| Djur och natur, Jakt & Fiske |
|---|
|
Fiske som hobby. Forum, 1963. Andra upplagan. 247 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Gotlands skarpskytte- och jägaregille 125 år. 1961. 70 s. Blockband. Enstaka blad lösa. Jaktstigen, Julnummer Medlemsblad för bergslagernas jägargille. 1953. 91 s. Häftad. Något
gulnad. Gott skick. Illustrerad. Sammanfattning av jaktmarksutredningen med studiehandledning utarbetad av Knut Hagman.
Svenska jägarförbundet, 1975. 148 s. Häftad. Gott skick. Sammanhållen rovdjurspolitik. 1999. 342 s. Häftad. Gott skick. Sportfiske. Prisma, 1988. 284 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
slitet. Illustrerad. Svensk sportfiske-och jaktlitteratur En översikt av Benny Lindgren och leif Erixon. Settern, (utan
årtal). 175 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Illustrerad. Svenska Jägarförbundets Nya Tidskrift. Årgång 1-36.. Stockholm, 1863-98. 18 vol. Dekorerat
halvfranskt band. Inlagan fin. Bandet något nött. Illustrerade, bl. a. med kolorerade fågelplanscher.
Sparsamt guldornerade ryggar. Icke uniforma band (årgångs-/årtals-etiketten varierar). De sista 2
banden, årgångarna 33 - 36, med något mörkare, avvikande bindning. Svenskt fiskelexikon. AB Nordiska uppslagsböcker, 1956. 704 s. Klotband. Gott skick. Rikligt
illustrerad. Färgat övre snitt. Något gulnad. VILTVÅRD. Handbok i jaktvård och viltskydd. Utgiven genom Svenska Jägareförbundet..
Lantbruksförbundets Tidskriftsaktiebolag, Stockholm, 1940. 224 s. Dekorerat klotband. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Åkerman, Jan: Jägaren och bytet efter skottet. Natur och kultur, 1970. 89 s. Häftad. Ryggen
något sliten. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Arbman, Ragnar: Sportfiskarliv. Svensk natur, 1950. Andra upplagan. 222 s. Häftad. Gott skick.
Något gulnad. Ryggen något bucklig. Häftesomslaget något slitet. Backström, Olof: Högvilt i storskog. ICA bokförlag, 1993. 157 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Fotoillustrerad. Barth, Rudolf: Die Tierwelt nach brehm. München, (not dated). In German. Clothbinding. Good
condition. Bendz, Tage: Hagelskytte. Hugo Gebers förlag, 1967. 91 s. Häftad. Bandet något nött i
kanterna. Ryggen något sliten. Inlagan fin. Illustrerad. Berger / Grönberg, Arthur / Gösta: JAKTEN HOS SKILDA FOLK NU OCH FORDOM. Med 281
illustrationer.. Natur och kultur, 1931. 10+480 sidor. Vackert halvfranskt band. Marmorerade
för/eftersättsblad. Mycket fint exemplar. Bergman Sucksdorff, Astrid: Till en jaktkamrat. Rabén & Sjögren, 1981. 252 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Berndtson, Gunnar: Jaktmarkernas äventyr. Wahlström & Widstrand, 1954. 168 s.
Privatband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade pärmar.
Berndtson, Gunnar: Med bössa och fiskedon. Wahlström & Widstrand, 1951. 172 s.
Privatband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Marmorerade pärmar.
Främre häftesomslaget fläckat. Broman, Arne: Abborrfiske. Settern, 1998. 160 s. Pappband. Nyskick. Illustrerad. Broman, P.G.: Kalender för Jägare, fiskare och landtmän. Jemte bihang Innehållande
Bemärkelsedagar, Runstafsbilder och sånger för jägare med musik.. Rediviva, 1974. 120 + musik.
Pappband. Gott skick. Illustrerad. Bromée, Folke: Das Elchwild Erfahrungen und Lehren aus langjähriger. J. Neumann,
Neudamm, 1940. In German. 153 p. Cloth-spine binding. Light browning. Illustrated. Inscriptions
on endpaper. Brusewitz, Gunnar: Jägarsång Svenska dikter om jägarlivet.Sammanställda och illustrerade av
Gunnar Brusewitz. Wahlström & Widstrand, 1950. 110 s. Klotryggsband. Gott skick.
Illustrerad. Brusewitz, Gunnar: Jägarsång Svenska dikter om jägarlivet.Sammanställda och illustrerade av
Gunnar Brusewitz. Wahlström & Widstrand, 1950. 110 s. Häftad. Ryggen något gulnad.
Inlagan fin. Illustrerad. Brusewitz, Gunnar: Jakt och jägare Jägare, villebråd, vapen och jaktmetoder från äldsta tider till
våra dagar.. Bra Böcker, 1971. 255 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Ryggen
något blekt. Burns, Eugene: Haspelspinn i söt- och saltvatten. Bonniers, 1957. 178 s. Pappband. Gott
skick. Illustrerad. Enstaka fläckar på bandet. Något gulnad. Claréus, Göran: Lax under midnattssolen. Settern, 1984. 96 s. Pappband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Conradson, Ivar: Om djur Och om människan och djurvärlden. LTs förlag, 1977. 92 s.
Pappband. Mycket gott skick. Cornell, Jan: Fiske som hobby. Forum, 1955. 255 s. Pappband. Något gulnad. Illustrerad.
Hörnen något stötta annars i gott skick. Dickie, John M: Great angling stories. W. & R.Chambers, LTD., 1947. In English. 436 p.
Clothbinding. Good condition. Light browning. Eilstrup, Per: Vildt og Jaeger Europas sidste fritlevende dyr.. Llademann, 1977. 239 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Fotoillustrerad. Eklundh, Albert: Min bästa jakt Kända jägare berätta. Wahlström & Widstrand, 1950. 247
s. Privatband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Sparsamt illustrerad. Engdahl, Wille: Lekande rävarnas mosse. Natur och kultur, 1945. Illustrerad av Georg
Lagerstedt. 143 s. Privatband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Marmorerade pärmar. Eriksson, Nils E.: Fisken. LTs förlag, 1978. 143 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Illustrerad. Färnström, Nils( red.): Fiskeboken. Tidens förlag, 1961. 419 s. Skinnryggsband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Övre guldsnitt. Liten skada på bakre pärmen. Text på försättsbladet. Färnström, Nils( red.): Flugfiskarens handbok. Bonniers, 1971. 191 s. Pappband. Gott skick.
Bandet något blekt. Illustrerad. Färnström, Nils( red.): Sportfiske och fiskevård. Sohlman, 1956. 323 s. Dekorerat klotband.
Sprickor i fogarna. Färgat övre snitt. Fotoillustrerad. Något gulnad. Friis, Achton: Arktiske Jagter. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag, 1925. På danska. 206
s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin.
Namnteckning på smutstitelbladet. Vignetter af Knud Kyhn. Gyllenstierna, S.: Fickbok för Skytten " Hem och Härd ". Landby och Lundgrens Boktryckeri,
1910. 67 s. Häftad. Sliten. Illustrerad. Hemberg, Eug.: Jaktbara däggdjurs gångarter och spår. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1920. 277
s. Klotband. Inlagan fin. Med 59 figurer i texten jämte 23 helsidesplanscher i svart samt 1
färgplansch.Blekt rygg och blekta pärmkanter. Hermansson, Nils( red.): Viltvård Viltet, människan och miljön. Svenska
jägarförbundet/Proprius, 1974. Andra upplagan. 255 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt
illustrerad. Hermelin, Göran: Jakt villebråd hunder vapen ammunition jaktformer lagstiftning termer.
Sesam, 1971. 95 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Hollgren, Carl Axel: FRÅN SKOGARNES DJUP. Meddelanden i Skogs- och Jagthushållning..
Looström & Komp, Stockholm, 1884. 198 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Isovaara, Bo: Fiskeliv på Nordkalotten. Settern, 1997. 124 s. Cartonnageband. Nyskick.
Fotoillustrerad. Jacobsson, Nils: Följ med och meta. Hökerberg, 1951. Andra upplagan. 198 s. Klotryggsband.
Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Text på blindbladet. Jändel, Nicolas: Stockholms bästa ädelfiskvatten Fiskeguide. Settern, 1999. 143 s. Pappband.
Nyskick. Fotoillustrerad. Johansson, Olof: Lax på mitt sätt. Settern, 1993. 106 s. Cartonnageband. Nyskick.
Fotoillustrerad. Knöppel, Arvid: Råbock. Bonniers, 1941. 282 s. Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind.
Övre guldsnitt. En fläck på främre snittet. Häftesomslaget medbundet. Kuss, Gerald V.: Fiskevatten när och fjärran. Rabén & Sjögren, 1969. 183 s. Pappband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Kuss, Gerald V.: Vi tokiga sportfiskare. Rabén & Sjögren, 1965. Andra upplagan. 223 s.
Pappband. Mycket gott skick. Illustrerad. Laestander, Gösta: Fiska med fantasi. Rabén & Sjögren, 1981. 174 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Laestander, Gösta: Fjällnära fiske. Settern, 1994. 103 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Fotoillustrerad. Lidman, Hans: Fiskefeber. Folket i Bilds Förlag, 1960. 195 s. Inbunden. Fotoillustrerad. Gott
skick. Lidman, Hans: Lax i Mörrum. Folket i Bilds Förlag, 1962. 120 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Häftesomslaget något slitet. Ett hörn av smutstitelbladet bortrivet (trol. namnteckning) Lindgren, Benny: I laxens land. Settern, 1996. 120 s. Pappband. Nyskick. Fotoillustrerad. Lindhè, Curt: Fiskesafari i Nordatlanten. LTs förlag, 1966. 171 s. Klotband. Gott skick.
Fotoillustrerad. Lindhè, Curt: Med spinnspö i charterbagaget. LTs förlag, 1971. 158 s. Klotband. Mycket gott
skick. Fotoillustrerad. Lindhè, Curt: Semesterfiske. Wahlström & Widstrand, 1955. 177 s. Häftad. Något gulnad.
Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Bakre häftesomslaget på väg att lossa i
bindningen i övrigt i gott skick. Lönnberg, Einar: Jakt och jaktvård. Albert Bonniers förlag, 1925. 524 s. Dekorerat klotband.
Bandet något slitet. Illustrerad. Med 242 figurer. Lönnberg, Einar: Sveriges jaktbara djur. Albert Bonniers förlag, 1923. 573 s. Dekorerat
klotband. Bandet något slitet. Illustrerad. Med 157 figurer. Loti, Pierre: An iceland fisherman. Norstedt och söners förlag, 1931. In English. 207 p.
Decorated half-cloth binding. Good condition. Illustrated. Small stain on front cover. Lundbergh, Arvid: Jakten i Sverige samlingsverk om jakt och jakvård. AB Svensk litteratur,
1937. 607 s. Klotband. Gott skick. Ryggen blekt. Lundbergh, Arvid: Jakten i Sverige samlingsverk om jakt och jaktvård. AB Svensk litteratur,
1948. 767 s. Halvfranskt band. Gott skick. Fotoillustrerad. Övre guldsnitt. Pärmarna slitna i
underkanterna. Norling, Ingemar: Sportfiske för alla En studie över sportfiskets omfattning, värden och
utvecklingsmöjligheter. Sportfiskarna, 1985. 52 s. Pappband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Notini, Gösta( red.): Svenskt jaktlexikon. Albert Bonniers förlag, 1947. 1855 s. Halvfranskt band.
Gott skick. Marmorerat snitt. Guldornerad rygg. Något gulnad. Illustrerad. Öste, Bengt: Visst nappar det. Sveriges Radio, 1986. Illustrerad av johnson. 96 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Främre pärmen har märke efter prislappsteip. Quilici, Folco: Storviltjakt på havets botten. saga, 1957. 162 s. Klotryggsband. Gott skick. Något
gulnad. Fotoillustrerad. Rapp, Paul: Lurifaxar på jaktstigen jakt-och fiskehistorier. 1956. 266 s. Häftad. Gott skick.
Något gulnad. Illustrerad. Osprättad Roosevelt, Theodore: Jakminnen från vildmarken. Wahlström & Widstrand, 1906. 347 s.
Dekorerat klotband. Namnteckning på försättsbladet. Något stött i hörnen och något nött på
ryggens under och översida , annars ett fint exemplar.Röda snitt. Sparsamt illustrerad. Rosen, Björn von: Berget och solen. Albert Bonniers förlag, 1949. Illustrerad av Björn von
Rosen. 393 s. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna.
Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Guldornerad rygg. Rosen, Björn von: Ett äventyr på rävjakt. Bonniers, 1970. opaginerad. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Bakre omslag saknas Sandgren, Walfrid: Glada Smålandshistorier Älg och stövarjakter i småländska tassemarker.
Wahlström & Widstrand, 1955. Illustrerad av Strömberg G.. 181 s. Privatband. Mycket gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Scheel, Kresten: Jaktskytte med hagelbössa och studsare.. Bonniers, 1968. Tredje upplagan.
156 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Översättning och bearbetning av Arne Ohlsson. Schröder, Gustav: Samlade skrifter. Del 3. Jaktminnen från fjäll och sjö.. Åhlén och Åkerlunds
förlag, 1920. 449 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Ryggen
något blekt. Annars ett mycket fint exemplar. Schröder, Gustav: Samlade skrifter. Del 1.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1919. 548 s.
Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Ryggen något blekt. Annars ett mycket
fint exemplar. Schröder, Gustav: Samlade skrifter. Del 2. Jakter och skogsliv i Dalarne.. Åhlén och Åkerlunds
förlag, 1919. 459 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Ryggen
något blekt. Annars ett mycket fint exemplar. Skuncke, Folke: Älgen Studier, jakt och vård. P.A. Norstedt & Söner, 1949. 400 s.
Klotryggsband. Gott skick. Något gulnad. Illustrerad. Häftesomslaget medbundet. Smedman, Rolf: Skissbok från Alaska Fiske och vandringar i vildmark. Rabén & Sjögren,
1981. 108 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
Stangenberg, Knut: Skämt-och jaktdikter. P.A. Norstedt & Söner, 1931. 106 s. Häftad. Gott
skick. Något gulnad. Illustrerad. Svärdson, Gunnar: Goda laxår- och dåliga En biologisk gåta med miljonvärde. Norstedt och
söners förlag, 1957. 121 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något fläckigt. Illustrerad. Torson, Bernt: Äventyr i skogar och berg. Albert Bonniers förlag, 1959. Illustrerad av Harald
Wiberg. 253 s. Privatband. Mycket gott skick. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet.
Marmorerade pärmar. Walton, Cotton, : Den fuldkomne fisker. Martins forlag, 1945. På danska. Översatt av Johanne
Kastor Hansen. Illustrerad av Ib Andersen. 402 s. Halvfranskt band. Mycket gott skick. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Ryggen något blekt. Upphöjda bind. Walton, Cotton, : Den fuldkomne fisker (The compleat angler). Martins förlag, 1945. På danska.
Översatt av Johanne Kastor Hansen. Illustrerad av Ib Andersen. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Häftesomslaget något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Weitemeyer, Aage: Jaktskytte med hagelbössa Tips för nybörjaren om konsten att träffa. Natur
och kultur, 1970. 80 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Williams, Karl: Med muskedunder och metdon. Smålänningens förlag, 1945. Illustrerad av
Nilsson Martin. 299 s. Privatband. Gott skick. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Namnteckning på smutstitelbladet. marmorerade pärmar. |