| Barn & Ungdom, Allmänt |
|---|
|
Askungen Läsabra -klassiker. Läsabra, 1979. 22 s. Cartonnageband. Gott skick.
Barnteatern,sextonde samlingen tablåer,dialoger och sagospel av Elsa Beskow m.fl.. Svensk
lärartidnings förlag, 1943. Andra upplagan. 195 s. Klotryggsband. Sliten. Baron von Münchhausens underbara resor och äfventyr till lands och vatten. Hans fälttåg och
lustiga äventyr, såsom han själv brukade berätta dem vid glaset i kretsen av sina vänner. Norstedt
och söners förlag, 1927. Illustrerad av Gustave Doré. 168 s. Klotryggsband. Gott skick. Bland tomtar och troll. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1962. Illustrerad av Einar Norelius. 127 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Ryggen något trasig i nedre kanten. Illustrerad. Buffalo Bills äventyr. Chelius, 1930. 208 s. Klotryggsband. Något fläckig. Gulnad. Illustrerad.
Fläckar på för-eftersättsblad Buffalo Bills dödsridt genom det fientliga lägret. Svithiods, 1906. Illustrerad av Ljungdahl D..
107 s. Klotryggsband. Bandet mycket slitet. Namnteckning på försättsbladet. Illustrerad. Bandet
fläckigt Detektivmagasinet nr 2. Romanförlaget, Göteborg, 1962. 82 s. Häftad. Något sliten. För våra barn En bok ur den borgerliga barnkammaren. Gidlunds, 1980. 56 s.
Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Hans och Greta Läsabra-Klassiker. Läsabra, 1979. 22 s. Cartonnageband. Gott skick. Lallas resa Jorden rundt. Efter franskan af Laura Liedholm med teckningar af Lorens Frölich.
Gleerups, 1898. opaginerad (ca 150 sidor). Halvklotband. Illustrerad. Bandet endast lätt nött Min Skattkammare 4 Världen är så stor. Natur och kultur, 1954. Sjätte upplagan. 175 s.
Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. På färd genom Sverige En karta där du kan följa Nils Holgerssons färd, sedan han den
minnesrika söndagen hade lämnat sitt föräldrahem.. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag,
1934. opaginerad. Klotryggsband. Bandet slitet. Blyertskludd på bakre pärmen och första sidan i
boken.Bladen delvis loss i bindningen.Innehåller kartor och svartvita foton. Panterjägaren Bombonnel Hans jakter och äfventyr. Berättade af honom själf. Adolf Johnsons
förlag, 1902. 156 s. Halvklotband. Pojkstreck och andra roliga ungdomsäventyr. J. O. Löwing, Sundbyberg, 1911. Dekorerat
klotband. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Något nött i kanterna. Bandet något fläckigt.
Mönstrade för/eftersättsblad. Richters bildlexikon Rymden. Richters, (utan årtal). 49 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Richters bildlexikon Fåglar. Richters, (utan årtal). 49 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Sångboken,sånger för skolan Samlade oh utgivna av Frans Erlanson Felix Körling Axel Fr.
Österberg.. Albert Bonniers förlag, 1949. 16:e upplagan. 136 s. Klotryggsband. Bandet slitet.
Bandet något fläckigt. Namnteckning på insidan av pärmen. Sprickor i fogarna. Sånger och berättelser af nio signaturer. N.M. Lindh, Örebro, 1863. 279 s. Inbunden. Nött i
kanterna. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Upphöjda bindningar. Gulddekorerad
rygg. Sov, lilla barnet sov. Gamla svenska barn- och vaggvisor med teckningar av Carl Lindeberg.
Eric Gerhards Förlag, Insjön, 1947. 8 färgplanscher med text. Häftad. Gott skick. Sverige genom barnaögon Folket i Bilds teckningstävling för skolungdom. Nationalmuseum-
Folket i bild, 1947. Häftad. Gott skick. Ryggen något trasig. 13 sidor text + 36 avbildade
teckningar. Trollköping Barnens Dagsboken 1952. Bengtsons litografiska, 1952. Häftad. Gott skick. Tusen och en natt l-Vl. Baltiska Förlaget A.B., 1928. 392,399,399,396,399.382.. 6 vol.
Halvfranskt band. Bandet något nött i kanterna. Bandet något slitet. Övre guldsnitt. Illustrerad.
Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg och upphöjda bind. Lösa bilder. TUSEN OCH EN NATT. En sagokrans från österlandet fritt tolkad af Edvin Tengström. Med
illustrationer af franska konstnärer. Första samlingen.. Torsten Hedlunds Förlag, Göteborg, 1893.
331 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Ryggen något nött i övre kanten. Ungdomens Bokskatt. Jos. Seligmanns förlag, Stockholm, 1889. 76+92+86+96+84. Inbunden.
Gott skick. Guldornerad rygg. Världens bästa spökhistorier. Richters, 1987. 154 s. Cartonnageband. Något nött i kanterna.
Weiners sångbok för skolan 248 en,-två-och trestämmiga sånger med ackordbeteckningar
samlade och utgivna av Anders Weiner, John Norrman.. A V Carlssons Bokförlag AB, 1962. Sjunde
upplagan. Illustrerad av Forsslund Helge. 183 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Andra
tryckningen. Aguilar, Grace: Robert Bruce. F. & G. Beijers bokförlagsaktiebolag, 1896. 665 s.
Halvklotband. Ryggen något lös. Bandet något slitet. Stämpel på försättsbladet. Förkortad
öfversättning. Almqvist, Bertil: Sommarbarn tio visor. Albert Bonniers förlag, 1949. 31 s. Häftad. Ryggen något
sliten. Något gulnad. Annars ett fint exemplar. Andersen, Hans Christian: Christines bilderbok Hans Christian Andersen och morfar
Drewsen. Wiken, 1984. opaginerad. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Något loss i bakre kanten annars i gott skick. Pärmens
insida marmorerad. Andersen, Hans Christian: De båda baronessorna. Saxon & Lindströms förlag, 1959. 303
s. Klotband. Gott skick. Andersen, Hans Christian: Sagor Första bandet. I ny översättni ng. Folkböckernas Förlag,
Malmö, 1930. 246 s. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Andersen, Hans Christian: Sagor af H.C. Andersen, 2. Världsupplaga, illustrerad af Professor
Hans Tegner. Med en karakteristik af H.C. Andersen af Georg Brandes.. Norstedt och söners
förlag, 1900. 280 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Andersen, Hans Christian: Sagor och berättelser i ny översättning I-VI. Norden, 1937. 6 vol.
Halvfranskt band. Ryggen blekt. Nött i kanterna. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Med inledning av professor Edv. Lehmann. Med teckningar av Vilh. Pedersen
och Axel B. Kleimer. Andersen, Hans Christian: Sagor och Berättelser l-lV. Norstedt och söners förlag, 1921.
320+302+359+363. 2 vol. Guldornamenterat klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Andersen, Hans Christian: Sagor och berättelser, I-III. Jubileumsupplagan.. Örnkrona, 1955.
397+397+423 sidor. 3 vol. Helt skinnband. Guldornerad rygg. Guldsnitt. Mycket gott skick.
Numrerad No 177/200. Framställt för Wilhelm Hostalek-Bergfelst. Andersen, Hans Christian: Världens bästa sagor. Niloe, 1963. 348 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Andersson, Lars: Löv till läkedom. Roman.. Norstedt och söners förlag, 1986. 215 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Arnér, Sivar: Verandan.. Albert Bonniers förlag, 1947. 279 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. 4:e tus. Arnold-Forster, H. O.: I farans stund. Berättelser om modiga hjärtan och tappra dåd.. Beijers
Bokförlagsaktiebolag, 1901. 128 s. Klotband. Bandet något slitet. Mönstrade för/eftersättsblad.
Namnteckning på försättsbladet. Sprucken i fogarna. Arthur, Robert: Mystik vid Midnatt. Wahlströms, 1968. 154 s. Klotryggsband. Gott skick. Asklund, Erik: Silverligan Berättelse för pojkar. Albert Bonniers förlag, 1941. 136 s. Inbunden.
Stämpel på försättsbladet. Asklund, Erik: Silverligan. Albert Bonniers förlag, 1950. 127 s. Inbunden. Anteckningar på
försättsbladet. Bandet något slitet. BFB:s juniorserie. Asklund, Erik: Torkel Oxdrivare Historisk berättelse från år 1523. Aladdinklubben/Folket i Bilds
förlag, 1956. 159 s. Inbunden. Bandet något slitet. Ryggen något lös. Illustrerad. Aune, Hermann: Sven orädd Berättelse för ungdom. AB Lindqvists förlag, 1944. 156 s.
Inbunden. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något slitet. Bååth-Holmberg, Cecilia: I häfdernas hall Verklighetssagor för de unga. Fahlcrantz & Co,
1900. 204 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Nött i kanterna. Ryggen något blekt.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Bacheller, Irving: Darrel från Sagoöarna. Gleerups, 1904. 229 s. Inbunden. Anteckningar på
eftersättsbladet. Bandet något slitet. Baldwin, May: Sibyl eller Gamla skolkamrater. C.E. Fritzes Bokförlag, 1904. 236 s.
Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Ryggen något blekt. Något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Nytt Bibliotek för Barn och Ungdom 35. Bang-Hansen, Odd: Mette och Tom i fjället. Ehlins, Stockholm, 1949. 146 s. Inbunden.
Namnteckning på insidan av pärmen. Stämpel på försättsbladet. Något sliten. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Barfus, E. von: Vid Elefant-Sjön Händelser, upplefvade af en ung tysk i Afrika. Adolf Johnsons
förlag, 1901. 203 s. Inbunden. Nött i kanterna. Illustrerad. Ungdomens bibliotek 63. Barthel, Max: Sammansvärjningen på heden Tre pojkars upplevelser. Sörlings förlag, 1946.
174 s. Inbunden. Något sliten. Namnteckning på försättsbladet. Beckman, Gunnel: "M" som i Maggan. Albert Bonniers förlag, 1975. 132 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Beckman, Kaj: Ord i bok En antologi för barn. Allhems Förlag, 1958. 45 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Beecher-Stowe, Harriet: Onkel Toms stuga Bearbetning för Sveriges barn av Amanda
Kerfstedt. Svensk LäraretidningsFförlag, 1939. Tionde upplagan. 325 s. Klotryggsband. Bandet
något skevt. Inlagan fin. Illustrerad. Två biblioteksstämplar ( Insidan pärmen + titelbladet ). Beeker, Käthe van: Hansis Europaresa Berättelse för flickor. Kommanditbolaget Chelius
& Co, 1906. 174 s. Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Något sliten.
Enstaka fläckar inuti boken. Mönstrade för/eftersättsblad. Med 4 helsidesbilder. Bergman, Hjalmar: Junker Erik Ett kapitel ur Folkungasagan. Svensk Läraretidnings förlag,
1942. 209 s. Halvklotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Stänksnitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Ungdomens bibliotek 34. Bergman, Hjalmar: Lasse i Rosengård och andra sagor. Albert Bonniers förlag, 1942.
Originalupplaga. 179 s. Häftad. Något sliten. Ryggen något trasig i övre kanten. Illustrerad.
Fuktfläckar nedre kanten och mitt i boken.Annars i gott skick. Bergman, Hjalmar: Lotten Brenners ferier.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1942. 152 s.
Klotryggsband. Gott skick. Något nött i kanterna. Bergman, Sten: Från fjärran länder I-II. Albert Bonniers förlag, 1954, 1955. Andra upplagan.
178+252. Inbunden. Namnteckning på titelbladet. Bandet något slitet. Ryggen något lös.
Illustrerad. Bergman, Sten: Stenålder och grön urskog Ungdomsupplaga. Albert Bonniers förlag, 1954.
263 s. Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Bergman, Sten: Vildar och paradisfåglar Skildringar från en forskningsfärd till Nya Guinea.
Ungdomsupplaga. Albert Bonniers förlag, 1952. 249 s. Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Bergquist, Magda: Vågen, Vinden och Prinsessan. Illustrationer : Annicka Öman. Musik : Alice
Tegnér. Utgiven av Stina Quint. Folkskolans Barntidnings Förlag, Stockholm, 1919. 32 s. Dekorerat
originalpappband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Beskow, Elsa: Duktiga Annika. Bilderbok av Elsa Beskow. Bonniers, 1975. 25 s.
Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Beskow, Elsa: Hatt-stugan. Bilderbok av Elsa Beskow. Bonniers, 1980. 17 s. Klotryggsband.
Bandet något nött. Beskow, Elsa: Petter och Lotta på äventyr. Bilderbok av Elsa Beskow. Albert Bonniers förlag,
1959. 1+15 sidor. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Beskow, Elsa: Petters och Lottas Jul. Bilderbok av Elsa Beskow. Albert Bonniers förlag, 1976.
17 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Fuktfläck i främre pärmens högerkant, annars i gott
skick Beskow, Elsa: Petters och Lottas Jul. Bilderbok av Elsa Beskow. Albert Bonniers förlag, 1947.
Originalupplaga. 33 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Bandet något slitet. Beskow, Elsa: Petters och Lottas Jul. Bilderbok av Elsa Beskow. Albert Bonniers förlag, 1955.
33 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Något sliten med diverse barnkludd i boken Beskow, Elsa: Sagobok av Elsa Beskow. A.J. Hasselgrens Förlagsbokhandel, Stockholm,
1942. 144 s. Klotryggsband. Illustrerad. Mycket gott skick. Beskow, Elsa: Sol-ägget. Bilderbok av Elsa Beskow. Albert Bonniers förlag, 1958.
Originalupplaga. 25 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Något fuktskadad i yttre kanten, synlig
framför allt på bakre pärmen men knappt skönjbar invändigt Beskow, Elsa: Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin. Saga ritad och berättad av Elsa
Beskow. Albert Bonniers förlag, (utan årtal). 31 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Två sidor med
tejplagningar samt de flesta sidorna med större och mindre riss i innerkanten Beskow, Elsa: Tant Grön, Tant Brun och Tant Gredelin. Saga ritad och berättad av Elsa
Beskow. Albert Bonniers förlag, 1954. 1+19 sidor. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Mycket gott
skick. Beskow, Elsa: Tomten i leksaksfönstret och andra sagor. Bonniers, 1950. Illustrerad av
författaren. 124 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Beskow, Elsa: Vill du läsa ? Första och andra skolåret. Bonniers, 1983. 223 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Beskow, Elsa: Vill du läsa ? Första skolåret.. Norstedt och söners förlag, 1941. 159 s.
Dekorerat klotband. Ryggen något trasig. Bandet något skevt. Inlagan fin. Illustrerad.
Namnteckningar på insidan pärmen. Hörnen stötta. Blyton, Enid: De fyra klarar skivan. Parnass, 1970. 176 s. Klotryggsband. Gott skick. Blyton, Enid: Fem i knipa. Rabén & Sjögren, 1962. Sjätte upplagan. 139 s. Klotryggsband.
Inlagan fin. Anteckningar på insidan av pärmen. Bandet något nött i kanterna. Blyton, Enid: Fem löser en gåta. Rabén & Sjögren, 1967. Tredje upplagan. 140 s.
Klotryggsband. Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Blyton, Enid: Fem och kidnapparna. Rabén & Sjögren, 1966. 144 s. Klotryggsband. Halva
inlagan har släppt från bindningen, annars i gott skick Blyton, Enid: Fem och sjörövarskatten. Rabén & Sjögren, 1978. 120 s. Cartonnageband.
Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Blyton, Enid: Fem på fotvandring. Rabén & Sjögren, 1957. 140 s. Klotryggsband. Något
sliten. Gulnad. Namnetikett på försättsbladet. Blyton, Enid: Fem på smugglarjakt. Rabén & Sjögren, 1965. Sjunde upplagan. 138 s.
Klotryggsband. Gott skick. Något gulnad. Blyton, Enid: Fem räddar en hemlighet. Rabén & Sjögren, 1961. Femte upplagan. 138 s.
Klotryggsband. Inlagan fin. Namnteckning på insidan av pärmen. Bandet något nött i kanterna. Blyton, Enid: Fem tillsammans igen. Em. Girons förlag, 1964. 139 s. Klotryggsband. Gott skick.
Blyton, Enid: Hemliga Sjuan gör fyrverkeri. B. Wahlströms bokförlag, 1961. 136 s.
Klotryggsband. Namnteckning. Med tio illustrationer av Heidi Lindgren. B. Wahlströms
ungdomsböcker nr 1075. Grön rygg. Böhm, Johanna: Vem vill ha Liseli. Natur och kultur, 1946. 210 s. Klotryggsband. Bandet något
nött. Namnteckning på insidan av pärmen. Bohman, Birgitta: Indianpojken Pivo och Farid från Tunisien.. Tidens förlag, 1954. 89 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Barn i främmande länder. Bohman, Birgitta: Tuariki från Raroia i Söderhavet.. Tidens förlag, 1953. Illustrerad av Stig
Claesson. 62 s. Cartonnageband. Barn i främmande länder. Tidens bokklubb. Sidor något lösa.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Bond, Michael: Paddington i vida världen. Berghs Förlag, 1976. Andra upplagan. 115 s.
Pappband. Illustrerad. Mycket gott skick. Borg, Maj-Stina: Sju syskon i Kapela.. Rabén & Sjögren, 1970. 126 s. Cartonnageband.
Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Boyesen, Hjorth, Hjalmar: Vikingaättlingar Berättelse för gossar. Adolf Johnsons förlag, 1895.
219 s. Inbunden. Ryggen något lös. Namnteckning på insidan av pärmen. Nött i kanterna.
Ungdomens bibliotek N:o 31. Breland, Osmond P.: Dessa fantastiska djur Fakta och folktro om djurens beteenden. Rabén
& Sjögren, 1985. Andra upplagan. 340 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Buffetaut, Eric: Vad vet jag om Dinosaurier. Alhambras pocket encyklopedi, 1994. 121 s.
Pocket. Gott skick. Illustrerad. Bunyan, John: Kristens resa. A.-B. Andersson & Claussons Bokförlag, Malmö, 1913. 221
s. Dekorerat klotband. Något sliten. Bunyan, John: Kristinnas resa. A.-B. Andersson & Claussons Bokförlag, Malmö, 1913.
192 s. Dekorerat klotband. Något sliten. Burnham, Clara Louise: Juvelen. Fahlcrantz & Co, 1926. 323 s. Halvklotband.
Anteckningar på eftersättsbladet. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Omslagsteckning av Yngve Berg. Burroughs, E.R: Tarzans son. Lars Hökerbergs bokförlag, 1955. 216 s. Klotryggsband. Gott
skick. Burton, Hester: Då blåste äventyrets vind. Albert Bonniers förlag, 1965. 230 s.
Cartonnageband. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Byström, Dan: De tios förbund.. B. Wahlströms bokförlag, 1940. 137 s. Klotryggsband. Något
nött i kanterna. Något fuktskadad. Byström, Ella: Gerty och Joseph.. Rabén & Sjögren, 1969. 117 s. Inbunden med
skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Byström, Ella: Gerty.. Rabén & Sjögren, 1967. 150 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott
skick. Caine, O.V: Jem och Rudolf. Adolf Johnsons Förlag, 1902. 212 s. Halvklotband. Gott skick.
Illustrerad. Ungdomens Bibliotek No 68. Campe, Joachim Heinrich: Robinson den yngre Läsebok för ungdom. P.A. Huldbergs
bokförlags-aktoebolag, 1895. 226 s. Halvklotband. Ryggen något trasig. Bandet något slitet.
Bandet något fläckigt. Carlsson, Ulla (red.): Medierna i samhället Igår idag imorgon. Nordicom-Sverige, 1996. 320 s.
Häftad. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Carpelan, Bo: Julius Blom. ett huvud för sig.. BonniersJunior Förlag, 1982. 142 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Carrey, Emil: Robin Jouets´ resor och äfventyr i Guyanas och Brasiliens urskogar Med 24
illustrationer av Girardet. F.C. Askerbergs förlag, 1878. 342 s. Halvklotband. Bandet något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Cervantes Saavedra, Miguel de: Don Quijote. Bokorama, 1983. 118 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Cervantes Saavedra, Miguel de: Don Quijote från La Mancha. Wahlström & Widstrand,
1928. 284 s. Klotryggsband. Något gulnad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat
övre snitt. Cervantes Saavedra, Miguel de: Don Quixote de la Mancha för ungdomen fritt bearbetad i
sammandrag af Aug. Th. Paban. J. W. Löfvings, 1872. 162 s. Klotryggsband. Bandet något slitet.
Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad. Med 8 träsnitt. Cleve, Bertil: Flygande holländaren. Förlagshuset Norden AB, 1968. 349 s.
Skinnimitationsband. Guldornerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Ryggen lös. Cleve, Bertil: Jakob Ärlig. A.-B. Lindqvists Förlag, 1948. 176 s. Häftad med pappersomslag.
Häftesomslaget något trasigt. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Annars ett fint exemplar. Cleve, Bertil: Jakob Ärlig. Aktiebolaget Hiertas bokförlag, 1889. 392 s. Dekorerat
originalklotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Frederick Marryats samlade
arbeten. Cleve, Bertil: Marinlöjtnanten Med illustrationer. Adolf Johnsons Förlag, 1906. 396 s.
Halvklotband. Ryggen något trasig. Bandet något slitet. Ungdomens bibliotek No 94. Cleve, Bertil: Nybyggarne i Kanada. Aktiebolaget Hiertas bokförlag, 1896. 297 s. Dekorerat
originalklotband. Namnteckning på försättsbladet. Stämpel på titelbladet. Annars ett fint exemplar.
Frederick Marryats samlade arbeten. Cleve, Bertil: Percival Keene. Aktiebolaget Hiertas bokförlag, 1896. 328 s. Dekorerat
originalklotband. Bandet något nött i kanterna. Namnteckning på insidan av pärmen. Annars ett fint
exemplar. Frederick Marryats samlade arbeten. Cleve, Bertil: Peter Simpel I-III. Noréns korrespondensinstitut, Malmö, 1926. 3 vol. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. NKI-upplagan av värlsberömda böcker. Cleve, Bertil: Rickard Lejonhjärta. Åhlen och Åkerlund, 1938. 126 s. Klotryggsband. Gott skick.
Något nött i kanterna. Gulnad. Illustrerad. Namnteckning försättsblad.15 helsidesillustrationer Cleve, Bertil: Sjökadetten. Aktiebolaget Hiertas bokförlag, 1897. 306 s. Dekorerat
originalklotband. Namnteckning på insidan av pärmen. Gott skick. Frederick Marryats samlade
arbeten. Cleve, Bertil: Sjöofficern. Hjalmar Linnströms förlag, 1882. 314 s. Dekorerat originalklotband.
Gott skick. Bandet något slitet. Frederick Marryats samlade arbeten. Cleve, Bertil: Sjöröfvaren. Aktiebolaget Hiertas bokförlag, 1896. 192 s. Dekorerat
originalklotband. Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Gott skick. Frederick
Marryats samlade arbeten. Cleve, Bertil: Violets resor. Hjalmar Linnströms förlag, 1883. 347 s. Dekorerat originalklotband.
En fläck på ryggen. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Frederick Marryats samlade
arbeten. Coolidge, Susan: KATHY I HEMMET.. Wahlström & Widstrand, 1930. 155 s.
Klotryggsband. Bandet slitet. Cooper, Edward H.: Wyemarke och Sjötrollen. Albert Bonniers förlag, 1920. 131 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Något blekt. Pärmen något fläckad bakre pärm.Främre falsen sprucken,
annars i gott skick.
Cooper, James Fenimore: Den siste mohikanen. Albert Bonniers förlag, 1952. Översatt av Alf
Henrikson. Illustrerad av H.M. Brock. 280 s. Klotryggsband. Anteckningar på insidan av pärmen.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Bandet något skevt. Inlagan fin. Cooper, James Fenimore: Sjötrollet eller Smugglarskeppet Bearbetning för ungdom af Otto
Hoffman. Adolf Johnsons Förlag, 1900. 208 s. Halvklotband. Bandet något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Ungdomens Bibliotek No 60. Crompton, Richmal: Bill - detektiven. Wahlström & Widstrand, 1940. 220 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Bandet något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Crompton, Richmal: Bill den oförbätterlige. Ardor, 1947. 160 s. Klotryggsband. Illustrerad.
Bandet slitet. Namnteckning på försättsbladet. Crompton, Richmal: Bill den oförbätterlige. Ardor, 1941. 214 s. Klotryggsband. Illustrerad.
Inlagan fin. Bandet något slitet. Namnteckning på insidan av pärmen. Crompton, Richmal: Bill och de laglösa. Lindqvist, 1943. 160 s. Klotryggsband. Bandet slitet.
Något fuktskadad. Illustrerad. Crompton, Richmal: Bill, den oslagbare. Lindblads, 1966. 156 s. Klotryggsband. Gott skick.
Anteckningar på försättsbladet. Defoe, Daniel: Robinson Crusoe. Svenska Bokförlaget, 1911. 368 s. Pappband. Gott skick. Defoe, Daniel: Robinson Crusoe. Wahlström & Widstrand, 1928. 288 s. Klotryggsband.
Något gulnad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Defoe, Daniel: Robinson Crusoe af Daniel Defoe. Med en lefnadsteckning öfver författaren af
Karl Warburg. Jämte ett hundratjugu original-illustrationer af Walter Paget.. Torsten Hedlunds
Förlag, Göteborg, 1893. 352 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Bandet något fläckigt. Bandet
slitet. Defoe, Daniel: Robinson Crusoe. Med en lefnadsteckning öfver författaren af Professor Karl
Warburg. Jämte ett hundratjugu original-illustrationer af Walter Paget.. Torsten Hedlunds Förlag,
Göteborg, 1892. 6+352 sidor. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Rikligt
illustrerad. Bandet med lagningar. Sidan 337-338 ersatt av kopia. Defoe, Daniel: Robinson Crusoe. Med en lefnadsteckning öfver författaren af Professor Karl
Warburg. Jämte ett hundratjugu original-illustrationer af Walter Paget.. Torsten Hedlunds Förlag,
Göteborg, 1892. 16+352 sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Rikligt illustrerad.
Bandet något slitet. Dickens, Charles: David Copperfield. Svensk Läraretidnings Förlag, 1957. Illustrerad av Hablot
K. Browne ("Phiz"). 203 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Dickens, Charles: Jesu liv Berättad för mina barn. Bonniers, 1934. Illustrerad av Artelius Helge.
134 s. Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad. Anteckningar på
försättsbladet. Dickens, Charles: Lilla Nelly I förkortad översättning av Hugo Gyllander.. Svensk läraretidnings
Förlag, 1913. 262 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Dixon, F. W.: Bröderna Hardy: Mysteriet med den gula fjädern. 1970. 199 s. Klotryggsband. B.
Wahlströms ungdomsböcker 1556, 1557. Grön rygg. Dixon, F. W.: Bröderna Hardy: Mysteriet på flygfältet. 1963. 192 s. Klotryggsband. Gott skick. B.
Wahlströms ungdomsböcker 1185, 1186. Grön rygg Doyle, Arthur Conan: Brigadgeneralens hjältedater. Hugo Gebers förlag, 1896.
Originalupplaga. 218 s. Halvklotband. Stämpel på försättsbladet. Bandet något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Doyle, Arthur Conan: Napoleons husar. Albert Bonniers förlag, 1958. Illustrerad av Stig
Södersten. 205 s. Halvklotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Drummond, Henry: Apan som ingen kunde döda Två berättelser med 16 illustrationer.
Gleerups, 1899. 66 s. Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Dumas, Alexandre: De tre musketörerna. AWE/ Gebers, 1977. Sjätte upplagan. Illustrerad av J.
A. Beaucé, P. Philippoteaux. 431 s. Dekorerat pappband. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Dumas, Alexandre: Myladys son. Svensk Läraretidnings förlag, 1968. Andra upplagan.
Illustrerad av Fred Money. 339 s. Klotryggsband. Gott skick. Duvoisin, Roger: De hissade segel Historien om kartan. Gleerups, 1952. Andra upplagan.
Översatt av Britt G. Hallqvist. 176 s. Halvklotband. Gott skick. Ebers, Georg: En fråga Idyll. Z. Haeggströms förlagsexpedition, 1881. 104 s.
Guldornamenterat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Färgat snitt. Ekström, Margareta: Sagor från Sjötullen.. Askild & Kärnekull, 1972. Illustrerad av Martin
Lamm. 93 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Elgström, Ossian: Det stora sjöslaget. Hökerbergs, 1927. 203 s. Klotryggsband. Nött i
kanterna. Gulnad. Fläckar på bakre pärmen .Namnteckning på försättsblad. Eliasson, Georg: Rymdpirater. Åhlen & Åkerlund, 1954. 109 s. Klotryggsband. Gott skick.
Gulnad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Ellsberg, Edward: Fångad i polarisen. Rabén & Sjögren, 1952. 169 s. Halvklotband.
Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Engström, Albert: Lukas Mosak Albert Engströms första bok. Ditt lands förlag, 1944. Häftad
med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Gott skick. Illustrerad. Förord av Ernst
Malmberg. Eurén-Berner, Lisa: SUSANNE OCH UNGARNA. En sprakfåle-bok.. Wahlström &
Widstrand, 1958. 136 s. Klotryggsband. Gott skick. Falk, Ann-Mari: Anders ute med Taxi och två andra berättelser. Tvillingarnas födelsedag/Kerstin
och Sebastian.. Rabén & Sjögren, 1975. 136 s. Cartonnageband. Namnteckning på
omslaget. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Ingår i serien "Glada grodan". Falk, Ann-Mari: Min syster Agneta.. Rabén & Sjögren, 1963. 145 s. Halvklotband. Mycket
sliten. Något fuktskadad. Anteckningar på insidan av pärmen. Farley, Walter: Svarta hingsten kommer tillbaka. Albert Bonniers förlag, 1957. 189 s.
Halvklotband. Bandet något fläckigt. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Önskeböckerna. Fehr, Isak: Geografiska skildringar för skolan och hemmet ll Asien och Australien. C.E. Fritzes
Bokförlag, 1902. 221 s. Klotband. Bandet något nött i kanterna. Illustrerad. Namnteckning på
försättsbladet. Fleming, Ian: Chitty Chitty Bang Bang Den magiska bilen Äventyr nummer 1. Bonniers, 1966.
Illustrerad av John Burningham. 48 s. Dekorerat pappband. Inlagan fin. Bandet något fläckigt.
Fraser, W. A.: Vildmarkens sagor En bok om djur Översatt och bearbetad för Sverges barn av
Henning Wendell och Hugo Gyllander. Svensk Läraretidnings Förlag, 1909. 232 s. Klotband.
Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Guldornerad rygg. Blindpressad. Fridegård, Jan: De vilda jägarna. Wahlström & Widstrand, 1979. 141 s. Cartonnageband.
Anteckningar på försättsbladet. Bandet något slitet. Friedman, Frieda: Carol i New York. Wahlströms, 1951. 138 s. Klotryggsband. Något gulnad.
Annars ett fint exemplar. Namnteckning på försättsbladet. Gaines, Ernest J.: En lång dag i november. Bo Cavefors, 1976. 115 s. Cartonnageband.
Teckningar av Don Bolognese. Glanville, Ernst: Miles Vennings underbara äfventyr i Afrika. Gleerups, 1903. 345 s. Inbunden.
Namnteckning på insidan av pärmen. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Med 4
illustrationer. C.W.K. Gleerups ungdomsböcker N:o 7. Golowanjuk, Jascha: Fly för livet, Pavel. Wahlström & Widstrand, 1962. 158 s.
Klotryggsband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Gräbner, G.A: Robinson Crusoe. Hugo Gebers förlag, 1907. Fjärde upplagan. 416 s.
Halvklotband. Gott skick. Guldornerad rygg. Genomsedd och förbättrad upplaga. Med 16 stora
bilder och 14 i texten införda träsnitt. Granér, Cyrus (red.): Folkskolans barntidning Illustrerad tidning för de unga under medverkan
av svenska författare och konstnärer. Albert Bonniers förlag, 1931. 224 s. Klotband. Ryggen något
trasig. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade för/eftersättsblad. Granér, Cyrus (red.): Folkskolans barntidning Illustrerad tidning för de unga under medverkan
av svenska författare och konstnärer. Albert Bonniers förlag, 1932. 272 s. Klotband. Bandet något
slitet. Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Granér, Cyrus (red.): Folkskolans barntidning Illustrerad tidning för de unga under medverkan
av svenska författare och konstnärer. Albert Bonniers förlag, 1933. 260 s. Klotband. Enstaka fläckar
på bandet. Annars ett fint exemplar. Granlund, Ingegerd: Vi klarar plugget.. Ehlins, 1958. 103 s. Halvklotband. Namnteckning på
smutstitelbladet. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Med
dedikation. Gripe, Maria: Den "riktiga" Elvis. Albert Bonniers förlag, 1977. Illustrerad av Harald Gripe. 175 s.
Pappband. Gott skick. Gripe, Maria: Elvis! Elvis!. Bonniers, 1993. Illustrerad av Harald Gripe. 160 s. Inbunden. Gott
skick. Gripe, Maria: Elvis! Elvis!. Bonniers, 1973. Illustrerad av Harald Gripe. 160 s. Pappband.
Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Gustafsson, Richard: Sagor. Wahlström & Widstrand, 1910. Illustrerad av Carl Larsson.
166 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Ny upplaga. Haller, M.: Greta och Trean. Lindqvists förlag, 1941. 112 s. Dekorerat pappband. Illustrerad.
Bandet något slitet. Hallqvist, Britt G: Petter, Helga och Toto Berättelse för barn. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1957. 105 s. Halvklotband. Smärre anteckningar. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar.
Omslag och teckningar av Kerstin Frykstrand. Hambraeus, Axel: När Jussuf red till Jerusalem och andra små historier.. J.A. Lindblads förlag,
Uppsala, 1953. 99 s. Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick. Illustrerad. Hamre, Leif: Klart för flygning. Albert Bonniers förlag, 1961. 122 s. Klotryggsband. Bandet något
nött. Inlagan fin. Harris, Rosemary: Innan alla kom ombord. Saga, 1970. 184 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Harte, Bret: Förmyndare och myndling m.fl.. Sv. Familj-journalen Sveas expedition, 1891.
Dekorerat originalklotband. Bandet något slitet. Mönstrade för/eftersättsblad. Romanbibliotek
VII. Hedin, Sven: Från pol till pol I-II. Albert Bonniers förlag, 1925, 1927. 989 s. 2 vol. Klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Läseböcker för Sveriges barndomsskolor, utg. av Alfr. Dalin och Fridtjuv Berg. Hedström, Ingemar: Födda till frihet. Stegelands, 1978. 47 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Heidenstam, Verner von: Karolinerna. Albert Bonniers förlag, 1932. 257 s. Halvklotband.
Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Historiska Romaner
och Berättelser. Heidenstam, Verner von: Svenskarna och deras hövdingarna I-II Berättelser för unga och
gamla. Albert Bonniers förlag, 1908, 1910. 319+364. Dekorerat klotband. Namnteckning på
försättsbladet. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Läseböcker för Sveriges
barndomsskolor, utg. av Alfr. Dalin och Fridtjuv Berg. Hellhagen, Signild: Pepe femåring berättar för dej som är stor och vill höra på. Rundqvists
bokförlag, Göteborg, 1974. 57 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Teckningarna av Siv Jansson. Henrikson, Alf: Skansenresan. Trevi, 1990. Illustrerad av Björn Berg. 56 s. Cartonnageband.
Gott skick. Henrikson, Alf: Vägen genom A. Ehlins, 1953. Tredje upplagan. Illustrerad av Birger Lundquist.
317 s. Klotryggsband. Gott skick. Nionde-fjoronde tusendet. Hjelmqvist, Elisabeth: Prästens Göran. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1939. 134 s.
Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Hoffmann, Otto: Afraja Romantisk berättelse från höga norden, efter Theodor Mügge,
bearbetad för ungdom. Oscar L. Lamms förlag, Stockholm, 1884. 222 s. Halvklotband. Mycket
sliten. Med planscher i färgtryck. Jack Hårdstedts Ex Libris. Högelin, Gösta: Den sommaren glömmer vi aldrig Två pojkars ferieäventyr i havsbandet.
Sörlins förlag, Norrköping, 1946. 164 s. Halvklotband. Gott skick. Illustrerad. Horsley, Reginald: Till sjöss och lands John Brooks äfventyr bland röfvare och guldsökare.
Stockholm Wilhelm Billes bokförlags aktiebolag, 1901. 214 s. Halvklotband. Ryggen något trasig i
övre kanten. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Mönstrade för/eftersättsblad. Med sju
illustrationer. Jacobs / Harte / Gerstäcker, W.W. / Bret / Fredrich: Äventyrsberättelser. Stockholm.
Bokförlagsaktiebolaget Svithiod, 1913. Dekorerat klotband. Ryggen delvis sprucken i fogarna.
Namnteckning på insidan av pärmen. Något nött i kanterna. Ryggen blekt. Annars ett fint
exemplar. Jäderin-Hagfors, Maja: Valpen Kurres äventyr Berättelse för barn. B. Wahlströms bokförlag,
1945. Andra upplagan. 111 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet slitet. Inlagan
fin. Med 6 illustrationer av Fred Ockerse. Janson, Gustaf: Dina barn och mina barn Pojkhistorier. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1913. 157
s. Häftad. Något sliten. Med teckningar av Hilding Nyman. Jansson, Tove: Det osynliga barnet. Norstedts förlag, 1992. 167 s. Pocket. Illustrerad. Gott
skick. Jansson, Tove: Kometen kommer. Norstedts förlag, 1992. 150 s. Pocket. Illustrerad. Gott skick.
Jansson, Tove: Mumintrollet. Nr 12. Innehåller episoderna : Den gamla goda tiden. Sniffs
badort. Hugo Gebers förlag, 1969. 84 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Jansson, Tove: Mystiskt besök i Mumindalen. Samlingsvolym. Bonniers, 1995. ca 55 sidor.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Jansson, Tove: Pappan och havet. Rabén & Sjögren, 1998. 202 s. Pappband. Gott skick.
Illustrerad. Jansson, Tove: Trollkarlens hatt. En bok för alla, 1984. 158 s. Pocket. Illustrerad. Gott skick. Jansson, Tove: Vem ska trösta Knyttet ?. AWE/ Gebers, 1979. Femte upplagan. 28 s.
Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött. Jerbo, Allan: Sångbok för skolan. Skolförlaget, 1962. Åttonde upplagan. 248 s. Klotryggsband.
Något sliten. Inlagan fin. Skolstämpel på titelbladet.Med noter. Johansson i Backe, Kerstin: Holken. Albert Bonniers förlag, 1961. 104 s. Halvklotband. Gott
skick. Önskeböckerna. Johns, W. E. (William Earl): Biggles åter i elden. B.Wahlström, 1952. Sjätte upplagan. 135 s.
Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles i knipa. B.Wahlström, 1949. Fjärde upplagan. 215 s.
Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles i oasen. Bonniers, 1949. 224 s. Klotryggsband. Gott skick.
Gulnad. Obetydliga fläckar på pärmarna Johns, W. E. (William Earl): Biggles i öknen. B.Wahlström, 1950. Femte upplagan. 217 s.
Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles i Paradisdalen. B.Wahlström, 1950. Tredje upplagan. 217
s. Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Främre pärmens ena hörn är stött Johns, W. E. (William Earl): Biggles i Söderhavet. Bonniers, 1950. 226 s. Klotryggsband. Gott
skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles i Tibet. Bonniers, 1952. 178 s. Klotryggsband. Gott skick.
Gulnad. Små fläckar på bakre pärm Johns, W. E. (William Earl): Biggles i Tropikerna. B.Wahlström, 1947. Tredje upplagan. 217 s.
Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles jagar storvilt. B.Wahlström, 1948. 217 s. Klotryggsband.
Gott skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles jagar storvilt. B. Wahlströms bokförlag, 1974. Sjätte
upplagan. 196 s. Klotryggsband. Nyskick. Johns, W. E. (William Earl): Biggles och luftpiraterna. B.Wahlström, 1952. 214 s.
Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles på Borneo. Bonniers, 1951. 178 s. Häftad. Gott skick.
Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles på farlig mark. B.Wahlström, 1953. Tredje upplagan. 210
s. Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles slår till. B.Wahlström, 1950. Fjärde upplagan. 217 s.
Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Johns, W. E. (William Earl): Biggles,Stridsflygaren. B.Wahlström, 1948. Sjätte upplagan. 138 s.
Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Främre pärmens hörn är stötta Johns, W. E. (William Earl): Biggles-Eskaderchef. Bonniers, 1953. 202 s. Klotryggsband.
Något gulnad. Johns, W. E. (William Earl): King och Co.. B Wahlström, 1946. Andra upplagan. 219 s.
Klotryggsband. Gott skick. Jonsson, S:t Cyr, Irma: En idrottsflicka Berättelse. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1945. 111 s.
Halvklotband. Anteckningar. Något sliten. Lindblads ungdomsböcker. Juel-Hansen, N: Erik Sjöblad Den svenske Robinson. Gleerups, 1882. 380 s. Halvklotband.
Namnteckning på försättsbladet. Ryggen något trasig. Bandet något slitet. Illustrerad. Kendall, Sarita: Klock-Revets hemlighet. Opal, 1992. 128 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Kingston, William Henry Giles: Den unge rajan. Gleerups, 1909. 204 s. Halvklotband. Ryggen
delvis sprucken i fogarna. Bandet slitet. Illustrerad. Kingston, William Henry Giles: Richard Pengelleys Äfventyr vid Sydpolen Med illustrationer.
Oscar L. Lamms förlag, 1889. 290 s. Halvklotband. Mycket sliten. Bandet något trasigt.
Namnteckning på försättsbladet. Kipling, Rudyard: Djungelboken Första. AB Lindqvist, 1951. Tredje upplagan. 224 s.
Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Namn på försättsblad Knutson, Anna: Göte och Snottra med flera berättelser. Fr. Skoglunds förlag, 1907. 172 s.
Häftad. Sliten. Fr. Skoglunds ungdomsböcker. Knutsson, Gösta: Heja, Pelle Svanslös. Bonniers Barnbibliotek 93. Bonniers, 1946. 121 s.
Klotryggsband. Namnteckning. Gott skick. Knutsson, Gösta: Hur ska det gå för Pelle Svanslös ?. Bonniers, 1967. 112 s. Pappband.
Illustrerad. Gott skick. Knutsson, Gösta: Hur ska det gå för Pelle Svanslös?. Albert Bonniers förlag, 1946. 140 s.
Klotryggsband. Bandet något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Namnstämplar. Teckning
på eftersättsbladet Knutsson, Gösta: Kung Kul. Albert Bonniers förlag, 1969. Originalupplaga. 71 s. Pappband.
Illustrerad. Gott skick. Knutsson, Gösta: Nalle Lufs. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 107 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Knutsson, Gösta: Nalle Lufs och Skrutten. Albert Bonniers förlag, 1952. Originalupplaga. 117
s. Klotryggsband. Illustrerad. Mycket gott skick. Knutsson, Gösta: Pelle Svanslös i Amerika. Bonniers, 1965. 110 s. Pappband. Illustrerad.
Namnteckning. Gott skick. Knutsson, Gösta: Pelle Svanslös i skolan. Bonniers Barnbibliotek 88. Bonniers, 1945. 128 s.
Klotryggsband. Något nött i kanterna. Knutsson, Gösta: Pelle Svanslös och Maja Gräddnos. Albert Bonniers förlag, 1947.
Originalupplaga. 125 s. Klotryggsband. Illustrerad. Bakre pärmen med lindrig vikskada, annars i
gott skick Knutsson, Gösta: Pelle Svanslös och taxen Max. Bonniers, 1977. 125 s. Pappband. Illustrerad.
Gott skick. Knutsson, Gösta: PelleSvanslös i Amerika. Albert Bonniers förlag, 1987. 125 s. Pappband.
Gott skick. Något gulnad. Illustrerad. Knutsson, Gösta: PelleSvanslös klarar sig. Albert Bonniers förlag, 1978. 138 s. Pappband.
Gott skick. Något gulnad. Illustrerad. Namnetikett på pärmens insida Knutsson, Gösta: PelleSvanslös och taxen Max. Albert Bonniers förlag, 1987. 125 s.
Pappband. Gott skick. Något gulnad. Illustrerad. "Recensionsexemplar från Albert Bonniers förlag"
stämplat på bakre pärmens insida. Knutsson, Gösta: PelleSvanslös på äventyr. Albert Bonniers förlag, 1987. 140 s. Pappband.
Gott skick. Något gulnad. Illustrerad. "Recensionexemplarfrån Albert Bonnier förlag" stämplat på
bakre pärmens insida. Knutsson, Gösta: Sagan om Guldgåsen. Folket i Bilds Förlag, (utan årtal). Pappband.
Namnteckning på insidan av pärmen. Ryggen något trasig. Annars ett fint exemplar. Svensk text:
Erna och Gösta Knutsson. Illustrationer: Gustaf Tengren. FiB:s Gyllene bok 85. Knutsson, Gösta: Tomas och Trassel. Bonniers, 1967. Originalupplaga. 82 s. Pappband.
Illustrerad. Gott skick. Trettonde-sextonde tusendet Knutsson, Gösta: Trillingarna Svanslös. Albert Bonniers förlag, 1948. Originalupplaga. 107 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Knutsson, Gösta: Tuff och Tuss på äventyr. Albert Bonniers förlag, 1953. Illustrerad av
Henschen Helga. 97 s. Pappband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Knutsson, Gösta: Tuff och Tuss på äventyr. Albert Bonniers förlag, (utan årtal). 98 s. Pappband.
Illustrerad. Mycket gott skick. Knutsson, Gösta: Tuff och Tuss på äventyr. Bonniers, 1968. 95 s. Pappband. Illustrerad. Gott
skick. Knutsson, Gösta: Tuff och Tuss på nya äventyr. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga.
98 s. Pappband. Illustrerad. Mycket gott skick. Knutsson, Gösta: Tuff och Tuss på nya äventyr. Albert Bonniers förlag, 1953. Originalupplaga.
98 s. Pappband. Illustrerad. Mycket gott skick. Knutsson, Gösta: Tuff och Tuss på vift. Albert Bonniers förlag, 1954. Originalupplaga.
Illustrerad av Helga Henschen. 91 s. Klotryggsband. Gott skick. Körling, Felix: Felix Körlings bästa barnvisor. AWE/ Gebers, 1978. Tredje upplagan. 42 s.
Pappband. Gott skick. Ryggen blekt. Kullman, Harry: Buffalo Bill. Rabén & Sjögren, 1953. Illustrerad av Hans Arnold. 136 s.
Cartonnageband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lagerlöf, Hedvig: En Sagoprins Berättelse för Pojkar och Flickor. Lars Hökerbergs bokförlag,
1924. Tredje upplagan. Illustrerad av Axel Sjöberg. 150 s. Halvklotband. Namnteckning på insidan
av pärmen. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Lagerlöf, Selma: Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige Första bandet. Albert
Bonniers förlag, 1924. 264 s. Klotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
"Krånge folkskola 12 " skrivet på insidan främre pärmen. Lagerlöf, Selma: Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. Med 160 teckningar av
Bertil Lybeck. Albert Bonniers förlag, 1931. 640 s. 2 vol. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Gott skick. Amatörbundet
skinnimitationsband. En gemensam titelsida i första volymen Larsson, Stig: Händ!. Alba, 1988. Originalupplaga. 50 s. Häftad. Mycket gott skick. Lewis, C.S. (Clive Staples): Prince Caspian The Return to Narnia. Puffin Books, 1974. In
English. 190 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. Lewis, C.S. (Clive Staples): The Horse and his Boy. Puffin Books, 1973. 188 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Lindblad, Göran: Pan Vers och prosa. Norstedt och söners förlag, 1926. 196 s. Inbunden. Nött
i kanterna. Annars ett fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Linder, Bengt: Va läskigt Bonnie. B. Wahlströms bokförlag, 1978. Halvklotband. Anteckningar
på insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar. Linder, Johan: Långa farbrorns sista lilla Anna. Frihetsfrontens, 1993. Illustrerad av Ulaj Visar
I.. 59 s. Häftad. Gott skick. Lindgren, Astrid: Alla vi barn i Bullerbyn. Rabén & Sjögren, 1975. 18:e upplagan.
Illustrerad av Ingrid Nyman, Vang. 107 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Lindgren, Astrid: Alla vi barn i Bullerbyn. Rabén & Sjögren, 1975. 18:e upplagan. 108 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Lindgren, Astrid: Än lever Emil i Lönneberga. Rabén & Sjögren, 1970. Originalupplaga.
Illustrerad av Björn Berg. 175 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Något nött i kanterna. Lindgren, Astrid: Bara roligt i Bullerbyn. Rabén & Sjögren, 1952. Originalupplaga. 128 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Nött i kanterna. Lindgren, Astrid: Barnen på Bråkmakargatan. Rabén & Sjögren, 1975. Åttonde upplagan.
Illustrerad av Ilon Wikland. 107 s. Cartonnageband. Anteckningar på insidan av pärmen. Bandet
något slitet. Glada grodan-serien. Lindgren, Astrid: Barnen på Bråkmakargatan. Rabén & Sjögren, 1958. Originalupplaga.
Illustrerad av Ilon Wikland. 108 s. Klotryggsband. Gott skick. Lindgren, Astrid: Barnen på Bråkmakargatan. Rabén & Sjögren, 1958. 108 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Barnens Dag i Bullerbyn. Rabén & Sjögren, 1975. Sjätte upplagan. 24 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Lindgren, Astrid: Bröderna Lejonhjärta. Rabén & Sjögren, 2002. 228 s. Förlagsband med
pappersomslag. Illustrerad. Gott skick. Lindgren, Astrid: Emil i Lönneberga. Rabén & Sjögren, 1963. Originalupplaga. Illustrerad
av Björn Berg. 124 s. Klotryggsband. Bandet något nött i kanterna. Annars i gott skick. Lindgren, Astrid: Emil i Lönneberga. Rabén & Sjögren, 1966. Fjärde upplagan. Illustrerad
av Björn Berg. 124 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Lindgren, Astrid: Julberättelser. Rabén & Sjögren, 1985. 184 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Kajsa Kavat. Rabén & Sjögren, 1958. Sjunde upplagan. 148 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Sprickor i de inre fogarna Lindgren, Astrid: Kajsa Kavat. Rabén & Sjögren, 1950. 148 s. Klotryggsband. Illustrerad.
Bandet något fläckigt. Något bruten uppslaget sid 12-13 Lindgren, Astrid: Kalle Blomkvist och Ramus. Rabén & Sjögren, 1998. 13:e upplagan.
Illustrerad av Eric Palmquist. 171 s. Cartonnageband. Gott skick. Lindgren, Astrid: Känner du Pippi Långstrump ? Bilderok av Astrid Lindgren och Ingrid Nyman.
Rabén & Sjögren, 1995. Åttonde upplagan. 28 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Lindgren, Astrid: Karlsson på taket flyger igen. Rabén & Sjögren, 1962. Originalupplaga.
Illustrerad av Ilon Wikland. 160 s. Klotryggsband. Namnteckning. Något stötta hörn, annars i gott
skick Lindgren, Astrid: Karlsson på taket flyger igen. Rabén & Sjögren, 1967. Tredje upplagan.
Illustrerad av Ilon Wikland. 159 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Lindgren, Astrid: Karlsson på taket går på födelsedagskalas. Rabén & Sjögren, 2003. 37
s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Karlsson på taket smyger igen. Rabén & Sjögren, 1968.
Originalupplaga. 167 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Lindgren, Astrid: Kati i Amerika. Bonniers, 1951. Originalupplaga. Illustrerad av Gobi. 160 s.
Klotryggsband. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Lindgren, Astrid: Kati i Paris. Bonniers, 1953. Originalupplaga. 142 + 2 sidor. Klotryggsband.
Gott skick. Lindgren, Astrid: Kati på Kaptensgatan. Bonniers, 1952. Originalupplaga. 136+2 sidor.
Klotryggsband. Ryggen lätt sned, annars i mycket gott skick Lindgren, Astrid: Lillebror och Karlsson på taket. Rabén & Sjögren, 1955.
Originalupplaga. 160 s. Klotryggsband. Illustrerad. Något nött i kanterna. Lindgren, Astrid: Madicken. Rabén & Sjögren, 1960. Originalupplaga. Illustrerad av Ilon
Wikland. 196 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Lindgren, Astrid: Madicken. Rabén & Sjögren, 1976. Sjätte upplagan. Illustrerad av Ilon
Wikland. 186 s. Cartonnageband. Gott skick. Lindgren, Astrid: Madicken. Rabén & Sjögren, 1960. Originalupplaga. Illustrerad av Ilon
Wikland. 195 s. Klotryggsband. Namnteckning på smutstitelbladet. Inlagan fin. Bandet mycket
slitet. Lindgren, Astrid: Madicken. Rabén & Sjögren, 1976. Sjätte upplagan. 187 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Mäst.det.Blomkvist lever farligt. Rabén & Sjögren, 1951. Illustrerad av
Laurell Eva. 173 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Namnteckning på
insidan av pärmen. Namnstämpel på försättsbladet. Lindgren, Astrid: Mästerdetektiven Blomkvist. Rabén & Sjögren, 1994. 156 s.
Cartonnageband. Namnteckning. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Mästerdetektiven Blomkvist lever farligt. Rabén & Sjögren, 1994. 175 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Mera om oss barn i Bullerbyn. Rabén & Sjögren, 1995. 15:e upplagan.
Illustrerad av Ilon Wikland. 132 s. Cartonnageband. Gott skick. Lindgren, Astrid: Mio, min Mio. Rabén & Sjögren, 1998. 183 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Gott skick. Lindgren, Astrid: Mio, min Mio. Rabén & Sjögren, 1954. Originalupplaga. Illustrerad av Ilon
Wikland. 190 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Lindgren, Astrid: Nils Karlsson-Pyssling. Rabén & Sjögren, 1975. Illustrerad av Ilon
Wikland. 121 s. Halvklotband. Namnteckning på insidan av pärmen. Något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Lindgren, Astrid: Nils Karlsson-Pyssling. Rabén & Sjögren, 1967. 14:e upplagan. 150 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Främre pärmen med något nött ytskikt, annars i gott skick Lindgren, Astrid: Nils Karlsson-pyssling flyttar in. Rabén & Sjögren, 1990. Åttonde
upplagan. 23 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna. Lindgren, Astrid: Nya hyss av Emil i Lönneberga. Rabén & Sjögren, 1966.
Originalupplaga. 160 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Lindgren, Astrid: Nya hyss av Emil i Lönneberga. Rabén & Sjögren, 2002. Nionde
upplagan. Illustrerad av Björn Berg. 159 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Lindgren, Astrid: Nya hyss av Emil i Lönneberga. Rabén & Sjögren, 1966.
Originalupplaga. Illustrerad av Björn Berg. 160 s. Klotryggsband. Bandet något nött. Lindgren, Astrid: Pippi håller kalas. Rabén & Sjögren, 1970. Illustrerad av Ingrid Vang
Nyman. 24 s. Cartonnageband. Något sliten. Lindgren, Astrid: Pippi Långstrump. Rabén & Sjögren, 1968. 17:e upplagan. 176 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Namnteckning. Något nött i kanterna. Lindgren, Astrid: Pippi Långstrump går om bord. Rabén & Sjögren, 1967. 15:e upplagan.
192 s. Klotryggsband. Illustrerad. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Pippi Långstrump går ombord. Rabén & Sjögren, 1948. Femte
upplagan. Illustrerad av Ingrid Nyman, Vang. 192 s. Klotryggsband. Namnteckning på insidan av
pärmen. Stämpel på försättsbladet. Bandet mycket slitet. Lindgren, Astrid: Pippi Långstrump i Söderhavet. Rabén & Sjögren, 1969. 15:e upplagan.
190 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Lindgren, Astrid: Pippi Långstrump i Söderhavet. Rabén & Sjögren, 1995. 19:e upplagan.
124 s. Cartonnageband. Illustrerad. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Pippi Langstrumpf geht an bord. Verlag Friedrich Oetinger, Hamburg, 1955. In
German. 208 p. Cloth-spine binding. Illustrated. Very good condition. Lindgren, Astrid: Rasmus på luffen. Rabén & Sjögren, 1992. 161 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Mycket gott skick. Lindgren, Astrid: Rasmus på luffen. Rabén & Sjögren, 1956. Originalupplaga. Illustrerad
av Eric Palmquist. 181 s. Klotryggsband. Anteckningar på försättsbladet. .Små fläckar på snittet i
främre delen av boken. Hörnen något stötta . Annars i gott skick. Lindgren, Astrid: Rasmus, Pontus och Toker. Rabén & Sjögren, 1980. Tredje upplagan.
Illustrerad av Eric Palmquist. 194 s. Cartonnageband. En Lejon-bok. Lindgren, Astrid: Rasmus, Pontus och Toker. Rabén & Sjögren, 1990. Fjärde upplagan.
Illustrerad av Eric Palmquist. 194 s. Cartonnageband. Gott skick. Lindgren, Astrid: Rasmus, Pontus och Toker. Rabén & Sjögren, 1957. Originalupplaga.
Illustrerad av Eric Palmquist. 191 s. Klotryggsband. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. En
fläck på snittet. Namnstämpel på smutstitelbladet Lindgren, Astrid: Ronja Rövardotter. Rabén & Sjögren, 1981. Originalupplaga. Illustrerad
av Ilon Wikland. 235 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Lindgren, Astrid: Ronja Rövardotter. Rabén & Sjögren, 1981. Illustrerad av Ilon Wikland.
235 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Illustrerad. Lindgren, Astrid: Vi på Saltkråkan. Rabén & Sjögren, 1980. Femte upplagan. Illustrerad av
Ilon Wikland. 244 s. Cartonnageband. Gott skick. Lindgren, Astrid: Vi på Saltkråkan. Rabén & Sjögren, 1964. Illustrerad av Ilon Wikland. 244
s. Pappband. Gott skick. Lindström, Håkan: Den hemliga amfibiegiron Tre svenska pojkar på äventyr jorden runt. Saxon
& Lindströms, 1944. 213 s. Halvklotband. Gott skick. Med teckningar av Curt Blix. Lindwall, Dagmar: Maja i viken Berättelse för flickor. B. Wahlströms bokförlag, 1945. 138 s.
Halvklotband. Anteckningar på insidan av pärmen. Något sliten. Löfwenmark, Annie: Sökare och vandringsmän. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1931. 112
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. London, Jack: Jerry. Vårt Hems förlag, 1926. 208 s. Klotband. Något nött i kanterna. Färgat övre
snitt. Namnteckning på försättsbladet. Lönroth, Elisabet: Förr och nu Sagor och berättelser. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1917. 170
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Illustrerad. Lundberg, Alicia: Bergsgorillornas rike. Liber Förlag, 1990. 32 s. Cartonnageband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Författarens signatur. Lundberg, Max: Mats farfar. En bok för alla, 1996. Illustrerad av Fibben Hald. opaginerad.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Malmquist, Eva: Landet överallt. Bonniers, 1955. 156 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna.
Mann, Mary E: Fattigfolk för en vecka Berättelse. Albert Bonniers förlag, 1900. 206 s.
Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Mayne-Reid, Kapten: De unga jägarne. Adolf Johnsons förlag, 1909. 227 s. Halvklotband.
Ryggen något trasig. Bandet något slitet. Ungdomens bibliotek N:o 111. Mayne-Reid, Kapten: Marian Mestisflickan. F.C. Askerbergs bokförlag, 1902. 207 s.
Halvklotband. Bandet något slitet. En fläck på pärmen. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Mebs, Gudrun: Söndagsbarn. Berghs Förlag, 1991. Andra upplagan. 134 s. Pocket. Gott skick.
Illustrerad. Melander, Richard: Bengt Runes äventyr En svensk ynglings upplevelser på Sydamerikas
pampas. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1922. 224 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Försättsblad
utrivet. Melander, Richard: Smugglarne Berättelse från västkusten. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1918.
240 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Ryggen något trasig i övre och nedre
kanten. Annars ett fint exemplar. Meyn, Niels: Diamantön Äventyrsbok för pojkar. Stockholms Bokindustri Aktiebolag, 1930. 160
s. Klotryggsband. Namnteckning på försättsbladet. Inre falsar spruckna. Översättning från
danskan av William Hällström Milne, A.A. (Alan Alexander): Nu är vi sex. BonnerCarlsen, 2000. Illustrerad av Shepard E.H..
111 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Moe, Louis: Troldebogen Troldebogen, Bro Bro Brille, Fuglebogen, Havets bog, Julemandens
bog.. Hernov, 1966. På danska. opaginerad. Klotryggsband. Bandet något slitet. Inlagan fin.
Illustrerad. Namnteckning på insidan av pärmen. Djurbilder klistrade på bakre pärmen.Namnet
skrivet med blyerts på snittet. Möllhausen, Balduin: Flyktingen Berättelse från Mexiko. Adolf Johnsons förlag, 1896. 438 s.
Halvklotband. Nött i kanterna. En fläck på ryggen. Med omkring 50 illustrationer af E. Åberg.
Ungdomens Bibliotek N:o 35. Stämpel på omslaget. Montgomery, L.M: Drömmens uppfyllelse. Gleerups, 1946. 280 s. Klotryggsband. Gott skick.
Montgomery, L.M: Vår vän Anne. Gleerups, 1972. Tionde upplagan. 279 s. Klotryggsband.
Mycket gott skick. Mörkhöj, Johanne: Storskogens dotter. A.B. Lindqvists förlag, 1948. 91 s. Häftad.
Häftesomslaget löst. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mulford, C. E.: Hopalong Cassidy. Lars Hökerbergs bokförlag, 1953. 176 s. Klotryggsband.
Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Anteckningar på titelbladet. Något gulnad. Munthe, Gustaf: Jorden runt med Rasmus Barnens dagsboken 1953. Bengtsons litografiska,
1953. Illustrerad av Kurt Jungstedt. opaginerad. Häftad. Gott skick. Lite ritat på häftesomslagets
insida. Needle, Jan: Ett eländigt ställe Noveller. Författarförlaget, 1988. 134 s. Cartonnageband. Något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Norborg, Knut: Första frimärksboken. Rabén & Sjögren, 1992. Illustrerad av Suneson. 61
s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Nordin, Eric: Järngänget slår till. B. Wahlströms bokförlag, 1955. 135 s. Halvklotband.
Namnteckning på smutstitelbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Norrlid, Carl-Anders: Resan till Kalajoki. Alla barns bokklubb, 1984. Illustrerad av Nygren Tord.
opaginerad. Cartonnageband. Sprucken i bakre falsen annars i gott skick. Nylund, Martin: Andarnas berg Ur äventyrens värld. Pojkboken 1946. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1946. 76 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Olmer, Helga: Prinsessorna i Trollskogen. Lindqvists Förlag, 1942. Illustrerad av Lundström
Casa. opaginerad. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Olsson, Sören: Bert och bacillerna. Rabén & Sjögren, 1997. Illustrerad av Härdin Sonja.
159 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Olsson, Sören: Bert och badbrudarna. Rabén & Sjögren, 1993. Illustrerad av Härdin
Sonja. 211 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Olsson, Sören: Sunes jul.. Rabén & Sjögren, 1992. Andra upplagan. 171 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Orgel, Doris: Lisa, Sam och sköldpaddan. Carlsen if, 1972. Illustrerad av Ilon Wikland. 62 s.
Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Jag kan läsa böckerna. Örnulf, Gunnar: Upp med händerna äventryrsbok för pojkar. Ardor, 1932. Andra upplagan. 158
s. Klotryggsband. Gott skick. Namnteckning på insidan av pärmen. Pajeken, Friedrich J.: Trappern Jim. En berättelse från Nordamerikas vilda vester. För ungdom.
Med 4 färgtrycksplanscher.. Gustaf Chelius, Stockholm, 1894. 162 s. Dekorerat klotband. Bandet
slitet. Palm, Amy: Barnen på Broby Berättelse. Lars Hökerbergs bokförlag, 1925. Åttonde upplagan.
Illustrerad av Ottilia Adelborg. 159 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något
fläckigt. Annars ett fint exemplar. Palm, Amy: Barnen på Broby Berättelse. Lars Hökerbergs bokförlag, 1925. Åttonde upplagan.
Illustrerad av Ottilia Adelborg. 159 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Fläckad.
Annars ett fint exemplar. Palm, Amy: Borta och hemma eller mera om Barnen på Broby. Lars Hökerbergs bokförlag,
1924. Sjätte upplagan. 141 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något
fläckigt. Annars ett fint exemplar. Med helsidesillustrationer och vignetter av Annicka Öman. Palm, Amy: Greta och Wanda Berättelse för barn. Lars Hökerbergs bokförlag, 1920. Sjätte
upplagan. Illustrerad av Ottilia Adelborg. 144 s. Halvklotband. Sida något trasig. Namnteckning på
försättsbladet. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Den tredje boken om Barnen på
Broby. Pascha, Hobart: Amiral Hobart Paschas lif och bedrifter under engelsk och turkisk
örloggsflagg berättade af honom sjelf. Adolf Johnsons förlag, 1889. 267 s. Halvklotband. Ryggen
något lös. Bandet något slitet. Ungdomens Bibliotek XV. Pedersen, Signe: En makalös bror. Sörlins förlag, 1941. 151 s. Halvklotband. Anteckningar på
försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Sörlins ungdomsböcker. Pedersen, Signe: Sven och jag på sommarlov. Sörlins förlag, Norrköping, 1944. 120 s.
Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Sidor vikta. Peterson, Hans: Liselott och Garaffen. Rabén & Sjögren, 1962. Illustrerad av Ulla Sundin-
Wickman. 149 s. Klotryggsband. Gott skick. Peterson, Hans: Liselott och Garaffen. Rabén & Sjögren, 1962. 131 s. Cartonnageband.
Enstaka fläckar på bandet. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Glada
grodan. Phillipps-Wolley, Clive: Guld, Guld i Cariboo! Äventyr i Brittiska Columbia. A.-B. Adolf Johnsons
& C:is förlag, 1916. 251 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Bandet något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Ungdomens Bibliotek N:o 123. Porter, Eleanor: Pollyanna växer upp.. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1968. 184 s.
Klotryggsband. Gott skick. Pröysen, Alf: Mera om gumman som blev liten som en tesked. Rabén & Sjögren, 1969.
Femte upplagan. 135 s. Klotryggsband. Gott skick. Gulnad. Pröysen, Alf: Teskedsgumman i sagoskogen. Rabén & Sjögren, 1968. Andra upplagan.
Illustrerad av Björn Berg. 124 s. Klotryggsband. Något gulnad. Illustrerad. Något snedläst. Pyle, Howard: Robin Hood. Niloe, 1982. Illustrerad av författaren. 317 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Bandet något nött. Pyle, Howard: Robin Hood. Lindblads, 1980. Andra upplagan. 158 s. Halvklotband. Bandet
något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Pyle, Howard: Robin Hood. Lindblads, 1975. 158 s. Klotryggsband. Gott skick. Raspe, Rudolf Erich: Baron Münchhausens, märkvärdiga resor och äfventyr till lands och
vatten. C.E. Fritzes Bokförlag, 1949. Illustrerad av Gustave Doré. 178 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Illustrerad. Raspe, Rudolf Erich: Baron Münchhausens, märkvärdiga resor och äfventyr till lands och till
vatten. C.E. Fritzes Bokförlag, 1949. Illustrerad av Gustave Doré. 178 s. Halvfranskt band. Mycket
gott skick. Marmorerade pärmar. Färgat övre snitt. Ressner, Phil: Alfred Peterson. Carlsen, 1965. 46 s. Cartonnageband. Bandet något slitet.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad av Arnold Lobel. Svensk text Lennart Hellsing. Richter-Frich, Övre: Jonas Fjeld Junior Pojkroman. Dahlbergs förlag, 1919. 152 s. Häftad.
Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Richter-Frich, Övre: Prisflygaren (Jonas Fjeld Junior) Pojkbok. A.-B. Lindqvists förlag, 1942. 109
s. Pappband. Bandet slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Något fläckig. Inlagan fin.
Kronbiblioteket. Roos, Anna Maria: Hem och Hembygd i Önnemo. Bonniers, 1967. 306 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Roos, Anna Maria: Hem och Hembygd I Önnemo. Albert Bonniers förlag, 1924. 306 s.
Klotband. Något sliten. Inlagan fin. Illustrerad. Skolbok andra skolåret. Roos, Anna Maria: Hem och Hembygd I Önnemo.. Albert Bonniers förlag, 1981. 306 s.
Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Skolbok andra skolåret Roos, Anna Maria: Lekar och sagospel. Norstedt och söners förlag, 1915. 150 s. Halvklotband.
Smärre anteckningar med blyerts. Något sliten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Roos, Anna Maria: Önnemofolk Berättelser och visor. Albert Bonniers förlag, 1920. 230 s.
Klotband. Gott skick. Illustrerad. Rosen, Erwin: En odågas äventyr i Amerika. Minnen och intryck. Wahlström & Widstrand,
1914. Tredje upplagan. 251 s. Halvklotband. Delvis något fuktskadad. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Emil Nilssons Ex Libris. Ruppert, G.: Järnhand Indianberättelse för ungdom. Li ndqvist, 1940. 176 s. Klotryggsband.
Något fläckig. Inlagan lätt bruten. Något gulnad. Klisterrester på insidan pärmarna. Namnteckning
i blyerts insidan pärm Sandberg, Algot: Sol-Öga eller Svenskarna i Delaware. F.C. Askerberg, 1009. 212 s.
Klotryggsband. Något fläckig. Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Illustrerad.
Illustrerad med 5 helsidespolanscher Sandwall-Bergström, Martha: Kulla-barnen på herrgården. Bonniers, 1957. 218 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Sandwall-Bergström, Martha: Kulla-Gulla. Bonniers, 1945. Originalupplaga. 174 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Sandwall-Bergström, Martha: Kulla-Gulla håller sitt löfte. Bonniers, 1950. 170 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Sandwall-Bergström, Martha: Kulla-Gulla håller sitt löfte. Bonniers, 1985. 136 s.
Cartonnageband. Ryggen lätt fläckad. Annars ett fint exemplar. Sang, Curt: Kilroy möter kallt stål. B. Wahlströms bokförlag, 1959. 134 s. Halvklotband. Saxegaard, Annik: Boy och Buster. Wahlströms, 1954. 85 s. Klotryggsband. Gott skick.
Illustrerad. Något gulnad i kanterna.Trasig i kanten på sid.47 Schultz, Karin: Pansarhajar, skräcködlor och grottmänniskor livets utvecling på jorden. Natur
och kultur, 1956. 140 s. Klotryggsband. Gott skick. Dedikation, handskriven. Illustrerad. Scott, Michael: Tom Cringles loggbok. Fahlcrantz & Gumaelius, 1948. 388 s.
Halvklotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Scott, Walter: Ivanhoe. Albert Bonniers förlag, 1953. 278 s. Klotryggsband. Gott skick.
Illustrerad. Något gulnad. Text på försättsblad.Små fläckar på försättsbladets baksida. Sefve, Ivar: Utdöda djur några drag ur djurlivet i frgågna tider. Natur och kultur, 1924. 168 s.
Klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Sewell, Anna: Vackra Svarten. Wahlströms, 1969. 158 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad.
Singer, Isaac Bashevis: Sagor. Brombergs, 1989. 351 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Skovgaard-Petersen, C: Ungdomens bok. P. Palmquists aktiebolag, 1916. Fjärde upplagan.
267 s. Dekorerat klotband. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Sobol, Donald J: Snillet och fallet med piratguldet. B. Wahlströms bokförlag, 1979.
Cartonnageband. Gott skick. Poppisserien. Söderling-Brydolf, Christina: Syrrans dagbok Berättelse för flickor. B. Wahlströms bokförlag,
1951. 137 s. Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Anteckningar på insidan av pärmen.
Bandet något slitet. Inlagan fin. Söderlund, Elise: Gossar förr i världen. Folkskolans barntidnings förlag (Stina Quint),
Stockholm, 1915. 140 s. Klotband. Gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Med illustrationer av
David Ljungdahl. Barnbiblioteket Kamraterna Band 14. Stevenson, Robert Louis: Catriona Fortsättning på "Bortsnappad" d.ä. Anteckningar om David
Balfours vidare äventyr hemma och utomlands. Albert Bonniers förlag, 1922. 480 s. Halvklotband.
Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Inlagan fin.
Försättsblad saknas. Stevenson, Robert Louis: Dr Jekyll och Mr Hyde. Carlsen, 1990. Originalupplaga. 93 s.
Cartonnageband. Gott skick. Gulnad. Carlsens klassiker. Stidworthy, John: Livet börjar detektivhistorien om livet på vår jord. Hallgren och Fallgren, 1987.
37 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Stowe, Beecher, Harriet: Onkel Toms stuga. Adolf Johnsons förlag, 1902. Andra upplagan. 74
s. Halvklotband med skyddsomslag. Namnteckning på försättsbladet. Skyddsomslaget något
trasigt. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Ungdomens bibliotek N:o 42. Illustrerad. Stowe, Beecher, Harriet: Onkel Toms stuga. Bokförlaget Ardor, 1945. 155 s. Halvklotband.
Anteckningar på försättsbladet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Bandet något fläckigt. Stowe, Beecher, Harriet: Onkel Toms stuga Bearbetning för ungdom. Adolf Johnsons förlag,
1897. 74 s. Halvklotband. Sliten. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Illustrerad. Ungdomens
Bibliotek 42. Strang, Herbert: Jack Brown från Mukden En skildring från rysk-japanska kriget. Gleerups,
1906. 350 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Strang, Herbert: Kobo Berättelse från rysk-japanska kriget. Gleerups, 1905. 338 s.
Halvklotband. Ryggen något trasig. Bandet slitet. Inlagan fin. Med bilder och kartor. Strang, Herbert: Samba En berättelse om Kongoslaveriet. Gleerups, 1907. 358 s.
Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Ryggen något trasig i övre
kanten. Annars ett fint exemplar. C.W.K. Gleerups ungdomsböcker N:o 18. Striker, Fran: Svarta Masken och stråtrövarna. Wahlströms, 1964. 140 s. Klotryggsband. Gott
skick. Strömberg, Sigge: Två tjuvpojkars äventyr. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1935. 62 s. Häftad.
Omslaget med lätt nötta kanter, annars i mycket gott skick Strömgren, Elly (red.): Bland tomtar och troll. Åhlén & Söners Förlag, 1950. Illustrerad av
John Bauer och Einar Norelius. 125 s. Klotryggsband. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Sundby, Carl: Köp skosnören!. Lindqvists, 1947. 125 s. Halvklotband. Namnteckning på
insidan av pärmen. Bandet något slitet. Något fläckig. Bläck på omslag.
Swift, Jonathan: Gullivers Resor till Lilliput och Brobdingnag. Med öfver sextio illustrationer af
T. Morten.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1876. 6+160+240 sidor. Halvklotband. Marmorerade pärmar.
Främre häftesomslag medbundet. Rikligt illustrerad. Gott skick. Swift, Jonathan: Gullivers resor till Lilliput och Brobdingnag Bearbetade och berättade för
ungdomen av Bertram Grimm. Thure Wahledows förlag, Stockholm, 1924. 216 s. Inbunden.
Ryggen något lös. Bandet något fläckigt. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar.
Utgivna till 200-årsminnet av deras tillkomst. Klassiska Folkböcker II. Illustrerad av Robert
Högfeldt Tames, Richard: Step into...Ancient Greece. Lorenz, 1999. In English. 61 p. . Very good
condition. Tenfjord, Jo: Tre förtrollade ord En julberättelse från Norge om att vara rädd. Verbum, 1979.
Illustrerad av Berle Reidar Johan. 30 s. Klotryggsband. Gott skick. Thorburn, Uno: Med Fidra på världsomsegling Med förord av Sune Tamm. Albert Bonniers
förlag, 1946. 225 s. Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något slitet. Något
fläckig. Utvikbara kartor/planscher. Önskeböckerna. Thorburn, Uno: Med Fidra på världsomsegling.. Bonniers, 1924. Fjärde upplagan. 280 s.
Klotryggsband. Något sliten. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Utvikbara
kartor/planscher. Tikkanen, Märta: Bryta mot lagen. Trevi, 1992. 56 s. Cartonnageband. Bandet något slitet.
Inlagan fin. Teckningar av JJ Tikkanen. Utges i samarbete med LL-Stiftelsen. Märke från
avskrapad klisterlapp på bandets framsida. Topelius, Margaretha: Mor berättar för sina små. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1923. Illustrerad
av Maj Lindman-Jan. 114 s. Klotryggsband. Bandet slitet. Fläckad. Illustrationerna färglagda i
efterhand Townsend, Sue: Unge Adrians lidanden. Legenda, 1987. 249 s. Pocket. Gott skick. Turner, Ethel: Sju syskon. Albert Bonniers förlag, 1952. 200 s. Klotryggsband. Bandet mycket
slitet. Bandet trasigt. Ryggen lös. Stämpel " Björstorps folkskola " på försättsbladet. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Huckleberry Finn. Tidens förlag, 1964. Översatt av
Gustav Sandgren. Illustrerad av Eric Palmquist. 313 s. Klotryggsband. Gott skick. Namnteckning
på försättsbladet. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Huckleberry Finn. Del 2. Nordiska bokförlaget,
1913. Sidorna 195-383. Häftad. Nött i kanterna. Endast del 2 av 2 Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Huckleberry Finns äfventyr. Björck &
Börjesson, Stockholm, 1919. Fjärde upplagan. 290 s. Häftat originalband. Bandet något slitet.
Inlagan något gulnad.Tillskrift på titelblad. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Huckleberry Finns äventyr. Lindblads, 1973. 159
s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Twain, Mark (Samuel Langhorne Clemens): Tom Sawyer som detektiv. B. Wahlströms
bokförlag, 1929. 132 s. Klotryggsband. Bandet slitet. Namnteckning på försättsbladet. Venttura, Piero: Kreta. opal, 1985. 45 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Verne, Jules: Från jorden till månen. AB Litterära verk, Malmö, 1969. 224 s. Dekorerat
skinnimitationsband. Gott skick. Övre guldsnitt. Illustrerad. Verne, Jules: Från jorden till månen. Lindqvist, 1969. 159 s. Cartonnageband. Gott skick.
Något gulnad. Illustrerad. Verne, Jules: Från jorden till månen. Lindqvist, 1969?. Illustrerad av P. Bernardini & M.
Cammilli. 159 s. Cartonnageband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Verne, Jules: Från jorden till månen. Månen runt.. Niloe, 1987. 320 s. Skinnimitationsband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Guldornerad rygg. Verne, Jules: Från jorden till månen. Månen runt.. Niloe, 1987. 320 s. Skinnimitationsband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Guldornerad rygg. Verne, Jules: Jorden Rundt på 80 dagar. Bonniers, 1958. Översatt av Eyvind Johnson.
Illustrerad av Kriland Gösta. 205 s. Pappband med skyddsomslag. Fint exemplar.
Skyddsomslaget något slitet. Bonniers folkbibliotek Verne, Jules: Jorden Runt på 80 dagar. Harriers, 1961. 286 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Guldornerad rygg. Verne, Jules: Jorden runt på 80 dagar. Bokhuset, 1984. 244 s. Cartonnageband. Inlagan fin.
Ryggen lagad. Verne, Jules: Jorden runt på 80 dagar. Bra Böcker, 1977. 244 s. Skinnimitationsband.
Guldornerad. Inlagan fin. Bandet något nött. Verne, Jules: Jorden Runt på 80 dagar. Carlsens, 1991. Originalupplaga. 111 s.
Cartonnageband. Gott skick. Något gulnad. Verne, Jules: Jorden Runt på 80 dagar. IBA, 1968. 122 s. Cartonnageband. Gott skick. Gulnad.
Verne, Jules: Tsarens kurir. Niloe, 1971. 320 s. Inbunden. Gott skick. En fläck på pärmen. Med
43 illustrationer av J. Férat. Verne, Jules: Tsarens kurir. Bonniers Junior-klassiker, 1981. 286 s. Pappband. Gott skick.
Något gulnad. Illustrerad. Borttagen text på försättsblad Verne, Jules: Tsarens kurir. Bonniers Junior Förlag AB, 1985. 286 s. Skinnimitationsband. Gott
skick. Illustrerad. Verne, Jules: Tsarens kurir. AB Lindqvists Förlag, 1955. 192 s. Linneryggsband. Gott skick.
Färgat övre snitt. Verne, Jules: Tsarens kurir. Vol. I-II. Världslitteraturens Förlag, 1927. 199 + 254. Halvfranskt
band. Något nött i kanterna. Wallander, Hjalmar: Pojkarna hos Block & Block. Lars Hökerbergs bokförlag, 1925.
Illustrerad av Ossian Elgström. 164 s. Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Pojkarnas bästa böcker XII. Wallin, John: Troll och solskensungar Sagor och berättelser samt små stycken för barnteatern.
Sörlins förlag, Norrköping, 1941. 174 s. Halvklotband. Sliten. Bandet något trasigt. Illustrerad.
Sörlins ungdomsböcker. Warne, Ingrid: Lyckade barnkalas. Lindblads, 1985. 79 s. Pocket. Gott skick. Gulnad. Text
insidan pärm.Liten fläck baksidan pärm. Wästberg, Anna-Lena: Gröna rummet. Albert Bonniers förlag, 1974. Illustrerad av Fibben Hald.
94 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Bonniers illustrerade
barnböcker. Wessnert, Gudrun: Stockholms blodbad Kristina Gyllenstierna berättar. LL-förlaget, 2000. 69 s.
Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Inlagan fin. Rikligt illustrerad.
Bilder: Måd Olsson-Wannefors. West, Nick: Alfred Hitchcock och Tre Deckare löser lurande lejonets gåta. B. Wahlströms
bokförlag, 1974. Femte upplagan. 196 s. Klotryggsband. Gott skick. Westeson, Hjalmar: Ödemarkens lustgård Verklighetsskildringar. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1924. Fjärde upplagan. 184 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre
häftesomslag medbundet. Marmorerade för/eftersättsblad. Wickers, Tony: Puck möter en främling. B. Wahlströms bokförlag, 1952. 131 s. Halvklotband.
Sliten. Namnteckning på insidan av pärmen. Ryggen något trasig i övre kanten. Wickers, Tony: Puck på irrvägar Berättelse för flickor. B. Wahlströms bokförlag, 1954. 133 s.
Halvklotband. Namnteckning på smutstitelbladet. Något sliten. Widerberg, Siv: Ett enda stort ljug???. Rabén & Sjögren, 1970. Illustrerad av Håkan
Nyberg. 85 s. Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Widholm, Solveig: Ann finner lyckan. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1955. 108 s. Klotryggsband.
Gott skick. Gulnad. Illustrerad. Wildenstein, Kurt: Dolf Boerhjälten En gosses faror och äfventyr under boerkriget 1899-1900.
Gustaf Chelius, Stockholm, 1900. 161 s. Halvklotband. Ryggen lös. Ryggen blekt. Bandet något
nött i kanterna. Stämpel på försättsbladet. För ungdomen berättad. Med 4 bilder i akvarelltryck. Winter, Reinhold: Purpur och lager Ett reseäfventyr. Stockholm. Central-Tryckeriet, 1876. 98 s.
Halvfranskt band. Något fläckig. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Wotton, Mabel E: Professorns småttingar. Nordiska Konst- och Bokförlaget, Stockholm, 1900.
1899 s. Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Med 80 originalteckningar af H.M. Brock. Öfversättning af Ernst Lundquist. Zacharias, Gun: Knoppen. Sober, 1985. Illustrerad av Karlsson Folke. 23 s. Cartonnageband.
Gott skick. |