Tillbaka

Botanik, Floror

STOCKHOLMSTRAKTENS VÄXTER. Förteckning över fanerogamer och kärlkryptogamer med fyndorter och frekvensuppgifter utgiven av Botaniska Sällskapet i Stockholm.. Norstedt och söners förlag, 1914. 217 s. Samtida pappband. Mycket gott skick.
ID Nr: 102776, SEK 350.

Adlerz, E.: Bladmossflora för Sveriges lågland. Lindhska boktryckeriet, 1907. 242 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick.
ID Nr: 207526, SEK 200.

Almquist / Asplund, Erik / Erik: Stockholmstraktens växter. Botaniska sällskapet, 1937. 364 s. Klotband. Gott skick.
ID Nr: 9846, SEK 350.

Arnell, H. Wilh.: Levermossor Skandinaviens Flora II Mossor. Norstedt och söners förlag, 1928. 224 s. Skinnimitationsband. Mycket gott skick.
ID Nr: 9263, SEK 250.

Blamey / Fitter, Marjorie / Richard: Fältflora. Norstedts förlag, 1985. 240 s. Häftad. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Norstedts PAN-guider
ID Nr: 104667, SEK 110.

Correvon / Robert, Henry / Philippe: The Alpine Flora. Methuen & Co, 1911. In English. 436 p. Clothbinding. Patterned endpaper. Very good condition.
Translated into English and enlarged with 180 reproductions of studies in water-colour
ID Nr: 9303, SEK 900.

Davids / Bibesco, Arlette / Princess: FLOWERS, TULIPS HYACINTHS NARCISSI.. Drawn by Arlette Davids. Text by Princess Bibesco.. Hyperion Press, 1940. In English. Linenbinding. No jacket. 40 plansches with text. Partly loose from spine.
ID Nr: 105193, SEK 200.

Elvers, Ivar: Vår flora i färg. Almqvist & Wiksell, 1965. 320 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad.
Färgillustrationer av Henning Anthon.
ID Nr: 105350, SEK 95.

Huxley, Anthony: Mountain Flowers in Colour. Blandford Press, 1973. In English. 428 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Covers slightly faded.
ID Nr: 11940, SEK 140.

Jonsson, Rolf: Vilda blommor i våra marker. Fotografisk flora i färg.. Bonnier Alba, 1993. 671 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Redaktör: Jan Moen, foto: Åke Lindau, teckningar: My Gillberg.
ID Nr: 104597, SEK 120.

Laurent-Täckholm, Vivi: Öknen blommar. Generalstabens Litografiska Anstalt, 1976. 151+planscher. Cartonnageband. Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Främra pärmen något bruten
ID Nr: 14676, SEK 130.

Lindman, C.A.M.: Nordens Flora. Wahlström & Widstrand, 1974-75. 691 s. 10 vol. Dekorerat pappband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 9291, SEK 400.

Lindman, C.A.M.: Svensk Fanerogamflora. Norstedt och söners förlag, 1926. 644 s. Klotband. Mycket gott skick.
ID Nr: 9356, SEK 300.

Lötschert / Beese, Wilhelm / Gerhard: Växter i tropikerna. Bonnier Fakta, 1982. 260 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Med 323 prydnads-och nyttoväxter beskrivna därav 274 avbildade i färg.
ID Nr: 104719, SEK 95.

Lundevall, Carl-Fredrik: Våra vanligaste vilda växter. ICA bokförlag, 1992. Illustrerad av Gunnar "Gebbe" Björkman. 253 s. Cartonnageband. Nyskick.
ID Nr: 7366, SEK 260.

Neuman, L.M.: Sveriges Flora (Fanerogamerna). Gleerups, 1901. 832 s. Dekorerat klotband. Färgat snitt. Bandet något nött i kanterna.
ID Nr: 207533, SEK 450.

Novak, F.A.: Den stora blomboken. Folket i Bilds Förlag, 1978. 596 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Blomlexikon som både behandlar vildfloran och kulturväxterna
ID Nr: 204232, SEK 200.

Nyman, C. F.: Svenska växternas naturhistoria eller Sveriges Fanerogamer skildrade i korthet med deras växtställen och utbredning m.m. Deras egenskaper, användning och historia i allmänhet. Förra delen. Gidlunds, 1980. 431 s. Dekorerat klotband. Mycket fint exemplar. Recensionsstämpel.
ID Nr: 16976, SEK 150.

Salminen, Ester: Växter i liv och legend. Fabel, 1967. Illustrerad av Soldanella Oyler. 110 s. Cartonnageband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna.
ID Nr: 17002, SEK 120.

Schröter, C.: Flora des Südens. Rascher Verlag, 1936. In German. 150 p. Wrappered. Cover slightly rubbed.
Mit 32 bunten und 40 schwarz-weissen Tafeln
ID Nr: 9361, SEK 160.

Thedenius, K.Fr.: Flora öfver Uplands och Södermanlands fanerogamer och bräkenartade växter. Författarens Förlag, Stockholm, 1871. 527 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Enstaka anteckningar i blyerts. Enstaka fläckar inuti boken.
ID Nr: 9237, SEK 425.

Ursing, Björn: Fältflora. Nordisk Rotogravyr, 1956. Andra upplagan. 227 s. Klotband. Något nött i kanterna. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 100683, SEK 70.

Ursing, Björn: Svenska växter i text och bild. Nordisk Rotogravyr, 1947. 398 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 9393, SEK 90.

Ursing, Björn: Svenska växter i text och bild. Fanerogamer. Nordisk Rotogravyr, 1945. 398 s. Dekorerat klotband. Mycket fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 9360, SEK 150.

Ursing, Björn: Svenska växter i text och bild. Kryptogamer. Nordisk Rotogravyr, 1949. 529 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerade pärmar. Färgat övre snitt. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 16975, SEK 150.

Ursing, Björn: Svenska växter i text och bild. Kryptogamer+Fanerogamer. Nordisk Rotogravyr, 1949,1952. 529+398. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Exlibris. Rikligt illustrerad.Fanerogamdelen har några små fläckar på snittet.
ID Nr: 217247, SEK 350.

Vedel, Helge: Träd och buskar vid Medlhavet. Wahlström & Widstrand, 1977. 125 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
W&W:s Naturserie. Bild: Roald Als och Anette Rasmussen.
ID Nr: 104720, SEK 110.

Vêtvicka, Václav: En handbok i färg om Vilda blommor på åker, äng och i skog. Nybloms, 1983. 224 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 16977, SEK 150.

Warming, Eug.: Den systematiske Botanik. P.G. Philipsens forlag, 1891. På danska. 560 s. Halvklotband. Anteckningar på försättsbladet. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 207534, SEK 250.

Tillbaka