| Hobby, Allmänt |
|---|
|
Alla tiders lekar. LTs förlag, 1979. 73 s. Cartonnageband. Nyskick. Alla tiders lekar. LTs förlag, 1979. Illustrerad av Ulla-Brita Brandt. 73 s. Cartonnageband. Gott
skick. Det Bästas Stora Hobbybok Skapande fritid för hela familjen. Det Bästa, 1980. 415 s.
Klotryggsband. Mycket gott skick. Rikligt illustrerad. Klipp och sy själv Klipp- och sykurs i 12 häften. Wennerbergs förlag AB, 1952. 485 s.
Halvfranskt band. Gott skick. Marmorerade pärmar. Illustrerad. Konsten att spå i kort och tyda kaffesump av en berömd finngummas efterlämnade papper.
Albin Michel, Piccolo, 1967. 89 s. Cartonnageband. Gott skick. Mjuka leksaker-En bok med idéer steg för steg. 1977. 63 s. Cartonnageband. Mycket fint
exemplar. Paraquin Optiska villor 150 bilder som lurar ögat. Berghs Förlag, 1991. 126 s. Häftad. Gott
skick. Illustrerad. En fläck på snittet. Stora Kulboken. AB SKF Göteborg, 1986. 140 s. Cartonnageband. Mycket gott skick. Rikligt
illustrerad. Illustrerad med bild och teckningar Vi har roligt Sällskapslekar, trollkonster, intelligenstest, frågesport. Forum, 1964. Andra
upplagan. 148 s. Dekorerat pappband. Gott skick. Illustrerad. Åhlberg / Jarneryd, G. / O.: Handtryck Historisk återblick. Tekniker - material - exempel. ICA
bokförlag, 1969. 101 s. Pappband. Fuktskadad. Illustrerad. Alfsen, Gerd: Stora Hobbyboken. Bokklubben Skaparglädje, 1999. 164 s. Cartonnageband.
Gott skick. Rikligt illustrerad. Beskow, Rut: Trycka för hand. På tyg och papper - Idé och teknik. Wahlström & Widstrand,
1982. 88 s. Cartonnageband. Gott skick. Illustrerad. Costantino, Maria: The Knot Handbook. Island Books, 2004. In English. 256 p. . Very good
condition. Richly illustrated.
Fraser, Peter: Vi bygger en dockcirkus. Bokförlaget Spektra, 1975. Illustrerad av författaren. 141
s. Cartonnageband. Gott skick. Rikligt illustrerad. Hogan, Charles: Trolleri för alla. AB Lindqvists förlag, 1944. 254 s. Halvklotband. Illustrerad.
Inlagan fin. Färgat övre snitt. Bandet något nött i kanterna. Johansson, Erik: Småslöjdsboken. Skrivrit, 1964. 208 s. Gott skick. Nyström, Jan-Olov: Marmoreringsboken. Ordfronts förlag, 1984. 63 s. Häftad. Ryggen något
sliten. Annars ett fint exemplar. Illustrerad. Rowland, T. J. S.: Maskinerna, människan och djuren. Hur de rör sig. Kooperativa Förbundet,
1939. Illustrerad av författaren. 113 s. Häftad. Inlagan fin. Häftesomslag fläckat. Sjöblom, Carl-Uno: Frågelek 2 Roliga frågor för stora och små.. Semic, 1984. 128 s. Häftad.
Gott skick. Illustrerad. Ström / Eneström, Nils / Anders: Knopar sjömanstradition som hobby. ICA bokförlag, 1965.
131 s. Klotryggsband. Bandet något slitet. Inlagan fin. Rikligt illustrerad.
|