| Bokväsen, Bokhandelshistoria |
|---|
|
Bokhandeliana. En julhälsning 1953 från Adam Helms med ett litet axplock ur egna samlingar.
Adam Helms/Victor Pettersons bokindustri, 1953. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Bolitho, Hector (ed): A Batsford Century. The Record of a Hundred Years of Publishing and
Bookselling 1843-1943. B.T. Batsford, London, 1944. In English. 9 +148 pp. Clothbinding.
Illustrated. Good condition. Dogrose, Edward: Boksnåret. Något om svensk bokmarknad. Lundaförlaget, 1965. 101 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Drakenberg, Karl-Erik: Bokhandelsteknik. Svensk boktjänst, 1956. 71 s. Häftad. Gott skick. Frøland, Aleks: Bog og Handel. Udvalgte Artikler. Gyldendal, 1964. På danska. 237 s. Häftad
med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Hånell, August: Liber Librariorum - Bokhandlarnas bok - Minnesskrift med anledning
avSvenska sortimentsbokhandlareföreningens 25-åriga tillvaro. Svenska Bokhandlareföreningen,
1919-20. 272+497. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Färgat
snitt. Hånell, August: Liber Librariorum - Bokhandlarnas bok - Minnesskrift med anledning
avSvenska sortimentsbokhandlareföreningens 25-åriga tillvaro. Svenska Bokhandlareföeningen,
1919-20. 272+497. 2 vol. Dekorerat halvfranskt band. Något nött i kanterna. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Marmorerade pärmar. Hånell, August: Liber Librariorum. Bokhandlarnas bok I-II. Svenska bokhandlareföreningen,
1919, 1920. 272+497. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Holst, Poul: Antikvar boghandel i Danmark 1640-1980. 1980. På danska. 150 s. Häftad.
Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Johansson, J. Viktor: En gammal antikvariatkund ser tillbaka. Albin Michel, Bokvännerna, 1961.
61 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Koch, Guenther: Kunstwerke und Bücher am Markte. Auktion - Fälschungen - Preise und was
sie lehren. Mit Anführung wichtiger Literatur über Kunstgewerbe, Malerei, Graphische Künste,
Bildnerei, Münz- und Medaillenkunde, Bücher und Handschriften alter und neuer Zeit. Ein Buch für
Kunst- und Bücherfreunde, Sammler und Händler von Guenther Koch. Mit 34 Kunstbeilagen und 4
Abbildungen im Text. Paul Neff Verlag (Max Schreiber), Esslingen a. N., 1915. XIX+536 pp.
Pergamentryggband. Mycket fint exemplar. Lidman, Tomas: Svenska antikvariat - nio uppsatser. Sällsakpet Bokvännerna, 1986. 137 s.
Klotband. Nyskick.
Lundahl, Carl: Pro Novitate. Festskrift utgifven af Svenska bokhandels-medhjälpare-
föreningen, till minne af dess 10-åriga tillvaro. Stockholm, 1898. 220 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Illustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Färgat snitt. Lundahl, Carl: Pro Novitate. Festskrift utgifven af Svenska bokhandels-medhjälpare-
föreningen, till minne af dess 10-åriga tillvaro. Stockholm, 1898. 220 s. Häftad. Häftesomslaget
trasigt. Inlagan fin. Illustrerad. Martensen, Johan C: Att sälja tekniska böcker. Anteckningar från Lindståhls bokhandel 1947-
1961. ESSELTE, 1984. 45 s. Häftad. Gott skick. Martensen, Johan C: Från Bologna till Stockholm. Strövtåg i universitetsbokhandlarens värld.
Nordiska Bokhandelns Förlag i distr, 1989. 157 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad.
Mennander, Carl Fridric: Tal Om Bok-Handelen i Sverige, Hållit för Kongl. Vetenskaps
Academien Vid Praesidii afläggande, Den 8 Maji, 1756. Almqvist & Wiksell, 1968. 29 s.
Häftad. Gott skick. Néret, Jean-Alexis: Histoire Illustrée de la Librairie. Lamarre, 1953. In French. 396 p.
Wrappered. Good condition. Norelius, Ch: Sveriges äldsta ännu existerande bokhandel. Wald. Zachrissons boktryckeri AB,
1919. 20 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Prouté / Ezratty, Guy / Jacqueline: ANTARÈS. Bronze et Lithographies de Daumier. Catalouge
No 3 "Special Daumier" 1968. Paris, 1968. In French. 28 p. Wrappered. Richly illustrated. Very
good condition. Numbered exemplaire 1464/2000 Prouté / Ezratty, Guy / Jacqueline: ANTARÈS. Dessins Anciens et Modernes Estampes Du XVe
au XXe Siecle. Catalogue No 4 "Crispin de Passe" 1969. Paris, 1969. In French. 44 p. Wrappered.
Richly illustrated. Very good condition. Numbered exemplaire 1109/2000 Prouté / Ezratty, Guy / Jacqueline: ANTARÈS. Dessins Anciens et Modernes Estampes Du XVe
au XXe Siecle. Catalogue No 2 "Caracci" 1967. Paris, 1967. In French. 64 p. Wrappered. Richly
illustrated. Very good condition. Numbered exemplaire 572/2000 Prouté / Ezratty, Guy / Jacqueline: ANTARÈS. Estampes du XVI au XXe Siecle. Catalouge No 5
1970 "Gabriel de Saint-Aubin". Paris, 1970. In French. 40 p. Wrappered. Richly illustrated. Very
good condition. Quiding, Anders: "Förlåt, jag blott citerar..." Korn ur svensk bokhandelspress under trettio år.
Rabén & Sjögren, 1961-1962. 56 s. Häftad. Gott skick. Quiding, Anders: Samtal med bokhandlaren i tvärgatan. Wikander &Sjöstedt Tryckeri AB,
1956. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Schroers, Paul: Das Antiquariat. Heinrich F.S. Bachmair, 1949. In German. 133 p. Wrappered.
Good condition. Illustrated. Silfverstolpe, Gunnar Mascoll: Fritzes 1837-1937. Fritzes, 1938. 116 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Gott skick. Swederus, M.B: Boklådorna i Uppsala 1616-1907. Ett bidrag till den svenska bokhandelns
historia. Uppsala - Lundequistska bokhandeln, 1907. 109 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars
ett fint exemplar. Ouppsprättad. Swinnerton, Frank: The Bookman´s London. Allan Wingate, London, 1951. In English. 161 p.
Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Good condition. Vervliet, Hendrik D.L.: LIBER LIBRORUM. 5000 Jahre Buchkunst. Weber Verlag Genf, 1973. In
German. 545 p. Clothbinding with dustwrapper and slip-case. Richly illustrated. A very fine copy.
Widén, Torsten: A-bokhandeln och bokdistributionen. Svensk boktjänst, 1961. 60 s. Häftad.
Gott skick. Wirtén, Hemmungs, Eva: Bokhandelns bok. Om BMF och arbetet i bokhandeln under 100 år.
Norstedts förlag, 1988. 151 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars
ett fint exemplar. Illustrerad. |