| Botanik, Allmän |
|---|
|
Children´s Flowers. The religious tract society, (not dated). In English. 192 p. Decorated cloth
binding. Patterned endpaper. Illustrated. Joints occasionally cracked. Else fine. Ergebnisse der Internationalen Planzen-geographischen Exkursion durch Schweden und
Norwegen 1925. Verlag Hans Huber, 1927. In German. 259 p. Clothbinding. Good condition. Lärobok i Naturkunnighet första delen Botanik. Norstedt och söners förlag, 1908. 111 s.
Klotband. Rikligt illustrerad. Exlibris. Bandet något nött. Andersson, Yngve: Möte med växter. Gleerups, 1963. 220 s. Dekorerat pappband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Arnon, D.I. (ed.): Annual review of plant physiology Volume 4. Annual review, 1953. In English.
453 p. Bound. Cover slightly rubbed. Axelsson, Folke: Fältmässig köksväxtodling. LTs förlag, 1968. 351 s. Pappband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Berge, Hermann: Planzenphysiognomie. Verlag von Wiegandt, 1880. In German. 288 p.
Clothbinding. Inscriptions on endpaper. Inscriptions on half-title. Richly illustrated. Good condition.
Bianchini / Pantano, Francesco / Azzurra Carrara: Prydnadsväxter för hem och trädgård.
Norstedts förlag, 1976. ej paginerat. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Björk, Monika: Florans konstnärer. Botaniska illustrationer och illustratörer i Norden. Prisma,
1999. 143 s. Pappband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Dahlbeck, Nils: Våra vackra vilda vårblommor. Natur och kultur, 1955. 62 s. Klotryggsband.
Anteckningar på försättsbladet. Fotoillustrerad. Gott skick. Daubenmire, R.F.: Plants and environment. A textbook of plant autecology. John Wiley &
Sons, 1947. In English. 424 p. Decorated cloth binding. Illustrated. Exlibris. Good condition. de Monterey, Guido: Madeira En ö, en blomma. Lito of Artistas Reunidos, 1990. 223 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Devlin / Witham, : Plant Physiology. Wadsworth Publishing Company, 1983. In English. 577 p. .
Richly illustrated. Good condition. Edlin, Herbert: Skogens växtatlas. Skogen-förlag Stockholm, 1980. 127 s. Pappband med
skyddsomslag. Något nött i kanterna. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Forsell-Skårman, : Inledning till botaniken. Beijers bokförlagsaktiebolag, 1914. 156 s.
Dekorerat klotband. Anteckningar på försättsbladet. Rikligt illustrerad. Fries, Th. M: LÄROBOK I SYSTEMATISK BOTANIK, 1-2.. F&G, Beijers Bokförlags AB,
Stockholm, 1891-1897. 431 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. 2 sampaginerade delar i 1 band.
Anteckningar och understrykningar i blyerts, annars i mkt gott skick. Fries, Th. M: Om växternas blommning. Klemmings antiqvariat, 1875. 102 s. Häftad. Illustrerad.
Fries, Th. M: OM VÄXTERNAS BLOMMNING. Ur vår tids forskning. Populära skildringar utgifna
af Prof. Axel Key och Dr Gust. Retzius, 15.. Klemmings Antiqvariat, Stockholm, 1875. 102 s. Häftad.
Illustrerad. Ryggen något trasig. Bandet något nött i kanterna. Garland, Sarah: Stora boken om kryddor. Wahlström & Widstrand, 1980. 287 s. Klotband
med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Hargreaves, Dorothy and Bob: African trees. Hargreaves Company, 1972. In English. 63 p.
Wrappered. Illustrated with photos. Good condition. Holzhausen, Axel: Odlade växter skildrade familjevis. Albert Bonniers förlag, 1943.
351+317+362+342 sidor. 4 vol. Dekorerat linneband. Marmorerat snitt. Fotoillustrerad. Mycket gott
skick. Jändel, Ragnar: Blommor. Tidens förlag, 1958. Illustrerad av Ulla Sundin-Wickman. 150 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Jändel, Ragnar: Blommor. Tidens förlag, 1937. Originalupplaga. Illustrerad av Josef Öberg.
156 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Lagerberg, Torsten: Svenska Fjällblommor. Svenska Turistföreningens Förlag, 1940.
185+200. Linneband. Fotoillustrerad. Gott skick. Färgat snitt. Lagerberg, Torsten: Svenska fjällblommor. Svenska Turistföreningens Förlag, 1931. 154+184.
Klotband. Färgat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Lagerberg, Torsten: Vilda växter i Norden l-lll. Natur och kultur, 1937-39. 1-447, 449-845, 849-
1296. 3 vol. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Illustrerad. Övre guldsnitt. Marmorerade
pärmar. Band ll blekt rygg. Sparsamt guldornerade ryggar. Lange, Bodil og Morten: Blomsterne i Danmark. G.E.C.GAD, 1982. På danska. 122 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Lauritzen, Eva Maehre: Lilla bärboken. AWE/ Gebers, 1980. 128 s. Häftad. Gott skick. Rikligt
illustrerad. Lewenhaupt, Tony / Claës: Äng. Bra Böcker, 1989. 182 s. Klotband med skyddsomslag. Gott
skick. Fotoillustrerad. Lind, Gustaf: Våra medicinalväxter. Magn. Bergvalls förlag, 1917. 48 sid. + planscher. Häftad.
Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Lindman, C.A.M.: Bilder ur Nordens Flora l-lll. Wahlström & Widstrand, 1905.
Originalupplaga. 1-268, 269-519. 1-420. 3 vol. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar.
Guldornerad. Exlibris. Vackra band men något blekta och fläckade ryggar.Banden har legat och
därför blivit skeva. Lindman, C.A.M.: Bilder ur Nordens Flora l-lll. Wahlström & Widstrand, 1905.
Originalupplaga. 3 vol. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Något nött i kanterna.
Något sliten. Svarta ryggar med gröna fält med sparsam guldornering.Ryggarna är blekta.Banden
har legat och därför blivit något skeva. Lindman, C.A.M.: Lärobok i botanik. Norstedts förlag, 1904. 152 s. Klotband. Anteckningar på
insidan av pärmen. Rikligt illustrerad. Lundberg, Eleonore: Ört och krydda. Rabén & Sjögren, 1960. Illustrerad av Kerstin
Hellgren. 213 s. Dekorerat pappband. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Lundegårdh, Henrik: Växterna på krigsstigen och i fredliga värv. Albert Bonniers förlag, 1917.
144 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Lundqvist, G.: De svenska fjällens natur. Svenska Turistföreningens Förlag, 1948. 502 s.
Halvfranskt band. Anteckningar på försättsbladet. Färgat snitt. Fotoillustrerad. Gott skick. Lundqvist, G.: De svenska fjällens natur. Svenska Turistföreningens Förlag, 1948. 502 s.
Linneband. Fotoillustrerad. Gott skick. Malme, G.O.: LÄRAN OM VÄXTERNA (BOTANIK). Almquist & Lagerstedt. Lärobok i
Naturkunnighet I:1.. Norstedt och söners förlag, 1906. Sjunde upplagan. 111 s. Klotband. Rikligt
illustrerad med bl.a växtplanscher i färg. Gott skick. McVicar, Jekka: The complete Hearb book. Kyle Cathie Ltd, 1999. In English. 256 p. . Illustrated
with photos. Inscriptions on endpaper. Else very fine. Nilsson / Mossberg, Sven / Bo: Syd- och Mellaneuropas orkidéer. Wahlström &
Widstrand, 1980. 131 s. Cartonnageband. Fuktskadad. Annars ett fint exemplar. Nilsson / Mossberg, Sven / Bo: Syd- och Mellaneuropas orkidéer. Wahlström &
Widstrand, 1980. 131 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Proctor, John & Susan: Växternas färgvärld. IPC International Publishing Company, 1978. 115
s. Inbunden med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Rosén, Bo: Dagar ute. Rabén & Sjögren, 1960. Illustrerad av Eric Palmquist. 114 s.
Inbunden. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. Rosvall, Staffan: Fagningros och jordsyren och andra gotländska växter. Forum, 1976. 157 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
Schnitzer, Rita: Örternas magi. Fabel, 1985. opaginerad. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Sjögren, Erik (ed.): Forests of the world diversity and dynamics (Abstracts). Almqvist &
Wiksell, 1989. In English. 295 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Smith, Gilbert M.: Cryptogamic Botany. Mcgraw-Hill Book Company, 1955. In English. 399 p.
Clothbinding. Inscriptions on endpaper. Richly illustrated. Good condition. Sundstedt, Fredrik: Den svenska växtvärlden. En botanisk läsebok. Nordisk Rotogravyr, 1934.
378 s. Linneband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Svedberg, Ulf: Livet i naturen så fungerar växter och djur. Rabén & Sjögren, 1978. 218 s.
Cartonnageband. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Svedelius, Nils: Bilder ur växtriket. 40 tavlor med 437 färglagda figurer. Ev.
Fosterlandsstiftelsens Förlags-Expedition, Stockholm, 1919. 136 sidor + 40 dubbelsidiga
planscher. Klotband. Bandet fläckat och slitet men nästan alla planscher utan fläckar Tärnlund, C.A.: Tropikernas urskogar. Natur och kultur, 1927. 159 s. Dekorerat klotband.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Wahlgren / Schotte, : Sveriges skogar och huru vi utnyttja den. Lars Hökerbergs bokförlag,
1928. 1681 s. 2 vol. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Wahlin, Bertil: Växterna omkring oss. Sveriges Radio, 1962. 108s+färgplanscher. Häftad.
Något nött i kanterna. Rikligt illustrerad. Wahlin, Bertil: Vilda blommaor i vår närhet. Tidens förlag, 1990. Illustrerad av Hagstrand-Velicu
Kerstin. 107 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett
fint exemplar. Illustrerad. Welten, Heinz: VÄXTERNAS KÄRLEKSLIV. Arternas vidmakthållande inom växtvärlden. (Wie die
pflanzen lieben). AB Dahlberg & Co:s Förlag, Stockholm, 1913. 108 s. Samtida klotband.
Guldornerad rygg. Mycket gott skick. Zander, Robert: Handwörterbuch der Pflanzennamen. Gärtnerische verlag, 1940. In German.
465 p. Clothbinding. Inscriptions on endpaper. Good condition. |