Tillbaka

Djur och natur & Fåglar

Fågeltider Små stycken om fåglarnas liv, flyttning, biotopvård och holkbyggnad, fåglarna i folktron och mycket annat, som intresserar fågelvännen.. Tre Tryckare, 1964. 190 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Färgbiulderna av konstnären Herje Rydberg. Pennteckningar av Åke Gustavsson.
ID Nr: 100909, SEK 125.

Andersson, Allan: Strandäng. Nordisk Rotogravyr, 1961. opaginerad. Klotryggsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Illustrerad.
Illustrerad av författaren.
ID Nr: 100894, SEK 75.

Anthon, Henning: Fåglar från fält, hed och fjäll. Forum, 1976. 162 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Plastade pärmar.
Översättning och svensk bearbetning Roland Staav. Månadens bok.
ID Nr: 100908, SEK 50.

Audubon, John James: The birds of America. Macmillan company, 1946. Fifth edition. In English. 435 p. Decorated cloth binding. Good condition. Spine/backstrip slightly faded. Inscriptions on endpaper.
With A Foreword and Descriptive Captions by William Vogt.
ID Nr: 100881, SEK 300.

Audubon, John James: The birds of America. American Heritage Publishing CO., Inc., 1966. In English. 431 p. Decorated cloth binding. Dustwrapper slightly torn. Slightly faded. Else fine.
The original water-color paintings by John Jamed Audubon for the birds of America.Reproduced in color from the collection at the New-York Historical Society. Introduction by Marshall B. Davidson.
ID Nr: 100941, SEK 1000.

Audubon, John James: The Birds of America ; from original Drawings By John James Audubon.. Macmillian Company, New York, 1946. In English. XXVI pages + 435 plates. Decorated cloth binding with dustwrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else fine.
"With A Foreword and Descriptive Captions by Willliam Vogt". Printed from the original, published by the Author, London 1827-30
ID Nr: 105582, SEK 200.

Barclay-Smith, Phyllis: A book of Ducks with plates by Peter Shepheard. Penguin Books, 1951. In English. 34 s. + 16 plates. Cased boards with dustwrapper. Dustwrapper rubbed. Corpus fine. Illustrated.
The King Penguin Books 58.
ID Nr: 105378, SEK 70.

Barruel, Paul: Fåglar från hela världen. Forum, (utan årtal). 200 s. Skinnryggsband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Översättning av Lars Silén. Med 157 fotografier i djuptryck,, 16 färgplanscher samt 40 teckningar.
ID Nr: 100884, SEK 200.

Barruel, Paul: Fåglar från hela världen. Forum, 1953. 200 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Illustrerad. Något blekt i kanterna annars i gott skick.
Översättning: Lars Silén. Illustrerad med 157 fotografier i djuptryck, 16 färplanscher samt 40 teckningar.
ID Nr: 100928, SEK 150.

Berg, Bengt: Abu Markúb På jakt efter jordens märkvärdigaste fågel.. Norstedt och söners förlag, 1926. Andra upplagan. 224 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Fotoillustrerad. Sparsamt guldornerad rygg.Upphöjda bind. Pämen nött i nederkant och ryggen blekt annars i gott skick.
ID Nr: 100917, SEK 130.

Berg, Bengt: Den flygande draken i Himalaya. Tidens förlag, 1965. 223 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100923, SEK 90.

Berg, Bengt: Hägrar och storkar En bok om skånska fåglar. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1920. 268 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Marmorerade för/eftersättsblad. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Sparsamt guldornerad rygg. Främre- och bakre häftesomlagen medbundna.Bandet något slitet. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100876, SEK 250.

Berg, Bengt: Hägrar och storkar En bok om skånska fåglar. Åhlén & Söners Förlag, 1920. 268 s. Dekorerat klotband. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Exlibris.
ID Nr: 100878, SEK 150.

Berg, Bengt: Måseskär. Norstedt och söners förlag, 1912. 123 s. Dekorerat klotband. Något nött i kanterna. Något sprucken i bakre falsen annars ett fint exemplar.
Numrerade foton några i färg.
ID Nr: 100877, SEK 500.

Berg, Bengt: Med tranorna till Afrika. Norstedt och söners förlag, 1922. Originalupplaga. 208 s. Dekorerat pappband. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100912, SEK 120.

Berg, Bengt: Med tranorna till Afrika. Norstedt och söners förlag, 1923. Andra upplagan. 208 s. Halvfranskt band. Bandet slitet. Fotoillustrerad. Tidningsurklipp klistrade på främre pärmens insida.
ID Nr: 100911, SEK 90.

Berg, Bengt: Mina försök med vildgäss. Norstedt och söners förlag, 1937. 188 s. Dekorerat klotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
ID Nr: 100913, SEK 150.

Berg, Bengt: Skånska fåglar. Tidens förlag, 1968. 235 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Skyddsomslaget lagat. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100920, SEK 80.

Berg, Bengt: Stora Karlsö En bok om havets fåglar.. Tidens förlag, 1962. Fjärde upplagan. 240 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100921, SEK 70.

Berg, Bengt: Storkar och hägrar En bok om skånska fåglar.. Norstedt och söners förlag, 1925. Andra upplagan. 228 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Dekorerad pärm.
ID Nr: 100924, SEK 90.

Berg, Bengt: Storkar och hägrar En bok om skånska fåglar. Norstedt och söners förlag, 1925. Andra upplagan. 228 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Sparsamt guldornerad rygg. Upphöjda bind. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100918, SEK 150.

Berg, Bengt: Tåkern En bok om fåglarnas sjö. Norstedt och söners förlag, 1924. Tredje upplagan. 258 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Sparsamt guldornerad rygg. Upphöjda bind. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100919, SEK 150.

Berg, Bengt: Tåkern En bok om fåglarnas sjö. Norstedt och söners förlag, 1916. 159 s. Klotband. Något nött i kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Andra förkortade upplagan. Fuktskadad nedre hörnet i hela boken.
ID Nr: 100914, SEK 75.

Berg, Bengt: Tåkern En bok om fåglarnas sjö. Norstedt och söners förlag, 1924. Tredje upplagan. 258 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Dekorerad pärm.
ID Nr: 100925, SEK 90.

Berg, Bengt: Tåkern En bok om fåglarnas sjö. Tidens förlag, 1963. 220 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100922, SEK 90.

Berg, Bengt: Vildgäss och skräntärnor En bok från skären i Östersjön. Norstedt och söners förlag, 1925. Andra upplagan. 186 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Sparsamt guldornerad rygg. Upphöjda bind. Fotoillustrerad.
Sällsynta fåglar andra samlingen.
ID Nr: 100916, SEK 125.

Bollvik, Rune: Fåglar och fågelmarker. Rabén & Sjögren, 1962. 90 s. Pappband. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100892, SEK 60.

Brandon-Cox, Hugh: Hovran Svensk fågelsjö. Tidens förlag, 1968. 128 s. Linneband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Boken avslutas med en fotoepilog.
ID Nr: 100902, SEK 75.

Bruun, Bertel: Alla Europas fåglar i färg En fälthandbok. Bonnier Fakta, 1985. Illustrerad av Singer Arthur. 318 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Sjätte omarbetade upplagan.
Omarberad och utvidgad upplaga under medverkan av Håkan Delin och Lars Svenssonvilka också svarar för den svenska texten.
ID Nr: 104584, SEK 110.

Bruun, Bertel: Alla Europas fåglar i färg. Bonniers Alba, 1994. Nionde upplagan. 316 s. Häftad. Gott skick. Andra tryckningen.
Medförfattare: Håkan Delin, Lars Svensson. Planscher av Arthur Singer och Dan Zetterström.
ID Nr: 105641, SEK 140.

Bruun, Bertel: British & European BIRDS in colour. Paul Hamlyn, 1969. In English. 320 p. Decorated cloth binding. Good condition. Richly illustrated.
Paintings by Arthur Singer.
ID Nr: 100929, SEK 200.

Burton, Robert: How Birds Live. Elsevier Phaidon, 1975. In English. 159 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Richly illustrated.
Over 140 colour illustrations.
ID Nr: 100887, SEK 140.

Burton / Risdon, John A, / D. H. S.: Fåglar det bästa som finns. Albert Bonniers förlag, 1976. 96 s. Dekorerat pappband. Skyddsomslaget trasigt. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100926, SEK 110.

Cayley, Neville W.: Whar bird is that ? A guide to the birds of Australia. Angus and Robertson, 1971. 348 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
Illustrated by the author.
ID Nr: 100891, SEK 170.

Chinery, Michael: Fåglar i skog och mark. IPC International Publishing Company, 1979. Illustrerad av Pledger Maurice. 111 s. Guldornamenterat skinnband. Mycket fint exemplar. Illustrerad. Guldsnitt.
Av den svenska upplagan har 999 exemplar, numrerade 1-CC och 1-799 personligen signerats av konstnären. Ex.340.
ID Nr: 100938, SEK 300.

Delamain, Jacques: Les oiseaux s'installent... et s'en vont. La Guilde du livre Lausanne, (not dated). In French. 152 p. Cased boards. Slightly spotted. Else fine. Illustrated.
Volume No 95 Exemplaire 3545.
ID Nr: 100907, SEK 140.

Delin, Håkan: Photographic guide to the Birds of Britain and Europe. Hamlyn, 1988. In English. 288 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn.
Boken utgiven tillsammans med Lars Svensson. Over 1300 colour photographs including many that have never been published before.
ID Nr: 100889, SEK 150.

Ellis, Malcolm: The World of Birds. Hamlyn, 1972. In English. 140 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Richly illustrated. Inscriptions on half-title.
ID Nr: 100888, SEK 110.

Gould, John: Tropiska fåglar tjugofyra planscher utvalda ur John Goulds böcker jäme beskrivningar av fåglarna efter originaltexten.. Albert Bonniers förlag, 1955. Linneband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. 16 sidor text + 24 planscher.Plastskydd påsatt.
Utgiven och försedd med inledning av Eva Mannering.
ID Nr: 100942, SEK 400.

Hagberg, Knut: Fågelvägar Geografiska och litterära. Norstedt och söners förlag, 1943. 157 s. Häftad. Något nött i kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Några små fläckar på främre häftesomslaget annars i gott skick.
Vinjetter tecknade av Akke Kumlien.
ID Nr: 100895, SEK 120.

Hagberg, Knut: Fågelvägar Geografiska och litterära. Norstedt och söners förlag, 1932. 157 s. Förlagsband. Ryggen något trasig i övre kanten. Annars ett fint exemplar. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Vinjetterna tecknade av Akke Kumlien.
ID Nr: 100901, SEK 90.

Hammar, J. Aug.: Kycklingens utveckling i ägget. Med 26 figurer. Studentföreningen Verdandis småskrifter, 167.. Albert Bonniers förlag, 1909. 40 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad med bl.a en plansch i färg.
ID Nr: 104400, SEK 80.

Hanzak, J.: Den stora fågelboken. Folket i Bilds Förlag, 1971. Tredje upplagan. 582 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100906, SEK 90.

Jägerskiöld, L. A.: Nordens fåglar. Albert Bonniers förlag, 1920. Originalupplaga. Dekorerat klotband. Något blekt. Namnteckning på insidan av pärmen. Sprucken i främre falsen.
Text 58 sidor. 170 tavlor av Olof Gylling med text sammandragen efter L.A. Jägerskiöld och Gustaf Kolthoff av Reinhold Ericson ( Regulus )
ID Nr: 100939, SEK 750.

Jägerskiöld, L. A.: Nordens fåglar. Albert Bonniers förlag, 1926. Andra upplagan. 523 s. texr + 165 planscher. 2 vol. Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Dekorerad rygg som är något mörknad i lädret. Linnepärmar. Några små fläckar på lädret.
Text av L. A. Jägerskiöld och Gustaf Kolthoff under medverkan av Rud. Söderberg. Med 170 tavlor av Olof Gylling.
ID Nr: 102574, SEK 1500.

Jägerskiöld, L. A.: Nordens fåglar. Albert Bonniers förlag, 1926. Andra upplagan. 523+170. 2 vol. Dekorerat klotband. Övre och nedre delen av ryggarna och hörnen något slitna annars i gott skick.
Text av L. A. Jägerskiöld och Gustaf Kolthoff under medverkan av Rud. Söderberg. Med 170 tavlor av Olof Gylling.
ID Nr: 100940, SEK 1200.

Kearton, Cherry: Pingvinön. Lindblads, 1931. 166 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Pärmarna har något stötta hörn och något nötta kanter. Några fläckar på främre pärmen.
ID Nr: 100897, SEK 50.

Kloo, Karl: Vid svenska fågelsjöar Strövtåg i syd- och mellansvenska fågelmarker. Zindermans, 1962. 86 s. Häftad. Något blekt. Något fläckig. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100898, SEK 75.

Kolthoff, Gustaf: FRÅN NÄR OCH FJÄRRAN.. Fr. Skoglunds Förlag, Stockholm, 1911. 180 s. Häftad. Bandet något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna.
ID Nr: 104012, SEK 70.

Landell, Nils-Erik: Sveriges lekande fåglar Tjäder Orre Dubbelbeckasin Brushane. Bonnier Fakta, 1982. 91 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Med foto av Arne Johansson.
ID Nr: 100903, SEK 110.

Lindblad, Jan: Resa till röda fåglar. Bonniers, 1966. 166 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet.
ID Nr: 100900, SEK 100.

Lönnberg, Einar: Fågelatlas för barn och ungdom. Evang.Fosterlands-Stiftelsens Förlags- Expedition, u å. Andra upplagan. 34 sid. + XXVlll tafl.. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Bandet nött. En bit borta från titelbladet.239 bilder i naturliga färger.
ID Nr: 102707, SEK 180.

Parling, Nils: Storfågelslek. Tidens förlag, 1959. 111 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Fotoillustrerad.
foto: Gösta Tysk.
ID Nr: 100904, SEK 50.

Rosenius, Paul: Min jakt med kamera. Gleerups, 1924. 243 s. Dekorerat klotband. Något fläckig. Ryggen blekt. Färgat snitt. Fotoillustrerad.
ID Nr: 100883, SEK 150.

Rudbeck, Olof: Olof Rudbecks Fågelbok 1693-1710. Eden, 1971. 144 s. Guldornamenterat skinnband. Mycket fint exemplar. Guldsnitt. Rikligt illustrerad. Text på Svenska/Engelska/Tyska/Franska.
Bibliofilupplaga om 999 exemplar. Denna bok är nr 334.
ID Nr: 100879, SEK 300.

Rudbeck, Olof: Svenska Fåglar. René Coeckelberghs, (utan årtal). 166 s. Klotband med skyddsomslag och kassett. Mycket fint exemplar.
Med kommentarer av Hans Krook under medverkan av Lars Svensson.
ID Nr: 100880, SEK 850.

Schreiber, Rudolf L.: Skydda fåglarna. Streiffert & Co bokförlag HB, 1987. 384 s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Medförfattare: Anthony W. Diamond, Sven G. Nilsson, Staffan Ulfstrand. En PRO NATUR-bok utgiven i samarbete med Svenska Naturskyddsföreningen.
ID Nr: 100910, SEK 100.

Schreiber, Rudolf L.: Skydda fåglarna. Streiffert, 1987. 384 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad.
Medförfattare: Anthony W. Diamond, Sven G. Nilsson, Staffan Ulfstrand. En PRO NATUR-bok utgiven i samarbete med naturskyddsföreningen.
ID Nr: 100927, SEK 150.

Singer, Detlef: Fåglar i vår omgivning. Wahlströms, 1998. 95 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Extra: Flyktbilder och fåglars byggnad,
Wahlströms Naturguider.
ID Nr: 105665, SEK 50.

Söderberg, Rudolf: Våra tropiska rumsfåglar och några andra Med korta beskrivningar av deras utseende, förekomst och levnadsförhållandeni hemlandet.. Albert Bonniers förlag, 1953. 123 s. Klotryggsband. Namnteckning på försättsbladet. Pärmen något skadad och nött annars i gott skick. Illustrerad handbok.
Väglening vid deras skötsel av C Lund.
ID Nr: 100899, SEK 40.

Söderblom, Staffan: Örnarnas rike Bild Brutus Östling.. Norstedts förlag, 2007. 159 s. Inbunden med skyddsomslag. Nyskick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 101847, SEK 250.

Svärdson, Gunnar: Svenska djur Fåglarna. Norstedt och söners förlag, 1950. 655 s. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Övre guldsnitt. Fotoillustrerad.
Medredaktör: Folkskollärare Sigfrid Durango. Förord av Frans G. Bengtsson.
ID Nr: 100932, SEK 175.

Svärdson, Gunnar: Svenska djur Fåglarna. Norstedt och söners förlag, 1950. 655 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Medredaktr: Folkskollärare Sigfrid Durango. Förord av Frans G. Bengtsson.
ID Nr: 100933, SEK 150.

Theuriet, André: Nos oiseaux cent dix compositions de H. Giacomelli. Ch. Tallandier Éditeur, (not dated). In French. 246 p. Half-cloth binding. Good condition. Gravées sur bois par J. Huyot. Dont 41 aquarelles hoos text.
ID Nr: 100875, SEK 500.

Wahlstedt, Jens: Fågelmarker och fågelminnen. Wahlström & Widstrand, 2003. Illustrerad av Gunnar Brusewitz. 223 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Nyskick. Rikligt illustrerad. Recensionsexemplar.
ID Nr: 100890, SEK 275.

Winter, Reinhold: Fågelkåserier af Regulus ( Reinhold Winter ). Albert Bonniers förlag, 1921. 176 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Upphöjda bind. Ryggen blekt annars ett fint exemplar.En bit papper borta på sid. 68.
ID Nr: 100874, SEK 150.

Wirdheim, Anders: Fågelstråk Hallands fågelliv i ord och bild. Spektra, 1986. 157 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Rikligt illustrerad.
Fotograf: Thomas Carlén.
ID Nr: 100886, SEK 150.

Tillbaka