| Historia, Antropologi & Etnografi |
|---|
|
Life Before Man. Time Life, 1974. In English. 160 p. Cloth-spine binding. Richly illustrated.
Good condition. Olaus Magnus Historia om De Nordiska Folken Fjärde delen,. Michaelisgillet, 1925. 330 s.
Häftad med kassett. Gott skick. Illustrerad. Ouppsprättad. Spår mot väster Redigerad av Erik " Uncas " Englund och Albin Widén.. Lindqvists Förlag,
1965. 223 s. Klotband. Gott skick. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Abrams, Charles: Housing in the modern world. Faber & Faber, 1966. In English. 307 p.
Clothbinding with dustwrapper. Illustrated with photos. Good condition. Dustwrapper slightly
rubbed on the edges. Åkerman, Sune: Vandrarsläktet människan. Forskning och Framsteg, 1982. 114 s. Häftad.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Almquist, Sigfrid: Naturhistorisk och Etnografisk Atlas. Norstedt och söners förlag, 1881.
Samtida klotband. Rikligt illustrerad. Guldornerad. Blindpressad. Komplett med 16 dubbelsidiga
planscher och register. Ryggen trasig men inlagan i mycket gott skick Alvarsson, Jan-Åke: Amerikas indiankulturer. Kultur i fokus, 1998. 476 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Illustrerad. Alvarsson, Jan-Åke: Är indianerna dödsdömda ? Nio oönskade indianreportage från
Latinamerika. Bokförlaget Libris, Örebro, 1981. 181 s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick.
Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Ambjörnsson, Ronny: Flodsökarna. Bo Cavefors, 1969. 126 s. Inbunden med skyddsomslag.
Illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget fläckat och nött. Andrews, Roy Chapman: På spår efter urmänniskan. En skildring från forskningsfärder i
Centralasien. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1928. 286 s. Dekorerat klotband. Fotoillustrerad.
Utvikbara kartor/planscher. Stänksnitt. Något fuktskadad. Backhouse, Hugo: Gauchos. Ljus, 1944. 254 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Främre och
bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Backman, Gaston: Människans Förhistoria del 1: Den äldre stenåldern.
Riksmuseet/Cederquist, 1911. 310 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött
i kanterna.
Birket-Smith, Kaj: Fjärran folk. Levnadsvillkor och kultur i sex primitiva samhällen. Natur och
kultur, 1959. 226 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Birket-Smith, Kaj: Kulturens vägar. Modern handbok i etnografi. Natur och kultur, 1943. 651 s. 2
vol. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Mycket gott skick. Birket-Smith, Kaj: Kulturens vägar. Modern handbok i etnografi. Natur och kultur, 1943. 651 s. 2
vol. Häftad. Fotoillustrerad. Häftesomslaget något slitet. Namnteckning på smutstitelbladet. Birket-Smith, Kaj: Kulturens vägar. Modern handbok i etnografi. Natur och kultur, 1943. 651 s. 2
vol. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Bandet slitet. Birket-Smith, Kaj: Söderhavsvildar, indianer och andra naturfolk i Australien och Amerika.
Lindqvists Förlag, 1937. 172 s. Klotryggsband. Illustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött i kanterna.
Birket-Smith, Kaj: Vi människor. Modern antropologi för alla. Natur och kultur, 1944. 244 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Boalt, Gunnar: Socialantropologi. Natur och kultur, 1968. 206 s. Dekorerat pappband.
Fotoillustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Bolinder, Gustaf: Det tropiska snöfjällets indianer. Albert Bonniers förlag, 1916. 246 s.
Dekorerat klotband. Bandet något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad.
Namnteckning på försättsbladet. Karta över Nordöstra Columbia längst bak i boken. Bolinder, Gustaf: Indianer och tre vita. Albert Bonniers förlag, 1938. 143 s. Halvfranskt band.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Övre guldsnitt. Marmorerade pärmar.
Fotoillustrerad. Ex libris. Bolinder, Gustaf: Indianer och tre vita. Albert Bonniers förlag, 1921. 219 s. Dekorerat klotband.
Bandet något skevt. Annars ett fint exemplar. Fotoillustrerad. Karta över Karibiska Havet. Breasted, James Henry: Ur människosläktets äldsta historia. Norstedt och söners förlag,
1925. 494 s. Halvklotband. Illustrerad. Mycket gott skick. Breasted, James Henry: Ur människosläktets äldsta historia. Norstedt och söners förlag,
1925. 496 s. Häftad. Illustrerad. Häftesomslaget något slitet. Ryggen delvis sprucken i fogarna. Breasted, James Henry: Ur människosläktets äldsta historia. Norstedt och söners förlag,
1925. 494 s. Halvklotband. Illustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Bandet något slitet. Broom, R.: Finding the missing link. Watts & Co, 1950. In English. 104 p. Clothbinding.
Good condition. Illustrated. Anteckningar och understrykningar med blyerts Burenhult, Göran: Människans historia 10: I civilisationens skugga. Bra Böcker, 1996. 128 s.
Inbunden med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Burenhult, Göran: Stenmännen. Megalitbyggare och människoätare. Wiken, 1992. 328 s.
Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i kanterna.
Burland, Cottie: Människor utan maskiner. Hugo Gebers förlag, 1966. 249 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Campbell, J. K.: Honour, Family and Patronage. A Study of Institutions and Moral Values in a
Greek Mountain Community. Oxford University Press, 1979. In English. 393 p. Wrappered. Corpus
fine. Wrapper slightly rubbed at the edges. Carrington, Richard: Jordens och livets historia. Albert Bonniers förlag, 1958. 279 s. Häftad.
Illustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något nött i kanterna. Casson, Stanley: Hur människan upptäckte sig själv. Historien om forskningen i människans
ursprung. Natur och kultur, 1942. 300 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något
nött i kanterna. Childe, V. Gordon: Människan skapar sig själv. AWE/ Gebers, 1954. 310 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad med fyra kartor Collins / Lapierre, Larry / Dominique: Sol och skugga. Tre spanska decennier - och El
Cordobés. Forum, 1967. 352 s. Klotband. Illustrerad. Darbishire, A. D.: Rasförädling och mendelism. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1912. 245 s.
Klotryggsband. Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Inlagan fin. Bandet något slitet. Dusenberry, Verne: The Montana Cree A study in religious persistence. Almqvist &
Wiksell, 1962. 280 s. Häftad. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan fin. Edey, Maitland A.: The Missing Link. Time Life, 1973. In English. 160 p. Cloth-spine binding.
Richly illustrated. Good condition. Ehrenpreis, Marcus: LANDET MELLAN ÖSTER OCH VÄSTER. SPANSKA SYNER OCH
DRÖMMAR.. Hugo Gebers förlag, 1927. 214 s. Klotryggsband. Gott skick. Ehrenpreis, Marcus: LANDET MELLAN ÖSTER OCH VÄSTER. SPANSKA SYNER OCH
DRÖMMAR.. Hugo Gebers förlag, 1927. 214 s. Klotband. Exsteens, Maurice: PRÉHISTOIRE. De l'Homme des alluvions ā l'aurore des civilisations
classiques.. Imprimerie les presses modernes, Paris, 1933. In French. 527 p. Wrappered. Richly
illustrated. F:son Fabbe, Harry: I slagbjörnens spår med bröderna Utterström Bland indianer och storvilt.
Albert Bonniers förlag, 1932. 281 s. Halvfranskt band. Något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Fotoillustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Marmorerade pärmar och snitt. Fjellström, Phebe: Swedish-American Colonization in the San Joaquin Valley in California. A
srudy of the acculturation and assimilation of an immigrant group. Almqvist & Wiksell, 1970.
In English. 157 p. Wrappered. Illustrated with photos. Unopened. Slightly rubbed on the edges. Friedl, John: Kippel - a changing village in the Alps. Holt, Rinehart & Winston, 1974. In
English. 128 p. Wrappered. Illustrated. Good condition. Gjessing, Gutorm: Mennesket og kulturen: I: En sammenlignende etnografi; II: Kulturformene.
Gyldendal, 1953. På norska. 296+362s. 2 vol. Halvfranskt band. Illustrerad. Gott skick. Bandet
något nött i kanterna. Gjessing, Gutorm: Socio-Culture. Interdisciplinary Essays on Society and Culture. Oslo, 1956.
In English. 313 p. Wrappered. Corpus fine. Wrapper slightly rubbed. Gowlett, John A.J.: Civilisationens grying. De första kulturerna. Norstedt och söners förlag,
1984. 208 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Greenwood, Marianne: det tatuerade hjärtat i livingston. Bra Böcker, 1980. 262 s. Pappband
med skyddsomslag. Gott skick. Guppy, Nicholas: Wai-Wai. Genom skogarna norr om Amazonfloden. Forum, 1959. 333 s.
Inbunden. Illustrerad. Gott skick. Hagberg, Knut: Bygd och hävd. Norstedt och söners förlag, 1934. 174 s. Häftad. Gott skick. Hagen, Victor Wolfgang von: The Ancient Sun Kingdoms of the Americas. Paladin, 1977. In
English. 351 p. Wrappered. Good condition. Richly illustrated. Hartman, C. V. ( red ): VETENSKAPEN OM MÄNNISKAN.DEL I. 1. ETNOLOGIEN, DESS MÅL
OCH UPPGIFTER. Af Alfred Cort Haddon. 2. ARKEOLOGIENS PROBLEM. Af George Eduard Seler.
Auktoriserad öfversättning af C. V. Hartman.. Cederquists Grafiska Aktiebolag, Stockholm, 1911.
52 s. Häftad. Bandet något nött. Hastrup / Ovesen, Kirsten / Jan: Främmande kulturer. Gidlunds, 1982. 296 s. Inbunden. Gott
skick. Illustrerad. Hauser, Otto: Människan för 100,000 år sedan. Hugo Gebers förlag, 1918. Andra upplagan.
115 s. Halvklotband. Illustrerad. Gott skick. Hawkes, Jaquetta: Vi på Jorden. En bok om människans väg. Tidens förlag, 1957. 203 s.
Klotband. Mycket gott skick. Heberer, Gerhard: Människans forntid och framtid.. Rabén & Sjögren, 1971. 119 s.
Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Översättare Roland
Adlerberth. Hedberg, John: Den blå hjorten Ur en undersökning om huichol-indianernas sätt att leva med
naturenoch om shamanernas magi.. Författarförlaget, 1980. 192 s. Inbunden. Mycket gott skick.
Illustrerad. Hellstadius, Arvid: Istidens människor. Stockholm, 1966. 138 s. Häftad. Gott skick.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Hellwald, Friedrich von: Jorden och dess folk: Del 1: Amerika, Del 2: Atlantiska Oceanen, Afrika,
Asien, Del 3: Australien och Polarregionerna. C.E. Fritzes Bokförlag, 1977-78. 656+689+516s.
Halvfranskt band. Illustrerad. Gott skick. Stänksnitt. Utvikbara kartor/planscher. Banden något
nötta Hjortsjö, Carl-Herman: STOFTET OCH MÄNNISKAN. VAD GRAVARNA BERÄTTAR.. Bonniers,
1958. 115 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Holmström, Kally: Nomadskola En lapplärarinnas upplevelser.. Norstedt och söners förlag,
1938. 206 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Häftesomslaget något fläckigt. Inlagan
fin. Ouppsprättad. Howells, William: Mankind So Far. Sigma Book, 1948. In English. 319 p. Clothbinding.
Illustrated. Good condition. Hultkrantz, Åke: The North American Indian Orpheus Tradition A Contribution to Comparative
Religion.. Stockholm, 1957. In English. 339 p. Wrappered. Good condition. Ignell, Nils: Menskliga utvecklingens historia. Öfversigt. Zacharias Hæggström, 1855+1857.
546+356s. 2 vol. Dekorerat halvfranskt band. Inlagan fin. Något brunfläckig. Stänksnitt. Bandet
något nött i kanterna. Iljin, M.: Hur människan blev en hjälte - bok 1. Arbetarkultur, 1946. 284 s. Klotryggsband.
Illustrerad. Gott skick. Främre häftesomslag medbundet. Iljin / Segal, M. / E.: SÅ KOM MÄNNISKAN.. Rydahls Boktr. AB, Stockholm, 1947. 160 s.
Cartonnageband. Iljin / Segal, M. / E.: SÅ KOM MÄNNISKAN.. Rydahls Boktr. AB, Stockholm, 1947. 160 s.
Cartonnageband. Karsten, Rafael: NATURFOLKENS RELIGION. Natur och Kultur 27.. Natur och kultur, 1926.
Andra upplagan. 168 s. Klotband. Illustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Mycket
gott skick. Karsten, Rafael: Naturfolkens samhällsliv. En inledning till sociologien. Natur och kultur, 1928.
166 s. Klotband. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Bandet något nött i kanterna.
Anteckningar och understrykningar i texten med blyerts Klaatsch, Hermann: Människan och kulturens tillkomst och utveckling. Tidens förlag, 1923.
Originalupplaga. 411 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Stänksnitt. Inlagan fin. Bandet något nött. Klaatsch, Hermann: Människan och kulturens tillkomst och utveckling. Tidens förlag, 1923.
Andra upplagan. 411 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Inlagan fin. Marmorerade för/eftersättsblad.
Marmorerat snitt. Bandet något nött Kluckhohn, Clyde: Människans spegel. Tidens förlag, 1951. 312 s. Klotband med
skyddsomslag. Skyddsomslaget trasigt. Understrykningar i texten. Anteckningar på
eftersättsbladet. Kuper, Adam: ANTHROPOLOGY AND ANTHROPOLOGISTS. The modern British school..
Routledge, London and New York, 1995. In English. 228 p. Wrappered. Larsson, Henrik: Hokahey drömmen om frihet och oberoende. Carlsson Bokförlag, 2001. 183
s. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Larsson, Henrik: Lansens folk. Emigrantinstitutets vänner, Växjö, 1996. 176 s.
Cartonnageband. Gott skick. Fotoillustrerad. Namnteckning på försättsbladet. Laurin, Carl G: Folklynnen. Norstedt och söners förlag, 1926. Nionde upplagan. 410 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Något nött i kanterna. Laurin, Carl G: FOLKLYNNEN.. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1920. 396 s.
Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Leche, Wilhelm: MÄNNISKAN. HENNES UPPKOMST OCH UTVECKLING.. Aktiebolaget Ljus,
Stockholm, 1909. Andra upplagan. 273 s. Klotryggsband. Rikligt illustrerad. Marmorerade pärmar.
Gott skick. Lévi-Strauss, Claude: Claude Lévi-Strauss och strukturalismen. Zenit/Bo Cavefors, 1969.
Andra upplagan. 106 s. Häftad. Bandet något slitet. Understrykningar i texten. Lichtenberger, Elisabeth: The Eastern Alps. Oxford University Press, 1975. In English. 48 p.
Wrappered. Illustrated. Good condition. Lindberg, Christer: Den gode och den onde vilden.. Arkiv förlag, 1998. 224 s. Inbunden med
skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Lindblad, Jan: Stenålder och vita indianer. Bonniers, 1977. 188 s. Klotband. Bandet något
fläckigt. Inlagan fin. Fotoillustrerad. Lindblad, Jan: Stenåldern och vita indianer. Bonniers, 1977. 188 s. Inbunden med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet. Little, Kenneth L.: RACE AND SOCIETY. The race question in modern science.. Unesco
workshops, Paris, 1965. In English. 56 p. Wrappered. Lönborg, Sven: Den primitiva familjen. Norstedt och söners förlag, 1916. 40 s. Häftad.
Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Lorant, Stefan: THE NEW WORLD. The first pictures of America.. Duell, Sloan & Pearce,
New York, 1965. 292 s. Dekorerat klotband. Gott skick. Rikligt illustrerad. First revised edition. Lorant, Stefan: THE NEW WORLD. The first pictures of America.. Duell, Sloan & Pearce,
New York, 1946. First edition. In English. 292 p. Linenbinding with slip-case. Richly illustrated.
Slip-case slightly torn. Spine/back-strip faded. The First Edition. Mackinsky, Bronislaw: Crime and Custom in Savage Society. Routlefge & Kegan Paul Ltd,
1949. In English. 132 p. Clothbinding. Illustrated with photos. Anteckningar och understrykningar i
texten med blyerts Mackinsky, Bronislaw: Sex och tabu i ett primitivt samhälle. Rabén & Sjögren, 1968. 230
s. Pocket. Gott skick. Makris, Marie - Louise ( red ): HISTORIEN OM MÄNNISKAN.. dorling Print Group Limited,
London, 1985. 56 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Mason, John Alden: The Ancient Civilizations of Peru. Penguin Books, 1957. In English. 329 p.
Wrappered. Illustrated with photos. Good condition. Matejka, Ladislav (ed.): Cross Currents. A Yearbook of Central European Culture 6. Ann Arbor,
1987. In English. 504 p. Wrappered. Illustrated with photos. Good condition. Mead, Margaret: Coming of Age in Samoa. A Study of Adolescence and Sex in Primitive
Societies. Penguin Books, 1954. In English. 240 p. Paperback. Corpus fine. Wrapper slightly
rubbed. Meurling, Per: De fyra väderstrecken. Tidens förlag, 1949. 176 s. Häftad. Ryggen något lös.
Häftesomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Meyer, Eduard: GESCHICHTE DES ALTERTUMS. Erster band, erste hälfte. Einleitung.
Elemente der Anthropologie.. J. G. Cotta´sche Buchhandlung nachfolger, Stuttgart und Berlin,
1921. Fjärde upplagan. 252 s. Häftad. Meyer, Eduard: Mormonerna Deras ursprung och historia. Hugo Gebers förlag, 1914. 226 s.
Halvklotband. Gott skick. Privatband. Mitchell, James (ed.): History & Culture 2. From the age of reason to the modern world.
Mitchell Beazley, 1979. Second edition. In English. 352 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly
illustrated. Very good condition. Mitchell, James (ed.): Man & Society. Mitchell Beazley, 1979. Second edition. In English.
336 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Very good condition. Mjöberg, Eric: Bland stenåldersmänniskor i Queenslands vildmarker. Albert Bonniers förlag,
1918. 584 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Bandet något nött i
kanterna. Montell, G.: Från tält och tempel i Fjärran Östern Vägledning. Författare till kapitlet Tebbu : dr. D.
Hummel.. Nordisk Rotogravyr, 1932. 45 sid.+ 36 fotoillustrationer. Häftad. Gott skick. Illustrerad.
Montell, G.: Mexikanskt Indianliv i forntid och nutid. Medéns, 1936. 217 s. Halvfranskt band. Gott
skick. Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Illustrerad. Upphöjda bind. 2 kartor sist i boken. Nilsson, Martin P:n: Primitiv kultur. Norstedt och söners förlag, 1923. 203 s. Halvklotband.
Illustrerad. Gott skick. Nilsson, Martin P:n: Primitiv kultur. Hugo Gebers förlag, 1911. 205 s. Häftad. Något sliten.
Namnteckning på häftesomslag. Nordenskiöld, Erland: Indianerna på Panamanäset. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1928. 282 s.
Häftad. Bandet slitet. Illustrerad. Ryggen lös. Med 174 illustrationer, 5 färgplanscher och 1
karta. Nordenskiöld, Erland: Sydamerikas indianer. Albert Bonniers förlag, 1912. 264 s. Häftad.
Bandet något nött. Illustrerad. Namnteckning på smutstitelbladet. Nordenskjöld / Landtman, Otto / Gunnar: LÄNDER OCH FOLK I ORD OCH BILD. Del I - III.. A -
B. F. Tilgmanns Tryckeri, Helsingfors, 1928. 575+576+553 sidor. Samtida klotband. Rikligt
illustrerad. Nordenstreng, Rolf: EUROPAS MÄNNISKORASER OCH FOLKSLAG.. P. A. Norstedt &
Söners Förlag, Stockholm, 1917. 327 s. Häftad. Bakre pärmen lös. Nordenstreng, Rolf: Människoraserna och deras uppkomst enligt den nyaste biologins rön.
Norstedt och söners förlag, 1933. 268 s. Häftad. Fotoillustrerad. Enstaka anteckningar i blyerts.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Norling, Hans: Indianer och Robinsöner. Två artiklar.. Oskar Eklunds Bokförlag, Stockholm,
1955. 29 s. Häftad. Julhälsning. Illustrationer ur Eklunds indianböcker. Numelin, Ragnar: Den gröna grenen En studie i diplomatiens förhistoria.. Hugo Gebers förlag,
1941. 268 s. Häftad. Delvis ouppsprättad. Häftesomslaget något trasigt. Ryggen något lös. Numelin, Ragnar: Den gröna grenen. En studie i diplomatins förhistoria. Hugo Gebers förlag,
1941. 268 s. Häftad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Numelin, Ragnar: Fältforskare och kammarlärde. Drag ur socialantropologiens idéhistoria.
Söderström & Co, 1947. 260 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint
exemplar. Namnteckning på smutstitelbladet. Numelin, Ragnar: Fältforskare och kammarlärde. Drag ur socialantropologiens idéhistoria..
Hugo Gebers förlag, 1947. 260 s. Häftad. Ryggen något lös. Inlagan har släppt från ryggen. Annars
hel. Orange, H.P. L': Keiseren på himmeltronen. Dreyer, 1949. På norska. 179 s. Skinnryggsband.
Fotoillustrerad. Inlagan fin. Bandet något nött. Peacock, James L.: The Anthropological Lens. Harsh Light, Soft Focus.. Cambridge University
Press, 1988. In English. XII+124 pages. Wrappered. Pirtle, Caleb: American Cowboy Being a new and original exploration, in art and words, into the
life and times of the American Cowboy.. Oxmoor House, Inc. Birmingham, 1975. First edition. In
English. 153 p. Clothbinding with dustwrapper. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Else
fine. Richly illustrated. Post, Laurens van der: The Lost World of the Kalahari. Penguin, 1962. In English. 252 p.
Paperback. Very good condition. Ræder, J. G.: Vilda djur och svarta människor. Med gevär och kamera i Västafrika. J.A.
Lindblads förlag, Uppsala, 1946. 268 s. Halvfranskt band. Fotoillustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Något nött i kanterna. Ragghianti, Carlo Ludovico: Nationalmuseet för Antropologi Mexico City. Allhems Förlag, 1971.
171 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Ranta-Rönnlund, Sara: Nådevalpar Berättelser om nomader och nybyggare i norr.. Askild
& Kärnekull, 1971. 263 s. Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Remouchamps, J. M. (ed.): Enquętes du Musée de la Vie Wallonne - Tome III Avril-Décembre
1935. Musée de la Vie Wallonne, 1935. In French. 384 p. Wrappered. Illustrated. Good condition.
Folding maps/plates. Riemann, Erhard (ed.): Jahrbuch für Ostdeutsche volkskunde Band 23. N.G. Elwert, 1980. In
German. 302 p. Clothbinding with dustwrapper. Good condition. Illustrated. Dustwrapper slightly
worn. Rydh, Hanna: Bland fornminnen och indianer. Natur och kultur, 1934. 276 s. Klotryggsband.
Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Färgat övre snitt. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Gulddekor på främre pärmen. Fotoillustrerad. Rydh, Hanna: Grottmänniskornas årtusenden. Norstedt och söners förlag, 1926. 214 s.
Häftad. Rikligt illustrerad. Ouppsprättad. Häftesomslaget något slitet. Rydh, Hanna: Mor berättar hur det var förr i världen. Natur och kultur, 1930. 151 s. Häftad.
Fotoillustrerad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. Sagan, Carl: Lustgårdens drakar. Den mänskliga intelligensens utveckling. Askild &
Kärnekull, 1979. 267 s. Inbunden med skyddsomslag. Understrykningar i texten. Skyddsomslaget
något nött i kanterna. Illustrerad. Schenk, Gustav: Människan genom tiderna. LTs förlag, 1961. 256 s. Häftad. Rikligt illustrerad.
Något nött i kanterna. Spinden, Herbert J.: Ancient Civilizations of Mexico and Central America. American Museum of
Natural History, 1917. In English. 238 p. Decorated cloth binding. Illustrated. Folding maps/plates.
Good condition. Spindler, Konrad: Mannen i isen.. Universitetsforlaget, Stockholm, 1996. 376 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Starbäck, Karl: DARWIN. De största märkesmännen X.. Hugo Gebers förlag, 1909. 80 s.
Häftad. Gott skick. Steffen, Gustaf F.: Världsåldrarna. Samhällets och kulturens allmänna utveckling. Hugo
Gebers förlag, 1918-20. 506+408+509. 3 vol. Halvfranskt band. Illustrerad. Inlagan fin. Marmorerat
snitt. Bandet något nött i kanterna. Stige, Ragnar: Indianerna vid Shi-ri-ri. Wahlström & Widstrand, 1963. 166 s. Häftad.
Bandet något slitet. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Sundström, Lars: Ecology and Symbiosis: Niger Water Folk. Uppsala, 1972. In English. 175 p.
Wrappered. Good condition. Unopened. Therman, Erik: Bland noider och nomader. Natur och kultur, 1940. 373 s. Häftad.
Häftesomslaget något nött i kanterna. Fotoillustrerad. Ouppsprättad. Uddenberg, Nils: Prometheus och Dryaden Människan, naturen, tekniken och etiken. Natur
och kultur, 1990. 295 s. Cartonnageband. Gott skick. Villius, Hans: Makten, äran och helvetet. Ögonblicksbilder ur modern och äldre historia. Natur
och kultur, 1959. 216 s. Klotryggsband. Gott skick. Illustrerad. Wallén, Axel ( red ): YMER. Häfte 4, 1930. TIDSKRIFT utgiven av Svenska Sällskapet för
Antropologi och Geografi.. Centraltryckeriet, Stockholm, 1930. sidorna 373-464. Häftad. Illustrerad.
Weibust, Knut: Kulturvariationer i Sydeuropa. Folklivsarkivet/Signum, 1977. In several
languages. 157 p. Wrappered. Illustrated. Good condition. Wendt, Herbert: I urmänniskornas spår. Förhistoriens forskaräventyr. Kooperativa Förbundets
Bokförlag, 1955. 440 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Bandet något slitet. Ryggen lagad. Wendt, Herbert: Ich suchte Adam. Grote, 1953. In German. 520 p. Clothbinding. Illustrated.
Good condition. Westermarck, Edvard: Äktenskapets historia i dess huvuddrag. Natur och kultur, 1927. 285 s.
Häftad. Inlagan fin. Häftesomslaget något slitet. White, Edmund: The First Men. Time Life, 1973. In English. 160 p. Cloth-spine binding. Richly
illustrated. Good condition. Wood, Bernard: Så föddes människan. Bra Böcker, u å. Illustrerad av Giovanni Caselli. 124 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Skyddsomslaget något slitet.
Wretö, Tore: Vägen till Edo. Japan och västerlandet i upptäckternas tidsålder.. Bokförlaget T.
Fischer & Co, Stockholm, 1994. 185 s. Linneband. Illustrerad. Mycket gott skick. Zacke, Brita: Född 1791. Pojkar i Gamla Stan och Katarina för 200 år sedan. Stockholmia
förlag, 1995. 270 s. Cartonnageband. Illustrerad. Mönstrade för/eftersättsblad. Mycket gott skick.
Zetterström, Kjell ( red ): GÖTEBORGS ETNOGRAFISKA MUSEUM. ÅRSTRYCK 1978..
Borgström Tryckeri AB, Motala, 1980. På svenska/engelska. 47 s. Häftad. Zetterström, Kjell ( red ): GÖTEBORGS ETNOGRAFISKA MUSEUM. Årstryck 1981/82.
Etnografiska Museet, 1983. På svenska/engelska. 80 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. |