| Bokväsen, Boktryckeri |
|---|
|
ABC. Sällskapet Bokvännerna, 1977. 16 s. Häftad. Mycket gott skick. Bokband från Herzogs under 100 år. Nationalmuseum, u å. 31 s. Häftad. Gott skick. Fackskolan för Bokindustri vid Slöjdföreningens skola i Göteborg 1907-1917. Skrift utgiven
med anledning av skolans tillryggalagda första tioårsperiod.. Fackskolan för Bokindustri, 1917. 26
s. Mockaband. Gott skick. Illustrerad. Föreningen för bokhandtverk - Meddelanden 1912-1916. Uppsala, 1917. 40 s. Dekorerat
pappband. Mycket gott skick. Fünfzehn Exlibris gezeichnet von Greta Sellberg.. Gebrüder Lagerström, u. å.. In German. 15 p.
Loose leaves in slip-case. A very fine copy. Illustrated. Handleiding tot het corrigeren van drukproeven, benevens eene aanwijzing der meest
gebruikelijke lettersoorten, met derzelver hollandsche benamingen.. A.D. Schinkel, 'S Gravenhage,
1993. In Dutch. 30 p. Decorated boards. A fine copy. Facsimile from the original, printed 1838.
Printed in 500 exemplar. Hantverkets Bok. Boktryckarkonst. Lindfors Bokförlag AB, 1937. 571 s. Halvfranskt band. Rikligt
illustrerad. Stämpel på insidan av pärmen. Ryggen något lös. HUNDRA ÅR MED TRYCK. Svenska Tryckeriföreningen 1893-1993.. Svenska
Tryckeriföreningen, Stockholm, 1993. 160 s. Pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Illuminated Manuscripts and Other Remarkable Documrnts from the Collection of the Royal
Library, Stockholm. Kungliga Biblioteket, 1963. In several languages. 31s+XVI planscher.
Wrappered. Good condition. Kongl. Maij:tz och Rijksens Cammerrådh. Ett trehundraårsminne 1613 18 april 1913. Bröderna
Lagerström, 1913. 24 + 3 planscher. Häftad. Något blekt. Något nött i kanterna. Tryckt på handgjort
papper Le Livre et ses Amis. No 11 Septembre. Le Le Livre et ses Amis, 1946. In French. 71 p. Loose
leaves in slip-case. Good condition. Illustrated. Le Livre Paris 1972. Bibliotheque Nationale, 1972. In French. 225 p. Wrappered. Illustrated.
Good condition. Dampstained. Ljuset och skäppan. Almqvist & Wiksell, 1962. 24 s. Häftad. Fotoillustrerad. Mycket gott
skick. Marees Gesellschaft Elfte Reihe Der drucke April 1925.. Piper & Co, 1925. In German. 18
p. Cased boards. Spine/backstrip slightly rubbed. Illustrated. Minnen och tankar tillägnade boktryckaren Fredrik Nyholm på hans åttioårsdag den sjuttonde
juli nittonhundrafemton. Centraltryckeriet, 1915. 192 s. Pappband. Något trasig i hörnen. Nordisk Boktryckarekonst, 1917. Tidskrift för bokindustri, bokhistoria, bokkonst och
reklamväsen. Adertonde Årgången. Bröderna Lagerström, Stockholm, 1917. 392 s. Dekorerat
klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Nordisk Boktryckarekonst. Skandinavisk tidskrift för de grafiska yrkena. 1906. 1906. 456 s.
Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Nordisk Boktryckarkonsts 25-års Jubileum. Särtryck ur Nordisk Boktryckarkonst, häfte 1, 1925.
Nordisk Boktryckarkonst, 1925. 19 s. Häftad. Något blekt.
Scriptorium: Revue Internationale des Études relatives aux Manuscrits. Revue Internationale
des Études relatives aux Manuscrits, 1947. In French. 192 p. Wrappered. Slightly rubbed on the
edges. Svensk Bokkonst 1946. Nationalmuseum, 1947. 18 s. Häftad. Något nött i kanterna. Svensk Bokkonst 1950. Nationalmuseum, 1951. 23 s. Häftad. Mycket gott skick. Svensk bokkonst 1954. Kungliga Biblioteket, 1955. 29 s. Häftad. Gott skick. Svensk bokkonst 1967. Kungliga Biblioteket, 1968. 52 s. Häftad. Illustrerad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Svensk Bokkonst 1989. Kungliga Boblioteket, 1990. ej paginerad. Häftad. Illustrerad. Mycket
gott skick. Svensk bokkonst 1990. Kungliga Biblioteket, 1991. 63 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Svenska Bokförläggareföreningens 100-årsjubileum i Stockholms Stadshus lördagen den 4
dec. 1943. Program, Meny, Bordsplacering, Snapsvisor. Norstedt och söners förlag, 1943. 40 s.
Klammerhäftad. Något nött i kanterna. Svenska Boktryckareföreningens mellersta krets 1934 - 1959. Eget förlag, 1959. 68 s + 10
planscher. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Uppfinningarnas bok vol 10: Världssamfärdseln och dess medel Del 2: Post, telegraf, skrift,
tryck, grafiskt, foto, hushållning och handel.. Aktiebolaget Hiertas Bokförlag, 1907. 562 s. Klotband.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Almqvist, Sven: Johan Kankel. Per Brahes boktryckare på Visingsö. Almqvist & Wiksell,
1965. 122 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget trasigt. Alnander, Johan O.: Boktryckerikonstens uppkomst och fortgång uti Sverige. Allhems Förlag,
1959. 104 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Ouppsprättad. Bengtsson, Bengt: Äldre typografisk teknik. Skolan föt bokhantverk, 1943. 86 s. Klotryggsband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Exlibris. Dedikation, handskriven. Bengtsson, Bengt: Kulturen 1961. Kulturhistoriska Föreningen för Södra Sverige, 1962. 200 s.
Dekorerat pappband. Fotoillustrerad. Gott skick. Berg, Egon: Das Buch der Bücher. Herz und Natur. Aphorismen der Welt-Literatur.. Verlag der
K. und K. hofbuchhandlung Karl Brochasta, u å. In several languages. XVIII+912. Decorated half-
leather binding. Good condition. Coloured edge. Försätssbladet saknas. Bernström, Carl Fredrik: Konstförvanter - Utflykter och studier i svensk boktryckerihistoria..
Grafiska faktors- och tjänstemannaförbundet, 1958. 180 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick.
Bernström, Carl Fredrik: Konstförvanter - Utflykter och studier i svensk boktryckerihistoria..
Grafiska faktors- och tjänstemannaförbundet, 1958. 180 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott
skick. Bernström, John: Öbergs 1945-1945.. AB J.O. Öberg & Son, 1945. 80 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Något gulnad. Annars ett fint exemplar. Beutel, Tobias: Chur-Fürstlicher Sächsischer stets grünender hoher Cedern-Wald.
Zentralantiquariat der Deutschen Demokratischen Republik, Leipzig, 1975. In German/Latin.
Clothbinding. Very good condition. Bewick, Thomas: Memoarer. Bokförlaget Niloé, 1954. Illustrerad av Thomas Bewick. Häftad.
Gott skick. Billow, Anders: Akke Kumlien som bokkonstnär. Norstedt och söners förlag, 1945. 180 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Sist i boken subskribenter vid Akke Kumliens 60-årsdag den 3
april 1944. Björkbom, Carl: Gutenberg. Hugo Gebers förlag, 1951. 64 s. Pappband med skyddsomslag.
Gott skick. Illustrerad. Exlibris. Bohatcová, Mirjam: Irrgarten der Schicksale. Einblattdrucke vom Anfang des Dreissigjährigen
Krieges. Artia, Praha, 1966. In German. 120+56 pages. Decorated cloth binding. Richly illustrated.
Good condition. Bring, Samuel E.: Bibliografisk handbok till sveriges historia.. Norstedt och söners förlag,
1934. 780 s. Klotband. Gott skick. Understrykningar i texten. Bring, Samuel E.: Boktryckerisocieteten 1752-1900. Uppsala, 1943. 145 s. Häftad. Gott skick.
Bring, Samuel E.: Handledning i svensk bibliografi. Hugo Gebers förlag, 1948. 101 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Bring, Samuel E.: Handledning i svensk bibliografi Andra förbättrade och tillökade upplagan.
Gebers, 1954. 116 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Bring, Samuel E.: Ur Boktryckeri-Societetens historia. Föredrag vid firandet av 200-årsminnet
den 25 november 1952.. Skolan för Bokhantverk, 1953. 43 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick.
Carlson, Axel A.: Gutenberg - hans liv, hans verk och förutsättningarna därför. Oskarshamn,
1924. 96 s. Klotryggsband. Illustrerad. Mycket gott skick. Clemensson, Gustaf: Papperets historia intill 1880. Hugo Gebers förlag, 1953. 98 s. Klotband
med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Collijin, Isak: Boktryckerikonstens uppfinning och guldålder. Wald. Zachrissons Boktryckeri A.-
B., 1911. 72 s. Häftad. Något blekt. Inlagan fin. Illustrerad. Exlibris. Collijin, Isak: Svensk boktryckerihistoria under 14- och 1500-talen. Hugo Gebers förlag, 1947.
98 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Collijn, Isak: Ettbladstryck från femtonde århundradet. Andra samlingen. I. Text. Bidrag till det
äldre boktryckeriets historia.. Föreningen för Bokhandtverk, 1912. 66 s. Häftad. Något trasig i
hörnen. Illustrerad. Collijn, Isak: Ettbladstryck från femtonde århundradet. Andra samlingen. II. Planscher..
Föreningen för bokhandtverk, u. å.. 11 s. Lösa blad i mapp. Något gulnad. Bandet något nött i
kanterna. Collijn, Isak: Svensk boktryckerihistoria under 14- och 1500-talen. Hugo Gebers förlag, 1947.
98 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Skyddsomslaget teipat i nederkant. Namnteip på försättsbladet. Collijn, Isak: Svensk typografisk atlas. 1400- och 1500-talen. Hugo Gebers förlag, 1952. opag..
Inbunden. Mycket fint exemplar. Illustrerad. Pergamentrygg, kassett, folieformat Dahl, Svend: Aarbog for bogvenner - sjette aargang. V. Pios Boghandel Povl Branner, 1922. På
danska. 213s+8 planscher. Cartonnageband. Illustrerad. Något nött i kanterna. Darmon, J. E.: Dictionnaire des gravures en coleurs en bistre et en sanguine du XVIIIe siècle
des écoles francaise et anglaise en circulation dans le commerce des estampes avec leurs prix.
H. Barral, 1929. In French. 142 p. Privately bound cloth binding. A dictionary of engravings. Ekstrand, Walter: Från manuskript till bok. En orientering vid framställning av böcker och andra
trycksaker. Gleerups, 1946. 127s+6 affischer. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Elek, Paul: The Art of French Book from early manuscripts to present time. Les Éditions du
Chêne, u.å.. In English. 166 p. Clothbinding. Good condition. Richly illustrated. Eneroth, Otto: Handbok i papperskännedom. Bröderna Lagerströms, 1957. Tredje upplagan.
141 s. Häftad. Bandet något fläckigt. Något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet.
Exlibris. Markeringar och understrykningar, med röd spritpenna, i texten. I övrigt är inlagan fin. Fischerström, Iwan W: Typografisk skisserings- och layoutteknik. Nordisk boktryckarekonsts
fackbibliotek XIV.. Bröderna Lagerströms Förlag, Stockholm, 1950. 96 s. Pappband. Illustrerad.
Gott skick. Frändberg, Axel: BOKTRYCKERITEKNISK ORDBOK. Nordisk boktryckarekonsts fackbibliotek
XIII.. Bröderna Lagerströms Förlag, Stockholm, 1947. Andra upplagan. 142 s. Pappband. Ryggen
något trasig i övre kanten. Frändberg / Lenning, Axel / Einar: Kort handledning i boktryckarkonsten. Viktor Pettersson,
1951. 75s+10 affischer. Häftad. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna. Ex libris: Olof Lindahl. Freytag, Gustav: Bilder aus der deutschen Vergangenheit. Albin Michel, Paul List Verlag, u å. In
German. 516+531+522. 4 vol. Decorated linen-binding. Richly illustrated. Folding maps/plates.
Good condition. Coloured upper edge. Friesen / Grape / Andersson, Otto von / Anders / Hugo: Om Codex Argentus - dess tid, hem och
öden. Med ett appendix.. Svenska Litteratursällskapet, 1928. 204s+18 planscher. Häftad.
Fuktskadad. Füssel, Stephan: Gutenberg och hans verk. Nya Doxa, 2000. 143 s. Pappband med
skyddsomslag. Något fuktskadad. Skyddsomslaget och snittets övre hörn fuktfläckat. Inga fläckar i
inlagan. Garnett, Porter: Beaumanence - The philiosophy of a man of literature and art.. Björkmans,
1979. In English. 43 p. Wrappered. Illustrated. Slightly rubbed on the edges. Gram, Magdalena: Bokkonstnären Akke Kumlien Tradition och modernitet. Konstnärsidentitet
och konstnärsroll.. Norstedts förlag, 1994. 271 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Rikligt illustrerad. Gram, Magdalena: Torsten Schonbergs illustrationer till August Strindbergs Sagor. Föreningen
Biblis, 2004. 58 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Grimmelshausen, Christoffel von: Der abenteuerliche Simplicissimus. Die Beschreibung des
Lebens eines seltsamen Vaganten. Verlag Neues Leben Berlin, 1960. In German. 314 p.
Clothbinding. A very fine copy. Illustrated. Förkortad upplaga Grip, Ragnar: Konstförvanter och bokbindare i Stockholm 1850-1914. Studier av härkomst och
social rörlighet hos arbetare inom boktryckar- och bokbindaryrkena. En kollektivbiografi..
Stockholms kommun, 1981. Illustrerad av Bertil Kumlien. 283 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hæggström, Carl Z.: Boktryckaren inför nuet. Skolan för Bokhantverk, 1931. 29 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Hæggström, Carl Z.: Om modern svensk bokkonst sådan den framstår i de senaste årens
bokproduktion.. Bröderna Lagerström, 1923. 44 s. Häftad. Något nött i kanterna. Jackson, Donald: Skrivkonstens Historia. Ordfronts förlag, 1987. 176 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Anteckningar på insidan av pärmen. Mycket gott skick.
Johansson, J. Viktor: Från Gutenbergbibeln till Gösta Berlings saga. Vandringar i Bibliotheca
Qvarnforsiana.. Wahlström & Widstrand, 1952. 317 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad.
Något nött i kanterna. Kjellvard, Henry: 100 år med Stockholms bokbindare. En krönika om fackligt arbete 1872-
1972. BAF, 1972. 280 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Färgat övre snitt. Lagerström, Carl: Handpressens historia.. Yrkesskolan för Bokhantverk, 1926. 41 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Häftesomslag fläckat. Något nött i kanterna. Lagerström, Hugo: Svensk Bokkonst. Särtryck ur Nordisk Boktryckarekonst. Häfte 1-3 1918. I.
Dekorativ bokkonst. II. Illustrerad bokkonst. III. Tidstilen i Svensk Bokkonst. Nordisk
Boktryckarkonst, 1918. 83 s. Häftad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Lagerström, Hugo: Svensk Bokkonst. Studier och anteckningar över särdragen i svensk
bokstavsform och svenskt typtryck. Bröderna Lagerström, 1920. 177 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Rikligt illustrerad. Lagerström, Hugo: Vad yrkesskolan vill och vad den gör - ett programutkast. Yrkessolan för
Bokhantverk i Stockholm, 1922. 19+6 planscher. Häftad. Illustrerad. Sidorna 15-18 saknas. Lilliestam, Åke: Sten G. Lindberg: Tryckta Skrifter 1935-1974. Bibliografi utgiven till 60-
årsdagen 30 April 1974. Stockholm, 1974. 25 s. Häftad. Gott skick. Lindberg, Sten G.: Svenska Böcker 1483-1983. Bokhistoria i fågelperspektiv.. Bokbranschens
Marknadsinstitut AB, 1983. 60 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Ljungberg, Hans: Typografisk ordlista. Nordisk boktryckarekonsts fackbibliotek VII.. Bröderna
Lagerströms Förlag, Stockholm, 1948. 134 s. Pappband. Gott skick. Man, John: Gutenberg. Historien om en man och hans uppfinning som förändrade världen..
Ordfronts förlag, 2004. 248 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. McLean, Ruari: Modern Engelsk bokkonst. Hugo Gebers förlag, 1956. 77 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Ex libris: Karl Åke Kärnell Meynell, Sir Francis: Engelskt boktryck. Hugo Gebers förlag, 1951. 60 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Exlibris. Morison, Stanley: FIRST PRINCIPLES OF TYPOGRAPHY. Cambridge Authors´and
Printers´guides 1.. Cambridge University Press, 1967. In English. 24 p. Wrappered. Good
condition. Nordqvist, Nils: Berömda boktryckare - andra samlingen. Sällskapet Bokvännerna, 1961. 310
s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Nordqvist, Nils: Berömda svenska boktryckare. Sällskapet Bokvännerna, 1972. 351 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Illustrerad. Olsen, Werner E.: Hvad kendte mæn har sagt om Bogtrykkunst. Privat, 1949. På danska.
Illustrerad av Des Asmussen. 8 s. Häftad. Mycket gott skick. Författarens signatur. Olsson, Bror: Editiones principes av klassiska författare. Hugo Gebers förlag, 1954. 65 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Ex libris: Karl Åke Kärnell Olsson, Bror: Postillor och plagiat. Uppsatser om böcker, författare och samlare.. Allhems
Förlag, 1954. 142 s. Häftad med pappersomslag. Fotoillustrerad. Delvis ouppsprättad. Något
fuktskadad. Häftesomslaget något slitet. Olsson, Bror: Postillor och plagiat. Uppsatser om böcker, författare och samlare.. Allhems
Förlag, 1954. 142 s. Häftad med pappersomslag och kassett. Kassetten något sliten.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Otterfors, Gunnar: Bokens väg. Carlsson Bokförlag, 1955. 32 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott
skick. Sahlberg, Gardar: Zetterlund & Tillanders Boktryckeri Aktiebolag, Skeppsbron 40, 50 år.
Zetterlund & Tillander, 1957. 69 s + 16 planscher. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick.
Anteckningar på smutstitelbladet. Schück, Henrik: Bidrag till Svensk Bokhistoria. Föreningen för Bokhandtverk, 1900. 180 s.
Klotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Seip, Didrik Arup: Boktrykkere, Bokhandlere og Litteraturen. Aas & Wahl, 1956. På norska.
47 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Selmar, Emil: Titelformernas utveckling.. Bröderna Lagerström, 1910. 106 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Simon, Irving B.: från TYP till ORD och BOK. Spektra, 1968. 111 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Sohm, Peter: Boktryckeri-Konsten samt berättelser om några berömda boktryckare och
boktryckerier. Sällskapet Bokvännerna, 1959. 91 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Steinberg, S.H.: Boktryckarkonst och bokhistoria genom fem sekler. Bokförlaget Spektra, 1983.
348 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Strengell, Gustaf: En bok om Boken. A-B F-Tilgmann O.-Y, 1931. 61s + 73 planscher.
Pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Thompson, Lawrence S.: Boktryckarkonstens uppkomst i Förenta Staterna. Hugo Gebers
förlag, 1956. 109 s. Klotband. Illustrerad. Gott skick. Ex libris: Karl Åke Kärnell Vingedal, Sven Erik: Den svarta konsten. Tidig svensk boktryckarkonst. Tidig svensk
boktryckarkonst. Inkunabelperioden 1483-1500. En bokhistorisk översikt och en biobibliografi..
Södermans Boktryckeri Ab, 1958. 63 s. Häftad. Något blekt. Illustrerad. Exlibris. Willers, Uno: Kungliga bokband c. 1490 - 1962.. Kungliga Biblioteket, 1962. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Willers, Uno: Svensk Bokkonst under 25 år, 1933-1958. Albert Bonniers förlag, 1959. 59 s + 16
planscher. Häftad. Gott skick. Zachrisson, Bruno: Förhandlingar vid Internationella Boktryckare-Kongressen i Göteborg 4-6
juni 1923. Svenska Boktryckareföreningen, 1923. På svenska/tyska/danska/norska. 167s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Zachrisson, Wald.: Boktryckerikalender 1897. Wald. Zachrisson, 1897. 127 s + 49
annonsaffischer. Klotryggsband. Illustrerad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Zachrisson, Wald.: Boktryckerikalender 1902-1903. Wald. Zachrisson, 1903. På
svenska/danska. 192 s + 76 s annonsplanscher. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Ryggen
delvis sprucken i fogarna. Inlagan fin. Zachrisson, Wald.: Boktryckerikalendern 1921. Wald. Zachrisson, 1921. 330 s + 84
annonsplanscher. Dekorerat klotband. Illustrerad. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Ett
annonsplanschblad trasigt. |