| Etnologi, Dialekter & Ortnamn |
|---|
|
Arkiv för Nordisk filologi Nittonde bandet. Häfte 1. Gleerup, 1906. 112 s. Pappband. Gott skick.
Namn och bygd Årgång 2 1914 Häfte 1-5 Tidskrift för nordisk ortnamnsforskning. A.-B.
Akademiska Bokhandeln. Uppsala, 1914. 240 s. Häftad. Bandet mycket slitet. Namnteckning på
häftesomslag. Ryggen lös. Ryggen helt teipad med titel och författarnamn skrivet med svart
spritpenna.Någon sida fattas på slutet. Namn och Bygd tidskrift för nordisk ortsnamnsforskning Årgång 75. Almqvist & Wiksell,
1987. 245 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Nordiska namn Festskrift till Lennart Moberg 13 dec 1974. Lundequistska bokhandeln,
Uppsala, 1974. 331 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Ortnamnen i Göteborgs och Bohus län I. Ortnamnen i Sävedals härad. Inst. för ortnamns- och
dialektforskning vid Göteborgs Högskola, 1923. 367 s. Klotband. Anteckningar. Ryggen något
blekt. Utvikbara kartor/planscher. Ortnamnen i Göteborgs och Bohus län III. Ortnamnen i Askims härad och Mölndals stad. Inst.
för ortnamns- och dialektforskning vid Göteborgs Högskola, 1932. 346 s. Klotband. Anteckningar.
Ryggen något blekt. Utvikbara kartor/planscher. Ortnamnen i Göteborgs och Bohus län IV Ortnamnen i V. Hisings härad. Inst. för ortnamns-
och dialektforskning vid Göteborgs Högskola, 1936. 178 s. Klotband. Anteckningar. Ryggen något
blekt. Utvikbara kartor/planscher. Ortnamnen i Göteborgs och Bohus län VIII Orusts västra härad. Institutet för ortnamn-och
dialektforskning i Göteborg, 1963. 425 s. Klotband. Enstaka anteckningar i blyerts. Anteckningar på
försättsbladet. Ortsnamnen i Göteborgs och Bhus län IV Hisings härad. Inst ortsnamns-och dialektforskning
Göteborgs Högskola, 1936. 178 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Ortsnamnen i Göteborgs och Bohus län V Inlands S härad jämte Kungälvs och Marsstrands
städer. Inst ortsnamns- och dialektforskning Göteborgs Högskola, 1939. 300 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Ortsnamnen i Göteborgs och Bohus län X Inlands Torpe härad. Inst. För ortsnamns- och
dialektforskning Göteborgs högskola, 1942. 169 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Ortsnamnssällskapets i Uppsala årsskrift 1982. Uppsala, 1972. 79 s. Häftad. Gott skick. Saga och sed Kungl.Gustav Adolfs Akademiens årsbok 1983. Almqvist & Wiksell, 1984.
234 s. Häftad. Anteckningar på häftesomslaget. Svenska landsmål och svenskt folkliv. Norstedt och söners förlag, 1970. 71 s. Pappband.
Exlibris. Gott skick. Svenska Landsmål och Svenskt Folkliv 1981 Årgång 104. AB Lundequistska Bokhansdeln,
Uppsala, 1981. 125 s. Häftad. Gott skick. Svenska landsmål och svenskt folkliv 1983 Årgång 106. AB Lundequistska Bokhandeln,
Uppsala, 1983. 253 s. Häftad. Gott skick. Svenska landsmål och svenskt folkliv 1985 Årgång 108. Dialekt-och folkminnesarkivet,
Uppsala, 1985. 192 s. Häftad. Gott skick. Abrahamson, Erik: Västsvenska dialektord, 1-2. Särtryck ur Meijerbergs arkiv för Svensk
ordforskning. Del 5 och 7. Elanders Boktryckeri AB, Göteborg, 1943, 1947. sidorna 89-98 / 73-87. 2
vol. Häftad. Gott skick. Handskriven dedikation till Lektor Gunnar Drougge Alvegren, Lars: r-genetiv och are-komposition. Uppsala, 1958. 221 s. Häftad. Ouppsprättad.
Bergman, Gösta: Svenska provinsialismer. Prisma, 1971. 92 s. Häftad. Gott skick. Drougge, Gunnar: Ortsnamnen i Göteborgs och Bohus Län XVII Ortsnamnen i Sörbygdens
härad. Inst. för ortsnamns- o dialektforskn i Gbg, 1969. 304 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Ekenvall, Verner: De svenska ortsnamnen på Hester. Kungl. Gustav Adolfe Akademien, 1942.
208 s. Häftad. Ouppsprättad. Forner, Lars: De svenska spannmålsmåtten. En ordhistorisk och dialektgeografisk
undersökning. Almqvist & Wiksell, 1945. 235 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Franzén, Gösta: Vikbolandets by-och gårdsnamn. AB Thule, 1937. 249 s. Häftad. Bandet något
nött i kanterna. Enstaka anteckningar i blyerts. Fredriksson, Ingvar: Svenska personnamnsstudier. Almqvist & Wiksell, 1961. Häftad. Hellbom, Algot: Äldre källor till Medelpads bygdemål. Dialekt- och ortnamnarkivet i Umeå,
1981. 144 s. Häftad. Gott skick. Henning, Sam.: Ericus Nicolais gerson-översättningar. Uppsala, 1927. 201 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Hesselman, Bengt: Västnordiska studier I Om brytningen II En nordisk och västgermansk
slutljudsregel. K. Humanistiska Vetenskaps-Samfundet i Uppsala, 1913. 87+72. Klotband.
Anteckningar på försättsbladet. Enstaka anteckningar i blyerts. Gott skick. Holmbäck / Wessén, Åke / Elias: Svenska Landskapslagar andra serien : Dalalagen och
Västmannalage tolkade och förklarade för nutidens svenskar. Hugo Gebers förlag, 1936. 113 +
181. Klotband. En fläck på försättsbladet. Gott skick. Janzén, Assar: Vokalassimilationer och yngre U-omljud i bohuslänska dialekter ; Bohuslänska
studier tillägnade Oscar von Sydow. ; Namn och bygd 1935 häfte I.; Studier över substantivet i
Bohuslänskan .. Göteborgs Kungl. Vetenskaps- och vitterhets-samhälles handlingar, 1933.
90+21+41+319. Privatband. Anteckningar. Gott skick. Kallstenius, Gottfrid: Värmländska Bärgslagsmålets Ljudlära. Akademisk avhandling. Norstedt
och söners förlag, 1902. 216 s. Senare klotband. Mycket fint exemplar. Innehåller utvikbar,
kolorerad karta över Färnebo Härad samt stor utvikbar tabell. Ryggen med förgylld titeltext. G.
Drougges namnteckning på titelbladet Ljunggren, K.G (red): Festskrift till Jöran Sahlgren. 19 8/4 44. Gleerups, 1944. 530 s. Häftad.
Gott skick. Porträttfrontespiece Pipping, Hugo ( red. ): Studier i Nordisk filologi. Nittonde bandet. 1929. 148 s. Häftad. Bandet
slitet. Pipping, Hugo ( red. ): Studier i Nordisk filologi.Tionde bandet.. 1919. 155 s. Häftad. Bandet
slitet. Namnteckning på häftesomslag. Namnteckning på smutstitelbladet. Smedberg, Alfred: Några tankar rörande Svenska Allmogespråkets ordförråd. 1992. 28 s.
Häftad. |