| Historia, Antiken, Grekland & Rom |
|---|
|
Efter syndafloden Ur, Babylon, Nineve. Medelhavsmuseet, Historiska museet, 1977. 64 sid +
planscher. Häftad. Gott skick. Illustrerad. ROMA, I - II. CONSOCIAZIONE TURISTICA ITALIANA. ATTRAVERSO L ' ITALIA. Illustrazione
delle regioni italiane. VOLUME DECIMO. Milano 1941 - 1942 / Anno XX.. 1941 - 1942. In Italian.
240+240 pages. Full-leather binding. Richly illustrated. ROMERSK KONST. STILAR I KONSTEN.. Wahlström & Widstrand, 1979. 64 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Understrykningar i texten. Acton, Harold: THE LAST MEDICI.. Macmillan London limited, 1980. In English. 327 p. Cased
boards. Richly illustrated. Good condition. Ambrosiani, Sune (red.): ZUR TYPOLOGIE DER ÄLTEREN KACHELN. Mit 155 abb. Die
meisten nach aufnamen des verfassers.. Norstedt och söners förlag, 1910. In German. 143 p.
Wrappered. Richly illustrated. Unopened. Andrén, Arvid: Antiken Konst från den grekisk-romerska kulturvärlden ur svenska samlingar.
Utställning tillägnad H.M. Konungen.. Medelhavsmuseet-Nationalmuseum, 1967. 110 sid. +
Bildavsnitt. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Andronicos, Manolis: THE GREEK MUSEUMS, OLYMPIA.. Ekdotike Athenon S. A. , Athen, 1975.
In English. 52 p. Wrappered. Illustrated with photos. Antonsson, Oskar: Antik konst En konstbok från Nationalmuseum. Ehlins, 1958. 157 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Inlagan fin. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Antonsson, Oskar: Antik konst En konstbok från Nationalmuseum. Ehlins, 1958. 157 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Annars ett fint exemplar.
Fotoillustrerad. Bergman, J.: Antikens historia l-ll. Bohlin & Co, 1923. Femte upplagan. 608+528. 2 vol.
Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Guldornerad rygg. Upphöjda
bind. Med illustrationer, färgplanscher och kartor. Bergman, J.: PÅ KLASSISK MARK. STUDIER OCH MINNEN FRÅN ETT ÅRS VANDRINGAR I
DEN ANTIKA KULTURENS LÄNDER. Med talrika illustrationer.. Wahlström & Widstrand,
1896. 307 s. Samtida klotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Exlibris Gurli & Alf Amundson. Ryggen
något blekt. Bergman, J.: POMPEJI OCH HERCULANEUM. Deras undergång år 79 e. Kr. enligt ett
ögonvittne och andra antika sagesmän samt deras pågående utgrävningar 1738 - 1938. Med
många till stor del förut opublicerade bilder.. Natur och kultur, 1938. 320 s. Originalklotband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts.
Bergman, J.: POMPEJI. Dess undergång genom Vesuvius. Katastrofen år 79 e. Kr. och dess
pågående utgräfning.. Bohlin & Co, Stockholm, 1915. Andra upplagan. 328 s. Halvfranskt
band. Illustrerad. Marmorerade pärmar. Bergström, Gustaf: Forntida vise Deras tro och deras lära Tidsbilder från Hellas och Rom
jämförda med kristen verldsåskådning. Lars Hökerbergs bokförlag, 1888. 344 s. Halvfranskt band.
Bandet något slitet. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Namnteckning på försättsbladet. Blei, Franz: FRAUEN UND MÄNNER DER RENAISSANCE.. Im Avalun - Verlag, Hellerau Bei
Dresden, 1927. In German. 381 p. Decorated boards. Gilt-ornamented. Illustrated. Boissier, Gaston: Cicero och hans vänner. Romerskt samhällsliv på Cæsars tid. Wahlström
& Widstrand, 1915-16. 248+217s. 2 vol. Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerat snitt. Bossert / Zschietzschmann, H. Th. / W.: HELLAS UND ROM. Die kultur der Antike in Bildern..
Verlag Ernst Wasmuth G. M. B. H, Berlin, 1936. 42+320 sidor. Klotband. Rikligt illustrerad. Branigan / Vickers, Keith / Michael: HELLAS. Det antika Greklands kulturer.. Coeckelberghs
international publishing, 1980. 224 s. Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket
gott skick. Bréhier, Louis: L'Art Byzantin. Henri Laurens, Éditeur, Paris, 1924. 203 s. Skinnryggsband.
Bandet något nött. Ryggen blekt. Marmorerade pärmar. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Ouvrage illustré de 106 gravures. Brising, Harald: Klassiska bilder. Inledning till den Grekiska konsten.. Albert Bonniers förlag,
1910. 227 s. Häftad. Illustrerad. Häftesomslaget något trasigt. Callmer, Christian: Drottning Kristinas samlingar av antik konst. Norstedt och söners förlag,
1954. 39 s. Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Carcopino, Jérôme: Dagligt liv i antikens Rom. Prisma, 1988. 303 s. Pocket. Gott skick. Carpiceci, Alberto Carlo: Pompeii 2000 years ago. Bonechi, Firenze, 1985. In English. 111 p.
Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Includes a folding map Chledowski, Kasimir: SIENA MADONNANS STAD.. Hugo Gebers förlag, 1920. 464 s. Häftad.
Illustrerad. Cicero, Marcus Tullius: EN VÄNS TANKAR OM VÄNSKAPEN. Öfversättning af P. G. Lyth.. A. B.
Nordiska Bokhandeln, Stockholm, 1904. 80 s. Guldornamenterat klotband. Bandet något fläckigt.
Cunliffe, Barry: DET ROMERSKA RIKET.. Coeckelberghs international publishing, 1980. 316 s.
Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Dahlbäck, C.J.: SOKRATES. De största märkesmännen, 2.. Hugo Gebers förlag, 1906. 59 s.
Häftad. Ryggen något trasig i övre kanten. Drachmann, A.G.: Antikens teknik Om den västerländska civilisationens tekniska hjälpmedel..
Prisma Magnum, 1988. 143 s. Häftad. Mycket gott skick. Illustrerad. Ferrero, Guglielmo: AUGUSTU'S REPUBLIK. ROM, DESS STORHET OCH FÖRFALL , IV..
Albert Bonniers förlag, 1923. 243 s. Häftad. Ouppsprättad. Friedlaender, Ludwig: SITTEN GESCHICHTE ROMS. Ungekürzte textausgabe.. Im Phaidon
Verlag, Wien, 1934. In German. 1044 p. Contemporary cased boards. Illustrated. Good condition.
Furumark, Arne: HELLENER OCH BARBARER.. Albert Bonniers förlag, 1962. 138 s. Häftad.
Illustrerad. Gjerstad, Einar: DET ÄLDSTA ROM. Svenska Humanistiska Förbundet 83.. Norstedt och
söners förlag, 1972. 133 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Gödecke, P. A.: PALATINEN. BILDER HOPFLÄTADE MED PENNDRAG UR GAMLE TACITUS..
Norstedt och söners förlag, 1901. 152 s. Häftad. Något fläckig. Gren, Erik: GREKLANDS HISTORIA. Kulturländernas historia.. Natur och kultur, 1957. Andra
upplagan. 264 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Gren, Erik: GREKLANDS HISTORIA. Kulturländernas historia.. Natur och kultur, 1968. 268 s.
Förlagsband. Gromer, Alfred: Kunst des Abenlandes. I Teil. Ein bilder-atlas in vier banden.. Verlag G.Braun,
Karlsruhe, 1955. In German. 129 p. Contemporary decorated boards. Richly illustrated. Good
condition. Grønbech, Vilhelm: Ljuset från Akropolis. Essäer och föreläsningar.. Natur och kultur, 1954.
193 s. Häftad. Gott skick. Hagelin, Gösta: Nytt ljus över Roms katakomber.. Norstedt och söners förlag, 1977. 154 s.
Häftad. Illustrerad. Harris, Nathaniel: THE GREEKS AND ROMAINS.. Hamlyn Publishing Group, 1980. 320 s.
Förlagsband med pappersomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Heiberg, Johan Ludvig: BYSANTINSK KULTUR. VÄRLDSKULTUREN.. Norstedt och söners
förlag, 1926. 56 s. Häftad. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Heiberg, Johan Ludvig: BYSANTINSK KULTUR. VÄRLDSKULTUREN.. Norstedt och söners
förlag, 1923. Andra upplagan. 56 s. Häftad. Ouppsprättad. Heiberg, Johan Ludvig: GREKISK KULTUR. VÄRLDSKULTUREN.. Norstedt och söners förlag,
1923. 225 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något trasigt. Henrikson, Alf: ANTIKENS HISTORIER I.. Bonniers, 1964. 320 s. Skinnryggsband. Illustrerad.
Endast del 1. Henrikson, Alf: Det västliga Hellas. Bonniers, 1980. Illustrerad av Björn Berg. 276 s. Pappband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Hill Miller, Helen: GREKISK HORISONT. En resa genom det levande förflutna.. Bonniers, 1962.
230 s. Linneband. Rikligt illustrerad. Hinks, R.P.: Greek and Roman Portrait Sculpture. British Museum Publication Limited, 1976. In
English. 93 p. Wrappered. Richly illustrated. Very good condition. Isenberg, Richard M.: CAESAR. Caravel - serien.. Allhems Förlag, 1965. 153 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Karlsson, Eric: Från Hellas till Rom. Spektra, 1988. 286 s. Cartonnageband. Gott skick.
Illustrerad. Kjellberg / Säflund, Ernst / Gösta: Grekisk och Romersk konst. Bonniers, 1978. Fjärde
upplagan. 339 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget något slitet.
Annars i gott skick. Kjellberg / Säflund, Ernst / Gösta: Grekisk och Romersk konst. Skulpur, måleri, keramik,
arkitektur från ca år 2000 f.kr till år 300 e. Kr.. Bonniers, 1958. 334 s. Privatband. Främre och bakre
häftesomslag medbundna. Illustrerad. Gott skick. Kurtén-Lindberg, Birgitta: BAKOM MONUMENTEN. Gestalter ur Europas gryning.. Historiska
Media, 1996. 175 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Lagrèze, G.-B. de: POMPÉI. LES CATACOMBES L'ALHAMBRA. Etude a l'iade des monuments
de la vie paienne a son declin. De la vie chretienne a son Aurore, de la vie Musulmane a son
Apogee. Ouvrage illustree de 105 gravures, dessinees par Racinet, Benard etc.. Firmin-Didot et
C:e, Paris, 1889. Third edition. In French. 558 p. Beautiful half-leater binding. Gilt-Ornamented
Spine. Raised bands. Marbeled endpapers. Marbeled covers. Raised binds. Very fine copy. Larsen, Sofus: Det romerska samhället under republiken.. Norstedt och söners förlag, 1928.
244 s. Häftad. Illustrerad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Larsson / Lindskog / Nilsson, Hans / Claes / Martin P:n: ATHENA. BILDER UR DEN
HELLENSKA KULTURVÄRLDEN.. Hugo Gebers förlag, 1917. 249 s. Häftad. Illustrerad. Något nött
i kanterna. Lindskog, Claes: ANTIKEN. BONNIERS ILLUSTRERADE LITTERATUR HISTORIA, I .. Albert
Bonniers förlag, 1928. 330 s. Klotband. Illustrerad. Lindskog, Claes: Grekiska hjältar och ideal. Hugo Gebers förlag, 1925. Andra upplagan. 285 s.
Häftad. Något nött i kanterna. Lindskog, Claes: GREKISKA HJÄLTER OCH IDEAL.. Hugo Gebers förlag, 1925. Andra
upplagan. 285 s. Klotryggsband. Främre häftesomslag medbundet. Gåvostämpel 1953, från
Geijerskolans Bibliotek. Lloyd, Seton: The Art of the Ancient Near East. Oxford University Press, 1961. In English. 302 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed at the edges. Corpus fine. Illustrated. 260 plates 73 in
color. Löfstedt, Einar: ROMARE.. Norstedt och söners förlag, 1956. 192 s. Häftad. Illustrerad. Lönborg, Sven: DIKE OCH EROS, I - III. Människor och Makter i forntidens Aten.. Almqvist
& Wiksell, 1927 - 1937. 286+277+559 sidor. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad. Lönborg, Sven: DIKE OCH EROS, I - III. Människor och Makter i forntidens Aten.. Almqvist
& Wiksell, 1920 - 1937. 288+259+561 sidor. Lönborg, Sven: DIKE OCH EROS, I - III. Människor och Makter i forntidens Aten.. Almqvist
& Wiksell, 1920 - 1937. 287+259+261 sidor. Främre häftesomslag medbundet. Lyth, P.G: LÄROBOK I ROMERSKA ANTIQVITETER.. Esaias Edquists Boktryckeri, Uppsala,
1877. 12+147 sidor. Klotband. Stänksnitt. Ryggtext i guld. Magnuson, Torgil: Rome in the Age of Bernini 1-2. Almqvist & Wiksell, 1982-1986.
388+404 sidor. 2 vol. Dekorerat originalpappband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Mainardi / Pirovano / Rizzi / Taglicarne, : Friuli Venezia Giulia.. Electa Editrice for Banca
Nazionale Del Lavoro., 1978. In English. 570 p. Cased boards with slip-case. Richly illustrated.
Corpus lightly broken. Mercer, Charles: ALEXANDER DEN STORE.. Allhems Förlag, 1963. 153 s. Förlagsband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Napoleon III, : JULIUS CAESARS HISTORIA I-II. Af författaren auktoriserad, under hans Maj:t
Carl XVs protektion utgifven svensk öfversättning.. Adolf Bonnier, Stockholm, 1865-67. 8+434+603
sidor. Samtida klotband. Guldornerad rygg. Marmorerat snitt. Atlasen saknas. Något stötta hörn.
Annars i gott skick. Nilsson, Martin P:n: DE GREKISKA TYRANNERNA. Svenska Humanistiska Förbundet 52..
Norstedt och söners förlag, 1941. 99 s. Häftad. Illustrerad. Norlind, Arnold: DET SENMEDELTIDA ROM. VÄRLDSSTAT OCH GUDSSTAT. Ur
Världshistorien.. Norstedt och söners förlag, 1924. 163 s. Häftad. Orange, H.P. L': FRA PRINCIPAT TIL DOMINAT. Svenska Humanistiska Förbundet 67..
Norstedt och söners förlag, 1958. 149 s. Häftad. Illustrerad. Overbeck, Johannes: POMPEJI, in seinen Gebäuden, Alterthümern und Kunstwerken für
Kunst- und Altertumsfreunde dargestellt von J. Overbeck.. Verlag von Wilhelm Engelmann, Leipzig,
1866. Second edition. In German. XVIII+346+IX+261 pages. Decorated cloth binding. Blind-
stamped. Marbeled edges. Richly illustrated. A very fine copy. Part 1 and 2 in one binding Papahatzis, Nicos: Ancient Corinth The Museums of Corinth, Isthmia and Sicyon.. Ekdotike
Athenon S. A., 1977. In English. 112 p. Wrappered. Good condition. Illustrated. Payne, Robert: GULDET FRÅN TROJA. Hur Heinrich Schliemann upptäckte grekernas
fornskatter.. Natur och kultur, 1960. 228 s. Pappband. Gott skick. Pappersomslaget saknas. Peterich, Eckart: GÖTTER UND HELDEN DER GERMANEN. KLEINE MYTHOLOGIE.. Walter -
Verlag, 1955. Fifth edition. In German. 200 p. Cased boards with dustwrapper. Illustrated.
Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Petrakos, Basil: DELPHI.. CLIO editions, 1977. In English. 64+47 pages. Wrappered. Richly
illustrated. Platon, : VALDA SKRIFTER av Platon i svensk översättning av Magnus Dalsjö. Sjunde delen,
Kratylos.. Norstedt och söners förlag, 1906. 99 s. Häftad. Ouppsprättad. Plutarchos, : LES VIES DES HOMMES ILLUSTRES. TRADUITES EN FRANCAIS PAR RICARD
PRÉCÉDÉES DE LA VIE DE PLUTARQUE. Tome deuxième.. Garnier Frères, Paris, 1906. In
French. 564 p. Wrappered. Covers torn. Spine/backstrip torn. Tome deuxième. Plutarkhos, : Levnadsteckningar över berömda greker och romare. Natur och kultur, 1947. 831
s. Halvklotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar. Marmorerade
pärmar. Namnteckning på försättsbladet. Pollitt, J. J.: Art and Experience in Classical Greece. Cambridge University Press, 1975. 205 s.
Häftad. Gott skick. Fotoillustrerad. Pollitt, J. J.: The Art of Rome C.753 B.C. - 337 A.D.. Prentice-Hall, Inc., 1966. In English. 252 p.
Wrappered. Wrapper slightly rubbed. Corpus fine. Poulsen, Frederik: ROMERSKA KULTURBILDER.. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag,
Stockholm, 1946. 345 s. Samtida marmorerat pappband. Illustrerad. Mycket gott skick. Poulsen, Frederik: UNDER HELLENISK HIMMEL. Rejseroman.. Gyldendalske boghandels
forlag, 1931. På danska. 250 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Richter, Gisela: A Handbook of Greek Art A survey of the visual Arts of Ancient Greece. Phaidon,
1969. In English. 431 p. Wrappered. Spine/backstrip slightly rubbed. Wrapper slightly rubbed at
the edges. Corpus fine. Illustrated with photos. A bit of the back wrapper is missing. Rudberg, Gunnar: Antik världsbild och världsbetraktelse. En skrift från första århundradet e. Kr.
Svenska Humanistiska Förbundet 45.. Norstedt och söners förlag, 1936. 77 s. Häftad.
Ouppsprättad. Rydberg, Viktor: DEN SISTE ATENAREN. Första och andra boken.. Albert Bonniers förlag,
1928. 318+382 sidor. Häftad. Säflund, Gösta: Heraklidernas återkomst.. Bonniers, 1963. 136 s. Häftad. Illustrerad. Sakellarakis, J. A.: Musée d' Héracleidon. Guide illustré du musée.. Ekdotike Athenon S. A. ,
Athènes, 1987. In French. 144 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Scheffer, Thassilo von: DIE KYPRIEN. EIN HELLENISCHES EPOS IN ZWÖLF GESÄNGEN.
Neu Geschaffen von Thassilo von Scheffer.. C.H. Beck´sche Verlagsbuchhandlung, München,
1934. First edition. In German. 260 p. Contemporary cloth binding. Spine/backstrip slightly faded.
Else fine. Schuchhardt, Carl: SCHLIEMANNS UPPTÄCKTER i Troja, Tiryns, Mykene, Orchomenos och på
Ithaka. Med 2 porträtt, 6 kartor och planer samt 291 afbildningar.. Albert Bonniers förlag, 1891.
Originalupplaga. 361 s. Skinnryggsband. Guldornerad. Blindpressad. Marmorerat snitt. Mycket gott
skick. Schück, Henrik: ROM. EN VANDRING GENOM SEKLERNA.. Hugo Gebers förlag, 1912.
263+271 sidor. Halvfranskt band. Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Marmorerade pärmar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Övre guldsnitt. Främre häftesomslag medbundet. 2 delar bundna i
ett Bernhard Andersson - band. Vacker bok i gott skick. Schwab, Gustaf: DIE SCHÖNSTEN SAGEN DES KLASSISCHEN ALTERTUMS.. Verlag Carl
Ueberreuter, Wien - Heidelberg, 1954. Eigtht edition. In German. 720 p. Decorated cloth binding.
Illustrated. Gilt-ornamented. 3 Teile in einem Band. Smith, Emil: DET STORE ÅRHUNDRE I ROMERSK KEISERTID.. P.F. Steensballes
Boghandels Eftg. Bj. Reenskaug, Oslo, 1944. På norska. 388 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad.
Staehelin, Felix: DIE SCHWEIZ IN ROEMISCHER ZEIT.. Benno Schwabe & Co Verlag,
Basel, 1948. In German. 659 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Dustwrapper
slightly rubbed on the edges. Good condition. Includes 4 folding plates. Stenius, Göran: FRÅN ROM TILL ROM.. Natur och kultur, 1963. 315 s. Häftad. Illustrerad. Stobart, J. C.: HELLAS HÄRLIGHET. En skildring av Greklands kultur under forntiden.
Bemyndigad översättning av P. G. Norberg.. Norstedt och söners förlag, 1915. 293 s. Häftad.
Ouppsprättad. Illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Stobart / Hopper, J. C. / R. J.: THE GLORY THAT WAS GREECE.. Sidgwick & Jackson,
London, 1971. Fourth edition. In English. 265 p. Wrappered. Richly illustrated. Slightly rubbed on
the edges. The first 3 pages, loose from bind. Stubbings, Frank H.: Prehistoric Greece. The World of Archaeology. Rupert Hart-Davis, London,
1972. In English. 95 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Sundén, J. M.: DE ROMERSKA ANTIKVITETERNA. TILL DE STUDERANDES TJÄNST.. W.
Schultz, Uppsala, 1903. 8+495 sidor. Klotband. Innehåller anteckningar och understrykningar i
blyerts. Registrets sista sida veckad och lös från bind. Sparsamt guldornerad rygg. Törne, Bengt von: FRÅN DOMITIANUS TILL GUSTAV III. ETT ROMERSKT KEJSARSTADIONS
ÖDEN GENOM TIDERNA.. Hugo Gebers förlag, 1935. 249 s. Samtida klotband. Främre
häftesomslag medbundet. Illustrerad. Marmorerat snitt. Gott skick. Valmin, Natan: DEMOSTHENES, DEN ATHENSKA DEMOKRATIENS SAMVETE.. Natur och
kultur, 1946. 208 s. Häftad. Velander-Philip, Alma: ROM. FORDOM OCH NU.. Natur och kultur, 1929. 395 s. Halvfranskt
band. Illustrerad. Nött i kanterna. Vessberg, Olof: Romersk porträttkonst. Norstedt och söners förlag, 1950. 103 s. Häftad.
Ryggen något trasig i nedre kanten. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Illustrerad. Något gulnad i
kanterna. Sprucken i bakre falsen. Wheeler, Mortimer: Roman Art and Architecture. 215 illustrations, 60 in colour. Thames and
Hudson, 1985. In English. 250 p. Wrappered. Richly illustrated. Good condition. Wifstrand, Albert: BAKGRUNDER. Uppsatser om tider och tänkesätt.. Gleerups, 1961. 215 s.
Häftad. Wifstrand, Albert: DEN GREKISKA KULTURHISTORIENS FASER. Humanistisk kultur II. Studier
och essäer. Under redaktion av Ingvar Andersson, Börje Knös och H. S. Nyberg.. Ljus, Stockholm,
1950. 74 s. Häftad. Yamauchi, Edwin: De första kristnas värld. Libris, 1981. 128 s. Inbunden med skyddsomslag.
Mycket gott skick. Illustrerad. Zschietzschmann, W.: HELLAS OCH ROM. EN KULTURHISTORIA I BILDER.. Allhems Förlag,
1960. 92+304+register. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad med 304
planschsidor. |