| Bokväsen, Periodika |
|---|
|
BIBLIS Årsbok utgiven av Föreningen för bokhantverk 1980. 1980. 221 s. Häftad. Mycket gott
skick. BIBLIS Årsbok 1966. Föreningen för bokhantverk, 1966. 122 s. Häftad. Mycket gott skick.
Illustrerad. Biblis Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 1983. 1983. Häftad. Illustrerad. Gott skick.
Ouppsprättad. BIBLIS Årsbok 1959/1960. 1960. Häftad. Ryggen lätt fläckad. Annars i gott skick. BIBLIS Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 1969. 1969. Häftad. Gott skick. BIBLIS Årsbok 1962. Föreningen för Bokhantverk, 1962. 104 s. Häftad. Mycket gott skick. BIBLIS Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 1958. 1958. 178 s. Häftad. Gott skick.
Delvis ouppsprättad. Illustrerad. BIBLIS Årsbok 1967. Föreningen för Bokhantverk, (utan årtal). 146 s. Häftad. Mycket gott skick.
Illustrerad. BIBLIS Årsbok 1963-1964. Föreningen för bokhantverk, 1964. 265 s. Häftad. Fint exemplar. BIBLIS Årsbok utgiven av Föreningen för bokhantverk 1974. 1974. 241 s. Häftad. Nyskick.
Illustrerad. Innehåller bl.a. Björn Dal: "Sveriges zoologiska litteratur"; Margit Hoffman: "Fem
hebreiska inkunabler i Kungliga biblioteket" och Sten G. Lindberg: "Herbert Lindgren, bokens
konstnär" BIBLIS Årsbok 1979. Föreningen för Bokhantverk, 1979. 205 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Illustrerad. BIBLIS Årsbok 1976. Föreningen för Bokhantverk, 1976. 200 s. Häftad. Nyskick. Illustrerad. BIBLIS Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 1971. 1971. 162 s. Häftad. Gott skick. BIBLIS Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 1973. 1973. 185 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Ouppsprättad. BIBLIS Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk 1957. 1957. 98 s. Häftad. Gott skick.
Delvis ouppsprättad. BIBLIS Tidskrift för bokhistoria, bibliografi, bokhantverk, samlande. Nr 1/1998. (utan årtal). 61 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Bilagt finns bl.a. föreningen Biblis stadgar
BIBLIS Årsbok 1981. Föreningen för Bokhantverk, (utan årtal). 141 s. Häftad. Nyskick.
Ouppsprättad.
BIBLIS Årsbok 1975. Föreningen för bokhantverk, 1975. 260 s. Häftad. Nyskick. Delvis
ouppsprättad. Illustrerad. Redaktör Björn Dal BIBLIS 1968. Föreningen för bokhantverk, 1968. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad.
Häftesomslaget något gulnat. Liten fläck på omslaget BIBLIS 1972. Föreningen för bokhantverk, (utan årtal). 124 s. Häftad. Mycket gott skick. Biblis 1977-78 Årsbok utgiven av föreningen för bokhantverk. 1978. 223 s. Häftad. Mycket gott
skick. Ouppsprättad. Biblis 1982. Föreningen för bokhantverk, 1982. Häftad. Mycket gott skick. Ouppsprättad.
Illustrerad. BIBLIS Årsbok 1984. Föreningen för bokhantverk, 1984. 172 s. Häftad. Nyskick. Ouppsprättad.
En plansch med typsnittet Berling medföljer, inför dess introduktion på marknaden Förr och Nu. Illustrerad läsning för hemmet 1878. Nionde Bandet. Central-Tryckeriet,
Stockholm, 1878. 360 s. Samtida klotband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött. Förgylld titeltext på
främre pärmen och på ryggen Litografiskt Allehanda. Tredje Årgången, med 48 planscher. Sigfrid Flodins Förlag, Stockholm,
1863. 96+48 sidor. Skinnryggsband. Guldornerad. Något nött i kanterna. Enstaka fläckar inuti
boken. Annars i gott skick. Litografiskt Allehanda. Album för svensk konst. Fjerde Årgången. Sigfrid Flodins Förlag,
Stockholm, 1864. 94 sidor+ planscher. Skinnryggsband. Rikligt illustrerad. Guldornerad. Enstaka
fläckar inuti boken. Något nött i kanterna. Annars i gott skick Litografiskt Allehanda. Album för svensk konst. Femte Årgången. Sigfrid Flodins Förlag,
Stockholm, 1865. 94 sidor + planscher. Skinnryggsband. Rikligt illustrerad. Guldornerad. Enstaka
fläckar inuti boken. Något nött i kanterna. Enstaka fläckar på främre pärmen Plaisir de Bibliophile, 1926 Nr 5. Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes. Au
Sans Pareil, Paris, 1926. In French. 64 p. Wrappered. Good condition. Plaisir de Bibliophile, 1926 Nr 6. Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes. Au
Sans Pareil, Paris, 1926. In French. page 65-128. Wrappered. Good condition. Plaisir de Bibliophile, 1926 Nr 8. Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes. Au
Sans Pareil, Paris, 1926. In French. page 193-255 + Table des Matieres. Wrappered. Front cover +
titlepage loose from binding, else fine Plaisir de Bibliophile, 1927 Nr 10 Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes. Au
Sans Pareil, Paris, 1927. In French. page 65-128. Wrappered. Good condition. Plaisir de Bibliophile, 1927 Nr 11. Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes. Au
Sans Pareil, Paris, 1927. In French. page 129-192. Wrappered. Good condition. Plaisir de Bibliophile, 1927 Nr 12. Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes. Au
Sans Pareil, Paris, 1927. In French. page 193-249 + Table des Matieres de 1927. Wrappered.
Good condition. Plaisir de Bibliophile, 1929 Nr 17. Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes. Au
Sans Pareil, Paris, 1929. In French. 64 p. Wrappered. Includes publishers booklist Plaisir de Bibliophile, 1929 Nr 18. Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes. Au
Sans Pareil, Paris, 1929. In French. pages 65-126. Wrappered. Good condition. Includes
publishers book list Plaisir de Bibliophile, 1929 Nr 19-20 Gazette Trimestrielle des Amateurs de Livres Modernes.
Au Sans Pareil, Paris, 1929. In French. pages 129-238. Wrappered. Cover lightly stained.
Spine/backstrip loose. Else fine. Including publishers book list Collijn, Isak: Nordisk Tidskrift för Bok- och Biblioteksväsen. Årgång 2, nr 1-4, 1915. Almqvist
& Wiksell, 1915. 403 s. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Exlibris. Gott
skick. Samtliga häftesomslag medbundna separat Collijn, Isak: Nordisk Tidskrift för Bok- och Biblioteksväsen. Årgång 1, nr 1-4, 1914. Almqvist
& Wiksell, 1914. 403 s. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Exlibris. Marmorerat snitt. Något
nött i kanterna. Samtliga häftesomslag medbundna
Cour, Tage La: Philobiblon Nordisk tidskrift for bibliofili - exlibris og bogkunst. N. C. Roms
forlag, Köbenhavn, (utan årtal). På svenska/danska. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Gott
skick. Årgångar 1945-1949, det vill säga samtliga nummer från Det Berlingske Bogtrykkeri innan
Grafisk Cirkel övertog utgivningen. Totalt 18 sammanbundna häften. |