| Grafisk design & Typografi |
|---|
|
Airbrush Acion 2. The best new airbrush illustration compiled by Airbrush Action Magazine.
Rockport Publishers Inc, 1994. In English. 191 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition.
Art Directors' Index to Illustrators 16. Rotovision, 1996. In English. 232 p. . Very good condition.
Richly illustrated. Arts et Métiers Graphiques. Paris. AMG 56. AMG, 1937. In French. 67 p. Wrappered. Richly
illustrated. Good condition.
Bildreproduktionen i Sverige från början av nittonde århundradet.. Generalstabens Litografiska
Anstalt, 1923. 169 s. Halvpergamentband. Illustrerad. Något nött i kanterna. Faktorn vid Fyris 70 år. 1982. 143 s. Pappband. Illustrerad. Gott skick. Futurum - idé, form, funktion. Nr 1 1966.. Futurum, 1966. Originalupplaga. 104 s. Häftad. Gott
skick. Rikligt illustrerad. Grafiska Institutet 1944-1954. Minnesskrift. 1954. 115 s. Häftad. Gott skick. Het drukkers Jaarboek voor 1908. Ipenbuur & van Seldam, 1908. In Dutch. 269 p.
Decorated cloth binding. Richly illustrated. Spine/backstrip loose. Patterned endpaper. IC.Illustratörcentrum. Stockholm, 1978. 3 vol. Häftad. Gott skick. Images 17. The best of British illustration.. The Association of Illustrators, 1992. In English.
224 p. Wrappered. Richly illustrated. Very good condition. Kompendium i Reproduktionsmetoderna. Generalstabens Litografiska anstalt, 1953. 156 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Ljungföretagens Grafiska Guide med stilprov. Ljungföretagen, 1980. 230 s. Cartonnageband.
Nyskick. Penrose. The Intrernational Review of the Graphic Arts 1978-79. Northwood Publications Ltd,
1979. In English. 276 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition.
Dustwrapper slightly worn. Stil och idé. Slt under ett halvsekel. AB Sveriges Litografiska Tryckerier, 1963. 172 s.
Pappband. Mönstrade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Stilprov. Bohuslänningens AB, u å. ej paginerat. Lösa blad i mapp. Gott skick. Svenska Telegrambyrån - Ett dubbeljubileum - 1867-1892-1942. Svenska Telegrambyrån,
1941. 115 s. Häftad. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Svenska Typografernas Historia. Minnesskrift utgiven med anledning av svenska
typografförbundets 30-års jubileum. Typografiska förbundet, 1916. 504+167. Dekorerat klotband.
Fotoillustrerad. Gott skick. The Best of Colored Pencil. Rockport Publishers, Inc., 1993. In English. 160 p. . The Complete Guide to Illustration and Design. Techniques and materials.. Phaidon, 1980. In
English. 224 p. Wrappered. Very good condition. Richly illustrated. Alderson, Frederick: The comic postcard in English life. Charles E. Tuttle Co, 1970. First
edition. In English. 112 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Beman, Fredde: Reklamteckning. Lärobok för självstudier i varuteckning. Claes Ohlson, 1945.
63 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Bengtsson, Bengt: Typografiska föreningen i Stockholm ett hundra år. Minnesskrift 1846-1946.
Stockholm, 1946. 469+471. 2 vol. Dekorerat halvfranskt band. Fotoillustrerad. Övre guldsnitt.
Ryggen något sliten. Benton, Josiah Henry: John Baskerville. Stilgjutare och boktryckare 1706-1775. Gebers, 1954.
99 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Exlibris. Boman, Mårten: Stora svenska illustratörsboken 1995. Resumé, 1995. 394 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Nyskick. Boman, Mårten: Stora svenska illustratörsboken 1997. SeMera, 1997. 263 s. Cartonnageband.
Rikligt illustrerad. Nyskick. Broby-Johansen, R.: Grafiska Glimtar. Gidlunds, 1982. 127 s. Cartonnageband. Mycket gott
skick. Rikligt illustrerad. Cotton, Bob: The New Guide to Graphic Design.. Pahidon, 1990. In English. 192 p.
Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Richly illustrated. Diehl, Robert: Beaumarchais som Baskervilles efterföljare. Gebers, 1954. 105 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Exlibris. Diringer, David: Skrift - de olika skriftsystemen och deras utveckling. Bonniers, 1962. 181s+48
planscher. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget lagat. Dunge, John: Olika Bokstavsformer i urval jämte konstruktiva anvisningar Till vägledning och
praktiskt bruk för skolor och yrkesutövare.. Bröderna Lagerströms Förlag, 1927. 38 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Falk, Valter: Bokstavsformer & typsnitt genom tiderna. Prisma, 1975. 262 s. Mycket gott
skick. Förlagets dekorerade konstläderband med förgylld ryggtext Forsberg, Karl-Erik: Antiqua: Vandring bland bokstavsformer. Norstedts förlag, 1957. 56 s.
Häftad. Gott skick. Forsberg, Karl-Erik: Bokstaven i mitt liv. Föreningen för bokhantverk, 1982. 100 s. Häftad.
Illustrerad. Ouppsprättad. Mycket gott skick. Frostell, Ingrid: Officina Typographica Anno 1483. Sveriges första tryckeri på Gråmunkeholmen
i Stockholm. Gudmund Nyström AB, Ekerö, 1983. 68 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad.
Mönstrade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Gejvall, Birgit: Hundra år i skrivarens tjänst.. Svanströms, 1957. 83 s. Häftad. Fotoillustrerad.
Gott skick. Gustafsson, Harry (red.): Trycksaker och språkfrågor. Kungl. Vattenfallsstyrelsen, 1948. 129 s.
Klotband. Bandet något blekt. Exlibris. Illustrerad. Hallberg, Åke: Klart för Tryck. Spektra, 1979. 159 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Johannesson, Lena: Xylografi och pressbild. Nordiska Museets förlag, 1982. 396 s. Dekorerat
klotband. Rikligt illustrerad. Bandet något blekt. Annars ett fint exemplar. Kumlien, Akke: Bokstav och ande. Norstedts förlag, 1948. 126s + 80 planscher. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Häftesomslaget något slitet. Larned, Livingston: Illustration in Advertising. Mcgraw-Hill book co, 1925. In English. 321 p.
Clothbinding. Richly illustrated. Good condition. Lewis, Bernard: Frederic W. Goudy. Anteckningar om hans liv och arbete. Hugo Gebers förlag,
1955. 90 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Lewis, John: The 20th Century Book. Its illustrations and design.. Van Nostrand Reinhold
Company, 1984. Andra upplagan. 271 s. Häftad. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Lindberg, Sten G.: Karl-Erik Forsberg.Med bokstaven under 7 decennier. Norstedts förlag,
1994. 95 s. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Lindberg, Sten G.: Tryckta skrifter 1935-1974 Bibliografi utgiven till 60-årsdagen 30 april 1974.
Norstedt och söners förlag, 1974. 25 s. Häftad. Gott skick. Lindegren / Bondeson, Erik / Gustaf: Våra bokstäver Hur de utvecklats och fått sin form.
Wezäta, Göteborg, 1952. Häftad. Gott skick. Illustrerad. Wezätas skriftserie nr 5 Nordqvist, Nils: Antikvan och vetenskaperna. Bokvännerna, 1965. 61 s. Dekorerat pappband.
Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Nordqvist, Nils: Antikvan och vetenskaperna. Biblioteksförlaget, MCMLXV. Häftad. Mycket gott
skick. Öhlin / Frankenstein, Johan / Pontus: Examensarbete. Beckmans School of Design, 196. 82 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Paulsson, Gregor: Grafiska Yrken. Lindfors Bokförlag AB, 1939. 592 s. Dekorerat halvfranskt
band. Rikligt illustrerad. Övre guldsnitt. Gott skick. Rogondino, Michael: Computer Type. A Designer's Guide to Computer-Generated Type..
Chronicle Books, 1991. 464 s. Häftad. Välanvänd. Rowsome, Frank, Jr: They Laughed When I Sat Down. An informal history of advertising in
words and pictures.. Bonanza Books, 1959. In English. 181 p. Cloth-spine binding with dust-
wrapper. Richly illustrated. Good condition. Dustwrapper slightly torn. Sällström, Pehr: Ting till synes. Carlsson Bokförlag, 1985. 105 s. Dekorerat pappband.
Illustrerad. Gott skick. Sällström, Pehr: Vad har du på väggen? Posters!. Trevi, 1978. 207 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Gott skick. Stebbins, Hal: Copy. Ord om ord. Spektra, 1974. 162 s. Klotband med skyddsomslag.
Recensionsstämpel. Sydow, Waldemar von: Annonsens historia i Sverige intill år 1700.. S. Gumælius Annonsbyrå,
1929. 233 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Wagner / Closen, Stephen C. / Michael L.: The Shopping Bag - Portable Art. Crown Publishers
Inc, 1986. In English. 96 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition.
Wessel, Nils: Svenska Typografiförbundet 1887-1936. Ett svenskt fackförbunds historia..
Oskarshamn, 1937. 815 s. Linneband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Wessel, Nils: Typografiska föreningen i Stockholm 1846-1926. Minnesskrift med anledning av
åttioårsjubileet.. Oskarshamn/Stockholm, 1926. 448s+116 planscher. Halvfranskt band. Övre
guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Något nött i kanterna. Wollin, Nils G.: Svenska stilgjuterier. Peter Mommas skapelse. Gebers, 1947. 77 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Exlibris. Illustrerad. Zachrisson, Bror: Grafiska Yrken. Natur och kultur, 1956. 1255 s. 2 vol. Klotband. Gott skick.
Rikligt illustrerad. Zachrisson, Bror: Textning Typsnitt-Stilprov häfte 4. Ehlins, 1956. Häftad. Gott skick. |