| Botanik, Trädgård |
|---|
|
IPC Rosbok. IPC International Publishing Co, 1979. 144 s. Klotband med skyddsomslag.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Larousse Gardening & Gardens. Facts On File, 1990. 624 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Lyckas med trädgård Band 1 av 6 .. (utan årtal). Gott skick. Ringpärm. Maderia Flores/Fleurs/Flowers/Blumen. Madeira, 1976. In
Portuguese/French/English/German. 151 p. Wrappered. Good condition. Mästare i trädgård Del 2 i serien träsgårdsväxter. Gröna ringen, 1974. 97 s. Häftad. Bandet
slitet. Illustrerad. Nya Trädgårdsboken. Det Bästa, 1968. 796 s. 2 vol. Inbunden. Mycket fint exemplar. OM POTATIS. Särtryck ur tidskriften "Trädgården". Albert Bonniers förlag, 1915. 124 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Solsken i trädgården - en bok om växter ute och inne. Kristanstad, 1967. 95 s. Häftad. Solsken i trädgården - en bok om växter ute och inne. Antoni & Gehlin/Kristianstads
Boktryckeri AB, 1967. Andra upplagan. 95 s. Häftad. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad.
SPF:s växtatlas. SPF, 1966. Andra upplagan. 103 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Trädgården som hobby. Forum, 1964. 273 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Illustrerad. Trädgårdskonst. Stockholm, (utan årtal). 460 s. Linneband. Gott skick. Växtodlingens grunder. 1970. 475 s. Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Gott
skick. Bartholomew, Mel: Odla i kvadrat Ett nytt sätt att så, odla och skörda på små land. Norstedt och
söners förlag, 1984. 245 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på insidan av
pärmen. Bradley, Steven: Trädgårdens fyra årstider. Forum, 2001. 271 s. Spiralband. Mycket fint
exemplar. Cooke, Ian: Gräs och bambu en praktisk handbok. Valentin, 2006. 95 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Nyskick. Rikligt illustrerad. Dahl, Carl G.: POMOLOGI I - II. BESKRIVNINGAR ÖVER DE VIKTIGASTE I SVERIGE ODLADE
FRUKTSORTERNA.. Albert Bonniers förlag, 1943. Andra upplagan. 298+390 sidor. 2 vol.
Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Fint exemplar. Del 1 handlar om äpplen och del 2 om päron och
plommon. Einarson, Anna Lena: Trädgårdsliv En bok om trädgårdslust & uterum. Prisma, 1998. 143
s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Eriksson, Gösta: Om anvädning av lättlösliga handelsgödselmedel i trädgården. Norrtelje
Tidnings Boktr.-A.-B, 1936. 15 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Eriksson / Johanson / Schyllander, Börje / Bertil / Pär: Trädgårdsdammar Ta steget från
tankens paradis till verklighetens damm.. ICA bokförlag, 1997. 111 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Rikligt illustrerad. Fernqvist, Ingevald: Odla bär. Jordgubbar,Hallon, Vinbär, Krusbär, Björnberg, Smultron,
Åkerbär, Hjortron, Blåbär, Lingon, Tranbär, Fläder.. LTs förlag, 1972. 167 s. Cartonnageband.
Mycket fint exemplar. Geest, Klaas van der: Trädgård till nytta och nöje. Rabén & Sjögren, 1973. 206 s. Häftad.
Bandet något nött i kanterna. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. prislappsmärke på
bakre häftesomslaget. Glynn, Carole Mc: Prismas stora Trädgårdsbok Mer än 1000 inspirerande idéer och praktiska
tips för trädgården. Prisma, 2000. 448 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Gram / Weber, Ernst / Anna: Växtsjukdomar på fruktträd, bärbuskar, grönsaks- och
prydnadsväxter. Utökad och bearbetad för svenska förhållanden av Carl Hammarlund. Lindfors
Bokförlag AB, Stockholm, 1942. 11+629 sidor. Halvklotband. Rikligt illustrerad. Marmorerade
pärmar. Mycket gott skick. Innehåller växtplanscher i färg Gréen, Sven: Äkta liljor. LTs förlag, 1980. 91 s. Cartonnageband. Mycket fint exemplar. Gréen, Sven: Kryddor. Historia och folktro. Kryddgård, odling och användning. LTs förlag, 1976.
Illustrerad av Lena Jurdahl-Norberg. 197 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Gréen, Sven: Lövfällande buskar och träd Trädgårdens lövfällande buskar och träd. Rosor och
slingerväxter.. AWE/ Gebers, 1975. 226 s. Pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Gréen, Sven: Min Trädgård 1977. Semic, 1976. Illustrerad av Nils Lindén, foto: Sven Samelius.
96 s. Cartonnageband. Nyskick. Gréen, Sven: Vår Blommande lök och knölväxter. LTs förlag, 1976. 148 s. Cartonnageband.
Gott skick. Gréen, Sven: Vintergröna buskar och träd Trädgårdens barrväxter. Vintergröna bladbärande
buskar och träd.. AWE/ Gebers, 1975. 191 s. Pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Gustavsson, Lars-Åke: Rabattrosor.. Natur och kultur, 2004. 96 s. Cartonnageband. Fint
exemplar. Illustrerad. Grönaserien. Hårde, Ulla: 25 Skånska trädgårdar. Signum, 2004. 96 s. Pappband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Hermelin/Dahl/Blom, Sven A./Carl G./Holger: TRÄDGÅRDSKONST. Växtmaterial och
anläggningsteknik.. Natur och kultur, 1952. 11+538 sidor. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad.
Ryggen blekt. Övre guldsnitt. Hill, Simona: Gör dina egna trädgårdsprydnader. Cappelen, 2000. 64 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Holzhausen, Axel: Perenna växter, deras användning och skötsel. Albert Bonniers förlag, 1917.
336 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Hoppe, Elisabeth: Året om i örtagården. ICA bokförlag, 1992. Illustrerad av Margareta
Jacobson. 256 s. Cartonnageband. Gott skick. Jacobson / Ullström, Edvard / Karl-Erik: att själv göra trädgård. Sveriges Pomologiska
Förening, 1964. 95 s. Dekorerat pappband. Bandet något fläckigt. Ryggen sliten. Illustrerad.
Inlagan fin. Jändel, Ragnar: Blommor. Tidens förlag, 1958. 150 s. Cartonnageband. Gott skick. Jansson, Erik: Somrars fröjd Svenska författares och konstnärers trädgård. Wahlström &
Widstrand, 2002. 214 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Jansson, Lennart: Madame Lucks kryddgård. En beskrivning av kryddgården på
Roslagsmuseets gård, Norrtälje. Roslagens fornminnes- och hembygdsförening,
Roslagsmuseet, Norrtälje, 1982. 16 s. Klammerhäftad. Illustrerad. Gott skick. Keen, Mary: Trädgårdsdrömmar.. LTs förlag, 1998. 159 s. Häftad. Nyskick. Fotoillustrerad. Kiaer, Eigil: Planera trädgård. Forum, 1976. 302 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Kiesling, Erika: Vår trädgård. ICA bokförlag, 1972. 132 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Krantz, Lars: Rosendals trädgård. Tidens förlag, (utan årtal). 192 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Titelbladet saknas. Leth, Magna: Odla kryddväxter. ICA bokförlag, 1974. 119 s. Häftad. Gott skick. Lind, Gustaf: Våra prydnadsträd och buskar Kort beskrivning över i sverige planterade viktigare
träartade prydnandsväxter. Wahlström & Widstrand, 1926. Andra upplagan. 254 s.
Halvklotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Privatband. Lingegård, Ingeborg: Min kryddgård Hur man odlar och använder våra vanligaste kryddväxter.
Natur och kultur, 1977. Illustrerad av Nilsson Kajsa. 153 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Londos, Eva: Trädgårdskonster. Carlsson Bokförlag, 1998. 176 s. Cartonnageband. Gott skick.
Lundberg, Emma: Min Trädgård, några akvareller med åtföljande text. Stockholm, 1998. 47 s.
Cartonnageband. Nytt exemplar. March, Ken: Inomhusväxter. Bonniers, 1985. 79 s. Häftad. Mycket fint exemplar. Mårtensson, Hans: Drömmen om en trädgård -Lilla Toscana-. Akantus, 2002. 111 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Nilsson, Anton: Trädgårdsboken. Kooperativa Förbundets förlag, 1952. Tredje upplagan. 208
s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Illustrerad. Bakre häftesomslaget har några små
fläckar annars i gott skick. Nilsson, Ernst: Grönsaksland för nöjes skull. Rabén & Sjögren, 1966. Illustrerad av
Rhodin Jan. 143 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Nilsson, Fredrik: Odling av bär i trädgård och på fält. Detaljerade odlingsbeskrivningar för
hallon, björnbär, åkerbär, jordgubbar, krusbär, svarta och röda vinbär m.m.. Sveriges Pomologiska
Förening, Stockholm, 1954. 80 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Nyblom-Holmberg, Gunnel: Våra vackra ROSOR. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1960. 111 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. Östergaard, Mette: Den ekologiska trädgården. ICA bokförlag, 1990. 144 s. Häftad. Mycket gott
skick. Illustrerad. Östlind, Nils (red.): Våra Trädgårdar Handbok för villa-, koloni- och lantmannaträdgårdar. Gela-
Förlaget Malmö, 1948. 400 s. Klotband. Gott skick. Papworth, David: Växter för uterum och blomsterlådor. Bonniers, 1985. 79 s. Häftad. Mycket
gott skick. Rikligt illustrerad. Pavord, Anna: Nya Köksträdgården Allt om att odla grönsaker,örter, frukt och bär. Forum, 1998.
207 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Färgfoto Persson / Jansson, Karin / Eva: Narcisser. Folkkära lökar. Centrum för Biologisk Mångfald,
2008. 90 s. Cartonnageband. Nyskick. Rikligt illustrerad. Förlagsny bok Reuterswärd, Gösta: Alpflor och hedväxter i trädgåden. Nordisk Rotogravyr, 1957. 151 s.
Inbunden. Fotoillustrerad. Gott skick. Reuterswärd, Gösta: Din trädgård. Norstedt och söners förlag, 1946. 163 s. Biblioteksband.
Sliten. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Reuterswärd, Gösta: Idéer bland blommor och grönt. Natur och kultur, 1964. 95 s. Pappband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Robinson, Peter: Dammar, vattenfall, fontäner. Design. Konstruktion. Plantering.. Albert
Bonniers förlag, 2003. 128 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Rodway, Avril: Örter och kryddor. Forum, 1990. 160 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Mycket gott skick. Ryrie, Charlie: Kompost. Valentin. 62 s. Häftad. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Samuelsson, Lars-Eric: För köksträdgården. Rabén Prisma, 1994. 109 s. Cartonnageband.
Nyskick. Illustrerad. Samuelsson, Lars-Eric: Så & skörda Odlingstips-Goda råd-Recept. Grönsaker-
Rotfrukter-Bär. Semic, 1993. 95 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Schenkmanis, Ulf: Det växer och gror. LTs förlag, 1990. Illustrerad av Louise Tarras. 55 s.
Cartonnageband. Gott skick. Schenkmanis, Ulf: Trädgårdsdags igen. Sveriges Radio, 1981. 136 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Segerros, Henning E.: Giftfria grönsaker om odling och tillagning. Bonniers, 1973. 146 s.
Biblioteksband. Gott skick. Illustrerad. Biblioteksstämpel och låneficka med kort. Stämplad
utgallrad. Senneby, Margareta: Margaretas trädgård. Stockholm, 1999. 159 s. Cartonnageband. Nytt
exemplar. Shewell-Cooper, W.E.: Modern flower growing for profit. Ernest Benn Ltd London, 1947. In
English. 224 p. Clothbinding. Covers slightly faded. Smith, Joanna: Trädgård Så gör du. Bonniers, 2004. 256 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Söderberg, Erik: Växterna i täppan. Kooperativa Förbundet, 1937. 89 s. Skinnryggsband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Marmorerat snitt. Sörlin, Anton: Trädgårdsbotanik: Praktisk handledning för amatörer och yrkesmän. Natur och
kultur, 1950. 322 s. Linneband. Gott skick. Ryggen blekt. Fotoillustrerad. Squire, David: Beskära buskar & träd. Redskapen. Tekninken. Tidpunkten.. Albert
Bonniers förlag, 2003. 128 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Stevenson, Violet: Örtagårdens härligheter. Hur man odlar och använder örter och kryddväxter.
Bonniers, 1984. 144 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Strandberg, Meta: Odla utan gifter Grönsaker, Kryddväxter, Bär. AWE/ Gebers, 1975. 102 s.
Häftad. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Suber, Nils: I Svampskogen. Rabén & Sjögren, 1979. 223 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Swartström, Carin (red.): Stora Trädgårdsboken. ICA bokförlag, 1993. 183 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Swartström, Carin (red.): Stora trädgårdsboken. ICA bokförlag, 1980. 287 s. Cartonnageband.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Swartström, Carin (red.): Stora trädgårdsboken. ICA bokförlag, 1997. 183 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Tingdal, Britta: Perenner trädgårdens stöttepelare. Semic, 1994. 96 s. Cartonnageband. Gott
skick. Tingdal, Britta: Växter för tomt och trädgård. Perenner, Rosor, Buskar, Träd. Semic, 1990. 112
s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Truedsson, Åke: Odlarglädje i grönsakslandet. Natur och kultur/ LTs förlag, 1999. 112 s.
Cartonnageband. Nyskick. Illustrerad. Tscirren, Hans: Berner Bauerngärten/Jardin Paysans Bernois/Bernese Farm Gardens.
Switzerland, 1981. In English/French/German. 95 p. . A very fine copy. Inscription on the inside of
the cover. Vogel-Rödin, Gösta: Människans Lustgårdar. Västergötlands Turistråd, 1990. 139 s. Häftad.
Mycket gott skick. Illustrerad. Wagner, Paul: TRÄDGÅRDSVÄXTERNAS NÄRING. Med särskild hänsyn till konstgödselns
betydelse för trädgårdsbruket af Prof. Dr. Paul Wagner. Fritt öfversatt och för svenska förhållanden
bearbetad af Dr. Thorild Wulff. Med 16 planscher.. Hugo Gebers förlag, 1912. 11+116 sidor + 16
planscher. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Widerberg, Gertrud: Ärtiga bönor och andra ätbara växter. Fakta-myt-experiment. Alfabeta,
1993. Illustrerad av Ingela Almgren. 48 s. Cartonnageband. Gott skick. Wright, R.C.M.: Att föröka trädgårdsväxter. Awe/Gebers, 1979. 130 s. Häftad. Mycket fint
exemplar. |