| Bokväsen, Förlagshistoria |
|---|
|
Albert Bonniers Förlag 125 år. Albert Bonniers förlag, 1962. 392 s. Linneband. Mycket gott
skick. Rikligt illustrerad. Färgat snitt. Bjelleboken, skriven till 60-årsdagen den 24/11 1954 av LTs författare och illustrerad av LTs
konstnärer redigerad av personalen vid LTs förlag. Tryckeriaktiebolaget Fylgia, 1954. 203 s.
Klotband. Ryggen något blekt. En fläck på pärmen. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Bra Böcker under 2500 år. Bra Böcker, 1990. 349 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Rikligt illustrerad. En fackbok till Jan Cornell. Bonniers, 1964. 96 s. Häftad. Gott skick. Med dedikation från
Cornell Excelsior! Albert Bonniers Förlag 150 år. En jubileumskavalkad i brev, valda och
kommenterade av Daniel Hjorth, under medverkan av Håkan Attius. Albert Bonniers förlag, 1987.
760 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Gyldendal Norsk Forlag 25 år. Gyldendal, 1950. På norska. ej paginerat. Linneband. Mycket
gott skick. Rikligt illustrerad. Färgat snitt. Historien om en Hjørringdreng og hans virksomheder. Carlsen if, 1975. På danska. 99 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. La Librairie Masson & Cie 1804-1954. Masson, 1954. In French. 52 p. Wrappered.
Illustrated with photos. Very good condition.
Natur och Kultur 50 år Ur ett bokförlags historia. Natur och kultur, 1972. 135 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sören Gyldendahl in memoriam Mindeblade om Søren Gyldendal. Dokumenter og billeder til
belysning af hans liv fra fattig skoleholdersøn i Giver till den i hele Norden højt agtede store
forlægger givet i trykken af Gyldendalske boghandel Nordisk Forlag København stifteren till ære 12.
April 1942 tohundradeaarsdagen for hans fødsel. Gyldendal, 1942. På danska. 102 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Ouppsprättad. Rikligt illustrerad. Svensk bokindustri under 25 år. Nordisk Boktryckarekonst, 1924. 60 s. Häftad. Gott skick. Svensk Läraretidnings Förlags A.-B. 50 år 1896-1946. Svensk Läraretidnings Förlag, 1946.
151 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Vecko-Journalen. Nr 41, Söndagen den 11 Oktober 1914. "Ut till fronten". Åhlén och Åkerlunds
förlag, 1914. 32 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Något nött i kanterna. Victor Pettersons Bokindustri AB 1874-1974 Hundra år i det tryckta ordets tjänst. Victor
Pettersons Bokindustri AB, 1974. 50 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Mönstrade
för/eftersättsblad. William Nygaard 1865-1952. C. Lindkvist Boktrykkeri, Oslo, 1965. På norska. 151 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Andersen, Poul Carit: Et halvthundrede år mellem bøger En hilsen til Volmer Rosenkilde på
70-årsdagen 15. mai 1978.. Rosenkilde og Bagger, 1978. In several languages. 263 p.
Wrappered. Faded. Covers occasionally stained. Else fine. Illustrated. Bergquist, Sven: En kulturhistoria. Allers förlag 100 år. 1894-1994. 1994. 325 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick. Bonnier, Åke (red): Albert Bonniers Förlag 100 år. Albert Bonniers förlag, 1937. ej paginerad.
Dekorerat halvfranskt band. Gott skick. Rikligt illustrerad. Övre guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Bonnier, Åke (red): Albert Bonniers Förlag 100 år. Albert Bonniers förlag, 1937. ej paginerat.
Linneband. Mycket gott skick. Marmorerat snitt. Bonnier, Åke (red): Albert Bonniers Förlag 100 år. Albert Bonniers förlag, 1937. ej paginerat.
Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Rikligt illustrerad. Exlibris. Bonnier, Karl Otto: Bonniers - en bokhandlarefamilj. Albert Bonniers förlag, 1930-36.
79+172+252+276+305. 4 vol. Häftad. Gott skick. Bonnier, Karl Otto: Bonniers En bokhandlarefamilj, del III. Albert Bonniers förlag, 1930. 252 s.
Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Bonnier, Karl Otto: Bonniers. En bokhandlarefamilj. Anteckningar ur gamla papper och ur
minnet. Albert Bonniers förlag, 1930. 172 s. Inbunden. Gott skick. Rikligt illustrerad. Främre
häftesomslag medbundet. Med utvikbara planscher Bonnier, Tor: Längesen. Bonniers, 1972. 252 s. Klotband. Gott skick. Bonnier, Tor: Om bokförlag och bokhanel. Albert Bonniers förlag, 1948. 30 s. Häftad. Gott skick.
Bound, Charles F: A Banker looks at Book Publishing. R.R. Bowker Co, 1950. In English. 130
p. Clothbinding. Sporadic inscriptions. Good condition. Burlingame, Roger: Of Making Many Books. A Hundred Years of Reading, Writing and
Publishing. Charles Scribner´s Sons, 1946. In English. 347 p. Bound with dust-wrapper.
Dustwrapper slightly torn. Else fine. Calvocoressi, Peter: Freedom to Publish. Almqvist & Wiksell, Humanities Press/ Index on
Censorship, 1980. In English. 106 p. Wrappered. Good condition. Dickson, Lovat: The House of Words. Macmillan & Co Ltd, 1963. In English. 304 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Gejvall, Birgit: Med Herzogs under 100 år. Esselte-Herzogs AB, 1962. Illustrerad av Bertil
Kumlien. 47 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Hellichius, Jarl: En presentation - Allhems Förlag - Bibliografi. Atlantis Förlag, 1986. 175 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Bandet något fläckigt. Jepsson, John G: Framgångens Förläggare. Esselte Herzogs/Combiflex, 1977. 252 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Küntzel, Hans: Ett förlagsjubileum Några minnesanteckningar med anledning av Hugo Gebers
Förlag AB:s sjuttiofemåriga verksamhet. Almqvist & Wiksell, 1954. 127 s. Inbunden. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Laurin, Carl G: P.A. Norstedt & Söner Jubileumsskrift 1823-1923. Norstedt och söners
förlag, 1923. 105 s + planscher. Halvpergamentband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Färgat
snitt. Lawler, John: The H.W. Wilson Company. Half a Century of Bibliographic Publishing. University
of Minnesota Press, 1950. In English. 207 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn.
Else fine. Lengertz, William: Böcker och Publicister. Hälsingborgslitteratur och Hälsingborgsansikten.
Lengertz' Antikvariat-Bokhandel, 1935. 136 s. Häftad. Gott skick. Lengertz, William: Min kulörta bok. Skånska porträtt, händelser och minnen. Lengertz, 1940.
469 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad. Lengertz, William: Min kulörta bok. Skånska porträtt, händelser och minnen. Lengertz, 1940.
469 s. Häftad med pappersomslag och kassett. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad.
Lengfeld, Cecilia: Förlaget Albert Bonniers äventyr i Tyskland 1911-1913. Uppsala Universitet,
1997. 103 s. Häftad. Mycket gott skick. Möllerström, Sten: Bra Böcker under 2500 år. Bra Böcker, 1990. 349 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Nowell-Smith, Simon: The Hose of Cassell 1848-1958. Cassell & Co, 1958. In English.
299 p. Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Dustwrapper slightly worn. Peterson, Bo: Boktryckaren som förläggare. Förlagsfunktion och utgivningspolitik hos P.A.
Norstedt & Söner 1879-1910. Norstedts förlag, 1993. 389 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Illustrerad. Petterson / Ström, Victor / Per-Arne: Hundra år i det tryckta ordets tjänst. Victor Pettersons
Bokindustri AB, 1974. 50 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Rabenius, Olof: Fritzes Bokförlag 110 år. Fritzes, 1947. 112 s. Häftad. Fint exemplar. Gott skick.
Rinman, Sven: Svenka Bokförläggareföreningen 1843-1887. Svenska
Bokförläggareföreningen, 1951. 515 s. Klotband. Utvikbara kartor/planscher. Mycket gott skick. Roberts, S.C: The Evolution of Cambridge Publishing. Cambridge University Press, 1956. In
English. 66 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Good condition. Schiffrin, André: Förlag utan förläggare. Ordfronts förlag, 2001. 176 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Schück, Henrik: Den svenska förlagsbokhandelns historia - Festskrift författad av Henrik
Schück på uppdrag av P.A. Norstedt & Söner i anledning av dess 100-årsjubileum
nittonhundratjugotre. Norstedt och söners förlag, 1923. 249+467. Häftad. Något gulnad. Delvis
ouppsprättad. Schück, Henrik: Den svenska förlagsbokhandelns historia - Festskrift författad av Henrik
Schück på uppdrag av P.A. Norstedt & Söner i anledning av dess 100-årsjubileum
nittonhundratjugotre. Norstedt och söners förlag, 1923. 249+467. Halvfranskt band. Gott skick.
Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Främre häftesomslag medbundet. Ryggen blekt Sheehan, Donald: This was publishing. A chronicle of the book trade in the gilded age. Indiana
University Press, 1952. In English. 287 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn.
Else fine. Sjögren, Paul: Svensk Historisk Bibliografi 1921-1935. På grundval av Kristian Setterwalls och
Percy Elfstrands årsbiografier reviderad och redigerad. Skrifter utgivna av Svenska Historiska
Föreningen 5. Almqvist & Wiksell, 1956. 665 s. Häftad. Ouppsprättad. Nedre högra hörnet
något stött annars i gott skick Stoddard, Henry Luther: Horace Greeley - Printer, Editor, Crusader. G.P. Putnam's Sons, 1946.
In English. 338 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn. Stolpe, Herman: Resa till Kants och Herders bokhandel. Om en tysk förlagsbokhandel som
fyllt 235 år. KF:s bokförlag, Stockholm, 1957. 18 s. Häftad. Fotoillustrerad. Något nött i kanterna.
Handskriven nyårshälsning från författaren Stolpe, Herman & Sven: Svenska bokförläggare i närbild. Zindermans, 1964. 136 s. Häftad.
Gott skick. Svensson, Georg: Förläggaren, boken och marknaden. Nordiska Bokveckan, 1964. 43 s.
Häftad. Gott skick. Uhlan, Edward: The Rogue pf Publishers' Row. Confessions of a Publisher.
Exposition/Banner, 1956. In English. 247 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Unwin, Stanley: The Truth About a Publisher. An Autobiographical Record. George Allen &
Unwin Ltd, 1960. In English. 455 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine.
Illustrated with photos. Wamberg, Niels Birger: Digterne og Gyldendal. Kapitler af et forlags historie. Gyldendal, 1970.
På danska. Häftad med kassett. Mycket gott skick. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Warburg, Fredric: Blad ur en Londonförläggares memoarer. Norstedts förlag, 1959. 50 s.
Häftad. Gott skick. Warburg, Fredric: En syssla för gentlemän. En Londonförläggares memoarer. Norstedt och
söners förlag, 1960. 295 s. Inbunden med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Wrangel, Ewert: C.W.K. Gleerup och det gleerupska förlaget Hundraårsminne. Gleerups, 1926.
198 s. Klotband. Mycket gott skick. Färgat snitt. Blindpressad. |