Tillbaka

Historia, Tysk

Beevor, Antony: Berlin. Slutstriden 1945.. Historiska Media, 2002. 543 s. Klotband med skyddsomslag. Illustrerad. Översatt av Ulf Gyllenhak.
ID Nr: 214706, SEK 180.

Bretscher, Willy ( red ): DIE NEUE ZÜRCHER ZEITUNG IM ZEITALTER DES ZWEITEN WELTKRIEGES 1930 - 1955.. Buchdruckerei der Neuen Zürcher Zeitung, u.å.. 350 s. Pappband. Gott skick.
ID Nr: 215159, SEK 110.

Bullock, Alan: Hitler en studie i tyranni l: Partiledaren 1889-1933. Prisma, 1967. Andra upplagan. 215 s. Häftad. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 216771, SEK 70.

Bullock, Alan: Hitler en studie i tyranni ll: Rikskanslern 1933-1939. Prisma, 1967. Andra upplagan. 225 s. Häftad. Mycket gott skick. Fotoillustrerad.
ID Nr: 216772, SEK 70.

Bullock, Alan: Hitler. En studie i tyranni. Prisma, 1982. 744 s. Pappband. Något nött i kanterna. Inlagan fin. Fotoillustrerad.
ID Nr: 216773, SEK 95.

Cesarini, David: Eichmann: His Life and Crimes. Vintage, 2005. In English. 458 p. Paperback. Illustrated with photos. Good condition.
ID Nr: 17005, SEK 120.

Haaland, Arild: NAZISMEN I TYSKLAND. EN ANALYSE AV DENS FORUTSETNINGER.. John Griegs Forlag, Bergen, 1955. På norska. 683 s. Häftad. Häftesomslaget något nött och fläckigt.
ID Nr: 214713, SEK 125.

Krockow, Christian von: Ett Tyskt århundrade 1890-1990. Tidens förlag, 1993. 374 s. Inbunden med skyddsomslag. Gott skick. Skyddsomslaget lagat.
ID Nr: 18310, SEK 150.

Lukacs, John: HITLER I HISTORIEN.. Prisma, 1999. 303 s. Klotband med skyddsomslag.
ID Nr: 214704, SEK 160.

Machtan, Lothar: Hitlers hemlighet. En diktators hemlighet.. Forum, 2001. 325 s. Förlagsband med pappersomslag. Illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 104460, SEK 90.

Nordensvan / Ringertz, C. O. / N. C.: GENERALFÄLTMARSKALKEN GREFVE H. v. MOLTKE. Del I - III.. Norstedt och söners förlag, 1892. 288+268+438. 2 vol. Dekorerat klotband. Guldornerad. Illustrerad. Gott skick. Tre delar i två band. Innehåller utvikbara kartor.
ID Nr: 208499, SEK 400.

Reich, Christopher: The Runner. Germany, 1945. The war may be over, but the race is just beginning.. Headline, London, 2000. In English. 376 p. Wrappered.
ID Nr: 214724, SEK 140.

Ribbing, Elsa: DROTTNING LUISE AV PREUSSEN. EN KVINNAS HJÄLTESAGA.. J. A. Lindblads Förlag, Uppsala, 1916. 243 s. Dekorerat klotband. Illustrerad. Ryggen något trasig i övre kanten.
" Med tio planscher och 29 andra illustrationer."
ID Nr: 215160, SEK 140.

Schneider, Peter: EFTER MUREN. EN RESA GENOM DEN TYSKA NATIONALKÄNSLAN.. Norstedts förlag, 1992. 257 s. Häftad. Ouppsprättad.
ID Nr: 214721, SEK 160.

Sereny, Gitta: Tyskt trauma. Ordfronts förlag, 2002. 413 s. Pappband med skyddsomslag. Fotoillustrerad. Nyskick.
ID Nr: 16221, SEK 180.

Tillbaka