| Dramatik, Svensk och översatt |
|---|
|
Åtrån fångad i svansen av Pablo Picasso. Le desir attrapé par la queue. Tolkning och efterskrift
av Arne Häggqvist.. Arne & Hubert / Bokförlaget Fabel AB, 1966. 95 s. Häftad. Gott skick.
Numrerad 160/999. De bästa svenska radiopjäserna 1945 Djami och vattenandarna (av Sigfrid Siwertz), Sista
bryggan (av Herbert Grevenius), Blå vardag (av Olof Löttiger). Radiotjänst, 1946. 140 s. Häftad. Gott
skick. De bästa svenska radiopjäserna 1945 Djami och vattenandarna (av Sigfrid Siwertz), Sista
bryggan (av Herbert Grevenius), Blå vardag (av Olof Löttiger). Radiotjänst, 1946. 140 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt. Fuktskadad. De bästa svenska radiopjäserna 1946 Livsresa (av Gustav Sandgren), Jag ska låta höra av
mej (av Brita von Horn), Det båser från land (av Åke Hall), Sommar (av Björn-Erik Höijer),
Lyssnerska i skymning (Sigvard Mårtensson). Radiotjänst, 1947. 420 s. Häftad. Ouppsprättad.
Dedikation från Hjalmar Gullberg till Fredrik Ström Dödssynderna 7 enaktare Girigheten (av Per Edström), Kättjan (av Lars Forssell och Per
Edström), Frosseriet (av Carl Fredrik Reuterswärd), Lättjan (av Bertil Schütt), Avunden (av Bo
Setterlind), Högmodet (av Peder Sjögren), Vreden (av Erik Wirén). Bonniers, 1959. 74 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Ratnavali eller Perlbandet. Esaias Edquist, 1879. 104 s. Inbunden. Ryggen sliten. Något
brunfläckig. Svenska radiopjäser 1947 Lotsen från Moluckas (av Harry Martinson), Flickan från fjärran (av
Herbert Grevenius), Betraktelsen (av Arvid Brenner), Jag måste med 8-tåget (av Christian
Magnusson), En sorts nödvändighet (av Björn-Erik Höijer), Sommarkväll (av Cajs Alstermark),
Vågorna (av Gustav Sandgren). Radiotjänst, 1948. 214 s. Häftad. Ouppsprättad. Svenska radiopjäser 1948 Slottstappning (av Sigfrid Siwertz), Platsen är inhöljd i rök (av
Werner Aspenström), Sönderslagen spegel (av Lars-Levi Laestadius),. Radiotjänst, 1949. 301 s.
Häftad. Delvis ouppsprättad. Svenska Radiopjäser 1950 Kvartett (av Erland Josephson), Förbjuden utgång (av Bertil
Perrolf), Frihet är det bästa ting (av Herbert Grevenius), Visst kan du dikta - Kristoffer! (av Björn-Erik
Höijer), Huset på slätten (av Sigvard Mårtensson), En blomma till Ida (av Hans Hergin).
Radiotjänst, 1950. 227 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något fläckigt. Svenska Radiopjäser 1952 Sagospel (av Bengt Anderberg), Land långt borta (av Sivar Arnér),
Penningträdet (av Gunnar Falkås), Konvaljens avsked (av Björn-Erik Höijer), Villorna (av Erland
Josephson), Floden (av Olle Mattson). Radiotjänst, 1952. 227 s. Häftad. Ouppsprättad. Svenska Radiopjäser 1953 Uppifrån (av Sivar Arnér), Ateljé Mia (av Lars Helgesson),
Domaredans (av Erland Josephson), Matt med damen (av Folke Mellvig), Den förlorade sonen (av
Gustav Sandgren), Trasten (av Lars Widding). Radiotjänst, 1953. 143 s. Häftad. Ouppsprättad. Svenska Radiopjäser 1953 Uppifrån (av Sivar Arnér), Ateljé Mia (av Lars Helgesson),
Domaredans (av Erland Josephson), Matt med damen (av Folke Mellvig), Den förlorade sonen (av
Gustav Sandgren), Trasten (av Lars Widding). Radiotjänst, 1953. 143 s. Inbunden. Bandet något
fläckigt. Svenska Radiopjäser 1954 Trämålning (av Ingmar Bergman), Friarannonsen (av Gunnar
Falkås), Auktion (av Nils Ferlin och Josef Briné), Medaljens baksida (av Lars Helgesson), Petrus
Kuräll och döden (av Olle Mattson), Debutanten (av August Strindberg). Radiotjänst, 1954. 203 s.
Häftad. Ouppsprättad. Stämpel på häftesomslaget. Svenska radiopjäser 1955. Radiotjänst, Stockholm, 1955. 131 s. Häftad. Ouppsprättad. Något
gulnad. Annars i gott skick. Svenska Radiopjäser 1956 Poeten och kejsaren (av Werner Aspenström), Låtslek (av Lars
Helgesson), En spelmanstrilogi: En dag, Månen är mild, Ömhetens gräns (av Björn-Erik Höijer),
Porträttet (av Bertil Malmberg), Bonden och gycklaren (av Sigvard Mårtensson). Radiotjänst, 1956.
275 s. Häftad. Gott skick. Svenska Radiopjäser 1957 Borba (av Bengt Anderberg), På tredje dagen (av Sivar Arnér), Siri
(av Sivar Arnér), När de döda dör (av Sivar Arnér), Nu gråter madonnan (av Erik Müller), Den svåra
rollen (av Tore Zetterholm), Mickelsnatten (av Gösta Sjöberg). Sveriges Radio, 1957. 292 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Svenska Radiopjäser 1958 Skurken (av Bengt Anderberg), Den som intet har (av Bengt
Anderberg), Om vintern (av Sivar Arnér), Vår egen park (av Erland Josephson), Tuppfäktning (av
Erik Müller), Ett spel om Maria, Jesu moder (av Östen Sjöstrand). Sveriges Radio, 1958. 177 s.
Häftad. Gott skick. Svenska Radiopjäser 1959 Dantes Inferno (av Bengt Anderberg), Samtal på en restaurang (av
Petter Bergman), Lille Emanuel och hans faster (av Erland Josephson), Hjorden under min vård
(av Olle Mattson), Sönderslagen klocka (av Ingvar Orre), Vårt nummer (av Peder Sjögren). Sveriges
Radio, 1959. 145 s. Häftad. Gott skick. Svenska Radiopjäser 1960 Detta måste du lova (av Folke Fridell), Vi tre debuterar (av Herbert
Grevenius), Monica (av Björn-Erik Höijer), Den sköna Helene (av Erland Josephson), Slottet vid byn
(av Olof Löttiger), Det är kallt, det är redan i augusti (av Bo Sköld). Sveriges Radio, 1960. 213 s.
Häftad. Gott skick. Svenska Radiopjäser 1961 Det enda roliga (av Bo Bergman), Mot kylan (av Björn-Erik Höijer),
Karpdammen eller Patrons Elviolins samvete (av Olle Mattson), Purpurmattan (av Erik Müller), Natt
som tandvärk (av Ingvar Orre), Delat rum eller Den troskyldige terroristen (av Tore Zetterholm),
Långt från vårt jordiska hem (av Bo Setterlind). Sveriges Radio, 1961. 211 s. Häftad. Gott skick. Svenska Radiopjäser 1962 Romanser (av Bengt Anderberg), Natursångaren (av Lars
Ardelius), O mäniskor alla! (av Sivar Arnér), Audiens (av Bosse Gustafson), Bortom bergen (av
Björn-Erik Höijer), Den mörka vägen till paradiset (av Olle Mattson), Möte i parken (av Peder
Sjögren). Sveriges Radio, 1962. 218 s. Häftad. Gott skick. The complete works of William Shakespeare. Abbey Library, saknas. 1099 s. Klotband. Gott
skick. Färgat övre snitt. Abell, Kjeld: Melodien som kom bort. Larssons komedi i 21 bilder.. Bonniers, 1936. 151 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Alarcon / Molina, Ruiz de / Tirso de: Den misstänkta sanningen; Djävulen frestar den blyge.
Rabén & Sjögren, 1979. 274 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget
något slitet. Stämpel på insidan av pärmen. Anderberg, Bengt: Dantes Inferno. Zindermans, 1961. 55 s. Häftad. Gott skick. Anderberg, Bengt: Dantes Inferno. Zinderman, 1961. 55 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Anderberg, Bengt: Sagospel, Den som intet har, Borba. Bonniers, 1960. 119 s. Häftad. Något
sliten. Anderberg, Bengt: Sagospel, Den som intet har, Borba. Bonniers, 1960. 119 s. Häftad. Något
sliten. Ouppsprättad. Anouilh, Jean: Älskar - älskar inte. Radiotjänsts teaterbibliotek, 1953. 45 s. Häftad. Gott skick.
Anouilh, Jean: Columbe. Radiotjänsts teaterbibliotek, 1952. 61 s. Häftad. Gott skick. Anouilh, Jean: En vildfågel. Radiotjänsts teaterbibliotek, 1952. 53 s. Häftad. Gott skick. Anouilh, Jean: Eurydike. Radiotjänsts teaterbibliotek, 1952. 51 s. Häftad. Gott skick. Anouilh, Jean: Hermelinen. Radiotjänsts teaterbibliotek, 1952. 60 s. Häftad. Gott skick. Anouilh, Jean: Leokadia. Radiotjänsts teaterbibliotek, 1952. 51 s. Häftad. Gott skick. Arnér, Sivar: Det finns en park Sagopjäs om det skoningslösa. Bonniers, 1971. 74 s. Häftad.
Gott skick. Arnér, Sivar: En satans person, Hon kommer ju/Två pjäser. Bonniers, 1970. 107 s. Häftad. Gott
skick. Arnér, Sivar: Fem hörspel.. Albert Bonniers förlag, 1959. Originalupplaga. Häftad.
Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Aspenström, Werner: Teater I. Bonniers, 1959. 131 s. Häftad. Något nött i kanterna. Aspenström, Werner: Teater V. Bonniers, 1985. 200 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Ouppsprättad. Aspenström, Werner: The Poet and the Emperor. Sveriges Radio, 1957. In English. 30 p.
Wrappered with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Auden / Isherwood, W.H. / Christopher: Förlädd hund eller Var är Francis? Skådespel i tre
akter. Författarens Bokmaskin, 1994. 161 s. Häftad. Nyskick. Backlund, Sven: Redaktör Behm. Komedi i 4 akter. Tidens förlag, 1920. 114 s. Häftad. Något
gulnad. Något nött i kanterna. Barnes, Djuna: Växelsången. Norstedt och söners förlag, 1961. 217 s. Häftad. Något gulnad.
Behan, Brendan: Den dödsdömde. Cavefors, 1959. 94 s. Häftad. Gott skick. Behan, Brendan: Den dödsdömde, Gisslan. Cavefors, 1976. Andra upplagan. 163 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Behan, Brendan: Gisslan. Cavefors, 1959. 95 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Berger, Henning: Syndafloden. Albert Bonniers förlag, 1908. 210 s. Halvklotband. Mycket fint
exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Bergh, Stig G.K: Den svarta jorden. Fritzes, 1941. 175 s. Häftad. Gott skick. Bergman, A. Gunnar: Den rätta. LTs förlag, 1953. 106 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Främre häftesomslag medbundet. Bergman, A. Gunnar: Den rätta. Komedi I två akter. LTs förlag, 1953. 106 s. Häftad. Bergman, Fredrich Th.: Psyche. Psyches sårg- åkk Frögde-spel, Afhandlat på Dän Swänska
Theatren Vti Stockholm. År 1689, dän October. Svenska Literatursälskapet, 1909. 55 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslaget något gulnat. Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Dollar. Albert Bonniers förlag, 1926. Originalupplaga. 17 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Hans nåds maitresse. Albert Bonniers förlag, 1964. Originalupplaga. 78 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Bergman, Hjalmar: Maria Jesu moder. Albert Bonniers förlag, 1905. Originalupplaga. 151 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Bergman, Hjalmar: Parisina. Skådespel i tre akter + Ett Experiment. Komedi i tre akter. Albert
Bonniers förlag, 1915, 1918. Originalupplaga. 107+162 sidor. Vackert halvfranskt band.
Guldornerad rygg. Övre guldsnitt. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Upphöjda bind.
Två originalutgåvor i ett band. Ett mycket fint exemplar Bergman, Hjalmar: Parisina. Skådespel i tre akter. Albert Bonniers förlag, 1915.
Originalupplaga. 107 s. Häftad. Häftesomslaget något gulnat. Häftesomslaget något slitet.
Ouppsprättad. Bergman, Hjalmar: Spelhuset, Vävaren i Bagdad, Porten. Albert Bonniers förlag, 1923. 270 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Upphöjda bind. Liten skada
på främre pärmen. Bergman, Hjalmar: Swedenhielms. Komedi i fyra akter.. Svenska bokförlaget/Bonniers, 1958.
163 s. Cartonnageband. Namnteckning på försättsbladet. Gott skick. Med inledning, förklaringar
och arbetsuppgifter av Helge Gullberg. Skönlitteratur i skolan. Bergman, Hjalmar: Swedenhielms. Komedi i fyra akter.. Svenska bokförlaget/Bonniers, 1956.
Andra upplagan. 163 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint
exemplar. Med inledning, förklaringar och arbetsuppgifter av Helge Gullberg. En serie litterära verk
- för skolor, studiecirklar och självstudium /.../. Bergman, Hjalmar: Ungdomsdramatik. Albert Bonniers förlag, 1949. 394 s. Dekorerat
halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Bergman, Petter: Figurerna. Albert Bonniers förlag, 1954. 84 s. Häftad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Stämpel på häftesomslaget. Bergquist / Bendrik, Jan / Hans: Ivar Krerugers svindlande affärer. Askild & Kärnekull,
1970. 78 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Billinger, Richard: Vildnatt. Radiotjänsts teaterbibliotek, 1951. 63 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Bjerre, Poul: Rövarne på korset. Natur och kultur, 1929. 172 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Anteckningar på häftesomslaget och smutstitelbladet. Bjørnson, Bjørnstjerne: Dramer V. Norstedt och söners förlag, 1913. 253 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Blicher-Clausen, J.: Violin En nutidsdikt med förspel och intermezzon. Albert Bonniers förlag,
1900. Översatt av Elisabeth Kuylenstierna. 193 s. Häftad. Något nött i kanterna. Börk, Isaac A.: Apollos, Sårge-Spel. Afhandlat på Dän Swänska Theatren uti Stockholm. År
1688, dän Martii. Svenska Litteratursällskapet, 1910. 46 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Ouppsprättad. Bornier, Henri de: Rolands dotter. Jos. Seligmans, 1876. 93 s. Häftad. Något gulnad. Något
nött i kanterna. Namnteckning. Boye, Karin: Soldrottningens gudson. Berättelser och skådespel sammanställda av Barbro
Gustafsson. Zindermans, 1982. Illustrerad av författarinnan. 279 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars mycket gott skick Brunius, August: Dramatik I+II. Norstedt och söners förlag, 1920. 155+170. 2 vol. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Brunius, August: Enfin Seuls, Nyckeln och ringen (Två små komedier). Norstedt och söners
förlag, 1920. 170 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Brunius, August: Furstens återkomst, komedi i tre akter. Norstedt och söners förlag, 1920. 155
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Calderon de la Barca, Don Pedro: Hus med dubbel ingång.. Gleerups, 1934. Översatt av
Gullberg & Harrie. 126 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Cederborgh, Frederik: Riddarkandidaten. Wahlström & Widstrand, 1954. 55 s. Häftad.
Gott skick. Césaire, Aimé: En tid i Kongo. Folket i Bilds Förlag, 1969. 108 s. Häftad. Gott skick. Collijn, Gustaf: Ojämn strid. Gustaf Lindströms, 1905. 126 s. Klotband. Mycket fint exemplar.
Coppée, Francois: För kronan. Hugo Gebers, 1896. Översatt av Carl Snoilsky. 120 s. Häftad
med pappersomslag. Exlibris. Skyddsomslaget något slitet. Ouppsprättad. Corneille, Pierre: Martyren Polyeuctus. Kristet sorgespel. Hugo Gebers, 1939. Översatt av Ivar
Harrie. 100 s. Häftad. Något nött i kanterna. Dagerman, Stig: Den yttersta dagen. Radiopjäs. Albert Bonniers förlag, 1952. 95 s. Häftad. Gott
skick. Dahlgren, Fredrik August: Värmlänningarna Sorglustigt tal-, sång och dansspel i två
avdelningar och sex indelningar. Bonniers, 1943. 11:e upplagan. 96 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar. Daland-Wahlström, Gunnar: I denna natt. Radiotjänsts teaterbibliotek, 1944. 54 s. Häftad. Gott
skick. De Wahl, Anders: För tidigt Proverb i en akt. Albert Bonniers förlag, 1908. Andra upplagan. 32 s.
Häftad. Namnteckning på titelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. De Wahl, Anders: För tidigt Proverb i en akt. Albert Bonniers förlag, 1908. Andra upplagan. 32 s.
Häftad. Ouppsprättad. Stämpel med texten Carl Barcklind no 127 Delblanc, Sven: Morgonstjärnan. Alba, 1977. 79 s. Häftad. Gott skick. Dickson, Walter: Det eldröda landskapet. Bonniers, 1948. 66 s. Häftad. Gott skick. Edman, Gunnar: Låt krukan stå. En meditation över den samaritiska kvinnan i kyrkospelets
form. Verbum, 1972. 39 s. Häftad. Gott skick. Eliot, T.S.: Coctailpartyt samt Sweeney Agonistes. Bonniers, 1950. 215 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Eliot, T.S.: Släktmötet. Bonniers, 1948. 133 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Eliot, T.S.: Släktmötet. Bonniers, 1948. 133 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på
smutstitelbladet. Enckell, Rabbe: Alkman. Wahlström & Widstrand, 1959. 89 s. Häftad. Gott skick. Enckell, Rabbe: Hekuba. Wahlström & Widstrand, 1952. 132 s. Häftad. Gott skick. Enckell, Rabbe: Mordet på Kiron. Wahlström & Widstrand, 1954. 118 s. Häftad. Gott skick.
Enckell, Rabbe: Mordet på Kiron. Wahlström & Widstrand, 1954. 118 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Engström, Clas: Vad bråkar Ulla om...?. Bonniers, 1969. 70 s. Häftad. Ryggen något sliten.
Inlagan fin. Evers, Edvard: Kristian den andre. Fr. Skoglunds, 1881. 151 s. Häftad. Gott skick. Ryggen
något sliten. Flecker, James Elroy: Hassan. Norstedt och söners förlag, 1923. 174 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Stämpel på häftesomslaget. Fletcher, John: Så tuktas en hustyrann eller Äkta mannen och hans överman.. Tidens förlag,
1961. Översatt av Viveka Heyman. 136 s. Häftad. Gott skick. Forssell, Lars: Borgaren och Marx. Bonniers, 1970. 112 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket fint
exemplar. Forssell, Lars: Chistina Alexandra. Bonniers, 1968. Originalupplaga. 217 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Forssell, Lars: Kröningen. Bonniers, 1956. Originalupplaga. 71 s. Häftad. Gott skick. Forssell, Lars: Lasse i Gatan eller Pirater Skådespel på vers i två uppträden. Bonniers, 1982.
110 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Fint exemplar. Skyddsomslaget något trasigt. Forssell, Lars: Mary Lou. Albert Bonniers förlag, 1962. 87 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick.
Forssell, Lars: Prototyper. Zindemans, 1961. 53 s. Häftad. Gott skick. Ryggen lagad. Forssell, Lars: Rörliga Bilder. Wiken, 1992. 248 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Forssell, Lars: Upptåg. Albert Bonniers förlag, 1967. 180 s. Häftad. Häftesomslaget något
fläckigt. Gay, John: Aderton visor ur Tiggarens Opera. Natur och kultur, 1960. Översatt av Per Erik
Wahlund. 37 s. Häftad. Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: Cembalo. Norstedt och söners förlag, 1961. 190 s. Häftad. Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: Den fjärde vise mannen Triptryk med förspel. Norstedt och söners förlag,
1970. 94 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Gierow, Karl Ragnar: Helgonsaga. Norstedt och söners förlag, 1943. Originalupplaga. 195 s.
Häftad. Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: Rovdjuret. Norstedt och söners förlag, 1941. 178 s. Häftad. Gott skick.
Gobineau, Arthur de: Renässansen Historiska scener. Hugo Gebers, 1913. 368 s. Dekorerat
klotband. Mycket fint exemplar. Namnteckning på försättsbladet. Goethe, Johann Wolfgang (von): Faust. Urversionen. Albert Bonniers förlag, 1956. 95 s. Häftad.
Ouppsprättad. Gott skick. Goethe, Johann Wolfgang (von): Torquato Tasso. Ett Skådespel i Fem Akter. C.E. Fritzes
Bokförlag, 1861. 134 s. Dekorerat klotband. Inlagan fin. Anteckningar på insidan av pärmen.
Bandet något nött. Gogol, Nikolaj Vasiljevitj: Revisorn, lustspel i fem akter. Radioversion av Alf Sjöberg.
Radiotjänsts Teaterbibliotek 68. Bonniers, 1946. 53+16 sidor. Klammerhäftad. Gott skick. Gondinet, Edmond: Den hvita halsduken. Komedi på fri vers i en akt. Albert Bonniers förlag,
1868. 46 s. Häftad. Något sliten. Grass, Günter: Hochwasser. Suhrkamp, 1968. In German. 89 p. Wrappered with dustwrapper.
Good condition. Grave, Elsa: Påfågeln. Bonniers, 1952. Originalupplaga. 50 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Grevenius, Herbert: Tåg 56. Lindarnas Förlag, 1955. 39 s. Häftad. Gott skick. Gullberg / Holmberg / Österling, Hjalmar / Olle / Anders: En anständig och ömklig comoedia.
Sällskapet Bokvännerna, 1984. 44 s. Häftad. Gott skick. Gyllenborg, Carl: Swenska sprätthöken utgiven med inledning av Lennart Breitholtz och
ordförklaringar av Einar Törnqvist. Gebers, 1959. 136 s. Pappband. Gott skick. Stänkmarmorerade
pärmar. Hagman, Elisabeth: Slantarna i spargrisen och andra pjäser. Almqvist & Wiksell, 1953.
Illustrerad av Åke Lewerth. 103 s. Häftad. Gott skick. Haines, William Wister: Ansvaret. Radiotjänsts Teaterbibliotek, 1950. 78 s. Häftad. Gott skick.
Hallström, Per: Grefven af Antwerpen. Albert Bonniers förlag, 1905. Andra upplagan. 135 s.
Häftad. Hallström, Per: Gustaf den Tredje. Albert Bonniers förlag, 1918. 180 s. Halvklotband.
Stänksnitt. Bandet något nött. Marmorerade för/eftersättsblad. Ett blad i mitten något kapad i
kanten och med ägarstämpel (Temperance Hotell). Sista textsidan med anteckning. Hallström, Per: Karl den Elfte. Albert Bonniers förlag, 1918. 192 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Hallström, Per: Nessusdräkten. Albert Bonniers förlag, 1919. 128 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Hallström, Per: Två legenddramer: Alkestis, Ahasverus. Albert Bonniers förlag, 1908. 150 s.
Halvklotband. Bit av försättsbladet bortklippt. Annars ett fint exemplar. Hallström, Per: Två sagodramer: Önskningarna, Tusen och en natt. Albert Bonniers förlag,
1910. 214 s. Häftad. Något gulnad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Hartman, Olov: Bäraren. Rabén & Sjögren, 1968. 57 s. Häftad. Gott skick. Anteckningar på
försättsbladet. Hartman, Olov: Den brinnande ugnen. Rabén & Sjögren, 1958. 71 s. Häftad. Gott skick.
Hartman, Olov: Korsfararen. Rabén & Sjögren, 1962. 63 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Hartman, Olov: Livets krona. Rabén & Sjögren, 1956. 62 s. Häftad. Gott skick. Hartman, Olov: Sankt Eriks krona. Proprius, 1979. 45 s. Häftad. Gott skick. Hedberg, Frans: Herre! Var så god och tag bort er dotter!. Albert Bonniers förlag, 1914. Tredje
upplagan. 56 s. Häftad. Ouppsprättad. Hedberg, Frans: Korpi-Kristi Ett dalaäventyr i en akt med sång och dans. Albert Bonniers
förlag, 1903. Andra upplagan. 44 s. Häftad. Ouppsprättad. Hedberg, Frans: Mellan bjudningarna. Albert Bonniers förlag, 1905. Andra upplagan. 56 s.
Häftad. Ouppsprättad. Hedberg, Olle: RABIES eller lindras livets kval av likars jämmer? Scener ur människolivet.
Norstedt och söners förlag, 1946. Originalupplaga. 110 s. Häftad. Gott skick. Hedberg, Tor: Borga Gård. Albert Bonniers förlag, 1915. 135 s. Häftad. Ouppsprättad. Hedberg, Tor: Giorgione, Antonios Frestelse, Två dramer. Albert Bonniers förlag, 1932. 83 s.
Häftad. Gott skick. Hedberg, Tor: Guld och gröna skogar. Albert Bonniers förlag, 1903. 149 s. Häftad. Gott skick.
Ryggen lagad. Hedberg, Tor: Johan Ulfstjerna. Bonniers, 1936. Fjärde upplagan. 140 s. Häftad. Något
fuktskadad. Namnteckningar på häftesomslaget och smutstitebladet Hedberg, Tor: Johan Ulfstjerna, Perseus och Vidundret. Albert Bonniers förlag, 1907, 1917.
140+101. Dekorerat pappband. Ryggen något sliten. Namnteckning på försättsbladet. Hedberg, Tor: Karlavagnen - Lustspel. Albert Bonniers förlag, 1910. 52 s. Häftad. Enstaka
anteckningar i blyerts. Hedberg, Tor: Mikael. Bonniers, 1908. 114 s. Häftad. Ouppsprättad. Hedberg, Tor: Perseus och vidundret. Bonniers, 1917. 101 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget något slitet. Hedberg, Tor: Talias barn. Bonniers, 1931. 160 s. Häftad. Ouppsprättad. Hedberg, Tor: Teseus, Konungen. Bonniers, 1921. 115 s. Häftad. Ouppsprättad. Hedberg, Tor: Vad kvinnan vill. Bonniers, 1924. 161 s. Häftad. Ouppsprättad. Hellström, Gustaf: Ung man gör visit. Bonniers, 1950. 121 s. Häftad. Ouppsprättad. En fläck på
snittet. Hellström, Gustaf: Ung man gör visit. Bonniers, 1950. 121 s. Häftad. Gott skick. Henrikson, Alf: Lax, Lax, Lerbak. Bonniers, 1948. Illustrerad av Birger Lundquist. 118 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Henrikson, Alf: Lax, Lax, Lerbak. Sveriges Xdramatikerförbund, 1963. 98 s. Häftad. Gott skick.
Henrikson, Alf: Quist, Eroticin Två små estradstycken. Kullbergs Bok- & Pappershandel,
1970. 58 s. Häftad med pappersomslag. Gott skick. Hergin, Hans: Si jägarens öga. Tidens förlag, 1958. 89 s. Inbunden. Gott skick. Hofmannsthal, Hugo von: Den vita solfjädern. Natur och kultur, 1961. Översatt av Per Erik
Wahlund. 48 s. Häftad. Gott skick. Hofmannsthal, Hugo von: Det gamla spelet om envar. Albert Bonniers förlag, 1916. Översatt av
Emil Hillberg. 112 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ryggen något trasig i övre
kanten. Inlagan fin. Namnteckning på försättsbladet. Sparsamt fotoillustrerad. Höijer, Björn-Erik: Dans på bryggan Sorgespel. Tidens förlag, 1948. 126 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Holberg, Ludvig: Odysseus von Ithacien. Natur och kultur, 1964. Översatt av Per Erik Wahlund.
120 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Holmquist, Nils-Gustaf: När Petter besökte farbror kungen. Almqvist & Wiksell, 1953. 55
s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Stämpel på häftesomslaget. Ibsen, Henrik: Brand. Radiotjänst, 1955. 90 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Ibsen, Henrik: Gengångare. Radiotjänsts Teaterbibliotek, 1955. 57 s. Häftad. Gott skick. Ibsen, Henrik: Peer Gynt. Radiotjänst, 1955. 1955 s. Häftad. Gott skick. Ibsen, Henrik: Samhällets stöttepelare. Radiotjänst, 1955. 53 s. Häftad. Gott skick. Ibsen, Henrik: Tio Dramer, Band 1. Norstedt och söners förlag, 1935. 399 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ibsen, Henrik: Tio Dramer, Band 1. Norstedt och söners förlag, 1935. 399 s. Inbunden. Gott
skick. Ibsen, Henrik: Vildanden. Radiotjänst, 1955. 58 s. Häftad. Gott skick. Johansson, Klara (Huck Leber): Pål Bange och Stora Karskberg. Sorgespel i ett par tre akter.
Wretmans Tryckeri, Uppsala, 1902. 36 s. Häftad. Gott skick. Johansson, Rolf: Spelskiss (6 enaktare). Janus, 1981. 31 s. Häftad. Gott skick. Johnsson, Melker: Miljoner av barn. Rabén & Sjögren, 1973. 60 s. Häftad. Ouppsprättad.
Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Johnsson, Melker: Yrkesrevolutionären. Melker Johnsson?, 1977?. 76 s. Häftad. Gott skick. Josephson, Erland: Doktor Meyers sista dagar och Kandidat Nilssons första natt. Två
skådespel. Bonniers, 1964. 82 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Josephson, Erland: Kungen ur leken. Bonniers, 1960. 155 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Josephson, Ludvig: Folkunga-lek, första afdelningen: Håtuna-leken. Adolf Bonnier, Stockholm,
1864. 178 s. Halvfranskt band. Mycket fint exemplar. Kalidasa, : Schakuntala eller Den förlorade ringen. F. & G. Beijers, 1875. 181 s. Dekorerat
klotband. Gott skick. Kalidasa, : Urvasî och hennes hjälte. C.W.K. Gleerup, 1906. 60 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Kalidasa, : Urvasî och hennes hjälte. Gleerup, 1906. 60 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Ryggen lagad. Key-Åberg, Sandro: Härliga tid som randas. Bonniers, 1968. 172 s. Pocket. Gott skick. Kjellgren, Lennart: Av hjärtat jag dig älskar. Lindarnas Förlag, 1951. 16 s. Häftad. Gott skick.
Koch, Howard: Woodrow Wilson. Radiotjänst Teaterbibliotek, 1949. 70 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Koestler, Arthur: Skymningsbaren. Tidens förlag, 1946. 170 s. Häftad. Gott skick. Ryggen något
fuktfläckad. Kornejtjuk, Aleksander: Platon Kretjet. Radiotjänsts Teaterbibliotek, 1946. 49 s. Häftad. Gott
skick. Krog, Helge: Uppbrott. Hugo Gebers, 1937. 161 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt.
Inlagan fin. Krok, Nils: Samvetet. Gleerup, 1912. 141 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning
på häftesomslag. Ouppsprättad. Kyösti, Larin: Askepilt och prinsessan. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1916. 143 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Lagerkvist, Pär: De vises sten - skådespel i fyra akter. Albert Bonniers förlag, 1947.
Originalupplaga. 219 s. Häftad. Gott skick. Häftesomslaget något nött i kanterna. Lagerkvist, Pär: Den svåra stunden. Radiotjänst, 1950. 36 s. Häftad. Gott skick. Lagerkvist, Pär: Låt männiksan leva. Albert Bonniers förlag, 1949. Originalupplaga. 36 s.
Häftad. Mycket fint exemplar. Lagerkvist, Pär: Mannen utan själ. Albert Bonniers förlag, 1936. Originalupplaga. 131 s. Häftad.
Mycket fint exemplar. Ouppsprättad. Lagerkvist, Pär: Mannen utan själ. Albert Bonniers förlag, 1936. Originalupplaga. 131 s.
Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Mycket fint exemplar. Lagerkvist, Pär: Midsommardröm i fattighuset. Albert Bonniers förlag, 1941. Originalupplaga.
119 s. Häftad. Ouppsprättad. Mycket fint exemplar. Lagerkvist, Pär: Seger i mörker. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 196 s. Häftad.
Mycket fint exemplar. Lagerkvist, Pär: Teater. Albert Bonniers förlag, 1918. Originalupplaga. 183 s. Häftad. Något nött
i kanterna. Lagerlöf, Selma: Dockteaterspel. Allhems Förlag, 1959. 168 s. Häftad. Gott skick. Utvikbara
kartor/planscher. Ex Libris: Nils Berman Lerner, Alan Jay: My Fair Lady. Albert Bonniers förlag, 1956. Illustrerad av Beaton Cecil. 153 s.
Pappband. Gott skick. Illustrerad. Lidman, Sven: Imperia - Dramatiska situationer. Albert Bonniers förlag, 1907. Originalupplaga.
137 s. Häftad. Något nött i kanterna. Något gulnad. Linde, Ebbe: Gilgamesj. Bonniers, 1946. 91 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Linde, Ebbe: Senapskornet. Clarté, 1934. 226 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Namnteckning på försättsbladet. Lindorm, Erik: Moloch. Albert Bonniers förlag, 1926. 107 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Lindorm, Erik: På villovägar. Albert Bonniers förlag, 1922. Originalupplaga. 235 s. Häftad.
Häftesomslaget något fläckigt. Delvis ouppsprättad. Lindström, Rune: Ett spel om en väg som till Himla bär. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1977. 99 s. Pocket. Gott skick. Namnteckning på titelbladet. Några markeringar i texten. Ljunggren / Pollack / Noreen / Wieselgren, Evald / Camille / Erik / Oscar (red): Lejonkulans
dramer efter Löberödshandskriften Lykkoprijs, Psyche, Apollos, Philomela, Orpheus, Darius,
Phaëton, Hippolitus, Valete Theatren, Studier öfver Lejonkulans dramer. Svenska
Litteratursällskapet, 1908-12, 1936, 1941. 436+97. 8 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Delvis ouppsprättad. Lundberg, Ellen: När ljusen släckas. Thalia, 1912. 31 s. Häftad. Gott skick. Lundgren, Olov: Majnycklarna. Hugo Gebers, 1931. 157 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Madariaga, Salvador de: Elyseiska fälten.. Natur och kultur, 1938. 100 s. Halvklotband. Gott
skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Namnteckning på försättsbladet. Martinson, Harry: Lotsen från Moluckas. FIB:s Lyrikklubb, 1954. Illustrerad av Gunnar
Brusewitz. 86 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Martinson, Harry: Lotsen från Moluckas. Bonniers, 1964. 73 s. Pappband. Något trasigt
genomskinligt originalomslag. Annars ett fint exemplar. Mell, Max: Ett gammalt tyskt julspel. Radiotjänst, 1954. 51 s. Häftad. Gott skick. Middleton / Rowley, Thomas / William: De förbytta. Albert Bonniers förlag, 1983. Översatt av Per
Erik Wahlund. 174 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Namnteckning på
försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet. Moberg, Eva: Konfrontation. Bonniers, 1970. 113 s. Häftad. Gott skick. Moberg, Vilhelm: De knutna händerna. Albert Bonniers förlag, 1939. Originalupplaga. 168 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Moberg, Vilhelm: De knutna händerna. Radiotjänst, 1951. 70 s. Häftad. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Domaren. Albert Bonniers förlag, 1958. 206 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Moberg, Vilhelm: Domaren. Carlsson Bokförlag, 1997. 112 s. Cartonnageband. Gott skick. Moberg, Vilhelm: Gudens hustru - en hednisk kultkomedi i sju scener. Albert Bonniers förlag,
1946. 156 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Moberg, Vilhelm: Kvinnas man. Albert Bonniers förlag, 1965. 193 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något fläckigt. Moberg, Vilhelm: Lea och Rakel. Albert Bonniers förlag, 1954. 175 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Moberg, Vilhelm: Våld. Albert Bonniers förlag, 1933. Originalupplaga. 145 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Modée, Reinhold Gustaf: Fru Rangsiuk. Gebers, 1961. 170 s. Dekorerat pappband. Gott skick.
Mörne, Arvid: Solens återkomst. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1920. 193 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Müller, Heiner: Cement. Symposion, 1989. 124 s. Häftad. Mycket gott skick. Myrdal, Jan: Moraliteter. Norstedt och söners förlag, 1967. Illustrerad av Gun Kessle. 145 s.
Häftad. Gott skick. Nerman, Ture: Duvorna Ett krönikespex. Federativ/Kulturkontakt, 1958. 31 s. Häftad. Gott skick.
Nordén, Arthur: Vad nytt i Orrelius' Avisa?. Alfred Lundbergs Bokhandel, 1919. 86 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Norlind, Ernst: Anteckningsboken - lustspel i tre handlingar. Albert Bonniers förlag, 1911.
Originalupplaga. 117 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Norlind, Ernst: Uppgörelse Kammarspel i tre akter. Albert Bonniers förlag, 1908. 64 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Norling, Börje: Poesi och Prosa Komedi i fem akter. Wettergren & Kerber, 1890. 177 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Anteckningar. Norman, Birger: Korallrevet Sex samtal om tidens flykt. Brevskolan, 1962. 31 s. Häftad. Gott
skick. Norman, Birger: Lerduvan. Rabén & Sjögren, 1976. 87 s. Häftad. Gott skick. O´Neill, Eugene: Blodet ropar under almarna. Radiotjänst, 1951. 72 s. Häftad. Gott skick. O´Neill, Eugene: Bortom horisonten. Sveriges Radio, 1957. 59 s. Häftad. Gott skick. O´Neill, Eugene: Dagar utan mål. Sveriges Radio, 1958. 59 s. Häftad. Gott skick. O´Neill, Eugene: Hopsvetsade. Radiotjänsts Teaterbibliotek, 1947. 49 s. Häftad. Gott skick. O´Neill, Eugene: I tjocka på Atlanten. Sveriges Radio, 1957. 17 s. Häftad. O´Neill, Eugene: Kejsar Jones. Sveriges Radio, 1957. 28 s. Häftad. Gott skick. O´Neill, Eugene: Ljuva ungdomstid (Ah, Wilderness). Bonniers, 1936. 223 s. Häftad. Gott skick.
Fotoillustrerad. O´Neill, Eugene: Sällsamt mellanspel. Sveriges Radio, 1957. 107 s. Häftad. Gott skick. O´Neill, Eugene: Si, iskarlen kommer!. Bonniers, 1947. 222 s. Häftad. Gott skick. Något fläckig.
O´Neill, Eugene: Sorgen kläder Elektra. Sveriges Radio, 1957. 177 s. Häftad. Gott skick. Oljelund, Ivan: Perikles - skådespel i fem akter. LTs förlag, 1954. 126 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Olsson, Hagar: Det blåa undret. Natur och kultur, 1932. 104 s. Häftad. Något sliten. Stämpel på
häftesomslaget. Anteckningar. Exlibris. Olsson, Hagar: Kärlekens död. Natur och kultur, 1952. 79 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Olsson, Hagar: Rövaren och jungfrun. Wahlström & Widstrand, 1944. 135 s. Häftad. Gott
skick. Delvis ouppsprättad. Olsson, Hagar: S.O.S. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1928. 100 s. Häftad. Något sliten. Olsson, Hagar: Tidig dramatik. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1962. 228 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Oscarsson, Per: Avslöjandet. Zindermans, 1961. 57 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ossiannilsson (Ossian-Nilsson), K.G. (Karl Gustav): Ydrekungen. Bonniers, 1936. 64 s.
Häftad. Exlibris. Ryggen lagad. Österling, Anders: Bäckahästen Skånskt sagospel i fyra upptåg. Albert Bonniers förlag, 1918.
Illustrerad av Forseth Einar.. 86 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Illustrerad. Österling, Anders: Nattens röster Drama i fyra akter. Albert Bonniers förlag, 1906.
Originalupplaga. 111 s. Halvfranskt band. Bandet något nött. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Ovidius, Publius Naso: Philomela. Sårgespel uti 5 Öppningar 1688. Svenska
Litteratursällskapet, 1911-12. 66 s. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Palm / Widerberg, Göran / Siv: Gräddvargen. Författarförlaget, 1970. 42 s. Häftad. Mycket gott
skick. Printz-Påhlson, Göran: Gradiva och andra dikter. Bonniers, 1966. På svenska/engelska. 68 s.
Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Racine, Jean: Atalja. Hugo Gebers, 1938. Översatt av Ivar Harrie. 152 s. Häftad. Gott skick. Racine, Jean: Atalja. Hugo Gebers, 1938. Översatt av Ivar Harrie. 152 s. Häftad. Gott skick. Raphael Hallencreutz, Olga: Öija Bussar. Ett sommarspel från karolinsk tid.. Gebers, 1943.
121 s. Häftad. Gott skick. Richardson / Berney, Howard / William: När månen gick i moln. Radiotjänst, 1950. 78 s.
Häftad. Gott skick. Rostand, Edmond: Cyrano de Bergerac. Heroisk komedi i fem akter, på vers. Bonniers, 1908.
Femte upplagan. Översatt av Harald Molander. 187 s. Häftad. Bandet slitet. Häftesomslag fläckat.
Häftesomslaget nästan helt lossnat. Rostand, Edmond: Cyrano de Bergerac.Heroisk komedi i 5 akter, på vers. Albert Bonniers
förlag, 1900. Översatt av Harald Molander. 187 s. Klotband. Bandet slitet. Gulnad. Bandet något
fläckigt. Runeberg, Johan Ludvig: Friaren från landet Lustspel. Bokvännerna, 1959. 74 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Runeberg, Johan Ludvig: Kungarne på Salamis. CWK Gleerup, 1941. 106 s. Häftad. Något
sliten. Runeberg, Johan Ludvig: Samlade arbeten, band IV: Kan ej, Kungarne på Salamis. Holger
Schildts förlagsaktiebolag, 1921. 280 s. Halvfranskt band. Gott skick. Ruzante, (Angelo Beolco): Dialoghi / Dialoger. Två teaterstycken. Italica, 1976. På
svenska/italienska/pavanska. 149 s. Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Skyddsomslaget något slitet. Schehadé, Georges: Bara en barberare. Sveriges Dramatikerförbund, 1963. 104 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Schwartzkopf, Karl-Aage: Tur och retur äventyret Komedi i två akter för ungdom. Bonniers,
1956. 67 s. Häftad. Gott skick. Stämpel på försättsbladet. Klisterlapp på häftesomslaget. Selander, Sten: Branden på Tuna Skådespel i tre akter. Dahlbergs, 1918. Originalupplaga. 104
s. Häftad. Något sliten. Ouppsprättad. Setterlind, Bo: Långt från vårt jordiska hem Om en viktig händelse som vi håller på att
glömma.. Gummessons, 1966. Illustrerad av Engström Håkan. 63 s. Häftad med pappersomslag.
Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Setterlind, Bo: Usantropen, Flickan och konungen Två kortpjäser. Zindermans, 1962. 57 s.
Häftad. Något sliten. Shakespeare, William: Dramatiska arbeten. CWK Gleerup, 1920. Översatt av Karl August
Hagberg. 308+234+284+280+306+285+244+287+231+209+274+286. 4 vol. Dekorerat halvfranskt
band. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Ryggen blekt. Bandet något nött. Shakespeare, William: Dramatiska arbeten. Komedier och sagospel Artonde bandet: "En
vintersaga", "Stormen". Gleerups, 1963. 204 s. Häftad. Bandet slitet. Bandet trasigt. Namnteckning
på smutstitelbladet. Shakespeare, William: En midsommarnattsdröm. G.E. Fritzes, u å. Illustrerad av Paul
Konewka. ej paginerad. Inbunden. Häftesomslag fläckat. Shakespeare, William: Hamlet. Bonniers, 1961. Andra upplagan. Översatt av Per Hallström.
140 s. Häftad. Något nött i kanterna. Enstaka anteckningar i blyerts. Shakespeare, William: Hamlet. Med inledning, förklaringar och studieuppgifter. Gleerups,
1965. Översatt av Karl August Hagberg. 175 s. Häftad. Gott skick. Shakespeare, William: Henrik den sjätte, Del II-III. C.W.K. Gleerup, 1927. Översatt av Karl
August Hagberg. 218 s. Häftad. Något sliten. Shakespeare, William: Julius Caesar. Gleerup, 1949. Översatt av Karl August Hagberg. 80 s.
Häftad. Gott skick. Anteckningar. Shakespeare, William: Julius Caesar. Natur och kultur, 1960. Översatt av Björn Collinder. 116
s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Shakespeare, William: Klenodium. Gleerups, 1949. Översatt av Karl August Hagberg. 244 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Shakespeare, William: Köpmannen i Venedig. Ewald Elanders, 1955. 101 s. Inbunden. Gott
skick. Shakespeare, William: Lustspel 1: Så tuktas en arbigga, Förväxlingar, Förspilld kärleksmöda.
Albert Bonniers förlag, 1922. Översatt av Per Hallström. 253 s. Halvfranskt band. Övre guldsnitt.
Marmorerade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Shakespeare, William: Macbeth. Sällskapet Bokvännerna, 1954. Illustrerad av Yngve Kernell.
124 s. Häftad. Gott skick. Bandet något fläckigt. Shakespeare, William: Muntra fruarna i Windsor/Som ni behagar.. Alba, 1987. Översatt av Allan
Bergstrand. 244 s. Inbunden. Gott skick. Övre guldsnitt. Shakespeare, William: Othello. Natur och kultur, 1961. Originalupplaga. Översatt av Björn
Collinder. 142 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Namnteckning på försättsbladet. Shakespeare, William: Shakespeares Dramatiska Arbeten. Gleerups, 1908-14. Översatt av
Karl August Hagberg. 6 vol. Dekorerat klotband. Gott skick. Shakespeare, William: Shaksperes Dramatiska arbeten I-XII. Gleerups, 1892. Översatt av Karl
August Hagberg. 284+285+231+283. 4 vol. Halvklotband. Trevliga röda band med marmorerade
fram och baksidor, något nötta och solkiga. Inlagorna i gott skick. Shakespeare, William: Troilus och Cressida/Hamlet.. Alba, 1987. Översatt av Allan Bergstrand.
330 s. Inbunden. Gott skick. Övre guldsnitt. Shaw, George Bernard: Blanco Posnets hängning. Sveriges Radio, 1959. 37 s. Häftad. Gott
skick. Shaw, George Bernard: Djävulens lärjunge, Cæsar och Cleopatra (Stycken för Puritaner).
Albert Bonniers förlag, 1927. 314 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Shaw, George Bernard: För sant att stå ut med. Sveriges Radio, 1960. 57 s. Häftad. Gott skick.
Shaw, George Bernard: Fru Warrens yrke. Sveriges Radio, 1959. 61 s. Häftad. Gott skick. Shaw, George Bernard: John Bulls andra ö. Sveriges Radio, 1959. 75 s. Häftad. Gott skick. Shaw, George Bernard: Major Barbara. Sveriges Radio, 1959. 76 s. Häftad. Gott skick. Shaw, George Bernard: Obehagliga stycken. Bonniers, 1927. 304 s. Häftad. Något sliten.
Ouppsprättad. Shaw, George Bernard: Pygmalion. Sveriges Radio, 1960. 72 s. Häftad. Gott skick. Shaw, George Bernard: Sankta Johanna. Sveriges Radio, 1960. 78 s. Häftad. Gott skick. Shaw, George Bernard: Tillbaka till Methusalem. Sveriges Radio, 1960. 147 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Shelley, Percy Bysshe: Den befriade Prometheus. Bonniers, 1942. Illustrerad av Lagerstedt
Georg. 144 s. Häftad. Inlagan fin. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget
gulnat. Sherriff, R.C: Resans slut (Männen vid fronten). Hugo Gebers, 1929. Andra upplagan. 155 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Fint exemplar. Ouppsprättad. Anteckningar på försättsbladet. Sigurjónsson, Johann: Berg-Ejvind och hans hustru. Norstedt och söners förlag, 1918. 140 s.
Häftad. Något sliten. Ouppsprättad. Siwertz, Sigfrid: Indiansommar. Albert Bonniers förlag, 1908. 187 s. Inbunden. Ryggen något
trasig. Anteckningar. Siwertz, Sigfrid: Trions bröllop Komedi i tre akter. Albert Bonniers förlag, 1930. 109 s. Häftad.
Gott skick. Ouppsprättad. Siwertz, Sigfrid: Visdomständerna Skådespel i fem akter. Albert Bonniers förlag, 1911.
Originalupplaga. 163 s. Häftad. Anteckningar. Något sliten. Sjögren, Ivan: Östrabo Ett Tegnérdrama. Albert Bonniers förlag, 1943. 119 s. Häftad. Något
fläckig. Ouppsprättad. Sjövall, Björn: Bröllop Ett skådespel om Emanuel Swedenborg. Logos, 1983. 59 s. Häftad.
Gott skick. Stam, Tage: Fiskare, Människofiskare Ett drama om hybris. Ljungbergs, 1934. 103 s. Häftad.
Något fläckig. Stenström, A. Walter: Lasse Lucidor (skådespel i fyra akter). Aktiebolaget Ljus, Stockholm,
1908. 211 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Stiernstedt, Marika: Clearing Skådespel i tre akter. Bonniers, 1945. 139 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Något fläckig. Stolpe, Sven: Klara Komedi i fem akter. Zindermans, 1962. 104 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Strindberg, Axel: Carmen 36. Författares Bokmaskin, 1975. 47 s. Häftad. Gott skick. Strindberg, Axel: Kunde hända. Bonniers, 1949. 73 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Strindberg, Axel: Molonne. Tidens förlag, 1958. 120 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Strindberg, Axel: Spela min källa (och tio pjäser till). Bok och Bild, 1970. 507 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Strindberg, Axel: Vänta så vackert. Bonniers, 1948. 57 s. Häftad. Gott skick. Tagore, Rabindranath: Chitra Skådespel i en akt. Norstedt och söners förlag, 1915. 63 s.
Klotband. Något fläckig. Främre häftesomslag medbundet. Tagore, Rabindranath: Chitra Skådespel i en akt. Norstedt och söners förlag, 1921. Andra
upplagan. 45 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen något trasig. Namnteckning på
häftesomslag. Tagore, Rabindranath: Postkontoret. Norstedt och söners förlag, 1916. 88 s. Häftad. Gott skick.
Anteckningar på försättsbladet. Taube, Evert: Rikard Lejonhjärta och Filip II. Skådespel. Bonniers, 1970. 96 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Thunberg, Ivar Thor: Svenskt folk (Myllans kraft) En folkdikt i tre akter. Albert Bonniers förlag,
1921. 112 s. Häftad. Ouppsprättad. Tjechov, Anton: Om tobakens skadlighet.. Zindermans, 1960. 31 s. Häftad. Gott skick.
Namnteckning på försättsbladet. Tschirikoff, Eugen: Hebréerna Drama i fyra akter. Wettergren & Kerber, 1907. 171 s.
Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Ouppsprättad. Ugglas, Carl R. af: Lamporna En dramatisk dikt. Albert Bonniers förlag, 1919. 174 s. Häftad.
Något sliten. Uller, (Johan Fredrik Lundgrén): En svartsjuk tok Lustspel i en akt med sång. Albert Bonniers
förlag, 1916. Fjärde upplagan. 31 s. Häftad. Något sliten. Något fläckig. Ouppsprättad. Värnlund, Rudolf: Rus Ett drama utan slut. C.E. Fritzes, 1943. 147 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Exlibris. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något fläckigt. Värnlund, Rudolf: Sångare. Tidens förlag, 1933. 174 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Exlibris. Värnlund, Rudolf: Skådespelaren. C.E. Fritzes, 1944. 130 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Gott
skick. Värnlund, Rudolf: U 39. Tidens förlag, 1939. 131 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Vega Carpio, Lope Félix de: Peribáñez och kommendanten i Ocaña. Forum, 1966. Översatt av
Ebbe Linde. 162 s. Häftad med pappersomslag. Skyddsomslaget något slitet. Skyddsomslaget
något fläckat. Vega Carpio, Lope Félix de: Peribáñez och kommendanten i Ocaña. Folket i Bilds Förlag,
1966. Översatt av Ebbe Linde. 162 s. Häftad med pappersomslag. Namnteckning på
smutstitelbladet. Häftesomslaget något fläckigt. Vega Carpio, Lope Félix de: Peribáñez och kommendanten i Ocaña. Forum, 1966. Översatt av
Ebbe Linde. 162 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Wall, Bengt V.: Hippias Ett tidsdrama. Tidens förlag, Tryckår ej angivet i boken. 206 s. Häftad.
Ouppsprättad. Wall, Bengt V.: Ur djupen. Tidens förlag, 1950. 90 s. Häftad. Gott skick. Wallmark, Ernst: Mindre teaterstycken på vers del I. J.J. Flodins, 1864. 28 s. Häftad. Ryggen
lagad. Exlibris. Namnteckning på häftesomslag. Delvis ouppsprättad. Wästberg, Per: Röda huset Ett spel i Stockholm. Wahlström & Widstrand, 1970. 112 s.
Pappband. Bandet något nött i kanterna. Weiss, Peter: Jean Paul Marat förföljd och mördad så som det framställs av patienterna på
hospitalet Charenton under ledning av herr de Sade. Bo Cavefors, 1970. 111 s. Häftad. Gott skick.
Weiss, Peter: Sången om skråpuken. Bo Cavefors, 1967. Originalupplaga. 71 s. Häftad. Gott
skick. Westberg, Sven Jacob: Faktiskt en hjälte. Lindarnas Förlag, 1935. 22 s. Häftad. Gott skick. Wijkmark, Carl-Henning: På flykt undan mina landsmän. Bo Cavefors, 1976. Biografi över
Bertolt Brecht. 89 s. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något fläckigt. Anteckningar på
smutstitelbladet. Wright, Richard: Såsom en eldstod. Radiotjänst, 1949. 33 s. Häftad. Gott skick. Xonbros, : Camping. Lindarnas Förlag, 1935. 9 s. Häftad. Gott skick. Zetterholm, Tore: Det brinnande spjutet. Norstedt och söners förlag, 1960. 90 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Ouppsprättad. Zweig, Stefan: Komedianten Ett spel från tyska rokokon. Albert Bonniers förlag, 1919. 73 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något fläckigt. Delvis ouppsprättad. Zweig, Stefan: Komedianten Ett spel från tyska rokokon. Albert Bonniers förlag, 1919. 73 s.
Halvklotband. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. |