| Historia, Allmän |
|---|
|
Cest le beau rommant des deulx amans Palamon et Arcita et de la belle et saige Emylia
Translate de viel langaige et prose en nouueau et rime par Ma Damoiselle Anne de Grauille la
Malet dame du boys Maslesherbes du commandement de la Royne. Copié et publié par Algernon
de Börtzell. Norstedt och söners förlag, 1892. In French. 119 + 5 folding facsimiles. Bound in
vellum. Numbered 92/92. First endpaper missing. Else in good condition HISTORISKA STUDIER. I. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademiens Handlingar.
Del 80.. Wahlström & Widstrand, 1952. 228 s. Häftad. Osprättad. Larousse encyclopedia of modern history from 1500 to the present day. Paul Hamlyn, 1964. In
English. 405 p. Wrappered. Good condition. Lexikon der Renaissance. Leipzig, 1989. In German. 797 p. Clothbinding with dustwrapper.
Covers slightly worn. Maximilian I. 1459-1519. Aussstellung Österreichische Nationalbibliothek, Graphishe
Sammlung Albertina, Kunsthistorisches Museum (Waffensammlung) 23.Mai bis 30.September
1959.. Friedrich Jasper, Wien, 1959. In German. 251+96 pages. Wrappered. Richly illustrated. Nations and Empires. George Weidenfeld and Nicolson, 1974. 160 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Onkel Toms (Pastor Josiah Hensons) Lefnadshistoria från 1789 till 1877, berättad af honom
sjelf Med företal af Harriet Beecher Stowe, m.fl. C.A.V. Lundholms förlag, 1877. 202 s.
Halvklotband. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Fläckad. Inlagan fin. Inlagan har släppt från bind,
men är annars hel. Sparsamt illustrerad. Ute och Hemma Tidskrift för vår tids kulturlif. Adolf Bonnier, Stockholm, 1889. 692 s. Dekorerat
originalklotband. Ryggen blekt. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Marmorerat
snitt. Efter utlandets förnämsta revyer m.m. samt originaluppsatser. Första årgången. Redaktör:
O.H. Dumrath. Ansvarig utgifvare: Isidor Adolf Bonnier. Åberg, Alf: Tid och Rum Världshistorisk atlas.. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag,
1969. 127 s. Inbunden. Inlagan fin. Något stötta hörn och nött i kanterna. 3:e reviderade
upplagan. Ahnfelt, Arvid: Från Europas hof. Dess furstehus och aristokrati. Skildringar hemtade i nya
specialverk samt svenska och utländska arkiv.. Oscar L. Lamms förlag, 1883 - 1884.
Originalupplaga. 588+240+506 s. 3 vol. Samtida halvfranskt band. Upphöjda bind. Marmorerat
snitt. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg. Inbunden hos " F. Beck & son Bokbindare
Stockholm ". Lätt nötta kanter, annars ett fint exemplar. Ahnfelt, Arvid: HERSKARMAKT OCH SJÄLSSJUKDOM. ROMANTISKA DRAG UR
DYNASTIERNAS HISTORIA. Efter D:r Ireland och D:r Wiedemeister samt egna studier och
reseminnen från Europeiska Residensstäder.. Looström & Komp, Stockholm, 1888. 270 s.
Häftad. Bandet något nött. Almquist, Helge ( Red ): Ur Världshistorien.VÄRLDSHISTORIEN SKILDRAD I DESS
KULTURHISTORISKA SAMMANHANG. HÖGMEDELTIDEN av Yngve Brilioth. DEN SENARE
MEDELTIDEN av Ingvar Andersson och Gottfr. Carlsson. J. A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1932.
750 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Almquist, Helge ( Red ): Ur Världshistorien.VÄRLDSHISTORIEN SKILDRAD I DESS
KULTURHISTORISKA SAMMANHANG. HÖGMEDELTIDEN av Yngve Brilioth. DEN SENARE
MEDELTIDEN av Ingvar Andersson och Gottfr. Carlsson.. J. A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1932.
750 s. Häftad. Illustrerad. Bandet osprättat. Aridjis, Homeros: 1492 Juan Cabezons liv och levnad i Kastilien.. Gedins, 1988. 282 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Arndt, Ernst Moritz: OM SKJUTSVÄSENDET I SVERIGE.. Bokgillet, Uppsala, 1963. 15 s. Häftad.
Utgiven som gåva till Bokgillets medlemmar. Delvis ouppsprättad. Särtryck ur Arndts " Reisen
durch Schweden ", vilken utkom 1806. Backes / Dölling, Magnus / Regine: Art of the Dark Ages. Harry N. Abrams, Inc., 1969. In
English. 263 p. Cased boards with dustwrapper. Good condition. Richly illustrated. 242 plates,
including 151 in full color. 2 maps; chronological tbles. Battúta, Ibn: ISLAMS VANDRINGSMAN. IBN BATTÚTA " ARABVÄRLDENS MARCO POLO ", 1325
- 1354.. Hallonquists Bokförlag, 1989. 390 s. Klotband med skyddsomslag. Benedictsen, Åge Meyer: POLONICA. KULTURBILDER FRÅN DET ÄLDRE OCH NYARE
POLEN.. Albert Bonniers förlag, 1917. 221 s. Samtida halvfranskt band. Illustrerad. Exlibris. Bering-Liisberg / Clausen / Söderman, H.C / C.C / Sven: Det nittonde århundradet.
Expeditionen af ljus, 1900. 274 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Björnsson, Anders: Den korta marschen. Betraktelser över svensk och europeisk historia.
Carlsson Bokförlag, 1996. 194 s. Häftad. Boëthius, S.J: HISTORISK LÄSNING FÖR SKOLAN OCH HEMMET. Illustrerad upplaga.
Allmänna Historien. I. Forntiden.. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1902. Andra
upplagan. 434 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Gott skick. Boëthius, S.J: Kulturhistorisk Öfversikt af Forntidens och Medeltidens Historia för Gymnasiets
Första Ring.. Norstedt och söners förlag, 1906. VIII+120 sidor. Dekorerat klotband. Mycket fint
exemplar. Borg, Eskil: SVENSKA KONSULER och SLAVAR i BARBARESKKAPARNAS TRIPOLI. EN
STUDIE I MAKT, GIRIGHET, VÅLD OCH FÖRTRYCK.. Bokförlaget Signum, 1987. 376 s.
Cartonnageband. Carlyle, Thomas: OM HJÄLTEDYRKAN OCH HJÄLTEBRAGDER I HISTORIEN.. Hugo Gebers
förlag, 1922. Andra upplagan. 349 s. Häftad. Bandet något nött. Carlyle, Thomas: SARTOR RESARTUS. HERR TEUFELSDRÖCKHS LEVNAD OCH ÅSIKTER..
Hugo Gebers förlag, 1922. Andra upplagan. 232 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Häftesomslag medbundet. Fint exemplar.
Georg Holmblads exlibris. Castro E Almeida, Virginia De: ITINÉRAIRE HISTORIQUE DU PORTUGAL. Comité Exécutif des
Centenaires. Section de Propagande et Réception.. 1940. In Portuguese. 110 p. Wrappered. Clough, Shepard B.: A HISTORY OF THE WESTERN WORLD. EARLY MODERN TIMES.. D. C.
Heath and company, 1967. In English. 792+20+16 p. Wrappered. Inscriptions. Sporadic
underlining of text. Cover slightly rubbed. Collis, Maurice: Cortés och Montezuma. mexikos erövring.. Tidens förlag, 1956. 223 s.
Pappband. Gott skick. Croce, Benedetto: EUROPAS HISTORIA. UNDER 1800 - TALET.. Natur och kultur, 1937. 348 s.
Häftad. Understrykningar i texten med blyerts. Crossman, Sylvie: Valvets hemlighet. Ordfronts förlag, 1990. 306 s. Cartonnageband. Mycket
fint exemplar. Davidson, Marshall B.: THE HORIZON HISTORY OF THE WORLD IN 1776.. American Heritage
Publishing Co, Ink, New York, 1975. In English. 352 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly
illustrated. De Gerlache De Gomery, : LANDET SOM ICKE VILL DÖ. BELGIEN OCH BELGIERNA UNDER
KRIGET.. Tidens förlag, 1916. 301 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Guldornerad rygg.
Illustrerad. Bandet något nött. Duby, Georges: Söndagen vid Bouvines Den 27 juli 1214. Atlantis Förlag, 1973. 249 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Ehnmark, Anders: Slottet. En essä om ALEXIS de TOCQUEVILLE.. Norstedts förlag, 1990. 202
s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Ekebom, Adolf Wilhelm: DE PACE PERPETUA. Om den eviga freden. En avhandling pro gradu
i Lund 1778, av Adolph Wilhelm Ekebom.. Allhems Förlag, 1958. Häftad. Gott skick. Faksimile. 3
häften i mapp. Engelhardt / Neuschäffer, Hans Dieter von / Hubertus: DIE LIVLÄNDISCHE GEMEINNÜTZIGE
UND ÖKONOMISCHE SOZIETÄT ( 1792 - 1939 ). Ein Beitrag zur Agrargeschichte des
Ostseeraums.. Böhlau verlag, Köln, Wien, 1983. In German. 215 p. Clothbinding. Illustrated. Englund, Peter: BREV FRÅN NOLLPUNKTEN. HISTORISKA ESSÄER.. Atlantis Förlag, 1998.
Andra upplagan. 293 s. Häftad. Illustrerad. Enkler, Lars: Folken runr Östersjön Glimtar ur vår gemensamma historia. Hjalmarson &
Högberg, 2003. Originalupplaga. 157 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Rikligt illustrerad.
Dedikation, handskriven. Erslev, KR.: HISTORISK TEKNIK. Den historiske undersægelse fremstillet i sine grundlinier..
Gyldendal, 1963. 100 s. Häftad. Falk, Bertil: Atlantis och svenskarna.. Lindhska Bokhandeln, Örebro, Lindqvists Förlag, 1974.
178 s. Förlagsband. Falk, Erik: TIDEN 1517 - 1560. Särtryck ur Almquist : Världshistorien skildrad i dess
kulturhistoriska sammanhang. Del IV.. (utan årtal). 262 s. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Fay - Cooper, Cole ( Edit ): An Illustrated Outline History of MANKIND.. Grolier Incorporated,
New York, 1965. In English. 380 p. Leather-imitation binding. Richly illustrated. Ferguson / Bruun, Wallace K. / Geoffrey: EUROPAS HISTORIA, Från det romerska rikets
upplösning till våra dagar. Till svenska och med en inledning av ALF AHLBERG.. Tidens förlag,
1938 - 1939. 950 s. 2 vol. Klotband. Illustrerad. Francois / Isaacs, Luc / Ann Katherine: The Sea in European History.. Edizioni Plus, Universitā
di Pisa, 2001. In English. 258 p. Wrappered. Illustrated. Fridericia, J. A.: ALLMÄN HISTORIA I - II. 1789 - 1848.. Steen Hasselbalchs Forlag, København,
1920. På danska. 259+274 p. Klotband. Bandet något nött. Fridericia, J. A.: ÖVERSIKT AV DEN POLITISKA HISTORIEN FRÅN 1848 TILL NUTIDEN.
Granskad och fortsatt av Aage Friis. Bemyndigad översättning från Danskan. BAND XVIII.. Albert
Bonniers förlag, 1916. 416 s. Samtida halvfranskt band. Friedrich der Grossen, : Die werke Friedrich des Grossen Hrsg. von G.B. Volz. Reimar Hobbing
in Berlin, 1913-14. In German. Illustrated by Adolph v. Menzel. 10 vol. Gilt-ornamented half-leather
binding. Funck - Brentano, Frantz: La Renaissance. Edition illustrée de portraits, de scčnes et de
documents empruntés ā l'art italien et ā l'art francais de la Renaissance.. Club des libraires de
France, 1961. In French. 411 p. Clothbinding. Illustrated. Furuhagen, Hans: Öster om antiken. Norstedts förlag, 1988. 168 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Furuhagen / Beckman, Birgitta / Mona: Utsikt mot EUROPA.. Bokförlaget Bra Böcker och
Utbildningsradion, 1991. 324 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gail, Marzieh: LIFE IN THE RENAISSANCE.. Random House, INC, New York, (not dated). In
English. 160 p. . Richly illustrated. " Illustrated with many old prints paintings and carvings ". Gerner, Kristian: Centraleuropas historia. Natur och kultur, 1997. 472 s. Pappband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Gieysztor / Herbst / Lesnodorski, Aleksander / Stanislaw / Boguslaw: MILLENNIUM. LE
MILLÉNAIRE DE LA POLOGNE.. Éditions Polonia, Varsovie, 1962. In French. 210 p. Clothbinding
with dustwrapper. Richly illustrated. Including folding maps. Gigas, E.: SPANIENS STORHETSTID.. Norstedt och söners förlag, 1926. 100 s. Häftad.
Illustrerad. Ouppsprättad. Ginzburg, Carlo: Osten och maskarna. En 1500-talsmjölnares tankar om skapelsen..
Ordfronts förlag, 1983. 242 s. Cartonnageband. Gott skick. Glans, Sigurd: På första sidan 1900-1999 Århundradets nyheter i århundradets tidningar.
Tidningsmakarna AB, 2000. Andra upplagan. 320 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick.
Fotoillustrerad. Grube, A.W.: Ur historien och sagan I-II. Ett världshistoriskt bildergalleri.. Beijers
bokförlagsaktiebolag, 1905. Dekorerat klotband. Sliten. Gustafson, Bengt Y.: ATLAS TILL HISTORIEN.. Läromedelsförlagen / Svenska Bokförlaget,
1970. 64 s. Häftad. Historisk kartatlas i mycket gott skick. Hagnell / Granfelt / Olander, Axel / Helge / Gunnar: BERÄTTELSER OCH BILDER UR
VÄRLDSHISTORIEN. DEL V.. Skolförlaget, Gävle, 1957. 352 s. Klotryggsband. Illustrerad. Hamlyn, Paul: THE LIFE AND TIMES OF PETER THE GREAT.. The Hamlyn Publishing Group
ltd, Middlesex, 1967. In English. 75 p. . Richly illustrated. Good condition. Hannula, J. O.: SUOMEN VAPAUSSODAN HISTORIA. NELJÄS, TARKISTETTU JA LISÄTTY
PAINOS.. Werner Söderström, Osakeyhtiö, 1938. In Finnish. 550 p. Gilt-ornamented leather
binding. Gilt-edged. Cover slightly rubbed. Harrison, Dick: KRIGARNAS OCH HELGONENS TID. Västeuropas historia 400-800 e.kr..
Prisma, 1999. 592 s. Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Hayes / Baldwin / Cole, C./ M. W. / C. W.: HISTORY OF WESTERN CIVILIZATION. Second
Edition. Volume I: To 1650.. Macmillan Company, New York, 1967. In English. 435 p. Clothbinding.
Sporadic underlining of text. Haywood, John: Historisk världsatlas. Könemann, 2000. 240 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Hedin, Sven: Kriget mot Ryssland. Albert Bonniers förlag, 1915. Halvfranskt band. Gott skick.
Heer, Friedrich: TRONS ELDAR. HISTORIENS MILSTOLPAR 312 e. Kr - 1204.. Bernces Förlag,
Malmö, 1971. 160 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Henrikson, Alf: Alla Tider. Kronologisk översikt av världshistorien med teckningar av Björn
Berg.. Trevi, 1983. Andra upplagan. Opaginerad.. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad.
Guldornerad. Henrikson, Alf: Allehanda urkunder. I redaktion av Alf Henrikson om Politik. I urval av Reidar
Larsson.. Almqvist & Wiksell, Gebers, 1973. 285 s. Klotband med skyddsomslag. Henrikson, Alf: ANTIKENS HISTORIER, I - II.. Bonniers, 1985. 320+431 sidor. 2 vol. Pappband
med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Henrikson, Alf: HISTORIEBOK. Om Etrusker, Kulor i Venezia, Sundstull, Ladulås, Dorothea och
annat.. Albert Bonniers förlag, 1994. 251 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Henrikson, Alf: KINESISK HISTORIA.. Bonniers, 1967. 470 s. Klotband med skyddsomslag.
Illustrerad. Gott skick. Hildebrand, Karl: VÄRLDEN I GÅR OCH I DAG. VÅRA DAGARS VÄRLDSHISTORIA.. Söderström
& Co Förlagsaktiebolag, Helsingfors, 1936 - 1937. 278+294+302 s. 3 vol. Halvfranskt band.
Illustrerad. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Hornborg, Eirik: Världshistorien. Del 1 - 5.. Harriers Bokförlag AB, Stockholm, 1963.
358+332+264+238+280 sid. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Marmorerade pärmar. Övre
guldsnitt. Komplett med alla 5 delar. I fint skick, endast lätt nötta på ryggarna översta del. Janson, Sverker: Kulturvård och samhällsbildning. Nordiska museets Handlingar 83..
Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1974. 295 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Jansson / Westman, Sverker / David: HÄLLRISTNINGAR VID FISKEBY.. Esselte AB, Stockholm,
1966. 44 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Johansson, Joh.: HJÄLTEFOLKET I DE COTTISKA ALPERNA.. Östgötacorrespondentens
boktryckeri, Linköping, 1928. 174 s. Klotband. Illustrerad. Kellgren, Johan Henrik: AFHANDLING OM NÄRINGSTVÅNGET I GEMEN, OCH SKRÅN I
SYNNERHET. Med en eftertext av E. N. Tigerstedt.. Natur och kultur, 1954. 59 s. Häftad. Färgat
snitt. Innehåller inklistrat porträtt av Kellgren. Julgåva från bokförlaget. Kernell, Yngve: ALL VÄRLDENS VÄG.. LTs förlag, 1977. 271 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Illustrerad. Kirby, David: Östersjöländernas historia 1492 - 1772. Atlantis Förlag, 1994. 499 s. Pappband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Kohn, Hans: THE MODERN WORLD. 1848 TO THE PRESENT.. The Macmillan Company,
Toronto, Ontario, 1969. Second edition. In English. 342 p. Wrappered. Good condition. Kumlien, Gunnar: Italien då ... galärslavar, pilgrimer, kurtisaner. Askild & Kärnekull, 1975.
184 s. Pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Rikligt illustrerad. Kurtén-Lindberg, Birgitta: Monumenten. Gestalter ur Europas gryning. Historiska media, 1996.
175 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Laffont, Robert ( Red ): EUROPAS HISTORIA. ETT PANORAMA I TEXT OCH BILD.. Natur och
kultur, 1960. 280 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Bandet något nött. Stort format. Lagerborg, Rolf: Ord och inga visor, andras och egna. Från ett folkvälde på villovägar. Av "
Rebellen " Rolf Lagerborg.. Natur och kultur, 1945. 445 s. Häftad. Illustrerad. Laurin, Carl G: Stamfränder. Norstedt och söners förlag, 1924. 283 s. Halvklotband. Mycket fint
exemplar. Loon, Hendrik van: MÄNSKLIGHETENS HISTORIA. DE UNGAS VÄRLDSHISTORIA.. Natur och
kultur, 1924. 507 s. Klotband. " Illustrerad av författaren med talrika helsidesplanscher, även i
flerfärgstryck, samt textbilder och historiska årtal i bild ". Marti, O.: Die Götter Unserer Ahnen. Mythos, Kultus und Recht der Ur - und früzeit im
Schweizerland.. Verlag Marti - Gasser, Bern, 1944. 214 s. Klotband. Anteckningar. Gott skick. Mit 2
karten. Marwick, Arthur: THE NATURE of HISTORY.. Macmillan, London, 1989. Third edition. In
English. 442 p. Wrappered. McEvedy, Colin: THE CENTURY WORLD HISTORY. FACTFINDER.. Century Publishing,
London, 1984. In English. 207 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Michaud, Joseph-francois: Korstågen. Niloe, 1973. Illustrerad av Gustave Doré. 478 s.
Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Illustrerad. Mickwitz, A.: NYA TIDENS HISTORIA, I.. Söderström & Co Förlagsaktiebolag, Helsingfors,
1967. Andra upplagan. 167 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Milton, Giles: Muskotkriget Striden om de ostindiska kryddöarna. Historiska Media, 2004. 302
s. Pocket. Gott skick. Mühlen, Hans von zur: REVAL VOM 16. BIS ZUM 18. JAHRHUNDERT. Gestalten und
Generationen eines Ratsgeschlechts.. Böhlau verlag Köln, Wien, 1985. In German. 432 p.
Clothbinding. Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE, Kulturhistorisk bilderbok. Del I - III.. Albert
Bonniers förlag, 1941-1962. 379+360+350. 3 vol. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Fint exemplar.
Nehru, Jawaharlal: INDIENS WEG ZUR FREIHEIT.. Büchergilde Gutenberg, Zürich, 1948. 624
s. Klotband. Gott skick. Skyddsomslaget något trasigt. Nordberg, Michael: Eldsjälen från Mallorca och andra medeltida skribenter. Rabén Prisma,
1998. 264 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar.
Nordenfelt, Thorsten: HISTORISKA SAMTIDIGHETSTABELLER.. Svenska Tryckeriaktiebolaget,
Stockholm, 1913. 144 s. Pappband. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Gott
skick. Numers, Lorenz von: PASCHAN I ONÅD.. Norstedt och söners förlag, 1981. 197 s. Klotband
med skyddsomslag. Gott skick. Nyström, Anton: ALLMÄN KULTURHISTORIA, ELLER DET MÄNSKLIGA LIFVET I DESS
UTVECKLING. Del 1 - 4.. C. & E. Gernandts Förlags Aktiebolag, Stockholm, 1900. Andra
upplagan. 594+716+800+880 sidor. 4 vol. Klotband. Illustrerad. Guldornerad rygg. Fläck på första
bandets främre pärmsida, annars ett fint exemplar. Ozment, Steven: Magdalena och Balthasar. Legenda, 1988. 166 s. Cartonnageband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar. Pallin, J. R.: LÄROBOK I NYA TIDENS HISTORIA. FÖR ALLMÄNNA LÄROVERKENS HÖGRE
KLASSER.. Norstedt och söners förlag, 1903. Femte upplagan. 386 s. Dekorerat klotband. Ryggen
blekt. Anteckningar på försättsbladet. Anteckningar på eftersättsbladet. Anteckningar på insidan av
pärmen. Röd fuktfläck på översidan av de sista sidorna och bakre pärmen.Bakre eftersättsblad
något trasigt. Svaga blyertsmarkeringar i boken. Palme, Sven Ulrik: Historien och nuet.. Kooperativa förbundets bokförlag, Stockholm., 1954.
231 s. Häftad. Palmer, Alan: OPTIMISMENS TIDEVARV, IV. HISTORIENS MILSTOLPAR 1803 - 1896.. Bernces
Förlag, Malmö, 1971. 160 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Pers, Anders: MÄNNISKOR, MARK, MENINGAR. Artiklar i VLT åren 1900 - 1947.. Vestmanlands
läns tidning, 1960. 503 s. Pappband. Illustrerad. Gott skick. Philippson, Martin: Geschichte des Dreissigjährigen krieges. Mit authentischer Illustration, 343
Abbildungen im Text, Tafeln und Karten.. Historischer Verlag Baumgärtel, Berlin, (not dated).
Second edition. In German. 562 p. Clothbinding. Richly illustrated. Platen, Gustaf von: Nittonhundra. Vällust och armod - vemod och framtidstro. Fischer &
Co, 1999. 395 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint
exemplar. Poulsen, Frederik: I DET GAESTFRIE EUROPA.. Gyldendalske boghandel - Nordisk forlag,
1947. På danska. 278 s. Halvfranskt band med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något
trasigt. Ragnar, Per: HITLER. Legus Förlag, Stockholm, 1994. 111 s. Häftad. Richet, Charles: VETENSKAP OCH BILDNING. BAND XV. KRIGET - DET FÖRGÅNGNA,
FREDEN - FRAMTIDEN. ALBERT BONNIERS HANDBÖCKER I VÅR TIDS VETANDE.. Bonniers,
1914. 301 s. Halvfranskt band. Rosebery, Lord: NAPOLEON : THE LAST PHASE.. Arthur L. Humphreys, London, 1900. In
English. 261 p. Publishers binding. Cover slightly rubbed. Rudin, Pehr: SATYRISKT BETÄNKANDE ANGÅENDE BOKMÄNGDEN. Första gången tryckt
1766. Nu ånyo utgivet och med sköna teckningar försett.. Sällskapet Bokvännerna, 1956.
Illustrerad av Torsten Århem. 29 s. Häftad. Rule / TePaske, John C. / John J.: PROBLEMS IN EUROPEAN CIVILIZATION. The Character of
Philip II. The Problem of moral Judgments in History.. D. C. Heath and Company, Boston, 1963. In
English. 18+103 s. Wrappered. Rydberg, Viktor: KULTURHISTORISKA FÖRELÄSNINGAR. 5. MEDELTIDENS
KULTURHISTORIA. ( Fortsättning ).. Albert Bonniers förlag, 1905. 441 s. Klotband. Endast del
5. Sanderson, Edgar: The World´s History and Its Makers I-X. New York, Chicago; Earl R. DuMont,
1902. In English. 442+493+430+399+434+494+444+410+509+414+Index. 10 vol. Half -leather
binding. Rubbed on the edges. Covers occasionally stained. Else fine. Patterned endpaper. Upper
gilt-edging. Illustrated. Spine slightly loose, the VIIIth volume. Schaffner, Jakob: Geschichte der Schweizerischen Eidgenossenschaft.. Franckhsche
Verlagshandlung, Stuttgart, 1915. In German. 128 p. Clothbinding. Illustrated. Gothic types. Good
condition. Schama, Simon: MELLAN GUD OCH MAMMON. Nederländerna under guldåldern 1570 -
1670.. Bonniers, 1989. 727 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Schiller, Friedrich von: GESCHICHTE DES ABFALLS DER VEREINIGTEN NIEDERLANDE. Von
der spanischen regierung.. O. C. Recht verlag. München., 1922. In German. 236 p. Cloth-spine
binding. Richly illustrated. Schneider, Wolf: DET BÖRJADE I BABYLON. De stora städernas kulturhistoria genom 5000 år
från Ur till Brasilia.. Forum, 1961. 319 s. Linneband. Illustrerad. Schück, Henrik: HUFVUDDRAGEN AF DEN MEDELTIDA KULTURENS HISTORIA.. Aktiebolaget
Ljus, Stockholm, 1913. Andra upplagan. 275 s. Häftad. Osprättad och oläst. Inlagan i bra skick,
men omslagets bakre pärmsida lös. Schück / Thordeman, Adolf / Bengt: AD PATRIAM ILLUSTRANDAM. HYLLNINGSSKRIFT TILL
SIGURD CURMAN 30 APRIL 1946.. Almqvist & Wiksell, 1946. 515 s. Häftad. Seth, Ronald: Första gången det hände. Höjdpunkter i människans historia.. Bra Böcker, 1969.
223 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Sforza, Carlo: Italiens verkliga ansikte. Kooperativa Förbundets förlag, 1943. 180 s. Häftad.
Bandet något slitet. Shachar, Nathan: Den gåtfulla passionen. Essäer om den spanska världen.. Atlantis Förlag,
1998. 407 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Smutstitelbladet delvis bortrivet Shetelig, Haakon: NORDISK KULTUR, I. BEFOLKNING I OLDTIDEN.. Bonniers, Aschehoug,
Schultz, 1936. På norska. 161 s. Häftad. Bandet något nött. Ryggen något trasig. Sjöholm, Öyvind: Domtrapphuset Utblickar från en Uppsalamiljö.. Svenska Kyrkans
Diakonistyrelse, 1958. 188 s. Häftad. Gott skick. Söderlund, Ernst ( utg ): Med plog och svärd. I - III. Historisk Läsebok.. Norstedts förlag, 1949-
1952. 344+360+378. 3 vol. Förlagsband. Illustrerad. Steffen, Gustaf F.: VÄRLDSÅLDRARNA. Del 1 - 3. SAMHÄLLETS OCH KULTURENS
ALLMÄNNA UTVECKLING.. Hugo Gebers förlag, 1918-1920. 506+408+507 sidor. 3 vol. Halvfranskt
band. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Ett
mycket fint exemplar. Stoltz, Elof: JOCKOM BECK OCH ANDRARUMS ALUNVERK. Medan Skåne var danskt..
Norstedt och söners förlag, 1979. 260 s. Klotband med skyddsomslag. Innehåller
blyertsanteckningar och understrykningar. Storry, Richard: A history of modern Japan.. Penguin Books, Middlesex, 1963. Third edition. In
English. 296 p. Wrappered. Stowe, Beecher, Harriet: Onkel Toms stuga. Berättelser från negrernas slavliv i Nordamerika..
Nordiska bokförlaget, 1917. Illustrerad av Emil Åberg. 627 s. Dekorerat pappband. Inlagan fin.
Namnteckning på titelbladet. Ryggen sliten. Tannenbaum, Edward R.: Västerlandets historia.Del 1 - 4. Det europeiska samhällets
utveckling från medeltiden till våra dagar.. Wahlström & Widstrand, (utan årtal).
355+290+391+402 sidor. 4 vol. Klotband. Illustrerad. Gott skick. Taylor, Peter: Australia The First Twelve Years. George Allen & Unwin, 1982. 220 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Thulin, Oskar ( utg ): Reformationen i Europa.. Diakonstyrelsens Bokförlag, 1967. 352 s.
Linneband med skyddsomslag. Illustrerad. Thunberg / Bring, Sven / S. E.: NORSTEDTS VÄRLDSHISTORIA. Utgiven av Sven Thunberg och
S. E. Bring.. Norstedt och söners förlag, 1926 - 1937.
551+562+570+576+941+678+656+752+698+662+750+941+917+1007+610 sidor. Klotband. Fint
exemplar. Illustrerad. Thunberg / Bring, Sven / S. E.: NORSTEDTS VÄRLDSHISTORIA. Utgiven av Sven Thunberg och
S. E. Bring.. Norstedt och söners förlag, 1926 - 1937.
551+562+570+576+941+678+656+752+698+662+750+941+917+1007+610 sidor. Halvfranskt
band. Mycket fint exemplar. Illustrerad. Exlibris. Thunberg / Bring, Sven / S. E.: NORSTEDTS VÄRLDSHISTORIA. Utgiven av Sven Thunberg och
S. E. Bring.. Norstedt och söners förlag, 1926 - 1937.
551+562+570+576+941+678+656+752+698+662+750+941+917+1007+610 sidor. Privatbundet
halvklotband. Mycket fint exemplar. Illustrerad. Topelius, Christer: Bokfilmen om VÅR EGEN TID. ALLT DETTA HAR HÄNT.. AB Kulturhistoriska
Förlagen, Göteborg, 1978. Originalupplaga. Opaginerad. Skinnimitationsband. Rikligt illustrerad.
Guldornerad. Troels-Lund, : Dagligt liv i Norden i det sekstende aarhundrede I-VII. Gyldendalske boghandel -
Nordisk forlag, (utan årtal). Fjärde upplagan. På danska. 7 vol. Vackert halvfranskt band. Bandet
något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Tuchman, Barbara W.: DEN FÖRSTA SALUTEN. Om det Amerikanska Frihetskriget och dess
Europeiska Bakgrund.. Atlantis Förlag, 1989. 349 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Tuchman, Barbara W.: Det stolta tornet. Atlantis Förlag, 1994. 519 s. Pappband. Gott skick. Tuchman, Barbara W.: En fjärran spegel Det stormiga 1300-talet. Atlantis Förlag, 1981. 667 s.
Pappband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Ryggen något trasig i övre kanten. Uden, Grant: Longman Illustrated Companion to World History. A - K and L - Z.. Longman in
association with Kestrel Books, London and New York, 1976. In English. 1040 p. 2 vol.
Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Vedel, Valdemar: RENAESSANCENS FREMBRUD. ET STYKKE AANDSHISTORIE..
Gyldendalske boghandels forlag, 1922. På danska. 232 s. Häftad. Bakre pärmsidan lös. Vedel, Valdemar: Renässansen söder och norr om Alperna. I-II. Norstedt och söners förlag,
1927. 284 + 281 sidor. Häftad. Illustrerad. Vorsterman van Oyen, A. A,: HUGO DE GROOT. EN ZIJN GESLACHT.. C. L. Van
Langenhuysen, Amsterdam, 1883. In Dutch. 8+35 pages. Cloth-spine binding. Corpus lightly
broken. Else fine. Wadström, B.( utg ): Nytt och Gammalt. En folkskrift, utgifwen af B. Wadström. Med 60
teckningar.. P. palmqwists Förlag, Stockholm, 1869. 260 s. Halvklotband. Frakturstil. Något nött i
kanterna. Wahlström / Weibull, Sten / Jörgen: Historia på plats.. Bra Böcker, 1990. 174 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Wallace - Hadrill, J. M.: THE BARBARIAN WEST. THE EARLY MIDDLE AGES a. d. 400 - 1000..
Harper Torchbooks, Harper & Row, New York, 1962. In English. 157 p. Wrappered. Weech, W. N.: VÄRLDENS HISTORIA.. Natur och kultur, 1948. 1169 s. Klotband. Illustrerad.
Gott skick. Översättning och bearbetning av Alf Ahlberg och Th. Blomqvist. Weiss, Peter: Diskurs över det långvariga kriget i Vietnam dess förhistoria och förlopp som ex.
På nödvändigheten av de undertrycktas väpnad kamp mot sina förtryckare likaså Amerikas Förenta
staters försök att förinta revolutionens grundvalar. Bo Cavefors Bokförlag, 1968. 247 s. Pocket.
Bandet något slitet. Williams, Neville ( Red ): MÄNNISKANS VIDGADE VÄRLD, III. HISTORIENS MILSTOLPAR 1215
- 1588.. Berces, Malmö, 1971. 160 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. |