, 1985. In English. 270 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. 206 illustrations, 53 in
colour. Berg, Arno: Hugo Lous Mohr's Takmalerier i Oslo Domkyrka. Oslo Sparbank, 1952. På norska.
20 sid. Text + planscher. Klotband. Bandet något nött. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Blomqvist, Ragnar: Nyupptäckta medeltidsmålningar i Småland särtryck ur studier i
konstvetenskap tillägnade Ewert Wrangel.. A.-B. Skånska Centraltryckeriet, 1928. 18 s. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Häftesomslaget gulnat i kanterna. Bakre häftesomslaget löst. Sparsamt
illustrerad. Bonnier, Ann Catherine: Den monastiska bildvärlden i Norden Föredrag vid det 10:e nordiska
symposiet för ikonografiska studier i Vadstena 1986. ICO/ Riksantikvarieämbetet, 1990. 157 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Borelius, Aron: Romansque mural paintings in Östergötland. Norstedt och söners förlag,
1956. På svenska/engelska. 212 sid.+ reprod.+ plates for comparison.. Häftad med
pappersomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Illustrerad. Ouppsprättad. Bandet något gulnat i
kanterna. Broby-Johansen, R.: Den danske Billebibel de middelalderlige kalkmalerier i de danske
kirker.. Gyldendal, 1947. På danska. 225 s. Skinnryggsband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Främre
och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt. Ryggen i mockaskinn. Clausen, H. V.: Medeltidens konst. Norstedt och söners förlag, 1927. Andra upplagan. 193 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Cornell, Henrik: Die Malerschule von Tierp. Albert Bonniers förlag, 1965. In German. 100 p.
Wrappered. Cover slightly rubbed on the edges. Corpus fine. Unopened. Richly illustrated. Cornell, Henrik: Johannes Rosenrod. Albert Bonniers förlag, 1962. In German. 90 p.
Wrappered. Good condition. Cornell, Henrik: Norrlands kyrkliga konst under medeltiden Akademisk afhandling. Almqvist
& Wiksell, 1918. 269 s. Häftad. Sliten. Illustrerad. Cornell, Henrik: Roslagsmästaren. Albert Bonniers förlag, 1964. 48 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Rikligt illustrerad. Namnteckning på
försättsbladet. Cornell / Wallin, Henrik / Sigurd: Johannes Rosenrod. En svensk målare från 1437.. Albert
Bonniers förlag, 1962. 86 s. Häftad. Rikligt illustrerad. 44 planschsidor, i huvudsak från Tensta
kyrka i Uppland. Diaz, Emilio Orozco: Form and Colour. The Royal Chapel of Granada The great cycles of art.
Albaicin/Sadea, 1971. In English. 6 s. Text + 33 bilder. Wrappered. Wrapper loose. Inscription on
titlepage. Estham, Inger: Birgittinska textilier.Bridgettine textiles.. Statens Historiska Museum., 1991. På
svenska/engelska. 55 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Fett, Harry: Vår frue Jomfru Maria. Gyldendal, 1937. På norska. 112 s. Klotband. Ryggen något
trasig i övre kanten. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Friedl, Antonin: Magister Theodoricus. Das Problem seiner malerischen Form. Artia, Prag,
1956. In German. 339 p. Decorated cloth binding. Richly illustrated. Good condition. Geijer, Agnes: Medeltidsskrudar från Uppsala Domkyrka. Almqvist & Wiksell, 1948. 12 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Guillaume/Linephty, Maur: La Châsse de Sainte-Ursule de Hans Memling. Elsevier, 1958. In
French. 34 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Illustrated. Hirn, Yrjö: L'art religieux Finlandais au moyen age choix de reproductions de monuments avec
texte explicatif. Söderström & C.o, Helsingfors, 1921. In French. 139 p. Half -leather binding.
Covers slightly worn. Raised bands. Upper gilt-edging. Marbeled endpapers. Huyghe, René ( red. ): Larousse Encyclopedia of Byzantine and Medieval Art. Hamlyn, 1974. In
English. 415 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. Ivanov, Vladimir: Das grosse buch der russischen Ikonen. Herder.Freiburg-Basel-Wien., 1988.
In German. 228 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Richly illustrated. With
kassette. Johnson, James Rosser: The Radiance of Chartres Studies in the early stained glass of the
Cathedral. Phaidon Press, London, 1964. In English. 96 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
Karling, Sten: Ikonografiska studier framlagda vid det nordiska symposiet för ikonografiskt
studium på Julita slott 1970. Almqvist & Wiksell, 1972. 156 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Ouppsprättad. Lexow, Einar: Bergen - Fortidsminder og kunstverker. John Griegs forlag, Bergen, 1930. På
norska. 125 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på titelbladet. Lindblom, Andreas: Björsätersmålningarna The legends of ST. Thomas Becket and of the holy
cross.. Nordisk Rotogravyr, 1953. På svenska/engelska. 79 s. Förlagsband med pappersomslag.
Gott skick. Illustrerad. Pappersomslaget gulnat och något nött i kanterna. Ljungman, Ulrika: Bidrag till tydning av bilderna i Dädesjö ödekyrkas tak. Almqvist &
Wiksell, 1969. 34 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Ljungman, Ulrika: Bidrag till tydning av bilderna i Dädesjö ödekyrkas tak.. Almqvist &
Wiksell, 1969. 34 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Färgad rest av prislapp på bakre
häftesomslaget. Lundberg, Erik: Albertus Pictor. Norstedt och söners förlag, 1961. 260 s. Häftad. Bandet något
fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad. Lundberg, Erik: Albertus Pictor. Norstedt och söners förlag, 1961. Klotband. Gott skick. Främre
häftesomslag medbundet. Lundberg, Erik: Albertus Pictor. Sveriges allmänna konstförenings publikation LXX. Sveriges
Allmänna Konstförening, 1961. 260 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Bandets främre
omslag med enstaka fläckar Malmborg, Boo von: Medeltida Träskulptur i Enångers kyrkomuseum. Illustrerd katalog. Mit
einer deutschen Zusammenfassung.. Lantmännens Tryckeri Westlund & Co, Gefle, 1934. 48
sidor + 32 planscher. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Malmström, Elis: Har Dädesjö-mästaren Sighmunder varit i Canterbury ?. Smålandspostens
Boktryckeri AB., 1958. 11 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Martindale, Andrew: Gothic Art. Thames and Hudson, 1986. In English. 287 p. Wrappered.
Richly illustrated. Very good condition. Nordström, Carl-Otto: Ravennastudien Ideengeschichtliche und ikonographische
Untersuchungen über die Mosaiken von Ravenna. Almqvist & Wiksell, 1953. In German. 150
p. Cased boards with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly rubbed on the edges.
Illustrated. Qvarnström, A. W.: Medeltidsmålningarne i Söderala kyrka. Söderhamns Lithografiska
aktiebolag., 1911. opaginerad. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Rácz, István: Art treasures of medieval Finland. London, 1962. In English. 244 p. Linenbinding.
Good condition. Ramson, Sidsel: Som himlens store hvaelv.Like the great vault of heaven. Ribe domkirke.
Borgen, 1988. In Danish/English. 177 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition.
Richly illustrated. Rice, David Talbot: Russian icons. The King Penguin Books, 1947. 40 + 16 bilder. Pappband.
Bandet något skevt. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Ritz, Gislind: Hinterglasmalerei Geschichte Erscheinung Technik. Georg D. W. Callwey, 1975.
Second edition. In German. 172+ 48 bilder. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper torn. Else
fine. Illustrated. Roosval, Johnny: Fornkristen konst samt bysantinsk och karolingisk. Albert Bonniers förlag,
1933. 251 s. Halvklotband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Roosval, Johnny: Minne från utställningen av Äldre Kyrklig Konst i Uppsla våren 1918. Norstedt
och söners förlag, 1918. 91 s. Häftad. Något sliten. Exlibris. Illustrerad. Roosval, Johnny: Utställningen af äldre Kyrklig Konst i Hernösand 1912. Stockholm, 1914. 183
s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslaget något gulnat. Illustrerad.
Ouppsprättad. Anteckningar i blyerts på insidan främre häftesomslaget. Salvén, Erik: Utställning af Äldre kyrklig konst Katalog. Hudiksvall, 1913. 139 s. Häftad. Gott
skick. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Sandström, Sven: The Programme for the Decoration of the Belvedere of Innocent Vlll Särtryck
ur Konsthistorisk Tidskrift 1960: 1-2. (not dated). In English. 75 p. Wrappered. Good condition.
Illustrated. Saxtorph, Niels M.: Danmarks kalkmalerier. Politikens Forlag A/S, 1986. På danska. 278 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Schöldstein, Christina: Guld och Azur. En introduktion till ikonografin. Artos, 2004. 312 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Nyskick. Smirnova, Engelina: Moscow Icons 14th - 17th centuries. Aurora Art Publishers, Leningrad,
1989. In English. 322 p. Linenbinding with dustwrapper. Very good condition. Richly illustrated.
Blind-stamped. With cassette. Söderberg, Bengt: Mäster Sighmunder i Dädesjö Dädesjö medeltidskrka och dess målningar.
Allhems Förlag, 1957. 138 s. Linneband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget
trasigt. Illustrerad. Söderberg, Bengt: Svenska Kyrkomålningar från Medeltiden. Natur och kultur, 1951. 282 s.
Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Främre häftesomslag medbundet. Rikligt
illustrerad. 4 färgplanscher, 164 planschbilder i djuptryck och 62 bilder i boktryck. Stolpe, Herman: Sant Göran - med gloria eller utan. Allhems Förlag, 1971. 19 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Svanberg, Jan: Stenmästarbilder i Nordens romanska konst. Berlingska Boktryckeriet, Lund,
1972. sidorna 16-42. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Handskriven dedikation från författaren till
Erland Swartling, Ingrid: Dopfunten från Österfärnebo. (utan årtal). Sidorna 65-77. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Utan tryckår och ort Swartling, Ingrid: Haaken Gulleson Skulptör. Statens Historiska Museum, 1968. 51 bilder.
Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Talbot Rice, T.: icons. Studio Editions, 1990. 143 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Rikligt illustrerad. Trotzig, Aina: Christus Resurgens Apparet Mariae Magdalenae En ikonografisk studie med
tonvikt på motivets framställning i den tidiga medeltidens konst.. 1973. 114 sid.+5 bil.+ 61illust..
Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Lösa sidor i början och slutet av
boken. Tuulse, Armin: Romansk konst i Norden. Albert Bonniers förlag, 1968. 165 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Bandet har stötta hörn och något stött nederkant på främre
pärmen. Skyddsomslaget är nött i kanterna.Inlagan är fin. Tuulse, Armin: Romansk konst i Norden. Albert Bonniers förlag, 1968. 165 s. Inbunden.
Bandet något nött. Inlagan fin. Wadsjö, Harald: Gravkonst. Samfundet för hembygdsvård, Lund, 1930. 130 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Något nött i kanterna. Bakre häftesomslaget har ett veck i övre hörnet, annars i gott
skick. Wild, Doris: Ikonen Kirchliche kunst des ostens. Hallwag, 1946. In German. 10 sid + XXll tafel.
Cased boards. Spine/backstrip slightly torn at the top. Covers slightly worn. Corpus fine. Inscription
on endpaper. Wrangel, Ewert: Medeltidsmålningarna i Dädesjö och öfvergången från romansk stil till gotik.
Wahlström & Widstrand, 1918. 45 si. + 14 pl.. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars
ett fint exemplar. Ouppsprättad. |