| Historia, Svenska regenter |
|---|
|
Brev från Drottning Kristina Katalog till Postmuseums utställning. 2002. 32 s. Häftad.
Illustrerad. Sid. 3-30 sammanhängande lösa. Annars i gott skick. CHRISTINA, Drottning av Sverige. En europeisk kulturpersonlighet.. Nationalmuseum, 1966.
592+96. Häftad. Illustrerad. Hvem är hon, Wasaprinsessa eller icke ? Ett sorgligt blad till Wasasagan.. E.Svenssons
boktryckeri, Stockholm, 1877. 47 s. Häftad. Slitet exemplar. Omslagets kanter trasiga. Hyllningsadresser till Konungahuset Kalligrafi, bokbinderi och teckningskonst ur
Bernadottebibliotekets samlingar.. Kungl.Husgerådskammaren, 1997. 24 s. Häftad. Gott skick.
Illustrerad. Åberg, Alf: Karl XI.. Wahlström & Widstrand, 1958. 220 s. Vackert halvfranskt privatband.
Främre och bakre häftesomslag medbundna. Illustrerad. Mycket fint exemplar. Adelsköld, C. L.: KONUNG GUSTAF ERIKSSON WASA. EN MINNESRUNA.. Bokförlaget -
Aktiebolaget Puritas, Stockholm, 1907. 132 s. Häftad. Bandet något nött. Andersson, Ingvar: ERIK XIV. En biografi.. Wahlström & Widstrand, 1935. 343 s.
Skinnryggsband. Illustrerad. Dedikation från författaren till Regissören Alf Sjöberg. Inlagan har
delvis släppt från ryggen. Åsbrink, Gustav: DROTTNING VICTORIA EN ÖVERSIKT AV DROTTNINGENS LEVNAD OCH
VERKSAMHET. MED TVÅ FOTOGRAVYRER OCH TALRIKA TEXTBILDER.. Aktiebolaget Hasse W.
Tullberg, Stockholm, 1931. Andra upplagan. 299 s. Guldornamenterat klotband. Rikligt illustrerad.
Guldsnitt. Inre denteller. Upphöjda bind. Bååth-Holmberg, Cecilia: CARL XV. SOM ENSKILD MAN, KONUNG OCH KONSTNÄR..
Fahlcrantz & Co, Stockholm, 1891. 700 s. Samtida halvfranskt band. Guldornerad rygg.
Upphöjda bind. Marmorerade pärmar. Färgat snitt. Mycket gott skick. Bengtson, Bo: Prins Oscar Bernadotte - En minnesbok av 32 författare. J.A. Lindblads förlag,
Uppsala, 1953. 191 s. Klotryggsband. Mycket gott skick. Främre och bakre häftesomslag
medbundna. Färgat övre snitt. Fotoillustrerad. Bengtsson, Frans G.: KARL XII:s LEVNAD. Från Altranstädt till Fredrikshall.. Norstedt och
söners förlag, 1954. 359 s. Häftad med pappersomslag. Osprättad / Oläst. Bengtsson, Frans G.: KARL XIIs LEVNAD. FRÅN ALTRANSTÄDT TILL FREDRIKSHALL..
Norstedt och söners förlag, 1936. Originalupplaga. 433 s. Häftad. Bandet något nött. Innehåller
utvikbar karta och i övrigt sparsamt illustrerad. Bengtsson, Frans G.: KARL XIIs LEVNAD. TILL UTTÅGET UR SACHSEN.. Norstedt och söners
förlag, 1935. Originalupplaga. 466 s. Häftad. Innehåller utvikbar karta. Bakre pärmen trasig, med
nedre halvan bortriven. Bengtsson, Frans G.: KARL XIIs LEVNAD.. Norstedt och söners förlag, 1948. Tionde upplagan.
466+433. Dekorerat klotband. Fint exemplar. Innehåller utvikbara kartor. Bengtsson, Frans G.: Karl Xlls levnad Till uttåget ur Sachsen. Pan/Norstedts, 1968. 342 s.
Pocket. Något sliten. Bengtsson, Frans G.: Karl Xlls levnad Från Altranstädt till Fredrikshall.. Pan/Norstedt, 1968.
319 s. Pocket. Något sliten. Ryggen sprucken i främre falsen. Bernadotte, Lennart: KUNGEN I BILD. En fyrtiårig eriksgata genom Sverige.. Esselte AB,
Stockholm, 1948. Opaginerad. Häftad. Rikligt illustrerad. Bildt, Le Baron De: PENSÉES DE CHRISTINE, REINE DE SUČDE. Avec une préface par Le
Baron De Bildt, De L'Académie Suédoise.. Norstedt och söners förlag, 1906. In French. 255 p. Gilt-
ornamented cloth binding. Björlin, Gustaf: CARL DEN TOLFTE. Läsning för ung och gammal.. Looström & Komp:s
Förlag, Stockholm, 1888. 405 s. Halvfranskt band. Bandet något nött. Brander, Uno: BERNADOTTE , EN HJÄLTESAGA.. lars Hökerbergs Bokförlag, Stockholm,
1924. 272 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något nött. Carlson, Fredrik Ferdinand: SVERIGES HISTORIA under KONUNGARNE AF PFALZISKA
HUSET. Sjunde delen, CARL XII. Carl den Tolftes Regering. Andra delen.. Norstedt och söners
förlag, 1885. 524 s. Häftad. Bandet nött och ryggen sprucken. Carlsson, Fredrik Ferd.: Sveriges Historia under Carl den Tolftes regering 1-3. Sveriges
Historia under Konungarne af Pfalziska huset, sjette - åttonde delen.. Norstedt och söners förlag,
1881-1910. IV+465+4+524+5+X+493+139 sidor. 3 vol. Samtida klotband. Blindpressad. Innehåller
utvikbara kartor i färg. Torrsprickor i de inre falsarna Christina, Drottning av Sverige: Självbiografi och aforismer. Natur och kultur, 1957. 122 s.
Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Englund, Peter: Den oövervinnerlige. Om svenska stormaktstiden och en man i dess mitt.
Atlantis Förlag, 2000. 797 s. Inbunden med skyddsomslag. Mycket fint exemplar. Essen - Möller, Elis: DROTTNING CHRISTINA. En människostudie ur läkaresynpunkt.. C. W. K.
Gleerups Förlag, Lund, 1937. 110 s. Häftad. Recensionsstämpel. Gott skick. Fjellman, Margit: DROTTNING LOUISE. EN BIOGRAFI AV MARGIT FJELLMAN.. Bonniers, 1965.
231 s. Häftad. Illustrerad. Goldsmith, Margaret: DROTTNING KRISTINA. En psykologisk biografi.. Tidens förlag, 1933.
263 s. Häftad. Illustrerad. Gribble, Francis: DROTTNING KRISTINAS HOF och hennes senare äfventyr efter
tronafsägelsen.. Wahlström & Widstrand, 1914. 284 s. Häftad. Gott skick. Gustav II Adolf, : Tal och skrifter av konung Gustav II Adolf Ett urval av Carl Hallendorff. Norstedt
och söners förlag, 1915. 204 s. Häftad. Namnteckning på försättsbladet. Häftesomslaget slitet. Hadenius / Nevéus, Stig / Torgny: MAJESTÄT I NÄRBILD. Oscar II i brev och dagböcker..
Lindblads, Uppsala, 1960. 290 s. Pappband. Hallendorff, Carl: OSCAR I, NAPOLEON OCH NIKOLAUS. Ur diplomaternas privatbrev under
Krimkriget.. Hugo Gebers Förlag, Stockholm, 1918. 441 s. Häftad. Illustrerad. Något sliten.
Innehåller en utvikbar stamtavla. Hammarlund, Sven: Befrielsekrig och reformation. Bilder ur Gustav Vasas historia.. Carlsson
Bokförlag, 1990. 88 s. Klotband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Hauge, Yngvar: Carl Johan l-ll l: Revolutionssoldaten- Marskalken ll: Kronprinsen. Bonniers,
1942-43. 307+239. 2 vol. Häftad. Bandet något nött i kanterna. Illustrerad. Hauge, Yngvar: Carl Johan. Översättning av Elsa Thulin.. Albert Bonniers förlag, 1942 - 1943.
308+240 s. 2 vol. Halvklotband. Illustrerad. Understrykningar i texten. Anteckningar. 3 delar i två
band. Hellner, Brynolf: Drottning Kristinas rustkammare. Livrustkammaren, 1990. 127 s.
Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Hennings, Beth: GUSTAV III. EN BIOGRAFI.. Norstedt och söners förlag, 1957. Andra upplagan.
362 s. Häftad med pappersomslag. Illustrerad. Gott skick. Hennings, Beth: GUSTAV III. EN BIOGRAFI.. Norstedt och söners förlag, 1957. Andra upplagan.
362 s. Klotryggsband med skyddsomslag. Skyddsomslaget slitet. Annars ett fint exemplar.
Främre häftesomslag medbundet. Namnteckning på försättsbladet. Hildebrand / Stavenow, Emil / Ludvig ( utg ): SVERIGES HISTORIA TILL VÅRA DAGAR. Femte
Delen. GUSTAV VASAS SÖNER.. Norstedt och söners förlag, 1923. Andra upplagan. 403 s. Häftad.
Illustrerad. Medverkande : O. Montelius, S. Tunberg, G. Carlsson, G. Wittrock, G. Jacobson, G. R.
Fåhraeus, Sam. Clason, Carl Hallendorff, S. J. Boëthius, Karl Hildebrand, Fr. Böök och A.
Romdahl. Hjärne, Harald: SAMLADE SKRIFTER AV HARALD HJÄRNE. Första delen. KARL XII.
Omstörtningen i Östeuropa 1697 - 1703.. Albert Bonniers förlag, 1932. 438 s. Häftad. Hjortsjö, Carl-Herman: Drottning Christina. Gravöppningen i Rom 1965.. Bokförlaget Corona,
Lund, 1967. 118 s. Förlagsband. Rikligt illustrerad. Gott skick. Hjortsjö, Carl-Herman: ERIK XIV. EN HISTORISK, KULTURHISTORISK OCH MEDICINSK -
ANTROPOLOGISK UNDERSÖKNING I SAMBAND MED GRAVÖPPNINGEN 1958 I VÄSTERÅS
DOMKYRKA.. Norstedt och söners förlag, 1962. 351 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Dedikation från
utgivaren, C. H. Hjortsjö, till Regissör Alf Sjöberg. Hjortsjö, Carl-Herman: ERIK XIV. Gravöppningen 1958 i Västerås Domkyrka En historisk,
kulturhistorisk och medicinsk-antropologisk undersökning i samband med gravöppningen 1958 i
Väserås Domkyrka.. Norstedt och söners förlag, 1962. 351 s. Inbunden med skyddsomslag.
Skyddsomslaget något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Främre häftesomslag
medbundet. Ex.libris. Hultman, Johan: Annotationer öfver Konung Carl XII:s Hjeltebedrifter. Rediviva, 1986. Klotband
med skyddsomslag. Mycket gott skick. Janssen, Børge: CHRISTINA GYLLENSTIERNA I FÄNGELSE.. Norstedt och söners förlag,
1918. 232 s. Häftad. Bandet något slitet. Kraft, Salomon: Gustav Vasas livsverk. Särttryck ur Historiska Bilder I. Aktiebolaget Bokverk,
1948. sidorna 56-85. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Tillskrift från författaren på främre pärmen Kuylenstierna, Oswald: GUSTAV III. HANS LIV, PERSON OCH GÄRNING.. Lars Hökerbergs
Förlag, Stockholm, 1921. 250 s. Halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Marmorerade
för/eftersättsblad. Stänksnitt. Illustrerad. Kuylenstierna, Oswald: KARL XII Hans öden och hans personlighet.. P. A. Norstedt &
Söners Förlag, Stockholm, 1925. Andra upplagan. 277 s. Häftad. Ouppsprättad. Illustrerad.
Ryggen blekt. Annars ett fint exemplar. Kuylenstierna, Oswald: KARL XII. Hans öden och hans personlighet.. P. A. Norstedt &
Söners Förlag, Stockholm, 1925. Andra upplagan. 277 s. Häftad. Illustrerad. Bandet något nött. Kuylenstierna, Oswald: KRING KARL XII. Karolinska studier.. Wahlström & Widstrand,
1918. 162 s. Häftad. Illustrerad. Kuylenstierna-Wenster, Elisabeth: KONUNGABARN. Karl XII och hans systrar.. C.E. Fritzes
Bokförlag, 1914. 224 s. Häftad. Något nött i kanterna. Annars ett fint exemplar. Lagerqvist, Lars O: Sverige och dess regenter under 1000 år.. Albert Bonniers förlag, 1977.
Originalupplaga. 399 s. Pappband. Gott skick. Fotoillustrerad. Andra tryckningen Levertin, Oscar: GUSTAF III som DRAMATISK FÖRFATTARE. Litteraturhistorisk studie af Oscar
Levertin.. Albert Bonniers förlag, 1894. 4+264 s. Halvfranskt band. Gott skick. Liljegren, Bengt: KARL XII. En biografi. Historiska Media, 2000. 442 s. Pappband med
skyddsomslag. Mycket gott skick. Illustrerad. Dedikation, handskriven. Lindorm, Erik: NY SVENSK HISTORIA. OSCAR II OCH HANS TID. En Bokfilm av Erik Lindorm..
Wahlström & Widstrand, 1934. 509 s. Guldornamenterat skinnband. Rikligt illustrerad. Övre
guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Lindorm, Erik: NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1919 - 1927. EN BOKFILM
AV ERIK LINDORM.. Wahlström & Widstrand, 1938. 480 s. Samtida halvfranskt band. Rikligt
illustrerad. Marmorerade pärmar. Marmorerade för/eftersättsblad. Lindorm, Erik: NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1919 - 1927. EN BOKFILM
AV ERIK LINDORM.. Wahlström & Widstrand, 1938. 480 s. Guldornamenterat skinnband.
Rikligt illustrerad. Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Inbunden hos Nordiska
Bokhandelns Bokbinderi, Sthlm. Lindorm, Erik: NY SVENSK HISTORIA. OSCAR I I OCH HANS TID. EN BOKFILM AV ERIK
LINDORM.. Wahlström & Widstrand, 1943. Femte upplagan. 509 s. Guldornamenterat
skinnband. Rikligt illustrerad. Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Inbunden hos
Nordiska Bokhandelns Bokbinderi, Sthlm. Lindorm, Erik: NY SVENSK HISTORIA. GUSTAF V OCH HANS TID 1907 - 1918. EN BOKFILM
AV ERIK LINDORM.. Wahlström & Widstrand, 1943. Fjärde upplagan. 512 s.
Guldornamenterat skinnband. Rikligt illustrerad. Guldsnitt. Fint exemplar. Inbunden hos Nordiska
Bokhandelns Bokbinderi, Sthlm. Lundebeck, Anders: JOSÉPHINE av Sverige - Norge. Gustaf V:s Farmoder.. Medéns Förlags
Aktiebolag, Stockholm, 1943. 408 s. Linneband. Främre häftesomslag medbundet. Lundebeck, Anders: KRÖNT och OKRÖNT, på Stockholms slott.. Rabén & Sjögren, 1955.
375 s. Häftad. Illustrerad. Lundegård, Axel: DROTTNING MARGARETA. VALDEMAR DANEKONUNGS DOTTER..
Nordiska Förlaget, Stockholm, 1912. Tredje upplagan. 384 s. Halvfranskt band. Marmorerade
pärmar. Marmorerat snitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Ryggen blekt. Lundh-Eriksson, Nanna: SVERIGES PRINSESSOR 1539-1829.. Norstedt och söners förlag,
1929. 307 s. Privatband. Främre häftesomslag medbundet. Illustrerad. Gott skick. Maler, Bertil: Ett gammalt spanskt skådespel om Drottning Kristina och Karl X Gustav. Almqvist
& Wiksell, 1977. På svenska/spanska. 175 s. Häftad. Gott skick. Maurois, André: La vie de JEAN-BAPTISTE BERNADOTTE d'aprčs quelques documents du
Musée Bernadotte ā Pau. Préfacée par M. André Maurouis. Illustrations reunies et présntées par
Mlle Francoise Debaisieux et M. Gunnar W. Lundberg.. Allhems Förlag, 1966. In French.
Wrappered. Richly illustrated. Meyer, Conrad Ferdinand: Gustaf Adolfs page. Ringförlaget, Stockholm, 1932. 60 s. Dekorerat
pappband. Gott skick. Montgomery, Bo-Gabriel: Gustavus Adolphus. Äreminne över Gustaf II Adolf.. Effellve, 1944.
142 s. Klotband. Blindpressad. Marmorerade för/eftersättsblad. Montgomery, Bo-Gabriel: Gustavus Adolphus. Äreminne över Gustaf II Adolf.. Effellve, 1944.
142 s. Häftad. Illustrerad. Nordberg, Michael: I kung Magnus tid Norden under Magnus Eriksson 1317-1374. Norstedts
förlag, 1997. 361 s. Pocket. Något sliten. Ohlmarks, Åke: Alla Sveriges kungar. AWE/ Gebers, 1972. 152 s. Pappband med
skyddsomslag. Gott skick. Olofsson, Sven Ingemar: Drottning Christinas tronavsägelse och trosförändring.. appelbergs
Boktryckeri Ab, Uppsala, 1953. 371 s. Häftad. Oredsson, Sverker ( red ): Gustav ll Adolf. Atlantis Förlag, 2007. 394 s. Dekorerat pappband
med skyddsomslag. Fuktskadad. Oscar II., : MINA MEMOARER, I. Med företal och kommentarer utgivna av Nils F. Holm.. Norstedt
och söners förlag, 1960. 396 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Gott skick. Oscar II., : MINA MEMOARER, I. Med företal och kommentarer utgivna av Nils F. Holm.. Norstedt
och söners förlag, 1960. 397 s. Klotband. Illustrerad. Gott skick. Östlund, Hilding (red): CARL XV:s MINNE. Sällskap för filantropisk verksamhet 1826 - 1951.
Minnesskrift till 125-årsdagen.. Gernandts Boktryckeri, Stockholm, 1951. 87 s. Häftad. Bandet
något nött i kanterna. Pallavicino, Sforza: DROTTNING KRISTINAS VÄG TILL ROM. Inledning av Sven Stolpe.. C.E.
Fritzes Bokförlag, 1966. 67 s. Klotband med skyddsomslag. Pallavicino, Sforza: DROTTNING KRISTINAS VÄG TILL ROM. Inledning av Sven Stolpe.. C.E.
Fritzes Bokförlag, 1966. 67 s. Klotband med skyddsomslag. Petersson, Erik: Den skoningslöse En biografi över Karl lX.. Natur och kultur, 2008. 333 s.
Pappband med skyddsomslag. Gott skick. Illustrerad. Proschwitz, Gunnar von: CATHERINE II et GUSTAVE III. Une correspondance retrouvée..
Nationalmuseum, 1998. In French. 361 p. Publishers binding with dustwrapper. Illustrated.
Dustwrapper slightly foxed. Proschwitz, Gunnar von: GUSTAF III. Mannen bakom myten. Ett självporträtt i brevform,
presenterat av Gunnar von Proschwitz.. Förlags AB Wiken, Lund, 1992. 534 s. Klotband med
skyddsomslag. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Mycket gott skick. Proschwitz, Gunnar von: Gustaf III:s brev. Julboken Produktion, 1992. 44 s. Häftad. Gott skick.
Proschwitz, Gunnar von: Gustaf lll:s brev. Julboken Produktion HB, Farsta, 1992. 44 s. Häftad.
Gott skick. Proschwitz, Gunnar von: Katarina II och Gustaf III en återfunnen brevväxling. Norstedts förlag,
1998. 359 s. Inbunden med skyddsomslag. Illustrerad. Inlagan fin. Skyddsomslaget något fläckat.
Anteckningar på smutstitelbladet. Quitzow, Wilhelm Adolf: NÄR GUSTAF IV ADOLF PANTSATTE WISMAR OCH HURU WISMAR
ÅTER KOM TILL MECKLENBURG. Kulturhistorisk Humoresk.. Johan Jönssons
Boktryckeriaktiebolag, Norrköping, 1908. 164 s. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar.
Marmorerade för/eftersättsblad. Gott skick. Ribbing, Gerd: Gustav lll:s hustru Sofia Magdalena. Bonniers, 1958. 355 s. Klotband. Ryggen
något blekt. Inlagan fin. Roos, Anna Maria: GUSTAV II ADOLF. HANS LIV OCH BRAGDER BERÄTTADE FÖR BARN
OCH UNGDOM.. P. A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm, 1916. 135 s. Förlagsband.
Illustrerad. Rudbeck / Lindfors, Reinhold / Torsten: VÅR KONUNG. 1858 - 1943. MINNESSKRIFT MED
ANLEDNING AV KONUNG GUSTAF V:s 35 - ÅRIGA REGERING OCH HANS 85 - ÅRSDAG..
Lindfors Bokförlag AB, Stockholm, 1943. 263 s. Guldornamenterat skinnband. Rikligt illustrerad.
Guldsnitt. Marmorerade för/eftersättsblad. Rudbeck / Lindfors, Reinhold / Torsten: VÅR KONUNG. 1858 - 1943. MINNESSKRIFT MED
ANLEDNING AV KONUNG GUSTAF V:s 35 - ÅRIGA REGERING OCH HANS 85 - ÅRSDAG..
Lindfors Bokförlag AB, Stockholm, 1943. 263 s. Guldornamenterat skinnband. Rikligt illustrerad.
Marmorerade för/eftersättsblad. Guldsnitt. Sandklef, Albert: CARL XII:s DÖD.. Albert Bonniers förlag, 1940. Andra upplagan. 406 s.
Dekorerat klotband. Illustrerad. Guldornerad. Gott skick. Inehåller ett antal lösa artiklar som
bilagor. Söderhjelm, Alma: CARL JOHAN. ETT KARAKTÄRSPORTRÄTT AV ALMA SÖDERHJELM..
Albert Bonniers förlag, 1939. 437 s. Klotband. Sörman, Py: VI CHRISTINA MED GUDS NÅDE.. Medéns Förlags Aktiebolag, Stockholm, 1942.
376 s. Häftad. Bandet något nött. Stålhane, Arvid: Gustaf III:s Bosättning, Brudfärd och Biläger. Kulturhistorisk skildring av H.
Stålhane.. Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1946. 311 s. Häftad. Illustrerad. Gott skick. Innehåller
utvikbar karta. Stålhane, Henning: Gustaf III:s Bosättning, Brudfärd och Biläger. Kulturhistorisk skildring av H.
Stålhane.. Nordisk Rotogravyr, Stockholm, 1946. 311 s. Häftad. Illustrerad. Innehåller
kartbilagor. Stenberg, Karl Erik: Jacob Hoefnagels Gustav Adolfporträtt. Mit Deutschner
zusammenfassung. Särtryck ur Tidskrift för Konstvetenskap, Årgång XVI, Häfte I.. Lund, 1932. På
svenska/tyska. 16 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick. Första sidan med övre högra hörnet
bortklippt. Ingen textförlust Stolpe, Sven: Drottning Kristina. Aldus Förlag, 1966. Andra upplagan. 448 s. Häftad. Illustrerad.
Sven Stolpes banbrytande Kristinabiografier i en volym. Tidigare utkommen i två delar med
titlarna , Den svenska tiden, 1960 och Efter tronavsägelsen, 1961. Stolpe, Sven: DROTTNING KRISTINA. MAXIMER Les Sentiments Héroīques. Utgivna och
översatta av Sven Stolpe. Bonniers, 1959. På svenska/franska. 152 s. Häftad. Illustrerad. Gott
skick. Ouppsprättad. Svalenius, Ivan: Gustav Vasa.. Wahlström & Widstrand, 1992. 271 s. Klotband. Gott skick.
Enstaka understrykningar i texten. Svalenius, Ivan: Gustav Vasa.. Wahlström & Widstrand, 1963. 271 s. Häftad. Swahn, Waldemar: GUSTAF V, LANDSFADERN OCH MÄNNISKAN 1858 - 1938.. C.E. Fritzes
Bokförlag, 1938. 234 s. Samtida halvfranskt band. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Häftesomslag
medbundet. Taylor, I. A.: DROTTNING KRISTINA. Med porträtter.. Hugo Gebers förlag, 1912. 12+344 sidor.
Samtida halvfranskt band. Främre häftesomslag medbundet. Marmorerade pärmar. Marmorerat
snitt. Guldornerad rygg. Ryggen något solblekt, annars ett vackert band i mycket gott skick. Trolle / Rudbeck / Böttiger, ( Red ): VÅR KONUNG OCH HANS GÄRNING. Minnesskrift med
anledning av Konung Gustaf V:s 25 - åriga regering och hans 75 - årsdag.. Lindfors Bokförlag AB,
Stockholm, 1933. 396 s. Rikligt illustrerad. Guldsnitt. Fint exemplar. Guldornerat helskinnband
med marmorerad kassett. Bibliofilupplagan av VÅR KONUNG OCH HANS GÄRNING, är tryckt i 250
numrerade exemplar.Detta exemplar har nummer 134, och är tryckt för Margit Gotthard
Lundquist. Tunberg, Sven: Handlingar till Sten Sture d. y:s historia 1515 - 1518.. P. A. Norstedt &
Söners Förlag, Stockholm, 1931. 108 s. Häftad. Oläst / Osprättad. Upmark, Gustaf: GUSTAF VASAS HOF. EN STUDIE.. Cederquists Grafiska Aktiebolag,
Stockholm, 1912. 94 s. Halvfranskt band. Rikligt illustrerad. Bandet något nött. Häftesomslag
medbundet. Uppström, Rolf: MYSTERIET KARL XII:s DÖD.. Rolf Uppström Förlag, u.å.. 195 s. Häftad.
Illustrerad. Gott skick. Voltaire, Francois Marie Arouet de: Carl XII:s historia av Voltaire. Med inledning av Professor
Carl Hallendorff. Rediviva, 1987. 16+303+7 sidor. Klotband med skyddsomslag. Mycket gott skick.
Sparsamt illustrerad. Voltaire, Francois Marie Arouet de: HISTOIRE DE CHARLES XII, ROI DE SUČDE, PAR
VOLTAIRE. Avec des notes grammaticales et historiques et un vocabulaire, par Dr Ed. Hoche. A
L'usage des écoles. Quatorzičme édition.. Ernst Eleischer, Leipsic, (around 1860). In French.
3+196+49+1 pages. Contemporary half-leather binding. Marbeled covers. Good condition. Voltaire, Francois Marie Arouet de: KARL XII.. Bokfrämjandet, 1970. 256 s. Förlagsband.
Illustrerad. Gott skick. Något defekt. Omslagets ytskikt sprucket i fogen mellan pärm och rygg. Voltaire, Francois Marie Arouet de: Karl XII.. Norstedts förlag, 2000. 220 s. Förlagsband.
Illustrerad. Mycket fint exemplar. Weibull, Curt: DROTTNING CHRISTINA OCH SVERIGE 1646 - 1651. En fransk diplomat
berättar.. Norstedt och söners förlag, 1970. 152 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Westerberg, Ernst: SVENSKA DROTTNINGAR. Några blad ur våra hävder. Med tio porträtt.. J.A.
Lindblads förlag, Uppsala, 1916. 200 s. Guldornamenterat klotband. Mycket gott skick. Frontespis
med inklistrad bild av slottet Tre Kronor. Westlund, Torsten: Prinsar på resa.. Trellins Förlag, 2007. 227 s. Häftad. Mycket gott skick. Wrangel, F.U.: DROTTNING KRISTINAS RESA FRÅN ROM TILL FRANSKA HOVET, 1656..
Norstedt och söners förlag, 1923. 394 s. Häftad. Illustrerad. Något nött i kanterna. Wrangel, F.U.: REDOGÖRELSE FÖR KONUNG OSCAR II:s 25 - ÅRIGA
REGERINGSJUBILEUM.. P. A. Norstedt och Söner, Stockholm, 1898. 452+178 s.
Guldornamenterat halvfranskt band. Illustrerad. Marmorerade för/eftersättsblad. Marmorerade
pärmar. Övre guldsnit. Bandet lätt nött. |