| Djur och natur, Insekter |
|---|
|
Fjärilar: Dagfjärilar Nationalnyckeln till Sveriges flora och fauna .Omfattar samtliga nordiska
arter.. ArtDatabanken, Sveriges lantbruksuniversitet., 2005. Originalupplaga. 407 s. Dekorerat
klotband. Nytt exemplar. Illustrerad. Adlerz, Gottfrid: Instinkt- och förståndshandlingar bland grävsteklar. Studentföreningen
Verdandis småskrifter, 176.. Albert Bonniers förlag, 1911. 30 s. Häftad. Gott skick. Adlerz, Gottfrid: MYRORNAS LIV.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1913. 243 s. Klotryggsband.
Gott skick.
Brunius, Göran: Svenska fjärilar i text och bild. Ljunglöfs offset AB, 1977. 67 s. Dekorerat
linneband. Gott skick. Illustrerad. Dekoreringen något sliten. Chauvin, Rémy: Insekternas värld En introduktion i ekologisk entomologi. Aldus/ Bonniers,
1967. 254 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Fabre, Henri: UR INSKTERNAS VÄRLD.. A.V. Carlsons Bokförlags-Aktiebolag, Stockholm,
1911. 215 s. Häftad. Gott skick. Gaunitz, C.B.: Utkik på insektsfronten. Kooperativa Förbundets förlag, 1938. 232 s. Linneband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Namnteckning
på försättsbladet. Bandet dekorerat. Hargreaves / Chinery, Brian / Michael: Fjärilar. Norstedts förlag, 1982. 239 s. Häftad. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Holm, A.: Handbok för biodlare. Gleerups, 1947. Fjärde upplagan. 339 s. Klotryggsband. Gott
skick. Illustrerad. Pärmarna något nötta i nedre kanterna. Holmgren, Nils: Om termiter och myror En inblick i sociala insekters biologi.. Albert Bonniers
förlag, 1911. 286 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Ryggen något blekt. Namnteckning på
försättsbladet. med 71 bilder. Hüsing, Otto: Lexikon der Bienenkunde. Edition Leipzig, 1987. In German. 399 p. Linenbinding
with dustwrapper. Very good condition. Illustrated. Johannesson, Lechard: Biodling Ett år i bigården. ICA bokförlag, 1984. 95 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Klausnitzer, Bernhard: Insects Their Biology and Cultural History. Edition Leipzig, 1987. In
English. 237 p. Linenbinding with dustwrapper. Dustwrapper torn. Else fine. Illustrated. Decorated
linen-bindíng. Landell, Nils-Erik: Dessa våra minsta Ur skalbaggarnas kulturhistoria.. Gidlunds, 1988.
Illustrerad av Pehrson Karl Axel. 101 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Rikligt illustrerad.
Dedikation, handskriven. Lindroth, Carl H.: Handledning för insektsamlare. Entomologiska Föreningen i Stockholm,
1974. Tredje upplagan. 67 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Lindroth, Carl H.: Svenska djur Insekterna. Norstedt och söners förlag, 1949. Andra upplagan.
645 s. Linneband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Linnebandet dekorerat. Lundblom, Arthur: Honungsbiet i Saga och Sanning. Natur och kultur, 1959. 205 s. Klotband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett
fint exemplar. Färgat övre snitt. illustrerad. Mandahl-Barth / Coulianos, Georg / Carl-Cedric: Vad jag finner i skogen. Prisma, 2000.
Illustrerad av Anthon Henning. 247 s. Häftad. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Measures, David G.: Bright Wings of Summer Watching Butterflies. Prentice-Hall, Inc., 1976. In
English. 160 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper torn. Else fine. Illustrated. Nachtigall, Werner: Hur insekter flyger. Strömbergs, 1969. 153 s. Linneband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Newman, L.Hugh: Insekterna och vår värd. Gebers, 1967. 248 s. Klotband. Något fläckig.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Okland, Fridthjof: Insektstater. Lindblads, 1947. 151 s. Klotryggsband. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. med 55 illustrationer Olsson, Roger: Myller På upptäcksfärd i småkrypens fantastiska värld.. LTs förlag, 1986. 144 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Palmer, Ray: Bombus the bumble bee. Nelson, (utan årtal). 82 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Namnteckning på försättsbladet. Pesson, Paul: Insekter från hela världen. Forum, 1958. 205 s. Dekorerat linneband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Reuter, O.M.: Insekternas levnadsvanor och instinkter intill gryningen av de sociala
instinkterna. Beijers bokförlagsaktiebolag, 1913. 454 s. Klotryggsband. Bandet slitet.
Namnteckning på titelbladet. Sparsamt illustrerad. Reuter, O.M.: Insekternas levnadsvanor och instinkter intill gryningen av de siciala instinkterna.
Beijers bokförlagsaktiebolag, 1913. 454 s. Häftad. Häftesomslaget trasigt. Ryggen sliten.
Sparsamt illustrerad. |