| Biografier och memoarer, Före 1900 |
|---|
|
Carl Gustaf Tessin och konsten. Rabén & Sjögren, 1970. 134 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Anteckningar på
titelbladet. Stämpel " Katrineholms gymnasialskola biblioteket" på titelbladet och sidan 126. DE STÖRSTA MÄRKESMÄNNEN. Del XII, V, III, XVI och XIV.. Hugo Gebers förlag, 1918-1924.
144+87+71+116+85 sidor. Privatbundet halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Gott skick. 5 delar
i ett band, utan ordningsföljd. Exlibris Astrid Hall. DE STÖRSTA MÄRKESMÄNNEN. Del XV, XVIII, XVII, IV, IX och XIII.. Hugo Gebers förlag, 1922-
1924. 87+92+102+66+80+89 sidor. Privatbundet halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Gott
skick. 6 delar i ett band, utan ordningsföljd. Exlibris Astrid Hall. HÅGKOMSTER OCH LIVSINTRYCK AV SVENSKA MÄN OCH KVINNOR. Sjunde samlingen..
J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1926. 319 s. Halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet.
Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Mycket gott skick. Magnus Gabriel De la Gardie. Strokirks, 1980. 146 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Agrell, Sven: Sven Agrells dagbok 1707 - 1713. Rediviva, 1988. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Arcadius, C.O.: Louis de Geer. Ett stycke ur nittonde seklets svenska historia. Svenskt
Folkbibliotek III:11.. Norstedt och söners förlag, 1906. 108 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Böök, Fredrik: Artur Hazelius. En levnadsteckning. Norstedt och söners förlag, 1923. 438 s.
Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Fotoillustrerad. Upphöjda bind. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Mycket gott skick Böttiger, Carl Wilh: SJÄLVBIOGRAFISKA ANTECKNINGAR. FRÅN SKOLAN OCH
STUDENTLIVET.. Bokgillet, Uppsala, 1961. 118 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Broomé, Bertil: NILS STIERNSKÖLD.. Ivar Haeggströms Boktryckeri AB, Stockholm, 1950. 327
s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Burrau, Christian: Min Biografi. LTs förlag, 1966. 156 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Gott
skick. Casanova, Gian Giacomo: Casanovas memoarer. Stockholm, 1936. Illustrerad av F. Schulz-
Wettel. 362+356. 2 vol. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Casanova, Gian Giacomo: History of My Life 1 & 2. Longmans, 1967. In English. 330 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Changeur, P. A.: BIBLIOTHÈQUE ANECDOTIQUE ET LITTÉRAIRE. COMMENT ON DEVIENT
UN HOMME. MÉMOIRES DE BANJAMIN FRANKLIN.. Librairie D'Education A. Hatier, Paris, u å. In
French. 303 p. Later half-leather binding. Very good condition. Cleve, P.T.: CARL WILHELM SCHEELE. Ett minnesblad på hundrade årsdagen af hans död..
M.Barkéns Förlagsbokhandel, Köping, 1886. 54 s. Klotband. Illustrerad. Innehåller utvikbar
facsimile av ett brev. Boken något fuktskadad i övre kanten. Annars i gott skick. Cooper, Duff: TALLEYRAND.. Norstedt och söners förlag, 1939. Andra upplagan. 340 s. Häftad.
Bandet något skevt. Douglas, Archibald: ROBERT DOUGLAS. EN KRIGARGESTALT FRÅN VÅR STORHETSTID..
Bonniers, 1957. 359 s. Häftad. Illustrerad. Innehåller 2 utvikbara kartor. Edelfelt, Albert: Drottning Blanka och hertig Carl Samt några andra tavlor. Ur Albert Edelfelts
brev.. Holger Schildts Förlag, Helsingfors, 1917. 256 s. Privatband. Mycket gott skick. Edholm, Edward: FRÅN CARL XVs DAGAR. Minnen, bref och anteckningar.. Hugo Gebers
förlag, 1906. Andra upplagan. 308 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade
pärmar. Något nött i kanterna. Essen, Hans henrik von: Några tilldragelser ur Baron Hans Henr.von Essens lefnad.
Meddelade af honom själf.. Fosterlands-stiftelsens Förlags-expedition, Stockholm, 1895.
8+96+96+184 sidor. Dekorerat klotband. Guldornerad. Marmorerat snitt. Gott skick. 3 delar i ett
band. Falkenberg / Mannström, Louise / Oscar: Oscar Ekman 1812-1907. En minnesbok på
grundvalen av brev, dagböcker och andra dokument. Norstedt och söners förlag, 1922. 652 s.
Halvfranskt band. Bibliofilupplaga. Fotoillustrerad. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Upphöjda
bind. Främre och bakre häftesomslagen medbundna. Numrerad 13/75. Ryggen lätt nött annars i
gott skick Forbes, Archibald: En Krigskorrespondents minnen. Öfversättning från engelskan.. Wilhelm
Billes Bokförlags Aktiebolag, Stockholm, 1896. Andra upplagan. 256 s. Halvklotband.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Gott skick. Fryxell, Karin: Boken om Anders. En värmlandskrönika om Anders Fryxell av Karin Fryxell.
Första Delen. På Dal. Proprius, Stockholm, 1981. 525 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Gissing, George: Här vilar Henry Ryecroft. Eftrelämnade papper utgivna av George Gissing.
Wahlström & Widstrand, 1929. 219 s. Häftad. Gott skick. Gjörwell, Carl Christoffer: EN STOCKHOLMSKRÖNIKA UR C. C. GJÖRWELLS BREV. MED EN
INLEDNING UTGIVEN AV OTTO SYLWAN 1757 - 1778.. Albert Bonniers förlag, 1920. 258 s. Häftad.
Bandet något nött. Goncourt, Edmond och Jules de: Bröderna Goncourts dagbok I - II. Minnen från det litterära
livet 1851-1895. Wahlström & Widstrand, 1927. Översatt av Algot Ruhe. 224+270 sidor.
Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar.
Marmorerat snitt. Ryggen något blekt annars i mycket gott skick Granfelt, O. Hj.: Friherre Rabbe Axel Wrede. Ejnar Munksgaard, 1951. 221 s. Häftad. Något
gulnad. Hallberg, Sigurd: Från Sveriges storhetstid Franske legationssekreteraren Charles Ogiers
dagbok under ambassaden i Sverige 1634-1635. Norstedt och söners förlag, 1914. 141 s. Häftad.
Bandet slitet. Ryggen lös och trasig i övre och nedre kanten. Inlagan i gott skick. Hallner, August: Från Stad och Bygd. Minnesteckningar af Aug. Hallner.. C.E. Fritzes Bokförlag,
1925. 223 s. Häftad. Gott skick. Hamilton, Henning: Ur Henning Hamiltons brefsamling I-II. Wahlström & Widstrand,
1914. Andra upplagan. Halvpergamentband. Gott skick. Exlibris. Harden, Maximilian: Kavaljerer och Damer. Personhistoriska pikanterier. Bokförlaget Scania,
1936. 206 s. Häftad. Gott skick. Hård-Ödmann, Alma: Gestalter I-II. Lars Hökerbergs bokförlag, 1917. 275+216 sidor. 2 vol.
Vackert halvfranskt band. Blindpressad. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Ryggen på band 2 nött i
övre kanten annars i mycket gott skick Huldén, J. J.: Anders Svedberg. Skolman Tidningsman Lantdagsman. Söderström & Co,
1932. 254 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Annars i gott skick. Jacobson, Esther: GUSTAV III:s MODER LOVISA ULRIKA I UNGA OCH LYCKLIGA ÅR. Ett bidrg
till hennes biografi av Esther Jacobson.. Wahlström & Widstrand, 1925. 231 s. Guldornerad
rygg. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Mycket fint exemplar. Vackert, rött halvfranskt band från
" Hjalmar Appeltofft Bok- och Pappershandel, Kalmar." Svensknabbens exlibris. Laurin, Carl G: Minnen 1868 - 1888. Norstedt och söners förlag, 1929. 435 s. Halvfranskt band.
Rikligt illustrerad. Marmorerade pärmar. Främre häftesomslag medbundet. Upphöjda bind.
Mycket gott skick Leijonhufvud, S.A.: Presidenten S.A. Leijonhufvuds minnesanteckningar. Utgifna af H.L. von
Dardel.. Norstedt och söners förlag, 1919. 390 s. Dekorerat originalpappband. Illustrerad. Något
nött i kanterna. Lenotre, G.: EN ROJALISTISK KONSPIRATÖR UNDER SKRÄCKVÄLDET, BARON DE BATZ
1792 - 1795. EFTER OUTGIVNA DOKUMENT.. P. A. Norstedt & söners Förlag, Stockholm,
1922. 336 s. Häftad. Lewenhaupt, Adam ( utg ): EN FÄRD TILL MINNERNAS VÄRLD. Hågkomster från barndomen
av Adam Lewenhaupt.. Wahlström & Widstrand, 1936. Andra upplagan. 230 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Lilljebjörn, Henrik: MINNEN FRÅN FÖRRA HÄLFTEN AF 1800-TALET. Utgifna af E.G.
Lilljebjörn. Med 17 illustrationer efter teckningar af författaren.. Wilhelm Billes Bokförlags
Aktiebolag, Stockholm, 1912. 8+324 sidor. Halvklotband. Marmorerat snitt. Illustrerad. Främre
häftesomslag medbundet. Mycket gott skick. Lyth, Joachim: Joachim Mathiae Lyths dagbok. Rediviva, 1986. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Montgomery - Silfverstolpe, Malla, Magdalena Sofia: MALLA MONTGOMERY-SILFVERSTOLPES
MEMOARER. TREDJE DELEN, 1819-1825 (sept). Utgifna af Malla Grandinson.. Albert Bonniers
förlag, 1910. 273 s. Häftad. Ouppsprättad. Endast del 3 av 4. Innehåller frontespis med tre
porträtt. Montgomery - Silfverstolpe, Malla, Magdalena Sofia: MALLA MONTGOMERY-SILFVERSTOLPES
MEMOARER. FJÄRDE DELEN, 1825 (sept) - 1861. Utgifna af Malla Grandinson.. Albert Bonniers
förlag, 1911. 248 s. Häftad. Ouppsprättad. Endast del 4 av 4. Innehåller porträtt-frontespis. Mörner, Birger: Maria Aurora Königsmarck. En krönika.. Norstedt och söners förlag, 1913.
XVI+287+2 sidor. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Illustrerad. Tillskrifter längst fram och
länst bak i boken. Endast lätt nötta kanter, annars i gott skick Mörner, Birger: UR MITT IRRANDE LIV.. Albert Bonniers förlag, 1926. Femte upplagan. 310 s.
Samtida halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Upphöjda bind.
Marmorerade pärmar. Nilsson, Göran B.: GRUNDAREN. André Oscar Wallenberg (1816-1886). Carlsson Bokförlag,
2001. 437 sidor + register. Förlagsband med pappersomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något
nött i kanterna. Nordenadler, Ebba: Barndomsminnen från 70-talets Hudiksvall. Albert Bonniers förlag, 1930.
145 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Odelberg, Wilhelm: Utveckling och idé. Henrik Palme intill grundandet av Stockholms
Intecknings Garanti Aktiebolag skildrad i hans brev 1860-1869. En minnesbok. Almqvist &
Wiksell, 1969. 130 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Gott skick. Oxenstierna, Johan Gabriel: Ljuva ungdomstid. Dagbok 1766 - 1768.. Bokgillets Förlag,
Uppsala, 1965. 185 s. Häftad med pappersomslag. Ouppsprättad. Omslaget något blekt. Pallis, Kis: Casanova. Af en lykkeridders repetoire. Carit Andersens Forlag, 1946. På danska.
Illustrerad av Ebbe Sandolin. 248 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
något slitet. Palmær, Henrik Bernhard: En liten lustresa. Skildrad i brev till W von B.. Östgöta
Correspondenten, Linköping, 1963. 100 s. Häftad. Gott skick. Palmgren, Clas Göran: Gåtan Henning Hamilton. Atlantis Förlag, 2000. 626 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Pfalz, Elisabeth Charlotte von: PRINSESSAN LISELOTTES BREV. Ett urval i översättning och
med en inledande essay av Walborg Hedberg.. Albert Bonniers förlag, 1916. 251 s. Häftad. Posse, Amelie: KRING KUNSKAPENS TRÄD.. Natur och kultur, 1946. 443 s. Häftad.
Ouppsprättad. Illustrerad. Gott skick. Riley, Bridget: Arvid Ödmann. Minnesblad samlade af Alma Hård-Ödmann. Hugo Gebers
förlag, 1915. 255 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Gott skick. Robert, Henri: RYKTBARA HISTORISKA GESTALTER. Katarina den stora, Marie Antoinette,
Hertigen av Enghien död, Drottning Hortense och Justitiepalatsets klockor.. Aktiebolaget
Skoglunds Bokförlag, Stockholm, 1925. 300 s. Linneband. Illustrerad. Gott skick. Schück, Henrik: Messenius. Några blad ur Vasatidens kulturhistoria. Norstedt och söners
förlag, 1920. 320 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Schürer von Waldheim, Max: PRINS MAXIMILIAN EMANUEL AF WÜRTTEMBERG. En tapper
dragonöfverste i Karl XII:s armé.. Bröderna Lagerströms Förlag, Stockholm, 1913. XII+157 sidor.
Halvfranskt band. Gott skick. Spångberg, Valfrid: ADOLF HEDIN I LIV OCH GÄRNING.. Almqvist & Wiksell, 1925. 290 s.
Vackert halvfranskt band. Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar.
Guldornerad rygg. Gott skick. Spångberg, Valfrid: ADOLF HEDIN I LIV OCH GÄRNING.. Almqvist & Wiksell, 1925. 288 s.
Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Mycket fint exemplar. Inbunden hos
Isbergs i Norrköping, i ett mycket vackert marmorerat klotband, med grön titeletikett på ryggen.
Försättsbladet medbundet. Stavenow, Åke: Nils Månsson Mandelgren. Nordiska museets Handlingar 79. Mit einer
deutschen Zusammenfassung.. Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1972. 187 s. Häftad. Illustrerad.
Svedelius, Julia: NILS BIELKE. Från Salsta till Capitolium.. Natur och kultur, 1949. 206 s.
Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Svensson, Sven G.: Gunnar Wennerberg en biografi. Norstedts förlag, 1986. 472 s. Pappband
med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars i gott skick. Topelius, Zacharias: Resebref och hågkomster. Albert Bonniers förlag, 1903. 403 s. Samtida
halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Lätt nötta kanter
annars i gott skick Uddgren, H. E.: KAROLINEN HUGO JOHAN HAMILTON. En lefnadsteckning.. Norstedt och
söners förlag, 1916. 56 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Wieselgren, Sigfrid: Peter Wieselgren. En lefnadsteckning. Fahlcrantz & Co, Stockholm,
1900. 363 s. Vackert gulddekorerat klotband. Guldornerad. Upphöjda bind. Guldsnitt. Ryggen blekt.
Annars i mycket gott skick Wikberg, Sven: ELIZABETH TUDOR. Junfrudrottningen.. Fritzes, 1949. 202 s. Klotryggsband
med skyddsomslag. Främre häftesomslag medbundet. Wrangel, Baron N. E.: Från livegenskap till Bolsjevism Minnen från tiden 1847-1918. Gleerups,
1923. 289 s. Halvklotband. Gott skick. Privatband. |