| Historia, Svensk |
|---|
|
Den svenska historien 1. Från stenålder till vikingatid. Bonnier lexikon, 1993. 227 s. Inbunden
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Forntid och Framtid. En vänbok till Roland Pålsson. Riksantikvarieämbetet, 1987. 144 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Understrykningar i texten med blyerts. Annars i gott skick. Historiens vingslag. Konst, Historia och Ornitologi. Atlantis Förlag, 1987. 306 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Gott skick. Historisk tidskrift. 1989:3. Svenska Historiska Föreningen, 1989. sidorna 161-320. Häftad. Gott
skick. Historisk tidskrift. 1985:3. Svenska Historiska Föreningen, 1985. sidorna 285-428. Häftad. Gott
skick. Historisk tidskrift. 1991:4. Svenska Historiska Föreningen, 1991. sidorna 487-643. Häftad. Gott
skick. Historisk tidskrift. 1988:3. Svenska Historiska Föreningen, 1988. sidorna 321-480. Häftad. Gott
skick. Ouppsprättad. Kunskap Universitet för alla.. Albert Bonniers förlag, 1930. 515 s. Halvfranskt band. Något
trasig i hörnen. Annars ett fint exemplar. Rikligt illustrerad. Marmorerat snitt. Rannsakningar efter antikviteter. Band II, Text : Södermanland, Närke, Värmland,
Västergötland, Östergötland, Gotland. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, 1969.
325 s. Häftad. Gott skick. Rannsakningar efter antikviteter. Band I, Text. Uppland, Västmanland, Dalarna, Norrland,
Finland. Kungl. Vitterhets Historie och Antikvitets Akademien, 1960. 311 s. Häftad. Gott skick. Stormaktstid. En antologi om svenskt 1600 - tal.. Historiska media, Lund, 1998. 142 s.
Cartonnageband. Illustrerad. Studentföreningen Verdandis Småskrifter. Tjugofemte bandet.. Albert Bonniers förlag, 1914-
1915. 41+27+34+61+39+22+55 sidor. Klotryggsband. Gott skick. Åberg, Alf: AV ANNAN MENING. KAROLINEN AXEL GYLLENKROK.. Natur och kultur, 1998. 174
s. Pappband med skyddsomslag. Illustrerad. Mycket gott skick. Åberg, Alf: Fångars elände.Karolinerna i Ryssland 1700-1723. Natur och kultur, 1991. 228 s.
Pappband med skyddsomslag. Fuktskadad. Illustrerad. Namnteckning på titelbladet. Karta först
och sist i boken . Åberg, Alf: Kampen om Skåne under försvenskningstiden. Natur och kultur, 1995. 191 s.
Pappband med skyddsomslag. Något fuktskadad. Illustrerad. Åberg, Alf: Karoliner. Bra Böcker, 1976. Illustrerad av Göransson Göte. 193 s. Dekorerat
klotband med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett mycket fint
exemplar. Illustrerad. Åberg, Alf: När byarna sprängdes.. LTs förlag, 1953. 172 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Åberg, Alf: Svenska historiska bilder. Böcker om konst 6.. Bokförlaget Signum, 1983. 120 s.
Linneband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Åberg, J. O.: UR SVENSKA REGENTERS OCH UTMÄRKTE MÄNS LIF. BERÄTTELSER FÖR
FOLKET. II. OSCAR I:s LÖFTE:. Oscar L. Lamms Förlag, Stockholm, 1872. 39 s. Häftad. Bandet
något nött. Åberg / Göransson, Alf / Göte: KAROLINER. Bra Böcker, Höganäs, 1976. 193 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Acerbi, Giuseppe: RESA I SVERIGE. Översättning av Thure Nyman.. Sällskapet Bokvännerna,
1958. 161 s. Klotryggsband. Häftesomslagen medbundna. Ahnlund, Nils: Tradition och historia.. Norstedt och söners förlag, 1956. 259 s. Klotband. Alm, Göran: Slottet som historisk scen. Wiken, 1993. 160 s. Pappband. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Aminoff, Iwan T.: När Krigsguden talar. (För hem och härd.) Romantiserad skildring af vårt
kommande krig af Kapten Iwan T Aminoff (Radscha). Med talrika illustrationer.. FC Askerbergs,
Stockholm, 1904. 582 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Andersson, Ingvar: Sveriges Historia.. Natur och kultur, 1960. Femte upplagan. 484 s.
Förlagsband. Illustrerad. Andersson, Ingvar: Sveriges Historia.. Natur och kultur, 1964. Sjätte upplagan. 484 s.
Förlagsband. Illustrerad. Guldornerad rygg. Andersson, Karl-Olof: Vårt Dramatiska Sekel. Från sekelskifte till 20-tal.. Utbildningsförlaget
Brevskolan, Stockholm, 1993. 272 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Andgren, Sigfrid: Konung och Ständer 1809 - 1812. En studie i maktdelningslärans tillämpnig..
Sundqvist & Emond, Lund, 1933. 356 s. Klotband. Gott skick. Författarens dedikation på
titelbladet. Arbman, Holger: ÖSTGÖTAR. Från urtid till Birgitta.. Allhems Förlag, 1957. 78 s. Linneband.
Rikligt illustrerad. Åslund, Leif: Magnus Gabriel De la Gardie och vältaligheten.. Reklam-& Katalogtryck,
Uppsala, 1992. 262 s. Häftad. Beijbom, Ulf: Mot löftets land. Den svenska utvandringen.. LTs förlag, 1995. 224 s.
Förlagsband. Illustrerad. Gott skick. Bengtsson, Frans G.: KARL XII:s LEVNAD.I - II.. Norstedt och söners förlag, 1980. 343+320 s.
Klotband med skyddsomslag. Benzelius, Eric d.y.: Anecdota Benzeliana.. Rediviva, 1987. 115 s. Förlagsband. Facsimil av HJ.
Lundgrens år 1914 utgivna upplaga. Med skyddsomslag. Berg, Tor: Från medeltid till nutid. Svenska tidsdokument i historisk dräkt.. Bokförlaget Gothia
AB, Stockholm, 1948. 135 s. Rikligt illustrerad. Inbunden med illustrerat omslag. Medförfattare Nils
forsell och Carl Holm. Beskow, Hans: Myten om Stockholms grundläggning. Stockholms förhistoria och medeltida
skede före 1420. Reflektioner och hypoteser.. Atlantis Förlag, 1984. 133 s. Förlagsband.
Illustrerad. Innehåller författarens anteckningar. Björlin, Gustaf: Carl Svenske. Historisk berättelse från Frihetstiden. F.M. Ericssons Förlag,
Stockholm, 1900. 510+2 sidor. Dekorerat klotband. Blom, Tomas: Elle Marit och Blomsterkungen Berättelser om 1700- och 1800-talen. Rabén
& Sjögren, 2004. Illustrerad av Lundberg Sara. 164 s. Pappband. Något fuktskadad.
Illustrerad. Boëthius / Olauson, Axel / Åke ( Red ): VÅR SVENSKA STAM PÅ UTLÄNDSK MARK. Svenska
öden och insatser i främmande land.. AB Lindqvists Förlag, Stockholm, 1952. 464 s. Dekorerat
helskinnband. Guldsnitt. Gott skick. Brander / Jonsson / Broberg / Johannesson, : Till Allan Ellenius : HISTORIENS VINGSLAG.
Konst, Historia & Ornitologi.. Atlantis Förlag, 1988. 307 s. Förlagsband. Illustrerad. Callmer, Christian: ACTA BIBLIOTHECAE REGIAE STOCKHOLMIENSIS KB. CHRISTIAN
CALLMER TRYCKTA SKRIFTER 1927 - 1973. BIBLIOGRAFI UTGIVEN TILL 65 - ÅRSDAGEN 27
DECEMBER 1973.. Norstedt och söners förlag, 1973. 28 s. Häftad. Cavallie, James: Ludendorff och Kapp i Sverige Ur två förlorares liv.. Almqvist & Wiksell,
1993. 341 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Cederström / Steneberg, Rudolf / Karl Erik: Kungl. Livrustkammaren,
SKOKLOSTERSKÖLDEN.. Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1945. 86 s. Halvfranskt band.
Marmorerade pärmar. Illustrerad. Clason / Petersens, Sam / Carl af: För hundra år sen. Skildringar, bref och stridsskrifter från
revolutionsåren 1809 - 1810.. Hugo Gebers Förlag, Stockholm, 1909-1910. 272+194. 2 vol. Häftad.
Bandet något nött. Första och andra samlingen. Crusenstolpe, M.J.: MORIANEN, ELLER HOLSTEIN - GOTTORPSKA HUSET I SVERIGE. I - VI..
Albert Bonniers förlag, 1916. 333+395+299+396+498+500 sidor.. 6 vol. Samtida halvfranskt band.
Marmorerade pärmar. Marmorerat snitt. Guldornerad rygg. Mycket fint exemplar. Curman/Nerman/Selling, Sigurd/Birger/Dagmar: Statens Historiska Museum. TIOTUSEN ÅR I
SVERIGE.. Almqvist & Wiksell, Uppsala, 1945. 488 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Curman/Nerman/Selling, Sigurd/Birger/Dagmar: Statens Historiska Museum. TIOTUSEN ÅR I
SVERIGE.. Almqvist & Wiksell, Uppsala, 1945. 488 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Curman/Nerman/Selling, Sigurd/Birger/Dagmar: Statens Historiska Museum. TIOTUSEN ÅR I
SVERIGE.. Almqvist & Wiksell, Uppsala, 1945. 488 s. Halvfranskt band. Något sliten.
Marmorerade pärmar. Marmorerade för/eftersättsblad. Rikligt illustrerad. Englund, Peter: Förflutenhetens landskap. Historiska essäer.. Atlantis Förlag, 1993. 279 s.
Förlagsband med pappersomslag. Englund, Peter: Ofredsår. Om den svenska stormaktstiden och en man i dess mitt.. Atlantis
Förlag, 1993. 632 s. Förlagsband. Skyddsomslag och bokmärke. Englund, Peter: Poltava. Berättelsen om en armés undergång.. Atlantis Förlag, 1988. 276 s.
Förlagsband. Mycket gott skick. Skyddsomslaget inklistrat som för- och eftersättsblad. Englund, Peter: POLTAVA. Berättelser om en armés undergång.. Atlantis Förlag, 1989. 276 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Englund, Peter: Poltava. Berättelser om en armés undergång. Atlantis Förlag, 1992. 276 s.
Inbunden. Bandet något nött. Inlagan fin. Illustrerad med kartor Ericson, Lars: Svenska slagfält. Wahlström & Widstrand, 2004. 456 s. Cartonnageband.
Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Eriksson, Ingvar: Karolinen Magnus Stenbock. Atlantis Förlag, 2007. 357 s. Pappband med
skyddsomslag. Inlagan fin. Illustrerad. Obetydligt fuktskadad.Först och sist i boken kartor. Erixon, Sigurd: Svenskt Folkliv. Några kapitel svensk folklivsforskning med belysning av dess
arbetsuppgifter och metoder.. J. A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1938. 303 s. Häftad. Illustrerad.
Bandet något nött. Ewald, H.F.: Svenskarne på Kronborg. Historisk roman.. Albert Bonniers förlag, 1871. 266+357
sidor. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar.
2 delar i ett band Fahlbeck, Erik: Lars August Mannerheim Politiker, Justitieombudsman, Bruksägare och
Jordbrukare.. Gleerups, 1969. 315 s. Häftad. Ferm, Olle: De högadliga godsen i Sverige vid 1500 - talets mitt - geografisk uppbyggnad,
räntestruktur, godsdrift och hushållning.. Riksantikvarieämbetet, Stockholm, 2002. 526 s. Häftad.
Gott skick. Friberg, Nils: En befolkningsfördelning från 1600-talets mitt, A distribution of Population from
1667. Esselte AB, 1968. Häftad. Gott skick. Friesen, Otto von: Om det Svenska Rikets uppkomst. Studentföreningen Verdandis
småskrifter, 200. Albert Bonniers förlag, 1915. 22 s. Häftad. Gott skick. Frithz, Carl-Gösta: Till frågan om det s.k. Helgeandshusmissalets liturgihistoriska ställning.
CWK Gleerup, 1976. 428 s. Häftad. Gott skick. Delvis ouppsprättad. Mit einer deutschen
Zusammenfassung. Gerner / Karlsson, Kristian / Klas - Göran: Nordens Medelhav. Östersjöområdet som historia,
myt och projekt.. Natur och kultur, 2002. 335 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott
skick. Grönhammar, Ann: Hantverk till kunglig ära. Livrustkammaren, 1989. 71 s. Cartonnageband
med skyddsomslag. Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad.
Häger / Villius, Olle / Hans: 1000 år En svensk historia.. Brombergs, 1980. 215 s. Klotband
med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Hagerman, Maja: Spåren av kungens män. Om när Sverige blev ett kristet rike i skiftet mellan
vikingatid och medeltid.. Rabén Prisma, 1997. 436 s. Illustrerad. Mycket gott skick. Förlagsband
med pappersomslag. Hagerman, Maja: Tusenårsresan. Prisma, 1999. 236 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket
gott skick. Fotoillustrerad. Hallendorff, Carl: FRÅN KARL XV:s DAGAR. Personer och händelser.. Norstedt och söners
förlag, 1924. 288 s. Häftad. Illustrerad. Hansson / Modin, Torsten / Sten: Early Medieval Studies 5. Antikvariskt arkiv 50.. Almqvist
& Wiksell, 1973. 63 s. Häftad. Hedin, Sven: Stormän och kungar I-II. Fahlcrantz & Gumælius, 1950. 511+498s.
Halvklotband. Gott skick. Främre och bakre häftesomslag medbundna. Hedin, Sven: Sveriges öde. Albert Bonniers förlag, 1918. 734 s. Klotband. Utvikbara
kartor/planscher. Gott skick. Ryggen blekt. Henrikson, Alf: Ekot av ett skott öden kring 1792.. Bra Böcker, 1986. 273 s. Klotband med
skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Henrikson, Alf: Eriksgata. Albert Bonniers förlag, 1950. Illustrerad av Birger Lundquist. 302 s.
Dekorerat pappband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Illustrerad. Försättsbladet fattas. Henrikson, Alf: Eriksgata. Albert Bonniers förlag, 1955. Illustrerad av Birger Lundquist. 302 s.
Dekorerat pappband. Gott skick. Färgat övre snitt. Illustrerad. Ett slitet skyddspapper. Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I - II.. Bonniers, 1964. Originalupplaga. 1015 s. 2 vol.
Förlagsband. Illustrerad. Gott skick. Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA I - II.. Bonniers, 1978. Fjärde upplagan. 1061 s. 2 vol.
Förlagsband. Illustrerad. Gott skick. Henrikson, Alf: SVENSK HISTORIA. Med teckningar av Björn Berg.. Albert Bonniers förlag,
1993. 1027 s. Häftad. Illustrerad. Skrynkligt omslag, med hundöron i över - och nederkant. Hentzel / Sahlberg, Roland / Gardar: Vår underliga historia. Från Gustaf III till Gustaf V.. Natur
och kultur, 1938. 543 s. Rikligt illustrerad. Linneband med de kungliga monogrammen präglade i
blått på framsidan. Hentzel / Sahlberg, Roland / Gardar: Vår underliga historia. Från Gustaf III till Gustaf VI Adolf..
Natur och kultur, 1954. Andra upplagan. 573 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Herlitz, Nils: FRÅN THORN TILL ALTRANSTÄDT. STUDIER ÖVER CARL XII:S POLITIK 1703-
1706. I (1703-1704).. Norstedt och söners förlag, 1916. 338 s. Skinnryggsband. Ryggen nött med
liten bit borta i övre kanten. Kartan lös från bindningen. Hildebrand, Ingegerd: Den svenska kolonin S:t Barthélemy och Västindiska Kompaniet fram till
1796. AB Ph. Lindstedts Universitetsbokhandel, Lund, 1951. 350 s. Häftad. Gott skick. Hildebrand, Karl: DEMOKRATI. DAGSPOLITISKA INLÄGG AF KARL HILDEBRAND.. Hugo
Gebers förlag, 1913. 247 s. Häftad. Häftesomslaget något trasigt. Inlagan fin. Hildebrand / Grimberg, Emil / Carl: Ur källorna till SVERIGES HISTORIA under nyare tiden..
Norstedt och söners förlag, 1911-1912. 504 s. 2 vol. Klotband. Namnteckning på titelbladet. Hildebrand / Stavenow, Emil / Ludvig ( utg ): SVERIGES HISTORIA TILL VÅRA DAGAR. Sjunde
delen. KRISTINA och KARL X GUSTAV.. Norstedt och söners förlag, 1926. 384 s. Halvfranskt band.
Illustrerad. Guldornerad rygg. Marmorerade pärmar. Fint exemplar. Medverkande : O. Montelius, S.
Tunberg, G. Carlsson, G. Wittrock, G. Jacobson, G. R. Fåhraeus, Sam. Clason, Carl Hallendorff, S.
J. Boëthius, Karl Hildebrand, Fr. Böök och A. Romdahl. Hildeman, Karl-Ivar: Politisk rimdans.En viskavalkad genom svensk historia. Från Karl
Knutsson till Karl Gerard.. Natur och kultur, 1960. 205 s. Häftad. Gott skick. Ouppsprättad.
Illustrerad. Hjord, Håkan (red.): ALF ÅBERG.Tryckta skrifter 1944 - 1990. Bibliografi utgiven till 75-
årsdagen den 14 juni 1991.. Natur och kultur, 1991. 291 s. Förlagsband. Hjortsjö, Carl-Herman: STOFTET OCH MÄNNISKAN. Vad gravarna berättar.. Bonniers, 1958.
116 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Holmberg, Åke: Studier tillägnade Curt Weibull.. Elanders Boktryckeri AB, Göteborg, 1946. 356
s. Häftad. Red. Ingemann, B.S. (Bernhard Severin): Valdemar Seier. Albert Bonniers förlag, 1913. 554 s.
Dekorerat klotband. Jacobson, Gustaf: Från GEIJER till HJÄRNE. Studier i svensk Historieskrivning under 1800 -
talet.. Fahlcrantz & Gumlaeus, Stockholm, 1945. 278 s. Häftad. Ouppsprättad. Jacobson, Gustaf: SVENSKA KONUNGAR OCH STORMÄN I BILD.. Natur och kultur, 1936. 144
s. Häftad. Rikligt illustrerad. Jarrick, Arne: Mot det moderna förnuftet. Johan Hjerpe och andra småborgare i
Upplysningstidens Stockholm.. Tidens förlag, 1992. 238 s. Häftad med pappersomslag.
Illustrerad. Jonsson, Runer: Svenskarna och deras prövningar.. LTs förlag, 1961. 123 s. Förlagsband.
Illustrerad av EWK. Jonsson, Runer: Svenskarna och deras prövningar.. LTs förlag, 1961. 123 s. Häftad med
pappersomslag. Illustrerad av EWK. Källström, O.: SVENSK KULTURMINNESVÅRD. ETT 300 - ÅRSMINNE.. A. B. Hasse W.
Tullbergs Boktryckeri, Stockholm, 1930. Andra upplagan. 77 s. Häftad. Illustrerad. Klein, Ernst: Bilder ur Sveriges Historia. Svensk kultur från urtid till nutid. Nordisk Rotogravyr,
Stockholm, 1931-32. 448 s. 2 vol. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Gott skick. Klein, Ernst: Bilder ur Sveriges Historia. Svensk kultur från urtid till nutid. Nordisk Rotogravyr,
Stockholm, 1931-1932. 448 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Kraft / Seitz, Salomon / Heribert ( Red ): HISTORISKA BILDER I - III. Studier kring vårt lands
minnen i Livrustkammaren och andra samlingar.. Aktiebolaget Bokverk, Stockholm, 1948-1951.
459+539+524. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Rikligt illustrerad. Gott skick. Lagercrantz, Bo: Kungens glada dagar. Bilder från Carl XV:s tid.. Wahlström & Widstrand,
1954. 158 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Oläst. Larsson, Lars-Olof: Gustav Vasa - landsfader eller tyrann?. Prisma, 2003. Originalupplaga.
397 s. Klotband med skyddsomslag. Nyskick. Illustrerad. Larsson, Lars-Olof: Kalmarunionens tid. Från drottning Margareta till Kristian II. Rabén Prisma,
1997. 492 s. Inbunden med skyddsomslag. Fuktskadad. Illustrerad. En reva i skyddsomslaget. Larsson, Lars-Olof: Vem är vem i Svensk historia. Från år 1000 till 1900. Prisma, 2000. 208 s.
Cartonnageband med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Laurin, Carl G: Svensk Själfpröfning.. Norstedt och söners förlag, 1912. 118 s. Häftad. Laurin, Sven G.: Svensk själfpröfning.. Norstedt och söners förlag, 1912. 118 s. Klotband. Lewan, Bengt: ITALIENSKA BILDER. SVENSKARS SYN PÅ ITALIEN 1700 - 1800.. Norstedt och
söners förlag, 1970. 125 s. Häftad. Ouppsprättad. Lindqvist, Herman: Axel von Fersen. Månpocket, 1993. 281 s. Pocket. Något nött i kanterna. Lindqvist, Herman: HISTORIEN OM SVERIGE. Från islossning till kungarike.. Norstedts förlag,
1992. 407 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Lindqvist, Herman: Historien om Sverige. Historien om Gustav Vasa och hans söner och
döttrar.. Norstedts förlag, 1993. 502 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Lindqvist, Herman: Historien om Sverige. När Sverige blev stormakt.. Norstedts förlag, 1994.
546 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Lindqvist, Herman: Historien om Sverige. Gustavs dagar.. Norstedts förlag, 1998. 576 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Lindqvist, Herman: Historien om Sverige. Storhet och fall.. Norstedts förlag, 1995. 719 s.
Pappband med skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Lindqvist, Herman: Historien om Sverige. Historien om Gustav Vasa och hans söner och
döttrar.. Norstedts förlag, 1993. 502 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Lindqvist, Herman: Historien om Sverige. Drömmar och verklighet. Norstedts förlag, 1999. 547
s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Lindroth, Per Gustaf: PER GUSTAF LINDROTHS RESEJOURNAL FRÅN 1797. Utgiven och
kommenterad av Gösta Sundqvist.. Gummessons Tryckeri AB, Falköping, 1976. 163 s. Häftad.
Sparsamt illustrerad. Linton, Michael: MARGARETA, Nordens drottning 1375 - 1412.. Atlantis Förlag, 1998. 240 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Ljungfors, Åke: Bidrag till svensk diplomatik före 1350. Gleerups, 1955. 234 s. Häftad.
Häftesomslaget något slitet. Häftesomslaget något upprivet i kanterna. Annars ett fint exemplar.
Med dedikation. Illustrerad, Löfqvist, Karl - Erik: Svensk historia i bild. Del 1.. Natur och kultur, 1950. 140 s. Förlagsband.
Rikligt illustrerad. Lönnroth, Lars: Den Svenska Litteraturen. Från forntid till frihetstid 800 - 1718.. Bonniers, 1987.
284 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Lönnroth, Lars: Den Svenska Litteraturen.Del 1. Från forntid till frihetstid.800-1718.. Bonniers,
1987. Förlagsband. Fotoillustrerad. Gott skick. Loomis, Stanley: Den farliga vänskapen. Marie Antoinette, Axel von Fersen och flykten till
Varennes.. Bonniers, 1973. 318 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Lundberg, Birger: Territoriell indelning och skatt i Uppland under medeltiden. Historiska serien
18.. Almqvist & Wiksell, 1972. 193 s. Häftad. Lundegård, Axel: DROTTNING MARGARETA Valdemar Danekonungs dotter. Hennes lifs
kamp.. Albert Bonniers förlag, 1906. 218 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Gott skick. Lundström, David: Magnus Stenbock i Stockholm 1712. Historiskt arkiv 8.. Berglingska
Boktryckeriet, Lund, 1959. 78 s. Häftad. Osprättad. Lundström, David: Magnus Stenbock i Stockholm 1712. Historiskt arkiv 8.. Berglingska
Boktryckeriet, Lund, 1959. 78 s. Häftad. Osprättad. Lybeck, Otto (red): ÖRESUND I NORDENS HISTORIA, En Marinpolitisk studie.. AB Allhems
Förlag, Malmö, 1943. 348 s. Halvfranskt band. Bandet något nött. Rikligt illustrerad, bland annat
med utvikbara kartor i färg. Maiander, Harry: SVERIGES HISTORIA GENOM TIDERNA.. Saxon & Lindströms Förlags
AB, 1947-1953. 528+512+624+560+598+90 sidor. 5 vol. Halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Rikligt illustrerad. Ryggtiteletiketterna något blekta. Gott skick. Malmström, Erik (red): MEDBORGARBOKEN OM FOLKFÖRSVARET.. Generalstabens
Litografiska Anstalt, Stockholm, 1939. 333 s. Klotryggsband. Illustrerad. Gott skick. Månsson, Fabian: SANCTE ERICS GÅRD. Skildringar från medeltidens senare skede.
Minnesupplaga.. Tidens förlag, 1938. 604+442+430. 3 vol. Halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Marmorerade pärmar. Meijer-Granqvist, Paul: Carl-Gustafs lifknekt Historisk berättelse från Sveriges storhetstid. F.C.
Askerbergs bokförlagsaktiebolag, 1910. 453 s. Halvklotband. Bandet något slitet. Klisterlapp på
insidan av pärmen. Annars ett fint exemplar. Folkets Böcker IV. Mellin, G. H.: SAMLADE SVENSKA HISTORISKA NOVELLER. Andra delen.. Albert Bonniers
förlag, 1879. Fjärde upplagan. 614 s. Halvfranskt band. Illustrerad med 30 teckningar av C. G.
Hellqvist. Mellin, G. H.: SAMLADE SVENSKA HISTORISKA NOVELLER. FÖRSTA DELEN.. Albert Bonniers
förlag, 1883. Femte upplagan. 640 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Marmorerade
pärmar. Bandet något nött i kanterna. Illustrerad med 30 teckningar av C. G. Hellqvist. Michanek, Germund: Kvällarna på Qvallsta. Historia och historier.. Norstedts förlag, 1989. 206
s. Förlagsband med pappersomslag. Gott skick. Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE, Kulturhistorisk bilderbok om Hedenhös och
Medeltid.. Albert Bonniers förlag, 1941. 379 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Rikligt illustrerad. Fint exemplar. Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE, Kulturhistorisk bilderbok, Del I - II.. Albert
Bonniers förlag, 1948. Tredje upplagan. 376+360. 2 vol. Förlagsband. Endast del 1 och 2, av 3. Näsström, Gustaf: FORNA DAGARS SVERIGE, Del lll Kulturhistorisk bilderbok om frihetstid
och gustaviansk tid.. Albert Bonniers förlag, 1962. 349 s. Halvklotband. Gott skick. Illustrerad. Nerman, Birger: DET SVENSKA RIKETS UPPKOMST.. Ivar Haeggströms Boktryckeri A.B,
Stockholm, 1925. 270 s. Förlagsband. Bandet något nött. Innehåller 8 planscher. Nerman, Birger: DET SVENSKA RIKETS UPPKOMST.. Ivar Haeggströms Boktryckeri A.B,
Stockholm, 1925. 270 s. Halvfranskt band. Bandet något nött. Innehåller 8 planscher. Nerman, Birger: Sveriges första storhetstid.. Aktiebolaget Skoglunds Bokförlag, Stockholm,
1942. 256 s. Häftad. Illustrerad. Oläst / osprättad. Nerman, Ture: Crusenstolpes kravaller. Historiskt reportage från Stockholm sommaren 1838.
Saxon & Lindström, 1938. 304 s. Häftad. Anteckningar på titelbladet. Något nött i kanterna.
Annars ett fint exemplar. Nilsson / Carlsson, Sven / Sten: Hundra års historisk dikussion. Historiska föreningen i
Uppsala 1862 - 1962.. Svenska Bokförlaget, Stockholm, 1962. 124 s. Häftad. Nordström, Gert Z: Stockholms blodbad. Ett drama från 1520 i bild och text.. Bokförlaget
Cikada AB, 1979. Illustrerad av Karl-Olov Björk och Björn Eneroth. 119 s. Förlagsband. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Nyqvist, Anette: Rottrådar. Handbok för historielösa.. Wahlström & Widstrand, 2003. 183
s. Klotband med skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Gott skick. Odelberg, Wilhelm: VICEAMIRAL CARL OLOF CRONSTEDT. Levnadsteckning och
tidsskildring.. Folk och Försvar, Stockholm, 1954. 582 s. Förlagsband. Innehåller utvikbar karta
över finska skärgården.I övrigt bara sparsamt illustrerad. Ohlmarks, Åke: SVEOGÖTERNAS RIKE. Det kulturhistoriska Sverige i bygd för bygd. Band I -
IV.. Stiftelsen Svensk Kultur, Stockholm, 1964-1968. 599+545+631+671. 4 vol. Helt skinnband.
Rikligt illustrerad. Olofsson, Sven Ingemar: Efter Westfaliska freden. Sveriges yttre politik 1650 - 1654. Historiska
serien 4.. Almqvist & Wiksell, 1957. 597 s. Häftad. Oläst / osprättad. Palmqvist, Bertil: På Sergels tid. Bilder ur ett 1700 - talsliv.. Albert Bonniers förlag, 1982. 170 s.
Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Pehrsson, Per: LÜTZENBOKEN 1632 - 1932. Stiftelsen Lützenfondens MINNESSKRIFT av Per
Pehrsson.. Svenska Kyrkans Diakonistyrelses Bokförlag, Stockholm, 1932. 159 s. Häftad.
Illustrerad. Petrén, Sture: Kungl. Maj:ts och rikets Svea Hovrätt Ur dess historia 1614 - 1654.. Norstedt och
söners förlag, 1964. 117 s. Häftad. Ouppsprättad. Gott skick. Platen, Magnus von: Västgötastudenter i Stockholm på Karl XII:s tid.. AB Falköpings Tidnings
Tryckeri., 1966. 10 s. Häftad. Särtryck ur Vestrogothica, XV. Plüss, Marco: POLTAVA MED GUDS HJÄLP. En berättelse i bild av Marco Plüss med texter från
Karolinska krigares dagböcker.. Eget förlag, u.å.. 91 s. Klotband. Fotoillustrerad. Gott skick. Qvarsell / Sandin, Roger / Bengt ( Red ): Den mångfaldiga historien. Tio historiker om
forskningen inför framtiden.. Historiska Media, Lund, 2000. 231 s. Förlagsband. Gott skick. Rabenius, Olof: Kring Drottning Kristinas Klocka. Kulturbilder och personteckningar från
Uppsala.. C.E. Fritzes Bokförlag, 1942. 286 s. Linneband. Illustrerad. Marmorerade
för/eftersättsblad. Gott skick. Roland, Carl von: MINNEN FRÅN FÅNGENSKAPEN I RYSSLAND OCH KARL XII:s KRIG.
Utgifna af Samuel E. Bring.. Norstedt och söners förlag, 1914. 134 s. Häftad. Illustrerad. Roos, Anna Maria: Ur Svenska historien. Norstedt och söners förlag, 1915. 144 s. Inbunden.
Gott skick. Rystad, Göran: Historia kring trettioåriga kriget. Wahlström & Widstrand, 1963. 161 s.
Cartonnageband. Sida trasig. Annars ett fint exemplar. Sahlberg, Gardar: DEN ARISTOKRATISKA LIGAN. Sammansvärjningen mot Gustaf III..
Bonniers, 1969. 283 s. Förlagsband. Illustrerad. Utgallrat biblioteksexemplar. Sahlberg, Gardar: Fersenska mordet. Hur kunde det hända ?. Bonniers, 1974. 268 s.
Förlagsband. Fint exemplar. Sahlberg, Gardar: Mera makt åt kungen. Revolutionsförsöket 1756.. Albert Bonniers förlag,
1976. 246 s. Inbunden med skyddsomslag. Sandklef, Albert: Bockstensmannen. Fyndet, Konserveringen, Dateringen, Dräkten, Mannen,
Myten.. Bokförlaget Fabel, Stockholm, 1985. 70+23 sidor. Cartonnageband. Rikligt illustrerad.
Mycket gott skick. Schön, Ebbe: KUNGAR, KRIG OCH KATASTROFER. Vår historia i sägen och tro.. Rabén
& Sjögren, 1993. 203 s. Dekorerat pappband med skyddsomslag. Fint exemplar. Rikligt
illustrerad. Schück, Henrik: MESSENIUS. Några blad ur vasatidens kulturhistoria.. P.A.Norstedt &
Söners Förlag, 1920. 320 s. Häftad. Osprättad. Schück, Henrik: SVENSKA AKADEMIENS HISTORIA. PÅ AKADEMIENS UPPDRAG författad av
HENRIK SCHÜCK. Fjärde delen. Akademien 1824 - 1836.. Norstedt och söners förlag, 1937. 672
s. Häftad. Pärmarna något fläckiga. Schück, Henrik: SVENSKA AKADEMIENS HISTORIA. PÅ AKADEMIENS UPPDRAG författad av
HENRIK SCHÜCK. Sjätte delen. Akademien 1848 - 1868.. Norstedt och söners förlag, 1938. 656
s. Häftad. Pärmarna något fläckiga. Schück, Henrik: UR AXEL REUTERHOLMS DAGBOK. Några kulturbilder från frihetstiden..
Norstedt och söners förlag, 1921. 173 s. Häftad. Gott skick. Exlibris. Osprättad / Oläst. Shück / Stille, Adolf / Åke: HISTORISKA STUDIER Tillägnade Sven Tunberg den 1 Februari
1942.. Almqvist & Wisells Boktryckeri AB, Uppsala, 1942. 568 s. Häftad. Bok nummer 6, i en
numrerad upplaga av 646 exemplar. Sjödén, C. C.: Monografier utgivna av Stockholms kommunalförvaltning. STOCKHOLMS
BORGERSKAP UNDER STURETIDEN. Med särskild hänsyn till dess politiska ställning. En studie
i Stockholms Stads historia.. Ivar Haeggströms Boktryckeri AB, Stockholm, 1950. 322 s. Häftad.
Sjögren, Otto: SVERIGES HISTORIA. FRÅN ÄLDSTA TIDER TILL VÅRA DAGAR FÖR SVENSKA
FOLKET.. Frléen & comp, Stockholm, 1903. 168+264+344+330+120 sidor. Guldornamenterat
klotband. Rikligt illustrerad. Bandet slitet. Bandet med spruckna fogar, och inlagan med några
lösa sidor. Komplett med 5 delar inkl register bundet i ett band. Sjöstedt, Lennart: STRÖVTÅG I MEDELTIDEN.. Sveriges Radio, 1968. 80 s. Häftad. Rikligt
illustrerad. Gott skick. Smirnov, Alexej: Svensk historia under vattnet Vrak i Östersjön berättar.. Wahlström &
Widstrand, 2002. 215 s. Inbunden med skyddsomslag. Fuktskadad. Illustrerad. Karta först och sist
i boken. Söderberg, Bengt: Gotland i historien. Gotlandskonst A-B, 1975. 104 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Söderberg, Tom: Den namnlösa medelklassen Socialgrupp två i det gamla svenska
samhället intill 1770-talet.. Albert Bonniers förlag, 1956. 262 s. Häftad. Ouppsprättad.
Häftesomslaget trasigt. Spångberg, Valfrid: Annexet. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1905. 72 s. Halvfranskt band. Nött i
kanterna. Annars ett fint exemplar. Spångberg, Valfrid: Förstakammar-gärningar 1867-1904. Aktiebolaget Ljus, Stockholm, 1905.
234 s. Halvfranskt band. Nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Starbäck, C. Georg: NILS BOSSON STURE, 1-2. Historisk roman i tre samlingar. Första
Samlingen : Guldhalsbandet. Andra Samlingen : Konungakronan.. F & G Beijers Förlag,
Stockholm, 1870-71. 720+688 sidor. 2 vol. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg. Gott skick.
Endast de 2 första delarna. Tredje Samlingen, "Testamentet", saknas. Strandberg, Rolf: Det hände en gång... Historiska tids- och miljöskildringar. Eget förlag, 1960.
Andra upplagan. 158 s. Häftad. Gott skick. Strandberg, Rolf: Intrigspelet kring en svensk kungakrona. Eget förlag, 1965. 159 s. Häftad.
Gott skick. Strandberg, Rolf: Kungar, Riksråd och andra dödliga. Eget förlag, 1960. 158 s. Häftad. Inlagan
fin. Häftesomslag fläckat. Strandberg, Rolf: Stormän med och utan krona. Eget förlag, 1964. 159 s. Häftad. Gott skick. Strandberg, Rolf: Tronföljarval och Vikingafärder. Eget förlag, 1962. 159 s. Häftad. Inlagan fin.
Ett hörn något stött. Ryggen blekt. Strindberg, Axel: Bondenöd och stormaktsdröm.En historia om klasskamp i Sverige 1630-
1718. Gidlunds, 1971. 335 s. Häftad. Gott skick. Strömbeck, Göran: I KARL XII:s TID. En krönika om upplandssocknarna ED, FRESTA,
HAMMARBY åren 1697 - 1699, efter gamla källor.. Skeninge Boktryckeri ab, 1979. 155 s.
Förlagsband. Swanström, C. G.( Red ): SVENSK KAVALKAD. En rapsodi i klipp, sammanställd av C. G.
Swanström.. Skandiaförlaget, Uppsala, 1957. 528 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. En
årskrönika i ord och bild, åren 1850 - 1958. Tegnér, Elof: Från Farfarsfars och farfars tid. Små strövtåg på historisk mark.. P. A. Norstedt
& Söners Förlag, Stockholm, 1900. 348 s. Dekorerat klotband. Guldornerad. Skildrar det
tidiga 1800-talets Sverige. Toijer, Daniel ( utg ): BRINKMAN OCH ADLERSPARRE. En brevväxling från Karl Johans-tiden.
Med inledning och kommentar av Daniel Toijer.. Natur och kultur, 1962. 339 s. Häftad. Illustrerad.
Vallotton, Henry: SEPT SOUVERAINS DE SUÈDE.. Librairie Payot, Lausanne, 1950. 223 s.
Häftad. Osprättad. Wahlström, Lydia: Sverige och England under revolutionskrigens början. Bidrag till den
Reuterholmska regeringens historia.. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1917. 282
s. Häftad. Osprättad. Pärmarna saknas. Waldén, Bertil: FORSKNINGAR OCH FÄRDER. Konst- och kulturhistoriska uppsatser,
resebrev.. Saxon & Lindströms Förlag, Stockholm, 1936. 395 s. Halvfranskt band. Exlibris.
Illustrerad. Marmorerade pärmar. Marmorerade för/eftersättsblad. Häftesomslag medbundna. Waldén, Bertil: FORSKNINGAR OCH FÄRDER. Konst- och kulturhistoriska uppsatser,
resebrev.. Saxon & Lindströms Förlags AB, 1936. 400 s. Halvklotband. Illustrerad.
Häftesomslag medbundna. Waldén, Bertil: FORSKNINGAR OCH FÄRDER. Konst- och kulturhistoriska uppsatser,
resebrev.. Saxon & Lindströms Förlag, Stockholm, 1936. 400 s. Häftad. Illustrerad.
Osprättad. Weibull, Lauritz: STOCKHOLMS BLODBAD och andra kritiska undersökningar.. Natur och
kultur, 1965. 267 s. Häftad. Bandet något nött. Weibull, Martin: Från Lund och Lundagård.. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm,
1902. 283 s. Förlagets dekorerade klotband. Guldornerad. Gott skick. Widding, Lars: Svenska Äventyr. Almqvist & Wiksell, 1975. 239 s. Klotband med
skyddsomslag. Rikligt illustrerad. Widding, Lars: Svenska äventyr 1788-1900-talet. Semic, 1997. 224 s. Cartonnageband. Gott
skick. Illustrerad. Widding, Lars: Svenska Äventyr 800-1710. Semic, 1995. 189 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Winberg, Anders: Dag - Bok hållen på Kongl. Galär Flottan åren 1789 och 1790 samt
Fångenskapen i Ryssland.. Stockholms Stadsmuseum, 1967. 110 s. Häftad med
pappersomslag. Wivallius, Lars: SWERIGES RIJKES RINGMUR. Utgiven med inledning och förklaringar av Kurt
Johannesson.. Almqvist & Wiksell, 1980. 121 s. Klotband. Illustrerad. Wollin, Nils G.: Kungl. Maj:ts Kanslis Historia I - II.. Almqvist & Wiksell, 1934-35. 374+149.
Häftad. Oläst. Wrangel, F.U.: RIKSKANSLEREN AXEL OXENSTIERNAS RESA. Till och i Frankrike 1635.. P. A.
Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1914. 243 s. Guldornamenterat klotband. Illustrerad.
|