| Historia, Antropologi, Judaica |
|---|
|
Anne Franks dagbok. Lars Hökerbergs bokförlag, 1953. 324 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Gott skick. Anteckningar på försättsbladet. Anne Franks dagbok. Lars Hökerbergs bokförlag, 1953. 324 s. Häftad. Bandet något slitet.
Bandet något skevt. DARSTELLUNGEN ZUM PALÄSTINAPROBLEM. Verschiedene Aspekte der Tragödie.
Palästina - Bücher - No 8.. Forschungszenrum-Palästinensische Befreiungsorganisation, Beirut -
Libanon, 1968. In German. 372 p. Wrappered. Josephus complete Works. Kregel Publications, Michigan, 1964. In English. 770 p.
Wrappered. Good condition. Illustrated. 20 full-page Illustrations. Mishneh Torah Maimonides' Code of Law and Ethics. Hebrew publishing Company, New York,
1974. In English. 334 p. Wrappered. Very good condition. Inscription on the inside of the cover. Alenius, Hans: DEN LÅNGA RESAN. Bilder av pilgrimer.. Fotolitteratur. Fyra Förläggare AB,.,
1981. 167 s. Cartonnageband. Fotoillustrerad. Andrzejewski, Jerzy: DÖDENS KARUSELL.. Brombergs, 1981. 224 s. Cartonnageband. Bader, Hans: ÄNDÅ LEVER JAG... Forum, 1977. 175 s. Häftad. Baruk, Henri: HEBRAIC CIVILIZATION AND THE SCIENCE OF MAN.. Sign of the Three
Candles, Dublin, 1961. In English. 75 p. Wrappered. Beckman, Staffan: TILL JERUSALEM. Roman.. Arbetarkultur, Stockholm, 1989. 273 s. Klotband
med skyddsomslag. Beijer, Erik: Bibelns land - resans mål.. Verbum, 1970. 316 s. Klotband. Illustrerad. Belloc, Hilaire: Judarna och vi andra En gammak konflikt och dess lösning.. Natur och kultur,
1923. 170 s. Halvklotband. Mycket gott skick. Namnteckning på smutstitelbladet. Privatband. Bellow, Saul: JERUSALEM tur och retur. Bonniers, 1977. 211 s. Klotband med skyddsomslag.
Recensionsstämpel. Bendixon, Stig: ISRAELS HISTORIA. I - II. FRÅN ÄLDSTA TIDER TILL HERODES´
TRONBESTIGNING.. Sohlmans, 1948. 873 s. 2 vol. Klotryggsband. Bendixon, Stig: ISRAELS HISTORIA.I. FRÅN ÄLDSTA TIDER TILL HERODES´
TRONBESTIGNING.. Sohlmans, 1948. 384 s. Klotryggsband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Endast del 1. Bohman, Agneta: PÅ MÅNENS OBELYSTA SIDA. Bilder och röster från intifadans Gaza..
Norstedts förlag, 1991. 260 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Dedikation av författaren
på försättsbladet. Bor, Josef: Requiem i Theresienstadt.. LTs förlag, 1968. 124 s. Häftad med pappersomslag.
Bruce, F. F.: Israel and the Nations. From the Exodus to the Fall of the Second Temple.. The
Paternoster Press LTD, Exeter, 1975. In English. 254 p. Half -leather binding. Illustrated. Good
condition. Bruchfeld / Levine, Stéphane / Paul A.: ..om detta må ni berätta.. En bok om Förintelsen i
Europa 1933 - 1945.. Levande Historia, Regeringskansliet, Stockholm, 1998. 84 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Brzezinska, Zofia: Dagar i Warszawa 1940-1945. Zindermans, 1983. 160 s. Pappband. Gott
skick. Fotoillustrerad. Cohen, Dr. A.: Everyman' Talmud. E. P. Dutton & Co., Inc., 1949. In English. 403 p.
Clothbinding. Spine/back-strip faded. Slightly spotted. Corpus fine. Inscription on the inside of the
cover. Cohen, Hermann: Religion of Reason out of the sources of judaism. Frederick Ungar
Publishing Co. New York, 1972. In English. 489 p. Clothbinding. Very good condition. Coloured
upper edge. Collins / Lapierre, Larry / Dominique: O Jerusalem! The bitter, epic struggle for the City of
Peace. Pan Books, 1978. In English. 648 p. Paperback. Illustrated with photos. Very good
condition. Droste-Hülshoff, Annette von: DIE JUDENBUCHE.. Amalthea Verlag, Zürich, Wien, Leipzig,
1923. In German. 97 p. Contemporary cased boards. Joints occasionally cracked. Ehrenpreis, Marcus: Landet mellan öster och väster. Spanska syner och drömmar.. Hugo
Gebers förlag, 1927. 214 s. Häftad. Bandet något nött. Ehrenpreis, Marcus: ÖSTERLANDETS SJÄL. UPPLEVELSER OCH TANKAR.. Hugo Gebers
förlag, 1926. 210 s. Häftad. Epstein, Leslie: Judarnas konung.. Prisma, 1981. 318 s. Klotband med skyddsomslag. Eriksson, Frenci: Min judiska moder.. Bonniers, 1991. 178 s. Klotband med skyddsomslag.
Gott skick. Foster, David (red): Jerusalem. Libris, 1980. 127 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt
illustrerad. Mycket gott skick. Frank, Anne: Berättelser och händelser från Gårdshuset. Med förord av Joke Kniesmeyer..
Wahlström & Widstrand, 1982. 138 s. Häftad. Översättning av Lena Dalerup. Gafni / van der Heyden, Shlomo S./ A.: The glory of Jerusalem. An explorer´s guide.. Excalibur
Books, 1978. In English. 127 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Illustrated with
photos. Good condition. Ganzfried, Rabbi Solomon: Code of Jewish Law Kitzur Shulhan Aruh. A Compilation of Jewish
Laws and Customs. Hebrew Publishing Company, New York, 1963. In English. Biography over
Rabindranath Tagore. 137 sid + XXXll notes. Bound with dust-wrapper. Dustwrapper stained and
worn. Else very fine. Inscription on the inside of the cover. Gies / Gold, Miep / Alison Leslie: ANNE FRANK - så minns jag henne.. Forum, 1987.
Originalupplaga. 230 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gilbert, Martin: Shcharansky, Hero of Our Time.. Elisabeth Sifton Books, New York, 1986. In
English. 466 p. Clothbinding with dustwrapper. Illustrated. Golden, Judah: The Jewish Expression. A. Bantam Book, 1970. In English. 483 p. Wrappered.
Good condition. Light browning. Inscription on the inside of the cover. Goldmann / Wimmer, Eva & Zeev / Hed: ISRAEL GENOM ÅRTUSENDEN. The jewish People
through the ages. A Land that I will show thee.. Tevel Publishing Co, Tel Aviv, 1968. In English.
Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly rubbed on the edges. Green, Gerald: Förintelsen. " Holocaust.". Månadens Bok, Bonniers, Stockholm, 1978. 313 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Guttman, Julius: Philosophies of Judaism The history of Jewish philosophy from Biblical times
to Franz Rosenzweig. Routledge & Kegan Paul, London, saknas. In English. 464 p.
Clothbinding. Good condition. Inscription on the inside of the cover. Hällzon, FL.: JAG SÅG ISRAEL. En skildring i ord och bild av en resa till det heliga landet..
Evangeliipress, Örebro, 1950. 126 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Hellwig / Deicke, Joachim / Günther: Ein Tagebuch für Anne Frank.. Verlag der Nation, Berlin,
u.å.. In German. 146 p. . Herrmanns, Ralph: Det judiska Prag.. Natur och kultur, 1997. 102 s. Cartonnageband. Rikligt
illustrerad. Hertz, J.H.: The Pentateuch and Haftorahs Hebrew text, English translation and commentary.
Soncino Press, (not dated). In English. 469+468. Clothbinding. Slightly rubbed. Inscription on
endpaper. Exlibris. Hvidberg, Flemming Friis: DEN ISRELITISKE RELIGIONS HISTORIE. Saertyk af Haandbog I
Kristendomskundskab, bind I og II.. Ejnar Munksgaards Forlag, Köpenhamn, 1963. På danska.
186 s. Häftad. Bandet något nött. Jacobson, B.S.: Meditations on the Siddur Studies in the essential problems and ideas of
Jewish worship. "Sinai" Publishing, Tel Aviv, 1966. In English. 185 p. Bound with dust-wrapper.
Dustwrapper slightly torn. Else fine. Inscription on the inside of the cover. Kahane / Berggren, P. P. / Eric: FRÅN BIBELNS LAND. Arkeologisk utställning i Statens
Historiska Museum.. Åhlén och Åkerlunds förlag, 1955. 110 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Kantor, Alfred: Alfred Kantors bok.. Wahlström & Widstrand, 1972. På svenska/engelska.
137 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Karlsson, Eric: Israel. Bibelns land som resmål: Från biblisk tid till nutid. Spektra, 1994. 369 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Kashner, Rita: INTILL TIONDE LED.. Wahlströms, 1988. 447 s. Cartonnageband. Kats, Madeleine: TAGGIG FRUKT - ATT LEVA I ISRAEL.. Bonniers, 1965. 250 s. Häftad. Bandet
något skevt. Kitaj, R. B.: FIRST DIASPORIST MANIFESTO.. Thames and Hudson, (not dated). First edition.
In English. 128 p. Wrappered. Richly illustrated. " With 60 illustrations." Kittel, Rud.: GESCHICHTE DES VOLKES ISRAEL. 1. BAND. PALÄSTINA IN DER URZEIT. DAS
WERDEN DES VOLKES. GESCHICHTE DER ZEIT BIS ZUM TODE JOSUAS.. Verlag von W.
Kohlhammer in Stuttgart, 1932. In German. 480 p. Wrappered. Unopened. Cover slightly rubbed.
Kittel, Rud.: GESCHICHTE DES VOLKES ISRAEL. 2. BAND. DAS VOLK IN KANAAN.
GESCHICHTE DER ZEIT BIS ZUM BABYLONISCHEN EXIL.. Verlag von W. Kohlhammer in
Stuttgart, 1925. 464 s. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna. Koestler, Arthur: Löfte och uppfyllelse. Palestina 1917 - 1949. Tidens förlag, 1949. 435 s.
Cartonnageband. Lando / Neuman, Ulf / Ricki: Israel och israelerna. Från byggare till borgare.. Rabén &
Sjögren, 1974. Originalupplaga. 215 s. Häftad. Lapierre / Collins, Dominique / Larry: Ô JÉRUSALEM. Récit.. Èditions Robert laffont, Paris,
1971. In French. 636 p. Wrappered. Illustrated. Larsson, Mårten: ISRAEL BYGGER. Intryck från en resa.. Albert Bonniers förlag, 1952. 117 s.
Halvfranskt band med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något trasigt. Larsson, Zenia: Morfars kopparslantar. Efter sexdagarskriget - en personlig reaktion.. Rabén
& Sjögren, 1970. 202 s. Häftad. Gott skick. Lee, Carol Ann: Och glöm mej inte. Anne Frank 1929 - 1945. En biografi.. Wahlström &
Widstrand, 1999. 284 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Skyddsomslaget något nött i
kanterna. Lotan, Yael ( red ): ariel. Kvartalstidskrift för konst och litteratur i Israel.. The Jerusalem
Publishing House, Jerusalem, 1977. 150 s. Häftad. Louvish, Misha ( red ): FACTS ABOUT ISRAEL 1970.. Keter Publishing House, Ltd. Tel Aviv,
1970. In English. 192 p. Wrappered. Illustrated. Including folding map. Lundin, Ingvar: Baltiska judar, fördrivna, förföljda, förintade.. Warne Förlag, 2000. 237 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Lundkvist, Artur: Hägringar i handen. En resa i Israel.. Tidens förlag, 1964. 204 s. Klotband.
Fint exemplar. Kurt Bergengrens exlibris. Marcus, Aage: ISRAEL HELIGT LAND.. Diakonistyrelsens Bokförlag, Stockholm, 1961. 170 s.
Klotryggsband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Understrykningar i texten. Molander, Per: SHULAMITS VÄG. OM MAKT OCH FRIHET I JUDISKT PERSPEKTIV.. Atlantis
Förlag, 1998. 352 s. Klotband med skyddsomslag. Morton, H.V: På vandring i det Heliga landet.. Coeckelberghs International Publishing, 1979.
159 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Gott skick. Murray, Robert: Ensam i belägrat Jerusalem.. Verbum, 1974. 24 s. Häftad. Norin, Wiktor: LÅNG TID I JERUSALEM.. Harriers, Vällingby, 1984. 247 s. Klotband med
skyddsomslag. Norin, Wiktor: LÅNG VÄG TILL JERUSALEM.. Harriers, Vällingby, 1981. 204 s. Klotband med
skyddsomslag. Ohlmarks, Åke: Resa till Israel. Landet som skapade Bibeln. Termac, Stockholm, 1964. 315 s.
Häftad. Illustrerad. Gott skick. Otto, Elsa Maria: Ändå blommar träden. LTs förlag, 1972. 221 s. Klotband med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något trasigt. Pastor, Alexandre: Män som kan sova!. Futura, 1973. 81 s. Häftad. Gott skick. Payne, Robert: Israel - det underbara landet.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1964. 188 s.
Klotband. Illustrerad. Pedahzur, David ( red ): ISRAEL 25 ÅR. ETT BILDVERK.. EFS - Förlaget / Massada Press Ltd,
1973. 267 s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Fotoillustrerad. Pick, Hella: Simon Wiesenthal. Ett liv i rättvisans tjänst.. Rabén Prisma, Stockholm, 1997. 374
s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Reid, Carlton: Discover Israel. Berlitz, 1995. In English. 320 p. Wrappered. Good condition.
Slightly rubbed on the edges. Wrapper folded. Richly illustrated. Rosenthal, Gabriella: JERUSALEM. Ben - Dor Israel Publishing Co. Ltd., 1968. In German. 102
p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Dustwrapper slightly torn. Roth, Leon: Judaism a Portrait. Faber and Faber, 1960. In English. 240 p. Clothbinding with
dustwrapper. Inscription on the inside of the cover. Mycket fint exemplar endast skyddsomslaget
lätt nött. Rothman, Lenke: Regn. Gidlunds, 1990. 173 s. Häftad. Salomon, Charlotte: CHARLOTTE. A DIARY IN PICTURES.. Collins, London, 1963. In English.
158 p. Clothbinding. Richly illustrated. Söderqvist, Eva ( red ): Krigets maskrosbarn. Samtal med första och andra generationens
överlevande.. Tuna Tryck, Eskilstuna, 1995. 112 s. Cartonnageband. Illustrerad. Stave, Erik: ISRAEL I HELG OCH SÖCKEN. Med talrika illustrationer till bibelläsares tjänst.. J.
A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1919. 268 + 271 sidor. Halvfranskt band. Illustrerad. Upphöjda bind.
Bandet något nött. Två delar i ett band. Stave, Erik: ISRAEL I HELG OCH SÖCKEN. Med talrika illustrationer till bibelläsares tjänst.. J.
A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1919. 268+271 sidor. 2 vol. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Gott
skick. Stave, Erik: ISRAEL I HELG OCH SÖCKEN. Med talrika illustrationer till bibelläsares tjänst.. J.
A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1919. 268 + 271 sidor. Klotband. Illustrerad. Ryggen blekt. Två delar
i ett band. Stave, Erik: ISRAEL OCH FOLKEN. MISSIONSTANKEN I GAMLA TESTAMENTET.. Svenska
Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1924. 170 s. Häftad. Ouppsprättad. Stave, Erik: ISRAELS LAND OCH DESS HISTORIA. INTILL JESU OCH APOSTLARNAS
DAGAR.. A B Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1918. 254 s. Häftad. Delvis
ouppsprättad. Stewart, Desmond: Theodor Herzl artist and politician. Quartet Books, 1981. In English. 395 p.
Wrappered. Very good condition. Szpilman, Wladyslaw: PIANISTEN. Med utdrag ur den tyske officeren Wilm Hosenfelds
dagbok.. Bra Böcker, 2002. 237 s. Cartonnageband. Illustrerad. Timerman, Jacobo: FÅNGE UTAN NAMN CELL UTAN NUMMER.. Blombergs, 1981. 170 s.
Häftad. Uhlman, Fred: SLUTRADER. EN HISTORIA OM VÄNSKAP.. Brombergs, 1985. 146 s. Klotband.
Gott skick. Uris, Leon: Jerusalem, kärleken till en stad. AWE/ Gebers, 1981. 320 s. Linneband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Wedar, Carin: ALLTID ISRAEL.. Harriers Förlag, Stockholm, 1965. 176 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Weizmann, Chaim: Trial and Error The autobiography. Hamish Hamilton, London, 1949. In
English. 608 p. Clothbinding. Cover lightly stained. Coloured edge. Binding slightly warped.
Inscription on endpaper. Wiesel, Elie: DEN FEMTE SONEN.. Atlantis Förlag, 1986. 188 s. Cartonnageband. Wurmbrand / Roth, Max / Cecil: The Jewish People. 4000 Years of Survival. Thames and
Hudson, 1966. 462 s. Inbunden med skyddsomslag. Skyddsomslaget något slitet. |