| Biografier och memoarer, Efter 1900 |
|---|
|
Bragd och hjältedåd: Bragdernas belönare. Andrew Carnegies liv och verk av H.J. Kaeser;
Pojkgeneralen. En berättelse om världsscoutchefen lord Baden-Powells levnad och storartade
livsverk av Sven Svenson; Solskenskungen. En berättelse om William Hesketh Lever av H.J.
Kaeser.. Harriers bokförlag, Stockholm, 1945. 159+122+155. Halvfranskt band. Övre guldsnitt.
Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna. Brezjnev Sidor ur hans liv Med förord av Leonid I Brezjnev Under överinseende av
Sovjetunionens vetenskapsakademi. Corona, 1978. 269 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Carl Fredrik Scheffer Lettres particuliéres Carl Gustaf Tessin 1744-1752. Stockholm, 1982. In
French. 310 p. Clothbinding with dustwrapper. En bok till Gunnar Hirdman.. Arbetarnas Bildningsförbund, 1948. 157 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. Festskrift tillägnad hans exellens riksmarskalken juris doktor Birger Ekeberg den 10 augusti
1950.. Svensk Jurisstidning/Norstedts, 1950. 602 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Något nött i
kanterna. Hågkomster och livsintryck av svenska män och kvinnor. J. A. Lindblads Förlag, 1923. 288 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Tredje samlingen. Minnesskrift till borgarrådet Oscar Larsson den 10 november 1940.. Undervisningsroteln i
Stockholm, 1940. 350 s. Klotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Marmorerade
för/eftersättsblad. Färgat övre snitt. Mitt långa liv har lärt mig ... En levnadsvisdomens bok, skriven av sjuttio författare över sjuttio år
och redigerad av Nils Ekberg och Ivan Oljelund.. Nordisk Rotogravyr, 1949. 302 s. Halvklotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Mitt långa liv har lärt mig ... En levnadsvisdomens bok, skriven av sjuttio författare över sjuttio år
och redigerad av Nils Ekberg och Ivan Oljelund.. Nordisk Rotogravyr, 1949. 302 s. Halvfranskt
band. Fint exemplar. Inlagan fin. Bandet något nött. Vänners hyllning till J. Sigfrid Edström på sjuttioårsdagen den 21 november 1940.. Stockholm,
1940. In several languages. 604 p. Decorated linen-binding. Illustrated with photos. Very good
condition. Coloured upper edge. Ahlberg, Alf: Bernhard Eriksson - Minnesskrift.. Brunnsvikarnes Förbund, 1953. 89 s. Häftad.
Gott skick. Fotoillustrerad. Ahlberg, Alf: Från prästgård till arbetarhögskola. Natur och kultur, 1973. 172 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Åkerbladh, Ernst: Så gott jag minns.. Natur och kultur, 1961. 245 s. Klotryggsband. Illustrerad.
Mycket gott skick. Åkerlund, Berthil: Insida. Svenska personligheter i intervjuer om drivkraft och tro.. Cordia,
Uppsala, 1992. 242 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Alopaeus, Marianne: Betraktelser kring en gräns. Brombergs, 1981. Andra upplagan. 232 s.
Häftad. Gott skick. Althin, Torsten: Axel F. Enström, en minnesbok. Ingeniörsvetenskapsakademien Stockholm,
1958. 113 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Ancker, Estrid: Torgny Segerstedt 1876-1945. Studier i en personlighet.. Tidens förlag, 1962.
478 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Färgat övre snitt. Fotoillustrerad. Anderson, Ivar: Otto Järte - en man för sig.. Bonniers, 1965. 308 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Anderson, Ivar: Otto Järte - en man för sig.. Bonniers, 1965. 308 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Mycket gott skick. Ouppsprättad. Andersson, Leif: Idéerna som drivkraft. en vänbok till Tage Erlander.. Tidens förlag, 1969.
Tredje upplagan. 286 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Red. Anér, Josef: Magistern blev affärsman. Bonniers, 1961. 222 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Ask-Upmark, Erik: Resa genom åren. Almqvist & Wiksell, 1969. 289 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Aspelin, Gunnar: Lek och allvar. Minnesbilder från pojkåren.. Gleerups, 1968. 139 s. Häftad
med pappersomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Aurén, Sven: Också ett liv. En journalists minnen 1932-1942. Wahlström & Widstrand,
1973. 210 s. Klotband. Gott skick. Balch, Marston: Modern Short Biographies and Autobiographies.. Harcourt, Brace &
World, New York, 1940. In English. 589 p. Clothbinding. Very good condition. Ben-Guiron, David: I krig och fred.. Askild & Kärnekull, 1979. 234 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Bergman, Anna: Inte Pappas Flicka. Bra Böcker, 1987. 102 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Bergqvist, Olof: Bland svenkar finnar och lappar. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1939. 319
s. Klotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag medbundet.
Berkling, Anna Lisa: Folkhemsvår och krisår. Natur och kultur, 1978. 259 s. Inbunden med
skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Berman, Nils: Leva och läsa. I vimlet bland Thalias barn och diktens koryféer.. Rabén &
Sjögren, 1970. 143 s. Klotband. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott
skick. Bernadotte, Folke: I stället för vapen. Norstedt och söners förlag, 1948. Fjärde upplagan. 281 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. ("Barbro Alving
sept. 48") Bernadotte, Folke: Människor jag mött.. Albert Bonniers förlag, 1947. Illustrerad av Mark
Sylwan. 115 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Bernadotte, Folke: Människor jag mött.. Albert Bonniers förlag, 1947. Illustrerad av Mark
Sylwan. 115 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Bernadotte, Kerstin: Ett sånt liv. Albert Bonniers förlag, 1976. 198 s. Inbunden med
skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Bernadotte, Sigvard: Krona eller klave. Bonniers, 1975. 227 s. Häftad med pappersomslag.
Fotoillustrerad. Gott skick. Läsexemplar. D v s en egentligen inbunden bok, men där pärmar och
rygg saknas. Bernadotte, Wilhelm, Prins: Skärvor från fyra världsdelar. Norstedt och söners förlag, 1949. 361
s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Bildt, Carl: Uppdrag fred. Norstedts förlag, 1997. 549 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Gott skick. Bjarnhof, Karl: Historien om Sascha.. Bonniers, 1963. 218 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Bjerre, Poul: Kreuger.. Natur och kultur, 1932. 327 s. Häftad. Något sliten. Björkman-Goldschmidt, Elsa: Den värld jag mött. Norstedt och söners förlag, 1967. 323 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Björkman-Goldschmidt, Elsa: Jag minns det som i går. Norstedt och söners förlag, 1962. 290
s. Häftad. Något nött i kanterna. Björkman-Goldschmidt, Elsa: Vad hände sedan. Norstedt och söners förlag, 1964. 288 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Delvis ouppsprättad. Björkman-Goldschmidt, Elsa: Vägen till Villagatan. Norstedt och söners förlag, 1976. 229 s.
Klotband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Blomberg, David: En nittiotalsyngling. Hugo Gebers förlag, 1950. 194 s. Häftad. Illustrerad.
Något nött i kanterna. Boheman, Erik: På Vakt. Från attaché till sändebud. Minnesanteckningar. Norstedt och söners
förlag, 1963. Tredje upplagan. 250 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Bohman, Gösta: Så var det.. Bonniers, 1983. Illustrerad av Poul Ströyer. 356 s. Klotband. Gott
skick. Bonde, Knut: Tro mig om ni vill.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1936. 305 s. Privatband. Mycket
gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Illustrerad. Bakre häftesomslaget medbundet. Bonnier, Tor: Längesen. Bonniers, 1976. 252 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Born, Eric von: Den siste lantmarskalken. Norstedt och söners förlag, 1962. Biografi över Viktor
Magnus von Born. 290 s. Häftad. Något sliten. Brandt, Willy: Att ta parti för friheten Min väg 1930 - 1950. Norstedt och söners förlag, 1983. 377
s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Braun, Robert: I skuggan av Wienerwald. Norstedt och söners förlag, 1969. 198 s. Klotband.
Mycket gott skick. Bruce, Lennart: En sannsaga. Memoarer.. Tidens förlag, 1982. 307 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Brundtland, Gro Harlem: Mitt liv som kvinna och politiker 1939-1986. Norstedts förlag, 1998.
455 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Brunius, Célie: Lyssna till tystnaden - urAugust Brunius dagböcker: Liv, Arbete, Äktenskap.
Bonniers, 1956. 254 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Främre häftesomslag
medbundet. Brunius, Célie: Lyssna till tystnaden - urAugust Brunius dagböcker: Liv, Arbete, Äktenskap.
Bonniers, 1856. 254 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Färgat övre snitt. Bull, Francis: Traditioner och minnen. Forum, 1949. 340 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad.
Cellini, Benvenuto: Oeuvres complètes. Garnier Frères, (not dated). In French. Translated by
Léopold Leclanché. 2 vol. Cased boards. Foxed. Sporadic underlining of text in pencil. Exlibris. Chamberlain, Sir Austen: Under årens lopp.. Norstedt och söners förlag, 1936. 319 s. Häftad.
Gott skick. Considine, Bob: Lager Than Life. A Biography of the Remarkable Dr. Armand Hammer.. W.H.
Allen, 1976. In English. 278 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Illustrated with
photos. Cornell, Henrik: År och människor. Rabén & Sjögren, 1971. 266 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Croner, Fritz: Ett liv i vår tid.. Norstedt och söners förlag, 1966. 315 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Dahlberg, Folke: Folke Dahlberg. Wahlström & Widstrand, 1962. Illustrerad av Dahlberg
Folke. 15 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. De Geer, Gerard: Från sekelskiftet och framåt. Brottstycken ur en krönika.. Proprius, 1977. 227
s. Häftad. Något nött i kanterna. De Geer, Vilhelm: Ur kurs på tidshavet. Bonniers, 1962. 212 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Inklistrad maskinskriven dedikation till herr Erik Bergenstråhle med
författarens handskrivna namnteckning. Dmitrievsky, S.: Stalin.. Albert Bonniers förlag, 1931. 321 s. Häftad med pappersomslag.
Fotoillustrerad. Inlagan fin. Skyddsomslaget något slitet. Eban, Abba: En självbiografi. Rabén & Sjögren, 1978. 524s+8 planscher. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Eden, Anthony: Fullbordad cirkel. Sven-Erik Berghs Förlag, 1960. 532 s. Häftad. Ouppsprättad.
Nött i kanterna. Edwards, Ruth Dudley: Victor Gollancz - a biography. Victor Gollancz Ltd, 1987. In English. 782
p. Clothbinding with dustwrapper. Mint. Illustrated with photos. Eidmark, Henry: Under-Gunder i Amerika Häggturnéns ocensurerade loggbok.. Åhlén och
Åkerlunds förlag, 1943. 62 s. Häftad. Häftesomslaget löst. Bandet slitet. Anteckningar på
titelbladet. Tidningsformat. Einhorn, Jerzy: Utvald att leva Minnen. Albert Bonniers förlag, 2000. 500 s. Pocket. Gott skick.
Fotoillustrerad. Eklundh, Albert: Min gård i skogarna. Gleerups, 1956. 166 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Färgat övre snitt. Empain, Edouard-Jean: Baronen - En affärsmans liv och öde.. Svenska Dagbladet, 1987. 251
s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Engberg, Maud: Hjärtats kavaljer: Clarence von Rosen.. Bonniers, 1979. 330 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Ex Libris: J. Anderud. Enquist, Per Olov: Boken om Blanche och Marie.. Norstedts förlag, 2004. 257 s. Klotband med
skyddsomslag. Fälldin / Lagercrantz, Thorbjörn / Arvid: En bonde blir statsminister.. Albert Bonniers förlag,
1998. 341 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Flexner, Abraham: I remember. Simon and schuster, 1940. In English. 414 p. Clothbinding.
Good condition. Illustrated with photos. Flood, Hulda: Agda Östlund. Pionjär i genomnbrottstid.. Kooperativa Förbundets förlag, 1954.
126 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Fogelberg, Evy: Bland fångar och fria. Nya drag ur Mathilda Wredes liv och verksamhet.. J.A.
Lindblads förlag, Uppsala, 1922. 128 s. Häftad. Något nött i kanterna. Anteckningar på
smutstitelbladet. Fogelberg, Torbjörn: Godsägare Oscar Ekman på Bjärka-Säby. Människor, miljöer och tankar
kring en stor svensk donator.. Göteborg, 1995. 530 s. Klotband. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Bandet
något nött. Fogelklou, Emilia: Arnold. Bonniers, 1944. Originalupplaga. 322 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Ryggen något bucklig. Inlagan fin. Fogelmarck, Stig: Rum i tiden. Miljöer, människor och sköna ting.. Bonniers, 1990. 423 s.
Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad. Forser, Tomas: Jag har speglat århundradet. En bok om Per Nyström - Historikern,
publicisten, ämbetsmannen.. Rabén Prisma, 1996. 459 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Fotoillustrerad. Frestadius, Otto: Ottos minnen. Em 1800-talsborgares öden och äventyr i Stockholm och på
kontinenten. Norstedts förlag, 2002. 259 s. Inbunden med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott
skick. Friberg, Johan August: Mitt liv.. Norberg, 1962. 136 s. Häftad. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
Friesen, Bertil von: Sällskap på resan Möten med människor. Bonniers, 1973. 212 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Frostin, Greta: I världen ett hem.. Diakonistyrelsens bokförlag, 1964. Illustrerad av Evert
Skymne. 173+245. 2 vol. Häftad. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Inlagan fin. Gårdlund, Torsten: Knut Wicksell: Rebell i det nya riket.. Bonniers, 1956. 411 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Något sliten. Gårdlund, Torsten: Knut Wicksell: Rebell i det nya riket.. Bonniers, 1956. 411 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Golendorf, Pierre: Kuba - misstänksamhetens ö. René Coeckelberghs, 1979. 321 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Gordon, Anne Wolridge: Peter Howard Life and Letters.. Hodder and Stroughton, 1969. In
English. 318 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Illustrated with photos. Granqvist, Hans: Om bovar, kineser och tibetanska lamor. Delar av en självbiografi.. Norstedts
förlag, 1991. 180 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Gress, Elsa: Fågelfri och främling. Student- och ockupationsår 1938-1948.. Trevi, 1976. 301 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Guevara, Che: Dagbok från Bolivia 7 november 1966 - 7 oktober 1967. Rabén & Sjögren,
1968. 231 s. Pocket. Rikligt illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Något nött i kanterna.
Gunnerfeldt, Knut: Flygande samarit. Wahlström & Widstrand, 1939. 232 s. Häftad.
Bandet slitet. Bandet något fläckigt. Något fuktskadad. Sparsamt illustrerad. Gustafsson, Lars: Herr Gustafsson själv. Bokförlaget Aldus, 1973. 241 s. Pocket. Gott skick.
Hallgren, Bengt: Guds finger i Uppsala. Alba, 1981. 118 s. Inbunden. Gott skick. Hamilton, Hugo: Dagböcker 1911-1916. Norstedt och söners förlag, 1955. 412 s.
Klotryggsband. Gott skick. Hamilton, Hugo: Dagböcker 1911-1916, 1917-1919. Norstedts förlag, 1955,1956. 412+552. 2
vol. Klotryggsband. Främre häftesomslag medbundet. Band l i gott skick. Band ll fläckat och stötta
hörn. Utrangerade biblioteksband. Hamilton, Hugo: Dagböcker 1917-1919.. Norstedt och söners förlag, 1956. 552 s. Häftad. Gott
skick. Hamilton, Hugo: Hågkomster. Albert Bonniers förlag, 1928. 366 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Främre häftesomslag medbundet. Ryggen något sliten. Marmorerade för/eftersättsblad.
Fotoillustrerad. Hammar, Hugo: Från Ölands Alvar till livets. Minnen I. Hugo Gebers förlag, 1937. Andra
upplagan. 271 s. Halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerat snitt. Marmorerade pärmar.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Fotoillustrerad. Gott skick Hammarskjöld, Dag: Vägmärken. Bonniers, 1963. 178 s. Klotryggsband. Välläst med
anteckningar och understrykningar i texten samt medföljande tidningsurklipp.Bakre pärm ojämt
blekt. Förövrigt i gott skick. Hammer / Lyndon, Armand / Neil: Hammer - Vittne till historien.. Folket i Bilds Förlag, 1989.
554 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Harrison, Nancy: Winnie Mandela.. Brombergs, 1987. 231 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Inlagan fin. Hartman, Olov: Brusande våg.. Rabén & Sjögren, 1977. Andra upplagan. 212 s.
Pappband. Mycket gott skick. Hartman, Olov: Klartecken. Rabén & Sjögren, 1977. 286 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Havel, Václav: Fjärrförhör. Samtal med Karel Hvizdala Bonn-Prag 1985-86. Ordfronts förlag,
1987. 183 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Haydon, B. R.: Sann lögn Berömda memoarer. Ur B. R. Haydons självbiografi och dagbok.
Wahlström & Widstrand, 1947. 220 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Inlagan fin. Ouppsprättad. Hedenius, Ingemar: Varför blev jag den jag är ?. Brombergs, 1992. 155 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Hedvall, J. Arvid: Upsala - Göteborg via Göttingen Bergslaget Örebro 1906 -1929. Föralgs AB
Västra Sverige, 1961. 264 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Heland, Erik von: Delegaten och resenären.. LTs förlag, 1971. 271 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Heland, Erik von: Ett kvarts sekel 1894-1919.. LTs förlag, 1968. 242 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något fläckat. Heland, Erik von: Ett kvarts sekel 1894-1919.. LTs förlag, 1968. 242 s. Häftad. Illustrerad.
Ouppsprättad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Heland, Erik von: Optimismens och besvikelsens år 1922-1952.. LTs förlag, 1969. 239 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Hennings, Beth: Resa genom sju decennier.. Norstedt och söners förlag, 1963. 321s +
planscher. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Herlitz, Nils: Tidsbilder. Upplevelser sedan sekelskiftet.. Norstedt och söners förlag, 1965. 369
s. Klotband. Mycket gott skick. Herlitz, Nils: Tidsbilder. Upplevelser sedan sekelskiftet.. Norstedt och söners förlag, 1965. 369
s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Hjern, Kjell: Kära du. Svenska brev från sju sekel.. Forum, 1968. 189 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Högberg, Staffan: Generalkonsuln. Axel Ax:son Johnson som företagare 1910-1939..
Norstedts förlag, 1990. 276 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Höjer, Signe: Arvet från läsarna. LTs förlag, 1976. 287 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Fotoillustrerad. Höjer, Signe: Läsarungen växer upp. LTs förlag, 1978. 219 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Höjer, Signe: Mitt i livet. LTs förlag, 1983. 220 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Höjer, Signe: Vägen till Hagalund. LTs förlag, 1979. 202 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Höjer, Signe: Vägen till Hagalund. LTs förlag, 1981. Andra upplagan. 202 s. Dekorerat
klotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Holm, Anny: En Stockholmsflickas Dagbok.. Prisma, 1983. 252 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Horne, Alistair: Macmillan 1894 - 1956. Volume I of the Official Biography.. Macmillan, 1989. In
English. 535 p. Clothbinding with dustwrapper. Mint. Illustrated with photos. Huldén, J. J.: Severin Johansson. Ett amatörportätt.. Albert Bonniers förlag, 1935. 193 s. Häftad
med pappersomslag. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Huldén, J. J.: Severin Johansson. Ett amatörporträtt.. Albert Bonniers förlag, 1935. 193 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Ishimoto, Shidzué: Min värld - och en ny.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1936. 262 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Färgat övre snitt. Iveroth, Axel: Det goda samhället.. Norstedt och söners förlag, 1977. 359 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Iveroth, Axel: Det goda samhället.. Norstedt och söners förlag, 1977. 359 s. Klotband med
skyddsomslag. Ett hörn något stött. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Jacobsson, Karin ( Red.): Älskade farfar Brevväxlingen mellan Gustaf & Raoul Wallenberg
1924-1936. Bonniers, 1987. 207 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Jäder, Karl: Ett gåtfullt geni. En bok om E.H. Thörnberg och hans livsverk.. Gummessons,
1968. 214 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något
slitet. Jägerskiöld, Stig: Riksföreståndaren. Gustaf Mannerheim 1919.. Holger Schildts
förlagsaktiebolag, 1969. 334 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Jangfeldt, Bengt: En osalig ande. Berättelsen om Axel Munthe. Wahlström & Widstrand,
2004. 672 s. Pappband. Nyskick. Fotoillustrerad. Jansson, Sven B. F.: Historiebok. Ur min framfart.. Norstedt och söners förlag, 1983. Andra
upplagan. 193 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Jerring, Sven: Gamla våglängder och nya kanaler. Wahlström & Widstrand, 1959. 178 s.
Klotryggsband. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Bandet något fläckigt. Jerring, Sven: Mitt museum.. Albert Bonniers förlag, 1928. Illustrerad av Yvonne Millde. 141 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Jerring, Sven: Mitt museum.. Albert Bonniers förlag, 1928. Illustrerad av Yvonne Millde. 141 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget lagat. Josephson, Ragnar: Strimmor av liv. Albert Bonniers förlag, 1967. 226 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Kästner, Erich: När jag var en liten pojke. Albert Bonniers förlag, 1959. Illustrerad av Lemke
Horst. 168 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Kekkonen, Urho: Mina brev 1956-1975. Rabén & Sjögren, 1977. 274 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Kingston, Charles: Ryktbara morganatiska äktenskap.. Wahlström & Widstrand, 1921.
151 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Privatband. Kingston, Charles: Ryktbara morganatiska äktenskap.. Wahlström & Widstrand, 1921.
151 s. Häftad. Inlagan fin. Något fuktskadad. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Klinckowström, Axel: Klinckan berättar om böcker och vänner. Albert Bonniers förlag, 1934-35.
293+273. 2 vol. Häftad med pappersomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Ex libris: Waldemar
Ditzinger. Pappersomslaget på vol 1 något trasigt. Klinckowström, Axel: Klinckans minnen. Skildringar och erinringar från mitt forskar- och färdeliv
i när och fjärran. Albert Bonniers förlag, 1933. Andra upplagan. 303 s. Klotband. Gott skick. Bandet
något blekt. Illustrerad. Förra delen. Kollontay, Alexandra: Den första etappen.. Albert Bonniers förlag, 1945. 259 s. Halvklotband.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Krents, Harold: Tävla med vinden.. Askild & Kärnekull, 1975. 275s + fotoplanscher.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Kreuger, Torsten: Sanningen om Ivar Kreuger Händelserna kring Ivar Keugers sista år.. Natur
och kultur, 1967. 254 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint
exemplar. Sparsamt illustrerad. Kugelberg, Vilh.: Ur en gammal skogsmans brev och minnen.. Vadstena, 1964. 246 s.
Cartonnageband. Mycket gott skick. Kumlien, Gunnar: Då och nu. Memoarer del II.. Askild & Kärnekull, 1981. 179 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Kumlien, Gunnar: Skrivet i sand, i rinnande vatten. Memoarer.. Askild & Kärnekull, 1980.
205 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Lagerberg, Hans: Små mord, fri kärlek. En biografi om Hinke Bergegren. Carlsson Bokförlag,
1992. 422 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Nyskick. Lagerborg, Rolf: Edvard Westermarck och verken från hans verkstad under hans tolv sista år
1927-39.. Sv. Litteratursällskapet i finland/Ejnar Munksgaard, 1951. 461 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Gott skick. Några sidor vikta. Lagercrantz, Herman: I skilda världar Berättar om sina minnen. Norstedts förlag, 1944. 393 s.
Halvklotband. Gott skick. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Fotoillustrerad. Lagerström, Bertil G.: Rebell i grön hatt. En bok om Nancy Cunard och hennes värld.. Wiken,
1984. 424 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Lardot, Raisa: Flyktfåglar. Fripress, 1979. 180 s. Inbunden. Mycket gott skick. Laurin, Carl G: Liv och konst Brev i urval. Norstedts förlag, 1946. 386 s. Halvklotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på insidan
av pärmen. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Laurin, Carl G: LIV OCH KONST brev i urval. Norstedts förlag, 1946. Originalupplaga. Häftad.
Gott skick. Lindberg, Johannes: Jonas i valfiskens buk.. Kooperativa Förbundets Förlag, 1951. 238 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Gott skick.
Skyddsomslaget slitet. Linde, Ebbe: Dagboksålder. En antiroman.. Bonniers, 1969. 198 s. Häftad. Häftesomslag
fläckat. Något nött i kanterna. Linde, Ebbe: Inre memoarer. Retrospektivt.. Zindermans, 1976. 206 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Linde, Ebbe: Inre memoarer. Retrospektivt.. Zindermans, 1976. 206 s. Klotband. Gott skick.
Namnstämpel på försättsbladet. Lindqvist, Märta (Quelqu'une): Händelser och gestalter. Ur Quelqu'unes kristna journalistik..
Skoglunds Förlag, 1939. 341 s. Klotband. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Namnteckning på försättsbladet. En fläck på snittet. Lindskog, Claes: I tjänst hos penningen.. Norstedt och söners förlag, 1968. 200 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Lindskog, Claes: Malört och vira. Norstedt och söners förlag, 1966. 214 s. Häftad.
Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Lindskog, Claes: Malört och vira. Norstedt och söners förlag, 1966. 214 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Lindskog, Claes: Utsikt från mitt stambord.. Askild & Kärnekull, 1971. 162 s.
Klotryggsband. Gott skick. Lindström, Margareta: En herrgårdsflicka bryter upp.. Bonniers, 1966. 208 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Lindström, Ulla: I regeringen. Ur min politiska dagbok 1954-1959.. Bonniers, 1969. 350 s.
Klotband. Mycket gott skick. Linton-Malmfors, Birgit: Den dubbla verkligheten. Karin och Erik Bergman i dagböcker och brev
1907-1936. Carlsson Bokförlag, 1992. 238 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. 3/4 av
försätts- och smutstitelbladen bortklippta. För övrigt mycker gott skick. Lion, Carl: Carl Lion berättar.. Wahlström & Widstrand, 1962. 209 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Lockhart, R. H. Bruce (Sir Robert): Min skotska ungdom. Tidens förlag, 1938. 306 s.
Pergamentryggband. Något nött i kanterna. Färgat övre snitt. Makarenko, Anton S.: His Life and his Work in Education.. Progress Publishers, Moscow, 1976.
In English. 393 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly torn. Else fine. Illustrated
with photos. Mandela, Winnie: En bit av min själ följde med honom.. alfabeta, 1985. 221 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Mannerheim, Gustaf: Minnen del l-ll 1882-1930 och 1931-1946. Holger Schildts
förlagsaktiebolag, 1952. 434+448 och pers.reg.. 2 vol. Halvfranskt band. Bandet något nött i
kanterna. Ryggen något sliten. Fotoillustrerad. Övre guldsnitt. Manville, Anita: The Lives and Wives of Tommy Manville.. W.H. Allen, 1872. In English. 239 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Illustrated with photos.
Marimont, Hella: De guldsmidda nomaderna. Bilder ur diplomatins historia och vardag..
Rabén & Sjögren, 1973. 169 s. Häftad. Gott skick. Mathews, Basil: John R. Mott, en världsmedborgare.. Sveriges Kristliga Studentrörelses
Förlag, 1934. 426 s. Linneband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Mathews, Basil: John R. Mott, en världsmedborgare.. Sveriges Kristliga Studentrörelses
Förlag, 1934. 428 s. Linneband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Ex libris: Gunnar Josephson Maurina, Zenta: Det sköna vågspelet.. Norstedt och söners förlag, 1957. 407 s. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Meir, Golda: Mein Leben.. Hoffman und Campe, 1975. In German. 498 p. Clothbinding. Good
condition. Illustrated with photos. Melander, Emil (1856-1930): Nya blad ur min levnadsbok (De sista i följden). J.A. Lindblads
förlag, Uppsala, 1927. 368 s. Skinnryggsband. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Fotoillustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Ryggen något trasig i nedre kanten. Mellin, Josef: Jag minns. Gummessons, 1970. 209 s. Klotband med skyddsomslag. Något
fuktskadad. Skyddsomslaget slitet. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Michanek, Germund: Min svärmor. Tjugtvå svenska män och kvinnor presenterar sina
svärmödrar.. Lindblads, Uppsala, 1959. 217 s. Häftad. Gott skick. Modisane, William "Bloke": Lagen är vit.. Albert Bonniers förlag, 1965. 278 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Mörner, Stellan: Spegel mot mitt liv. Dagboksblad 1952-60.. Albert Bonniers förlag, 1960. 231
s. Klotband. Utan pappersomslag. Gott skick. Morris, Desmond: År för år Stora rekordboken. Norstedt och söners förlag, 1985. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Morris, Edita: Tvångströjan. En Stockholmsflickas minnen.. Gidlunds, 1979. 172 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Morus, (Richard Lewinsohn): Den mystiske européen. Sir Basil Zaharoffs levnadsöden..
Wahlström & Widstrand, 1929. Andra upplagan. 178 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Mumford, Lewis: Green Memories: The Story of Geddes Mumford. Harcourt, Brace and
Company, 1947. First edition. In English. 342 p. Clothbinding. Cover slightly rubbed. Slightly
spotted. Corpus fine. Illustrated with photos. Munk, Kaj: Våren kommer så saktelig. Albert Bonniers förlag, 1944. 325 s. Halvklotband med
skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Fotoillustrerad. Anteckningar på
smutstitelbladet. Häftesomslaget vikt. Munk, Kaj: Våren kommer så saktelig. Albert Bonniers förlag, 1945. 325 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Häftesomslag fläckat. Något sliten. Nelson, Lars P.: President Wilson - Världsfredsstiftare.. Stockholm, 1918. 168 s. Inbunden.
Inlagan fin. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet slitet. Nerén, John: Mina 42 yrken.. Norstedt och söners förlag, 1950. Illustrerad av författaren. 402 s.
Klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Nerman, Ture: Allt var ungt: Minne och redovisning.. Kooperativa Förbundets Bokförlag, 1948.
368 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Nerman, Ture: Allt var ungt: Minne och redovisning.. Kooperativa Förbundets Bokförlag, 1948.
368 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. En fläck på snittet. Nicolson, Harold: Engelsk kavalkad: Dagböcker och brev 1930-41.. Norstedt och söners förlag,
1967. 364 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något
trasigt. Nicolson, Harold: Engelsk kavalkad: Dagböcker och brev 1930-41.. Norstedt och söners förlag,
1967. 364 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Nicolson, Harold: Helens torn. En engelsk diplomats liv.. Albert Bonniers förlag, 1939. 269 s.
Klotband. Illustrerad. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Niemöller, Martin: Från u-båt till predikstol. Med 13 illustrationer på 8 planscher. J.A. Lindblads
Förlag, Uppsala, 1936. 176 s. Häftad. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Nilsson, Annalisa: Hycklarna - en prästfrus memoarer.. Bokförlaget Alekto, 1964. Tredje
upplagan. 260 s. Klotband. Gott skick. Nordén, Hans: Destination bortom horisonten. En biografi om Stig Wiebe.. Artos bokförlag,
Skellefteå, 1991. 182 s. Häftad. Fotoillustrerad. Understrykningar i texten. Nyblom, Elsa: Mina ängder gröna. Wahlström & Widstrand, 1950. Tredje upplagan. 248 s.
Häftad. Gott skick. Ryggen något sliten. Ohlin, Bertil: Bertil Ohlins memoarer: Ung man blir politiker.. Bonniers, 1972. 356 s. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Oljelund, Ivan: Svenska genier. Tio berättelser om mer eller mindre välsedda.. LTs förlag,
1967. 127 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Örne, Anders: Från tidig gryning .... Åse och Viste Hembygdsförening, 1961. 71 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Öst, Anna-Lisa: Med barnatro genom världen. Lapplisa berättar om sitt liv.. Harriers förlag,
1958. 103 s. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Skyddsomslaget något trasigt. Österling, Anders: Nicolovius och Söderslätt. Kring de gamla prästgårdarna i Skåne. Bonniers,
1957. Biografi över Nils Lovén. 165 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Otter, Birgitta von: Navelsträngar och narrspeglar. Alba, 1991. 300 s. Cartonnageband. Nyskick.
Palencia, Isabel de: Alexandra Michailovna Kollontay. Kvinnan - kämpen - diplomaten..
Medéns, 1946. 274 s. Häftad. Nött i kanterna. Palmstierna, Carl-Fredrik: Stormig idyll.. Bonniers, 1971. 220 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Palmstierna, Erik: Åtskilliga egenheter. Karaktärsstudier och silhuettklipp.. Tidens förlag, 1950.
324 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Papandreou, Andreas G.: Dödsdömd demokrati?. Norstedt och söners förlag, 1970. 318 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Paulsson, Gregor: UPPLEVT.. Natur och kultur, 1974. 172 s. Pappband med skyddsomslag.
Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Persson, Carl Wilhelm: Förgyllande skrin. Ur minnenas skattkista.. Göteborg, 1953. 165 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Petersens, Hedvig af: Oscariskt sommarhem.. Gleerups, 1963. 105 s. Häftad. Gott skick. Peterson, Thage G.: Resan mot Mars. Anteckningar och minnen.. Albert Bonniers förlag, 1999.
715 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Petrén, Sture: Birger Ekeberg. Norstedts förlag, 1969. 36 s. Häftad. Gott skick. Petri, Gustaf: Mina hemvärnsår.. Kooperativa förbundets bokförlag, 1952. 239 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget slitet. Petri, Lennart: Sverige i stora världen. Minnen & reflexioner från 40 års diplomattjänst..
Atlantis Förlag, 1996. 536 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget
något fläckat. Platen, Gustaf von: Prövningar i framgångstid.Resa till det förflutna ll.. T. Fischer & CO.,
1994. 441 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad. Platen, Gustaf von: Resan till det förflutna - Lättsinne i allvarstid. Minnen del I.. Fischer &
Co, 1993. 351 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Platen, Gustaf von: Strängt förtroligt. Norstedts förlag, 1986. 217 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Posse, Amelie: Bygga upp ej riva ner. Natur och kultur, 1942. Illustrerad av Jan Brázda
Jan Brázda. 389 s. Linneband. Mycket gott skick. Quensel, Alice: Äldsta dotter. Minnen av Stockholm och ämbetsmannafamilj.. Wahlström
& Widstrand, 1958. 194 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Rabenius, Olof: Kring Drottning Kristinas Klocka. Kulturbilder och personteckningar från
Uppsala.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1942. 286 s. Linneband. Gott skick. Främre häftesomslag
medbundet. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Ex Libris: John Eriksson. Rabenius, Olof: Kring Drottning Kristinas Klocka. Kulturbilder och personteckningar från
Uppsala.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1942. 286 s. Häftad. Fotoillustrerad. Något sliten. Ramklint, Ulla Britta: Ett år på jorden. Nio personligheter och deras tid. Rabén Prisma, 1994.
165 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Ramsay, Henrik: Nordenskiöld sjöfararen. Aktiebolaget Skoglunds, 1950. 314 s. Halvklotband.
Gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Reid, B.L.: The Man from New York: John Quinn and His Friends.. Oxford University Press,
1968. 708 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Reuterswärd, Gösta: Upplevelser med männsikor och natur.. PR-Inter, 1976. Illustrerad av
Märta Reuterswärd. 128 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Risberg, Bo: Några anteckningar om bryggaren Johan Risberg.. Göteborg, 1947. 52 s. Häftad.
Utvikbara kartor/planscher. Häftesomslag fläckat. Rolland, Romain: Mahatma Gandhi. Norstedt och söners förlag, 1924. 134 s. Häftad. Bandet
något slitet. Namnteckning på häftesomslag. Anteckningar på smutstitelbladet. Häftesomslaget
på väg att lossna. Rydelius, Ellen: Souvenirer.. Albert Bonniers förlag, 1956. 165 s. Klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Rydelius, Ellen: Souvenirer.. Albert Bonniers förlag, 1956. 165 s. Häftad. Fotoillustrerad. Nött i
kanterna. Sachs, Josef: MITT LIVS SALDO. Köpman och förhandlare.. Norstedt och söners förlag, 1949.
Andra upplagan. 316 s. Halvklotband. Fotoillustrerad. Ryggen lätt fläckad. Annars i gott skick. Sachs, Josef: Mitt livs saldo: Köpman och förhandlare.. Norstedt och söners förlag, 1949. 315
s. Halvklotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Sachs, Josef: Mitt livs saldo: Resenär och organisatör.. Norstedt och söners förlag, 1949. 269
s. Halvklotband. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bandet något
fläckigt. Sahlgren, Jöran: Glädjespridare.. Wahlström & Widstrand, 1956. 172 s. Häftad.
Illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Sánchez, Eva de (red.): Dag Hammarskjöld. Åhlén & Söners Förlag, 1961. 64 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Sandler, Maja: Idyll och uppbrottstid.. Tidens förlag, 1961. 239 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Sandström, Anna: Ur Anna Sandströms Skrifter: Uppsatser, essayer, minnesteckningar, tal..
Stockholm, 1933. 416 s. Häftad. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Saxon, John Lindström: Adolf Hedin hemma hos sig. Nutidens Förlags AB, Stockholm, 1926.
80 s. Häftad. Gott skick. Exlibris: Waldemar Ditzinger. Schewen, m fl, Sigrid von: Tant Sigrid berättar.. Sällskapet Bokvännerna, 1963. 80 s. Klotband.
Gott skick. Fotoillustrerad.
Schiller, Harald: Strövtåg i det förgångna.. Allhems Förlag, 1963. 222 s. Dekorerat klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Schweitzer, Albert: Ur mitt liv och tänkande.. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1936. 241 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Sitwell, Osbert: Vänster hand, höger hand! En självbiografi.. Albert Bonniers förlag, 1950. 413
s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Färgat övre
snitt. Sitwell, Osbert: Vänster hand, höger hand! En självbiografi.. Albert Bonniers förlag, 1950. 413
s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Färgat övre snitt.
Skyddsomslaget något slitet. Sjöström, Henning: Kvinnorna i byn. Albert Bonniers förlag, 1973. 219 s. Dekorerat
skinnimitationsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Sjöström, Henning: Min barndom. Bonniers, 1977. 251 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Skyddsomslaget något slitet. Sjöström, Henning: Vägen förbi. Sjöström & Sjöström, 1965. 280 s. Klotband. Gott skick.
Sjöström, Henning: Vägen från byn. Tidens förlag, 1966. Andra upplagan. 215 s. Klotband. Gott
skick. Namnteckning på försättsbladet. Ryggen något nött. Sjöström, Henning: Vägen från byn. Tidens förlag, 1966. Tredje upplagan. 215 s. Klotband.
Gott skick. Skyttä, Kyösti: Uhro Kekkonen. LTs förlag, 1970. 280 s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket gott
skick. Skyttä, Kyösti: Uhro Kekkonen.. Söderström & Co, 1970. 280 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Understrykningar i texten med blyerts. Söderberg, Sten: Barndomshemmet. Kända män och kvinnor berättar om sitt barndomshem..
Wahlström & Widstrand, 1947. 223 s. Häftad. Fotoillustrerad. Bandet något nött. Söderberg, Sten: Dag Hammarskjöld - En bildbiografi.. Natur och kultur, 1962. 141 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Söderblom, Anna: En Amerikabok. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1925. Andra upplagan.
282 s. Häftad. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Söderblom, Anna: En minnesbok. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1956. 189 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Stavenow, Åke: Folke Bernadotte. En minnesbok av 43 författare.. J.A. Lindblads förlag,
Uppsala, 1949. 365 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något trasigt. Steinberg, Alfred: Damen i Vita Huset. En bok om Eleanor Roosevelt.. Gummessons, 1959.
403 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Stjernstedt, Ruth: Ringdans kring fru Justitia.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1956. 337 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Stolpe, Herman & Sven: Boken om Albin Johansson. Liv - minnen - gärning.. Rabén &
Sjögren, 1969. 289+294. 2 vol. Klotband med skyddsomslag och kassett. Fotoillustrerad. Gott
skick. Stolpe, Sven: Låt mig berätta mer. Minnen och anekdoter. Askild & Kärnekull, 1971. 185 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Stolpe, Sven: Låt mig berätta. Minnen och anekdoter. Askild & Kärnekull, 1970. 181 s.
Häftad. Gott skick. Stolpe, Sven: Stormens år. Memoarer 2. Askild & Kärnekull, 1975. 277 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Stolpe, Sven: Stormens år. Memoarer 2. Askild & Kärnekull, 1975. 277 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Strachey, Lytton: Tre Gestalter: Florence Nightingale, General Gordon, Kardinal Manning.. Lars
Hökerbergs bokförlag, 1932. 344 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Strandberg, Kerstin: Lidelsens detaljer. Bonniers, 1991. 199 s. Klotband med skyddsomslag.
Illustrerad. Nyskick. Stridsberg, Gusti: Mina fem liv. Rabén & Sjögren, 1964. Sjätte upplagan. 388 s. Häftad.
Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Stridsberg, Gusti: Mina fem liv. Rabén & Sjögren, 1962. Fjärde upplagan. 388 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Strömstedt, Bo: Löpsedeln och insidan En bok om tidningen och livet. Albert Bonniers förlag,
1994. 510 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Sundqvist, Nils: Martis Jerk - Eric Wickman 1887-1954. Våmhuspojken som blev USA:s
busskung.. Uppsala, 1969. 55 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Svanberg, Lena: Anna Branting. Legenda, 1988. 368 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Svanberg, Victor: Leva för att leva.. Askild & Kärnekull, 1970. 188 s. Klotryggsband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Stansat Ex Libris: Håkan Trollehed Svensson, Georg: Minnen och Möten. Ett liv i bokens tjänst.. Albert Bonniers förlag, 1987. 300
s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Svensson / Henrikson, Ulf / Gunnar: Boken om Svensson. Skaparen av Kolmårdens djurpark..
Wiken, 1992. 176 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Swahn, Waldemar: Ur minnenas sekretär.. Jonson & Winter Förlagsaktiebolag, 1942.
366 s. Halvklotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Färgat övre snitt. Taube (f. Wennerberg), Signe: Prostinnan. Brev och minnen av Gunnar Wennerbergs moder.
Hugo Gebers förlag, 1928. 206 s. Halvklotband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Marmorerat snitt. Tegnér, Elof: GUSTAF MAURITZ ARMFELT. STUDIER UR ARMFELTS EFTERLEMNADE
PAPPER.. F. & G. Beijers Förlag, Stockholm, 1883-1887. Originalupplaga. 10+470+437+459
s. 3 vol. Marmorerat pappband. Några sidor släppt från bindningen i början av vol I. Orginalomslag
medbundna. Guldornerade ryggtiteletiketter. Alla banden i bra skick. Thiel, Ernest: Vara eller synas vara. Minnen och anteckningar avslutade 1946.. Carlsson
Bokförlag, 1990. 188 s. Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Thunholm, Lars-Erik: Ivar Kreuger. Fischer & Co, 1995. 358 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Tingsten, Herbert: Flyktförsök. Notoser 1971-1972.. Norstedt och söners förlag, 1972. Andra
upplagan. 184 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fläck efter prislapp på
pappersomslaget. Tingsten, Herbert: Mitt liv mellan trettio och femtio. Norstedt och söners förlag, 1962.
Originalupplaga. 371 s. Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Fotoillustrerad.
Gott skick. Tingsten, Herbert: Mitt liv mellan trettio och femtio.. Norstedt och söners förlag, 1962. 371 s.
Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Tingsten, Herbert: Mitt liv mellan trettio och femtio.. Norstedt och söners förlag, 1962. Andra
upplagan. 371 s. Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre snitt.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Tingsten, Herbert: Mitt liv: Tidningen 1946-52.. Norstedt och söners förlag, 1963. 367 s. Häftad.
Gott skick. Fotoillustrerad. Tingsten, Herbert: Mitt Liv: Ungdomsåren. Wahlström & Widstrand, 1961. Tredje
upplagan. 324 s. Klotband. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat
övre snitt. Mycket gott skick. Tingsten, Herbert: När skymningen faller på.. Norstedt och söners förlag, 1970. 199 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Tingsten, Herbert: Sällskap för mina tankar.. Norstedt och söners förlag, 1971. 245 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Tjerneld, Staffan: Wallenbergs.. Bonniers, 1969. 222 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Torekull, Bertil: Lille hövdingen Ett ömsint porträtt av Per Eckerberg vår förste politruk..
Wahlström & Widstrand, 1993. 185 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Fotoillustrerad. Unger, Gunnar: Rapsodi i blått Minnen och människor 1915-1955. Askild & Kärnekull,
1975. 270 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Vansittart, Robert, Lord: Mitt livs lärdomar.. Albert Bonniers förlag, 1943. 314 s. Klotryggsband.
Mycket fint exemplar. Främre häftesomslag medbundet. Vines, C. M.: A Little Nut-Brown Man. My three years with Lord Beaverbrook.. Leslie Frewin,
1968. In English. 278 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly torn.
Wägner, Ria: Rena rama Ria. Intryck och hågkomster.. Natur och kultur, 1991. 244 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wagnsson, Ruben: Många järn i elden.. Rabén & Sjögren, 1969. 352 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Wall, Annie: MÄNNISKOR JAG MÖTTE.. H. Aschehoug & Co, Oslo, 1926. På norska. 195
s. Klotband. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Mycket gott skick. Wallenberg, A.O. / K.A.: Brevväxling mellan far och son. A.O. Wallenberg och K.A. Wallenberg I-
III. 1864-1885. Stockholms Enskilda bank, 1962+1966. 295+278+117. 3 vol. Häftad. Mycket gott
skick. Wästberg, Per: Ernst och Mimmi. Nordiska Museets förlag, 1964. 301 s. Klotryggsband. Gott
skick. Dedikation, handskriven. Ett monterat foto. Wästberg, Per: Ernst och Mimmi. Nordiska Museets förlag, 1964. 301 s. Klotryggsband. Mycket
gott skick. Något trasigt genomskinligt originalomslag. Ett monterat foto. Waugh, Eileen: No Man an Island. A Biography of Peter Spencer.. Triton, 1971. Third edition. In
English. 196 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Good condition. Dustwrapper stained
and worn. Spencer's signature. Weidenhielm, E.G.: Minnen från min diplomat- och adjutantstjänst 1900-1907.. Ivar Baarsens
förlag, Stockholm, 1925. 159 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Wennerholm, Eric: Carl Malmsten hel och hållen. Bonniers, 1969. Biografi över Carl Malmsten.
231 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet.
Skyddsomslaget något slitet. Illustrerad. Wiberg, Ingrid Segerstedt: Torgny Segerstedt.. Norstedt och söners förlag, 1955. 201 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Wiberg, Ingrid Segerstedt: Utkastad och fri. Minnen 1945-55.. Carlsson & Jönsson
Bokförlag AB, 1983. 230 s. Pappband. Fotoillustrerad. Gott skick. Willers, Uno: Herbert Tingstens bibliografi. En vängåva på femtioårsdagen 17/3 1946..
Stockholm, 1946. 35 s. Häftad. Gott skick. Witke, Roxane: Kamrat Chiang Ching.. Askild & Kärnekull, 1977. 504 s. Klotband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Woods, Donald: Biko. Forum, 1988. 377 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad.
Mycket gott skick. |