| Historia, Krig |
|---|
|
FRONT AM POLARKREIS. DAS BUCH EINES LAPPLAND - KORPS. DEUTSCHE SOLDATEN
IM FINNISCHEN URWALD.. Wilhelm Limpert Verlag, Berlin, 1943. In German. 163 p. Cased
boards with slip-case. Illustrated. UR NITTONDE ÅRHUNDRADETS KRIG, I - II. SKILDRINGAR AF FRAMSTÅENDE
KRIGSKORRESPONDENTER OCH ANDRA FÖRFATTARE. RIKT ILLUSTRERAD AF
KONSTNÄRER FRÅN SKILDA LAND.. Torsten Hedlunds Förlag, Göteborg, 1897 - 1910. 500+631
sidor. Förlagets dekorerade klotband. Illustrerad. Världen i krig. Andra världskriget i ord, bild och kartor. Del 1 Från München till Pearl Harbor. Det
bästa/Reader´s Digest, 1967. 478 s. Cartonnageband. Något sliten. Arnold-Forster, Mark: En värld i krig. 1939 - 1945.. Forum, 1989. 371 s. Cartonnageband.
Illustrerad. Barker, Pat: Krigets dårar. Wahlström & Widstrand, 1998. 282 s. Inbunden med
skyddsomslag. Gott skick.
Bryant, Arthur: THE TURN OF THE TIDE. A study based on the Diaries and Autobiographical
Notes of Field Marshal The Viscount Alanbrooke K. G., O. M.. Grafton Books, London, Glasgow,
1986. In English. 736 p. Wrappered. Churchill, Winston S.: ANDRA VÄRLDSKRIGET. Fjärde bandet. Minnen av Winston S.
Churchill.. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, Stockholm, 1951. 927 s. Halvfranskt band.
Illustrerad. Cohen, Elie A.: Människor i koncentrationsläger.. Tidens förlag, 1957. 276 s. Häftad. Cowles, Virginia: Spökmajoren. Prisma, 1984. 269 s. Cartonnageband. Gott skick. Esteban / Muhlstein, Claude / Anka: READER´S DIGESTS VÄRLDEN I KRIG. ANDRA
VÄRLDSKRIGET I ORD, BILD OCH KARTOR. Del 3. Från Stalingrad till Hiroshima.. Reader´s
Digest Aktiebolag, Det Bästa, 1967. 486 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Fogelström / Bahnsen, : Världspolitik i karikatyrer. Krigets final. Berättad i tusch av tecknare
från hela världen. Redigering och fortlöpande text av P. A. Fogelström och Svend Bahnsen.
Inledning av Johannes Wickman.. Världspressens Förlag, Stockholm, 1945. 208 s. Linneband.
Rikligt illustrerad. Exlibris. Forsyth, Frederick: TÄCKNAMN ODESSA.. Bokförlaget Aldus, 1974. 312 s. Pocket. Bandet
något slitet. Fredborg, Arvid: Bakom stålvallen. Som svensk korrespondent i Berlin 1941-43.. Norstedt och
söners förlag, 1943. Sjunde upplagan. 448 s. Häftad. Galante / Siljanoff, Pierre / Eugène: Sista ögonvittnet i bunkern. Hitlers sekreterare berättar.
Forum, 1989. 215 s. Klotband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Bandet något fläckigt.
Skyddsomslaget fläckat och nött. Enstaka anteckningar. Gierow, Karl Ragnar: 1914-1918 In Memoriam. Bonniers, 1939. Originalupplaga. 162 s.
Häftad. Illustrerad. Ouppsprättad. Gott skick. Gierow, Karl Ragnar: 1914-1918 in memoriam. Albert Bonniers förlag, 1939. Illustrerad av
Bertil Bull Hedlund. 162 s. Häftad. Bandet något slitet. Illustrerad. Havart, Lucien: Krigsfånge flyr. Förlagsaktiebolaget A. Sohlman & Co, Stockholm, 1944.
160 s. Häftad. Något nött i kanterna. Hedin, Sven: FRÅN FRONTEN I VÄSTER. SEPTEMBER - NOVEMBER 1914.. Albert Bonniers
förlag, 1915. 220 s. Förlagets dekorerade klotband. Rikligt illustrerad. Hedin, Sven: FRÅN FRONTEN I VÄSTER. SEPTEMBER - NOVEMBER 1914.. Albert Bonniers
förlag, 1915. 220 s. Förlagets dekorerade klotband. Rikligt illustrerad. Hultgren, F.: Vem skrev på himlavalvet ? En sällsam syn och upplevelse vid krigsutbrottet i
Europa 1939. Med intressanta data om krigshändelserna, jämte några citat ur "Führern" Adolf
Hitlers tal och skrifter, sådana de offentliggjorts genom radio och tidningspressen. Med korta
kommentarer av Berättaren, Utgivaren. Mellösa i Februari 1945. Eget förlag, 1945. 16 s. Häftad.
Gott skick. Johansson, Knut: På äventyr med svenska ambulansen i Abessinien.. Saxon &
Lindströms Förlags AB, 1936. 253 s. Klotband. Bandet något skevt. Färgat övre snitt.
Fotoillustrerad. Med 130 Illustrationer. Keegan, John: ENCYCLOPEDIA OF WORLD WAR II.. Bison books, London, 1986. In English.
256 p. Clothbinding with dustwrapper. Richly illustrated. Stort format. Kirst, Hans Hellmut: 20 JULI. En roman om attentatet.. Wahlströms, 1970. 288 s. Klotband
med skyddsomslag. Kohlhaas, Michael: Heimat und Weltkrieg. Kleine Geschichten.. I. Lindauersche
Universitätsbuchhandlung, München, 1918. In German. 102 p. Cloth-spine binding. Good
condition. Leifland, Leif: General Böhmes val Sverige och det nazistiska Tyskland våren 1945.. Norstedts
förlag, 1992. 221 s. Pappband med skyddsomslag. Nyskick. Matanle, Ivor: Andra världskriget. Illustris Förlag, 1989. 400 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något slitet. Annars ett fint exemplar. Meunier, Georges: Jusqu'au bout. Images de Guerre.. Librairie Delagrave, Paris, 1927. In
French. 24 p. . Richly illustrated. Occasionally lightly foxed. Corpus loose from binding. Else
fine. Moyzisch, L.C.: Operation CICERO.. Bokförlaget Spegeln, Uppsala, 1950. 189 s. Häftad. Gott
skick. Müller-Rüdersdorf, Wilhelm: Mit Herz und Hand. Ein heldenbuch vom Weltkriege. Der Jugend
derbebracht von Wilhelm Müller-Rüdersdorf. Mit 8 kunstbeilagen. 4. und 5. Tausend. Fr. Seybold´s
Verlaghandlung, München, 1916. In German. 84 p. Contemporary decorated boards. Good
condition. Piekalkiewicz, Janusz: ANDRA VÄRLDSKRIGET. Överfallet på Danmark och Norge. Fälttåget i
väster.. Peter Asschenfeldts Förlag, 1999. 240 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Ribbing, Olof ( red ): VÄGAR OCH VÄGKUNSKAP i Mellaneuropa under trettioåriga krigets sista
skede.. Generalstabens Litografiska Anstalts Förlag / Stockholm, 1948. 96 s. Häftad. Illustrerad.
Gott skick. Innehåller utvikbara kartor. Rintala, Paavo: Leningrads ödessymfoni. Albert Bonniers förlag, 1969. 296 s. Häftad. Något
nött i kanterna. Med "läseexemplar"-etikett Russell, Lord of Liverpool, Edward Frederick Langley: Hakkorsets gissel. Korst historik över de
nazistiska krigsförbrytelserna. Arbetarkultur, 1955. 276 s. Klotryggsband. Fotoillustrerad. Inlagan
fin. Bandet något slitet. Ryggen något lös. Ryan, Cornelius: Slutstriden. Slaget om Berlin 16 april - 2 maj 1945.. Bonniers, 1966. 333 s.
Klotband. Illustrerad. Bandet något slitet. Sereny, Gitta: Albert Speer och sanningen.. Bonniers Alba, 1997. 811 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Sereny, Gitta: Albert Speer och sanningen.. Bonniers, 1999. 814 s. Häftad. Illustrerad. Shirer, William L.: DET TREDJE RIKETS UPPGÅNG OCH FALL. Det nazistiska Tysklands
historia, 1-2.. Forum, 1961. 330+413 sidor. Förlagets klotband med kassett. Illustrerad. Något nött
i kanterna. Två delar i ett band. Stein, Walther (utg): UM VATERLAND UND FREIHEIT. Eine chronik nebst 240 bild-
darstellungen des krieges 1914. Band I.. Hermann Montanus, Siegen und Leipzig, 1914. In
German. 122 p. Wrappered with dustwrapper. Richly illustrated. Good condition. Tamelander / Zetterling, Michael / Niklas: BISMARK. KAMPEN OM ATLANTEN.. Norstedts
förlag, 2004. 311 s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Young, Desmond: ROMMEL, med förord av fältmarskalk Claude Auchinleck och med utdrag ur
generalfältmarskalk Erwin Rommels egna papper. Illustrerad med kartor och
konsttryckplanscher.. Lars Hökerbergs Bokförlag, Stockholm, 1950. 314 s. Häftad. Young, Desmond: ROMMEL. With a Foreword by Field - Marshal Sir Claude Auchinleck..
Collins, London and Glasgow, 1952. In English. 288 p. Contemporary cloth binding. Illustrated. Zymler - Svantesson, Helena ( red ): OCH SKUGGORNA BLIR LÄNGRE. En antologi från
krigets Polen.. Bo Cavefors, 1972. 318 s. Häftad. Illustrerad. |