| Filosofi, Allmän |
|---|
|
Arguments 4e année No 19.. 1960. In French. 64 p. Wrappered. Att Mänskliggöra Tillvaron. Festskrift till Anne-Marie Thunberg.. Nya Doxa, 1993. 186 s.
Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Berömda filosofer XVII-XIX. Ralph Waldo Emerson "Livsvägar"/H. Taine "Konstens
filosofi"/Voltaire "Filosofiska romaner".. Björck & Börjesson, Stockholm, 1920, 1921, 1922.
158+86+296. Halvfranskt band. Ryggen något blekt. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Marmorerat snitt. Berömda filosofer XXVII-XXX. Ur Goethes tankevärld/Francis Bacon "Essäer"/H. Taine
"Konstens filosofi II"/Aristoteles "Om själen".. Björck & Börjesson, Stockholm, 1924, 1925.
180+ 205+90+161. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Current British Thought, No 1. Nicholas Kaye, 1947. In English. 460 p. Clothbinding. Good
condition. Filosofi och specialvetenskap - en samling uppsatser utgivna med anledning av föreningens
femtioåriga tillvaro. 1985. 148 s. Häftad. Gott skick. Immanuel Kant Ein Lebensbild nach Darstellungen der Zeitgenossen Borowski, Jachmann,
Wasianski. Halle a. S. Hugo Peter, 1907. Second edition. In German. 407 p. Decorated cloth
binding. Good condition. Coloured edge. Patterned endpaper. Page torn. Studier i människokunskap tillägnade John Landquist. Gleerups, 1946. På svenska/tyska. 383
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. The Review of Metaphysics A Philosophical Quarterly. Vol. XLIV. No 3. 1991. In English.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Good condition. Verser och vetande. En vänbok till Hans Ruin.. Gleerups, 1951. 227 s. Häftad. Gott skick.
Ouppsprättad. Aall, Anathon: Filosofiens historie I oldtiden og mellemalderen.. H. Aschehoug & Co (W.
Nygaard), 1923. På norska. 407 s. Halvklotband. Något nött i kanterna. Gott skick. Mönstrade
för/eftersättsblad. Med utvikbar plansch. Åberg, Thorsten: Livsåskådningar under medverkan av Erik Hammarkvist och Harry Hermerén.
Liber Förlag, 1952. 188 s. Pocket. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Ahlberg, Alf: Augustinus - den första moderna människan. J.A. Lindblads förlag, 1952. 227 s.
Inbunden. Gott skick. Ahlberg, Alf: Filosofiens historia Från den äldsta grekiska antiken till våra dagar. Natur och
kultur, 1952. Fjärde upplagan. 719 s. Klotband. Exlibris. Namnteckning på försättsbladet. Ryggen
något blekt. Understrykningar i texten med blyerts. Ahlberg, Alf: Filosofiens historia. Från den äldsta grekiska antiken till våra dagar.. Natur och
kultur, 1946. Tredje upplagan. 771 s. Halvklotband. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Färgat övre snitt. Ahlberg, Alf: Minnen och meditationer. Natur och kultur, 1942. 207 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Exlibris. Annars ett fint exemplar. Ahlberg, Alf: Minnen och meditationer. Natur och kultur, 1942. 207 s. Häftad. Ryggen lagad.
Gott skick. Ahlberg, Alf: Tankelivets frigörelse. Kooperativa förbundets bokförlag, 1934. 189 s. Häftad.
Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget löst. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Ahlberg, Alf: Tankelivets frigörelse. Kooperativa förbundets bokförlag, 1936. Fjärde upplagan.
189 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Enstaka anteckningar i blyerts. Delvis
ouppsprättad. Fotoillustrerad. Allen, Gay Wilson: William James. University of Minnesota Press, 1970. In English. 48 p.
Wrappered. Good condition. Almquist, Sigfrid: VÅRT TANKELIF. Till den tänkande allmänhetens och Läroverkens tjänst..
Norstedt och söners förlag, 1906. 98 s. Klotband. Gott skick. Alvesson / Sköldberg, Mats / Kaj: Tolkning och reflektion Vetenskapsfilosofi och kvalitativ
metod.. Studentlitteratur, 1994. 402 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Namnteckning
på titelbladet. Argullol, Rafael: Det utmattade Västerlandet. Nya Doxa, 1993. 96 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Aspelin, Gunnar: Bertrand Russell - Tre studier. Natur och kultur, 1950. 46 s. Klotryggsband.
Gott skick. Aspelin, Gunnar: Lärobok i filosofiens historia.. Almqvist & Wiksell, 1958. 127 s.
Klotryggsband. Aspelin, Gunnar: Lärobok i logik. Almqvist & Wiksell, 1955. 74 s. Häftad. Häftesomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Aspelin, Gunnar: Tankens vägar, del 2 En översikt av filosofiens utveckling. Nya Doxa, 1993.
350 s. Häftad. Gott skick. Bacon, Francis: Essays or Councels Civil and Moral Lord Verulam, viscount St. Albans. The
Macmillan company, New York, 1916. In English. 318 p. Decorated cloth binding. Slightly rubbed
on the edges. Else very fine. Barth, Heinrich: Das Sein in der Zeit. JCB Mohr, Tübingen, 1933. In German. 29 p. Wrappered.
Unopened. Wrapper slightly rubbed. Barzun, Jacques: Intellektets villkor Om ett västerländskt dilemma. Albert Bonniers förlag,
1959. 226 s. Häftad. Gott skick. Benda, Julien: Kant. Albert Bonniers förlag, 1952. 196 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning på
titelbladet. Berkeley, George: Valda skrifter. Natur och kultur, 1990. 292 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Berman, Marshall: Marxistiska äventyr. Daidalos, 2002. 245 s. Häftad. Gott skick. Black, Max: Critical Thinking An Introduction to Logic and Scientific Method. Prentice-Hall, 1946.
In English. 400 p. Clothbinding. Good condition. Bochenski, J.M: Vägar till filosofien. Natur och kultur, 1963. 120 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Boman, Lars: Criticism and Construction, in the Philosophy of the American New Realism.
Almqvist & Wiksell, 1955. 195 s. Häftad. Något nött i kanterna. Ett ark lossat i bindningen.
Ouppsprättad. Med dedikation. Boström, Christopher Jacob: Om religion, vishet och dygd. Björck & Börjesson,
Stockholm, 1943. 68 s. Häftad. Bourdieu, Pierre: Moteld Texter mot nyliberalismens utbredning. Brutus Östlings Bokförlag
Symposion, 1999. 144 s. Häftad. Mycket gott skick. Pristeip på bakre häftesomslaget. Brodén, Torsten: Exakt och approximativt. Albert Bonniers förlag, 1927. 16 s. Häftad.
Häftesomslaget något trasigt. Brunner, Constantin: Briefe I-II. Lidor Printing Press, Tel Aviv, 1964. In German. 240+240. 2 vol.
Bound. Good condition. Buchman, Frank N.D: Omskapa världen. Aktiebolaget Skoglunds bokförlag, 1955. 311 s.
Häftad. Ouppsprättad. Bürgel, Bruno H: Die Weltanschauung des Modernen Menschen. 1932. In German. 214 p.
Clothbinding. Good condition. Gothic types. Burtt, Edwin A.: The English Philosophers from Bacon to Mill. Random House, Inc., 1939. In
English. 1041 p. Decorated cloth binding. Spine/back-strip faded. Slightly rubbed. Coloured upper
edge. Inscription on the inside of the cover. Caratini, Roger: La Philosophie, II - Thčmes. Seghers, 1984. In French. 359 p. Wrappered.
Inscription on the inside of the cover. Good condition. Carrel, Alexis: Den okända människan. Albert Bonniers förlag, 1936. 335 s. Häftad.
Namnteckning på försättsbladet. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Annars ett fint
exemplar. Chardonne, Jacques: Kärlek och mer än kärlek. Natur och kultur, 1958. 162 s. Häftad. Gott
skick. Chesterton, G.K. (Gilbert Keith): Fritænkeri og Rettroenhed. Frimodt, 1943. På norska. 239 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Ouppsprättad. Christensen, Johnny: Aristoteles. Munksgaard, 1963. På danska. 70 s. Häftad med
pappersomslag. Gott skick. Christensen, Severin: Ett kungarike för en livsåskådning Till belysning av det kategoriska
imperativet. Natur och kultur, 1926. 153 s. Inbunden. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Coblentz, Stanton A: Demons, Witch Doctors and Modern Man. Thomas Yoseloff, 1965. In
English. 485 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly torn. Cohen-Solal, Annie: Sartre - ett liv. Albert Bonniers förlag, 1987. 637 s. Pappband med
skyddsomslag. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Coudenhove-Kalergi, R.N: Los vom materialismus!. Paneuropa verlag, 1931. In German. 234
p. Clothbinding. Sporadic inscriptions in pencil. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Dahlbeck, Eva: På kärlekens villkor. En vandring i laglöst land.. Sellin, 1996. 219 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Descartes, René (Renatus Cartesius): Om metoden att rätt bruka sitt förstånd och utforska
sanningen i vetenskaperna. Björck & Börjesson, Stockholm, 1918. 81 s. Häftad. Något nött i
kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Dičs, Auguste: Platon. E. Flammarion, 1930. In French. 221 p. Half-linen binding. Inscription on
titlepage. Good condition. Dumrath, O.H: SPINOZA. De största märkesmännen VIII.. Hugo Gebers förlag, 1908. 64 s.
Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Durant, Will: Store tænkere. Deres liv og meninger. Jespersen og Pios forlag, 1932. På
danska. Översatt av Krista og Jørgen Jørgensen. 455 s. Halvfranskt band. Gott skick. Ryggen
något blekt. Exlibris. Eddington, A.S: Den materiella världens väsende. Albert Bonniers förlag, 1931. 342 s.
Marmorerat pappband. Smärre anteckningar med blyerts. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Mycket gott skick. Knut Hässlers bokbinderi, Stockholm Ehnmark, Erland: Processen mot Sokrates, och andra studier. Gleeerups/Tema, 1965. 231 s.
Pocket. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Ekeberg, Birger: Birger Wedberg. Norstedts förlag, 1946. 49 s. Häftad. Häftesomslaget slitet.
Annars ett fint exemplar. Ekerwald, Carl-Göran: Nietzsche - liv och tänkesätt. Rabén Prisma, 1994. 295 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Ekman, Rolf: Otidsenligt perspektiv.. Gleerups, 1957. 69 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Med dedikation. Fearn, Nicholas: Att tänka som en filosof. Albert Bonniers förlag, 2003. 292 s. Inbunden med
skyddsomslag. Nyskick. Recensionsstämpel. Forsman, Bror: Glatt och tvärstrimmigt Biologiska uppsatser och debattinlägg. Gebers, 1959.
170 s. Häftad. Häftesomslag fläckat. Annars ett fint exemplar. Furberg, Mats: Vision och skepsis från Thales till skeptikerna. aldus, 1969. 168 s. Pocket.
Något sliten. Gardiner, Patrick: Schopenhauer. Pelican, 1963. First edition. In English. 312 p. Paperback.
Good condition. Geijer, K.R: Huru förhåller sig Leibnitz metafysik till de första förutsättningarna för möjligheten
af praktisk filosofi? Akademisk Afhandling, som med Vidtberömda Filosofiska Fakultetens i
Upsala tillstånd till offentlig granskning framställes af. Esaias Edquists boktryckeri, Upsala, 1876.
Häftad. Häftesomslaget saknas. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Tagen ur band. Filosofie
Doktor, å mindre Gustav. Lärosalen den 13 december 1876 p.v.t.f.m Gide, André: Montaigne. Albert Bonniers förlag, 1948. 176 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning
på titelbladet. Glucksmann, André: Kokerskan och kannibalen Essayer om förhållandet mellan staten,
marxismen och koncentrationslägren. Alba idé, 1978. 228 s. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Annars ett fint exemplar. Goethe, Johann Wolfgang (von): Ur Goethes tankevärld Urval ur Goethes filosofiska skrifter.
Björck & Börjesson, Stockholm, 1924. 180 s. Häftad. Häftesomslaget något upprivet i
kanterna. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Goldthwaite, Vere (ed.): The Philosophy of Ingersoll To plow is to pray, to play is to prophesy,
and the harvest answers and fulfils. Paul Elder and Co, San Fransisco & New york, 1906. In
English. 117 p. Bound. Good condition. Hagberg, Knut: Thomas Carlyle. Romantik och puritanism i Sartor Resartus. Norstedt och
söners förlag, 1925. 356 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Namnteckning på försättsbladet.
Inlagan fin. Hallgren, Bengt: Kan det ha varit Nietzsche ?. Alba, 1990. 158 s. Cartonnageband. Hartnack, Justus: Filosofiske problemer, og filosofiske argumentationer. Gyldendal, 1956. På
norska. 231 s. Häftad. Något nött i kanterna. Gott skick. Hedenius, Ingemar: Att välja livsåskådning.. Albert Bonniers förlag, 1951. 362 s. Häftad.
Smärre anteckningar med blyerts. Häftesomslaget något slitet. Gott skick. Hedenius, Ingemar: En vän att tala med Brevväxling mellan Ingemar Hedenius och Knut
Jaensson. Brombergs, 1986. 264 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Hedenius, Ingemar: I stället för samtal. Albert Bonniers förlag, 1958. 122 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Femte-sjätte tusendet. Hedenius, Ingemar: Om dödshjälp, och andra essayer. Albert Bonniers förlag, 1964. 245 s.
Häftad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Heeger, Robert: Ideologie und Macht Eine Analyse von Antonio Gramscis Quaderni. Almqvist
& Wiksell, 1975. In German. 233 p. Wrappered. Good condition. Heidegger, Martin: Varat och tiden Del 2. Doxa, 1981. 268 s. Häftad. Häftesomslaget något
slitet. Annars ett fint exemplar. Heidegren, Carl-Göran: Johan Jakob Borelius Den siste svenske hegelianen. Symposion,
1995. 95 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Helldén, Arne: Diderot - en biografi. Atlantis Förlag, 1994. 370 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. En fläck på pärmen. Hessen, Johannes: Lehrbuch der philosophie. Zweiter band: Wertlehre. J & S Federman
Verlag München, 1948. In German. 300 p. Wrappered. Spine/backstrip slightly torn at the top.
Browned. Else fine. Hessen, Johannes: Religionsphilosophie. Zweiter band. System der Religionsphilosophie.
Hans v. Chamier, Essen und Freiburg, 1948. In German. 400 p. Wrappered. Høffding, Harald: Erindringer. Gyldendalske boghandel/Nordisk forlag, 1928. På norska. 324 s.
Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Höffe, Otfried (red.): De Stora Filosoferna. Del 1: Antiken och Medeltiden. Del 2: Nya tiden från
Bacon till Nietzsche. Forum, 1995. 312+498s. 2 vol. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Holmberg, Olle: Den främmande passageraren Resonemang om moralen. Natur och kultur,
1937. 127 s. Häftad. Gott skick. Holmberg, Olle: Inbillningens värld. Albert Bonniers förlag, 1927, 1929, 1930. 346+310+288. 3
vol. Häftad. Något nött i kanterna. Ouppsprättad. Holmberg, Olle: Inbillningens värld I-III. Albert Bonniers förlag, 1927, 1929, 1930.
346+310+284. 3 vol. Halvklotband. Gott skick. Mönstrade för/eftersättsblad. Huizinga, J: Der mensch und die kultur. Bermann-Fischer Verlag Stockholm, 1938. In German.
39 p. Wrappered. Inscription on endpaper. Slightly rubbed on the edges. Else fine. Huizinga, J: I morgondagens skugga En diagnos av vår tids kulturella onda. Fritzes, 1936. 190
s. Häftad. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Hume, David: Om det mänskliga förståndet. Björck & Börjesson, Stockholm, 1929. 328 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Janik, Allan: Närvarons dimension Essäer om Wittgenstein och språkets gränser. Carlsson
Bokförlag, 1995. 157 s. Cartonnageband. Enstaka fläckar på bandet. Gott skick. Jensen / Vestergaard, Inger / Flemming: Praxis och tröghet Om Sartres bidrag till en
samhällsförståelse. Bokförlaget Korpen, 1979. 64 s. Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint
exemplar. Joad, C.E.M: Vetenskap och livsåskådning. En orientering. Gebers, 1946. 279 s. Häftad. Gott
skick. Joly, Maurice: Dialog i dödsriket mellan Macchiavelli och Montesquieu, eller Macchaivellis
politik på 1800-talet beskriven av en samtida. Carlsson Bokförlag, 1994. 201 s. Cartonnageband.
Gott skick. Josephs, Herbert: Diderots Dialog Språk och gest. Carlsson Bokförlag, 1993. 265 s.
Cartonnageband. Stämpel på försättsbladet. Gott skick. Kant, Immanuel: Prolegomena to Any Future Metaphysics.. Hackett Publishing Co, 1988. In
English. 136 p. Wrappered. Good condition. Keijser, Gustaf Jacob: Försök till en kortfattad öfversigt af hufvudframstegen inom den
menskliga philosophiens historia I Academisk Afhandling, som med Vidtberömda Philosophiska
Facultetens i Upsala samtycke, för Philosophiska Gradens erhållande, till offentlig granskning
framställes af. W. Schultz boktryckeri, Upsala, 1868. 19 s. Häftad. Häftesomslaget saknas. Annars
ett fint exemplar. Tagen ur band. Philos. Cand. Af Östgöta nation å större Gustavianska Auditoriet
den 9 december 1868 p.v.t.f.m Keyserling, Hermann: Schopenhauer als Verbilder. Leipzig, 1910. In German. 127 p.
Linenbinding. Good condition. Gothic types. Kierkegaard, Sören: Antingen - eller Ett livsfragment. Andra delen. Nimrod, 2002. 371 s. Häftad.
Gott skick. Kierkegaard, Sören: Kierkegaard Urval och översättning av Lars Göransson. Forum, 1969. 203
s. Dekorerat skinnimitationsband. Gott skick. Kierkegaard, Sören: Opbyggelige Taler i forskjellig Aand. Gyldendalske boghandel/Nordisk
forlag, 1939. På danska. 375 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Sida trasig. Annars ett
fint exemplar. Faksimil av 1847 års utgåva. Frakturstil Kierkegaard, Sören: Opbyggelige Taler i forskjellig Aand. T.A. Reitzels Forlag, Kjøbenhavn,
1862. Andra upplagan. På danska. 364 s. Halvklotband. Namnteckning på försättsbladet. Något
nött i kanterna. En fläck på snittet. Annars ett fint exemplar. N.A. Ornells bokbinderi, Lund Kierkegaard, Sören: Skrifter i urval I. De stora diktverken. Wahlström & Widstrand, 1977.
392 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Namnetikett på försättsbladet Kierkegaard, Sören: Skrifter i urval I: De stora diktverken; II: Filosofi och teologi. Uppbyggelse
och polemik. Wahlström & Widstrand, 1954, 1957. 392+425s. 2 vol. Klotband. Gott skick.
Namnteckning på insidan av pärmen. Band 1: Främre och bakre häftesomslag medbundet,
Klisterrester på försättsbladet Kierkegaard, Sören: Skrifter i urval II: Filosofi och teologi. Uppbyggelse och polemik.
Wahlström & Widstrand, 1957. 425 s. Häftad. Anteckningar på försättsbladet. Häftesomslaget
slitet. Inlagan fin. Delvis ouppsprättad. Kierkegaard, Sören: Skrifter i urval II: Filosofi och teologi. Uppbyggelse och polemik.
Wahlström & Widstrand, 1957. 425 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i
kanterna. Namnteckning på smutstitelbladet. Kierkegaard, Sören: Søren Kierkegaards samlede værker, udgivne af A.B. Drachmann, J.L.
Heiberg og H.O. Lange VIII. Bind. En literair anmeldelse. - Opbyggelige taler i forskjellig aand.
Gyldendalske boghandels forlag (F. Hegel & søn), 1903. På danska. 421 s. Halvfranskt band.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Kinck, Hans E.: Renässansmänniskor. Historien om Nicolo Machiavelli. Wahlström &
Widstrand, 1928. 332 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet
något skevt. Kristensson, Bertil: Nietzsches etiska åskådning i dess relation till kristendomens ethos.
Svenska kyrkans diakonistyrelses bokförlag, 1940. 191 s. Klotband. Gott skick. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Kruse, Vinding: Erkendelse og vurdering Erkendelselærens og Etikkens Grundproblem. Nyt
Nordisk forlag, 1917. På danska. 562 s. Klotband. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Kruse, Vinding: Erkendelselæren og naturvidenskabens grundbegreber En historisk-kritisk
undersøgelse. Nyt Nordisk Forlag, 1916. På danska. 424 s. Klotband. Klisterlapp på insidan av
pärmen. Något nött i kanterna. Gott skick. Kurtén-Lindberg, Birgitta: Homo sum Om det mänskliga hos människan. Historiska Media,
2005. 206 s. Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Landquist, John: De filosofiska mästerveken VI. Franska upplysningstänkare. Albert Bonniers
förlag, 1943. 291 s. Häftad. Gott skick. Larsson, Hans: Hemmabyarna Världsbetraktelser i femton kapitel. Albert Bonniers förlag,
1916. 314+62. Halvfranskt band. Namnteckning på försättsbladet. En fläck på pärmen. Annars ett
fint exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Larsson, Hans: Hemmabyarna Världsbetraktelser i femton kapitel. Doxa, 1979. 275 s. Häftad.
Gott skick. Larsson, Hans: Hemmabyarna Världsbetraktelser i femton kapitel. Doxa, 1979. 275 s. Häftad.
Mycket gott skick. Larsson, Hans: Skrifter Reflexioner för dagen/Filosofien och politiken. Albert Bonniers förlag,
1921, 1922. 241+189. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mönstrade
för/eftersättsblad. Larsson, Hans: Skrifter Idéerna i Stabberup/Per Ståstdräng. Albert Bonniers förlag, 1925.
254+228. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mönstrade
för/eftersättsblad. Titelsida saknas Larsson, Hans: Skrifter Hemmabyarna. Världsbetraktelser i femton kapitel. Albert Bonniers
förlag, 1922. Fjärde upplagan. 275 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Mönstrade för/eftersättsblad. Larsson, Hans: Studier och meditationer. Gleerups, 1904. Andra upplagan. 160 s. Inbunden.
Namnteckning på titelbladet. Något fläckig. Sida lagad. Annars ett fint exemplar. Mönstrade för- och
eftersättsblad Lecourt, Dominique: Une crise et son enjeu (Essai sur la position de Lénine en philosophie).
Francois Maspero, Paris, 1973. In French. 142 p. Wrappered. Good condition. Lewenhaupt, Caroline (utg): LEFNADSVISHET. Strödda tankar och utdrag. Andra samlingen..
Wahlström & Widstrand, 1920. Fjärde upplagan. 239 s. Samtida klotband. Gott skick. Liedman, Sven-Eric: Motsatsernas spel Friedrich Engels filosofi och 1800-talets vetenskap. Bo
Cavefors, 1977. Originalupplaga. 373+353. 2 vol. Häftad. Häftesomslaget något slitet.
Ouppsprättad. Liedman, Sven-Eric: Tankens lätthet, tingens tyngd. Albert Bonniers förlag, 2004. 214 s.
Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Liljeblad, Ragnar: Klarhet i dunkel Funderingar över filosofi och fysik. Natur och kultur, 1965.
Andra upplagan. 101 s. Häftad. Anteckningar. Gott skick. Lind, Lis: Søren Kierkegaard själv Psykoanalytiska läsningar. Carlsson Bokförlag, 2000. 203 s.
Häftad. Mycket gott skick. Lindqvist, Natan: Språkliga konsekvenser av Fichtes "Jag". Språk och stil, 1920. 10 s. Häftad.
Något nött i kanterna. Gott skick. Med dedikation. Ljunghoff, Johannes: Christopher Jacob Boström, Sveriges Platon. Sveriges kristliga
studentrörelses förlag, Uppsala, 1916. 123+ 167+143+133+172+146. Klotband. Ryggen något
blekt. Enstaka fläckar på bandet. Annars ett mycket fint exemplar. Marc-Wogau, Konrad: Filosofin genom tiderna. Strömningar och problemställningar genom
filosofins historia i tänkarnas egna texter. Bonniers, 1981-83. 462+421+347+399+339s. 5 vol.
Inbunden med skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget fläckat och nött. Mauriac, Francois: Pascal. Albert Bonniers förlag, 1947. 178 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Ouppsprättad. Maurois, André: Voltaire. Albert Bonniers förlag, 1942. 212 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Häftesomslaget trasigt. Annars ett fint exemplar. Meyer-Abich, Adolf: Alexander von Humboldt. Rowohlt, 1967. In German. 187 p. Wrappered.
Good condition. Richly illustrated. Montaigne, Michel de: Blad ur Montaignes essaier. Hugo Gebers förlag, 1923. 333 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Upphöjda bind. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar. Gulnat snitt.
Liten fläck överst på främre snittet. Mumford, Lewis: Människans villkor. Kooperativa förbundets bokförlag, 1947. 453 s. Klotband.
Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Mumford, Lewis: Stadskultur. Kooperativa förbundets bokförlag, 1942. 547 s. Klotband.
Namnteckning på försättsbladet. Något nött i kanterna. Gott skick. Rikligt illustrerad. Nerman, Ture: Folkhatet. En värdskrigsstudie. Svenska andelsförlaget, 1918. 334 s. Inbunden.
Bandet något slitet. Enstaka fläckar inuti boken. Annars ett fint exemplar. Nietzsche, Friedrich: Så talade Zarathustra. Bokförlagsaktiebolaget Svithiod, 1913. Fjärde
upplagan. 311 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Nordenfelt, Lennart: Causes of Death - a philosophical essay. Forskningsrådsnämnden,
rapport 83:2, 1983. In English. 139 p. Wrappered. Nordenfelt, Lennart: Kunskap - värdering - förståelse Introduktion till humanvetenskapernas
teori och metod. Publica, 1979. 178 s. Häftad. Understrykningar i texten. Gott skick. Nordin, Svante: Från Tradition till Apokalyps. Symposion, 1989. 189 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Understrykningar i
texten. Namnteckning på försättsbladet. Ett kapitel har orange markeringar med
överstrykningspenna i texten. Norström, Vitalis: Religion och tanke. Hugo Gebers förlag, 1912. 269 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Delvis ouppsprättad. Nyman, Alf: Kants väg En tankebiografi som inledning till förnuftskritiken, jämte valda stycken
ur kritiken i översättning. Gleerups, 1919. 356 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Delvis ouppsprättad. Olson, Anders: Medvetande och materia. Tidens förlag, 1944. 291 s. Häftad. Ryggen delvis
sprucken i fogarna. Ouppsprättad. Ott, Hugo: Fallet Heidegger. Daidalos, 1991. 320 s. Häftad. Nyskick. Pascal, Blaise: Tankar och Smärre Skrifter jämte Voltaires anmärkningar av år 1734. Albert
Bonniers förlag, 1929. 278+374s. 2 vol. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Pawlowski, Tadeusz: Concept Formation in the Humanities and the Social Sciences. D. Reidel
Publishing Company, 1980. In English. 229 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly
worn. Else fine. Phalén, Adolf: Mindre arbeten Utgivna av C.E. Sjöstedt. Doxa, 1979. 503 s. Klotband. Bandet
något slitet. Annars ett fint exemplar. Phillips, Christopher: Kafé Sokrates Filosofi på ett nytt sätt. Forum, 2003. 248 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Picard, Max: Hitler inom oss själva. Natur och kultur, 1946. 182 s. Häftad. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Platon, : Skrifter I-VI. I svensk tolkning av Claes Lindskog.. Hugo Gebers förlag, 1941, 1921,
1922, 1923, 1924, 1926. 352+379+436+554+657+238 sidor. 6 vol. Halvklotband. Bandet något
fläckigt. Annars ett fint exemplar. Stänksnitt. Mönstrade för/eftersättsblad. Första bandet andra
upplagan, resterande band första upplagan. Pollock, John L.: Technical Methods in Philosophy.. Westview Press, 1990. In English. 126 p.
Wrappered. Good condition. Ponceau, Amédée: Initiation philosophique I-II. Librairie Marcel Rivičre et Cie, Paris, 1947. In
French. 298+254. 2 vol. Bound. Good condition. Front cover bound in. Popkin, Richard H: The History of Scepticism from Erasmus to Descartes. Van Gorcum,
Assen, Netherlands, 1960. In English. 236 p. Clothbinding. Inscriptions on endpaper. Sporadic
underlining of text. Else fine. Qvarnström, Emanuel: Säg mig att jag ljuger... AWE/Gebers, 1975. 202 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Radhakrishnan, S: Idealistisk livssyn. Natur och kultur, 1950. 272 s. Häftad. Anteckningar på
försättsbladet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar. Ouppsprättad.
Reichenbach, Hans: Den vetenskapliga filosofin Dess uppkomst och utveckling. Natur och
kultur, 1957. 253 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Ritter, P.H: Etiske fragmenter. Andr. Fred. Høst & Søns forlag, København, 1894. På
danska. 164 s. Klotband. Gott skick. Rousseau, Jean Jacques: Bekännelser Senare delen. Första volymen. Albert Bonniers förlag,
1914. 475 s. Dekorerat halvklotband. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Rousseau, Jean Jacques: Bekännelser Första-sjätte boken.. Forum, 1995. 393 s. Pappband.
Mycket gott skick. Rousseau, Jean Jacques: Bekännelser Senare delen. Tredje volymen. Albert Bonniers förlag,
1922. 599 s. Dekorerat halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Illustrerad. Rousseau, Jean Jacques: Bekännelser. Första-sjätte boken. Forum, 1973. 348 s. Pocket.
Något fuktskadad. Runes, Dagobert D.: Pictorial History of Philosophy. Philosophical Library, New York, 1959. In
English. 406 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Richly illustrated. Coloured upper
edge. Russell, A. J.: For sinners only. Hodder and Stoughton, 1937. In English. 345 p. Decorated
cloth binding. Cover lightly stained. Corpus fine. Coloured upper edge. Markings in the text. Russell, Bertrand: Äktenskap och moral. Natur och kultur, 1930. 220 s. Häftad. Häftesomslaget
något trasigt. Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Russell, Bertrand: An Outline of Philosophy. George Allen & Unwin Ltd, 1949. Fifth edition.
In English. 317 p. Clothbinding. Good condition. Russell, Bertrand: Den nya filosofien. Natur och kultur, 1928. 302 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Något gulnad. En fläck på häftesomslaget. Russell, Bertrand: Filosofi för lekmän, och andra essäer. Natur och kultur, 1950. Andra
upplagan. 200 s. Klotryggsband. Gott skick. Färgat övre snitt. Russell, Bertrand: Filosofi för lekmän, och andra essäer. Natur och kultur, 1950. 200 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Russell, Bertrand: Mänskligheten vid skiljevägen. Natur och kultur, 1951. 235 s. Inbunden.
Namnteckning på försättsbladet. Annars ett fint exemplar. Russell, Bertrand: The Autobiography of Bertrand Russell I-III. George Allen & Unwin Ltd,
1967, 1968, 1969. First edition. In English. 230+268+231. 3 vol. Clothbinding with dustwrapper.
Inscriptions on endpaper. Dustwrapper rubbed. Else fine. Russell, Bertrand: Västerlandets visdom. Forum, 1959. 320 s. Klotband med skyddsomslag.
Inlagan fin. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något slitet. Rydberg, Viktor: Filosofiska föreläsningar IV: Antropologi och moralfilosofi. Albert Bonniers
förlag, 1901. 189 s. Dekorerat klotband. Något fläckig. Annars ett fint exemplar. Mönstrade
för/eftersättsblad. Färgat snitt. Rydberg, Viktor: Filosofiska föreläsningar I: Föreläsningar öfver materialism och idealism.
Albert Bonniers förlag, 1900. 367 s. Klotband. Ryggen något sliten. Annars ett fint exemplar.
Mönstrade för/eftersättsblad. Saitschick, Robert: Schöpfer höchster Lebenswerte von Lao-tse bis Jesus. Rascher, 1945. In
German. 455 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper torn. Covers occasionally stained. Else
fine. Sandemose, Aksel: Epistler og moralske tanker. Aschehoug, 1973. På norska. 184 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Sartre, Jean-Paul: Självporträtt. Bokförlaget Korpen, 1987. 155 s. Pocket. Inlagan fin.
Häftesomslaget något slitet. Saw, Ruth Lydia: Leibniz. Pelican, 1954. In English. 240 p. Paperback. Worn. Inscription on
endpaper. Sporadic underlining of text. Schjelderup, H.K: Europas filosofi Från medeltiden till nutiden. Wahlström & Widstrand,
1959. 243 s. Pocket. Häftesomslaget något slitet. Annars ett mycket fint exemplar. Schopenhauer, Arthur: TANKAR OCH FRAGMENT, Ur Arthur Schopenhauers filosofi, 1-2..
Albert Bonniers förlag, 1905-1908. Andra upplagan. 231+208 sidor. 2 vol. Samtida klotband.
Guldornerad. Blindpressad. Marmorerat snitt. Mycket gott skick. Första delen innehåller porträtt. Schouls, Peter A: Reasoned Freedom John Locke and Enlightenment. Cornell University
Press, 1992. In English. 241 p. Clothbinding. Very good condition. Schultzer, Bent: Philosophische Kritik und idealistische Struktur. Nyt Nordisk Forlag/Arnold
Busck, 1970. In German. 340 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Unopened. Schumm, Karl: Bildnisse des Philosophen Georg Wilhelm Friedrich Hegel. Ernst Klett Verlag
Stuttgart, 1974. In German. 43 p. Clothbinding. Slightly rubbed on the edges. Else very fine. Richly
illustrated. Simonsson, Ingmar: Kierkegaard i vår tid. Themis, 2002. 334 s. Häftad. Nyskick. Simson, Gerhard: De kämpade för rätten Christian Thomasius, Georges Picquart, Cesare
Lombroso, Henri Dunant, Fridtjof Nansen. Natur och kultur, 1957. 261 s. Häftad. Ouppsprättad. Skarsgård, Lars: Research and Reasoning A Case Study on an Historical Inquiry: 'Titian's
Diana and Actaeon: A Study in Artistic Innovation'. Scandinavian University Books, 1968. In English.
226 p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Else fine. With dedication. Spinoza, Benedikt: Etik. Björck & Börjesson, 1922. 299 s. Häftad. Något nött i kanterna.
Något gulnad. Inlagan fin. Stendahl, Brita K: Søren Kierkegaard. Atlantis Förlag, 1980. 253 s. Cartonnageband. Gott skick.
Stenhammar, Evald Henning Theodor: Hur Kant angifvit den rätta grunden för kunskapens
allmängiltighet och nödvändighet? Akademisk afhandling, som med Vidtberömda Filosofiska
Facultetens samtycke, för Filosofiska Graden författad och utgifven af. Kongl. Akad. Boktryckeriet,
Upsala, 1866. 22 s. Häftad. Häftesomslaget saknas. Något fläckig. Tagen ur band. Stenius, Erik: Det symbolskapande djuret. Särtryck ur Finsk Tidskrift h.6. 1955, (utan årtal). 10
sid.. Häftad. Anteckningar på häftesomslaget. Stevenson, Charles L: Ethics and Language. Yale University Press, 1967. In English. 338 p.
Wrappered. Wrapper rubbed. Sporadic underlining of text in pencil. Else fine. Stoker, H.G: Das gewissen Erscheinungsformen und theorien. Verlag von Friedrich Cohen,
Bonn, 1925. In German. 277 p. Clothbinding. Stamp on end-paper. Minor inscriptions. One stain
on cover. Else fine. Szent-Györgyi, Albert: The Crazy Ape Written by a Biologist for the Young. Philosophical Library,
New York, 1970. In English. 93 p. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper slightly worn. Else fine.
Taine, Henri: Dernier Essais de Critique et d´Histoire. Hachette, 1929. Seventh edition. In
French. 358 p. Half-cloth binding. Very good condition. Marbeled endpapers. Taine, Henri: Konstens filosofi I-II. Björck & Börjesson, Stockholm, 1921, 1925, 1924.
86+90+180. Halvklotband. Ryggen något sliten. Annars ett mycket fint exemplar. Mönstrade
för/eftersättsblad. Taine, Henri: Valda skrifter I Konstens filosofi. Central-tryckeriets förlag, 1875. 178 s. Häftad.
Ryggen delvis sprucken i fogarna. Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Thielst, Peter: Man förstår livet baklänges - men måste leva det framlänges Historien om
Soeren Kirkegaard.. Rabén & Sjögren, 1995. 365 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad. Todorov, Tzvetan: Face ā l´extreme. Éditions du Seuil, 1991. In French. 345 p. Wrappered.
Wrapper slightly rubbed. Very good condition. Tsatsos, Constantin: La philosophie sociale des grecs anciens. Nagel, 1971. In French. 338
p. Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Unopened. Valéry, Paul: Descartes. Albert Bonniers förlag, 1950. 143 s. Häftad. Namnteckning på
försättsbladet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Understrykningar i texten med blyerts. Vegesack, Thomas von: Tankens aristokrater eller pennans betjänter. De intellektuella 1898-
1968. Atlantis Förlag, 1986. 382 s. Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Voltaire, Francois Marie Arouet de: Filosofi i fickformat Urval, förord, översättning och noter av
Olof Nordberg. Norstedt och söners förlag, 1985. 304 s. Pappband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Annars ett fint exemplar. Voltaire, Francois Marie Arouet de: Samtal emellan Euhemeros och Kallikrates. Dialoger om
gudomen, universum och människan. Natur och kultur, 1946. 133 s. Häftad. Något gulnad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Dedikation på häftesomslagen till "brodern Hugo Almqust"
från översättaren Wedberg, Anders: Filosofins historia I-III.. Albert Bonniers förlag, 1966, 1968, 1970. Andra
upplagan. 260+234+425. 3 vol. Klotband. Wikner, Pontus: Platon Populära föredrag. Beijers bokförlagsaktiebolag, 1905. Andra
upplagan. 177 s. Halvfranskt band. Namnteckning. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Mönstrade för/eftersättsblad. Wikner, Pontus: Skrifter V Föredrag över Platon, hållna i Stockholm i mars och april 1867.
Albert Bonniers förlag, 1922. 207 s. Häftad. Gott skick. Wilamowitz-Moellendorff, U. v.: Platon Erster band: Leben und Werke. Weidmannsche
Buchhandlung, Berlin, 1920. Second edition. In German. 767 p. Decorated cloth binding.
Inscription on endpaper. Covers slightly worn. Corpus fine. Light browning. Williams, John Tyerman: Puh och Filosoferna. Wahlström & Widstrand, 1999. 232 s.
Pocket. Gott skick. Windelband, Wilhelm: Die philosophie im deutschen geistesleben des XIX. jahrhunderts.
Tübingen, Verlag von JCB Mohr, 1909. In German. 120 p. Clothbinding. Good condition. Patterned
endpaper. Windelband, Wilhelm: Platon. Fr. Frommanns verlag, 1905. In German. 188 p. Half -leather
binding. Exlibris. Covers slightly worn. Else fine. Patterned endpaper. Wirtanen, Atos: Nietzsche - den otidsenlige. Albert Bonniers förlag, 1945. 148 s. Häftad.
Stämpel på häftesomslaget. Häftesomslaget något slitet. Wiser, L. James: Political Philosophy. A History of the Search for Order. Prentice-Hall, 1983. In
English. 419 p. . Inscriptions on endpaper. Else very fine. Wood, Alan: Bertrand Russell - den passionerade skeptikern. Natur och kultur, 1958. 268 s.
Häftad. Häftesomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Wright, Georg Henrik von: Att förstå sin samtid. Tanke och förkunnelse och andra försök 1945-
1994.. Albert Bonniers förlag, 1996. 361 s. Pocket. Mycket gott skick. Wright, Georg Henrik von: Vetenskapen och förnuftet Ett försök till orientering. Albert Bonniers
förlag, 1986. 154 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Namnteckning.
Annars ett fint exemplar. Wright, Georg Henrik von: Vetenskapen och förnuftet.. Månpocket, 1994. 154 s. Pocket. Gott
skick. Wyller, Egil A: Fra Homer til Heidegger En vandring gjennom kulturformer. Johan Grundt
Tanum Forlag, Oslo, 1959. På norska. 220 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget
något slitet. Annars ett fint exemplar. Yutang, Lin: Weisheit des Lächelnden Lebens. Deutsche verlags-anstalt, Stuttgart Berlin, (not
dated). In German. 476 p. Clothbinding. Inscription on endpaper. Covers slightly worn. Else fine.
Coloured upper edge. Zazzo, René: Intelligence et quotient d´ages Manuel pour l´etude du développement mental.
Presses universitaires de France, 1946. In French. 64 p. Wrappered. Wrapper rubbed. Browned.
Else fine. Zweig, Arnold: Spinoza. Albert Bonniers förlag, 1949. 128 s. Häftad. Gott skick. Namnteckning
på titelbladet. |