| Bruks & Företagshistoria |
|---|
|
425 år kring en gammal qvarn. En krönika om Berte qvarn och Sia glass. Halmstad, 1994 ?. 39
s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket fint exemplar. AKTIEBOLAGET DE LAVALS ÅNGTURBIN. Mottrycks- och aftappningsångturbiner.. AB Zander
& Ingeström, Stockholm, 1913. 38 s. Häftad. Illustrerad. Mycket gott skick. Aktiebolaget Skånska Cementgjuteriet 1887 -1937. Malmö, 1937. 223 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Almedahlsföretagen genom tiderna. Minnesskrift vid Almedahls Fabrikers 100-årsjubileum.
Dalsjöfors, 1946. 112 s. Linneband. Fotoillustrerad. Axel Johnson and A. Johnson & Co. 1873-1890. Stockholm, 1974. In English. 97 p.
Decorated boards. Illustrated with photos. Very good condition. Billerud 75 år. Billerud, 1958. Pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Bofors Stål. Den metallurgiska tillverkningen i ord och bild. Bofors, 1961. 63 s. Pappband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. De Laval Aktiebolaget De Lavalas ångturbin. Stockholm, 1948. 16 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Die Berliner Handels-Gesellschaft in einem Jahrhundert deutscher wirtschaft 1856-1956.
1956. In German. 275 p. Cloth-spine binding. Good condition. Illustrated. En anrik tingest. En bok om borsten och en borstindustris historia utgiven i anledning av AB
Husqvarna Borstfabriks 50 - års jubileum. Stockholm, 1946. 77 s. Dekorerat pappband.
Fotoillustrerad. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar. En krönika om Stora Kopparberg från begynnelsen till våra dagar. Wezäta, 1975. 69 s.
Pappband med kassett. Rikligt illustrerad. Gott skick. En man och hans verk. Minnesgåva till AB Gotthard Nilssons grundare på femtioårsdagen.
Stockholm, 1955. 95 s. Linneband. Fotoillustrerad. Mycket fint exemplar. Ett ämbetsverk i näringslivets tjänst. Kungl. Patent- och Registreringsverket 50 år. Stockholm,
1941. 381 s. Klotband. Fotoillustrerad. Bandet något fläckigt. Ett djärvt industriellt initiativ. Örebro Pappersbruk och dess historia 1901-1951. Esselte AB,
1951. 208 s. Dekorerat klotband. Bandet något fläckigt. Fotoillustrerad. Utvikbar karta. Ett skepp kommer lastat. Från byteshandel till nutida grosshandel. Sockholm, 1947. Illustrerad
av Stig Södersten. 87 s. Häftad. Gott skick. Festskrift tillägnad Carl Kempe 80 år 1884-1964. Almqvist & Wiksell, 1964. På
svenska/engelska. 985 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Företagande, ekonomi och teknik. Studier tillägnade Marcus Wallenberg. Stockholm, 1949.
375 s. Pergamentryggband. Övre guldsnitt. Anteckningar på försättsbladet. Mycket fint exemplar.
Från Wenström till Amtrak Profiler och händelser ur ASEAs historia. ASEA, Västerås, 1983. 92
s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. G. & L. Beijer aktiebolag, Malmö. Ett 75 - års jubileum. Malmö, 1941. 115 s. Dekorerat
klotband. Fotoillustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Bandet något nött i kanterna. Handel och näringsliv i Stockholm. Stockholms Köpmansklubb, 1948. 480 s. Halvklotband.
Gott skick. Illustrerad. Harald Nordenson 60 år. Stockholm, 1946. 474 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Historik över Elekrokemiska A -B. Bohus 50 år. Göteborg, 1945. 115 s. Dekorerat klotband.
Fotoillustrerad. Ett hörn något stött. Holmens Bruk i dagens Sverige Ett bildsvep. Holmens Bruks och Fabriks Aktiebolag, 1959. 62
s. Halvklotband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Holmens Bruks och Fabriks Aktiebolag Norrköping Sweden. A-B Åetå Tryck, 1946. In English.
69 p. Decorated half-leather binding. Illustrated with photos. Upper gilt-edging. Nött i hörn och
kanter. Något vattenskadad. Industriminnen i Götene kommun. En inventering utförd 1978 av Eric Julihn och Bengt Spade.
Strokirks, Skövde, 1979. 183 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. J. P. Åhlén. En minnesskrift. Gundaren av och chefen för Åhlén & Holm och Tempo
Aktiebolag.. Stockholm, 1939. 95 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Illustrerad. Blått
klotband. KATALOG ÖVER TILLVERKNINGARNA VID DOMNARFVETS JERNVERK. Stora Kopparbergs
Bergslags Aktiebolag.. Almqvist & Wiksell, 1925. 113 s. Klotband. Guldornerad. Mycket gott
skick. Innehåller bl.a de vanligaste stämplarna och märkena på järn- och stålvaror, papper,
cellulosa, trävaror och kemiska produkter. Läder Kort handbok i läderkunskap med utgångspunkt från verksamheten i ett svenskt garveri..
C. J. Lundbergs Läderfabriks A-B, Valdemarsvik, 1944. 94 s. Halvklotband. Något nött i kanterna.
Inlagan fin. Fotoillustrerad. En spricka i fogen på sid. 30 och sid 54. Malm. Grängesbergskoncernen i bild.. Nordisk Rotogravyr, 1953. 140 s. Klotryggsband.
Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Hörnen på titelbladet bortklippta. Med Hammare och Fackla lll. Sancte Örjens Gille, 1931. 242 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Ouppsprättad. Med Hammare och Fackla lX. Sancte Örjens Gille, 1938. 164 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Delvis ouppsprättad. Med Hammare och Fackla V. Sancte Örjens Gille, 1934. 155 s. Häftad. Illustrerad. Något
fuktskadad i övre hörnet. Med Hammare och Fackla Vl. Sancte Örjens Gille, 1935. 185 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Med Hammare och Fackla Vll. Sancte Örjens Gille, 1936. 171 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Illustrerad. Med Hammare och Fackla Vlll. Sancte Örjens Gille, 1937. 145 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Illustrerad. Med Hammare och Fackla X. Sancte Örjens Gille, 1039. 178 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Med Hammare och Fackla Xl. Sancte Örjens Gille, 1940-1941. 160 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Med Hammare och Fackla XlV. Sancte Örjens Gille, 1945. 87 s. Häftad. Illustrerad. En vikskada
i övre hörnet annars i gott skick. Med Hammare och Fackla XV. Sancte Örjens Gille, 1946. 59 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Med Hammare och Fackla XVl. Sancte Örjens Gille, 1947. 113 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Med Hammare och Fackla XVlll. Sancte Örjens Gille, 1949-1950. 139 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Mest om Järn. Svenska Turistföreningens årsbok 1989. Svenska Turistföreningens Förlag,
1988. 216 s. Cartonnageband. Mönstrade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad. Gott skick. Molae Chartariae Suecanae l-ll Svenska Pappersbruksföreningens tjugufemårsskrift.
Stockholm, 1923. 198+388+planscher 25-116. 2 vol. Halvfranskt band. Ryggen något blekt.
Guldornerad. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade pärmar. Ypphöjda bind.Färgat övre
snitt. Illustrerad. Gott skick Molæ Chartariæ Suecanæ. Svenska Pappersbruksfæreningen tjugofemårsskrift I och II.
Stockholm, 1923. 198 + 388. Häftad. Fotoillustrerad. Bandet något nött i kanterna. Näringsliv och kultur En samling uppsatser.. Stockholm, 1945. 409 s. Klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Nya Murbruksfabrikens i Stockholm Aktiebolag 1889 - 1964. 1964. 61 s. Inbunden. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Sågverk och människor. Anteckningar från Hudiksvall och Håstaholmens såg under 100 år.
Rabén & Sjögren, 1973. 132 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något
trasigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Bandet något skevt. Sandvikens järnverk. A.-B. John Antonsons Boktryckeri, Göteborg, 1930. opaginerad. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Illustrerad. Sieverts kabelverk Minnesskrift över de första 50 åren. Stockholm, Hasse W Tullbergs
boktryckeri, 1938. 396 s. Dekorerat linneband. Gott skick. Färgat övre snitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Illustrerad. SKF Huvudkatalog 1916. Aktiebolaget Svenska Kullagerfabriken, Göteborg, 1916. 256 s.
Häftad. Gott skick. Illustrerad. SKF Kullager Rullager Katalog Nr 2401 S. Göteborg, 1962. 348 s. Pappband. Gott skick. Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet
utgivna av Höganäs-Billesholms Aktiebolag. Del 3 : Skånska Stenkolsverket 1737-1786. Almqvist
& Wiksell, 1963. 557 s. Klotryggsband. Illustrerad. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Endast
del 3. Innehåller 4x2 planscher Stenkol och lera. Skildringar kring Höganäsbolagets och dess föregångares verksamhet 1-4.
Uppsala, 1953-1973. 4 vol. Klotryggsband. Gott skick. Enstaka fläckar på bandet. Stockholms Superfosfat Fabriks Aktiebolag 1871-1946 Minnesskrift över Sveriges största
elektrokemiska industriföretag vid sjuttiofemårsjubileet 1946. Nordisk Rotogravyr, 1946. 206 s.
Klotryggsband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Stora Kopparberg. Stockholm, 1963. Klotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Stora Kopparberget En gruvkarta av Hans Ranie från 1683. Reproduktioner av Ranies
välkända karta över Falu gruva.. Bengtsons Litigrafiska AB, 1961. 5 s. Häftad. Gott skick. Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag 1347-1897 Öfversikt af dess historia.Beskrifning
öfver dess verk och inrättningar.Tabell öfver dess tillverkningar från äldsta tid tii nu. Förteckning på
dess nutida produkter.. Falu Nya Boktryckeri-Aktiebolag, 1897. 17 s. Häftad. Häftesomslaget något
fläckigt. Namnteckning på häftesomslag. Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolag. Öfversikt af dess historia. Beskrifning öfver dess
verk och inrättningar. Tabell öfver dess tillverkningar från äldsta tid till nu. Förteckning på dess
nutida produkter.. Falu nya Boktryckeri-Aktiebolag, Falun, 1897. 17 s. Häftad. Gott skick. Sveriges Bageriidkare Förening. Minnesskrift med anledning av föreningens 50-åriga tillvaro.
Stockholm, 1950. 175 s. Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Övre guldsnitt. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Trollhättan dess kanal- och kraftverk Historik och beskrifning. Del l, Del ll: l och ll. Del lll:
Trollhätte kraftverk.Del lll: 2.3. K. Vattenfallsstyrelsen, 1911- 1916. 355+356+253+149+186. 5 vol.
Häftad. Bandet slitet. Illustrerad. Kartdel saknas. Del l : ena nedre hörnet ytligt vattenskadatDel ll: l
ena nedre hörnet vattenskadat. Uddeholm. A Swedish enterprise of wordl-wide renown. Uddeholm, 1955. In English. 78 p.
Cloth-spine binding. Good condition. Illustrated with photos. Uppfinningarnas bok. Grufhandtering och hyttväsen. Bokförlaget Hierta, 1902. 502 s. Klotband.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Wifstavarf. Gullersproduktion AB, 1965. In English. opaginerad. . Good condition. Illustrated
with photos. Almgren, Nils: Aktiebolaget Liljeholmens Kabelfabrik 1870-1945. Västmanlands Allehandas
Boktryckeri, 1945. 39 s. Halvklotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad.
Althin, Torsten: Papyrus 1895-1945. På traditionell grund. Minnesskrift till Aktiebolaget Papyrus
femtioårsjubileum.. Aktiebolaget Papyrus, 1945. 224 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna.
Fotoillustrerad. Dedikation, handskriven. Althin, Torsten: Papyrus 1895-1945. På traditionsrik grund. Minnesskrift till Aktiebolaget
Papyrus femtioårsjubileum.. Esseltes Göteborgsindustrier AB, Göteborg, 1945. 224 s. Halvfranskt
band. Bandet något slitet. Fotoillustrerad. Althin, Torsten: Reymersholm. Hälsingborg, 1955. 162 s. Klotryggsband. Dedikation,
handskriven. Fotoillustrerad. Gott skick. Ambosiani, Sune: Från de svenska skråämbetenas dagar. Stockholm, 1920. 188 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Bandet något nött i kanterna. Andersson, Ingvar: Uddeholms historia. Människor, händelser, huvudlinjer från äldsta tid till
1914. Norstedt och söners förlag, 1960. Klotband. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Andrén, Erik: Nitroglycerin Aktiebolaget 1864-1964. Nitroglycerin Aktiebolaget, 1964. 291 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Berdrow, Wilhelm: Krupp. Medéns, 1941. 258 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Bergsøe, Svend: Jag älskar Dig Sverige. Ett stycke svensk - dansk industrihistoria. Vojens,
(utan årtal). 108 s. Häftad. Fotoillustrerad. Enstaka anteckningar i blyerts. Bodman, Gösta: F: haga 1896-1946. Linoleum Aktiebolaget Forshaga. Göteborg, 1946. 168 s.
Halvklotband. Fotoillustrerad. Enstaka fläckar på bandet. Inlagan fin. Bruno, William: Tegelindustrien i Mälarprovinserna 1815-1950 med särskild hänsyn till
Stockholm som marknad.. Appelbergs Boktryckeri AB, 1954. 310 s. Häftad med pappersomslag.
Skyddsomslaget något fläckat. Inlagan fin. Dedikation, handskriven. Kartbilagor Byttner, Anders: Ytong. Yxhults historia Del ll. En jubileumsskrift sammanställd av Anders
Byttner.. Ljungföretagen, Örebro, 1968. 106 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Cederholm, Charlie: Vattenfall på Gösta Malms tid. Vattenfall 1928-38. Trelleborg, 1983. 112 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Cederholm, Charlie: Vattenfall på Vilhelm Hansens tid 1909 -1928. Vattenfall, 1983. 224 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Collin, Karin: Den stora spinnrocken. Sägner och tidsbilder kring Iggesunds Bruks historia.
Hugo Gebers förlag, 1935. Halvklotband. Gott skick. Danielson, Hilding: Rydboholms Fabrikers historia Del II 1866-1911. Göteborg, 1934.
Halvfranskt band. Bandet något slitet. De Geer, Gerard: När järnet bröt bygd En krönika över liv och arbete i Lesjöfors under 300 år..
Bonniers, 1975. 255 s. Pappband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Dibold, Hans: Trades and Enterprise. Wien, 1974. In English. 105 p. . Illustrated with photos.
Good condition. Du Pont, E. I.: The Autobiogarphyb of An American Enterprise. Charles Scribner`s Sons, New
York, 1952. In English. 138 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper torn. Else fine.
Illustrated. Ek, Sven B.: Väderkvarnar och vattenmöllor En etnologisk studie i kvarnarnas historia..
Stockholm, 1962. 317 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Dedikation, handskriven. Eklund, Petter: Guide till det ´K -märkta ´ Sverige. På spaning efter gruvlavar. Byggförlaget,
1995. 96 s. Spiralband. Fotoillustrerad. Nytt exemplar. Eklund, Petter: Guide till det ´K-märkta´Sverige.På spaning efter gruvlavar.. Byggförlaget, 1995.
95 s. Spiralband. Nytt exemplar. Fotoillustrerad. Ericsson, Christer: Vi är alla delar av samma familj. Patron, makten och folket. Carlsson
Bokförlag, 1997. 267 s. Inbunden. Nyskick. Fotoillustrerad. Fahlström, J. M.: A Gothenburg House of Merchants 1802-1952. Ekmam & Co A.-B., 1951.
In English. 72 p. Cloth-spine binding. Good condition. Illustrated with photos. Fritzsch / Sieber, Karl Ewald / Friedrich: Bergmännische Trachten des 18. Jahrhunderts im
Erzgebirge und im Mansfeldischen. Mit 31 bildtafeln. Akademie-Verlag, Berlin, 1957. In German.
80+15+16 pages. Cloth-spine binding with dust-wrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly
worn. Gårdlund / Fritz, Torsten / Martin: Ett världsföretag växer fram.Alfa-Laval 100 år. Gårdlund: Del l :
Förhistoria och uppbyggnad. Fritz: Del ll : Konsolidering och expansion.. Norstedts förlag, 1983.
350+599. 2 vol. Klotband med kassett. Nyskick. Illustrerad. Turkosblått band. Gjöres, Axel: Den tiden. Smedjebacken på smedernas tid. Norstedt och söners förlag, 1965.
244 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Glete, Jan: Asea under hundra år 1883-1983 En studie i ett storföretags organisatoriska,
tekniska och ekonomiska utveckling. Asea, Västerås, 1983. 367 s. Inbunden. Gott skick.
Illustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Götebo, Pia: Vätterleden En etnologisk studie av motorvägsbygge.. Nordiska Museets förlag,
1979. 74 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Grebst, W A:son: Grängesberg En berättelse från krisåren. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1908.
270 s. Häftad. Bandet något slitet. Ouppsprättad. Gunnarsson, Maria och Erik: By Appointment to His Majesty the King of Sweden. Bild och
Kultur, 2000. In English. 163 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. Illustrated with photos.
Very good condition. Gunnerson, Erik G.: Koncernbyggaren A.P. Gunnerson Del II. Göreborg, 1962. 86 s. Häftad.
Mycket gott skick. Ex Libris Torsten Nothin Hahr, August: Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolags porträtt och tavelsamlingar. Uppsala,
1921. Halvpergamentband. Gott skick. Bandet något nött i kanterna. Hahr, August: Stora Kopparbergs Bergslags Aktiebolags porträtt och tavelsamlingar. Uppsala,
1921. Häftad. Häftesomslaget löst. Hammarskiöld, P.: Från obygd till bruksbygd Ett bidrag till Nissa-dalens historia. Meijels
Bokindustri, Halmstad, 1957. 272 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Färgat övre
snitt. Fotoillustrerad. Helmfrid, Björn: Holmen öden under fyra sekler Studier i Holmens Bruks Historia..
Norrköpings Tidningars AB, 1954. 463 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Heurgren, Paul Gerhard (utg): Posten i forntid och nutid. Till minne av Världspostföreningens
femtioåriga tillvaro. Förlag P. Heurgren, Stockholm, 1924. 163 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något
fläckigt. Innehåller utvikbar karta över lufttrafiklinjerna i Juli 1923 Hildebrand, Karl-Gustaf: Fagerstabrukens historia I-V. Uppsala, 1957. Halvklotband. Gott skick.
Isaksson, Olov: Vallonbruksminnen. En bok för alla, 1998. 285 s. Cartonnageband. Gott skick.
Illustrerad. Jansson, E. Alfred: Hallstahammars Bruks historia. Hallstahammar, 1953. Halvklotband. Gott
skick. Karnstedt / Leonardsson, Torgny / Julie: I själva verket De sista hundra dagarna i stålverk 2,
Fagersta. Bildförlaget Öppna Ögon, 1986. 108 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
Larsson / Saving, Sören / Jaak: Nordstjernan inifrån 1890 - 1990. Norstedts förlag, 1990. 199
s. Pappband. Nyskick. Mönstrade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad. Lindroth, Sten: Christopher Polhem och Stora Kopparberget Ett bidrag till bergsmekanikens
historia. Almqvist & Wiksell, 1951. 234 s. 5 utvikbara planscher. Häftad med pappersomslag
och kassett. Kassetten sliten. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad. Illustrerad. Lundmark, Efraim: En hundraårig bomullsindustri. Norrköpings Bomullsväfveriaktiebolag och
dess anläggningar i Kulle och Gryt 1852-1952. Norstedt och söners förlag, 1952. Dekorerat
klotband. Gott skick. Mollskinn.Gulddekor. Meinander, Nils: En krönika om vattensågen. Finska sågverksägarföreningen, 1945. 316 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Meschke, Christian: Kulturlandskap i älvdalar lll Underlagsmaterial för bostadsdepartementets
utredning om överledning för vattenkraftändamål av vatten från Piteälven och Vindelälven.
Riksantikavarieämbetet och Statens Historiska museer, 1979. 256 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Molin, Harry: Karlholms bruks bok. En krönika kring ett upplandsbrtuk. Karlholms Aktiebolag,
1950. 335 s. Inbunden. Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Inlagan fin. Bandet något skevt. Molin, Harry: Wirsbo det som var och det som är. Utgiven med anledning av brukets mer än
300-åra tillvaro. Esselte, Stockholm, 1943. 63 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Numrerad
1456/1500 Nisser, Marie (ed): Massafabriker och pappersbruk i Värmland och Dalsland.
Inventeringsrapport 1973. SPCI - meddelande nr 19. Svenska pappers- och
cellulosaingeniörsföreningen, 1973. 224 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Nordström, Ludvig: En gammal Stockholmsfirmas historia. Albert Bonniers förlag, 1930. 389 s.
Häftad. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Bandet något nött i kanterna. Nygren / Wernstedt, Erik / Folke: Stockholms Jernkramarhandlareförening l-lll Band l: 1651-
1890. Band ll: 1890-1915. Band lll: 1916-1960.. Stockholm, 1935, 1945, 196. 354+364+295.. 3 vol.
Halvklotband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Wernstedt del l-ll.
Nygren del lll.Alla delar har en klistrad gåvoetikett på främre pärmens insida, Olsson, Reinhold: Norrländskt sågverksliv under ett sekel. Nordiska museet, 1949. Halvfranskt
band. Bandet något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Olsson / Andersson, Gunnar / Burnett: Stora Kopparberg Six Hundred Years o Industrial
Enterprise. Nordisk Rotogravyr, 1951. First edition. In English. 82 p. Bound. Cover lightly stained.
Spine/backstrip torn. Illustrated with photos. Coloured edge. Olsson / Andersson, Gunnar / Burnett: Stora Kopparberg Six Hundred Years o Industrial
Enterprise. Nordisk Rotogravyr, 1955. Second edition. In English. 82 p. Bound. Cover lightly
stained. Corpus fine. Illustrated with photos. Coloured edge. Peterson, Hans: Handelsboden. Rabén & Sjögren, 1989. 27 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Pursche, Werner: Timmermansämbetet i Stockholm före 1700.. Byggförlaget, 1979. 357+
1056. 2 vol. Pappband. Gott skick. Bihanget häftat. Rehnberg, Mats: Bokbindarminnen Svenskt liv och arbete N:r 18. Nordiska Museets förlag,
1954. 166 s. Klotband. Fotoillustrerad. Häftesomslagen klistrade på pärmarna och
häftesomslagets titel på ryggen. Rehnberg, Mats: Handelsminnen. Svenskt liv och arbete N.R 26.. Nordiska Museets förlag,
1961. 240 s. Häftad. Dedikation, handskriven. Fotoillustrerad. Renqvist, Ove: Jobb med trä En utställningskatalog om den svenska tränäringens uppkomst
och förändringar.. Träindustriarbetarförbundet, 1974. 31 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ringborg, Edward: Bidrag till Norrköpingsindustriens historia l-ll. Norrköpings Tidningars
Aktiebolags Tryckeri, 1922,1923. 290+442. 2 vol. Klotband. Gott skick. Sista sidorna i del ll lagade
med teip. Rönnow, Sixten: AB Skånska Cementgjuteriet 1887-1947 Historik utgiven med anledning av
bolagetrsa 60-årsjubileum 1947.. Stockholm, 1947. 203 s. Klotryggsband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Rydberg, Sven: Papper i perspektiv. Svensk skogsindustri under 100 år. Gidlunds, 1990. 170
s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Rydberg, Sven: Strömkarlarna En etnologisk skildring av flottare i Dalälvsområdet.. Dalarnas
museum, 1984. 268 s. Pappband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Samuelsson, Kurt: Nordiska Kompaniet. Historien om ett varuhus. Albert Bonniers förlag,
1952. 215 s. Häftad. Bandet något nött. Smith / Phillips, J. Russell / M. Ogden: Industrial and Commercial Geography. Constable and
company, 1951. 978 s. Klotband. Illustrerad. Gott skick. Söderlund, Ernst ( utg ): Svensk trävaruexport under hundra år. Stockholms trävarueeport
förening, 1951. 373 s. Halvfranskt band. Exlibris. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Swab, Anton von: Avesta kronobruk. 1983. 93 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Tiberg, Erik: MOSCOW, LIVONIA AND THE HANSEATIC LEAGUE 1487 - 1550. Acta
universitatis Stockholmiensis. Studia Baltica Stockholmiensia 15.. Almqvist & Wiksell, 1995.
In English. 290 p. Wrappered. Tigerstedt, Örnulf: Ett handelshus i Wiborg 1790-1879 Patriciersläkten Hackmans öden. Andra
delen.. Wahlström & Widstrand, 1952. 741 s. Häftad. Bandet något slitet. Sparsamt
illustrerad. Tigerstedt, Örnulf: Fagerstabrukens historia del IV. Kavalkad. Uppsala, 1957. Halvklotband.
Gott skick. Tjerneld, Staffan: Efter hundra år. Utgiven av Kungl. Järnvägsstyrelsen med anledning av
Statens Järnvägars 100-årsjubileum 1/12-1956. 1956. 93 s. Klotryggsband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Tjerneld, Staffan: En kabelkrönika AB Liljeholmens kabelfabrik 1870-1970. 1970. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Tunberg, Sven: Stora Kopparbergets historia I. Uppsala, 1922. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Waldén, Bertil: Frövifors bruk och dess föregångare Frövi bruk. Stockholm, 1951. Halvklotband.
Gott skick. Wicander, Carl Aug.: Wicanders industriidkare och affärsmän under tre generationer August
Wicander 1836-1891. Norstedts förlag, 1950. 290 s. Häftad. Dedikation, handskriven.
Fotoillustrerad. Wicander, Carl Aug.: Wicanders industriidkare och affärsmän under tre generationer August
Wicander 1836-1891. Norstedts förlag, 1950. 290 s. Klotryggsband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Wicander, Carl Aug.: Wicanders industriidkare och affärsmän under tre generationer Carl
August Wicander född 1885 och hans kusiner. Norstedt och söners förlag, 1952. 419 s. Häftad.
Bandet skevt. Bandet något slitet. Illustrerad. Wik, Harald: Norra Sveriges sågverksindustri. Geographica Nr 21, 1950. 328 s. Häftad med
pappersomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget trasigt. Inlagan fin. |