| Ekonomi & Företagande |
|---|
|
Företagande, ekonomi och teknik Studier tillägnade Marcus Wallenberg. Stockholm, 1949. 374
s. Halvpergamentband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt.
Torsten Nothins Ex Libris. Företagsamhet. Ekonomifakta, 1997. 117 s. Häftad. Gott skick. Kommunikationsjägare Möten på marknadstorget. Resumé Förlag, 1996. 119 s.
Cartonnageband. IHR elevkampanj. Konkurrens och konsekvens Riskerar vi en global apartheid?. Ordfronts förlag, 1996. 187 s.
Cartonnageband. Kronobergs läns Sparbank 1828-1928 Minnesskrift. Växjö, 1928. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget slitet. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Namnteckning. Inlagan fin. Marcus Wallenberg. Gullers Pictorial AB, (not dated). In English. 142 p. Bound with dust-
wrapper. Good condition. Dustwrapper slightly worn. Stockholms Enskilda Bank 1856-1906. Centraltryckeriet, Sthlm, 1906. Klotband. Bandet något
nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Stockholms fastighetsägareförening 1870-1945 En minnesskrift. Esselte aktiebolag, 1945.
142 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Stockholms Stads Sparbank 1821 16/6 1946.. (utan årtal). Linneband. Gott skick. Torsten
Nothins Ex Libris. Studier i svenskt näringsliv, tillägnade Jacob Wallenberg.. Ivar Hæggströms Boktryckeri, 1942.
558 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Svenska lifförsäkringsanstalten Trygg 1899-1909 Minnesskrift. Stockholm, Kungl.
Hofboktryckeriet Iduns tryckeri-aktiebolag, 1910. Inbunden. Fläckad. Nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. Sveriges Rikes Lag Moms och punktskatter. Norstedts förlag, 1996. 792 s. Häftad. Bandet
något fläckigt. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sveriges Rikes Lag Förvaltningsprocess. Börje Leidhammar. Norstedts förlag, 1997. 422 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sveriges Rikes Lag Kommentarer. Norstedts förlag, 1998. 412 s. Häftad. Gott skick. Vägen till framgång. AB Litteratursällskapet, Stockholm, 1921. 192 s. Klotband. Bandet slitet.
Något fläckig. Försättsbladet bortklippt. Adams, Tony: Succésäljaren och hans hemlighet. Svenska Dagbladet, 1987. 187 s. Inbunden
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ashley, A: A Handbook of Commercial Correspondence. Oxford University Press, 1989. In
English. 280 p. Wrappered. Sporadic inscriptions in pencil. Inscription on the inside of the cover.
Slightly rubbed. Bakka / Fivelsdal / Lindkvist, Jörgen / Egil / Lars: Organisationsteori: Struktur kultur Processer.
Liber Förlag, 1993. 282 s. Häftad. Gott skick. Något nött i kanterna. Understrykningar i texten med
blyerts. Bergendahl, Göran: Bankernas roll på de finansiella marknaderna. Norstedts förlag, 1989. 170
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Red. Övriga medverkande: Bengt
Dennis, Matts Ekman, Edward Gardener, Peo Lindholm, David Llewellyn. Bergstrand, Jan: Styr bättre med bättre budget. Liber Förlag, 1988. Andra upplagan. 169 s.
Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Nils-Göran Olve. Brisman, Sven: Aktiebolaget Göteborgs Bank 1848-1923 Minnesskrift. Göteborg, Wald.
Zachrissons boktryckeri A.-B, 1923. 223+ planscher. Inbunden. Bandet något slitet. Annars ett fint
exemplar. Cavalli-Björkman, Hans: Små, små ord om pengar Urval av Hans Cavalli-Björkman.
Idéförlaget, 1989. 111 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad. Corneliusson, Marie: Ekonomi för oförmögna. Fischer & Co, 1996. 227 s. Häftad. Gott
skick. Medförfattare: Anna von Porat. I samarbete med Göran Gustafsson. Dahlbom-Hall, Barbro: Lära kvinnor chefa män. Natur och kultur, 1996. 151 s. Häftad. Gott
skick. Dahlström, Bertil: Rikets gäld 1788-1792 Studier i den svenska riksförvaltningen jämte
krigsfinansieringen 1788-1790. 1942. 820 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget slitet.
Häftesomslaget lagat. Ak.avh. Dahmén, Erik: Upplåning och utveckling Riksgäldskontoret 1789-1989. Stockholm, 1989. 362
s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Red. Dornbusch, Rudiger: Macroeconomics. McGraw-Hill Publishing Company, 1990. Fifth edition.
In English. 828 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. Edström, Anders: Förnyelsens ledarskap SAS utveckling från flygbolag till reseföretag.
Norstedt och söners förlag, 1989. 242 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Medförfattare: Lars Erik Norbäck, Jan Erik Rendahl. Ekman, Gösta: Skatt på aktier Handledning för beskattning av aktier, konvertibler, optioner,
terminer, obligationer m.m. Norstedts förlag, 1989. Sjätte upplagan. 230 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Medförfattare: Ulf Tivéus. Engellau, Patrik: Läsebok för ledare Från Sokrates till McKinsey. Norstedts förlag, 1986. 412 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Red. Engwall, Lars ( red.): Föregångare inom företagsekonomin. SNS förlag, 1995.
Originalupplaga. 416 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget obetydligt bubbligt
annars i mycket gott skick. Enrico, Roger: Den Stora Cola-matchen Fördel Pepsi. Svenska Dagbladet, 1987. 355 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar.
Medförfattare: Jesse Kornbluth. Erixon, Sigurd: Sparbanken i Söderköping 1851-1951 Samt stadens och ortens utveckling
under 100 år. Institutet för folklivsforskning, Stockholm, 1951. 317 s. Halvklotband. Bandet något
slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Red. Forslid, Erik: Onsjö härads sparbank 1861-1951 Minnesskrift. Eslöv, 1951. 66+porträttgalleri.
Häftad. Häftesomslag fläckat. Några sidor vikta. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Bonde
Bergs Ex Libris. Friström, Nevander, Lena: Fångad av arbete Om arbetsnarkomani och behovet av balans.
Natur och kultur, 2000. 123 s. Cartonnageband. Gott skick. Klisterlapp på pärmen. Svårt att säga
nej. Hög sjukfrånvaro. Inbillningsfrisk. Gerentz, Sven: Kommerskollegium och näringslivet Minnesskrift utarbetad av Sven Gerentz på
uppdrag av Kungl. Kommerskollegium till erinran om Kollegii 300-åriga ämbetsförvaltning 1651-
1951. 1951. 427 s. Klotband. Bandet något slitet. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Guillou, Jan: Tjuvarnas marknad. Pirat, 2005. 388 s. Häftad. Nyskick. Handy, Charles: Understanding Organizations. Penguin Books, 1993. Fourth edition. In
English. 445 p. Paperback. Good condition. Horowitz, Ira: An introduction to quantitative business analysis. McGraw-Hill Book Company,
1965. In English. 270 p. Decorated cloth binding. Huberman, Leo: Människans rikedomar. Rabén & Sjögren, 1973. 285 s. Häftad.
Understrykningar i texten. Enstaka anteckningar. Kleinfield, Sonny: VD in på livet Ett år med Avon-chefen. Svenska Dagbladet, 1988. 257 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Lindorm, Per-Erik: Stockholms Enskilda Bank 1856-1956 En bokfilm. Stockholm, 1956.
Dekorerat linneband. Gott skick. Ling-Vannerus, Margareta: Stiletik Livskvalitet ger produktkvalitet. Sellin, u.å.. 112 s.
Cartonnageband. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Lundblad, Nicklas: Teknotopier Den nya tekniken och rättens framtid. Timbro, 2000. 139 s.
Häftad. Gott skick. Mattsson, Nils: Beskattning av handelsbolag. Norstedts förlag, 1982. Tredje upplagan. 108 s.
Häftad. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Myhrman, Johan: Kreditmarknad och penningpolitik. SNS Förlag, 1988. Femte upplagan. 287
s. Cartonnageband. Understrykningar i texten. Norberg, Johan: Till världskapitalismens försvar.. Timbro, 2001. 277 s. Pocket. Gott skick.
Häftesomslaget något slitet. Ohlsson, Östen: Res pyramiderna Om frihetsskapande hierarkier och tillplattningens slaveri.
Svenska Förlaget, 1998. 230 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Medförfattare: Björn
Rombach. En reva i pappersomslaget. Parkinson, C. Northcote: Lagen och profiterna För finansministrar, oppositionsledare,
byråkrater och vanliga skattskyldiga. Albert Bonniers förlag, 1960. 201 s. Häftad. Namnteckning på
smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Peters, Tom: Thriving on Chaos Handbook for a Management Revolution. Macmillan London,
1988. In English. 561 p. Bound with dust-wrapper. Covers slightly worn. Peterson, Lars: Det kulturella kapitalet Kritik av kultursponsringen. Tidens förlag, 1988. 240 s.
Cartonnageband. Bandet något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Platbarzdis, Aleksandrs: Sveriges första banksedlar Stockholms bancos sedelutgivning 1661-
1668. Sveriges Riksbank, 1960. Halvklotband. With a summary in English. Ridder, Adri De: Svensk ekonomisk litteratur 1875-1995 Med juridik i urval. Norstedts förlag,
1996. 618 s. Cartonnageband. Gott skick. Sampson, Anthony: Pengar Vår tids miljardärer. Gedins, 1990. 269 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Snelling, Ulf: Huggsexan. Sellin& Blomquist Förlag, 1989. 301 s. Cartonnageband. Sommarin, Emil: Vårt sparbanksväsen 1893-1945. Lund, Håkan Ohlssons boktryckeri, 1945.
536 s. Halvfranskt band. Enstaka fläckar på bandet. Gott skick. Övre guldsnitt. Marmorerade
för/eftersättsblad. Illustrerad. Stiernstedt, W. Gordon: En hundraårig konjunkturspegel Skildringar omkring Stockholms
köpmannaförenings historia. Norstedt och söners förlag, 1958. 269 s. Häftad. Ouppsprättad. Stolpe, Herman: Guldregn och penninggräs Ordspråk om pengar och deras rätta bruk. LTs
förlag, 1978. 86 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Svensson, Carl Anders: Den svenska marknadsföringslagstiftningen. Studentlitteratur, 1987.
Femte upplagan. 134 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Thunberg, Göran: Uplandsbanken 1865-1965. Uppsala, 1965. 97 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget fläckat och nött. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. With a summary in English. Treutiger, Richard: Meditation för framgång i affärs- och arbetsliv Samtal om TM för individen,
gruppen, företaget. Prisma, 1988. 124 s. Häftad. Enstaka fläckar inuti boken. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Uggelberg, Georg: JR Svensson Bilder ur ett chefsliv. Timbro/Affärsledaren, 1986. 155 s.
Cartonnageband. Wahlström, Björn: En laber bris. Ekerlids Förlag, 1999. 249 s. Inbunden med skyddsomslag.
Gott skick. Enstaka anteckningar i blyerts. |