| Historia, Rysk |
|---|
|
Histoire de MOSCOU et des moscovites.. Éditions du Pont Royal, Paris, 1963. In French. 296
p. Publishers binding with dustwrapper. Richly illustrated. Gilt-ornamented. Good condition. Anhalt-Zerbst, Katarina II von: KATARINA II:s MEMOARER.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1954.
287 s. Häftad. Bandet något slitet. Aretz, Gertrude: KEJSARINNAN KATARINA AV RYSSLAND.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1923.
262 s. Klotband. Illustrerad. Aretz, Gertrude: KEJSARINNAN KATARINA AV RYSSLAND.. Lars Hökerbergs bokförlag, 1923.
262 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något nött i kanterna. Beevor, Antony: STALINGRAD.. Historiska Media, 2000. 480 s. Klotband med skyddsomslag.
Illustrerad. Brändström, Elsa: BLAND KRIGSFÅNGAR I RYSSLAND OCH SIBIRIEN 1914 - 1920.. Norstedt
och söners förlag, 1921. 174 s. Klotband. Illustrerad. Utvikbara kartor/planscher. Dougan, Andy: Dödsmatchen. Fotboll i nazismens skugga. Norstedts förlag, 2000. 255 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Ehrström, Christman: Moskva brinner.. Legenda, 1982. 197 s. Klotband med skyddsomslag.
Illustrerad. Gooding, John: The catkin and the icicle. Aspects of Russia.. Constable, London, 1965. In
English. 213 p. Clothbinding. Grinevsky, Oleg: Före Poltava En diplomatisk thriller eller berättelsen om hur, var och varför
Peter den store började krig med Sverige.. Wiken, 1993. 218 s. Pappband. Gott skick. Illustrerad.
Gunther, John: Ryssland av idag. Wahlström & Widstrand, 1958. 489 s. Halvklotband.
Ryggen något lös. Utvikbara kartor/planscher. Halliday, E. M.: RYSSLAND I REVOLUTION.. Allhems Förlag, 1968. 153 s. Cartonnageband.
Harrie, Ivar: Moskva - Köpenhamn. Hugo Gebers förlag, 1938. 226 s. Häftad. Gott skick. Jensen, Alfred: RYSK KULTURHISTORIA. Första delen.. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1908.
204 s. Häftad. Karlgren, Anton: Bolsjevikernas Ryssland.. Albert Bonniers förlag, 1925. 350 s. Halvfranskt
band. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Gott skick. Kaus, Gina: KATHARINA DEN STORA. Skoglunds Bokförlag, 1936. 424 s. Dekorerat klotband.
Gott skick. Kaus, Gina: KATHARINA DEN STORA.. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, Stockholm, 1948.
401 s. Klotryggsband. Illustrerad. Kaus, Gina: KATHARINA DEN STORA.. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, Stockholm, 1937.
424 s. Linneband. Illustrerad. Kazakevitj, Emmanuil: DEN BLÅ ANTECKNINGSBOKEN.. Askild & Kärnekull, 1978. 349 s.
Klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något trasigt. Kennan, George: Sibirien l-lll. Adolf Bonnier, Stockholm, 1890. 266+216+252. Halvklotband.
Ryggen något blekt. Marmorerade pärmar. Lundkvist, Artur: VALLMOR FRÅN TASCHKENT. En resa i Sovjet - Unionen.. Albert Bonniers
förlag, 1952. Originalupplaga. 230 s. Häftad. omslag av Peter Weiss. Martelius, Martin: RYSSLAND I BILD, I - II.. Tidens förlag, 1944 - 1945. 960 s. 2 vol. Halvfranskt
band. Rikligt illustrerad. Guldornerad rygg. Bandet något nött i kanterna. Massie, Robert K.: Nikolaus och Alexandra. En intim skildring av de sista Romanovs och det
tsaristiska Rysslands fall.. Hugo Gebers förlag, 1969. 523 s. Klotband. Massie, Robert K.: Nikolaus och Alexandra. En intim skildring av de sista Romanovs och det
tsaristiska Rysslands fall.. Hugo Gebers förlag, 1969. 523 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Oldenbourg, Zoé: KATARINA DEN STORA.. Bonniers, 1967. 264 s. Klotband. Illustrerad. Petri / Sjöberg, Kristian / Martin: Resan till Sachalin. Norstedts förlag, 1992. 126 sid.text +
fotoillustrationer.. Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Porter, Cathy: FATHERS AND DAUGHTERS. Russian Women in Revolution.. Virago &
Quartet Books, London, 1976. In English. 308 p. Clothbinding with dustwrapper. Quensel, Annie: KRING RÖDA TORGET. SOVJET I FEST OCH VARDAG.. Åhlén och Åkerlunds
förlag, 1926. 235 s. Pappband. Illustrerad. Quensel, Annie: KRING RÖDA TORGET. SOVJET I FEST OCH VARDAG.. Åhlén och Åkerlunds
förlag, 1926. 235 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Rydelius, Ellen: Livet kring tsaren. Lars Hökerbergs bokförlag, 1938. 352 s. Privatband. Mycket
gott skick. Fotoillustrerad. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Namnteckning på
smutstitelbladet. Skott, Staffan: Romanovs. Tsarsläkten. Vilka var de ? Vad blev det av dem ?. Bonniers, 1989.
378 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Gott skick. Fotoillustrerad. Läsexemplar för
Bokhandel. Skott, Staffan: TSARER OCH SAMOVARER.. Tidens förlag, 1980. 248 s. Klotband med
skyddsomslag. Smirnov, I. I. ( edit ): A short history of the ussr. I - II.. Progress Publishers, Moscow, 1965. In
English. 334+412. 2 vol. Clothbinding. Illustrated. Thomsen, Vilhelm: RYSKA RIKETS GRUNDLÄGGNING GENOM SKANDINAVERNA. Ur vår tids
forskning. Populära skildringar under redaktion af Prof. Gustaf Retzius. Utgifna af Stiftelsen Lars
Hiertas minne. 30.. Samson & Wallin, Stockholm, 1882. 164 s. Häftad. Gott skick. Troyat, Henri: KATARINA DEN STORA 1729 - 1796.. Norstedts förlag, 1995. 448 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Gott skick. Wallace, D. Mackenzie: Ryssland - Land och folk - Seder och bruk. Jos. Seligmanns Förlag,
1877. 550 s. Halvfranskt band. Anteckningar på insidan av pärmen. Något fuktskadad. Nött i
kanterna. Zabel, Eugen: KATARINA II, EN KEJSARINNAS ROMAN.. Aktiebolaget Ljus´ Förlag, Stockholm,
1918. 356 s. Halvfranskt band. Illustrerad. Bandet något nött. Zancka, Herman Theodor von: Rasputin Societetskvinnan Systemet i Ryssland och
Krigshändelserna. A.-B. Dahlberg & Co:s Förlag, 1916. 226 s. Halvklotband. Gott skick.
Privatband |