| Botanik, Inomhusväxter & Blomsterarrangemang |
|---|
|
Allt om krukväxter del I-V. ICA bokförlag, 1982. 5x 64. 5 vol. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Mycket gott skick. Husmoderns Blomsteralbum. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1936. 39 s. Inbunden. Gott skick.
Lyckas med blommor. Handbok. Register, namnförklaring och ordlista. Skandinavisk Press
AB, 1987. 40 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Bergfeldt, Inga: Torka och pressa växter. ICA bokförlag, 1990. 191 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Dahl, Carl G.: Blommor och grönt till snitt, dekoration och binderi - rumsväxters och avskurna
blommors skötsel. Bonniers, 1943. 322 s. Inbunden med skyddsomslag. Bandet något nött. Efraimsson, Ralf: Snittblommor i färg. LTs förlag, 1978. 206 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Ekbrant, Linus: Våra vänner rumsväxterna. Saxon & Lindströms förlag, 1975. 303 s.
Inbunden. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Göthlin, Solveig: Kransar & Girlanger. ICA bokförlag, 1996. 48 s. Cartonnageband. Mycket
fint exemplar. Gréen, Sven: Blomsterfönstret. Beskrivning och skötsel av hemmets växter.. Natur och kultur,
1962. 126 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Guild, Tricia: Blomma. Max Ström, (utan årtal). Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något trasigt. Annars ett fint exemplar. Hessayon, D.H.: The Flower arranging expert. Expert Books, 1994. In English. 128 p.
Wrappered. A very fine copy. Hoffman, Werner: Suckulenter. LTs förlag, 1980. 64 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket
gott skick. Holzhausen, Axel: Våra växter och blommor inomhus. Albert Bonniers förlag, 1924. 644 s.
Inbunden. Rikligt illustrerad. Gott skick. Hubert, Nina och Tord: Blommor besvarad kärlek. Bra Böcker, 1991. 248 s. Linneband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Jantra, Helmut: Den nya krukväxtboken. Info books, 1988. 95 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Johns, Leslie: IPC Blomsterboken. Om krukväxter och blomsterarrangemang. IPC, 1976. 193
s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Lindholm, Folke: Det blommande hemmet. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1958. 94 s. Dekorerat
klotband. Rikligt illustrerad. Lindman, C.A.M.: Vi och våra blommor. En bok om prydnadsväxterna inne och ute.. Wahlström
& Widstrand, 1913. VIII+415+100 planscher i färg. Guldornamenterat skinnband. Endst lätt
nötta kanter, annars i gott skick. Newdick, Jane: Blommor Alla sätt att använda och njuta av blommor i hemmet.. Forum, 1990.
159 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Nyblom-Holmberg, Gunnel: Lökväxter ute och inne. LTs förlag, 1952. 72 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Ohchi, Hiroshi: IKEBANA Die Kunst desBlumenarrangements in Japan / The Japanese Art of
Flower Arrangement. Switzerland, 1956. In English/German. 124 p. Clothbinding. Good condition.
Owen, Gordon: Bonsai Identifier. Fairmount Books, 1997. In English. 128 p. . Dustwrapper
slightly rubbed on the edges. Else fine. Illustrated with photos. Schenkmanis, Ulf: Kryddor i krukor. LTs förlag, 1992. 43 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Skaansar, Ingrid: Blomsterglädje året runt. Blommor och grönt i vackra arrangemang.
Wahlström & Widstrand, 1996. 96 s. Cartonnageband. Nyskick. Söderberg, Erik: Blommor En bok om odlade växter. Aktiebolaget Svensk Litteratur, Stockholm,
1942. 423 s. Skinnryggsband. Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Fotoillustrerad. Gulddekorerad
grön klotpärm.Stötta hörn annars i gott skick. Spry, Constance: Winter & Spring Flowers arranged by Constance Spry. Illustrated with 24
hand-coloured photographs and 12 monochrome plates. J.M. Dent & Sons, London, 1953. In
English. 140 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly torn. Else
fine. Verschoor, Gerd: Beyond Flowers, Collecting & Arranging Natural Objects. New York,
1992. In English. 158 p. . A very fine copy. Wiking, Margaretha och Peter: Möblera med växter Allt i Hemmet. Specialtidningsförlaget,
1974. 63 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Sprickor i fogarna. Ryggen sliten. Rikligt
illustrerad. Några blad lösa. Märke efter teip på främre häftesomslaget. Wille-Porcelijn, Minny: Friska krukväxter Liten handbok i växtskydd för blomstervänner. LTs
förlag, 1980. 79 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Yuhashi, Shizuko: Blommor arrangerade på japanskt sätt. Natur och kultur, 1956. 88 s. Häftad.
Gott skick. |