| Arkitektur, Kyrkor |
|---|
|
Ålands medeltida kyrkor. Studier utgivna av Ålandsseminariet vid Anders Zorns professur i
nordisk och jämförande konsthistoria. Almqvist & Wiksell, 1973. På svenska/tyska. 175 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. De hundra kyrkornas ö. Visby stiftsråd, 1967. 145 s. Häftad. Något fläckig. Illustrerad. De hundra kyrkornas ö. Visby stiftsråd, 1962. 182 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. De hundra kyrkornas ö. Visby stiftsråd, 1971. 124 s. Häftad. Något fläckig. Illustrerad. Djursholms kapell sjuttio år. Norstedt och söners förlag, 1968. 84 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Dokumentation och Restaurering. Byggnadsarkeologiskt seminarium 1987. Rapport RAÅ
1989:1. Riksantikvarieämbetet, 1989. 41 s. Häftad. Gott skick. Dörby kyrka. Kort historisk återblick, utgiven av Dörby Kyrkoråd.. Barometern, Kalmar, 1968. 16
s. Häftad. Edebo kyrka av K. Asplund, E. Bohrn och S. Curman. Särtryck ur Sveriges kyrkor, Uppland bd II,
h.5, Frösåkers hd (75). Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1956. Häftad. Ouppsprättad.
Liten papersförlust i häftesomslagets ena hörn, annars mycket fin En bok om Södra Råda gamla kyrka. Värmlands museum, 1963. 112 + 25 pl. + 161-168.
Pappband. Inlagan fin. Illustrerad. Något stötta hörn. En bok om Södra Råda kyrka. Värmlands museum, Karlstad, 1963. På svenska/engelska. 168
s. Pappband. Illustrerad. Gott skick. Johnny Roosval. Den 29 augusti 1929 Amici Amico. Nordisk Rotogravyr, 1929. 150 s. Häftad.
Sliten. Ryggen trasig. Illustrerad. Dubbla häftesomslag varav det bakre yttre fattas. Några artiklar
på franska, tyska och enelska Katarina kyrka och församling 1654-1990. Katarina församling, saknas. 94 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Kristianopels kyrka.. (utan årtal). 6 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Kultur Miljövård 3-4:96. Tidernas kyrka. Riksantikvarieämbetet, 1996. 144 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Kungsholms eller Ulrika Eleonora kyrkas restaurering 1953 - 1956.. Aktiebolaget Tryckmans,
Stockholm, 1956. 11 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Kunsthistorische Bilderbogen. Handausgabe II. Die kunst des Mittelalters. XXXVI tafeln.. E.A.
Seemann, Leipzig, 1890. Second edition. In German. 4+36 pages. Decorated cloth binding. Good
condition. Kyrkliga byggnader, deras inredning och skrud Nordisk kultur, samlingsverk. Albert Bonniers
förlag, 1933. På svenska/norska/danska. 341 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Delvis
ouppsprättad. Kyrkorna - heligt rum och levande museum. Kultur Miljövård 1:93. Riksantikvarieämbetet, 1993.
80 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Minnesskrift vid Skellefteå Stadskyrkas invigning den 9 okt. 1927. Bröderna Lagerströms
boktryckeri, Stockholm, 1927. 49 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Näshulta kyrka.. Tr. A-bol Svedin &co, Eskilstuna, 1965. In English. 16 p. Wrappered.
Illustrated. Good condition. Folded map included. Näshulta kyrka.. Tr. A-bol Svedin &co, Eskilstuna, 1971. 16 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Riddarholmskyrkan i Stockholm. Nordisk Rotogravyr, 1936. Andra upplagan. På
svenska/engelska. 58 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin. Fotoillustrerad. S:ta Maria Magdalena kyrka. Kort historisk beskrivning.. Pristryck AB, (utan årtal). 7 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Silverskatten i Sancta Maria. Visby, (utan årtal). Häftad. Gott skick. Strängnäs domkyrka medeltida byggnadshistoria Sveriges kyrkor vol. 100: Södermanland I:1.
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1964. 2 vol. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Rikligt
illustrerad. Konsthistoriskt inventarium Sveriges Kyrkor - Dalarna Kyrkorna i Mora av Mats Bergman. Almqvist & Wiksell, 1984.
212 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Sveriges Kyrkor - Halland Värö och Stråvalla av Mereth Lindgren. Almqvist & Wiksell,
1979. 118 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Sveriges Kyrkor - Öland Resmo kyrka av Ragnhild Boström. Almqvist & Wiksell, 1988. 161
s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Sveriges Kyrkor - Övre Norrland Kyrkobyggnader 1760- 1860 del 3 Övre Norrland Finland 1760-
1809. Almqvist & Wiksell, 1993. 235 s. Cartonnageband. Illustrerad. Felskuren i ena nedre
hörnet från sid 225-eftersättsbladet. Annars i mycket gott skick. Sveriges Kyrkor - Småland Kalmar Domkyrka av Ingrid Rosell och Robert Bennett. Almqvist
& Wiksell, 1989. 256 sid. + 10 pl.. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Tempel i trä, Om missionstidens kyrkor Frühe Holzkirchen im nördlichen Europa - En
utställning från Helms-Museum, Hamburg. Skaraborgs Länsmuseum, Skara, 1984. På
svenska/tyska. 51 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. The Dom Cathedral Architecture Ensemble in Riga. Autora Art Publishers, Leningrad, 1980. In
English. Decorated cloth binding with dustwrapper. Very good condition. Dustwrapper slightly
rubbed on the edges. Illustrated. Inscriptions on endpaper. Tjällmo kyrka. Linköpings stifts kyrkor.. Linköpings stiftråds kyrkobeskrivningskommitté, 1966.
15 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Tusen år på kyrkudden Leksands kyrka, arkeologi och byggnadshistoria. Leksands
församling, 1982. 178 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Rikligt illustrerad. Tyresö kyrka. Dess historik och märkligare minnesmärken.. Albert Bonniers förlag, 1941. 24 s.
Häftad. Illustrerad. Vapen och dräkter på svenska gravstenar från äldre vasatiden/ Avbildningar tillägnade Rudolf
Cederström på hans 50- årsdag den 3 sept. 1926.. Stockholm, 1926. 48 pl.. Klotryggsband. Gott
skick. Pärmarna något gulnade i kanterna. Våra kyrkor. Klarkullens Förlag AB, 1990. 734 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Västerås stiftsbok 1970. Västerås stiftsråd, 1969. 167 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Visby Domkyrka Sancta Maria. Visby Domkyrkoförsamling, saknas. På
svenska/engelska/tyska. 28 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Albertsen, Aug.: Nidarosdomen illustrert förer.. Nidaros Domkirkes Restaureingsarbeider,
1965. 95 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Åman, Anders: Träkyrkor i Sverige. Natur och kultur/ LTs förlag, 1999. 191 s. Pappband.
Nyskick. Illustrerad. Åmark, Mats: Pilgrimsmärken på Svenska Medeltidsklockor. Kungl. Vitterhets, hist. och
antikvitets akademien, Antikvariskt arkiv 28. Almqvist & Wiksell, 1965. 52 s. Häftad.
Ouppsprättad. Illustrerad. Gott skick. Åmark, Mats: Uppsala domkyrka genom åtta århundraden. Lindblads, 1938. 191 s. Häftad.
Ryggen något trasig i övre kanten. Annars ett fint exemplar. Med 53 illustrationer. Ambrosiani, Sune (red.): Gotländska kyrkoinventarier. Ivar Haeggströms boktryckeri, 1912. 149
s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Ouppsprättad. Ambrosiani, Sune (red.): Medeltida kyrklig byggnadskonst i Sverige. Aktiebolaget Ljus,
Stockholm, 1904. 60 + 7 sidor. Häftad. Illustrerad. Något sliten. Anderson, Iwar: Kyrkorna i Stenåsa och Halltorp. Almqvist & Wiksell, 1960. 55 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad. Andersson, Aron: Vadstena klosterkyrka II. Inredning. Östergötland. Almqvist & Wiksell,
1983. 162 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Arbman, Holger: Sigtuna Mariakyrka 1247-1947. Sigtuna Fornhems förlag, 1947. 131 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på insidan av häftesomslaget. Bager, Einar: Malmöhistoria i sten. Beskrivning och avritning av gravstenarna i S:t Petri kyrka
och på dess kyrkogård.. Allhems Förlag, 1958. 202 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Namnteckning på
försättsbladet. Batselier, Dom Pieter ( dir.): Saint Benedict: Father of Western Civilization. René
Coeckelberghs, 1981. In English. 476 p. Clothbinding with dustwrapper and slip-case. Very good
condition. Richly illustrated. Batselier, Dom Pieter ( dir.): Saint Benedict: Father of Western Civilization. René
Coeckelberghs, 1981. In English. 476 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition.
Richly illustrated. Bennett, Robert: Fittja kyrka. Sveriges kyrkor, Lagunda härad, Uppland Band XII:2. Almqvist
& Wiksell, 1970. sidorna 109 -158. Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Bennett, Robert: Huddinges kyrkor och präster. Huddinge kommun, 1982. 86 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Bennett, Robert: Kulla och Hjälsta kyrkor. Lagunda härad, Uppland Band XII:1. Almqvist &
Wiksell, 1970. 101 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Bennett, Robert: Vadstena klosterkyrka III. Gravminnen. Östergötland.. Almqvist & Wiksell,
1985. 203 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Benzon, Gorm: Vore gamle kirker og klostre. Lademann Forlagsaktieselskab, saknas. På
danska. 271 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar.
Rikligt illustrerad. Skinnryggband i skinnimitation. Berlin-Neubart, Von Heinrich: Kirche und Kloster von Santo Domingo in der Stadt Mexico.
Almqvist & Wiksell, 1974. In German. 48 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
Unopened. Berthelson, Bertil: Guds hus till prydno Bilder i färk från svenska kyrkor.. Esselte, Stockholm,
1958. 71 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Berthelson, Bertil: Kyrkor i Sverige. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1965. 228 s.
Klotband. Gott skick. Färgat snitt. Fotoillustrerad. Berthelson, Bertil: Lidens gamla kyrka. Svenska fornminnesplatser Nr 3. Kungl.Vitt.Hist och
Antikvitetskademien.. Wahlström & Widstrand, 1942. 16 s. Häftad. Berthelson, Bertil: Studier i Birgittinerordens Byggnadsskick l Anläggnningsplanen och dess
tillämpning. Wahlström & Widstrand, 1947. 532 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Illustrerad. Berthelson, Bertil: Studier i Birgittinerordens Byggnadsskick l. Anläggningsplanen och dess
tillämpning. Håkan Ohlssons Boktryckeri, Lund, 1946. 510 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Titelbladet löst. Illustrerad. Beskow, Hans: Bidrag till studiet av övre Norrlands kyrkor. Wahlström & Widstrand, 1952.
150 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Ouppsprättad. Summary in English. Beskow, Natanael: Djursholms kapell femtio år. Norstedt och söners förlag, 1948. 245 s.
Halvklotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Björklund, Börje: Kyrkan på ön berättar. Hälsingerunor, 1988. 172 s. Pappband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Björklund, Stig: Evertsbergs Kapell i folktradition och gamla urkunder, samt efter Johan
Eriksson Tenns och egna anteckningar.. Älvdalens Tryckeri 1960, 1960. 35 s. Klotryggsband. Gott
skick. Illustrerad. Blatch, Mervyn: Cathedrals. Blanford Press, 1980. In English. 169 p. Bound with dust-wrapper.
Illustrated with photos. Very good condition. Boëthius, Gerda: Uppsala Domkyrka 1258 - 1435. Almqvist & Wiksell, 1935. 225 + XVI
utvikbara planscher. Häftad. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Bonnier, Ann Catherine: Enköpings kyrkor Sveriges kyrkor vol. 195: Uppland, Band X,
Enköping. Almqvist & Wiksell, 1984. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Illustrerad. Bonnier / Ullén, Ann Catherine / Marian: Kumla kyrkor Sveriges kyrkor vol. 166: Närke. Almqvist
& Wiksell, 1976. Häftad. Illustrerad. Konsthistoriskt inventarium Boström, Ragnhild: Ölands kyrkor. Svenska Fornminnesplatser nr 53. Riksantikvarieämbetet,
1982. 80 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Brandel, Sven: S. Klara kyrka i Stockholm Sveriges kyrkor vol. 27: Stockholms kyrkor, band VI,
häfte 2, Klara kyrka II - konsthistoria. 1927. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad. Med 4
utvikbara planscher Broman, Gunnar: Våra Domkyrkor i krönika och hävd. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1935.
188 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Butikov, Georgy ( red.): ST Isaac's Cathedral, Leningrad. Aurora Art Publishers, Leningrad,
1980. In English. 163 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Richly
illustrated. 105 plates. Cnattingius, Bengt: Linköpings domkyrka Några byggnadshistoriska notiser från 1959-1961
års restaureringsarbeten. AB Östgöta Correspondenten, 1963. 87 s. Häftad. Mycket gott skick.
Illustrerad. Dedikation, handskriven. Cnattingius, Bengt: Linköpings domkyrkas kor. Almqvist & Wiksell, 1970. 120 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Cnattingius, Bengt: Maerten Heemskercks Laurentiusaltare i Linköpings Domkyrka. Nordisk
Rotogravyr, 1953. 57 sid. + 24 pl.. Linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars
ett fint exemplar. Illustrerad. Conrad, Dietrich: Kirchenbau im Mittelalter. Bauplanung und Bauausführung. Edition Leipzig,
1990. In German. 351 p. Publishers binding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good
condition. Curman, Sigurd: Eds kyrka. Kyrkor i Sollentuna härad. Norra delen. Konsthistoriskt inventarium
utarbetat av Gunilla Curman och Sigurd Curman på uppdrag av Kungl. Vitt. Hist. Och Ant.
Akademien. Generalstabens Litografiska anstalts förlag, Stockholm, 1958. sidorna 691-824.
Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Curman, Sigurd: Kyrkor i Glanshammars härad, sydvästra delen Sveriges kyrkor vol. 92: Närke,
band I, häfte 3. 1961. Häftad med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Delvis ouppsprättad. Liten
skada vid ryggens ena hörn, i övrigt fint exemplar Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Uppland Band V Häfte 4. Sjuhundra Härad nordöstra
delen.Fasterna och Skederids Kyrkor. Ingeborg Wilcke - Lindqvist. Generalstabens Litografiska
Anstalts Förlag, 1958. 496 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Illustrerad. Skyddsomslaget och dess rygg gulnat. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Dalsland Band l. Häfte 1. Sundals Härad av S. Gunnäs och
B. Waldén. Svenska Bokhandelscentralen A.-B., 1931. 143 s. Häftad. Något gulnad. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Ouppsprättad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Gästrikland.Häfte 1 Gävle Stads Kyrkor. Svenska
Bokhandelscentralen A.-B., 1932. 128 s. Häftad. Något gulnad. Något nött i kanterna. Illustrerad.
Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Gästrikland.Häfte 2 Landskyrkorna. Generalstabens
Litografiska Anstalts Förlag, 1936. 390 s. Häftad. Något gulnad. Något nött i kanterna. Illustrerad.
Främre och bakre falsen spruckna. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Gotland Band l. Häfte 5. Kyrkor i Dede Ting. Svenska
Bokhandelscentralen A.-B., 1931. 642 s. Häftad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Ouppsprättad.
Något gulnad i kanterna. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Härjedalen Band l. Häfte 1. Svegs tingslag nordvästra delen
av Per gustaf Hamberg och Ulla Berlin-Hamberg. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag,
1961. 136 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Medelpad. Häfte 2. Ljustorps, Indals samt Medelpads
Västra Domsagas Tingslag av Henrik Cornell och Axel Rappe. Generalstabens Litografiska
Anstalts Förlag, 1939. 437 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor Band l. Häfte 3. S. Nikolai el. Storkyrkan
lll. Inredning och inventarier.. Centraltryckeriet, 1927. 670 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Ouppsprättad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor Band l. Häfte 3. S. Nikolai el. Storkyrkan
lll. Inredning och inventarier.. Centraltryckeriet, Stockholm, 1928. 670 s. Häftad. Något sliten.
Illustrerad. Ouppsprättad. Något vattenskadad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor Band Vl Häft. 1 och 2 Klara kyrka.
Svenska Bokhandelscentralen A.-B., 1928. 325 + planscher.. Halvfranskt band. Ryggen blekt.
Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Illustrerad. Bandet har stötta hörn och något nötta kanter. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor Band Vl. Häft.1 och 2. Klara Kyrka.
Svenska Bokhandelscentralen A.-B., 1928. 325 + planscher. Helt skinnband. Bandet något slitet.
Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Illustrerad. Häftesomslagen medbundna .Inlagan fin. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor. - Stockholms Kyrkor.Band Vl. Häfte 1.
Klara Kyrka. Svenska Bokhandelscentralen A.-B., 1927. 180 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Ouppsprättad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor. Band ll.Häfte 1. Riddarholmskyrkan l.
Byggnadshistoria. Svenska Bokhandelscentralen A:-B., 1928. 250 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Sprucken i främre falsen. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor. Band V. Häfte 1. Adolf Fredriks Kyrka. A.-
B. Gunnar Tisells Tekniska Förlag, Stockholm, 1925. 134 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Ouppsprättad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor. Band Vlll. Häfte 3. Brännkyrka S. Sigfrids
och Enskede Kyrkor av Gunnar Lindqvist och Armin Tuulse.. Generalstabens Litografiska Anstalts
Förlag, 1964. 372 s. Häftad. Nyskick. Illustrerad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Stockholms Kyrkor.Band Vll. Häfte 2. Katarina Kyrka av Tord
O.son Nordberg och Göran Axel-Nilsson. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1944. 410
s. Häftad. Illustrerad. Obetydligt fuktskadad. Sprucken i främre falsen. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Uppland Band ll. Häfte 1. Häverö och Väddö Skeppslag
bearbet. Av K. Asplund och M. Olsson.. Norstedt och söners förlag, 1918. 115 s. Häftad. Något
gulnad. Något nött i kanterna. Fuktskadad. Illustrerad. Ouppsprättad Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Uppland Band Vl. Häfte 5. Sollentuna härad.
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1958. 824 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Ouppsprättad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor - Västergötland. Band 1. Häfte 2. Kållands Härad Syd.Öst.
Delen bearbet. Av E. Fischer. Norstedt och söners förlag, 1914. 328 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Illustrerad. Ouppsprättad. Fuktskadad. Curman, Sigurd: Sveriges Kyrkor- Gästrikland Häfte 1 och 2. Häfte 1: Gävle stads kyrkor. Häfte
2: Landskyrkorna.. Svenska Bokhandelscentralen A.-B., 1936. 390 + planscher.
Halvpergamentband. Gott skick. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Ekhoff, Emil: Svenska Stavkyrkor jämte iakttagelser över de Norska samt redogörelse för i
Danmark och England kända lämningar av stavkonstruktioner.. Cederquists Grafiska Aktiebolag.
Stockholm, 1914-1916. 375 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något gulnat.
Illustrerad. Ouppsprättad. Eklund, Knut: Stora Tuna kyrka. Vägledning för besökare.. Dala-Offset AB, Falun, (utan årtal). 8
s. Illustrerad. Utvikbart ark. Ekström, Gunnar: Stora Skedevi kyrka Historisk översikt samt vägledning. Dalarnes Tidnings-
o. Boktryckeri- AB, 1969. 63 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ekström, Gunnar: Västerås Domkyrka Vägledning för besökare. Vestmanlands Läns Tidnings
AB:s tryckeri, 1961. 43 s. Häftad. Gott skick. Eriksson, Torkel: Kyrklig arkitektur. Särtryck ur Bygga Skånska städer. Aspekter på
stadsarkitektur efter 1850. Sydsvenska Dagbladets årsbok 1976. 1976. sidorna 147-173. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Handskriven dedikation till Erland lagerlöf från författaren på främre
pärmen Erlande-Brandenburg, Alain: The Cathedral Builders of the Middle Ages. Thames and Hudson,
1995. In English. 175 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Falk, Hjalmar: Hva rommer våre kirker ? Et omfattende forskningsprosjekt. Norges
almenvitenskapelige forskningsråd, 1974. På norska. sidorna 253-270. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Flodin, Barbro: Tyresö kyrka Sveriges kyrkor vol. 179: Södermanland, Band III, häfte 3,
Sotholms härad. Almqvist & Wiksell, 1979. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Hagerman, Maja: I miraklers tid Bland madonnor, stenhuggare och helgon i medeltida kyrkor.
Prisma, 2003. 333 s. Klotband med skyddsomslag. Något fuktskadad. Illustrerad. Inga fuktfläckar i
inlagan. Hallbäck, Sven Axel: Medeltida dopfuntar på Dal. Vänersborgs boktryckeri, 1959. 54 s.
Halvklotband. Gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Hallbäck, Sven Axel: Medeltida dopfuntar Sjuhäradsbygden. Från Borås och De sju häraderna
1966. Kulturhistoriska föreningen, 1966. 192 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Illustrerad.
Anteckningar på försättsbladet. Hansen, Fr. C. C.: De aeldste Kongegrave og Bispergrave i Roskilde Domkirke
Anthropologisk-historiske undersögelser. V. Priors Kgl. Hofboghandel, 1914. På danska. 85 sid. +
6 tavler. Häftad. Något sliten. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Ouppsprättad. Illustrerad.
Handskriven dedikation. Hastrup, Thure: Vorr gamle kirker. Gyldendal, 1941. På danska. 128 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Illustrerad. Exlibris. Hector, Ingvar: Bildbibeln i Gamla Hjelmseryds kyrka Nyare konstverk berättar. 1971. 40 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på smutstitelbladet. Hedlund, Samuel: Bromma kyrka och Västerledskyrkan i Stockholm. Konsthistoriskt
inventarium. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1940. 77 s. Klotband.
Illustrerad. Guldornerad. Gott skick. Hedlund, Samuel: Gustav Vasa Kyrka i Stockholm. Konsthistoriskt inventarium.
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, Stockholm, 1943. 197 s. Klotband. Illustrerad.
Guldornerad. Gott skick. Hellman, Bo: Två Anundsjökyrkor - två dateringsproblem. 1988. sidorna 29-36. Häftad.
Illustrerad. Fläck på främre omslaget annars i gott skick Henrikson, Alf: Storkyrkan En svensk krönika. Bonniers, 1979. 142 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Hildebrand, Hans: Varnhems Cistercienser Kyrka etsningar af Robert Haglund. Ivar
Haeggströms boktryckeri, 1884. 8 s. Häftad. Häftesomslaget nött i kanterna och gulnat.
Originaletsningarna lagerfläckade.Brusten rygg. Häftesomslagets dekorerade titeltext tryckt i två
färger.( svart och rött ). Ovanlig. Hjorth, Ragnar: Uppsala domkyrkas geometriska system Sammanfattande redogörelse för en
undersökning utförd 1949-1969. Almqvist & Wiksell, 1970. 35 + 21 planscher. Häftad.
Ouppsprättad. Publicerad av Kungl. vitterhets-, historie- och antikvitets akademien, Sthlm Illerstad / Hållén, Lennart / Agneta: Nya svenska kyrkor I - III. Del I Svealand, Del II Götaland,
Del III Norrland. Riksantikvarieämbetet, 1990-1998. 188+264+197 sidor. 3 vol. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Jacobs, David: Medeltida katedralbyggare. Allhems Förlag, 1970. 153 s. Pappband. Mycket gott
skick. Rikligt illustrerad. Jacobsson, Carina: Höggotisk träskulptur i gamla Linköpings stift. Ödins, 1995. 370 s.
Pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Liten stötskada på pärmarnas underkant. Jansson, Sven B. F.: Öjaby kyrka ett medeltidstempel. Smålandspostens tryckeri AB, 1968. 149
s. Häftad. Gott skick. Jansson, Sven B. F.: Stenfynden i Hovs Kyrka. Almqvist & Wiksell, 1962. 39 sid. 14 pl..
Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något gulnat. Illustrerad. Jensen, Chr. Axel: Danmarks kirker Praestö Amt l och 2. Halvbind. G. E. C. Gads - Köbenhavn,
1933-1935. På danska. 592, 593-1110. 2 vol. Dekorerat linneband. Gott skick. Färgat övre snitt.
Illustrerad. Johansson / Ullén, Bengt O H / Marian: Hjorthagens kyrka Sveriges kyrkor vol. 182: Stockholm,
Band IX, häfte 3. Almqvist & Wiksell, 1980. 97 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Konsthistoriskt inventarium Källström, O.: MEDELTIDENS ANSIKTE.. Nordisk Rotogravyr, 1945. 172 s.
Pergamentryggband. Rikligt illustrerad. Karlson, William: Dopfat och Dopskålar. (utan årtal). 92 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Kilström, Bengt Ingmar: Hargs kyrka. Upplands kyrkor 73.. Wretmans boktryckeri aktiebolag,
1956. 20 s. Häftad. Illustrerad. Omslaget lätt fläckat. Kilström, Bengt Ingmar: Härkeberga kyrka. Trögds härad, Uppland Band IX:1. Almqvist &
Wiksell, 1968. 75 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Kilström, Bengt Ingmar: Hedesunda kyrka.. Strängnäs tryckeri AB, 1979. 20 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Kilström, Bengt Ingmar: Litslena kyrka. Trögds härad, Uppland Band IX:2. Almqvist &
Wiksell, 1969. sidorna 85 - 156. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Kilström, Bengt Ingmar: Östervåla kyrka. Upplands kyrkor 119.. Wretmans Boktryckeri AB,
Uppsala, 1966. 15 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Kilström, Bengt Ingmar: Roslagskulla kyrka. Upplands kyrkor 144.. Strängnäs tryckeri AB,
1970. 18 s. Häftad. Illustrerad. Mindre fläck på omslaget. Kilström, Bengt Ingmar: Vårfrukyrkan i Enköping (Upplands kyrkor - 168). Utgiven av Ärkestiftets
stiftsråd, 1975. 48 s. Klammerhäftad. Bilagt finns tre oskrivna vykort med motiv från
Vårfrukyrkan Liljegren, Mårten: Stormaktstidens gravkor. Norstedt och söners förlag, 1947. 280 s. Häftad.
Illustrerad. Ryggen något sned annars i gott skick Lindblom, Andreas: Vägledning i Vadstena klosterkyrka och klosterbyggnader jämte
Vägledning bland ruinerna väster om kyrkan av Bertil Berthelson. Almqvist & Wiksell, 1964. 47
s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Lindqvist, Gunnar: Mariafönnstren i Linköpings Domkyrka. Carlsson Bokförlag, 1998. 112 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Lindqvist, Gunnar: Två kyrkor i Skänninge. (utan årtal). 37 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Namnteckning på häftesomslag. Allhelgonakyrkan och Vårfrukyrkan. Lindqvist / Tuulse, Gunnar / Armin: Kyrkor i Stockholm. Brännkyrka, S. Sigfrid och Enskede
Sveriges kyrkor vol. 102: Stockholms kyrkor, Band VIII, häfte 3. Generalstabens Litografiska
Anstalts Förlag, 1964. 372 + viii. Häftad med pappersomslag. Ouppsprättad. Gott skick. Rikligt
illustrerad. Inklusive "Anvisning vid bindning av Stockholm band VIII" Linnell, C.L.S.: English Cathedrals in colour. B.T. Batsford LTD, 1960. In English. 94 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn. Illustrated. Lundmark, Efraim: Kyrkor i Endre ting Sveriges kyrkor, vol. 33: Gotland, band I, häfte 4. 1931.
Häftad. Illustrerad. Häftesomslaget släppt något i limningen vid övre kanten, annars gott skick Lundmark, Efraim: S. Jakobs Kyrka i Stockholm. Konsthistoriskt inventarium. Svenska
Bokhandelscentralen AB, Stockholm, 1930. 436 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Guldornerad.
Mycket gott skick. Lundmark, Efraim: Sveriges kyrkor, konsthistoriskt inventarium. Stockholms kyrkor, Band VII.
Häft.1. Maria Magdalena kyrka. Generalstabens Litografiska anstalts förlag, Stockholm, 1934. 188
s. Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Lundmark, Efraim: Sveriges kyrkor, konsthistoriskt inventarium. Stockholms kyrkor, Band III.
Häft.2. Hedvig Eleonora kyrka. Generalstabens Litografiska anstalts förlag, Stockholm, 1920. 316
sidor + 5 planscher. Häftad. Illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Lundmark, Efraim: Tingstäde kyrka i Lummelunda ting Sveriges kyrkor vol. 21: Gotland, band I,
häfte 2. 1925. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad. Macdonald / James, Fiona / John: Medeltida Katedraler. Fakta Vetande. Valentin Förlag,
Stockholm, 1992. 48 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Malmeström, Elis: Vår Svenska Kyrka Stockholms stift.. Kulturhistoriska förlaget, Göteborg,
1950. 130 s. Halvfranskt band. Bandet något fläckigt. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten.
Marmorerade för/eftersättsblad. Rikligt illustrerad. Malmeström, Elis: Vår Svenska Kyrka. Kulturhistoriska förlaget, 1950. 924 s. Dekorerat
helskinnband. Ryggen något sliten. Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Illustrerad.
Bandet något skevt. Inlagan fin. Malmström, Krister: Oscarskyrkan. Stockholm, Band IX:2. Almqvist & Wiksell, 1975.
sidorna 163 - 248. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Mannström, Oscar: Adolf Fredriks kyrka och S. Olovs Kapell Sveriges kyrkor vol. 20:
Stockholms kyrkor, Band V, häfte 1. A. B. Gunnar Tisells Tekniska Förlag, 1924. 133 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Konsthistoriskt inventarium Mårtensson, Anders W.: S:t Stefan i Lund Ett monument ur tiden.. Föreningen Gamla Lund,
1962. 176 s. Häftad. Bandet något slitet. Illustrerad. Mjöberg, Jöran: Medeltidskatedralernas hemligheter. Carlsson Bokförlag, 1995. 338 s.
Inbunden. Gott skick. Illustrerad. Mörner, Stellan: Ödeby kyrka. Glanshammars härad, Närke Band I:4. Almqvist & Wiksell,
1969. sidorna 637 - 704. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Newman, Ernst: Lunds Domkyrkas historia 1145-1536, 1536-1945. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1946. 603 + 620. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget trasigt och fläckat. Illustrerad.
Ouppsprättad. Något vattenskadad. Nilsson, Christina: Kyrkguiden vägledning till kyrkorna i Stockholms stift. Informationsenheten
vid Stockholms stift, 1995. 199 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Nilsson-Tannér, Per: Våra Kyrkor Jämtlans och Härjedalens kyrkor.. Jämtland och Härjedalen,
Tandsbyn, 1936. opaginerad. Skinnimitationsband. Gott skick. Blindpressad. Främre
häftesomslag medbundet. Illustrerad. Nisbeth, Åke: Heliga Trefaldighets Kyrka i Gävle.. Stiftsrådet i Uppsala, 1965. 20 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Nisbeth, Åke: SENGOTISKA VALV I ÖSTERGÖTLAND.. Almqvist & Wiksell, 1957. 45 s.
Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Norberg, Rune: Karls kyrkoruin i Uppland. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1967.
865-972. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Nordin, Erik: Svenska träkyrkor swedish timber-churches guide. Arkitekten, Sveriges
Arkitekturmuseum, saknas. På svenska/engelska. 48 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Karta
med alla träkyrkor från tiden före 1800 inprickade. Olsson, Martin: Sveriges kyrkor, konsthistoriskt inventarium. Stockholms kyrkor, Band II. Häft.1.
Riddarholmskyrkan I. Byggnadshistoria. Svenska Bokhandelscentralen AB, Stockholm, 1928. 250
sidor + 10 planscher. Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Olsson, Martin ( Red ): Kungsholms kyrka med S:t Görans kapell Sveriges kyrkor, vol. 5:
Stockholms kyrkor, band III, häfte 1. Norstedt och söners förlag, 1915. 126 s. Häftad.
Ouppsprättad. Illustrerad. Häftesomslaget något solkigt och med en mindre skada, inlagan fin,
med planscher Pinder, Wilhelm: Deutsche Dome des Mittelalters. Karl Robert Langewiesche Verlag, 1953. In
German. 111 p. Cased boards with dustwrapper. Good condition. Illustrated with photos. Quensel, Alice: S. Jakobs kyrka i Stockholm Sveriges kyrkor vol. 26: Stockholms kyrkor, Band
IV, häfte 1. Svenska bokhandelscentralen, 1928. Häftad. Mycket gott skick. Delvis ouppsprättad.
Konsthistoriskt inventarium Quensel, Alice: S. Jakobs kyrka i Stockholm Församlingshistoria. Svenska
Bokhandelscentralen A. -B., 1928. 222 s. Helt skinnband. Bandet något slitet. Upphöjda bind.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Sparsamt illustrerad. Dedikation. Quensel / Hedlund, Alice / Samuel: Johannes kyrka och S. Stefans kapell i Stockholm Sveriges
kyrkor vol. 40: Stockholms kyrkor, band IV, häfte 3. 1934. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Gott
skick. Med tre utvikbara planscher Rappe, Axel: Domus Ecclesiae. Studier i nutida kyrkoarkitektur. Diakonistyrelsens bokförlag,
1963. 226 s. Häftad. Illustrerad. Reutersvärd, Oskar: Paradisetets källa och de Gotländska " Paradisfuntarna" The fountain of
paradise and the " Paradise fonts" of Gotland. Gleerups, 1967. På svenska/engelska. 96 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Recensionsstämpel. Ridderstedt, Lars: 100 kyrkor på hundra år Kyrkfrämjandet och kyrkobyggandet i
Stockholmsregionen 1890-1990. Hallgren och Fallgren, (utan årtal). 128 s. Pappband. Mycket gott
skick. Illustrerad. Ridolfini, Cecilia Pericoli: Saint Louis de Francais Rome. Officine grafiche Poligrafici il Resto
del Carolina, Bologna, 1968. In French. 30 p. Wrappered. Good condition. Richly illustrated. Rohr, Ingvar: Göteborgs domkyrkoklockor. Göteborgs Domkyrkoförsamling, 1997. 19 s. Häftad.
Illustrerad. Dedikation, handskriven. Mycket gott skick. Romdahl, Axel L.: Linköpings Domkyrka 1232-1498 Med en inledning: Biskop Gisles
kyrkobygge den äldsta domkyrkan av sten av Sigurd Curman. Oscar Isacsons Boktryckeri A.-B.
Göteborg, 1932. 180 + 36 planscher. Klotband. Gott skick. Med dedikation. Exlibris. Utvikbara
ritningar. Marmorerat övre snitt. Under ex libris märke finns fortsatt ägarlängd.Under dedikationen
går hälsningen vidare till kommande ägare. Romdahl, Axel L.: Linköpings Domkyrka 1232-1498 Med en inledning: Biskop Gisles
kyrkobygge den äldsta domkyrkan av sten av Sigurd Curman. Oscar Isacsons Boktryckeri A.-B.
Göteborg, 1932. 180 + 36 planscher. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad.
Utvikbara ritningar. Romdahl, Axel L.: Studier i Linköpings Domkyrkas byggnadshistoria. Norstedt och söners
förlag, 1910. 44 s. Häftad. Något sliten. Illustrerad. Rooslval / Upmark / Branting, Johnny / Gustaf / Agnes: S. Nikolai eller Storkyrkan III. Inredning
och inventarier Sveriges kyrkor, vol. 25: Stockholms kyrkor, band I, häfte 3. 1927. 367-670. Häftad.
Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Konsthistoriskt inventarium Roosval, Johnny: Dopfuntar i Statens Historiska Museum Beskrivande grupperande
förteckning. Bröderna Lagerströms, 1917. 74 s. Häftad. Bandet något fläckigt. Bandet något trasigt.
Exlibris. Namnteckning på omslaget. Tryckt i 600 exemplar. Roosval, Johnny: Dopfuntar i Statens Historiska Museum beskrivande grupperande
förteckning. Bröderna Lagerström, 1917. 74 s. Halvklotband. Något blekt. Illustrerad. Pärmarna
marmorerade. Dekorerat papper på insidan pärmarna och försättsbladen.Obetydlig fläck på bakre
pärmen.Annars ett fint exemplar. Roosval, Johnny: Legender och symboler i Uppsala Domkyrkas koromgång. Stockholm, 1908.
58 s. Häftad. Yttre häftesomslaget trasigt. Något sprucken i falsen. Roosval, Johnny: Nya Sankt Görans studier utförda i samband med rengöringen och
konserveringen af Stockholms Storkyrkas Sankt Görans-monument.. A.-B. Gunnar Tisells
Tekniska Förlag, 1924. 219 sid. 54 pl.. Häftad. Bandet något slitet. Planschavsnittet los från
ryggen. Roosval, Johnny: Nya Sankt Görans studier utförda i samband med rengöringen och
konserveringen af Stockholms Storkyrkas Sankt Göransmonument.. A.-B. Tisells Tekniska förlag,
1924. 219 sid. + 54 pl.. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt.
Illustrerad. Pärmarna något slitna i nederkanten. Roosval, Johnny: Riddar Sankt Göran i Stockholms Stora eller Sankt Nicolai kyrka. H. Y.
Larsons Bok- & Konstförlag, 1919. 101 sid. + 13 pl. Och 2 bilag.. Häftad. Sprickor i fogarna.
Häftesomslaget något trasigt. Illustrerad. Roosval, Johnny: Riddar Sankt Göran i Stockholms Stora eller Sankt Nicolai kyrka. H. Y.
Larsons Bok- & Konstförlag, Stockholm, 1919. 101 sid. + 13 pl. + 2 bilagor. Häftad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Roosval, Johnny: Studier i Linköpings Domkyrka. Almqvist & Wiksell, 1955. 28 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Roosval, Johnny: Sveriges kyrkor vol. 24 Stockholms kyrkor, band I, häfte 2: S. Nikolai eller
Storkyrkan II. Byggnadshistoria. 1927. 211-363 + xv planscher. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Konsthistoriskt inventarium Roosval / Lagerlöf, Johnny / Erland: Kyrkorna i Kräklingbo, Anga och Ala Sveriges kyrkor vol 84:
Gotland IV:4. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1959. Häftad med pappersomslag.
Ouppsprättad. Gott skick. Konsthistoriskt inventarium Rosell, Ingrid: Drottningholms slottskyrka Sveriges kyrkor vol. 174: Uppland, Band XIII, häfte 2,
Slottskyrkor. Almqvist & Wiksell, 1977. 73 s. Häftad. Ouppsprättad. Rikligt illustrerad.
Konsthistoriskt inventarium Rosell, Ingrid: Järlåsa kyrka. Antikvariskt arkiv 19. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets
Akademien, 1962. 60 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Rosell, Ingrid: Sofia kyrka Sveriges kyrkor vol. 89: Stockholms kyrkor, Band VII, häfte 3. 1961.
Häftad. Ouppsprättad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Konsthistoriskt inventarium Rosell, Ingrid: Sparrsätra och Bred. Åsunda härad, Uppland Band XI:3. Almqvist &
Wiksell, 1969. sidorna 275 - 385. Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Rosell, Ingrid: Svinnegarns, Enköpings-näs och Teda kyrkor i Uppland Sveriges kyrkor vol.
111, Uppland Band XI:1. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1966. Häftad med
pappersomslag. Ouppsprättad. Rikligt illustrerad. Rosell, Ingrid: Tillinge kyrka Sveriges kyrkor vol. 121: Uppland, Band XI, häfte 2. Almqvist &
Wiksell, 1968. Häftad. Rikligt illustrerad. Konsthistoriskt inventarium Rosell, Ingrid: Ulriksdals slottskapell Sveriges kyrkor vol. 167: Uppland, Band XIII, häfte 1,
Slottskyrkor. Almqvist & Wiksell, 1976. 92 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Rikligt
illustrerad. Rosell, Ingrid: Venngarns slottskapell Slottskyrkor Uppland Band Xlll:3. Almqvist &
Wiksell, 1988. 93 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Rydbeck, Otto: Ärkebiskop Sunessons grav i Lunds Domkyrka en undersökning.. Gleerups,
1926. 146 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Samuelsson, Owe: Härslövs och Säby kyrkors historia Byggnads- och patronatshistoria.
Walter Ekstand, 1982. 347 s. Häftad. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Samzelius, Jonas L:son: Kumla kyrkas räkenskapsbok 1421-1590 med inledande studier.
Stiftelsen Saxons Närkesarkiv, Örebro, 1946. 234 s. Häftad. Gott skick. Sparsamt illustrerad. Saxon, John Lindström: NÄRKES KYRKOR I ORD OCH BILD.. Bröderna Lindströms Förlags
AB, Stockholm, 1928. 537+2 sidor. Häftad. Rikligt illustrerad. Häftesomslag fläckat. Inlagan fin. Schnell, Ivar: Kyrkor och kapell i Nacka särtryck ur Nackaboken 1970. E.Olofssons boktryckeri,
1970. 41 s. Häftad. Gott skick. Dedikation, handskriven. Illustrerad. Segerstad, Ulf Hård af: Nya kyrkor i Skandinavien. Nordisk Rotogravyr, 1962. 96 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Smidt, Claus M.: Vor Frue Kirke. Vor Frue sogns menighedsråd, 1080. På danska. 63 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Söderberg, Bengt: MÄSTER SIGHMUNDER I DÄDESJÖ. Dädesjö medeltidskyrka och dess
målningar.. Allhems Förlag, 1957. 138 s. Linneband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Söderstéen, Herman: Askersunds Landsförsamlings kyrka. Holmbergs Bokhandel,
Askersund, 1916. 107 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget slitet. Sparsamt
illustrerad. Staf, Nils: S. Klara kyrka i Stockholm Sveriges kyrkor vol. 23: Stockholms kyrkor, Band VI, häfte
1. 1927. 180 s. Häftad. Mycket fint exemplar. Konsthistoriskt inventarium Ståhl, Manne: Södra Råda gamla kyrka Värmland förr och nu 1963. Värmlands museum, 1963.
192 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Stenberg, Ragnar: Våra medeltida kyrkor före de gotiska katredalernas tid. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1938. 224 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Stenung, John: Kungsholms kyrka Ulrika Eleonora eller Kungsholms kyrka. Historik och
inventarium.. Carl Rehnskog, 1940. 55 s. Halvfranskt band. Gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Fotoillustrerad. Stenung, John: Sancta Maria Magdalena kyrka. Historik, inventarium och series pastorum. Carl
Rehnskogs Förlag, Stockholm, 1956. 56 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Stolpe, Per: Lurö kloster och andra vittnesbörd om cistercienserna i stiftet Särtryck ur Karlstads
stift i ord och bild 1952. Iduns Tryckeri Aktiebolag/ Förlaget, 1952. 68 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Dedikation, handskriven. Ström, Brynolf: En bok om Västerledskyrkan. Folke Dahlbergs tryckeri, Bromma, 1960. 48 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Svahnström, Gunnar (red.): Kyrkorna i Visby. Almqvist & Wiksell, 1971. 38 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Svanberg, Jan: Medeltida kyrkoarkitektur i Norden. J.W. Cappelens Forlag A/S, 1964. 78 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Swaan, Wim: The Gothic Cathedral. With an historical introduction The Cathedral in Medieval
Society by Christopher Brooke. B. Mitchell, Toronto, 1969. In English. 328 p. Clothbinding with
dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition. Swarling / Söderström, Ingrid / Göran: Uppsala Domkyrkas restaureringsfråga. Almqvist &
Wiksell, 1968. 123 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Utvikbar
karta. Telhammer, Ingrid: Ådalens kyrkor. Ådalenkommittén - Länsstyrelsen, Härnösand, 1982. 62 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Temko, Allan: le livre de Notre Dame de Paris. Robert Laffont, 1957. In French. 360 p.
Wrappered with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper rubbed. Illustrated. Unopened. Thordeman, Bengt: Sankt Per i Sigtuna. Dess rekonstruktion och konsthistoriska ställning.
Cederquists Graf, Stockholm, 1924. sidorna 204-223. Häftad. Bakre omslaget något fläckat och
inlagan lös från omslaget Toijer, Daniel ( utg ): Kristinehamns och Varnums församlingars kyrkor l-ll Del l: Gamla kyrkan
Del 2: nya kyrkan. Grundels boktryckeri, Kristinehamn, 1948. 73 + 141. 2 vol. Biblioteksband.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Tuulse, Armin: Adelsö kyrka. Upplands kyrkor - 100.. Strängnäs tryckeri AB, 1972. Andra
upplagan. 15 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Tuulse, Armin: Der Kernbau des Doms zu Strängnäs und sein Umkreis. Almqvist &
Wiksell, 1964. In German. 63 p. Wrappered with dustwrapper. Illustrated. Unopened. Good
condition. Tuulse, Armin: Håtuna, Håbo-Tibble och Kalmar kyrkor Sveriges kyrkor vol. 94: band VII, häfte
2, Kyrkor i Håbo härad, södra delen. 1962. Häftad med pappersomslag. Illustrerad. Gott skick. Tuulse, Armin: Hossmo Kyrka En försvarskyrka med östtorn. Almqvist & Wiksell, 1955.
211 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Tuulse, Armin: Kyrkor i Bro härad Sveriges kyrkor vol. 76: Uppland, band VII, häfte 1. 1956. 202
s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Konsthistoriskt inventarium Tuulse, Armin: Kyrkor i Färentuna härad, mellersta delen Sveriges kyrkor vol. 77: Uppland,
Band VI, häfte 2. 1956. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Illustrerad. Tuulse, Armin: Kyrkor i Färentuna härad, östra delen Sveriges kyrkor vol. 79: Uppland, band VI,
häfte 3. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1957. Häftad. Ouppsprättad. Rikligt
illustrerad. Konsthistoriskt inventarium Tuulse, Armin: Kyrkor i Färentuna härad, västra delen Sveriges kyrkor vol. 73, Band VI, häfte 1.
Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1954. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Illustrerad.
Tuulse, Armin: Kyrkor i Frösåkers härad, södra delen Sveriges kyrkor, vol. 75: Uppland, band II,
häfte 5. 1956. Häftad. Illustrerad. Konsthistoriskt inventarium Tuulse, Armin: Kyrkor i Uppland: Yttergran och Övergran Sveriges kyrkor vol. 98:Kyrkor i
Uppland, Håbo härad, mellersta delen. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1963. Häftad
med pappersomslag. Gott skick. Ouppsprättad. Illustrerad. Konsthistoriskt inventarium Tuulse, Armin: Kyrkorna i Järfälla, Sollentuna och Tureberg Sveriges kyrkor, vol. 81: Uppland,
band VI, häfte 4. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1958. 515-690. Häftad med
pappersomslag. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Rikligt illustrerad. Tuulse, Armin: Sollentuna kyrka Särtryck ur Sveriges kyrkor Uppland band VI, häfte 4,
Sollentuna hd, södra delen (81). Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1958. Häftad.
Vikmärke på häftesomslaget. Annars i gott skick. Illustrerad. Konsthistoriskt inventarium Tynell, Lars: Skånes Medeltida Dopfuntar häfte l-lV. Cederquists grafiska aktiebolag,
Stockholm, 1913-1921. 48, 49-80. 81-118, 121-204 + planscher. 4 vol. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Ullén, Marian: Den märkliga träkyrkan i Edshult. Särtryck ur Den ljusa medeltiden. Statens
Historiska Museum, studies 4. Statens Historiska Museum, uå. sidorna 315-336+351. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Med hälsning från författaren Ullén, Marian: Kirkearkeologi og kirkekunst. Jungfru Marie sju smärtor i svenska
kyrkomålningar. Några exempel från senmedeltid och den lutherska ortodoxins tid. uå. sidorna
145-158. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Handskriven dedikation från författaren Vennberg, Erik: Johan Hadorphs resor: Afritningar af kyrkor och kyrkovapen i Upland 1676-
1685. Del l-ll. Bröderna Lagerströms, 1917. 1-32 s 1-84 pl + 34-48s 85-155 pl.. 2 vol. Häftad.
Bandet något nött i kanterna. Bandet något blekt. Inlagan fin. Wåhlin, Theodor: Malmö S:t Petri Kyrka Kortfattad historik och vägledning för besökande.
Förlagsaktiebolagets i Malmö Boktryckeri, 1919. 111 s. Häftad. Ryggen något trasig. Inlagan fin.
Illustrerad. Wahlman, L. I.: Engelbrektskyrkan i ord och bild. Ernst Wessmans bokförlag, 1925. 21 sidor +
planscher. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Wallenberg, Berit: Lovö kyrka som byggnadsverk. Andrén & Holms Boktryckeri AB,
Stockholm, 1984. 63 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Wallin, Sigurd: Kyrkoinredning för herrmän Gångna dagars högreståndskultur. Aktiebolaget
Skoglunds Bokförlag, 1948. 225 s. Klotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad.
Fotoillustrerad. Wallin, Sigurd: Kyrkoinredning för herrmän Gångna dagars högreståndskultur. Aktiebolaget
Skoglunds Bokförlag, 1948. 225 s. Halvfranskt band. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Fotoillustrerad. Watson, Percy: Building the Medieval Cathedrals. Cambridge Introduction to World History.
Cambridge University Press, (not dated). In English. 48 p. Wrappered. Richly illustrated. Good
condition. Widéen, Harald: Öckerö gamla kyrka. Svenska fronminnesplatser Nr 32. Kungl. Vitt. Hist och
Antikvitetsakademien.. Wahlström & Widstrand, 1944. 24 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Wik-Thorsell, Anna Lena: Rädda Katarina -en kyrkas återuppbyggnad. Cordia, 1995. 178 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Illustrerad. Wilcke-Lindqvist, Ingeborg: Estuna och Söderby-karls kyrkor i Uppland Sveriges kyrkor vol. 110:
Uppland, band V, häfte 6. 1966. Häftad med pappersomslag. Ouppsprättad. Illustrerad. Gott skick.
Konsthistoriskt inventarium Wilcke-Lindqvist, Ingeborg: Kyrkor i Lyhundra härad, sydvästra delen Sveriges kyrkor vol. 88:
Uppland, band V, häfte 5. 1961. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Gott skick. Wilcke-Lindqvist, Ingeborg: Kyrkor i Sjuhundra härad, sydvästra delen Sveriges kyrkor vol. 78:
Uppland, band V, häfte 3. 1956. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Wollin, Nils G.: Skeppsholmskyrkan eller Karl Johans kyrka i Stockholm och dess föregångare
Sveriges kyrkor vol. 53: Stockholms kyrkor, band IX, häfte 1. 1942. Häftad. Delvis ouppsprättad.
Illustrerad. Konsthistoriskt inventarium |