| Bokväsen, Allmän |
|---|
|
1862 - 1913. Some specimens characteristic of the literary and artistic trends and currents of
these years, richly varied and often contradictory, characteristic also of the incomparable art of the
book of the Belle Epoque. J.L. Beijers, Utrecht, 1972. In English/French/German. 92 p. Wrappered.
Richly illustrated. Good condition. Alla tiders böcker. Svenska Antikvariat Föreningen, 1959. 70 s. Häftad. Mycket gott skick. Årskatalog för Svensk Bokhandel 1946. Svenska Bokförläggareföreningen, 1947. In several
languages. 297 p. Half-cloth binding. Front and rear covers bound in. Good condition. BERLING. antikva kursiv. Berlingska Stilgjuteriet, Lund, (utan årtal). 32 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Bibliografiska undersökningar tillägnade Claes Annerstedt på hans 75-årsdag den 7 juni
1914. Almqvist & Wiksell, 1914. 265 s. Häftad. Bandet något slitet. Black on White A catalogue of books on printing and examples of famous presses.. Menno
Hertzberger & Co, (not dated). In English. 127 p. Wrappered. Good condition. Illustrated.
Internationaal Antiquariaat Menno Hertzberger & Co, Catalogue 241 Bøger og Boghandel. Meninger og synspunkter samlede af Otto Andersen og Aleks. Frøland..
Boghandlerfagskolen, 1944. På danska. 79 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Boken i våra hjärtan - en skrift till Thure Nyman. Sällskapet Bokvännerna, 1969. 206 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Bokens magi - två essayer: Om att läsa (av Aage Marcus), Bokens magi (av Hermann Hesse).
Sällskapet Bokvännerna, 1955. 57 s. Häftad. Mycket gott skick. Boklotteriet 25 år, 1948-1973. Stiftelsen Litteraturfrämjandet, 1973. 88 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Bokupplevelser - Lärda uppsatser, essäer, kåserier och dikter tillägnade Per A. Sjögren.
Stenström Interpublishing, 1991. 206 s. Dekorerat klotband. Nyskick. Bokvännen Årgång 1956. Sällskapet Bokvännerna, 1956. 300 s. Linneband. Gott skick. Bokvännen 1946-1974 + lösnummer. Sällskapet bokvännerna, (utan årtal). Linneband. Gott
skick. Bokvännen Årgång 1957. Sällskapet Bokvännerna, 1957. 316 s. Linneband. Gott skick. Stänkt
snitt Bokvännen Årgång 1958. Sällskapet Bokvännerna, 1958. 284 s. Linneband. Gott skick. Stänkt
snitt Bokvännen Årgång 1961. Sällskapet Bokvännerna, 1961. 276 s. Linneband. Gott skick. Bokvännen Årgång 1959-1960. Sällskapet Bokvännerna, 1960. 268 + 276. Linneband. Gott
skick. Två årgångar i ett band Bokvännen Årgång 1953. Sällskapet Bokvännerna, 1953. 260 s. Linneband. En fläck på
ryggen. Annars ett fint exemplar. Bokvännen Årgång 1954. Sällskapet Bokvännerna, 1954. 260 s. Linneband. Gott skick. Bokvännen Årgång 1949-1950. Sällskapet Bokvännerna, 1950. 296 + 300. Linneband. Gott
skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Två årgångar bunda i ett linneband Bokvännen. Sällskapet Bokvännerna, Stockholm, 1954. 260 s. Linneband. Årgångar 1953 och
1954 bundna i ett linneband med rödbrun förgylld ryggmarokängtitel, denna något sliten Bokvännen. Sällskapet Bokvännerna, Stockholm, 1951-1954. 4 vol. Linneryggsband.
Guldornerad rygg. Ryggen något sliten. Årgång 1951 t.o.m 1954 bundna i 4 volymer Bokvännen Årgång 1951. Sällskapet Bokvännerna, 1951. 268 s. Linneband. Gott skick. Bokvännen Årgång 1955. Sällskapet Bokvännerna, 1955. 296 s. Linneband. Gott skick. Bokvännen Årgång 1952. Sällskapet Bokvännerna, 1952. 268 s. Linneband. Gott skick. Bokvännen Årgång 1946-1948. Sällskapet Bokvännerna, 1948. 156 + 232. Linneband. Gott
skick. Första tre årgångarna bundna i ett linneband Choix d'Incunables Illustrés de la Bibliothèque Bodmer. Bibliothèque Bodmeriana, 1954. In
French. 102 p. Wrappered. Illustrated. Very good condition. Danish Eighteenth Century Bindings 1730 - 1780. 102 plates with an introduction by Sofus
Larsen and Anker Kyster. Levin & Munksgaard Publishers, Copenhagen, 1930. In English.
Decorated half-cloth binding. Richly illustrated. Good condition. Exlibris from Roland De Thorey,
Axel Kock and John Pape De lärdas bibliotek. Trettio uppsalaprofessorer om betydelsefulla böcker. Atlantis Förlag, 1993.
352 s. Förlagsband med pappersomslag. Mycket gott skick. Den svenska boken under 50 år. Svensk bokkonst 1893-1943 (av Georg Svensson), Svensk
dikt och debatt 1893-1943 (av Holger Ahlenius).. Svenska Bokhandlareföreningen, 1943. 264 s.
Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. En samling om fem volymer rörande Thore Virgins boksamling. (utan årtal). Biografi över
Thore Virgin. 5 vol. Häftad med kassett. Mycket gott skick. Fem häftade volymer som behandlar
Thore Virigns förnäma boksamling, samlade i privattillverkad pappkassett med knytband. Samtliga
volymer i mycket gott skick. Omfattar följande verk: 1) Första delen av Thore Virgins boksamling.
99 s. häftad, 1975. Katalog från Libris auktioner, bokauktion på Lidingö 10 maj 1975. Inklusive
lista över uppnådda priser. 2) Andra delen av Thore Virgins boksamling. S. 101-172, häftad,
1975. Katalog från Libris auktioner, bokauktion på Lidingö 22 november 1975. Inklusive
förteckning över uppnådda priser. 3) Rariteter ur Virgin-Wistrands boksamling. Utställning i
Kungl. Biblioteket januari - februari 1968. 75 s. Häftad, 1968. Förord av Uno Willers. Inledning av
Sten G. Lindberg. 4) Bibliotheca Qvarnforsiana. Ett urval 1400- och 1500-talstryck samt
konstnärliga bokband ur Thore Virgins samling på Qvarnfors. 71 s. + 16 s. Häftad, Almqvist &
Wiksells boktryckeri 1946. 5) Katalog från Stockholms Stads Auktionsverk,
bokauktionskammaren: Bokauktion den 12-15 oktober 1959. Böcker ur framlidne Fil. Dr. Thore
Virgins bibliotek II. 35 s., klammerhäftad, 1959. Vissa blyertsanteckningar
Från Codex Aureus till Rembrandtbibeln.. Kungliga Biblioteket, 1954. 24 s. Häftad. Mycket gott
skick. Gyllene böcker Nyförvärv och nyupptäckter. Nationalmuseum, 1987. 79 s. Dekorerat pappband.
Gott skick. Rikligt illustrerad.
Italys Book of Days. Italian State Tourist Department, Rome, No year. In English. 161 p.
Contemporary decorated boards. Richly illustrated. Good condition. Johannes Bonnesen's efterladte bogsamling Auktion nr 334. Arne Bruun Rasmussen,
Köpenhamn, 1975. På danska. 116 s. Häftad. Mycket gott skick. Jubileumskatalog 1843 - 1993. Katalog nr 648. Damms Antikvariat, Oslo, 1993. In several
languages. 199 p. . Richly illustrated. Good condition. LE LIVRE des SAISONS. Texte de Germain Bazin. Les tresors de la painture Francaise.. Albert
Skira, Geneve, (not dated). In French. 26 p. Loose leaves in slip-case. A fine copy. Folio. 14 + 1
plansches. (One on cover). Le Livre et ses amis. Revue mensuelle de lárt du livre, 1946. In French. 79 p. Wrappered.
Richly illustrated. Good condition. Liber Ecclesiae Vallentunensis. Wahlström & Widstrand, 1945. 134+54. Häftad. Rikligt
illustrerad. Manuscrits et incunables. Livres a figures relivrés Bibliothèque Aschburner. Vente aux
encheres les 26-27 aout 1938 Gr. Hotel National Galerie Fischer, Lucerne. Librairie Ancienne
Ulrico Hoepli, Milano, 1938. In French. 67 p + I + LXXI (planches). Wrappered. Richly illustrated.
Foxed. Else fine. MANVSCRITS, AVTOGRAPHES, LIVRES PRECIEVX. Libreria Antiqvaria Hoepli, 1955. In
French. 160 p. Decorated boards. Richly illustrated. An ambitious and abundantly illustrated
catalogue from of 175 objects from the Libreria Antiqvaria Hoepli, with a focus on early decorated
and illustrated texts. Contents: I. Manuscrits, II. Autographes, III. Livres imprimés et relivres. With a
price list. / .Avec un liste de prix. Mästarband Bokbindarmästareföreningen i Stockholm 1630-1980. Stockholms
stadsmuseum, 1980. 269 s. Häftad med kassett. Mycket gott skick. Illustrerad. Med H.C. Andersen som fører gennem samlingerne. H.C. Andersens Hus, Odense, u å. På
danska. Illustrerad av Gustav Hjortlund. 50 s. Häftad. Gott skick. Medeltida bokmåleri ur Carolina Redivivas samlingar Almqvist & Wiksells Almanack
1969. Almqvist & Wiksell, 1968. opaginerad. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Modern bokkonst från P.A. Norstedt & Söner , Stockholm utställd i avdelningen för svensk
konstindustri och konsthantverk. Norstedt och söners förlag, 1923. 24 s. Dekorerat pappband.
Gott skick. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Exlibris. Old and Rare Medicine. Catalogue 262.. Thulins Antikvariat AB, u å. 47 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Sciences, Natural History. Catalogue 264. Thulins Antikvariat AB, u å. 73 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Stålhanestudier utgivna av Stålhanesällskapet. Till Arvid Stålhane på sjuttioårsdagen den 16
september 1949. Stålhanesällskapet, 1949. Illustrerad av Oscar Antonsson. 37 s. Pappband.
Exlibris. Numrerad upplaga78/125. Sprucken i främre falsen annars i gott skick. Svecia Antiquas tecknare. Nordisk Rotogravyr, 1947. 47 planscher. Klotryggsband. Gott skick.
Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1974. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1975. 646 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1975. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1976. 632 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1976. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1977. 558 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1977. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1978. 449 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1978. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1979. 393 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1979. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1980. 434 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1980. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1981. 588 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1981. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1982. 685 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1983. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1984. 648 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1984. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1985. 798 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1985. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1986. 737 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1986. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1987. 844 s.
Klotband. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1987. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1988, (utan årtal).
936 s. Klotband. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1988. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1989. 962 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1989. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1990. 917 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1990. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1991. 988 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1991. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1992. 991 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1992. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1993. 1066 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1993. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1994. 1054 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1994. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1995. 1144 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1995. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1996. 1070 s.
Klotband med skyddsomslag. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1996. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1997. 1029 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1997. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1998. 987 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svensk Bokförteckning. Årskatalog 1998. Tidnings AB Svensk Bokhandel, 1999. 890 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Svenska Boktryckareföreningen 50 år Kort historik över boktryckeri-societeten och Svenska
Boktryckareföreningen utg med anledning av föreningens femtioårs jubileum 1893-1943. Svenska
Boktryckareföreningen, 1943. 399 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. The maintained price of books. Delft, 1964. In English/French/German. 132 p. Wrappered. Very
good condition. Till Emanuel Bergman på 60-årsdagen. Förteckning över Exlibrislitteratur av och om
Överläkaren Medicine Doktor Emanuel Bergman, Eskilstuna.. Stockholm, 1947. 30 s. Häftad.
Mycket gott skick. Anteckningar på insidan av pärmen. Transactions of the Bibliographical Society, Vol V, No 2, September, 1924.. Oxford University
Press, 1924. In English. 105-192. Wrappered. Illustrated. Partially unopened. Rubbed on the
edges. Transactions of the Bibliographical Society, Vol XXVI, N 4, March 1946.. Oxford University Press,
1946. In English. 227-326. Wrappered. Illustrated. Unopened. Rubbed on the edges. Transactions of the Bibliographical Society, Vol XXVI, No 1, June 1945.. Oxford University
Press, 1945. In English. 97 p. Wrappered. Illustrated. Unopened. Rubbed on the edges. YEAR BOOK 1939 of the American Society of Bookplate Collectors and Designers, Washington
DC.. University of Sewanee, Tennessee, 1940. In English. 38 p. Wrappered. Richly illustrated. Very
good condition. Numbered 178 Adhémar / Seguin, Jean / Jean-Pierre: Le Livre Romantique. Editions du Chene, 1968. In
French. 152 p. Gilt-ornamented cloth binding. Upper gilt-edging. Blind-stamped. Richly illustrated.
Good condition.
Andersson, Åke: Auktionerna på Sten Westerbergs bibliotek på Beatelund Särtryck ur Biblis
1973. Föreningen för bokhantverk, 1973. 136-171. Häftad. Mycket gott skick. Andersson-Schmitt, Margarete: Manuscripta Mediaevalia Upsaliensia. Übersicht über die C-
sammlung der Universitätsbibliothek Uppsala. Almqvist & Wiksell, 1970. In German. 158 p.
Wrappered. Good condition. Axel-Nilsson, Christian: Type Studies The Norstedt Collection of Matrices in the Typefoundry of
the Royla Printing Office.. Norstedts förlag, 1983. In English. 198 p. Decorated cloth binding. Very
good condition. Illustrated. Coloured edge. Barkell, William: Böckers vård och renovering. Bokvännerna, 1968. 74 s. Klotryggsband. Gott
skick. Illustrerad. Berghman, Arvid: Exlibris. Några ord om bruket av bokägaremärken.. Bröderna Lagerströms
Förlag, 1936. 74 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna. Exlibris: Gösta Widman. Berghman, G.: Etudes sur la Bibliographie Elzevirienne, basées sur l´ouvrage les Elzevier de
M. Alphonse Willems. Avec 470 figures reproduisant les vignettes, culs-de-lampe et lettres grises
des elzevier.. Ivar Haeggström, Stockholm, 1885. In French. 76 pages + plansches. Wrappered.
Pages partly loose from spine Bergqvist, Herman: Mitt liv bland böckerna. Stockholm, 1925. 67 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Inlagan fin. Berman, Nils: På bokjakt i egna hyllor och andras. Sällskapet Bokvännerna, 1963. 132 s.
Klotryggsband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Berndtsson, Gustaf E.: Allsvensk samling. Sällskapet Bokvännerna, 1947. 105 s. Häftad.
Illustrerad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Birrell, Augustine: Essays about Men, Women, and Books. Elliot Stock, London, 1907. In
English. 233 p. Clothbinding. Good condition. Björkbom / Scheffer / Welamson, Carl / Gunnar / Greta S-g: Svensk exlibris-bibliografi samt
anvisningar för det praktiska ordnandet av en exlbrissamling. Bröderna Lagerströms Förlag, 1939.
44 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick. Björklund, Georg: Litet boklexikon för skolor och bibliotek. Almqvist & Wiksell, 1963. 71 s.
Pappband. Gott skick. Illustrerad. Exlibris. Bland, David: Illustrering av böcker. Gebers, 1958. 198 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Blom, Ture: Vägen till boken - En bokförmedlares minnen.. Folket i Bilds Förlag, 1959. 212 s.
Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket gott skick. Blom, Ture: Vägen till boken - En bokförmedlares minnen.. Ordfronts förlag, 1976. Andra
upplagan. 215 s. Pocket. Gott skick.
Burton, John Hill: The Book-Hunter.. William Blackwood and sons, Edingburgh and London,
1885. In English. 427 p. Contemporary cloth binding. Good condition. Bury, Richard de: Philobiblon. Sällskapet Bokvännerna, 1967. 108 s. Klotband. Gott skick. Bury, Richard de: Philobiblon eller Om kärleken till böckerna.. Föreningen för Bokhantverk,
1922. På svenska/latin. 147 s. Dekorerat halvfranskt band. Gott skick. Färgat snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Fyra smala upphöjda bind. Enstaka, mindre fläckar på ryggen Bygdén, Leonard: Svenskt anonym- och pseudonym-lexikon. Bibliografisk förteckning öfver
uppdagade anonymer och pseudonymer i den svenska litteraturen.. Uppsala, 1898-1915.
Originalupplaga. 1051 spalter. 18 vol. Häftad. De tidigare häftena något slitna. Calloway, Stephen: English Prints for the Collectors. Lutterworth Press, London / The Overlook
Press, New York, 1981. In English. 232 p. Publishers binding with dustwrapper. Richly illustrated.
Very good condition. Collijn, Isak: BIBLIOGRAPHIA COLLIJNIANA. Förteckning öfver Isak Collijns intill den 17 Juli
1915 utgifna skrifter upprättad af Axel Nelson. Almqvist & Wiksell, 1915. 37 s. Bunden av
hofbokbindare Gustaf Hedberg. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Tryckt i 240 exemplar. Mycket gott skick Collijn, Isak: Det Rosenbergska biblioteket och dess exlibris. Föreningen för Bokhandtverk,
MDCCCCVII. 37S+20 planscher. Häftad med pappersomslag. Ryggen trasig. Skyddsomslaget
trasigt. Inlagan fin. Cornell, Jan: Några ord om Gerard Bonniers boksamling. Stockholm, 1957. 52s+37
planscher. Häftad. Mycket gott skick. Häftesomslaget något fläckigt. Costa, Maria: Codices et Livres Liturgiques en Vallee D´Aoste. (XI-XVIIIe Siecles) Aoste, Centre
Saint-Bénin 6 mars-18 avril. Aoste, 1993. In French. 272 p. Decorated cloth binding. Richly
illustrated. A very fine copy. Dahl, Svend: Bibliotekshandbok. Almqvist & Wiksell, 1924, 1931. 576+496. 3 vol. Häftad.
Illustrerad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Dahl, Svend: Bokens historia. Forum, 1961. Andra upplagan. 287 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Namnteckning
på försättsbladet.
Duhamel, Georges: Försvar för boken. Wahlström & Widstrand, 1949. 104 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Elliot, Holger: Gustaf Holdo Stråle - Rörstrandsdisponent, författare, bokälskare.. LTs förlag,
1971. 206 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Inlagan
fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Engström, Gösta: Om minityrböcker. Bokvännerna, 1966. 71 s. Häftad. Inlagan fin. Illustrerad.
Ouppsprättad. Främre häftesomslaget något skrynklat. Estienne, Henri: Den stora bokmarknaden i Frankfurt. Sällskapet Bokvännerna, 1956. 52 s.
Häftad. Något blekt. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Exlibris. Häfte. Fertiault, F: Les amoureux du livre. Claudin, 1877. In French. 396 p. Half -leather binding.
Raised bands. Upper gilt-edging. Marbeled covers. Marbeled endpapers. Exlibris F-G-T Eklund.
Includes 8 full page and 8 in text illustrations. Forsberg, Karl-Erik: Alfa Magica. Typografi, Kalligrafi. Nationalmuseum 29 maj-28 augusti
1994.. Nationalmuseum, 1994. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Särtryck ur Gutenberg-Jarhrbuch
1992. Sidorna 327-351. Med text av Sten G. Lindberg. Forsberg, Karl-Erik: ALPHA MAGICA.. Calligrafia i samarbete med Norstedts, 1994. 119 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Forsberg, Karl-Erik: BOKSTAVEN OCH ORDET. Letters and words.. Wiken, 1990. 160 s.
Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Dedikation, handskriven. Mycket gott skick.
Forsberg, Karl-Erik: EX LIBRIS. Utställning i Uppsala Universitetsbibliotek 9 April-17 Maj 1981.
Extryck, Stockholm, 1981. 23 s. Häftad. Forsberg, Karl-Erik: MINA BOKSTÄVER.. Wiken, 1983. 112 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Dedikation, handskriven. Illustrerad. Mycket gott skick. France, Anatole (Francois Anatole Thibault): Bokvännerna. Wahlström & Widstrand, 1945.
Översatt av Eyvind Johnson. Illustrerad av Karen Jacobsen. 60 s. Häftad. Mycket gott skick. Groth, Henrik: Bokens mirakel. Den Norske Bokhandlerforening, 1951. På norska. 31 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Haarhaus, Julius R.: Maculaturalia.. Stockholm, 1923. 128 s. Häftad. Gott skick. Haemmerle, Albert: Buntpapier. Herkommen, Geschichte, Techniken, Beziehungen zur Kunst.
Gechenorg D.W. Callwey, München, 1961. In German. 251 p. Decorated boards with dust wrapper.
Gilt-ornamented. Richly illustrated. A very fine copy.
Hake, William: En bok. Wennergren-Cappelen A/S, 1974. På svenska/norska. 121 s. Häftad.
Mycket gott skick. Hammarsköld, Lorenzo: FÖRSTA GRUNDERNA AF BIBLIOGNOSIEN.. Sällskapet
Bokvännerna, 1951. 32 s. Häftad. Utgavs i en upplaga på 400 exemplar. Hedberg, Arvid: Bokbindare Bokförare i Sverige 1500-1630. Anteckningar af Arvid Hedberg.
Centraltryckeriet, Stockholm, 1914. Sidorna 113-255. Vackert halvfranskt band. Blindpressad.
Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Inbunden hos Gust. Hedberg.
Endast lätt nött annars i mycket gott skick. Hermann, Tage: Store Boglæsere. Nitten århundreders humanisme.. Rosenkilde og Baggers
Forlag, 1949. På danska. 109 s. Dekorerat pappband. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Fotoillustrerad. Gott skick. Hirdman, Arne: Alla tiders folkböcker. Ett bidrag till den billiga bokens historia. Folket i Bilds
Förlag, 1950. Illustrerad av Sven Lundqvist. 143 s. Häftad. Gott skick. Holden, John Allan: Private Book Collectors in the United States and Canada with mention of
their hobbies. R.R. Bowker Co., 1931. Second edition. In English. 304 p. Half-cloth binding. Corpus
fine. Sporadic inscriptions in pencil. Covers slightly worn. Holme, Charles: The Art of the Book. A review of some recent European and American work in
Typography, Page Decoration & Binding. Special Number of "The Studio" + The Great Painter-
Etchers from Rembrandt to Whistler, by Malcolm C. Salaman. Edited by Charles Holme. The
Studio, London, Paris, New York, 1914. In English. VII+276+X+264 pages. Half -leather binding.
Richly illustrated. Gilt-Ornamented Spine. Marbeled endpapers. Slightly rubbed on the edges. 2 vol
in one Jacobsen-Sjørslev /Jansson, Grete / Sam Owen: Sune Ambrosianis tryckta skrifter 1898-1944..
Stockholm, 1944. 49 s. Cartonnageband. Ryggen något trasig i övre kanten. Annars ett fint
exemplar. Jacobsson, Roger: Medierad Kultur. Bokhistorisk kulturforskning - kommunikation och
innebörder.. Carlsson Bokförlag, 2001. 109 s. Häftad. Nyskick. Johansson, J. Viktor: Försvar för boksamlaren. Fyra uppsatser om böcker.. Wahlström &
Widstrand, 1958. Andra upplagan. 251 s. Häftad. Illustrerad. Delvis ouppsprättad. Något
fuktskadad. Johansson, J. Viktor: Försvar för boksamlaren. Fyra uppsatser om böcker.. Wahlström &
Widstrand, 1943. Originalupplaga. 206 s. Halvklotband. Illustrerad. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Marmorerade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Johansson, J. Viktor: Svenska bibliotek. Wahlström & Widstrand, 1946. 339 s. Vackert
halvfranskt band. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Bundet hos Hellbergs bokbinderi, Stockholm. Mycket fint exemplar Johansson, J. Viktor: Svenska bibliotek. Wahlström & Widstrand, 1946. 339 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Kleberg, Tönnes: BOKEN och dess läsare i den klassiska forntiden Föredrag vid Grafiska
Institutets avslutning 24 maj 1946. Grafiskt Forum, (utan årtal). 32 s. Häftad. Marmorerade pärmar.
Exlibris. Häfte. Kleberg, Tönnes: Codex Argenteus. Silverbibeln i Uppsala. Uppsala Universitets Bibliotek,
1981. Tredje upplagan. 26 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Koch / Larbaud, : Last eller dygd - två essäer. Läsning - last eller dygd? (av Th. W. Koch);
Läsningen - denna oskyldiga last (av Valéry Larbaud). Sällskapet Bokvännerna, 1956. 76 s.
Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad. Labarre, Albert: Vad vet jag om Bokens Historia. Alhambras Pocket Encylopedi / 50, 1996. 128
s. Pocket. Gott skick. Lang, Andrew: BIBLIOTEKET. Bokvännerna, Stockholm, 1968. 67 s. Dekorerat pappband. Gott
skick. Lindahl, Per-Erik: Att samla böcker. Bernces förlag, 1961. 233 s. Häftad. Illustrerad.
Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Löfgren, Oskar: Katalog über die äthiopischen Handschriften in der Universitätsbibliothek
Uppsala. Almqvist & Wiksell, 1974. In German. 192 p. Wrappered. Good condition. Cover
slightly rubbed on the edges.
Lundahl, Carl: PRO NOVITATE. Pars Secunda. Festskrift utgifven af Svenska
Bokhandelsmedhjälpare-Föreningen till minne af dess 25-åriga tillvaro 1888-1913..
Centraltryckeriet, Stockholm, 1914. 310 s. Vackert halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Blindpressad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmer.
Endast lätt nötta kanter, annars i gott skick. Lundgren, Hjalmar: Minnets land. Eskapader från bok-kammaren.. Wahlström &
Widstrand, 1943. 203 s. Halvfranskt band. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Lundkvist, Artur: Kan du läsa en bok ?. Trevi, 1945. 15 s. Häftad. Gott skick. Lundquist, Sven Georg: Böckerna skall tala - bokhyllorna tiga. Lundqvist Snickerier AB/S.G.
Lundquist Konsultbyrå, 1970. Illustrerad av Hasse Erikson. 47 s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket
gott skick. Moé, Émile-A. van: La Lettre Ornée. Dans les Manuscrits du VIII:e au XII:e Siècle. Éditions du
Chéne - Paris, 1949. In French. 120 p. Cased boards with dustwrapper. Richly illustrated.
Dustwrapper slightly worn. Else fine.
Munch-Petersen, Erland: Bibliografiens teori - En introduktion. Danmarks
Biblioteksskole/G.E.C. Gads Forlag, 1980. På danska. 61 s. Häftad. Mycket gott skick. Murray McCain, : Böcker. Forum, 1967. opaginerad. Pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Nodier, Charles: Bibliomanen. Norstedt och söners förlag, 1947. Illustrerad av Ebbe Sadolin.
98 s. Pappband med skyddsomslag. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Färgat övre
snitt. Mycket gott skick. Nodier, Charles: Den boggale. Carit Andersens Forlag, 1946. På danska. Illustrerad av Ebbe
Sadolin. 68 s. Häftad med pappersomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget slitet. Nodier, Charles: Den boggale. Carit Andersens Forlag, 1946. På danska. Illustrerad av Ebbe
Sadolin. 68 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Nordqvist, Nils: Hortulus Animae och Livres d´Heures 1480-1520. Tryckeri Aktiebolaget Thule,
Stockholm, 1960. 53+2 sidor. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick. Nyman, Thure: Berömda Böcker. Bokhistoriska uppsatser. Tredje samlingen. Sällskapet
Bokvännerna, 1964. 178 s. Dekorerat pappband. Nyman, Thure: Bokvännens kalender. Sällskapet Bokvännerna, 1962. Originalupplaga. 109 s.
Dekorerat pappband. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Nyman, Thure: Lustresor på bokfloden - första samlingen. Sällskapet Bokvännerna, 1959. 107
s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Illustrerad. Olsson, Bror: Svenska klassiska bibliografer. Hugo Gebers förlag, 1957. 83 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Østby, Arvid: Norske boksamlere. En bibliografi.. N.W. Damm & Søn, 1944. På norska. 41
s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Persson, Lars: Bibliolyticon eller Till Böckernas Förströrande, en gundläggande filosofisk
hatskrift i ord och bild.. Akademilitteratur, 1980. Illustrerad av Lars Halldin. 53 s. Klotband. Mycket
gott skick. Persson, Lars: Bibliolyticon eller Till Böckernas Förströrande, en gundläggande filosofisk
hatskrift i ord och bild.. Akademilitteratur, 1980. Illustrerad av Lars Halldin. 53 s. Häftad. Gott skick.
Petraeus, Birger: Marmoreringsprocessens principer Teoretisk och praktisk handbok för
bokbindare.. Stockholm, 1949. 78 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Marmorerade pärmar.
Exlibris. Pinner, H.L.: Bokens värld under antiken.. Sällskapet Bokvännerna, 1950. 85 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Ouppsprättad.
Porcher, Jean: Franskt bokmåleri. Allhems Förlag, 1960. 293 s. Klotband med skyddsomslag
och kassett. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
Rinman, Sven: Deutsche Büchen über Schweden und schwedische Dichtung in deutscher
Übersetzung. Ein biographisches verzeichnis.. Schwedisches Institut, 1952. In German. 63 p.
Wrappered. Very good condition. Robert, Maurice: Code de la bibliophile moderne. Union Latine, 1936. In French. 61 p.
Wrappered. Illustrated. Spine/backstrip slightly torn. Roberts, W.: The Book-Hunter in London. Historical and other Studies of Collectors and
Collecting. With numerous portraits and illustrations. A.C. McClurg & Co, Chicago, 1895. In
English. XXXI+334+2 pages. Original decorated binding with spine in leather. Illustrated. A very fine
copy. Romdahl, Axel L.: Om exlibris. Hasse W. Tullbergs Förlag, 1905. 36 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Något nött i kanterna. Runnquist, Åke: I Pegasens kölvatten. Studier i bokvärlden.. Stockholm, 1958. 38 s. Häftad.
Mycket gott skick. Salmi, Mario: Italienskt bokmåleri under medeltid och renässans. Allhems Förlag, 1956. 264 s.
Klotband med kassett. Gott skick. Rikligt illustrerad. Schottenloher, Karl: Das alte Buch. Richard Carl Schmidt & Co, 1919. In German.
280s+XL planscher. Decorated full-leather binding. Illustrated. Coloured upper edge. Slightly
rubbed on the edges. Segerstad, Ulf Hård af: Bok och bild Föredrag hållet vid Grafiska Institutets avslutning den 21
maj 1953. Grafiskt Forum, 1953. 12 s. Häftad. Något blekt. Marmorerade pärmar. Exlibris. Häfte Setterblad, Oscar: Ricardi de Bury Philobiblon - Dess Sjuttonde kapitel. Gothia, 1960. 26 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Setterblad, Oscar: Ricardi de Bury Philobiblon - Dess Sjuttonde kapitel. 1960. Häftad med
pappersomslag. Illustrerad. Numrerad upplaga om 1000 exemplar, tryckt för AB Henrik Lindståhls
bokhandel, varav detta exemplar är nummer 37 Sjögren, Arthur: Förteckning å svenska bokägaremärken (exlibris) utställda vid Föreningen för
Bokhandtverk utställning i Nordiska Muset Januari-Februari 1908, upprättad af Arthur Sjögren.
Föreningen för Bokhandtverk, Stockholm, 1909. 193 s. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg.
Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Främre och
bakre häftesomslagen medbundna. Guldornerad rygg. Exlibris Karl August Magnusson. Ett mycket
fint exemplar Sjögren, Arthur: Förteckning å svenska bokägaremärken [exlibris] utställda vid Föreningens för
Bokhandtverk utställning i Nordiska Museet Januari-Februari 1908. Föreningen för Bokhandtverk,
1908. 190 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Marmorerat snitt. Marmorerade pärmar. Mycket gott
skick. Sjögren, Arthur: Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken inklusive dedikations- och
donationsexlibris.. Bröderna Lagerströms Förlag, 1915. 352 s. Häftad. Ouppsprättad. Rikligt
illustrerad. Något nött i kanterna. Sullivan, Edward: The Book of Kells. The Studio, London, Paris, New York, 1914. In English.
34+24 plates. Publishers decorated cloth binding. Blind-stamped. Illustrated. Upper gilt-edging. A
very fine copy. Svensson, Georg: Maillol som bokillustratör Särtryck ur Biblis. Föreningen för bokhantverk,
1968. 9-60. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Tanning, Dorothea: Världar i miniatyr. Max Ernst och hans böcker. Sällskapet Bokvännerna,
1993. 24 s. Klammerhäftad. Gott skick. Tapper, Tage: Böckernas Kumla. Algot Dohlwitz Bokhandel, Kumla, 1959. 72 s. Häftad.
Illustrerad. Något fuktskadad. Törnqvist, Lars (red): Bokvännens kalender. Sällskapet Bokvännerna, 1981. Tredje upplagan.
151 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Trenkler, Ernst: Livre D'Heures Handschrift 1855 der Österreichischen Nationalbibliothek.
Kunstverlag Wolfrum, Wien, 1948. In German. 37 sid. + 24 planscher. Decorated boards. Good
condition. Richly illustrated. Uzanne, Octave: Böckernas död. Allhems Förlag, 1956. Illustrerad av Albert Robida. 41 s.
Häftad. Gott skick. Wästberg, Per: Mina hemliga bokmöten. Sällskapet Bokvännerna, 1990. 15 s. Häftad. Gott
skick. Wetterberg / Gierow, Gunnar / Krister: Katalog över Fredrik Hallgrens boksamling. Gleerups,
1945. 255 s. Häftad. Gott skick. Wettergren, Erik: Rembrandt och bibeln. Norstedt och söners förlag, 1954. 34 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Zur Westen, Walter von: Exlibris. Verlah von Belhagen & Klasing, 1909. In German. 145 p.
Wrappered with dustwrapper and slip-case. Richly illustrated. Slightly rubbed on the edges. Upper
gilt-edging. Gothic types. Zur Westen, Walter von: Exlibris - Buchkunst und angewandete graphik. Selbstverlag des
deutschen vereins für exlibriskunst und gebrauchgraphik, 1930. In German. 33-64 + 11-15.
Wrappered. Richly illustrated. Slightly rubbed on the edges. |