| Biografier och memoarer, Gustavianskt |
|---|
|
Adlerbeth, Gudmund Jöran: HISTORISKA ANTECKNINGAR AF FRIHERRE GUDMUND JÖRAN
ADLERBETH, I - III. EFTER EN I von BRINKMANSKA ARCHIVET PÅ TROLLE-LJUNGBY BEFINTLIG
HANDSKRIFT. UTGIFNE AF GUST. ANDERSSON.. N. M. Lindh, Örebro, 1856-1857. Komplett i 3
delar, bundna i ett smakfullt marmorerat pappband. Bundet hos Sture Falk i Lund. Med Anna
Björkmans exlibris. Frontespis saknas och inlagan delvis något lagerfläckad. Annars i gott
skick. Barfod, Johan Christopher: Dagens märkvärdigheter. Gustavianska anteckningar av Johan
Christopher Barfod 1799-1800. Del 1-2. Natur och kultur, 1963-67. 2 vol. Häftad. Carnegy, Mildred: EN DROTTNINGS RIDDARE. AXEL von FERSENS LIF.. Hugo Gebers förlag,
1913. 247 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Bandet något nött.
Ehrenström, Johan Albert: STATSRÅDET JOHAN ALBERT EHRENSTRÖMS EFTERLEMNADE
HISTORISKA ANTECKNINGAR Utgifna af S. J. Boëthius.. W. Schultz, Uppsala, 1882-1883.
8,9,510+7,692 sidor. Pergamentryggband. Övre guldsnitt. Gott skick. Två ryggtiteletiketter med
guldkanter, varav den undre med två millimeterstora skador. Eklund, Hans: Augustin Ehrensvärd. Målaren, Upplysningsmannen, Människovännen,
Byggaren, Sjömannen och Flaggmannen.. Nationalmuseum, 1997. 167 s. Cartonnageband.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Fischerström, Johan: En gustaviansk dagbok. Johan Fischerströms anteckningar för året
1773. Bröderna Lagerström, 1951. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt.
Annars ett fint exemplar. Forsstrand, Carl: SOPHIE HAGMAN OCH HENNES SAMTIDA. Några anteckningar från det
Gustavianska Stockholm.. 1911. Andra upplagan. 211 s. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar.
Vackert, halvfranskt band, bundet hos "Nanna Grönvall Bokbinderi Malmö". Namnteckning på
försättsbladet, Lilly Swedenborg, 1912. Sprucken i främre falsen. Hjelm, Peter Jacob: Dagbok hållen vid Yxtaholm år 1791 i Juli och Augusti månader.. Maj
Eriksson, Mellösa, 1970. 110 s. Förlagsband med pappersomslag. Illustrerad. Gott skick. Lindqvist, Herman: Axel von Fersen. Fischer & Co, Stockholm, 1992. 281 s. Pappband
med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Ramel, Stig: GÖRAN MAGNUS SPRENGTPORTEN. Förrädaren och patrioten.. Atlantis Förlag,
2003. 288 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick.
Strömbom, Sixten: FEM STORA GUSTAVIANER. Studier från Nationalmuseets utställning
hösten 1943.. Norstedt och söners förlag, 1944. 296 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Häftesomslaget
slitet. Tersmeden, Carl: Amiral Carl Tersmedens Memoarer.Del I. Från kadettåren. Utgifna af Nils
Sjöberg.. Wahlström & Widstrand, 1912. 297 s. Halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Upphöjda bind. Ett mycket fint exemplar. Endast del 1. Trolle - Wachtmeister, Hans Gabriel: ANTECKNINGAR OCH MINNEN I urval ordnade och
utgifna af Elof Tegnér.. F. & G. Beijers Förlag, Stockholm, 1889. 6+318+324 sidor. 2 vol.
Innehåller porträttfrontespicer. Något nötta halvfranska Hedbergsband med guldornerad rygg,
upphöjda bind och marmorerade pärmar och snitt. Ryggarna med något slitna överkanter. Banden
med delvis sprucken fog, i överkant på främre pärmen. Turander / Lindqvist, Ralf / Herman: AXEL VON FERSEN, OCH HANS KÄRLEK TILL MARIE
ANTOINETTE.. Raster Förlag, 1998. På svenska/engelska/tyska/franska. 237 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Warburg, Karl: KARL AUGUST EHRENSVÄRD. En lefnadsbild från Gustavianska tiden.. F
& G. Beijers Bokförlagsaktiebolag, Stockholm, 1893. VII+411 sidor. Halvfranskt band.
Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Fint exemplar. Något stötta, nedre
hörn. Warburg, Karl: Karl August Ehrensvärd. En lefnadsbild från gustavianska tiden. F. & G.
Beijers bokförlagsaktiebolag, 1893. Dekorerat halvfranskt band. Bandet något fläckigt. Ryggen
något sliten. Annars ett fint exemplar. Vackert, rött guldornerat klotband, bundet hos A.
Lindmansson, Stockholm. Guldornerad rygg med upphöjda bind. Bokägarstämpel. Främre
pärmen lätt fläckad och ryggen lätt nött i kanterna. |