Tillbaka

Hobby, Spel

Illustrerad Patiencebok. Hugo Gebers, 1887. Andra upplagan. 120 s. Dekorerat klotband. Rikligt illustrerad. Mycket sliten.
ID Nr: 5855, SEK 120.

Bergengren, Ulf (red): Spelboken. Forum, 1960. 150 s. Dekorerat originalpappband. Illustrerad. Gott skick.
Ur När-Var-Hur-Serien
ID Nr: 107201, SEK 90.

Bogumil, Cz: Das Billardbuch. Vollständige Theorie und Praxis des Billardspiels mit 128 in den Text gedrückten Illustrationen.. Verlagsbuchhandlung J.J. Weber, Leipzig, 1876. In German. 8+392 pages. Decorated cloth binding. Gilt-ornamented. Coloured edge. Richly illustrated. Good condition.
ID Nr: 104380, SEK 2600.

Glimme, Dan: Pokerhandboken Den totala pokerboken från Vilda Västerns salooner till VM i Las Vegas. Wahlströms, 1995. 304 s. Cartonnageband. Bandet något fläckigt. Inlagan fin. Illustrerad. Bokhandlarmärke på tilelbladet.
ID Nr: 216908, SEK 95.

Grunfeld, Frederic V. (red.): All jordens spel och lekar. Hur man spelar dem, Var de kommer ifrån, Hur man gör dem själv. Bra Böcker, 1978. 280 s. Klotband med skyddsomslag. Gott skick. Rikligt illustrerad. Skyddsomslaget lagat.
Text; Gerald Williams, Kathleen Mathewson, Laura Smart, Sally Foy, Mary Furness, och Léon Vié. Svenska konsulter: Sören Engelbtrektson och Putte Kock
ID Nr: 17954, SEK 140.

Herald / Radin, George W. / Edward D.: MONTE CARLO. Småhajar och storspelare under 100 år.. Hugo Gebers förlag, 1967. 210 s. Originalklotband. Gott skick.
ID Nr: 215445, SEK 160.

Jannersten, Eric: Kurs i kontraktsbridge. Bridgeakademin, 1962. 16:e upplagan. 463 s. Klotband. Gott skick.
ID Nr: 5818, SEK 75.

Jannersten, Eric: Kurs i kontraktsbridge. Bridgeakademin, 1944. Sjätte upplagan. 332 s. Inbunden. Gott skick.
ID Nr: 5819, SEK 75.

Johnsén, Gunnar: Bridge för nybörjare. Spektra, 1979. Originalupplaga. 164 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Anteckningar.
ID Nr: 6709, SEK 130.

Pluntky, Peter: Alla tiders spel. Samlade och presenterade av Stockholms Leksaksmuseum. Askild & Kärnekull, 1983. 71 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Mycket gott skick.
ID Nr: 7895, SEK 280.

Reese, Terence: Poker " Hasardspelet " där skickligheten avgör.. Prisma, 1963. 140 s. Häftad. Häftesomslaget något nött i kanterna. Inlagan gulnad.
Medförfattare: Anthony Watkins.
ID Nr: 216907, SEK 95.

Sandgren, Tore: Att lägga patiens. Forum, 1957. 182 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Översättning och bearbetning efter danskt original. Redaktion: Ulf Bergengren och Eva Rudskog
ID Nr: 5832, SEK 90.

Sandgren, Tore: Att lägga patiens. Forum, 1989. 181 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Översatt och bearbetat efter danska "Kabaldjævelen"
ID Nr: 5833, SEK 120.

Schenkmanis, Ulf: 54 kortspel. ICA bokförlag, 1984. 190 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
Skriven tillsammans med Ingalill Schenkmanis
ID Nr: 5836, SEK 70.

Squire, Norman: Bridgeteknik. Bokförlaget Spektra, 1979. 180 s. Cartonnageband. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 5857, SEK 130.

Westman / Ohlsson, Ebbe / Bengt: Sveriges bridgeförbunds kurs i tävlingsbridge. AB Svenska Bridgeförlaget, 1983. 176 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Gott skick.
ID Nr: 5860, SEK 75.

Wilson, Tom: Handledning i BILJARD. Med 25 illustrationer.. Albert Bonniers förlag, 1931. Fjärde upplagan. 63 s. Häftad. Rikligt illustrerad. Inlagan har släppt från limmningen. Annars i gott skick.
ID Nr: 104382, SEK 120.

Tillbaka