Tillbaka

Djur och natur, Allmänt

Året runt på Korsnäsgården Anders Erik Malm och hela det kända gänget från TV berättar. Semic, 1976. 128 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad.
Ilustratörer: Harald Wiberg Och gunnar Brusewitz.
ID Nr: 106001, SEK 75.

Svenska Lustgårdar från Skånes bokskogar i söder till " landet ovan skogsgränsen " i norr.. ICA bokförlag, 1987. 182 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100816, SEK 120.

Andersson, Hans: För vårens skull. LTs förlag, 1968. 63 s. Inbunden med skyddsomslag. Häftesomslaget något nött i kanterna. Sida trasig. Illustrerad.
Teckningar av författaren.
ID Nr: 204038, SEK 80.

Andersson, Hans: Minns du sommaren?. LTs förlag, 1971. 44 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Illustrerad av författaren.
ID Nr: 204045, SEK 90.

Asklund, Erik: Hela Sverige Antologi sammanställd av Erik Asklund. Rabén & Sjögren, 1969. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 280 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 100791, SEK 100.

Bang, Preben: Spårboken. Spår och spårtecken efter däggdjur och fåglar. Prisma, 1999. 264 s. Pappband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Översättning och svensk bearbetning av Håkan Hallander. Teckningar av Preben Dahlstroem. Naturserien.
ID Nr: 104590, SEK 95.

Berg, Bengt: På jakt efter enhörningen. Norstedt och söners förlag, 1932. 178 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 100931, SEK 110.

Berg, Bengt: Stora Karlsö En bok om havets fåglar. Norstedt och söners förlag, 1924. Tredje upplagan. 236 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Övre guldsnitt. Sparsamt guldornerad rygg. Upphöjda bind. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100915, SEK 150.

Berglund, Björn: Hallonmänniskan Om blommor och fåglar. Om ramtiden i ett skogsbryn.. Forum, 1975. 174 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Exlibris.
Foto: Tommy Svensson.
ID Nr: 100796, SEK 120.

Bismarck, Margaret von: Från en trädgård vid sundet Några dagboksanteckningar. Allhems Förlag, 1959. Illustrerad av Ackema Tjeerd. 89 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Namn på skyddsomslaget.
ID Nr: 105322, SEK 60.

Bismarck, Otto von: En naturälskare. Bokförlaget Corona, 1964. 135 s. Dekorerat klotband. Anteckningar på försättsbladet. Annars ett mycket fint exemplar.
Med inledning och kommentarer av Margaret von Bismarck
ID Nr: 9305, SEK 90.

Bismarck, Otto von: En naturälskare Några utdrag ur Otto von Bismarcks brev. Corona, 1964. Illustrerad av Tjered Ackema. 135 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Inledning och kommentar av Margaret von Bismarck.
ID Nr: 4891, SEK 90.

Bolin, Lorentz: Ekonomi och skönhet i landskapet. LTs förlag, 1961. 235 s. Inbunden med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något slitet.
ID Nr: 204040, SEK 75.

Bollvik, Rune: Från vår till vår. CWK Gleerup, 1971. 126 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 204039, SEK 75.

Borg, Gösta: Roliga vandringar i naturens sällsamma värld.. Natur och kultur, 1946. 187 s. Förlagsband med pappersomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
ID Nr: 216626, SEK 80.

Breland, Osmond P.: SKROCK OCH FAKTA OM DJUR. Teckningar Leo Hershfield.. Bokförlaget Svensk Natur, 1950. 191 s. Förlagsband med pappersomslag. Främre häftesomslag medbundet. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 216525, SEK 85.

Brusewitz, Gunnar: Dagbok från en sjö. Wahlström & Widstrand, 1996. 168 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i överkant.
2 lösa tryck medföljer.
ID Nr: 100783, SEK 190.

Brusewitz, Gunnar: Fyra årstider Blad ur naturens kalender. Wahlström & Widstrand, 1978. 464 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100782, SEK 150.

Brusewitz, Gunnar: G. Brusewitz, Antecknare. Bra Böcker, 1988. 255 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett mycket fint exemplar. Illustrerad.
Inledande biografi av Birger Christofferson.
ID Nr: 100790, SEK 200.

Brusewitz, Gunnar: Hemma vi fågelsången. Norstedt och söners förlag, 1961. 216 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100780, SEK 125.

Brusewitz, Gunnar: Höstdagbok. Wahlström & Widstrand, 1963. 183 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100779, SEK 110.

Brusewitz, Gunnar: Sjö Anteckningar från en strand. Wahlström & Widstrand, 1974. 96 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100784, SEK 100.

Brusewitz, Gunnar: Sjö Anteckningar från en strand. Wahlström & Widstrand, 1973. 96 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget gulnat.Bandet i mycket gott skick.
ID Nr: 105146, SEK 140.

Brusewitz, Gunnar: Skissbok Anteckningar från svensk natur. Wahlström & Widstrand, 1973. opaginerad. Dekorerat pappband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100786, SEK 110.

Brusewitz, Gunnar: Skissbok Anteckningar från svensk natur. Wahlström & Widstrand, 1970. opaginerad. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 100787, SEK 130.

Brusewitz, Gunnar: Skog Anteckningar från en glänta. Wahlström & Widstrand, 1974. 106 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105132, SEK 95.

Brusewitz, Gunnar: Skog Anteckningar från en glänta. Wahlström & Widstrand, 1979. 106 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100788, SEK 95.

Brusewitz, Gunnar: Sommardagbok. Wahlström & Widstrand, 1966. 191 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100778, SEK 110.

Brusewitz, Gunnar: Sommardagbok. Wahlström & Widstrand, 1966. Originalupplaga. 191 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Teipmärke på bakre häftesomslaget.
ID Nr: 100777, SEK 140.

Brusewitz, Gunnar: Strandspegling Naturupplevelser i tid och rum. En bok för alla, 1993. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 219 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 105958, SEK 50.

Brusewitz, Gunnar: Strandspegling Naturupplevelser i tid och rum. Wahlström & Widstrand, 1979. 219 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Teipmärken på skyddsomslaget.
ID Nr: 100823, SEK 120.

Brusewitz, Gunnar: Våra landskapsdjur. ICA bokförlag, 1989. Originalupplaga. 122 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. I övrigt ett fräscht exemplar. Illustrerad. Andra tryckningen.
Årets pandabok. Teckningar av Gunnar Brusewitz.
ID Nr: 100120, SEK 140.

Brusewitz, Gunnar: Vårdagbok. Wahlström & Widstrand, 1966. Andra upplagan. 186 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100781, SEK 125.

Burman, Edor: Lodjurens land. Rabén & Sjögren, 1966. Illustrerad av Harald Wiberg. 144 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Anteckningar på insidan av pärmen.
ID Nr: 105871, SEK 150.

Christofferson, Birger: Författarnas naturlära Svenska naturskildrare i ord och bild. Bo Cavefors, 1973. Originalupplaga. 200 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 100830, SEK 130.

Dahlberg, Per Åke: Solspel. Settern, 1981. 155 s. Pappband. Nyskick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100806, SEK 75.

Ehlers, Chad: I snigelns spår vandringar och reflexioner i våra sista vildmarker. Rabén & Sjögren, 1978. 124 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100866, SEK 100.

Engström, Albert: Svensk Natur. Albert Bonniers förlag, 1939. 96 s. Klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Ett album sammanställt av Sven Barthel.
ID Nr: 100867, SEK 120.

Frank, Stanislav: Den stora fiskboken. Folket i Bilds Förlag, 1972. 558 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 102008, SEK 120.

Fries, Carl: I Skogen. Nordisk Rotogravyr, 1931. Andra upplagan. 220 s. Skinnryggsband. Upphöjda bind. Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Fotoillustrerad. Bandet vattenskadat och något skevt i övre hörnet. Pärmarna har stötta hörn och något slitna kanter.
ID Nr: 100838, SEK 100.

Fries, Carl: I Skogen. Nordisk Rotogravyr, 1959. Fjärde upplagan. 198 s. Linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100835, SEK 110.

Fries, Carl: I Skogen. Nordisk Rotogravyr, 1934. 218 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Främre häftesomslaget medbundet. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100836, SEK 200.

Fries, Carl: I Skogen. Nordisk Rotogravyr, 1938. 215 s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Stötta hörn och något nött i kanterna annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100837, SEK 275.

Fries, Carl: I Svenska marker Bilder ur vårt lands växt- och djurliv. Nordisk Rotogravyr, 1931. Andra upplagan. 220 s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Nött i kanterna annars ett fint exemplar. Guldornerad rygg. Fotoillustrerad.Främre häftesomslaget medbundet.
ID Nr: 100832, SEK 150.

Fries, Carl: I Svenska marker Bilder ur vårt lands växt- och djurliv. Nordisk Rotogravyr, 1938. Tredje upplagan. 220 s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Stötta hörn och något nött i kanterna annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100834, SEK 400.

Fries, Carl: I Svenska marker Bilder ur vårt lands växt- och djurliv. Nordisk Rotogravyr, 1938. Tredje upplagan. 220 s. Linneband. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Gratulationstext och personlig akvarell på försättsbladet.
ID Nr: 100833, SEK 110.

Fries, Carl: I Svenska marker Bilder ur vårt lands växt- och djurliv. Nordisk Rotogravyr, 1938. Tredje upplagan. 220 s. Halvfranskt band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Upphöjda bind. Något nött i kanterna annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100831, SEK 250.

Frislid, Ragnar: Natur mellan två hav Skandinavien- de stora kontrasternas halvö.. Wiken, 1990. 206 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100826, SEK 125.

Frostenson, Katarina: Vägen till Öarna. Wahlström & Widstrand, 1996. 95 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Foto Jean-Claude Arnault.
ID Nr: 9207, SEK 130.

Gadd, Arne: Brorssons brygga Berättelser. Atlantis Förlag, 1991. 130 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Namnteckning på försättsbladet. Recensionsstämpel.
ID Nr: 100801, SEK 100.

Gadd, Arne: Landskapets lycka. Forum, 1974. 187 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Illustrerad.
Teckningar av författaren.
ID Nr: 100820, SEK 110.

Geijer, Margit: Granne med räven. Hökerbergs, 1963. Illustrerad av Eric Palmquist. 215 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad.
ID Nr: 216964, SEK 150.

Geijer, Margit: Granne med räven. Hökerbergs, 1963. Illustrerad av Eric Palmquist. 215 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 216965, SEK 140.

Gillsäter, Sven: Kolmården. Det vildas rike.. Bonniers, 1974. 83 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Text Nils Linnman.
ID Nr: 101818, SEK 95.

Gregoriussson, Gullan: Utflykter i bokskogen. LTs förlag, 1983. 156 s. Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 101542, SEK 75.

Gullers, Peter: Vildmarksliv. Gullers Pictorial Inc., (utan årtal). 93 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Medförfattare: Tom McNally
ID Nr: 100825, SEK 110.

Gustafson, Bertil: Välkommen i markerna Kulturbygd, vildmark och fiskevatten i kronans vård. Svealand.. Norstedt och söners förlag, 1969. 144 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Medredaktör och författare: Bo Rosén. Utgiven efter samråd med Domänverket.
ID Nr: 100807, SEK 70.

Haglund, Bertil ( red.): Levande bygd. Vår Bok, 1960. Illustrerad av Kriland Gösta. 135 s. Klotband. Gott skick.
Under medverkan av bl.a. Dag Hammarskjöld, Fritiof Nilsson Piraten, Evert Taube m.fl.
ID Nr: 100814, SEK 70.

Hallbert / Holmberg, Britt-Marie / Pelle: Naturen året runt - En inspirationsbok.. Rabén Prisma, 1994. Illustrerad av Britt-Marie Hallbert. 156 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Årets Pandabok.
ID Nr: 11345, SEK 150.

Hedin, Pekka: Ett leende landskap Teckningar och anteckningar från ett år i naturen. Natur och kultur, 1985. 134 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Illustrerad.
Recensionsex:
ID Nr: 100775, SEK 100.

Henning, Karl (red.): Vilt och viltvård. LTs förlag, 1973. Originalupplaga. Illustrerad av Harald Wiberg. 235 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Tryckt i 7000 ex. Erling Johansson har medverkat med illustrationer av olika landskapstyper mm under Viltvård.
ID Nr: 216992, SEK 120.

Hubendick, Bengt: Godnattbitar Ut-och inblickar rörande naturen och oss själva- att sova på. Zindermans, 1890. 134 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Vinjetter av författaren.
ID Nr: 100804, SEK 60.

Jägerskiöld, L. A.: Sveriges djurvärld. Aftonbladet, 1903. 443 s. Dekorerat klotband. Bandet slitet. Illustrerad. Gulnad. Sprucken i främre och bakre snittet.
Medförfattare: Einar Lönnberg och Gottfrid Adlerz.
ID Nr: 100872, SEK 110.

Jansson, Anton: Dagsländan och Dödgrävaren Biologiska skisser. Svensk Natur, 1947. Illustrerad av Eric Palmquist. 221 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Främre häftesomslag medbundet.
Förord av Professor Ivar Trägårdh.
ID Nr: 100795, SEK 75.

Jírü, Václav: Markernas poesi. Bokkonsum, Stockholm, 1961. 158 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100868, SEK 120.

Jonson, Björn: Djur. Rabén & Sjögren, 1970. opaginerad. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 105120, SEK 80.

Kalm, Pehr: Västgöta och Bohuslänska resa 1742. Wahlström & Widstrand, 1960. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 264 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Marmorerade pärmar.
ID Nr: 3913, SEK 150.

Knöppel, Arvid: Mest om vildgäss. Norstedt och söners förlag, 1971. 160 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Illustrerad.
Illustrerad av författaren.
ID Nr: 100893, SEK 90.

Kranz, Peter: Upptäck naturen. Bonniers Juniorförlag AB, 1989. 255 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad.
Teckningar av Leif Eriksson.
ID Nr: 100827, SEK 90.

Landell, Nils-Erik: Besjälad natur. Carlsson Bokförlag, 1998. 200 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Recensionsstämpel.
ID Nr: 100800, SEK 140.

Landell, Nils-Erik: Vårt vackra Sverige. Naturen och människan i samspel. Bonniers, 1978. 80 s. Klotband med skyddsomslag. Mönstrade för/eftersättsblad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Foto: Ingemar Holmåsen
ID Nr: 208511, SEK 75.

Lidman, Hans: Bortom stigarna. Folket i Bilds Förlag, 1956. 191 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Några sidor vikta. Något fläckig.
ID Nr: 209648, SEK 90.

Lidman, Hans: Bortom stigarna. Folket i Bilds Förlag, 1957. 191 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 209647, SEK 150.

Lidman, Hans: Den sjungande dalen. LTs förlag, 1958. 160 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt.
ID Nr: 209650, SEK 100.

Lidman, Hans: Det gula ögat. Askild & Kärnekull, 1981. 122 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Exlibris.
ID Nr: 17640, SEK 120.

Lidman, Hans: Gudanatt. Dagar och nätter i Tiveden. Askild & Kärnekull, 1972. 231 s. Pappband. Fotoillustrerad. Ryggen något blekt.
ID Nr: 209644, SEK 120.

Lidman, Hans: Mina lyckliga år. Folket i Bilds Förlag, 1963. 183 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 209643, SEK 120.

Lidman, Hans: Solen och frosten. AB Svenskt Djuptryck, 1965. 166 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100819, SEK 100.

Lidman, Hans: Tranropet. Folket i Bilds Förlag, 1960. 201 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
ID Nr: 209641, SEK 125.

Lidman, Hans: Tranropet. Folket i Bilds Förlag, 1960. 201 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 209642, SEK 120.

Lidman, Hans: Tusen vingar. LTs förlag, 1970. 217 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick.
ID Nr: 209637, SEK 100.

Lundberg, Birger: Kojan i skogen. Rabén & Sjögren, (utan årtal). 134 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100809, SEK 50.

Marsh, Janet: Dagbok från naturen. Forum, 1980. 159 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
Översättning Jadwiga Westrup.
ID Nr: 100776, SEK 100.

Nihlén, John: Vårt vackra land Strövtåg i naturens rike. Förlags AB Religion och Kultur, 1960. 590 s. Helt skinnband. Gott skick. Guldsnitt. Upphöjda bind. Fotoillustrerad.
Detta arbete är utgivet i en bibliofilupplaga om 300 numrerade exemplar varav dett har nummer 179 Karin Strengbom.
ID Nr: 100839, SEK 290.

Nilsson, Ernst: Trädgårdsutflykter Bland böcker och växter. LTs förlag, 1965. Illustrerad av Rydén Sven. 188 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Skyddsomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
ID Nr: 100797, SEK 125.

Nilsson, Nils-Magnus: Sällsynt och sällsamt i naturen Nya fakta om ovanliga djur och vanliga. Zindermans, 1962. Illustrerad av Nilsson Stig. 113 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Sparsamt illustrerad med teckningar och foto.
ID Nr: 102750, SEK 80.

Odh, Lotten: Delfiner och människor Möten, mystik och forskning. Global Report Looten Odh, 1997. 315 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 106420, SEK 110.

Oldertz, Carl: Sveriges nationalparker. Rabén & Sjögren, 1961. 423 s. Klotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Medredaktör: Bo Rosén. Utgiven av Kungl. Domänstyrelsen.
ID Nr: 100810, SEK 120.

Roseen, Sture: Året vid kvarnforsen. Rabén & Sjögren, 1973. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 231 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
ID Nr: 5133, SEK 120.

Rosen, Björn von: Om djur och annat. Albert Bonniers förlag, 1951. Illustrerad av Björn von Rosen. 173 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 103731, SEK 80.

Rosén, Bo: Natur. Nordisk Rotogravyr, 1956. 75 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100813, SEK 50.

Rosén, Bo: Våra nationalparker. Liber Förlag, 1962. 40 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Något stötta hörn.
I samråd med Kungl. Domänstyrelsen.
ID Nr: 100811, SEK 50.

Sand, Lennart: Det besjälade landskapet Naturen genom en konstnärs ögon.. Scripta Naturalia, 1989. 128 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 200097, SEK 130.

Sjöberg, Axel: Bland kobbar och skär Skisser och stämningar. Norstedt och söners förlag, 1958. 72 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Anteckningar på försättsbladet.
Förord av Roland Svensson.
ID Nr: 102751, SEK 150.

Sjöberg, Axel: Bland kobbar och skär Skisser och stämningar. Norstedts förlag, 1993. 72 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Rikligt illustrerad.
Förord av Roland Svensson.
ID Nr: 104150, SEK 190.

Söderberg, Rudolf: Vild Mark Djurstycken och vandringar. Albert Bonniers förlag, 1935. 183 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Häftesomslaget löst. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Medförfattare: Rolf Mellström.
ID Nr: 100815, SEK 90.

Söderblom, Staffan: Författarnas Djurbok. Författarförlaget, 1981. 286 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
Ett antal författare porträtterar ett trettiotal arter ur den svenska faunan med inlevelse, saklighet och mystisk kraft. Redaktör Staffan Söderblom.
ID Nr: 100808, SEK 140.

Söderblom, Staffan: Resa till gläntorna Sexton rum i svenska landskap. Tidniungen Vi:s, 1985. 72 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Bilder av Jan Håkan Dahlström och andra.
ID Nr: 100824, SEK 90.

Sucksdorff, Arne: Det stora äventyret. Nordisk Rotogravyr, 1954. 143 s. Klotband. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Anteckningar på försättsbladet. Fotoillustrerad.
Stillbilder: Astrid Bergman.
ID Nr: 100802, SEK 60.

Svedberg, Ulf: Naturdagbok Intryck från trakterna kring Kalmarsund 1976-1987. Barometerns, 1987. 158 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad.
ID Nr: 100805, SEK 110.

Thunberg, Carl Peter: BESKRIFNING PÅ SVENSKE DJUR. FÖRSTA CLASSEN, OM MAMMALIA ELLER DÄGGANDE DJUREN.. Rediviva, 1969. 100 s. Häftad. Exakt facsimile av originalupplagan, utgiven i Stockholm 1798.
ID Nr: 214664, SEK 110.

Wahlén, Ingvar: Svensk vår Tjugofem författare skildrar sin hembygds möte med våren. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1961. 260 s. Linneband. Gott skick. Fotoillustrerad. " Presentbok" stämpel på eftersättsbladet.
ID Nr: 100828, SEK 70.

Wahlin, Bertil: Dagbok från naturen Anteckningar 1959-1993. Tidens förlag, 1994. Illustrerad av Björn Gidstam. 143 s. Klotband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar.
ID Nr: 204042, SEK 110.

Wiberg, Harald: Djur och landskap Teckningar. Asplund, 1969. opaginerad. Klotryggsband. Gott skick.
ID Nr: 100812, SEK 120.

Williams, Lennart: Ett solvarv i markerna. Zindermans, 1977. 140 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Recensionsstämpel.
ID Nr: 100803, SEK 50.

Wiseman, John: Överlevnadshandboken. Forum, 2002. 286 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
ID Nr: 104598, SEK 140.

Tillbaka