| Etnologi, Allmän |
|---|
|
Ad patriam Illustrandam. Hyllningsskrift till Sigurd Curman 30 april 1946.. Almqvist &
Wiksell, 1946. 515 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Att förnya gammal bygd. Byggförlaget, 1974. 108 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Bilder ur lanthandelns historia. ICA bokförlag, 1943. 355 s. Inbunden. Fotoillustrerad. Ryggen
trasig. Den gamla svenska bondepraktikan. Med förord av Sigfrid Svensson. Fabel, 1981. 143 s.
Häftad. Illustrerad. Några sidor loss från limmningen, annars i gott skick. Den gamla svenska bondepraktikan.. Fabel, 1969. 143 s. Dekorerat pappband med
skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Det gamla museet och utställningarna. En konstbok från Nationalmuseum. Rabén &
Sjögren, 1973. 123 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad.
Gott skick. En otrolig tid - Mormor och Farfar berättar. Skrivarförlaget, 1981. 111 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Ethnologia Scandinavica A Journal for Nordic Ethnology 1971. Folklivsarkivet Lund, Sweden,
1971. In English/German. 199 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Fataburen 1926 Kulturhistorisk Tidskrift utgiven av Fil. D:r Gustaf Upmark. Nordiska Museets
förlag, 1926. 75 s. Häftad. Något nött i kanterna. Delvis ouppsprättad. Illustrerad. Främre
häftesomslagets nedre hörn borta. Fataburen 1974. Byggnaders vård och bevarande. Nordiska Museets förlag, 1974. 179 s.
Linneryggsband. Gott skick. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Fataburen 1984. Nordiska Museet/Skansen, 1984. 217 s. Cartonnageband. Illustrerad. Mycket
gott skick. Fataburen 1985. Det sårbara samhället. Nordiska Museets förlag, 1985. 209 s. Inbunden.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Fataburen 1998 Känn dig själv. Nordiska Museets förlag, 1997. 335 s. Cartonnageband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Festskrift till Iwan Wikström 1947. Lund, 1947. 245 s. Häftad. Fotoillustrerad. Ouppsprättad.
Gott skick. Folkeliv og kulturlevn. Studier tillägnade Kai Uldall 14 sept. 1960. Nationalmuseet, 1960. På
danska. 277 s. Häftad. Ouppsprättad. Ryggen något trasig i nedre kanten. Fotoillustrerad. Folket i Norden berättar. Nordiska Museets förlag, 1973. 168 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Folket i Norden berättar. Nordiska Museets förlag, 1973. 168 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Gösta Bergs tryckta skrifter 1919 - 1973. Förteckning upprättad i anledning av 70 - årsdagen
den 31 juli 1973. Nordiska Museets förlag, 1973. 72 s. Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Invandrarfolklore Finland/Polen/Ungern. LTs förlag, 1979. 128 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Journalistik och allmänt väl. En årsrevy från Svenska Dagbladet. Stockholm, 1918. 63 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Kulturarvet i antikvarisk teori och praktik. Möte på Aronsborg den 4 - 5 April 1990.
Riksantikvarieämbetet, 1993. 182 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Kulturhistoriskt lexikon från nordisk medeltid Band XIII. Allhems Förlag, 1968. 719 s. Klotband
med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Kulturlandskapet och tätorternas expansion. LTs förlag, 1973. 143 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Gott skick. Kulturminnesvården. En sammanställning av gällande lagstiftning. Publica, 1979. 138 s.
Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick. Kulturspeglingar.Studier tillägnade Sam Owen Jansson 19 mars 1966. Nordiska Museets
förlag, 1966. 353 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Kulturvårdsplanering. Underlagsmaterial. Rapport 18/79, Länsstyrelsen i Skaraborgs län.
Riksantikvarieämbetet Vårdsektionen, 1979. 578 s. Häftad. Mycket gott skick. Leva med naturen. Fataburen 1999.Nordiska museets och skansens årsbok. Nordiska
Museets förlag, 1999. 228 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Med plog och svärd. Historisk läsebok. Andra delen. Norstedt och söners förlag, 1949. 360 s.
Inbunden. Anteckningar på titelbladet. Understrykningar i texten. Bandet något trasigt.
Fotoillustrerad. Med plog och svärd. Historisk läsebok. Tredje delen. Norstedt och söners förlag, 1949. 378 s.
Inbunden. Anteckningar på titelbladet. Fotoillustrerad. Delvis gulnad. Meddelanden från Nordiska Museet 1897. Stockholm, 1898. 274 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Meddelanden från Nordiska Museet 1898. Stockholm, 1900. 400 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Minnesvård. Dokumentation av hem och bygd. Riksförbundet för hembygdsvård, 1975. 132 s.
Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Fotoillustrerad. Modell Sverige-en utställning om det moderna Sveriges framväxt. Nordiska Museets förlag,
1985. 117 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Möten med zigenare i Europa. Föreningen Fjärde Världen, 1994. 104 s. Häftad. Gott skick. Museernas Kulturhistoriska Datainsamling. Förhandlingar vid Nordiska museets konferens i
Södertälje 15-17 nov 1976. Nordiska Museets förlag, 1977. 130 s. Häftad. Mycket gott skick. Norden och Kontinenten. Föredrag och diskussioner vid trettonde nordiska folklivs- och
folkminnesforskarmötet i Lund 1957. Folklivsarkivet i Lund, 1958. 208 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Delvis ouppsprättad. Nordens Kalender 1934. Wezäta, 1933. 261 s. Helt skinnband med kassett. Fotoillustrerad.
Gott skick. Nordiska muséet Fataburen1922 (häfte1-4), 1923 (1,2,4), 1924 (1-4), 1925 (2-4), 1926 (1-4),
1927 (1-3 4), 1928 (1-2 3 4), 1929 (1 2 3 4), 1930 (1 2-3 4). Nordiska muséet, 1922-1930. c:a 120-
250 / häfte. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Nordiska Muséets och Skansens årsbok 1938 Fataburen. Nordiska muséet, 1938. 303 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Nordiska muséets och Skansens årsbok 1991 Fataburen 90-tal visioner och vägval. Nordiska
Museets förlag, 1991. 296 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Nyskick. Nordiska muséets och Skansens årsbok Fataburen 1934,1937,1941. Nordiska Museets
förlag, 1934-1941. ca. 300/del. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Nordiska muséets och Skansens årsbok Fataburen 1942,
1947,1948,1949,1954,1958,1962,1966. Nordiska muséet, 42-66. c:a 275/del. Häftad.
Fotoillustrerad. Nordiska muséetsoch Skansens årsbok 1989 Fataburen Mat. Nordiska Museets förlag, 1989.
215 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Nyskick. Nordiska namnstudier. Festskrift till Harry Ståhl 22 september 1985. Lundequistska
bokhandeln, Uppsala, 1985. 430 s. Häftad. Gott skick. Norveg Folkeilvsgranskning 9. Universitetsforlaget Oslo - Bergen, 1962. På norska. 251 s.
Häftad. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget trasigt. Nuläge och utgångspunkter. Forskning för kulturminnesvård 1. Riksantikvarieämbetet, 1986.
46+28+15+13 sidor. Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Gott skick. Pockettidningen R Nr 5/6 Årgång 9, 1979. Prisma, 1979. 288 s. Pocket. Fotoillustrerad. Resa till Norden. Sveriges Hembygdsförbund, 1996. 143 s. Häftad. Gott skick. Samfundet för Nordiska Museets främjande. Meddelanden 1885. Stockholm, 1887. 101 s.
Häftad. Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Gott skick. Samfundet för Nordiska Museets främjande. Meddelanden 1886. Stockholm, 1888. 116 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Samfundet för Nordiska Museets främjande. Meddelanden 1888. Stockholm, 1890. 148 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Samfundet för Nordiska Museets främjande. Meddelanden 1897. Stockholm, 1898. 63 s.
Häftad. Gott skick. Samfundet för Nordiska Museets främjande. Meddelanden 1898. Stockholm, 1899. 73 s.
Häftad. Gott skick. Samfundet för Nordiska Museets främjande. Meddelanden 1899. Stiftelsen Tibetanens
bokfond, 1900. 71 s. Häftad. Gott skick. Samfundet för Nordiska Museets främjande. Meddelanden 1900 och 1901. Stockholm, 1902.
76 s. Häftad. Gott skick. Scandinavian Yearbook of folklore 1987. Almqvist & Wiksell, 1988. In English. 182 p.
Cased boards. Mint. Scandinavian Yearbook of Folklore 1992. Almqvist & Wiksell, 1993. In English. 304 p.
Cased boards. Mint. Sigurd Erixons tryckta skrifter 1911-1957. Nordiska museet, 1958. Halvklotband. Mycket gott
skick. Skansenboken. Nordiska Museets förlag, 1930. På svenska/engelska/tyska. 56 s. Dekorerat
pappband. Fotoillustrerad. Annars ett fint exemplar. Stockholms Tänkeböcker från 1592 Del XI 1619. Stockholms Stadsarkiv, 1974. 316 s. Häftad.
Anteckningar på försättsbladet. Studia Norvegica eetnthnologica & folkloristicaVol III. H. Aschehoug & Co, 1956. In
English. 103 p. Wrappered. Unopened. Cover slightly rubbed on the edges. Studier och översikter tillägnade C.A. Wicander den 13 aug 1952. Institutet för folklivsforskning,
Stockholm, 1952. 152 s. Häftad. Enstaka anteckningar i blyerts. Fotoillustrerad. Studier tillägnade Bernhard Salin på sextioårsdagen den 14 januari 1921. Norstedt och
söners förlag, 1921. 236 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Svenska Flaggans Dag 1915 - 1940 Minnesskrift vid firandet av nationaldagen tjugofemte
gången den 6.6.1940. Stockholm, 1940. 35 s. Helt skinnband. Fotoillustrerad. Guldsnitt. Ryggen
blekt. Exlibris. Tolkning och tolkningsteorier. Föredrag och diskussionsinlägg vid Vitterhetsakademiens
symposium 17-19 november 1981. Konferenser 7. Almqvist & Wiksell, 1982. 304 s. Häftad.
Gott skick. Alfredsson / Henning, Karin / Barbro: Ställ till med fest 104 anledningar att fira året om. Rabén
Prisma, 1995. 229 s. Dekorerat pappband. Illustrerad. Mycket gott skick. Andersson, Gunder: Fotoalbum. LTs förlag, 1984. 154 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad.
Gott skick. Arill, David: Folkminnessamlingen i hembygdsföreningarna. Anvisningar för insamlingsledare.
Samfundet för hembygdsvård, 1930. 28 s. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Asklund, Lis: Människa i närbild 13 intervjuer. Askild & Kärnekull, 1979. 144 s. Pappband.
Fotoillustrerad. Baehrentz, Nils Erik: Mormors Sverige. Hemmets Journal, 1974. 160 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Berg, Gösta: Svensk bondekultur. Albert Bonniers förlag, 1934. 291 s. Dekorerat klotband. Gott
skick. Illustrerad. Understrykningar i texten. Ryggen något blekt. Stämpel " Utgallras " på insidan
pärmen + försättsbladet.Stämpel " Seminariet Strängnäs" på färsättsbladet. Berg / Lagercrantz, Jonas / Bo: Scots in Sweden. Nordiska Museets förlag, 1962. In English.
101 p. Wrappered. Richly illustrated. Cover slightly rubbed on the edges. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Den rika vardagen. Norstedt och söners förlag, 1931. 60 s.
Dekorerat pappband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Historier om gamla människor och unga. Norstedt och söners
förlag, 1930. 217 s. Halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade
för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Mycket fint exemplar. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Hjältar och hjältedåd. Nordiska Museets förlag, 1933. 163 s.
Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Gott skick. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Kronan Berättelse från senare hälften av 1800-talet. Norstedt
och söners förlag, 1937. 303 s. Häftad. Bandet slitet. Anteckningar på smutstitelbladet. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Lovsång till träorkester. Norstedt och söners förlag, 1935. 62
s. Häftad. Ryggen trasig. Illustrerad av författaren. Hemgjorda skyddsomslag Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Lovsång till vardagen. Norstedts förlag, 1950. 110 s.
Pappband med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Människan och klockorna. Norstedt och söners förlag, 1939.
222 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Bandet något trasigt. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Sången. Norstedt och söners förlag, 1947. 202 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Sången. Norstedt och söners förlag, 1948. 202 s. Häftad.
Ouppsprättad. Nyskick. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Väven. Norstedt och söners förlag, 1936. 192 s. Häftad.
Bandet något trasigt. Bandet något fläckigt. Anteckningar på smutstitelbladet. Loss i främre
häftesomslag och rygg. Bergstrand-Poulsen, Elisabeth: Väven. Norstedt och söners förlag, 1936. 192 s. Dekorerat
pappband. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick. Bexell, Vilhelm: Gamla prästhem i Småland och på Öland. Gleerups, 1955. 335 s. Häftad med
pappersomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Billow, Anders: Svenska Turistföreningens årsskrift 1948 1800-talet. Svenska
Turistföreningens Förlag, 1948. 400 s. Häftad. Bandet något slitet. Illustrerad. Ryggen förstärkt
med vit teip uppe och nere. Billow, Anders: Svenska Turistföreningens årsskrift 1950 1600-talet. Svenska
Turistföreningens Förlag, 1950. 380 s. Häftad. Bandet något slitet. Illustrerad. Biörnstad / Liman, Arne / Ingemar: Förr i tiden. Sverige för 100 år sedan. Forum, 1971. 92 s.
Inbunden. Bandet något fläckigt. Fotoillustrerad. Bladh, Arvid: Två sockenkrönikor Sparrsätra och Bred. Sparrsätra-Breds hembygdsförening,
1981. 459 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något
trasigt. Annars ett fint exemplar. Blutherus, Gunno B: Prosperante oratio encomiostic De Dalia. 1955. 66 s. Häftad. Gott skick.
Tryckt på handgjort Lessebopapper Havamal. Bringéus, Nils-Arvid: Gunnar Olof Hyltén-Cavallius. En studie kring Wärend och wirdarne.
Nordiska Museets förlag, 1966. 400 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Bringéus, Nils-Arvid: Klockringningsseden i Sverige. Nordiska Museets förlag, 1958. 351 s.
Häftad. Illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Gott skick. Bringéus, Nils-Arvid: Matkultur i Skåne. LTs förlag, 1981. 96 s. Inbunden. Gott skick. Illustrerad.
Broberg / Wikander / Åmark, Gunnar / Ulla / Klas ( red. ): Bryta, bygga, bo Svensk historia
underifrån. Ordfronts förlag, 1994. 268 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Broby-Johansen, R.: Dagens gärning i konsten. Rabén & Sjögren, 1970. 323 s. Klotband.
Anteckningar på försättsbladet. Rikligt illustrerad. Broby-Johansen, R.: Vardagskonst-Världskonst. KF:s bokförlag, 1949. 201 s. Dekorerat
pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Bursell, Barbro: Träskoadel Nordiska Museets handlingar 85. Nordiska Museets förlag, 1975.
305 s. Häftad. Fotoillustrerad. Carlsson, Albert W: Stora namnboken. Från Abel till Östen. LTs förlag, 1993. 196 s. Dekorerat
originalpappband. Gott skick. Carlsson, Gideon: Smeder Berättelser från värmländskt bergslagsliv. Wahlström &
Widstrand, 1946. 163 s. Privatband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. sid.133 nedre hörnet borta. Carlsson, Gustaf: Svenska allmogehem. Fritzes, 1909. 208 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Häftesomslaget något trasigt. Collmo, Arne: Landsbygd Stadsbygd Hembygd Uppslag och metoder för studier av vår
närmiljö nu och förr.. Esselte Studium, 1980. 96 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Dahlbäck, Sigurd: Gångstigslandet. Efterlämnade studier om folklivet i Nordskandinavien.
Nordiska Museets förlag, 1958. 341 s. Häftad. Klisterlapp på insidan av pärmen. Bit av
försättsbladet bortklippt. Darwin, Charles: Die Entstehung der Arten, durch natürliche zuchtwahl.. Philipp Reclam jun,
Leipzig, 1921. In German. 694 p. Clothbinding. Cover lightly stained. Daun, Åke: Förortsliv. Prisma, 1974. 354 s. Häftad. Fotoillustrerad. Understrykningar i texten
med blyerts. Daun, Åke: Vägar till det förflutna. Rabén Prisma, 1996. 230 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Nyskick. Dilling, L.: Genom lorgnetten. Skisser och berättelser ur hvardagslifvet , förra och senare
samlingen. Fahlcrantz, 1898. 192+172. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött.
Annars ett fint exemplar. Dreyer, W.: Naturfolkens lif Populär etnografi. Expeditionen af Ljus, Stockholm, 1899. 416 s.
Halvfranskt band. Bandet något slitet. Illustrerad. Blindpressad. Guldornerad rygg. Ejdestam, Julius: Mannen och kvinnan i svensk folktradition.. Liber Förlag, 1980. 158 s.
Förlagsband. Illustrerad. Gott skick. Erixon, Sigurd: Kulturart och folkliv. Nordiska Museets förlag, 1943. 244 s. Pappband. Rikligt
illustrerad. Bandet något nött. Erixon, Sigurd: Liv och Folkkultur vol.1. Nordisk Rotogravyr, 1948. 157 s. Pappband.
Fotoillustrerad. Bandet något nött. Erixon, Sigurd: Södermanland i Nordiska museet. Nordiska Museets förlag, 1924. 59 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Skyddsomslaget trasigt. Erixon, Sigurd: Till en örtagårdsmästare. Festskrift tillägnad J.G. Löwgren 11.8.1948. Nordisk
Rotogravyr, 1948. 157 s. Pappband. Ryggen något blekt. Fotoillustrerad. Exlibris. Eskeröd, Albert: Kyrkbåtar och kyrkbåtsfärder. LTs förlag, 1973. 191 s. Dekorerat klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett mycket fint
exemplar. Evers, Tore (red.): Strövtåg i kulturbygd. Sydkraft AB, 1981. 128 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Femling, Karl Birger: Min ränsel har jag packat... Berättelser om garvare. AWE/ Gebers, 1978.
213 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Flodström, I.: Sveriges folk. En utbildnings-, odlings- och samhällshistorisk skildring samt
Naturförhållandena i Sverige. Almqvist & Wiksell, 1918. 613+218. Bunden av hofbokbindare
Gustaf Hedberg. Mönstrat snitt. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Forsell, Gustaf: Östrand. Bygge i kristid. Pappers avd 167 Östrand, 1989. 203 s. Dekorerat
klotband. Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Fredlund, Jane: Så levde vi. ICA bokförlag, 1976. Andra upplagan. 80 s. Cartonnageband.
Något gulnad. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Andra tryckningen. Gaunt, David: Myter om svensken. Liber Förlag, 1984. 131 s. Häftad. Gott skick. Geijerstam, Gustaf af: Samlade allmogeberättelser. Gernandts förlag, 1899. 455+412. 2 vol.
Dekorerat klotband. Marmorerat snitt. Anteckningar på försättsbladet. Götlind, Johan: Västergötlands folkmål Del 1 Vokalerna. A-B Lundequistska bokhandeln,
1940-41. 357 s. Häftad. Ouppsprättad. Guillou, Jan: Häxornas försvarare ett historiskt reportage. Pirat, 2003. 349 s. Pocket. Gott skick.
Guinchard, J.: Sveriges land och folk. Norstedt och söners förlag, 1915. 738+724 sidor. 2 vol.
Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Rikligt illustrerad. Bandet något nött i kanterna.
Mönstrade för/eftersättsblad. Mönstrat snitt. Gustafson / Holdar, K G Jan / Carl Gustav: På jakt efter en hembygd. LTs förlag, 1986. 287 s.
Cartonnageband. Bandet något slitet. Rikligt illustrerad. Hagberg, Knut: Olaus Magnus hitoria om de nordiska folken. I urval av Knut Hagberg. AWE/
Gebers, 1963. 201 s. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick. Häger, Olle: Bondens år och bagarens bilder.. LTs förlag, 1987. 206 s. Cartonnageband.
Rikligt illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Hallerdt, Björn ( red. ): Gösta Sellings tryckta skrifter 1920-1991. samfundet S:t Erik, 1991. 72 s.
Dekorerat pappband. Mycket gott skick. Hamilton, Hugo: Svenskt Herrgårdsliv. Verser och Bilder av Hugo Hamilton.. Gidlunds, 1982.
Originalupplaga. 63 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Hansmann, Winfried: Kontor und Kaufmann in alter Zeit. Joachim Schilling, 1962. In German.
124 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly worn. Richly illustrated. Das Büro des
deutschen Kaufmanns vom 12. bis zum 18. Jahrhundert Hedblom, Folke (red.): Saga och sed Kungl. Gustav Adolfs Akademiens årsbok 1977.
Lundequistska bokhandeln Uppsala, 1978. 124 s. Häftad. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Hedenström, Gust. Z.: Sveriges bondestånd 1809-1866 Första delen: Talmän och vice talmän.
Bokverket för svenska bygdhem, 1922. 147 s. Pappband. Fotoillustrerad. Bandet slitet. Helling, Stig: Från mjöd till Martini Alkoholens historia i Sverige. Norstedts förlag, 1988. 133 s.
Häftad. Mycket gott skick. Sparsamt illustrerad. Hemming, Ulrika: Kvekgården en gammal Upplandsgård. Upplandsmuseet, 1987. 63 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Hjelmqvist, Elisabeth: Barnen i Skogsgården Skånskt hemliv på 1870-talet. Birkagårdens
förlag, 1921. 144 s. Häftad. Gott skick. Högnäs, Sten: Kustens och skogarnas folk om synen på svenskt och finskt lynne. Atlantis
Förlag, 1995. 248 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Holm, Hans Axel: Lyssna till Sverige. Ett pikareskt reportage eller ett försök att hitta hem. Liber
Förlag, 1977. 165 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Holmberg, Teodor: Människor och kulturbilder från 1800-talet knutna kring Lars Paulus
Holmberg kyrkoman och politiker. Albert Bonniers förlag, 1928. 407 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Ingelow, Jules: En liten Practika för årets alla månader med Datum-Visare för årets alla dagar.
Fabel, 1961. 67 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Inghe, Gunnar: Fattiga i folkhemmet. En studie av långvarigt understödda i Stockholm.
Stockholms kommunalförvaltning, 1960. 678 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Jacobsson, Bengt: Nils Månsson Mandelgren-en resande konstnär i 1800-talets Sverige. Bra
Böcker, 1983. 229 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på
insidan av pärmen. Janson, Sverker: Kulturvård och samhällsbildning. Nordiska Museets förlag, 1974. 295 s.
Klotband med skyddsomslag. Anteckningar på försättsbladet. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget
något trasigt. Jansson, Arne: Bördor och bärkraft. Borgare och kronotjänaren i Stockholm 1644-1672.
Stockholmsmonografier, 1991. 352 s. Dekorerat pappband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Jensen / Koefoed, A D. / M.: Befolkningsförhållandena under nittonde århundradet. Norstedt
och söners förlag, 1920. 124 s. Häftad. Något nött i kanterna. I övrigt ett fräscht exemplar. Johannesson, Eric: Den läsande familjen. Familjetidskriften i Sverige 1850-1880. Nordiska
Museets förlag, 1980. 295 s. Häftad. Fotoillustrerad. Johansson, Anders: Mitt liv i Sverige och Amerika och i det stora kriget. LTs förlag, 1981. 205 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar.
Johansson, Karin: Jag gratulerar Namnsdags-och födelsedagsfirandet uner fyrahundra år..
LTs förlag, 1973. 94 s. Pappband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Omslagsbilden ett gratulationskort från 1885. Kjellberg, Reidar: Et halvt århundre Norsk folkemuseum 1894-1944. Museets styre, 1945. På
norska. 160 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något slitet. Fotoillustrerad. Kjellman, Gunilla: Varats oändliga tinglighet. En studie om föremålen som kulturbärare.
Carlsson Bokförlag, 1993. 221 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Kretz, Åke: FLYGANFALL! Hur skall jag handla?. Luftskyddsförlaget, Göteborg, 1939. 171+29
sidor. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Lagercrantz, Bo: Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid. Wahlström & Widstrand,
1987. 157 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Landell, Nils-Erik: Markernas visdom.. Rabén & Sjögren, 1990. 160 s. Förlagsband med
pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Landquist, John: Livet i Katarina. Natur och kultur, 1965. Andra upplagan. 22 s. Klotryggsband.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade pärmar. Sparsamt
fotoillustrerad. Laurin, Carl G: Folklynnen. Norstedt och söners förlag, 1915. 311 s. Häftad. Fotoillustrerad. Laurin, Carl G: Kulturhistorisk bilderbok 1400-1900. Norstedt och söners förlag, 1905. 477 s.
Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Övre guldsnitt. Enstaka fuktfläckar. Leander, Sigfrid: Folk och bildning. Folkbildningsförbundet, 1974. 477 s. Dekorerat pappband.
Gott skick. Levander, Lars: Fattigfolk och tiggare. Gidlunds, 1974. 203 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott
skick. Levander, Lars: Landsväg, krog och marknad. Åhlén & Söners Förlag, 1935. 218 s.
Häftad. Bandet mycket slitet. Fotoillustrerad.
Lindström, Erik: Nordisk Folklivsskildring. Norstedt och söners förlag, 1932. 250 s. Häftad.
Ouppsprättad. Lundberg, Allan: Ett 4faldigt leverne Snitt ur samtiden i fyra svenska orter.. Norstedt och söners
förlag, 1968. 232 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars
ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Färgat övre snitt. Lundberg, Ingrid: Kultur i Stockholm. En svensk historia. Invandrarminnesarkivet, 1991. 199 s.
Häftad. Försättsbladet bortklippt. Fotoillustrerad. Lundquist, Gösta: Svenska Turistföreningens årsskrift 1941 Femtonhundratalet. Svenska
Turistföreningens Förlag, 1941. 395 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Lundquist, Gösta: Svenska Turistföreningens årsskrift 1942 1100-talet. Svenska
Turistföreningens Förlag, 1942. 398 s. Klotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Illustrerad. Ryggen något blekt. Lundquist, Gösta: Svenska Turistföreningens årsskrift 1943 sjuttonhundratalet. Svenska
Turistföreningens Förlag, 1943. 395 s. Häftad. Ryggen något bucklig. Illustrerad. Bakre
häftesomslaget något trasigt i nederkanten , annars i gott skick. Lundquist, Gösta: Svenska Turistföreningens årsskrift 1944 1400-talet. Svenska
Turistföreningens Förlag, 1944. 390 s. Klotband. Gott skick. Ryggen något blekt. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Illustrerad. Manker, Ernst: De åtta årstidernas folk. Tre Tryckare, 1963. 216 + 18. Linneband. Bandet något
slitet. Annars ett mycket fint exemplar. Manker, Ernst: De åtta årstidernas folk. Wahlström & Widstrand, 1972. 216 + 18. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Martinson, Harry: Dikter om ljus och mörker. Bonniers, 1971. 133 s. Häftad. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Matovic, Margareta R.: Stockholmsäktenskap. Familjebildning och partnerval i Stockholm
1850-1890. Liber Förlag, 1984. 390 s. Klotband med skyddsomslag. Melander, Emil (1856-1930): Andemakter. Norstedt och söners förlag, 1923. 322 s.
Halvklotband. Gott skick. Millrath, Sigrid: Tror fröken att det klarnar?. Nordiska Museets förlag, 1993. 286 s. Dekorerat
pappband. Nyskick. Marmorerade för/eftersättsblad. Fotoillustrerad. Molin, Adrian: Landskapskynnen. Norstedt och söners förlag, 1930. 192 s. Inbunden.
Anteckningar på försättsbladet. Mörner, Magnus: Människor, landskap, varor och vägar. Essäer från svenskt 1600- och 1700-
tal.. Atlantis Förlag, 2001. 299 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Illustrerad. Muderspach, L.: Hemmet. Samhällets bästa värn. Skandinaviska Förlagsexpeditionen,
Stockholm, 1949. Originalupplaga. 218+4 sidor. Dekorerat klotryggband i mycket gott skick.
Sparsamt illustrerad Myrdal, Janken: Kvinnor, barn & fester i medeltida mirakelberättelser. Skaraborgs
länsmuseum, 1994. 197 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Prislapp på bakre pärmen. Näsström, Gustaf: Forna dagars Sverige. Kulturhistorisk bilderbok om Hedenhös och
medeltid. Bonniers, 1941. 379 s. Halvklotband. Färgat snitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Fotoillustrerad. Gott skick. Nihlén, John: Bygd och natur Årsbok. Samfundet för Hembygdsvård, 1943. 176 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Nihlén, John: Bygd och natur NR 1 1941 Tidskrift för hembygdsvård. Samfundet för
Hembygdsvård, 1941. 32 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Nihlén, John: Bygd och natur NR 1 1943 Tidskrift för hembygdsvård. Samfundet för
Hembygdsvård, 1943. 32 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Nihlén, John: Bygd och natur NR 3 1941 Tidskrift för hembygdsvård. Samfundet för
Hembygdsvård, 1941. 33-64. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Nihlén, John: Bygd och natur NR 4 1941 Tidskrift för hembygdsvård. Samfundet för
Hembygdsvård, 1941. 65-96. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Nihlén, John: Bygd och natur NR 4 1943 Tidskrift för hembygdsvård. Samfundet för
Hembygdsvård, 1943. 193-208. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Nihlén, John: Svensk bygd och natur. Kulturhistoriska förlaget, 1955. 506 s. Dekorerat
halvfranskt band. Övre guldsnitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Illustrerad. Gott skick. Nihlén, John: Vi upptäcker hembygden. Nordisk Rotogravyr, Samfundet för hembygdsvård,
1949. 229 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Anteckningar på eftersättsbladet. Nordin, Erik: Kulturhistoriska miljöer. Värdering, urval, planering. Länsstyrelsen i Gävleborgs
län / Gästrike-Hälsinge Hembygdsförbund, 1976. 83 s. Häftad. Illustrerad. Understrykningar i
texten med blyerts. Annars i gott skick. Norell, Gösta: Bondedöden. En studie i frånvaro. Norrlandsförlaget/Kulturbild, 1993. 165 s.
Häftad. Nyskick. Norlind, Tobias: Svenska allmogens liv i folksed, folktro och folkdiktning. AB Bohlin & co,
1925. 636 s. Halvfranskt band. Nyberg, Alf: Vädermärken att lita på. LTs förlag, 1980. 136 s. Pappband. Mycket gott skick.
Illustrerad. Dedikation, handskriven. Odhner, Einar: Vad skall barnet heta ? En bok om våra vanligaste förnamn- deras uppkomst
och betydelse-med över 800 uppslagsord och över 1000 namn. Forum, 1961. 47 s. Häftad.
Ryggen något trasig. Sidorna 35-46 lösa.Sparsamt illustrerad. Ohlén, Carl-Eric: Sverige under 1800-talet. Trevi, 1972. 346 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Klisterlapp på insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar. Rikligt
illustrerad. Ohlén, Carl-Eric: Sverige under 1800-talet. Bra Böcker, 1972. 246 s. Pappband. Något gulnad.
Rikligt illustrerad. Inlagan fin. En liten skada i främre falsen. Olrik, Hans: Svenskt och danskt folklynne. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1912. 44 s. Häftad.
Häftesomslaget något gulnat. Något nött i kanterna. Namnteckning på häftesomslag. Påhlman, Axel: Marknader och marknadsliv. Ett bidrag till den svenska handelns historia. KF:s
bokförlag, 1957. 189 s. Pappband. Anteckningar på försättsbladet. Fotoillustrerad. Gott skick. Palme, Sven Ulrik: Den gamla goda tiden. Ehlins, 1956. Illustrerad av Rickard Lüsch. 127 s.
Pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Palme, Sven Ulrik: Den gamla goda tiden. Ehlins, 1956. 127 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Pers, Anders: Människor Mark Meningar. Vestmanlands läns tidning, 1960. Illustrerad av
Gunnar Pers. 502 s. Pappband. Rikligt illustrerad. Anteckningar på försättsbladet. Mycket gott
skick. Pleijel, Agneta: Våra äldsta folkböcker. Gleerups, 1967. 200 s. Häftad. Recensionsstämpel.
Gott skick. Rääf, Leonard Fredrik: Svenska skrock och signerier. Almqvist & Wiksell, 1957. 445 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Rasmusson, Olof: Blann Stuegubba å Gårafolk. Bokförlaget Norden, 1925. Illustrerad av Tage
Hansson. 167 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Något fläckig. Rehnberg, Mats: Känner Du landet. Sörmland i närbild. Utgiven av Prins Wilhelm. Wahlström
& Widstrand, 1950. 155 s. Halvfranskt band. Anteckningar på försättsbladet. Ryggen sliten.
Rikligt illustrerad. Reinius, Gunnar: Bilder från barndomen. Prisma, 1986. opaginerad. Cartonnageband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Svartvita foton. Reinius, Gunnar: Utflykt i bilder. Från sekelskiftets Sverige. LTs förlag, 1976. 114 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Fotoillustrerad. Renting, Arnold (red.): Människan, kulturlandskapet och framtiden. Bibliografi - Konferenser 5.
Kungl. Viterhets Historie och Antikvitets Akademien, 1980. 146 s. Häftad. Mycket gott skick. Rönnbäck, Oscar: Den gamla gården. Ur Svinninge gårds historia. Stockholm, 1957. 210 s.
Halvfranskt band. Illustrerad. Mycket gott skick. Övre guldsnitt. Rudström, Lennart: Sörgårds-bilder - idyll och verklighet. Albert Bonniers förlag, 1978.
Illustrerad av Brita Ellström och Ingeborg Uddén. 40 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Inlagan fin.
Bandet något nött. Ruhnbro, Rune: Hembygdsminnen - 24 författare berättar. Wiken, 1984. 375 s. Pappband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Ruhnbro/Rydén, Rune/Josef: Alla våra hembygder. Carlsson och Jönsson Bokförlag, 1983.
122 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Russwurm/Blees, Karl/Jakob: En svensk folkspillra. Gammal-svenskbyborna. E. Wessmans
bokförlag, 1925. 79 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Fotoillustrerad. Gott skick. Rydeman, Stig: BÄNKSTRIDEN I NÄSHULTS KYRKA. En märklig 1700-talsprocess.. Stig
Rydeman Förlag, Linköping, 1980. 30 s. Häftad. Illustrerad. Liten skada på bakre pärmen, annars i
gott skick. Sahlberg, Gardar: Levande bilder från ett svunnet Sverige. Bonniers, 1966. 120 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Stämpel på eftersättsbladet. Sahlgren, Nils: Äldre svenska spannmålsmått. En metrologisk studie. Nordiska Museets
förlag, 1968. 208 s. Häftad. Ouppsprättad. Utvikbara kartor/planscher. Illustrerad. Häftesomslaget
något slitet. Saxon, John Lindström: FRÅN SJÄLVHUSHÅLLETS LYCKLIGA DAGAR. Arbetet i en bondgård i
Närke 1 Januari - 31 December på 1850-60-talen.. Saxon & Lindströms Förlags AB, (utan
årtal). 191 s. Häftad. Illustrerad. Understrykningar i texten. Bandet är något nött i kanterna och
delvis med mindre lagningar. Saxon, John Lindström: SKOMAKARN, SKRÄDDARN OCH SMEN. Sockenhantverkare i gamla
tiders Närke.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1934. 218 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något
nött. Inlagan har delvis släppt i ryggen. Schön, Ebbe: Folktro om ödet och lyckan. Natur och kultur, 2002. 161 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick. Silfverstolpe, Gunnar Mascoll: Helgsmål. Viktor Pettersons bokindustriaktiebolag, 1924. 86 s.
Pappband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Sjöberg, Sven: Sverige för hundra år sedan Vi arbetar tillsammans. Samlad undervisning
jämte arbetsuppgifter.. AVCarlsons, 1963. 95 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Förläggarstämpel
på titelbladet. Söderbäck, Per: Skrock, sed och sägen i en Smålandssocken. Wahlström & Widstrand,
1921. 151 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Bandet något blekt. Bandet något nött i
kanterna. Söderblom, Staffan: Folkliv. Ett reportage. Norstedts förlag, 1989. 237 s. Dekorerat pappband.
Mycket gott skick. Sörenson, Ulf: Resan till sevärdheten. Svenska Turistföreningens Förlag, 1989. 175 s.
Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Stolpe, Birger: Anlag till Örsprång Besvär och anfäktelse i folkmun. Liber Förlag, 1982. 223 s.
Inbunden. Illustrerad. Gott skick. Ström-Billing, Inger: Ungkarlshotell. Föreningen Söderhem, enskild filantropi och allmän
socialvård 1900-1986. Stockholmsmonografier utgivna av Stockholms stad, 1991. 183 s.
Dekorerat klotband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Stuart, Dorothy Margaret: The English Abigail. Macmillan, 1946. In English. 219 p. Clothbinding
with dustwrapper. Inscriptions on endpaper. Sporadic underlining of text in pencil. Dustwrapper
torn. Illustrated. Sundblad, Johannes: Gammaldags seder och bruk. Fahlcranz, 1917. 365 s. Häftad. Bandet
mycket slitet. Sundén - Cullberg, Ann: TOLVMILASKOGEN. Om svedjefinnarna i Skandinaviens skogar..
Förlag Boviggen, Torsby, 2001. 175 s. Häftad. Illustrerad. Nyskick. Svanström, Ivan: TORPARNA.. LTs förlag, 1981. 180 s. Cartonnageband. Illustrerad. Mycket
gott skick. Svedenborg, Hedvig: Glimtar ur stockholmskt familjeliv på 70-80 talet och stockholmskt
privatliv på 1800-talet. Albert Bonniers förlag, 1931. 285+345. 2 vol. Häftad. Bandet något slitet. Svensson, Sigfrid: Bondens år. LTs förlag, saknas. 189 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Svensson, Sigfrid: Bondens år. LTs förlag, 1978. 166 s. Pocket. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Understrykningar i texten. Svensson, Sven: Utblick från bygd III-V, VII-IX. Allmogemeditationer. Vara, 1969-73.
151+162+163+126+148+110. 6 vol. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Sylwan, Otto: Lyx och komfort. Norstedt och söners förlag, 1937. 66 s. Häftad. Bandet något
trasigt. Taikon, Katarina: Zigenerska. Wahlström & Widstrand, 1963. 171 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Tengbom, Ulf: Lille doktorn Sveriges störste tiggare. En bok om Artur Hazelius. Wahlström
& Widstrand, 1946. 171 s. Häftad. Gott skick. Theorell / Wästberg, Anita / Per: Minnets stigar En resa bland svenska kyrkogårdar. Bokförlaget
Max Ström, 2003. 535 s. Klotryggsband. Nyskick. Fotoillustrerad. Tredje tryckningen. Thomson, Arthur: Barnkvävningen en rättshistorisk studie. Gleerups, 1960. 292 s. Häftad. Gott
skick. Tillhagen, Carl-Herman: Zigenarna i Sverige. Natur och kultur/ LTs förlag, 1965. 173 s.
Dekorerat klotband. Gott skick. Tjerneld, Staffan: Det romantiska 20-talet. Norstedts förlag, 1963. 159 s. Klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Topelius, Ann-Sofi: Jättar och Troll i Sverige. Fabel, 1961. Illustrerad av Svenolov Ehrén. Häftad.
Gott skick. Topelius, Christer: Den svenska idyllen. En litterär analogi. Diakonistyrelsens bokförlag, 1961.
304 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något nött. Topelius, Christer: Marknadsliv kommers och gyckel i alla landsändar. LTs förlag, 1970. 237 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Trevelyan, George Macaulay: Engelska kulturbilder. Del I-IV. Skoglunds bokförlag, 1954.
300+330+333+281. Häftad. Rikligt illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Trevelyan, George Macaulay: Illustrated English social history Vol two The Age of Shakespear
and the Stuart Period. Longmans Green and CO, ´1951. In English. 206 p. Clothbinding with
dustwrapper. Coloured edge. Richly illustrated. Good condition. Trevelyan, George Macaulay: Illustrated English Social History Vol. Three The Eighteenth
Century. Longmans, Green and Co, 1951. In English. 209 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly
illustrated. Coloured edge. Dustwrapper slightly torn. Troels-Lund, : Dagligt liv i Norden på 1500-talet Del X Bröllopsförberedelser. Albert Bonniers
förlag, 1938. 226 s. Häftad. Ouppsprättad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Troels-Lund, : Dagligt liv i Norden på 1500-talet Del XIII Livsbelysning. Albert Bonniers förlag,
1941. 216 s. Häftad. Ouppsprättad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Troels-Lund, : Historiske fortællinger. Tider og tanker I-IV. Gyldendalske boghandel - Nordisk
forlag, 1910-1912. På norska. 4 vol. Bunden av hofbokbindare Gustaf Hedberg. Bandet något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Exlibris. Tveiten, Hallvard: Liv och leverne. Folklivet i en Skåne-socken under 1800-talet. Skånsk kultur,
1960. 129 s. Häftad. Delvis något brunfläckig. Wallensteen-Jaeger, Rut: Själens salighet och kroppens sura ben. LTs förlag, 1980. 172 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick.
Weibust, Knut: Landskap Redskap Manskap. Institutet för folklivsforskning Stockholm, 1978.
På norska. 18 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Wigström, Eva: Från Herresäten och Bondgårdar Sägner och berättelser. Gustaf Chelius,
1900. 953 s. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad.
Något gulnad. Stötta hörn. Något sliten i ryggens kant.En spricka i främre falsen.Inlagan
fin.Illustrerad. |