| Historia, Grannländerna |
|---|
|
Resehandboken Danmark - det er dejligt!. Danmarks Turistråd, 1977. 96 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Ahlmann, Hans W:son: Norge. Natur och näringsliv. Kooperativa förbundets bokförlag, 1943.
Halvklotband. Understrykningar i texten. Barthel, Sven: ATLANT, med en återkomst.. Albert Bonniers förlag, 1963. 294 s. Klotband med
skyddsomslag. Fotoillustrerad. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Brandt, Willy: NORGE ockuperat och fritt.. Kooperativa Förbundets Bokförlag, Stockholm, 1943.
Andra upplagan. 352 s. Häftad. Ouppsprättad. Bring, Samuel E.: Norstedts världshistoria. Sjunde delen. De geografiska upptäckterna och
Reformationen (1500-1560). Norstedt och söners förlag, 1930. 656 s. Häftad. Gott skick. Något
nött i kanterna. Ouppsprättad. Fotoillustrerad. Bure, Kristjan: LIMFJORDEN. Turistforeningen for Danmark Årbog 1958.. A. Rasmussens
Bogtrykkeri, Ringkjöbing, 1958. På danska. 128 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna.
Fotoillustrerad. Bure, Kristjan: SYDFYN OG ÖERNE. Turistforeningen for Danmark aarbog 1949.. Egmont H.
Petersens Kgl. Hof-Bogtrykkeri, Köbenhavn, 1949. 156 s. Häftad. Illustrerad. Christensen, Aksel E.: DANMARK, NORDEN OG ÖSTERSÖEN. Udvalgde Afhandlingar.. Den
Danske Historiske Forening, Köbenhavn, 1976. På danska. 282 s. Pappband. Gott skick. Cour, Vilh. La: DANMARKS HISTORIE I - II.. Berlingske Forlag, Köpenhamn, 1939-1940. På
danska. 400+475 sidor. Halvfranskt band. Illustrerad. Upphöjda bind. Marmorerade
för/eftersättsblad. Marmorerade pärmar. Färgade snitt. Danstrup, John: DANMARKS HISTORIA FRÅN ÄLDSTA TID TILL VÅRA DAGAR, I - II. DE
NORDISKA FOLKEN GENOM TIDERNA.. Allhems Förlag, 1946. 358+389 sidor. 2 vol. Rikligt
illustrerad. Förlagets dekorerade pappband i gott skick. Dhejne, Hans: Brev från Danmark.. Allhems Förlag, 1961. 138 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott
skick. Illustrerad av författaren. Ehrnrooth, Magnus: CASIMIR EHRNROOTH, Trogen tvenne tsarer och en furste ALEXANDER..
Svenska Litteratursällskapet i Finland, Helsingfors, 1965. 449 s. Häftad. Illustrerad. Innehåller
utvikbara kartor. Elgqvist, Eric: Vad svioniska ortnamn vittnar om grundandet av det danska väldet. Särtryck ur
ARKIV FÖR NORDISK FILOLOGI. Band 74.. Håkan Ohlssons Boktryckeri, Lund, 1959. Sidorna
161-217. Häftad. Illustrerad. Frenckell, Ester-Margaret von: Offentliga nöjen och privata i Helsinfors 1812-1827 med en
historisk översikt. Helsingfors, 1943. 545+51. Häftad. Något nött i kanterna. Illustrerad. Ex Libris:
Veli Verkko Holmberg, Einar: När livet log: Barndoms- och ungdomsminnen från det Åbo som var..
Söderströms, 1954. 234 s. Häftat originalband. Gott skick. Något gulnad. Jærn, Albin: Så kom befriarna. Utdrag ur min dagbok 1940-1945. Mannerheim &
Mannerheim, Ekko Forlag, Oslo, 1945. Häftad. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick. Karsten, T. E.: SVENSK BYGD I ÖSTERBOTTEN NU OCH FORDOM, I. EN
NAMNUNDERSÖKNING. NATURNAMN. Skrifter utgivna av Svenska Litteratursällskapet i Finland,
CLV.. Tidnings- och Tryckeri-Aktiebolagets Tryckeri, Helsingfors, 1921. 12+690 sidor. Häftad.
Något nött i kanterna. Endast del 1 av 2. Andra delen utkom 1923. Klinge, Matti: Blick på Finlands historia.. Förlagsaktiebolaget Otava, helsingfors, 1977. 117 s.
Häftad. Kraft, Salomon: Nordnorge i de förenade konungarikenas handelstarktater med Ryssland.
Almqvist & Wiksell, 1954. 112 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad. Krantz, Claes: Att resa i DANMARK. Med teckningar av författaren.. Wahlström &
Widstrand, 1951. 233 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Kuortti, Aatami: PRÄST, TVÅNGSARBETARE, FLYKTING. En Ingermanländsk prästs
upplevelser i Sovjet-unionen.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelse, 1935. 244 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Landgren, Lars-Folke: FÖR FRIHET OCH FRAMÅTSKRIDANDE. HELSINGFORS DAGBLADS
ETABLERINGSSKEDE 1861-1864.. Svenska Litteratursällskapet i Finland, Helsingfors, 1995. 273
s. Häftad. Gott skick. Larsen, Terje: NORSK STADNAMNBIBLIOGRAFI.. Reprocentralen, Universitetet i Oslo, 1981.
179 s. Häftad. Lindström, Heimer: RELIGION OCH POLITIK. Studier i finländsk politisk idévärld och politisk
miljö vid 1900-talets början. Acta Academiae Aboensis, Ser. A. Humaniora. Humanistiska
Vetenskaper. Socialvetenskaper och Juridik. Teologi. Vol. 45 nr 2.. Åbo Akademi, Åbo, 1973. 224 s.
Häftad. Linvald, Axel: KONG CHRISTIAN VIII. DEN UNGE PRINS 1786 - 1813.. Gyldendalske
boghandel - Nordisk forlag, 1943. 275 s. Skinnryggsband. Illustrerad. Marmorerade pärmar.
Guldornerad rygg. Upphöjda bind. Lundegård, Axel: DROTTNING MARGARETA. Valdemar Danekonungs dotter.. Nordiska
Förlaget, Stockholm, 1912. 384 s. Klotband. Gott skick. Mechelin, L. ( Utg ): FINLAND I 19 de SEKLET. FRAMSTÄLDT I ORD OCH BILD AF FINSKA
SKRIFTSTÄLLARE OCH KONSTNÄRER.. Hugo gebers Förlag, Stockholm, 1893. 362 s. Klotband.
Rikligt illustrerad. Marmorerat snitt. Bandet något nött. Ryggen något trasig i övre och nedre
kanten. Meri, Veijo: C. G. Mannerheim Marskkalken av Finland. Söderström & Co, 1989. 514 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Fotoillustrerad. Anteckningar på försättsbladet.
Möller / Borg, Ingegerd / Inga: Dagboksbilder från Island.. LTs förlag, 1977. 111 s. Pappband.
Rikligt illustrerad. Gott skick. Näsström, Gustaf: Vandring i Danmark. Med teckningar av Ebbe Sadolin.. Selskabet
Bogvennerne, 1956. 233 s. Häftad. Illustrerad. Nilsson, Sven: Skandinaviska Nordens Ur-Invånare ett försök i komparativa ethnografien och
ett bidrag till menniskoslägtets historia ll. Bronsåldern. Berlingska Boktryckeriet, Lund, 1872.
Tredje upplagan. 207 s. Halvfranskt band. Gott skick. Illustrerad. Marmorerat snitt. Marmorerade
pärmar. Nissen, Henrik S. ( Red ): Ur NORDENS HISTORIA. 1397 - 1997. 10 teman..
Utbildningsradion, 1997. 304 s. Förlagsband. Illustrerad. Gott skick. Nörlund, Poul ( red ): FESTSKRIFT TIL KRISTIAN ERSLEV. DEN 28. DECBR. 1927. FRA
DANSKE HISTORIKERE. UDGIVET AF DEN DANSKE HISTORISKE FORENING.. H. Hagerups
Boghandel, Köpenhamn, 1927. På danska. 701 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar.
Ryggen något trasig. Ording / Östvedt / Hölaas, Jörgen Fredrik / Einar / Odd: NORGES HISTORIA FRÅN ÄLDSTA TID
TILL VÅRA DAGAR. DE NORDISKA FOLKEN GENOM TIDERNA.. Allhems Förlag, 1949. 450 s.
Rikligt illustrerad. Förlagets dekorerade pappband i gott skick. Pihlman / Kostet, Aki / Juhani: Åbo (fi. Turku) Medeltidsstaden 3. Den tidiga
urbaniseringsprocessens konsekvenser för nutida planering.. Åbo Landskapsmuseum, 1986.
204 s. Häftad. Lätt fuktskadad annars i gott skick. Illustrerad med kartor Pontán / Brenner, Einar / Alf: PORKALABYGDEN OCH DESS MINNEN.. Holger Schildts Förlag,
Helsingfors, 1945. 341 s. Klotband. Fotoillustrerad. Innehåller utvikbar karta. Pontán / Brenner, Einar / Alf: PORKALABYGDEN OCH DESS MINNEN.. Holger Schildts Förlag,
Helsingfors, 1945. 341 s. Häftad. Fotoillustrerad. Innehåller utvikbar karta. Ruin, Olof: Spänningar Finland speglat i en familj. Alba, 1987. 211 s. Cartonnageband. Gott
skick. Runeberg, Carl Michael: Finland under Orientaliska kriget.. Svenska Litteratursällskapet i
Finland, Helsingfors, 1962. 365 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Ruuth, J.W.: ÅBO STADS HISTORIA. XIII. Under medeltiden och 1500-talet. Bidrag till Åbo stads
historia, utgifna på föranstaltande af Bestyrelsen för Åbo stads historiska museum. Andra serien..
Helsingfors Central-Tryckeri, 1923. 224+20 sidor. Häftad. Ouppsprättad. Något nött i kanterna.
Inlagan i gott skick, men lös från omslaget. Rydberg, Viktor: EN VANDRING I NORGE.. Sällskapet Bokvännerna, 1953. 135 s. Häftad.
Ouppsprättad. Illustrerad. Rygh / Kjaer, O. / A.: NORSKE GAARDNAVNE. OPLYSNINGER SAMLEDE TIL BRUG VED
MATRIKELENS REVISION. Efter offentelig foranstaltning udgivne med tilföiede forklaringer af O.
Rygh. Tolvte bind. Nordre bergenhus Amt. Bearbeidt af A. Kjaer.. I Kommission hos
Cammermeyers Boghandel, Kristiania, 1919. På norska. 593 s. Klotryggsband. Sadolin, Ebbe: TIVOLI. carit Andersens Forlag, (utan årtal). På danska. 170 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Sars, J. E.: NORGES POLITISKE HISTORIE 1815 - 1885. Bilag til " Verdens Gang.". Oscar
Andersens Bogtrykkeri, Kristiania, 1904. På norska. 662 s. Samtida klotband. Illustrerad. Något
nött i kanterna. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerat snitt. Schybergson, Carl Magnus: KANSLERER VID KONGL. ÅBO AKADEMI 1646 - 1809..
Frenckellska Tryckeri Aktiebolaget, Helsingfors, 1944. 72 s. Klotband. Illustrerad. Siilasvuo, Hj.: Striderna i Suomussalmi.. Medéns Förlags Aktiebolag, Stockholm, 1940. 203 s.
Häftad. Fotoillustrerad. Innehåller utvikbara kartor. Tanner, Väinö: FINLANDS VÄG 1939 - 1940. Minnen och dagboksanteckningar från
vinterkrigets tider.. Albert Bonniers förlag, 1950. 389 s. Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick.
Therman, Tor: Finlands väg genom tiderna.. Söderström & C:o Förlagsaktiebolag,
Helsingfors, 1947. 324 s. Dekorerat helskinnband. Guldsnitt. Illustrerad. Tigerstedt, Örnulf: Ön i havet. Vandringar på Bornholm.. Tomas Förlag AB, Strängnäs, 1955.
240 s. Häftad. Illustrerad. Winther, Kris: Hur man roar sej i KÖPENHAMN. En informell guide över den danska
huvudstaden.. AB. Lindqvists Förlag, Stockholm, 1950. 164 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Zilliacus, Emil: Karelare och annat folk. Holger Schildts förlagsaktiebolag, 1934. 161 s. Häftad.
Bandet något nött. Exlibris. Namnteckning på smutstitelbladet. |