| Etnologi, Arbetsliv & Skrå |
|---|
|
Betongfackmannens handbok. Svenska Cementföreningen, 1944. Åttonde upplagan. 152 s.
Klotband. Gott skick. Illustrerad. Från bygge till bygge Anläggarnas liv och minnen. En studie över vattenkraftbyggandet från
1940-talet till 1970-talet.. Kulturvårdskommittén Vattenfall, 1994. 183 s. Cartonnageband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Kontor och Handel i Stockholm Minnesskrift.. Kontors - och Handelsanställdas förening i
Stockholm, 1937. 268 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Illustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Exlibris. Murmestare embetet i Stockholm 496:e Arbetsåret.. 1982. 49 s. Häftad. Häftesomslaget något
trasigt. Illustrerad. Murmestare Embetet i Stockholm 500 år. Stockholms medeltidsmuseum, 1987. 64 s. Häftad.
Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad. Alexanderson, Eva: Sparkplats för jungfrun Ett socialmänskligt collage. Carlsson Bokförlag,
1992. 192 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Alm, Henrik: Murgesällerna i Stockholm. AB Arbetarnes Tryckeri, 1944. 143 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Bergström, Carin: Hand och penna Sju essäer om yrken på 1700-talet. Atlantis Förlag, 1996.
284 s. Dekorerat klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint
exemplar. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Namnteckning på skyddsomslaget. Björklund, Anders: Hamnens arbetare En etnoligisk undersökning av stuveriarbetet i
Göteborg.. Nordiska Museets förlag, 1984. 210 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin.
Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Björklund, Anders: Sjöfartsyrken i hamnstaden Gävle.. 1973. 142 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Broby-Johansen, R.: Människor i arbete 100 arbetsbilder från forntid till nutid.. Tidens förlag,
1975. 80 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Brunius, Thor: Svenska byggnadsindustriförbundet 1919-1944. Stockholm, 1944. 249 s.
Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Bursell, Barbro: Anläggarna En studie av yrkesvillkor och yrkeskultur i väg- och
vattenbyggnadsbranschen.. Nordiska Museets förlag, 1984. 239 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Erixon, Sigurd: Stockholms hamnarbetare före fackföreningsrörelsens genombrott. En
etnologisk studie. Nordisk Rotogravyr, 1949. 156 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Något nött i
kanterna. Fägerborg, Eva: Arbetsliv. En handledning i dokumentation av arbetsplatser. Nordiska Museets
förlag, 1981. 71 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Furuland, Lars: Lantarbetaren och boken Minnesanteckningar. Svenskt liv och arbete N:r 28..
Nordiska Museets förlag, 1963. 95 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Hamrin / Hofrén, Örjan / Erik: Johan Ahlbäck arbetets målare. Dalarnas museum /
Dalademokraten, 1979. 126 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Heckscher, Eli F: Svenskt arbete och liv Från medeltiden till nutid. Bonniers, 1980. 388 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Sparsamt illustrerad. Hedborg, Tage: I sågverksrörelsens tjänst. Nordiska Museets förlag, 1974. 252 s. Pocket.
Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Isacson, Maths (red.): Verkstadsarbete under 1900-talet:Hedemora Verkstäder före 1950.
Arkiv, 1987. 456 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Dedikation, handskriven. Järbe, Bengt: Arbetsliv i Stockholm. Mästare och gesäller på 1600-talet. Tidens förlag, 1980.
318 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något fläckat. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Lindblom, Andreas: Arbetaren i helg och söcken l-ll Kulturhistoriska studier. l : Hus och hem ll
:Vardag och fest. Tidens förlag, 1943-44. 285+374. 2 vol. Halvlinneband. Ryggen något sliten.
Färgat övre snitt. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Hörnen något brutna.
Gulddekorerade pärmar. Melander, E. (utg): I arbetströja och med vandringsstav.. Norstedt och söners förlag, 1917.
Originalupplaga. 258 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet.
Datering på fösättsbladet. Melander, E. (utg): I arbetströja och med vandringsstav.. Norstedt och söners förlag, 1921.
Fjärde upplagan. 255 s. Dekorerat pappband. Bandet slitet. Inlagan fin. Färgat övre snitt.
Fotoillustrerad. Främre häftesomlaget medbundet. Nerman, Ture: Stockholms rörarbetare 1889 - 1939. Stockholm, 1939. 228 s. Halvfranskt band.
Marmorerade pärmar. Upphöjda bind. Guldornerad rygg. Fotoillustrerad. Nordlinder, Gunnar: Strömmingsfiskare i Lövsele. Om fisket i en Västerbottensby från
sekelskiftet till idag.. Liber Förlag, 1977. 78 s. Pappband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin.
Fotoillustrerad. Olls, Bert: Bland smeder och gamla bruk. Ekerlids, 1996. 79 s. Cartonnageband. Bandet något
nött i kanterna. Illustrerad. Illustrerad av författaren. Petri, Bengt: Maskinen och människan Några synpunkter på ett abetsledarproblem.Föredrag
vid Grafiska Institutets avslutning 20 maj 1949. Grafiskt Forum, 1949. 15 s. Häftad. Något blekt.
Marmorerade pärmar. Exlibris. Häfte. Rehnberg, Mats: Hejarn borrar, släggan slår ! Svensk folkdiktning kring arbetslivet. Ordfronts
förlag, 1980. 123 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Rehnberg, Mats: Kommunalarbetarminnen Svenskt liv och arbetea N:r 23. Nordiska Museets
förlag, 1958. 263 s. Häftad. Ryggen något gulnad. Häftesomslaget något fläckigt. Häftesomslaget
något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Rehnberg, Mats: Sågverksminnen Svenskt liv och arbete N:r 2.. Nordiska Museets förlag, 1948.
227 s. Häftad. Gulnad. Fotoillustrerad. Bandet något skevt. Rehnberg, Mats: Verkstadsminnen Svenst liv och arbete N:r 19.. Nordiska Museets förlag,
1953. 243 s. Häftad. Något gulnad. Fotoillustrerad. Namnteckning på häftesomslag. Rollof, Yngve: Från ålakusten till Kap Horn. Winjetryckeriet, Tollarp, 1982. 69 s. Häftad. Gott
skick. Fotoillustrerad. Rosander, Göran: Herrarbete Dalfolkets säsongvisaarbetsvandringar i jämförande belysning..
AB Lundequistska Bokhandeln, Uppsal, 1967. 441 s. Häftad med pappersomslag. Något nött i
kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Saxon, John Lindström: I handelsbod på 1870-talet. Saxon & Lindströms Förlags AB,
1932. 190 s. Häftad. Bandet något slitet. Fotoillustrerad. Schoultz, Gösta von (red. ): Svenska skråsigill K. G. Cedergrens efterlämnade anteckningar..
Stockholm, 1944. 64 sid. + 247 sigill. Häftad. Häftesomslaget slitet. Inlagan fin. Namnteckning på
titelbladet. Något gulnad i kanterna. Sjödin, Stig: Rumpan har gått Flottning i Lilla Luleälv 1957 och 1974. Fyra Förläggare,
Helsingborg, 1977. opgainerad. Cartonnageband. Bandet något nött i kanterna. Inlagan fin.
Fotoillustrerad. Skogsberg, Lennart: Gefiga Schambranger Året med plåtslagarna och de hundra med facket.
Bleck-och plåtslagareförbundet, 1993. 314 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad.
Recensionsstämpel. Söderlund, Ernst ( utg ): Hantverkarna l-ll l : Medeltid och äldre vasatid ll : Stormaktstiden,
frihetstiden och gustavianska tiden.. Tidens förlag, 1947, 1949. 259+493. 2 vol. Halvlinneband.
Färgat övre snitt. Ryggen något sliten. Något nött i kanterna. Gulddekorerad pärm Solid, Helmer: Kvarnarbetarminnen Skildring av arbetet vid olika kvarnar 1916-1969. Nordiska
Museets förlag, 1986. 254 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Wentz, Hilmer: Klockaren i helg och söcken från medeltid till nutid. Walter Ekstrands Bokförlag,
1980. 324 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. |