| Foto |
|---|
|
Arbetets värld. Arbetets museum, 1991. 128 s. Häftad. Gott skick. 500 bilder av 130 fotografer
från 15 länder. Årets bild 1995.. Pressfotografernas Klubb, 1995. 114 s. Häftad. Gott skick. Årets bilder 1956/57 - Swedish Pictures of the Year. Svenska Turistföreningens Förlag, 1956.
På svenska/engelska. 80 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Beruf: Photograph in Heidelberg. Ernst Gottmann sen. & jun. 1895-1955.. Dieter Fricke,
1980. In German. 158 p. Wrappered. Slightly rubbed on the edges. Corpus fine. Illustrated with
photos. Camera International: Figures du Sport. Camera International, 1992. In French. 89 p.
Wrappered. Illustrated with photos. Good condition.
Fikret Otyam Fotograflar.. Umut Poster, 1978. In turkish. Wrappered with dustwrapper. Good
condition. Flygbildsteknik och fjärranalys.. Nämnden för skoglig flygbildsteknik, 1980. 468 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Fotografer: Curt Götlin, Anna Riwkin, Karl Sandels.. Moderna Museet, 1978. På
svenska/engelska. 136 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Günter Uecker. Bildobjekt 1957-1970.. Moderna Museet, 1971. På svenska/tyska. 40 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Ögonblicket åt framtiden Pressfotografernas bästa 1930-1980. Bra Böcker, 1980. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Stor-Oslo. Billeder og tekst.. Blix Forlag, 1938?. På norska. 127 s. Dekorerat klotband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Sverige - ett land i norr.. Tjernquists Förlag, 1984. 139 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad.
Inlagan fin. Bandet något fläckigt. Alenius, Hans: Den långa resan. Bilder av pilgrimer.. Fotolitteratur. Fyra Förläggare AB, 1981.
167 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Gott skick. Alving, Barbro (Bang)(Käringen mot strömmen): Anna Riwkin-Brick: Medmänniskor. Ett
bildsvep från trettio år som fotograf. Rabén & Sjögren, 1962. XVIII sid + bildplanscher.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Andersson, Gunder: 3 X Stockholm. Tensta - Hornstull - Skärholmen. En reportageessä..
Carlsson Bokförlag, 1990. 127 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Bäckström, Helmer: Fotografisk handbok I-II. Natur och kultur, 1942. 1215 s. 2 vol. Halvfranskt
band. Rikligt illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Bandet något nött i
kanterna. Bailey / Holloway, Adrian / Adrian: Fotografera i färg.. Forum, 1979. 212 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Bauer, Erwin A.: Hunting with a Camera. A World Guide to Wildlife Photography.. Winchester
Press, 1974. In English. 324 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Dustwrapper
slightly torn. Boström, Jan: Kary H Lasch Flickfotograf. DN förlaget, 1993. 96 s. Cartonnageband. Mycket
gott skick. Rikligt illustrerad. Bouveng, Nils: Rådgifvare för Amatörfotografer.. Wettergren & Kerber, Göteborg, 1910.
Andra upplagan. 108 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Brandsjö / Östlund, Maria / Thorsten: Tjugofyra DN-fotografer skildrar 1976.. DN.-förlaget, 1976.
72 s. Häftad. Fotoillustrerad. Gott skick. Burton / Risdon, John A, / D. H. S.: Fåglar - det bästa som finns.. Albert Bonniers förlag, 1976.
96 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Busselle, Michael: The Manual of Nude Photography. Book Club Associates, 1986. In English.
185 p. Clothbinding. Illustrated with photos. Good condition. Cassio, Claudia: Fotografi ritrattisti nel Piemonte dell'800. Musumeci editore, 1980. In Italian.
369 p. Decorated cloth binding with dustwrapper. A very fine copy. Richly illustrated. Dustwrapper
slightly rubbed on the edges. Coupland, Douglas: Polaroids from the dead.. Flamingo/Harper Collins, 1996. First edition. In
English. 198 p. Wrappered. Illustrated with photos. Good condition. Fogelström, Per Anders: Stockholm: Stad i förvandling.. Natur och kultur, 1963. 170 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Forsell, Jacob: Pressporträtt. Wiken, 1992. 159 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Forsman, Niclas: Tingens Teater. Bukowskis 125 år.. Bukowskis, 1995. ej paginerat. Häftad.
Fotoillustrerad. Gott skick. Gerster, Georg: Människans värld i fågelperspektiv. En redovisning i flygbilder översatt av
Roland Adlerbeth.. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag, 1977. 311 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gullers, K. W.: Sverige - Vattenland. Norstedt och söners förlag, 1956. 78 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Bandet något skevt. Skyddsomslaget slitet. Gullers, K. W.: Sverige En resa genom tiderna. Norstedt och söners förlag, 1961. opaginerad.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Halldin, Oscar: Fågeljakt med kamera.. Nordisk Rotogravyr, 1935. ej paginerat. Linneband.
Fotoillustrerad. En fläck på snittet. Ryggen något trasig i övre och nedre kanten. Hansson, Gustav: Familjen.. Bonniers, 1956. 117 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick.
Skyddsomslaget något trasigt. Hartmann, Helmuth: Sicht und Zuversicht.. Belser Verlag, 1984. In German. 126 p.
Clothbinding with dustwrapper. Very good condition. Sporadic inscriptions in pencil. Hasler, Juan: Mexico - Människor då och nu. Norstedt och söners förlag, 1968. 136 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Hedin, Svante: Kunglig Bildskatt 1850-1950.. Bra Böcker, 1991. 253 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick. Helander, Johanna: Gerard K. Breven från Polen. Norstedts förlag, 1986. 209 s. Pappband.
Nyskick. Fotoillustrerad. Hellander, Joanna: Om hon från Polen vore här. Almlöfs förlag, 1999. 96 s. Pappband. Mycket
gott skick. Helldin, Olof: Budord. Stockholm, 1987. 62 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Henrikson, Alf: Fru Bokeblads bilder.. DN.-förlaget, 1995. 145 s. Klotband med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Marmorerade för/eftersättsblad. Rikligt fotoillustrerad med bilder ur
DN/Expressens och Pressens Bilds arkiv. Isaksson, Folke: Nere på verkstadsgolvet. En bok om metallarbetare.. Litteraturfrämjandet,
1971. 239 s. Cartonnageband. Gott skick. Jevtusjenko, Jevgenij: Osynliga trådar. Wahlström & Widstrand, 1982. 64s+157
planscher. Klotband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Jonsson, Sune: Bilder av Kongo. Från en mission.. LTs förlag, 1965. 162 s. Dekorerat
klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Saknar skyddsomslag.
Kalliola, Reino: Finlandia. Werner Söderström, 1959. På
finska/svenska/engelska/tyska/franska. 182 s. Dekorerat helskinnband. Mycket gott skick.
Färgbilderna inklistrade/Color pictures pasted on pages. Karlsson, Petter: Lennart Nilsson - Hans livs bilder.. Max Ström, 2002. 255 s. Pappband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick. Krook, Hans: Lennart Nilsson: Nära naturen. En upptäcktsfärd i natrurens mikrokosmos..
Bonniers, 1984. 77 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Lampe, G.B.: Norge. Mittet & Co, 1936. In several languages. unpaged. Decorated cloth
binding. Illustrated with photos. Very good condition. Linde, Ulf: Mot Fotografiet/Arbetsnamn Skulptur.. Carlsson Bokförlag, 1989. ej paginerat.
Häftad med pappersomslag. Mycket gott skick. Lindroth, Carl H.: Myror.. Forum, 1959. 94 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Lindström, Jan: Delden är lös!. Förlags AB Marieberg, 1979. 119 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Anteckningar på insidan av pärmen. Lindström, Jan: Människor, politiker och hundar.. DN.-Förlaget, 194. 144 s. Cartonnageband.
Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Linklater, Eric: Gullers Sverige. Almqvist & Wiksell/Gebers, 1964. Originalupplaga. ej
paginerat. Skinnimitationsband med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget slitet. Lundberg, Birger: Kojan i skogen.. Rabén & Sjögren, u å. Andra upplagan. 134 s.
Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Inlagan fin. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Lundgren, Jan: Sextiotal. Max Ström, 2002. 143 s. Cartonnageband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Nyskick. Lundgren, Svante: Vildmark. Folket i Bilds Förlag, 1958. 147 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Lundqvist, Pär: Färgfotografikboken.. Spektra, 1077. 117 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Madsén, Lars: Sverige från ovan.. Bra Böcker, 1972. 239 s. Skinnimitationsband.
Fotoillustrerad. Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Malcome, Roland: Paris - fotograferat av Günes Karabuda.. AB Svenskt Djuptryck Stockholm,
1961. 124 s. Cartonnageband. Något nött i kanterna. Ett par av bilderna handmålade, knappast på
förlagets uppdrag. Möllerström, Sten: Hallå Värld!. Bra Böcker, 1976. 215 s. Skinnimitationsband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Nordström, Alf: Sverige - En resa genom tiderna.. Norstedt och söners förlag, 1961. ej
paginerat. Klotryggsband. Mycket fint exemplar. Dedikation från "Kåwe" till Alf. Norman, Birger: Såsom ett minne.. Rabén & Sjögren, 1965. 54 s. Klotryggsband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Skyddsomslaget slitet. Norrman, Owe: Sommaren på myren.. Rabén & Sjögren, 1963. 127 s. Pappband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Färgat snitt. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Novák, Ferenc: Heaven's Bridegroom. Hungarian Folk Customs.. Corvina Press, 1975. In
English. unpaged. . Cover slightly rubbed on the edges. Corpus fine. Nycop, Carl-Adam: Då - Våra beredskapsår 1939-1945.. Bra Böcker, 1975. ej paginerat.
Cartonnageband. Gott skick. Olson, Rolf: Krig, kungligheter och annat folk. Historien om pressfotografen Gustav Rydén "Mr.
Rajden".. Carlsson Bokförlag, 1995. 92 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Palme, Sven Ulrik: Historia genom kameraögat 1: Över alla gränser.. Tidens förlag, 198. 104 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Plüss, Marco: REKONSTRUKTION.. Eget förlag, u.å.. På svenska/engelska. 22 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Rosenius, Paul: Min jakt med kamera. Första samlingen. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1912.
165 s. Häftad. Fotoillustrerad. Bandet något nött i kanterna. Rying, Matts: Intryck i Sverige.. Bo Cavefors, 1965. 188 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad.
Mycket gott skick. Schmitz, Arne (red.): Naturfotograferna. Trevi, 1985. 262 s. Klotband med skyddsomslag.
Skada på s. 98, annars gott skick Schmitz, Arne (red.): Naturfotograferna. Bra Böcker, 1985. 262 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Schöttle, Hugo: Fotolexikon. Teknik, historik, fotokonst.. Forum, 1983. 273 s. Cartonnageband.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Sjöström, K. O.: Amatörfotografen - En praktisk handledning.. Saxon & Lindström, 1952.
11:e upplagan. 285 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Stanek, V. J.: I vår underbara värld. Bra Böcker, u å. 205 s. Klotband med skyddsomslag.
Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Stenmark / Hirsch / Göransson, Agneta / Walter / Ragnar: Majoriteten.. Tidningen Land, 1988.
119 s. Dekorerat klotband. Strömberg, C.A.: Teknik i bild. Research and technical education in Sweden. Strömergs,
Stockholm, 1952. På svenska/engelska. 95 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Mycket gott
skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Tjerneld, Staffan: Det romantiska 20-talet.. Norstedt och söners förlag, 1963. 159 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Tjerneld, Staffan: Det romantiska 20-talet.. Norstedt och söners förlag, 1963. 159 s. Klotband
med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Trenter, Stieg: Italien. Kooperativa Förbundets Bokförlag, 1949. 160 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget trasigt.
Wilczek, Lech: Små djur i vår natur. Fröléen & Co, 1961. ej paginerad. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Zaremba, Maciej: Rzeszów - Bland polska bönder.. Bildförlaget Öppna
Ögon/Fotograficentrums Förlag, 1983. 158 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott
skick. |