| Etnologi, "Jul" |
|---|
|
Alla Julens Sånger. Info Books AB, Stockholm, 1989. 68 s. Cartonnageband. Mycket gott skick.
Illustrerad. Bibeltrogna vänners JULKALENDER 1947. Trettioandra årgången. Med bidrag av flera
författare.. Bibeltrogna Vänners Förlag, 1947. 160 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick.
De Gamlas Jul. En Julhälsning i ord och bild. Örebro Missionsförenings Förlag, Örebro, 1940.
48 s. Gott skick. Häftad, sparsamt illustrerad tidning med religiösa texter En bok om julen - en litterär antologi av Christer Topelius. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse,
1960. Andra upplagan. 212 s. Dekorerat linneband. En fläck på pärmen. I övrigt ett fräscht
exemplar. Julkarameller. Landia AB, u å. 32 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Undertecknad
julhälsning Julkvällen och andra midvinterberättelser Noveller,sagor och romanavsnitt, dikter och tankar
kring midvinterveckor för länge sedan. Semic, 2000. 194 s. Cartonnageband. Gott skick. Visor i juletid. Bra Böcker, 1990. Illustrerad av Löfgren Ulf. 87 s. Pappband. Mycket gott skick.
Illustrerad. Brottenberg-Bergström, Alexandra: Tomtevers och julklappsrim. Landivision AB, Linköping,
1995. 52 s. Häftad. Gott skick.
Ehrensvärd, Ulla (red.): Den svenska Tomten. Svenska Turistföreningens Förlag, 260. 165 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Ekelöf, Gunnar: Jular i förskingringen. Sällskapet Bokvännerna, 1987. 20 s. Klammerhäftad.
Mycket gott skick. Fillmore, Stanley (ed.): The Pageantry of Christmas. (The Life Book of Christmas. Volume two).
Time Inc, 1963. In English. Clothbinding. Good condition. Inscription on half-title. Göransson-Ljungman, Kjerstin: Jular jag minns Julminnen berättade av tjugotvå författare
under redaktion av Kjerstin Göransson-Ljungman. J.A. Lindblads förlag, Uppsala, 1955. 151 s.
Klotryggsband. Gott skick. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag medbundet. Gullers, K. W.: Jul.. Norstedt och söners förlag, 1957. 45 s. Pappband. Fotoillustrerad. Gott
skick. Ex libris: David Danielson Hillier, Malcolm: Julen: Pynt, presenter och godsaker. Forum, 1992. 120 s. Cartonnageband.
Gott skick. Rikligt illustrerad.
Jensen, Johannes V.: I urskogen. Ett kapitel ur Kungens fall. Julhälsning 1944 från Forum.
Forum, 1944. 15 s. Häftad. Numrerad 98/300. Blyertsanteckningar på bakre pärmen annars i gott
skick Kyhlberg, Gustaf: EN BOK OM JULEN.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1934. 206 s.
Klotband. Mycket gott skick. Privatbundet klotband, hos "Tage Nilsson, Bokbindare, Brötjemark".
Laurin, Carl G: Julbrev. Norstedt och söners förlag, 1946. 75 s. Häftad. Gott skick. Lindgren, Astrid: Jul i stallet. Rabén & Sjögren, 1978. Andra upplagan. Illustrerad av
Harald Wiberg. 30 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Ljungberg, Helge: Våra högtider. Lars Hökerbergs bokförlag, 1948. Illustrerad av Björn Jonson.
125 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Färgat övre snitt. Lundh, Gunnar: Julotta. LTs förlag, 1956. Andra upplagan. Illustrerad av Anders Frostenson.
Pappband. Något nött i kanterna. Melander, E. (utg): GOD JUL. LÄSNING I HELG OCH SÖCKEN.. J.A. Lindblads, Uppsala, 1921.
140 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Münch, Ingrid (red.): Den stora julboken. De bästa idéerna. Bonniers, 1995. 95 s.
Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Utvikbara kartor/planscher. Neumüller, Anders: God Jul Svenska jultraditioner på helgkort från förr. Bonniers, 1980. 93 s.
Gott skick. Klotband utan pappersomslag. Nilsson, Martin P:n: Årets folkliga fester. Hugo Gebers förlag, 1915. 328 s. Halvklotband.
Illustrerad. Stänksnitt. Bandet något nött. Ex Libris och namnteckning: Knut Stenring Olsson, Marianne: Julen för 100 år sedan. Små stycken om julbak och julpynt, lusse och
julspöke, utklädsel och kalas. Bilder och berättelser ur Nordiska Museets samlingar om det
svenska julfirandet vid 1800-talets mitt. tre tryckare, Göteborg, 1964. 142 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Phraner Warren, Mary: Julens land. Gravyrer och teckningar från 1800-talet. EFS förlaget, 1979.
116 s. Klotband. Gott skick. Bandet något slitet.
Rehnberg, Mats: Svensk jul. Wahlström & Widstrand, 1957. 47 s. Inbunden. Illustrerad.
Gott skick.
Sundvall, Viveca Lärn: Niklas Nilssons julafton. Rabén & Sjögren, 1996. 28 s.
Cartonnageband. Gott skick. Swahn, Jan-Öjvind: Snöbollar. Bonniers, 1967. 128 s. Klotband med skyddsomslag.
Illustrerad. Gott skick. Tardini, Ellis: Det godaste till jul och fest. Bra Böcker, 1979. 145 s. Cartonnageband.
Namnteckning på försättsbladet. Bandet något blekt. Annars ett fint exemplar. Tillhagen, Carl-Herman: Glada juledagar. Tre tryckare, 1965. 164 s. Inbunden.
Skyddsomslaget något slitet. I övrigt ett fräscht exemplar. Vahlberg, Anita (red.): Stora julboken. ICA bokförlag, 1978. Originalupplaga. 224 s.
Cartonnageband. Gott skick. Wadensjö, Bengt: Julotta. Natur och kultur, 1996. 76 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Warringer Forsberg, Gunnel: God Jul med Jenny Nyström. Forum, 1996. 72 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket gott skick. |